PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT DUBBELE MUUR VERSTEVIGT BERLIJNS IJZEREN GORDIJN Duizenden Algerijnen begonnen te eten Proef in Vlissingen met „bakloze" donderdag Adenauer spreekt met Kennedy Va ndaag Brug 204e jaargang - no. 275 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Klein® advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro 'no. 355200 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 5 5 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv- 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. i )5: Terneuzen. tel. 2116; Zlerikzee. red. tel. 2423. adm. tel. 2094. „OM WESTELIJKE TANKS BUITEN DE DEUR TE HOUDEN De Oostduitse autoriteiten hebben maandag verklaard, dat zij de tweede muur door Berlijn hebben laten bouwen „om de wes telijke tanks buiten de deur te houden". Zij hebben voorts uit drukkelijk verklaard, dat de tweede muur geen bedreiging vormt voor de Westberlijners. Ook lieten de Oostduitse gezags dragers weten dat zij hoopten, dat de tweede muur van invloed zou zijn op de besprekingen tussen president Kennedy en kanse lier Adenauer, die gisteravond zijn begonnen. De nieuwe muur was een antwoord op de eis van de Westduitse gezagsdragers, dat de (eerste) mum- zou verdwijnen, als er een bespreking zou moeten komen tussen Oost- en West-Duitsland. De opvattingen van de Oostduitsers bleken gisteren uit een ver klaring van de Oostduitse minister van binnenlandse zaken en van het Oostduitse persbureau A.D.N. Volgens de Oostduïtse radio-omroep zou dinsdagochtend de tweede muur geheel gereed komen. A.D.N. publiceerde een interview met een arbeider, die verklaarde „wij begrijpen de (westelijke) provocatie heel goed en daarom hebben wij ste vige tankvallen gebouwd. We hopen, dat de militaristen de toestand nu naar waarde zullen schatten. Wij ge loven, dat deze maatregelen hun in vloed zullen hebben op het gesprek tussen president Kennedy en kanse lier Adenauer en dat zij nu de zaken objectief zullen bezien." De minister van binnenlandse zaken verklaarde: „het is te hopen, dat de stevige muur die mensen zal overtui gen, die beweren, dat de Duitse De mocratische Republiek aggressieve plannen koestert tegen West-BerJijn. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft maandag be vestigd dat het de door do com munisten opgetrolïken scheids muur in Berlijn als „onwettig" be schouwt. Onwettig De woordvoerder van het ministerie zei dit in antwoord op vragen over de versterking van deze muur, die in de nacht van zondag op maandag plaats had. „Onze bezwaren tegen de muur zijn nog dezelfde", zei hij, „zoals wij reeds hebben verklaard, beschouwen wij de beperkingen op het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn als in strijd met de vier-mogendheden-over- eenkomst en derhalve onwettig." Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft bij zijn aankomst op het vliegveld van Washington verklaard dat zijn land de Verenigde Staten volledig steunt bij hun pogingen om de problemen in de wereld tot een vreedzame oplos sing te brengen. Hij zei erin te ver trouwen dat „vredelievende en goed willende landen" op den duur de overhand zullen krijgen in de strijd tegen het communisme. Tot minister van buitenlandse zaken Westen meer bewapend dan oostelijk blok Het Britse instituut voor strategi sche studieën, een onofficiële instel ling die militairen, politici en deskun digen op liet gebied van internatio nale zaken tot haar leden telt, heeft dinsdag een rapport gepubliceerd over de militaire krachtsverhoudin gen tussen de westelijke en oostelylce blokken. Volgens dit rapport heeft het westen meer manschappen onder de wapenen dan het communistische blok, terwijl liet op het gebied