In september Zeeuwse markt in Antwerpen BILT VLISSINGSE PROEF MET „BAKLOZE" DONDERDAG U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN POLITIEMAN STROO WAS VIJF STROPERS TE VLUG AF A OSRAM i3.ijpe Imum Almanak „HOËGH TRADER" LOSTE IN TERNEUZEN KOLEN UIT V.S. STAVENISSER STOOFDIJK VERKEERSVEILIG WITTE KRUIS VERWACHT... 2 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 OP VERZOEK GRAND BAZAAR Eindresultaat expositie in Sinjorenstad Wanneer het comité Zeeland- week Antwerpen akkoord gaat met de door zakenlieden uit de Sinjorenstad gedane voorstel len, zal de Zwitserse en de Itali aanse markt gevolgd worden door een Zeeuwse markt in Ant werpen. Het voorstel daartoe is gedaan door de Grand Bazaar in de Belgische havenstad, een enorme ..supermarket", die achttien filialen over geheel België heeft. Als tijdstip voor deze Zeeuwse weck is voorge steld september 1962. Deze mededeling deed de heer A. Corstanje, de Zeeuwse rijks- middenstaiidsconsulent, tijdens een nabeschouwing over de Zeeuwse tentoonstelling in juni j.l., die hij namens het Zeeland comité aan de pers gaf. „Al hebben we tijdens de tentoon stelling in Antwerpen wel eens misgegrepen, het eindresultaat er van is toch wel verheugend", zo meende hij. Zoal« bekend zijn de meningen over de tentoonstelling niet altijd onver» deeld gunstig geweest. Met name was er kritiek op de technische uit voering, terwijl er voorts in de pers kolommen op gewezen is, dat er wei nig reclame gemaakt is om publiek te trekken. De lieer Corstanje deelde nu mee, dat de technische uitvoering door het Zeeland-comité gedelegeerd is aan eén adviseur, die ook bij de inrichting van de, jaarbeurs betrokken is ge weest. Voorts verklaarde bij, dat liet juist de bedoeling is geweest om wei nig publiek te trekken. Wel wilde men de zakenmensen er voor interes seren en in dit opzicht is er wel re clame gevoerd, onder meer door de Antwerpse Kamers van Kóóphandel. „De opzet van de tentoonstelling is geweest", vertelde de beer Corstanje, „om bet midden- en kleinbedrijf iii Zeeland impulsen té kunnen geven in het buitenland, waarbij de grote bedrijven alleen financiële steun ver leenden". Het is geen show geweest, zo voegde, de rijksmiddenstandsconsulent er nog aan toe. De tentoonstelling is alleen bedoeld om te laten zien wat Zeeland zuiyer zakelijk biedt. „In dit opzicht is de expositie wellicht wat te zake lijk geweest", merkte hij op. De heer Corstanje was voorts van mening', dat sommige bedryven niet dié aan dacht aan hun stands besteed heb ben. die ze er aan hadden moeten geven. Resultaten Over de resultaten deelde hij mee, dat op een enkele ba allo 32 Zeeuwse bedrijven, die hebben deelgenomen, zaken hebben ge daan. Alleen schoenen zijn niet ver kocht; de Zeeuwse modellen lagen dè Belgen niet. Maar daartegen over staat., dat enkele bedryven (onder meer een bièrfabrick) der mate grote orders hebben gekre gen, dat ze die niet aankunnen. Voorts zal binnenkort door de re sultaten van dë Antwerpse ten toonstelling éen bedrijfshal in Zeeland worden geopend. Het gunstigste resultaat noemde de heer Corstanje echter het verzoek van de Grand Bazaar om gedurende een week de Zeeuwse pródukten in het middelpunt van de belangstelling Echtpaar in Sint-Annaland bedwelmd door kolendamp i Bedwelmd door kolendamp uit een I kachel werd zondag het Ongeveer i 60-jarige echtpaar J. Mantou in St.