Zoon van Nelson Rockefeller nog spoorloos in Nieuw-Guinea „We komen terug" zegt Hector Trujillo KLANKBORD K.N.L.C. VESTIGT AANDACHT OP HET PLATTELANDSBELEID SPAAK SPRAK MET KENNEDY MEVROUW WIJSMULLER SPRAK VOOR 1940 MET EICHMANN DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DRIJVEND OP JERRYCANS GEZIEN Nederlander R. Wassink door scheepje op volle zee opgepikt De gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rockefeller is maandag per vliegtuig naar Tokio vertrokken, op weg naar Nederlands Nieuw-Gui nea, waar zijn zoou Michael wordt vermist. „Ik koester goede hoop", zei Rockefeller by zijn vertrek. Inmiddels had president Kennedy hem een hart onder de riem gestoken. De president telegrafeerde: „Ik ben ontsteld over het nieuws betreffende uw zoon. Allen in de regering willen graag alle mogelijke hulp bieden. Ik hoop dat U een beroep op ons zult willen doen voor enigerlei hulp die het ministerie van defensie of welke andere instantie ook zou kunnen bieden", Rockefeller telegrafeerde terug, dat lijf diep was getroffen door dit blijk van medeleven. Meereisden de tweelingzuster van de vermiste jongeman, dr. Robert Gard ner van het Peabody-museum In Bos ton die tijdens de afgelopen zomer de leiding had van een Nieuw-Guinea- expeditie, luitenant Ed Galvm van de politie van de staat New York en perschef Robert Mcmanus. Gouverneur Rockefeller arriveerde In het holst van de nacht uit New York. Hij was ongeschoren ën zijn gelaat stond betrokken „Ik twijfel eraan of ik kan helpen bij het zoeken, maar we hopen onze zoon in goede gezond heid te vinden", zei hij. De gouverneur zwaaide de Neder landse regering tegenover de pers grote lof toe: „Niets dat had kun nen gedaan worden, is onbeproefd gelaten en ik ben heel dankbaar. Hij voegde, er aan toe dat de Ne derlandse ambtenaren het onder zoek met grote voortvarendheid ter hand hadden genomen. Mcmanus zei dat hem niet bekend was welke plannen mevrouw Rocke feller had. „Zij bevindt zich in New- York en wordt op de hoogte gehou den", zei de perschef. Nederlander gevonden Dank zij de zeer goede samenwerking tussen binnenlandse bestuur en de koninklijke marine is het maandag morgen een Neptuna-vliegtuig van de marine-luchtvaartdienst gelukt de metgezel van Rockefeller op te spo ren. De geredde was de heer R. Was sink. wetenschappelijk ambtenaar van het kantoor bevolkingszaken, die Rockefeller vergezelde op een reis van twee maanden ter Inzameling van etnografische gegevens ten be hoeve van het museum voor primi tieve kunst te New York. Zondagmorgen négèn uur plaatselijke tijd werd tijdens een dringend tele foongesprek het gouvernement te Hollandia dóór de resident van Me- rauké ingelicht Inzake de vermissing. Rockefeller en Wassink waren zater dagmorgen met een z.g.n. catamaran (twee aan elkaar gebonden prauwen MICHAEL ROCKEFELLER (23) Japanse kroonprins zal Indonesië bezoeken Kroonprins Akahita van Japan en z(jn echtgenote, zullen eind januari 3962 een officieel bezoek brengen aan Indonesië. Dit is een beantwoor ding van het bezoek, dat president Soekarno dit jaar aan Japan heeft gebracht. Dit aldus een woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken is de eerste keer in de geschiedenis, dat leden van de keizerlijke Japanse familie een offi cieel bezoek brengen aan Indonesië. met een platvorm erop. onderweg van Agats naar het dorp Atsj aan de zuidwestkust van Nieuw-Guinea. De ze tocht voerde gedeeltelijk over open zee. Vaartuigen hebben de catama ran toen niet meer kunnen vinden. Pas toen maandagmorgen om half zes het vliegtuig van de M.L.D. bo ven de streek vloog, konden de cata maran en de drenkeling opnieuw wor den gesignaleerd en werden de scheepjes naar de plaats gedirigeerd. Even over negen uur bereikte «1e Tas man als eerste de drenkeling, die Wassink bleek te zijn en, naar ge meld werd, in goede welstand ver keerde. Hij deelde mee, dat Rockefel ler zondagochtend omstreeks acht uur ongeveer ter hoogte van de zuid monding van de eilandenrivier, drij vend op twee lege jerrycans naar de wal zwom, maar de heer Wassink wist niet of hij het ook had gehaald. Er stond een sterke stroom. Op dat ogenblik waren de drenkelingen