Opbrengst Zeeuwse Collecte: f23.500 WALCHEREN Agenda MARKTBERICHTEN SPORTFORUM BEHANDELDE VRAGEN IN SAS VAN GENT CHRISTELIJKE MIDDENSTAND ONGERUST OVER DE SANERING DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 LICHTELIJK TELEURGESTELD Drs. Laansma: fonds voor incidentele hulpverlening DE ZEEUWSE COLLECTE, die dit jaar in de eerste week van oktober werd gehouden, heeft ongeveer f 23.500,op gebracht. Dat is bijna f 4500, meer dan vorig jaar. Dit deelde de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, drs. KI. Laansma, maandag tijdens een persconferentie mede. Zoals be kend is de opbrengst van de col lecte dit jaar bestemd voor de polio- en spastische kinderen en voor de vakantieweken van Zeeuwse huisvrouwen. Achttien procent van de plaatselijke net to opbrengst wordt aangewend voor maatschappelijk werk in de eigen gemeente. Ook dit jaar hebben de leden van de Federa tie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland de or ganisatie van de collecte ver zorgd. In het kader van deze collecte werd aan ruim vierhonderd Zeeuwse be drijven een circulaire gestuurd, met het verzoek om een bijdrage. Slechts vierenzestig van de vierhonderd rea geerden en het hoogste bedrag, dat door een onderneming werd geschon ken was f 500. In totaal bracht deze Actie f2500,— op (in 1960 f 1247,50). Het lag in de bedoeling om de op- brengst van de actie te gebruiken als startsubsidie voor de aankoop van een autobusje, dat nodig is om de polio- en spastische kinde ren van Zeeuwse tehuizen in de gelegenheid te stellen het week einde thuis door te brengen. Zo'n autobusje kost echter ongeveer f 6000.... Drs. Laansma was lichtelijk teleur gesteld over de opbrengst van de col lecte en vooral over het geringe re sultaat van de actie bij het bedrijfs leven. Toch was het doel van de col lecte duidelijk omlijnd en de collec tanten hebben hun best gedaan, meende de stichtingsdirecteur. Per inwoner In Nieuwvliet was de opbrengst per inwoner het hoogst, namelijk 43,9 cent; daarna volgden Drie wegen (35,2 cent), Wissenkerko (33,5 cent), Schoondijke (S0.fi cent) en 's-Gravenpolder (29,3 cent) In 1952 werd de Zeeuwse Collecte voor het eerst gehouden en de eerste jaren wisselde de opbrengst sterk. In Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 18-11: Spoorsingel van Antwerpen. 19-11: Caland van Opor to. Vlissingen vertrokken 18-11: Spoor singel naar Cork. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 18-11: Wonosari van Bar celona. Jato van Rotterdam. Hathor van Palermo. Marnelloyd van Bremen. Globe van Rotterdam naar Gent. Lèlickerk van Rotterdam. Kreon van Hamburg. Eems van zee. 19-1.1: Helen van Rotterdam. Cul- tex Napels van Napels. Zevenbergen vari Bremen. Sparta van Scarborough. Tela- mon van Hamburg. Ceres van Bremen, Zaankerk van Hamburg. Senogalkust van Hamburg. Njord van Zweden naar Gent. 20-11: Atlantide van Basse Indre. Veritas van Hamburg. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 18-11: Johannes naar Koping. Cumulus naar zee. Helvetia S naar Wa terford. Albatros naar Londen. Muider- kerk naar Rotterdam. Anne Christina n. Bremen. Volharding naar Amsterdam. 19- 11: Albert Willem naar Bordeaux. Eagle naar Londen. Kinderdijk naar Rotterdam. Arkeldtjk Haar Rotterdam. Driebergen n. Plymouth. Delft naar Rotterdam. Benin- kust naar Bremen. Arnoudspolder naar Rotterdam, Roxburgh naar Stockholm. Caltex Napels naar Bahrein. Catharina W naar zee. Algol naar Amsterdam. Jato n. zee. Antje naar zee, Result naar West Point. Marnelloyd naar Rotterdam. Wono sari naar Rotterdam. 