van de meest belangrijke wapens, inclu sief raketten, op zijn minst de gelijke van het oosten is. Tegenover deze superioriteit staat echter dat de strijdkrachten van het westen over de wereld zijn verspreid zonder enig gecentraliseerd militair commando, terwijl die van de com munistische landen in één compacte massa zijn geconcentreerd. Het instituut raamt dat begin 1962 het westen 8.195.253 .man onder de wapenen zal hebben, en het commu nistische blok 7.994.300. Van deze aantallen behoren resp. 6.061.013 man onder de Navo en 4.790.300 on der het verdrag van Warschau. Het enige wapen waarin het communis tische blok verre superieur is aan. het westen, is dat der conventionele onderzeeboten. Hun aantal wordt ge schat op 480, tegenover 266 bij het westen. Kwart ton uit brandkast van V. en D. gestolen In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het kantoor van het warenhuis van Vroom en Dreesmann in Den Kelder. Eeu bedrag van f 25.000,is uit de brandkast ge haald. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Het warenhuis is tegen inbraak ver zekerd. Dean Rusk, die aan het hoofd stond van een uitgebreide delegatie die ter verwelkoming aanwezig was, zei de bondskanselier dat West-Duitsland „in deze moeilijke tijd" volledig aan Amerika's zijde stond. Kennedy, die was teruggekeerd van een reis door West-Amerika, waar hij een serie toespraken had gehou den, was van plan om voor zijn eer ste gesprek met Adenauer overleg te plegen met Rusk, de Amerikaanse ambassadeur te Bonn en niet een aantal andere topadviseurs teneinde zijn strategie te bepalen. Ook de presidentiële vertegenwoordi ger te West-Berlijn, Lucius Clay, was voor genoemd overleg naar Het Witte Huis ontboden. Betoging van 50.000 Ongeveer 50.000 personen namen gisteravond aan een betoging deel. Jeugdige betogers riepen aan de sec torgrens leuzen naar de Oostduitse arbeiders, die bezig waren aan de grensversterkingen. Oostberlijnse po litiemannen wierpen daarop traan- gasbommen over de muur, hetgeen door de Westduitse politie met een waar traangasbömbardement werd beantwoord. Een gevaarlijk moment 9ntstond, toen een Westberiijner op de grens- muur klom" en plotseling de geweer lopen van Oostduitse militairen op zich zag gericht. Politieagenten aan de westelijke kant wisten hem bijtijds van de muur te trekken. Z.K.H. Prins Bernharddie in New York een bijeenkomst heeft geleid van de advies commissie der Bilder- berg-conferenties, is maandagochtend uit de V.S. op Schiphol aangekomen. De foto toont de prins na- zijn aan komst op de luchthaven in gesprek met (links) ir. F. Besancon, plaats vervangend president-directeur van de K.L.M. en rechtsde heer C. C. Steensma, directeur K.L.M. Schiphol. Gevecht in Baloebakamp eist elf doden Tenminste elf Baloeba zijn maandag in het vluchtelingenkamp bij Elisa bethstad om het leven gekomen en 35 anderen gewond toen twee rivali serende groepen elkaar te lijf gingen met fietskettingen en eigenhandig gemaakte wapens, aldus hebben V.N.-functionarissen te Elisabethstad verklaard. Het gevecht brak uit tussen Baloeba uit Katanga en Baloeba uit Kasai, al dus verklaarden de Zweedse V.N.-of- ficieren, die een einde aan het ge vecht hadden gemaakt. De Zweedse soldaten, die het kamp bewaken, wer den gedwongen in de lucht te schie ten om de vechtende Baloeba uiteen te drijven. De gewonden werden overgebracht naar het Italiaanse Rode Kruis-zieltenhuis in het cen trum van Elisabethstad. NA NEGENTIEN DAGEN VASTEN Ben Bella zal ook hongerstaking beëindigen Duizenden Algerijnen hebben maan dag hun negentien dagen oude hon gerstaking beëindigd. De Algerynen, die in Franse gevangenissen zijn op gesloten, kregen de status van poli tiek gevangene en