- j Annaland. Mevrouw Mantou moest I ter verpleging in het algemeen bur- gergösthuis in Bergen op Zoom tvor- den opgenomen. j De buurman, de heer A. Kaashoek, kreeg 's morgens om half tien op zijn bellen aan de woning van het echtpaar pas na enige tyd gehoor. De heer Mantou. die lioht bedwelmd was, deed open. Zijn echtgenote lag bewusteloos op zolder té bed. De arts j. Nqöteboorri achtte over brenging van het echtpaar naar het algemeen burgergasthuis in Bergen on Zoom noodzakelijk. Mevrouw Mantou werd ter verpleging opgeno men. De heer Mantou kon na onder zoek naar Sint-Annaland terugke ren. te plaatsen. Wanneer de pródukten voorlopig wordt in eerste instantie aan de in zeeland geproduceerde le- vensmiddelengroëp gedacht „aan slaan" zullen zé oók wórden verkócht door de achttien filialen. De Antwerpse zakenwereld Wil ver der aan deze Zeeuwse Wéék een mos sel-, oester- en fruitféèst verbinden, terwijl men eveneens aandacht wil besteden aan de culturele én toeris tische sector. De week zal starten met een publiciteitsavond voor de ge hele próvincie Antwerpen. Tot slot deelde de heèr Corslahjè mee, dat het Zeeland-comité niet is ingegaan op hét verzoek van de Brusselse zakenwereld om de Zeeuw se tentoonstelling ook in Brussel te houden, dat van Zeeuwse zijde thans besprekingen zijn begonnen voor eèn tentoonstelling in Gent, en dat van Antwerpse zijde overleg wordt ge pleegd voor een Brabantse expositie. Examens De heer D. D. Jumelèt uit BruinisSe slaagde dezer dagen in Den Haag voor het eerste gedeelte van het ex amen Gemeentefinanciën, Advertentie} Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg Iéts in huis. iets dat snel én afdoend helpt. Togal, Met Togal hebt U altijd zinin 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.59; 2.40; 8.88. IN DE GROTE STILLE POLDER Buit: auto, motor, 3 geweren en 2 hazen De rijkspolitie van Wolphaaris- (lijk heeft in de afgelopen dagen handen vol Werk gehad, door ge durende twee nachtelijke jachtpar tijen vyf stropers te vangen. Zjj opereerden in het uitgestrekte stille polderland tussen 's-Heer- Arendskcrke en Wolphaartsdijk. De eerste slag sloeg postcomman- dant J. Stroo, die met ,,Wibo", de kampioen-politiehond, zijn ronde deed. In de Oóstpolder, tegen do oudé zeedijk, deden de vreemde manipulaties met de koplichten van een autó hent jont ruiken. Toen enkele mannen uit het voer tuig stapten en voorzien van een lichtbak het Veld ingingen, greep hij in. Maar de stropers ko zen'met de auto het hazepad, in de richting Van Middelburg. Met behulp van een patrouillewagen zette de politieman de achtervol ging in en na hevig-gejakker wa ren de vluchtelingen onder Arno- muiden het haasje. Hele wat rustiger ging het terug naar het politiebureau in 's-Heer- Arendskerke. Waar de drie stro pers, uit Breda en Sint-Willibrord één van hen' was zelfs uiterst berucht na een langdurig ver hoor werden vrijgelaten. Auto, ge weer en lichtbak werden in beslag genomen. Enige dagen later was liet op nieuw faak, toen mén in de Broe der- en Zusterpolder een lichtbak signaleerde. Postcommandant Stroo trok er nu op uit met wachtmeester le klas L. de Nooijer en jachtopziener A. Joosse. In de polder ontmoetten zij een motorrijder, die na somma tie dadelijk stopte( maar alleen om zyn vehikel om te draaien en in de tegenovergestelde richting te vluchten. Tijdens de achtervolging reed de motorryder rechtdoor in een bocht van de Langeweg. Hij KWafti tót stilstand en Werd gegrepen» Een lichtbak, 120 patronen en twee hazen aan hét stüür warén dé stilie