vijf tien mijl van de kust. NOTA AAN DE REGERING Voorzieningen per streek bepleit Het Koninklyk Nederlands Land- bouwcomité heeft een nota „platte landsbeleid in Nederland" opgesteld. Deze nota, die een neerslag is van de wensen die binnen het K.N.L.C. le ven ten aanzien van een aantal as pecten van het plattelandsbeleid in ons land, is aangeboden aan een aan tal ministers en aan de leden van de Eerstè en de Tweede Kamer. In de nota wordt uitgegaan van de gedachte dat gestreefd moet worden naar voorzieningen per streek. Hier bij dient elke streek een zodanige verzorgingsraad te hebben, dat het voorzieningsniveau door de bewoners van deze streek als gelijlcwaardig met dat van de stad wordt ervaren. Bij dit denken in streekverband moet men het oog niet meer richten op functionele volledigheid per plaats, maar per streek. Binnen een streek vindt men dan woonplaatsen naast werkplaatsen, verzorgingsplaatsen naast recreatieplaatsen. Het streek- denken zal samenwerking van ge meentebesturen en samenwerking vooral in de sfeer van verenigingen op allerlei terrein vragen, van de bevolking van een aantal dorpen gezamenlijk. Woningbouw Aan de zorg voor het wonen zal veel aandacht besteed moeten worden, aldus de nota. Allereerst aan de krotopruiming en de sa nering, maar in verbinding hier mee ook aan het algemene wo- ningbeleid. Met name op het plat teland van Groningen, Friesland en Zeeland, doch ook elders in het GE\A ETENSGELI). Op het belas tingkantoor van Stockholm is gister morgen een ongesigneerde envelop ontvangen waarin bankbiljetten za ten tot een bedrag van een kleine vijftienduizend gulden. Op een katte belletje was geschreven: „achterstal lige belasting". Een ambtenaar van de belasting dienst zei dat het bedrag gestort zou worden op cle nationale bank, maar dat de onbekende afzender er dom aan gedaan had zijn naam te ver zwijgen, omdat hij geen ontvangst bewijs kon verwachten. land, bestaan nog zeer slechte woningtoestanden. De gemeente raden die de uitbreidingsplannen vaststellen zullen, behalve met de belanghebbenden uit de agrarische gemeenschap, ook rekening moe ten houden met de „nieuwe" be langhebbenden bij het wonen op het platteland. Een vermeerde ring van de bevolking ten platte- lande kan tevens een versterking van het dorpsleven betekenen. De vraag kan gesteld worden of het niet mogelijk zal zijn de woningcapa citeit per streek als maatstaf voor het bouwen in te voeren. Verwacht mag worden, dat het verschaffen van con crete gegevens t.a.v. het aantal be nodigde woningen, de verschillende huurcategorieën en de plaatsen waar de woningen gebouwd moeten wor den, de institutionele beleggers zullen stimuleren meer aandacht te schen ken aan de financiering van de wo ningbouw ten plattelande, V er binding en In de nota wordt gepleit voor verbe tering van het busvervoer ten plat telande en van de veerverbindingen. By het openbare verkeer dient steeds meer rekening te w,orden gehouden met de werk- en schooltijden. Hierbij moet ook nagegaan worden In hoe verre het laten lopen van schoolbus sen bemoeilijkt wordt door de vaak ongelijke begin- en eindtijden van de diverse scholen. Verder wordt gewe zen op de trajecten van het openbare bnvervoer. Vaak vindt men een rede lijke noord-zuidverbinding, maar ont breekt de oost-Avest-verbinding, of omgekeerd. Kekkonen vrijdag naar Kroesjtsjew De Finse president Urho Ivekkonen zal op a.s. vrijdag te Novosibirsk niet de Russische premier Kroesjtsjew samenkomen, aldus heeft het Finse ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. De Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange is gisteravond in Moskou gearriveerd, om bespre kingen te voeren met beambten van het Russische ministerie van buiten landse zaken. Verwacht wordt dat deze besprekingen in de eerste plaats de onlangs door Rusland geuite wens zullen betreffen met Finland te praten over versterking van de wederzijdse verdediging. Russische Orthodoxe Kerk lid van Wereldraad De Russische Orthodoxe Kerk is maandag na geheime stemming als lid toegelaten tot de Wereldraad van Kerken. Zoals bekend, had deze kerk de grootste religieuze gemeen schap van de Sowjet-Unïe dit