hadden dus hun zin gekregen. Alleen de Algerijnse \ice-premier Ben Bella en vier ande ren zetten de hongerstaking (zij ne men alleen water tot zich) voort. Zij willen de onafhankelijkheid van Al- gerye. In hun streven kregen de Algerijnse rebellenleiders steun van de Marok kaanse ambassadeur in Frankrijk, Mohammed Clierkaoui, die maandag twee gesprekken had met de Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville. De ambassadeur verklaarde na de gesprekken: „De besprekingen over de kwestie Ben Bella duren nog voort". Gezaghebbende Franse zegs lieden echter verklaarden dat de Franse regering had besloten „abso luut onvermurwbaar" te blijven. Zij verklaarden voorts, dat de Fran se regering overwoog Marokkaanse artsen en verpleegsters toe te voe gen aan de staf van de kliniek waar de Algerijnse leiders worden ver pleegd. De beëindiging van de hon gerstaking door de duizenden gevan gen Algerijnen maakte een einde aan een explosieve toestand. Dankzij Rode Kruis De Algerijnen hebben het succes van hun hongerstaking voor een groot deel te danken aan Pierre Boissier, vertegenwoordiger in Frankrijk van het internationale Rode Kruis. Bois sier had een inspectietocht gemaakt door de Franse gevangenissen en toen geconcludeerd, dat het regiem waaronder de Algerijnen werden vastgehouden in grote trekken over eenkwam met het regiem dat voor politieke gevangenen geldt. Hij hield vervolgens een bespreking met Ben Bella, de leider van de Algerijnen, en bracht rapport uit van zijn bevin dingen. De Franse minister van justitie, Ber nard Chenot, liet over dit onderwerp een circulaire rondgaan onder de di recties van de Franse gevangenissen. Het resultaat was, dat Ben Bella be sloot de gevangenen opdracht te ge ven de hongerstaking te beëindigen. Ben Bella en zijn mede-gevange nen, onder wie twee andere Alge rijnse ministers verklaarden ech ter dat hun staking in een andere categorie hoorde en bleven dien tengevolge weigeren voedsel tot zich te nemen. Ook de Algerijnse ministers in het ziekenzaaltje van de gevangenis van Fresnes heb ben besloten geen voedsel meer tot zich te nemen. Zij namen dit besluit reeds tien dagen geleden, maar het werd gisteren pas be kendgemaakt. Vannacht deelde het Franse mi nisterie van justitie mee dat Ben Bella zijn hongerstaking binnen kort zal beëindigen. ...wordt Anneke Beekman 21 jaar. Haar orthodox-joodse ou ders werden in 1943 bij een razzia in Amsterdam-Zuid op gepakt en via Westerbork naar Sobidor getransporteerd om te worden vergast. Anneke zelf was in mei 1943 te Hilversum bij drie katholieke dames on dergebracht, die haar tegen de wil van haar verwanten katholiek opvoedden. Ondanks een uitspraak van de Hoge Raad werd Anneke tot nog toe verborgen gehouden. Vandaag zal zij over haar eigen lot kunnen beschikken. Boven dien krijgt zij de beschikking over een erfenis, naar men zegt, ruim ƒ100.000. Drie doden door kolendamp in Zwolle In Zwolle zijn het afgelopen week einde drie mensen door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zaterdagmiddag werd het bejaarde echtpaar Pellinkhof-van Woudenberg dood in bed aangetroffen. De heer en mevrouw Pellinkhof, 74 en 69 jaar oud, waren de avond tevoren in Zwol le teruggekeerd na een afwezigheid van een maand. Alvorens naar bed te gaan hadden zij de kachel aangesto ken. Zaterdagavond is de 59-jarige alleen wonende H. E. Sanders te Zwolle door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De bevolking van Parijs Is dit jaar gestegen tot 8.500.000, evenveel als geheel België. In 1801 was dit aantal 1.400.000 en in 1901 4.800.000. Ieder uur komen er twintig inwoners by. De Parijse agglome ratie omvat 18 proeent van de totale Franse bevolking. Vijfdaagse ook voor