getuigen Van zijn stroperij. Zijn duó-passagier, eveneens uit Heïnkenszand afkomstig, ver dween in het duister, maar kon de volgende morgeh reeds aan de tand wordèn gevoeld. G. P. Leendertse lid van Provinciale Staten De lieer G. P. Leendertse te Kam perland is benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Hij volgt in deze functie de heer A. H. S. Stemerding (waarnemend burge meester van Oost- en West-Soubnrg) op, die wegens vertrek uit Zeeland als zodanig ontslag heeft genomen. De heer Leendertse heeft vroeger reeds zitting gehad in de Provinciale Staten van Zeeland. Twee duinovergaugen te Westkapelle aanbesteed In het gemeentehuis van Westkapelle is maandagmorgen aanbesteed het maken van twee duinovergangen met bijkomende werken in de ge meente Westkapelle. De inschrijvin gen waren als volgt: fa. P. Hubregt- se, Westkapelle 20.200,fa. Boo ne Besuyêh, Oostkapelle 21.131; fa. J. de OUde, Biervliet 21.600,—; fa. Lievense-Hubrégtse, Westkapelle 22.150,De gunning werd aan gehouden. Visser overleed aan boord Zaterdagmorgen deed zich aan boord van het motorvissersvaartuig YE 41 éen tragisch voorval voor. Even ha het uitvaren werd de bijna 55-jarige D. L. onwel en zakte in -Ikaar. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren door een hartverlamming. (Slot van pag. 1 delburg worden ingevoerd en 2e moet liet niet blyven bij geen be zorging op donderdag, maar moe ten ook de winkels op die dag gesloten worden. Die laatste voorwaarde stuit ech ter op verzet bij de overige Vlis- singse bakkers, die op die dag de verkoop van brood-van-de-vorige- dag en bovendien de verkoop van „klein goed" (koekjes, gebakjes, kleine broodjes enzovoort) willen handhaven. Op donderdag Wordt namelijk wel dit „klein góed" vers gemaakt. Wie dus beslist vers ..bi'ood.op deze dag wil eten, kan bijvoorbeeld een kadetje lei1 hand nemen. Enig ongerief Niet alleen de Vlissingse huis vrouwen, maar ook instellingen als ziekenhuizen, bejaardentehui zen en hotels blijven de eerst komende drie Weken op donder dag verstoken van vers brood. VAN TOT VETTE PRIJZEN Byzonder vette prijzen staan de be zoekers aan de traditionele jaarmarkt van Axel, die op 14 december wordt gehouden, te wachten. Aftö deze jaarmarkt, die uitgaat van de drie landbouworganisaties Z.L.M., de C.B.T.B. en de N.C.B. en van do vereniging van varkenshandelaren en de slagersvereniging, is namelijk een loterij verhonden niét als hoofdprijzen een slachtvarkefi, eén schaap, een big, vijf kalköénhénen, vijf kalkoenhen- nert, vijf ganzen en twee Kaapse een den. Allemaal prijzen, die met kerst mis in het vooruitzicht, zeker niet zijn té versmaden. VERLICHTING Eveneens uit Axel komt het bericht, dat de vroede vaderen van deze ge meente al hun best doen om het stad huis er bij avond zo mooi mogelijk te laten uitzien. Werden in dé loop van dit jaar de wijzers van dc stadhtiisklok reeds van een verlichting voorzien, kortgeleden hééft 't gemeentebestuur ook een verlichting laten aanbrengen bij de ingang van het stadhuis. WERELD. ..Een omelet Nee. géén omlet. 