lid maatschap aangevraagd. De internationale zendingsraad is op de algemene vergadering van de We reldraad hierin opgegaan. De werkvergadering waarop dit, bij handopsteken, gebeurde, werd gehou den in „Het huis der kennis", waarin de zittingen van de assemblee plaats hebben. Aartsbisschop Iakovos, hoofd van de Grieks-Orthodoxe gemeente van Noord- en Zuid-Amerika, sprak na de stemming ïn de naam van de Va der, van de Zoon en van de Heilige Geest, de plechtige formule uit waar bij de fusie een feit werd. Vijf jaar van voorbereidend werk om de zen ding en de eenheidsbeweging samen te brengen, zijn hierdoor met succes bekroond. Beide lichamen zijn ge- froeid uit de conferentie van Edin- urgh van 1910 en hebben in het ver leden veel onderling contact gehad. Thans zijn ze onder één leiding ge komen. Onderhandelen nodig De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, heeft maandag te Washington gedu rende ruim een uur een onderhoud gehad op Het Witte Huis met presi dent Kennedy, waarbij de crisis in Berlyn, het Duitse vraagstuk en Kongo ter sprake kwamen. Na afloop verklaarde hij een voor stander te zijn van een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van oost en west om het Ber- lijnse geschil te regelen. Volgens Spaak waren onderhandelingen met de Russen over Berlijn absoluut noodzakelijk, maar hij voegde er aan toe niet te kunnen zeggen of derge lijke onderhandelingen tot een rege ling van de kwestie zouden kunnen leiden. „Eerst moeten wij echter on derhandelen om te zien wat er zal gebeuren", aldus Spaak. - Hans Kroll weer naar Moskou De Westduitse ambassadeur in aios kou Hans Kroll !s gistermorgen uit Bonn teruggekeerd naar zyn stand plaats. Kroll was dinsdag van de vorige week naar Bonn ontboden, omdat hij in een gesprek met premier Kroesjtsjew te ver zou zijn gegaan inzake de Berlijn- se kwestie. Dit bleek achteraf niet zo te zijn geweest. Tijdens zijn aanwezigheid in Bonn heeft Kroll tweemaal gesproken met kanselier Adenauer. De ambassadeur is per helikopter vertrokken naar Brussel, vanwaar hij da reis naar Moskou zal ondernemen. Een beeld uit Oost-Berlijnwaar niet sinterklaas met zijn zwarte Pieten op de daken vertoeven, maar Vopo's en Oostduitse arbeiders, om zoals hier bij de Bernauer Strasse, nog meer prikkeldraadversperringen tus sen oost en west aan te brengen. Onderzoek in zaak Baarn Bij zijn onderzoek naar de beleidsas pecten van de Baarnse moordzaak heeft de Amsterdamse procureurge- neraal, mr. H. R. de Zaayer, thans twee commissarissen van de rijkspoli tie ingeschakeld nl. de heren Y. Taco nis uit het district Amsterdam en J. C. van Reijen uit het district 's Her togenbosch. „Zodra het rustig is" Dictators in V.S. op doorreis naar Canada Hector en Jose Arismendi Tra- jillo, broers van generalissimo Rafael Trujillo, die op 30 mei werd doodgeschoten na een be wind van dertig jaar, zijn om middernacht van zondag op maandag vertrokken naar de Verenigde Staten, samen met 27 leden van hun familie secondanten. De zoon van de vermoorde dictator Rafael jr., heeft zijn land al eerder verlaten en drijft met zijn jacht op zee. Het toestel dat de Trujillo's boord had arriveerde in Fort Lauder dale, Florida, om tien minuten over tien Nederlandse tijd. De 29 passa giers werden onder zware politiebe waking weggeleid. Oppositiegroepen in de Domini caanse Republiek die hadden ge- BOEK OVER HULP AAN JOODS'E KINDEREN Hoe vele joden nog aan de Nazi-beesten ontkwamen In (le ambtswoning van de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft mevrouw Truus Wijsmul- ler-Meijer, vorige week het eerste exemplaar van haar boek „Geen tijd voor tranen" overhandigd aan de burgemeestersvrouwe van de Neder landse hoofdstad. L. C. Vrooland heeft in dit boek, dat hij schreef naar i aanleiding van tientallen gesprekken met mevrouw Wijsmuller, een over zicht willen geven van wat deze vrouw vóór en ooi; nog tijdens de oorlog deed voor de Duitse joden. Mevrouw Wijsmuller, die nog steeds, ondanks haar leeftijd, actief in het Amsterdamse sociale leven meewerkt (zij is ook gemeenteraadslid) heeft vóór de oorlog haar werk ten bate van duizenden joodse kinderen in Hitiers rijk in