bakker bezorger Dc Vlissïngse broodbakUers- bezoi'gers zijn innemende mensen Tot deze conclusie moet men komen, als men weet hoe vele Vlissingse huisvrouwen rea geren op dit bericht: met in gang van deze week zal in Vlissingen geen brood meer worden gebakken en ook geen brood meer worden be zorgd op donderdag! De re actie van de buisvrouwen kon zo worden samengevat: „Bij na iedereen heeft zo langza merhand de vijfdaagse werk week en als iemand daar recht op heeft, is het wel de bakker-bezorger, die vroeg en hard moet werken en bij weer en wind zijn ronde maakt". vvwvvvv^vvvvvwwwvv Ook voor Middelburg plannen op stapel I Definitief is deze „vijfdaag se" voor de bakkers overi gens nog niet. Voorlopig blij ven de Vlissingse huisvrou wen bij wijze van proef drie weken lang op donderdag van een vers halfje wit of een knappend volkoren broodje verstoken. Het slagen van deze proef is niet alleen af hankelijk van de huisvrou wen. Nu al is het immers bij na zeker, dat de overgrote meerderheid dit noodzakelij ke kwaad wel zal willen ac cepteren. Meer nog is het slagen van de proef afhanke lijk van de ervaringen der bakkersgezellen. Zij moeten namelijk op woensdag als er dus voor twee dagen brood uit de ovens moet komen letterlyk bjj nacht (en ontij) aan de slag. Op die woensdagen zijn zij om en naby drie unr lan ger in touw dan gewoonlijk: twee unr langer bakken en nog eens een uur langer bezorgen. Om de vrye dag in te lialen moeten ze bovendien op de andere dagen ook nog een liall' uur vroeger uit de veren, hoewel uiteraard deze ar- beidstijdindeling per bedrijf kan worden geregeld. Voor Zeeland is deze „bakloze donderdag" ln Vlissingen een uni cum. Maar lang zal het toch geen uitzondering blijven. Veronder steld wordt namelijk, dat bijvoor beeld ook Middelburg mettertijd de ovens op donderdag zal doven. Inmiddels zijn de organisaties van patroons en gezellen al in overleg getreden met hun Middelburgse collega's. Vastomlijnde plannen zijn er in de Zeeuwse hoofdstad echter nog niet. Eén blijft bakken Toch is de Middelburgse bakloze dag ook voor de Vlissingsè brood bakkers belangrijk. Voorlopig blijft één bakkerij in Vlissingen die van de coöperatie „De Broederband" namelijk op don derdag wel bakken. Ook zal de coöperatie op donderdag brood blijven bezorgen. „De Broeder band" is daartoe min of meer gedwongen, omdat deze bakkerij ook het brood bakt voor de Mid delburgse klanten voor de coö peratie. Inmiddels heeft de coöperatie dan ook laten weten, dat zij ïu prin cipe geen tegenstander is van een vers-brood-loze donderdag. Alleen onder twee voorwaarden wil de coöperatie de ovens op donderdag echter onbenut laten: Ie moet de bakloze donderdag ook in Mid- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het V.V.D.-Kamerlid mevrouw ir. A. KuiperStruik heeft in Vlis singen gesproken onder meer over de „wens"-brug van het provin ciaal bestuur over de Oosterschclde en haar woorden hebben ons veront rust. Tijdens een excursie had zij na melijk professor Jansen, de hoofdin genieur-directeur van de Deltadienst, de opmerking horen maken dat de Oosterscheldedam in 1970 -1972 ge reed zou komen. En nu concludeerde mevrouw Kuiper: „Daarmee gaf pro fessor Jansen te kennen de noodzake lijkheid van een brug niet zo sterk in te zien". Deze woorden met name hebben ons verontrust: wij weten niet in hoeverre het standpunt van de Deltadienst dat dus blijkbaar ten aanzien van de brug afwijzend is van invloed is op de uiteindelijke be slissing van de regering. Immers, in deze beslissing zal de minister van verkeer en waterstaat ongetwijfeld een groot woord hebben. En van be lang is dus hoe diens adviseurs over de brug denken en van belang is ook de vraag wanneer