11c hou helemaal niet van omelet", besliste de man, mei eén bedenkelijke blik op hét bord van de mail, tegen over hem. aan tafel. t Wc/s saterdag en druk in het res taurant. ..Geen omelet dus'', begreep de kelner. .Neen, geen omelet, maar wat dan f", zeurde de man en toen, beslist: „Een kalfsoester dan maar'. ..Dat spijt me nou, meneer, maar er zijn geen kalfsoestersvandaag", ver klaarde de kelner. Honend keek de man hem aan, „Nee, natuurlijk geen kalfsoesters. Teveel werk zeker, op zaterdag. Geen omelet, géén kalfsoester, nou, zeg maar wat ik dan mot". „De kaart, meneer f", probeerde de kelner. „Ja. de kaart! Met allemaal dingen er óp, die er zaterdag niet zijn. Wat schiet ik daar mee op f" De kelner wist het ook niet. „Flens jes f'-', opperde hij voorzichtig. „Wél ja, man! Breng me flensjes. Mét omelet natuurlijk het enige wat mogelijk is, hier, op saterdag." Hij zweeg even, keek nog eens naar de omelet-van zijn overbuurman en riepuit de grond van zijn hart: „Bah Wat een wereld" VIJF BAGATELLEN De vijf bagatellen, welke de heer Henk Stam indertijd voor het jeugd orkest van de Zeeuwse Muziekschool componeerde, zullen op 30 november a.s. om 15.50 uur voor de radio té be luisteren zijn. De vijf bagatellen wor den dan uitgevoerd door het Kamer orkest onder leiding van Maurits van de Berg. Voor de afdeling Amateurs Symphonièéórkèstén op het- wereld concours te Kerkradè, dat het vol gend jaar zal worden gehouden, zijn déze stukken als verplicht te spelen nummer uitgekozen. BOLLENETERS De dames van de christelyko vrou wenvereniging uit Ilitthem hebben de bevolking eens flink aan het éten gezet. Op een verkoopdag, die teïi bate van het orgelfonds werd gehouden, wisten de dames met zoveel succes hun oliebollen aan de man te brengen, dat men voor de avond gauw een nieuwe voor raad moest bakken, Maar niet al leen de oliebollen bleken op deze dag in trek, ook het rad van avon tuur trok veel belangstelling. AI met ai wisten de dames 1020 bij een te brengen. FRAAI Minder was de opbrengst van een verkoping, die de dames van de Ne derlands hervormde vrouwenvereni ging „Wees een zegen" uit Ellewouts- dijk organiseerde. Maar do 300 die zij óp éen avond bijeen wisten te bren gen. mag toch zeker ook een fraai resultaat van verkoopkunde worden genoemd. Met dit geld willen de da mes de kerkvoogdij een nieuwe ver lichting in dc consistorie aanbieden. VERKOPING En tot besluit nog een verkoping. Maar deze moet nog gehouden wor den woensdag staat dit in het zie kenhuis Bethcsda te Vlissingeii te gebeuren. Op deze verkoping worden de handen-' arbeidartikcien, die door patiënten uit dit ziekenhuis en patiënten uit Der Boede zijn vervaardigd, aan de man gebracht. De verkoping begint 's och tends om tien uur cn duurt tot zes uur 's avonds. a m Vandaag op pag. 11 VA^ ZV<ÏN TOT Een mening uit 'n Vlissings zie kenhuis: „Het brengt natuurlijk wel énig ongerief met zich méé, maar dat hebben we per slot ook in het weekeinde. Bovendien is het beter, om op woensdag voor twee dagen in te slaan dan bij voorbeeld op vrijdag voor drie dagen. Dat is bijkans onmoge lijk". De hotelhouders zijn uiteraard weinig ingenomen met de bakloze donderdag, want zij willen ook op die dag hun gasten vanzelfspre kend vers brood voorzetten. Lit deze groep van belanghebbenden kwam dan ook een suggestie: „Laat de Vlissingse bakkers in ieder geval in ue belangrijkste toeristenmaanden" juli en augus tus zorgen,.dat we ook op donder- u'ag vws brood kunnen hebben". Een probleem te meer voor de - bakkerspatroons Het mag wel gezegd worden: die patroons hebben lang geaarzeld alvorens ze het besluit namen een proef te nemen met een broodloze donderdag. „Maar het is beslist noodzakelijk, dat we deze maatre gel nemen", want ons personeel ziet, dat er vrijwel overal maar vijf dagen gewérkt hoeft te wor den en steeds meer personeelsle den stapten dan ook al over naar bedrijven, die twee dagen pér weck stil liggen", verklaarde men. Zo gezien kan gesteld worden, dat dé Vlissingse bakkers het óp donder dag letterlijk en figuurlijk niet bruin bakken. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en IÖ. VWWw\WAWWW*WA/VV Vragen aan minister over Deltadienst Rijkswaterstaat Gevaar voor „verschrijvingen" De vaste commissie voor de rijks uitgaven uit de Tweede Kamer heeft naar aanleiding van liet verslag van de algemene rekenkamer over het jaar 1960 de minister van verkeer en waterstaat enige vragen gesteld over het door de rekenkamer verrich te onderzoek bij de Deltadienst voor rijkswaterstaat. De commissie informeert of het lo giesgebouw voor dë directie, dat vol gens het verslag van de rekenkamer nauwelijks gebruikt Wordt, niet kan worden opgeheven. Bij de commissie is voorts de indfuk gewekt, dat de minister „in a! te eufemistische bewoordingen" rea geert op de door de rekenkamer ge constateerde „Onjuiste omschrijving van de aard dér werkzaamheden of leveringen". De feiten, die de rekenkamer bij liet onderzoek tot opmerkingen en* vra gen aanleiding gaven, doen de com missie sterk denken aan de „ver schrijvingen", die enige tijd geleden dè aandacht hebben getrokken. Do vasté commissie voor de rijksuit gaven uit de Tweede Kamer dringt er bij de bewindsman iiiet klem op aan, de onder hem ressorterende diensten op de ernst van dergelijke onregelmatigheden te wijzen en op de noodzaak van. het vermijden van dergelijke „verschrijvingen". Naar aanleiding van het door de re kenkamer ingestelde onderzoek bij de dire.ctie Zeeland van rijkswater staat, in het bijzonder waar het ver haal van de bergingskosten van een gezonken schip betreft, informeert do TOT NU TOE GROOTSTE SCHIP Feestelijke bijeenkomst voor belanghebbenden Aait boord van het ruim 22.000 ton metende Noorse kolèhschlp „Hoëgh Trader", dat sinds 17 november op de rede van Terneuzen ligt, Waren maandagmiddag op een intieme ont vangst een aantal vertegenwoordi gers van de sclieepvaartwereld byeen. De reden van de inin of meer feeste lijke bijeenkomst was drieledig. In de eerste plaats omdat 't Noorse schip een zogenaamd time-charter heeft aangegaan met de „Anker-kolcn- maatschappy" te Rotterdam voor de tijd van tien jaar, ten tweede omdat liet schip voor de eerste maal als zo danig kolen kwam lossen voor de co- kesfabriek in Sluiskil en ten derde omdat de „Hoëgh Trader" het groot ste schip is, dat ooit op de rede van Terneuzen heeft geladen of gelost. Van de ,,Anker-kólehrrtaatschhppy" waren op deze bijeenkomst, die net karakter droeg Vart een nadere ken nismaking, aamvozig dc directëür, de heer H. Victor en de procUrüratié- houder. de heer H. Zwart. Vóór dè cokesfabriek te Sluiskil was aanwe zig de directeur A. Jullen en namens het overslagbedrijf „Ovèt" te Terneu zen, directeur Y. Simahel. Deze heren alsmede enige personeels leden van dö diVèree bedrijven wer den aan boord van hét Noorse schip bijzonder gastvrij onthaald door ka pitein S. OpSahl uit Oslo én diens eer ste officieren.. In verband met het toespraken gehouden. Tijdens de con versatie, die volgens de traditie in scheepvaartkringen vrijwel geheel in het Engels werd gehouden, wisten de heren elkander echter uitstekend té vinden. De jónge Noorse Officieren ontpopten zich daarbij ais uitstekende gastheren. De „Hoëgh Trader" lost op de rede van Terneuzen ruim 21.0ÖÖ ton kolen, afkomstig van Nor folk (U.S.A.) en