stilte moeten doen en het moet worden gezegd ook niet altijd met aller instemming. Vóór 1940 stelde zij al transporten samen van joodse kinderen. Zij nam daartoe contact op met de S.S. en de S.D. Later reisde zij voor het Rode Kruis naar Frankrijk. Het opmerkelijkste deel van dit boek is de ontmoeting van mevrouw Wijs muller, enkele jaren vóór de bezet ting, met de toen nog onbekende, maar in joodse kringen gevreesde, Elchmann. Zij vertelt hoe zy voor dit beestmens allerlei lichamelijke ken merken moest tonen om te laten 2ien dat zij geen jodin was, en hoe hij, toen hij dit had vastgesteld, alleen maar wist te zeggen dat „ze dan gek" was. .Geen tijd voor tranen... Het is een aangrijpend historisch do cument geworden. De opbrengst van het boek is bestemd voor de organi satie Ort-Israël, een scholenorgani satie met scholen in twintig Israëli sche steden. Het boek is uitgegeven bij P. N. van Kampen en Zoon, Singel 330 te Am sterdam. pleit voor een nieuwe regering zo- zolang er leden van de Trujillo „clan" in de republiek waren, hebben zich in openbare verkla ringen achter Balaguer geplaatst hoewel deze zich door de Trujil lo's het presidentschap had laten geven. Balaguer kon zich gesteund weten door de symbolische medewerking van de Verenigde Staten, die vijf tien oorlogsschepen voor de Domini caanse kust liet kruisen en zondag straaljagers over Ciudad Trujillo Het scheren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk had zaterdag te verstaan gegeven, dat hij de Trujillo's niet zou toe staan zich weer van het regime in Ciudad Trujillo meester te maken. De negenentwintig leden en vrienden van de machtige Trujillo familie ver klaarden bij hun aankomst in de Verenigde Staten gezegd dat ze zul len terugkeren „wanneer de rust is weergekeerd". Hector Trujillo zei dat hij „zeer blij" was in de Verenigde Staten te zijn aangekomen, maar hij voegde hier aan toe: „ik kan teruggaan naar de Deïninicaanse Republiek wanneer ik daar zin in heb". Hij zei dat in Ciu dad Trijillo alles rustig was geweest toen hij eruit vertrokken was, en dat hij Balaguer had belast met de regering. „Hij heeft de sympathie van leger en volk", aldus Hector Trujillo. De Trujillo's denken „drie of vier maanden" in Amerika te blijven en daarna „naar Canada" te gaan. „Ik ging eeni paar dagen geleden uit de Dominicaanse Republiek weg en keerde er enkele dagen later weer terug. Er bestaat geen probleem", aldus Hector Trujillo. Hij zei niet van plan te zijn om in de Verenigde Staten politiek asiel te vragen. i Het Wereldgebeuren Mooie vrouwen, auto's en geld Terwijl keizer Napoleon per reis koets vluchtte, vóór zijn troepen uit, uit het verwoestend koude Rusland, waren zijn tegenstanders in Parijs ook actief geworden. Zolang het de „empcreur" voorspoedig ging, had de oppositie gezwegen, maar niet zodra kreeg de Corsicaan tegen slagen te incasseren, of men begon vrijmoedig over vervanging van het Napoleonregicmc te praten. Zelfs Napoleons familie, die uit diepe ar moede, door hun keizerlijke bescher mer tot ongekende hoogte was ge klommen, begon te morren. Op de Place Vendóme, waar Napoleon een enorm standbeeld, uiteraard voor zich zelf, had gebouwd, stond op de morgen dat de keizer als mis lukt Rusland-veroveraar in Pa rijs terugkeerde, een bord met het opschrift: „passez vite, il va tomber": „ga vlug voorbij, want het zal val len". De keizer viel inderdaad, al duurde het nog enige jaren. Met hem viel de familie Napoleon. Waren zij krachtiger geweest, dan zouden de samenzweerders rondom Talleyrand wel iemand anders uit de Napoleon dynastie aan het hoofd van Frank rijk hebben gewild. Maar leiderschap is niet erfelijk. Daarvan is de laatste dagen in de Dominicaanse republiek weer een bewijs geleverd. Eind mei van dit jaar werd de dictator Trujillo ver moord. Zijn naam was onlosmakelijk met de republiek verbonden welhaast op een mysterieuze manier. Zelfs als hij niet aan de regering deelnam, gold zijn woord als wet en werden zyn gedachten door de regeerders in daden omgezet. Oppositie tegen de „beschermer" van de altijd rumoerige republiek was niet toegestaan. Radio en televisie waren famiüeconcerns van Trujillo geworden; het