nu de Ooster- schelde zal dicht gaan. Daarbij mag het niet langer meer gaan om vage aanduidingen in de geest van: „misschien dat de Oosterscheldedam wel in 1972 gereed zal zijn", maar dienen exacte mededelingen ter tafel te komen. Zoals het eerste tijdschema als einddatum 1978 noemde Van Zeeuwse zijde mag men over dit punt nu toch wel de grootst mogelijke klaarheid vragen, want het brugplan is er in sterke mate mee verbonden. En het gaat niet aan dat met vage opmerkingen een zekere stemming tegen het brugplan wordt gemaakt. Hier dient eindelijk eens klare wijn te worden geschonken. De opmerkingen van mevrouw Kui perStruik over het brugplan hebben ons ook nog in ander op zicht verontrust. Zij herinnerde aan de vele waterbouwkundige projecten, die op dit moment in Nederland in uitvoering zijn, zoveel zelfs dat er „bij de grote aannemers van ons land geen ruimte meer over is om ook nog eens een brug over de Oosterschelde te slaan". Toen wij van deze zinsnede kennisnamen, hebben wij ons afge vraagd of mevrouw Kuiper wel hele maal op de hoogte van het plan was. Het is daarom goed er aan te herinneren, dat het brugplan niet uitsluitend bij het provinciaal be stuur van Zeeland is ontwikkeld, maar ook bij twee belangrijke Neder landse aannemersmaatsciiappljeu. Wij zouden daarom de volgende pas sage uit het eerste statenvoorstel over deze zaak nog eens in herinne ring willen brengen: „Welhaast gelijktijdig bleek, dat ook buiten ons (Ged. Staten) belangstelling voor een dusdanig project bestond, toen de Aatmemingsmaatschappij van Hattum en Blankevoort N.V. te Bever wijk en de N.V. Amsterdamsche Bal- lastmaatschappij te Amsterdam, na met Gedeputeerde Staten gezocht con tact, een plan voor het bouwen van een brug over de Oosterschelde met een daaraan verbonden project voor de financiering door een banksyndl- caat onder leiding van de firma Pier- son, Heldring en Pierson voorlegden, dat reeds na eerste studie, zowel wat het technische als het financiële deel betrof, zeer aantrekkelijk voor de pro vincie mocht heten". Twee grote aannemers stellen er dus een eer in aan dit project waartoe zij zelf mede het initiatief namen te kunnen meewerken. Dat is een an der betoog dan dat van mevrouw Kuiper. Het zou goed zijn wanneer Kamerleden, in het openbaar spre kende over objecten als deze, daar aan zo breed mogelijke aandacht zou den besteden. In dit verband willen wij nog op twee facetten van het plan de aandacht vestigen, namelijk op de financiering en de huidige ver binding. De financiering is in haar geheel een zaak van provincie en par ticulieren, zodat het project het rijk géén cent kost. En voorts komt de brug in de plaats van een kostbaar veer, dat aan een grondige vernieu wing toe is. Mevrouw Kuiper die zich ge lukkig een voorstandster van de brug toonde zal begrijpen dat wij met enige felheid reageren. Die brug immers is voor Zeeland niet zo maar een hobby, maar essentieel voor de toekomstige ontwikkeling. Er dringt zich een vergelijking op met het vliegveld Zestienhoven ln Rotter dam. Dat vliegveld was een Rotter dams belang en terecht heeft me vrouw Kuiper in de Tweede Kamer dit belang met klem van argumenten bij herhaling naar voren gebracht. Wij hopen derhalve, dat zij bij de ko mende behandeling van Verkeer en Waterstaat met hetzelfde elan voor de Zeeuwse brug zal pleiten als zij destijds heeft gedaan voor Zestien hoven. Nieuw-Guinea Voorstellen van Soebandrio in Verenigde Naties De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio heeft aan de Algemene Vergadering van de V.N. zevën „constructieve voorstellen om te komen tot een eervolle oplos sing van de kwestie Nieuw-Guinea'' aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1