bestemd voor Sluis kil. Het lossen geschiedt door het overslagbedrijf „Ovet", dat voor deze gelegenheid zyn splinternieuwe duw bak „Ovet I" heeft ingeschakeld. De ze boot is met zijn 2213 ton het grootste duwschip van Europa. De „Hoëgh Trader", die op de rede van Terneuzen in ruim 1)0 uur is ge lóst, Vertrekt dinsdagmorgen weer leeg naar Amerika voor het ophalen van een nieuwe lading kolen. commissie bij de minister van ver-nogal internationale gezelschap er keer en waterstaat naar het rcsul- waren Noren, Fransen, Belgen en Ne- taat van dit onderzoek. derlanders werden geen officiële STAVENISSE kan de weggebrui kers uit de richting Sint-Anna land sinds kort eèn betere entree tot het dorp bicden. De Stoofdijk is ernstig onder handen genomen en heeft nu al een wegdek, <lut hemelsbreed verschilt van de er barmelijk slechte toestand, waar in de bestrating jarenlang heeft verkeerd. En dan te bedenken, dat de werkzaamheden nog op geen stukkeu na gereed zijn. In augustus is aannemer Klippel met zijn persöneèl begonnen de oude, versleten klinkers te verwijderen. Tegelijk werd toen de „ronde rug" uit de bestraling op de dijk verwijderd. De basis voor het nieuwe wegdek weid geëgali seerd en langs de huizenrij werd een trottoir aangelegd. Om' brede voertuigen op de ongeveer 400 meter lange dijk de gelegenheid te geven gemakkelijk te kunnen passeren werden twee „uitwijk- havens" gemaakt: kleine ««"•- par- hel- keérstroken vlak langs de ling. Het wachten is nu op het aanbren gen van een bltumlaag en dan is uitvoering gegeven dan eeii plan, waarover twee jaar geleden het eerst werd gesproken. Bovendien zal binnenkort een andere gevaarlijke situatie worden opge heven voor het binnenkomende verkeer. De tweede oude krotten (voorgrond foto), die iedere weg gebruiker een groot deel van het uitzicht over de Stoofdjjk bene men, wachten op de slopersha mer. Onlangs heeft de gemeente do oude huisjes, die gedeeltelijk in de dijk staan, aangekocht. Ter- wille van de veiligheid. {Foto P.Z.C.). Grensverkeer omgelegd wegens brand in Zelzate Even voor vyf uur brak maandag middag brand uit op de „Soeiëté Clii- mique Selzaete", beter bekend ais „de teerfabriek". Enorme zwarte rookwoJken stegen op uit dc fa briekscomplex. De brand was ont staan in een lege tank van creosoot en teer, die men aan het demonteren was. Waarschijnlijk door het gebruik van snijbranders is braild ontstaan in de aan de wanden klevende resten van teer en creosoot. Omdat men vreesde, dat de brand zich zou uitbreiden tot de volle tanks, werd de hulp ingeroepen van de be drijfsbrandweer en de plaatselijke brandweerkorpsen van Zelzate, Gent en Assenede. Mede door de gunstige wind kon uitbreiding van de brand voorkomen worden Met een zestal motorspuiten bestreed men het vuur en hield men de omliggende tanks nat. Doordat zoveel materiaal was ingezet, was het onmogelijk om het verkeer van Nederland naar België en omgekeerd langs de teerfabriek, die aan het kanaal ligt, te leiden. De enorme rookontwikkeling was vanuit Sas van Gent te zien, zodat men hier dacht aan een soortgelijke brand als die welke enige jaren ge leden in de cokesfabriek te Sluiskil woedde. Advertentie y de echte PIJNSTILLER icgc^ hoofdpijn: kiespijn, grief), reumatische pijnen etc: DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer, overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 22 november Zon op 5.11 onder 16.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2