dagelijks verschijnende blad in de hoofdstad Ciudad Trujillo was een propaganda- pamflet geworden en de geheime pol- tie werkte dag en nacht op allerlei manieren om elke tegenstander van de man, die zichzelf graag „De Wel doener" liet noemen, uit te schakelen. Anderhalf jaar geleden schreef de Britse Economist dat „de hoofdstad een atmosfeer had van stille verklik kers, zodat het straatbeeld deed den ken aan George Orwells 1984". Al die geheime polïtie-agenten heb ben e'chter niet kunnen verhinde ren dat een schot een eind maak te aan het leven van „De Weldoener". De opstand van de vijftienhonderd soldaten, die met de aanslag samen viel, werd de kop ingedrukt, maar het land maakt van dé dood van de dictator af tot nu toe, een periode van gespannen onrust mee. Het heeft voor ons, bewoners der westerse de mocratieën, veel van een komische opera weg. De lichte ontvlambaar heid van het Spaanse gemoed en de argwaan van ieder, die aan de macht is, spelen ook in de Dominicaanse republiek, de rol, die de meeste Latijns-Amerikaanse volken niet vreemd is. De vermoorde dictator werd opgevolgd door zijn zoon Ra- faël, een geweldig leeghoofd, die op de dag dat hij werd geïnstalleerd, te gen een verslaggever van United Press zei dat hij „van mooie vrou wen, snelle auto's en van smijten met geld hield". Aan alle drie wensen heeft hij door zijn groot fortuin kun nen voldoen. Hij voldeed echter het vaak in armoede levende Domini caanse volk niet. Daarom leek het Trujillo junior vorige week beter met enkele vrienden en zijn verzame ling filmsterren-foto's het land te verlaten. Hij zwerft nu op de Oceaan op weg naar Europa. Naar men zegt, heeft hij tevoren een flink fortuin op enkele banken in het Avondland ge plaatst. Italiaans vliegtuig met 6 overlevenden gevonden Het Italiaanse ministerie van defen sie heeft gisteren te Rome bekendge maakt dat drie V.N.-vertegenwoordi- gers en drie Italiaanse bemannings leden de mislukte noodlanding van een sedert vrijdag vermist C-119 toe stel van het type Flying Boxcar" hij het Meer van Tanganjika hebben overleefd. Vier andere personen, waarschijnlijk bemanningsleden hebben de dood ge vonden. Het Italiaanse ministerie baseert zijn mededelingen op een rapport van haar consul-generaal in Nairobi, Kenia. Volgens dit rapport hebben de drie V.N.-vertegenwoordigers, respectie velijk afkomstig uit India, Ierland en uit de V.A.R. de vliegramp over leefd. De zes overlevenden zijn door een reddingsgroep van de wereldorgani satie naar Elizabethstad overge bracht, aldus het Italiaanse ministe rie. Het vliegtuig maakte de mislukte ing bij Kasoeioe, op 45 kilometer Maar er waren nog 29 Trujillo's op hoge en winstgevende pos ten. Want „De Weldoener" had zijn familie vooral erg welgedaan. Had hij niet een neefje op negenja rige leeftijd tot kolonel benoemd, niet vanwege de indrukwekkendheid van de rang dan wel om de groote van 't salaris? Was de jongen, toen hij de baard in zijn keel kreeg, al niet ge neraal? Maar na de dood van de grote man leek het wel alsof men het opschrift bij Napoleons beeld on der de vele beelden" van de Trujillos kon plaatsen. Twee broers van „De Weldoener" hebben dit weekeinde een poging gedaan president Joaquin Ba laguer weg te werken. Haastig zijn zc ge<iwongen hun biezen te pakken. Met al hun secondanten zijn ze, „mo reel gesteund" door Amerikaanse vliegtuigen, onderweg naar <le Ver enigde Staten. Tegen de dertig Tru jillo's zijn maandagmorgen op reis gegaan. Balaguer heeft zelf het op perbevel van de strijdkrachten op zich genomen. Want het blijft, ondanks liet vertrek van de Trujillo-clan. gis ten in de Dominicaanse republiek. Het land Ugt dicht bij Cuba en Cas tro's voorbeeld begoochelt velen. Van daar dat Amerikaanse vliegtuigen en oorlogsschepen dicht in de buurt ble ven tijdens de Trujillo-uittocht. Eén ontstoken zenuw op het zuidelijk half rond is de V.S. al te veel. landing afstand jika. van het Meer van Tangan- In de Franse plaats Courtrai wordt, een tentoonstelling gehouden van een dertigjal schilderijen va» de Nederlandse •«■valser Han van Meegeren. TRUJILLO JUNIOR filmsterren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3