20-11: SchiedIJk naar New York 1952 was het resultaat f 17.300,29; in 1954 f 15.970.79; in 1955 slechts f5811,14; in 1956 f 13.500,21 en in 1957 f 10.890,47. Na 1957 werd de op brengst elk jaar geleidelijk hoger: in 1958 f 16.786,35; in 1959 f 18.667,20 en in 1960 f 19.109,55. In verloop van negen jaar van 1952 tot 1961 is de opbrengst dus gestegen met ruim drieduizend gul den. Daarby moet rekening worden gehouden met het feit, dat in 1953 niet werd gecollecteerd. Zeeuws fonds Tijdens de maandag gehouden pers conferentie lanceerde drs. Laansma het plan om te komen tot oprichting van een Zeeuws fonds voor inciden tele hulpverlening. Drs. Laansma noemde het zelf „een fonds van de Zeeuwse samenleving Vóór de Zeeuw se samenleving". Uit dit fonds zouden dan onder meer knnnen worden bekostigd: televisie toestellen voor doofstommen, band recorders voor blinden enz. Hiervoor komen dan zowel instellingen als particulieren in aanmerking. Hij stel de zich voor dat de financiële grond slag van het fonds kan worden ge legd door enkele kleine fondsen sa men te voegen. Verder meende hij dat een deel der opbrengst van de Zeeuwse Collecte dan in dit fonds gestort kan worden. „Operatie Maro 3" Terneuzen volledig geslaagd De „Operatie Maro 3", door Van den Tak's bergingsbedrijf, maandagmor gen uitgevoerd in de West-Buitenha ven te Terneuzen, is volledig ge slaagd. Met vereende krachten heeft een vloot van vier drijvende bokken en een aantal bergingsvaartuigen van diverse aard, het gezonken schip om tien uur boven water gehesen. Onmiddellijk werden drie pompen in gezet om het water uit het schip te verwijderen. Dinsdagochtend zal de „Marco 3" via de zeesluis worden ge schut naar de westelijke kanaalarm, waar het vaartuig voorlopig blijft liggen om de reparatie-inschrijvin gen der scheepswerven af te wach ten. Bij onderzoek is gebleken, dat de Belgische lichter van ruim 1600 ton, tijdens de aanvaring met het Rotter damse sleepschip „Sibilla" in de nacht van 10 op 11 november een zware brèuk hoeft opgelopen. Uiter aard is verder door de inwerking van het zoute water zware schade ver oorzaakt aan hulpmotoren, verblij ven van schipper en matrozen. In de loop van maandag hebben de vier bokken die bij het bergingswerk wa ren Ingeschakeld de stroppen losge maakt; zij zijn naar elders vertrok ken. Arbeider verspreidde pornografische lectuur Door de Koninklijke Marechaussee Is dezer (lagen aan de Westsluis te Ter neuzen aangehouden de fabrieksar beider J. D. uit Terneuzen wegens het in zyn bezit hebben en versprei den Van pornografische lectuur aan zeelieden. De fabrieksarbeider is overgebracht naar het Huis van Be waring te Middelburg. Gemeenterekening 1960 in dc raad Vrouwenpolder Middelburg City: O sole mïo, 2(1 uur, a.l. Electro: Hoe vertél ik het mijn ouders?, 19.30 uur, 14 jaar. Schouw burg: Jeugdvoorstellingen Z.V.U., 10 en 14 uur. Vlissingen Alhnmbra; Rode lippen, 20 uur, 18 jaur, Luxor: The last Blitz krieg. 20 uur. 14 jaar. Britannia: Stu dio mei „Stuur me geen bloemen. Arbeiders Kunstkring, 20 uur. Goes Grand: Wildé aardbeien. 18 Jaar. 20.00 uur. Bergen op Zoom Roxy: Ben Uur. I'J.30 uur, a.l. Luxor: Ontmaskering in Tanger, 20 uur, 18 jaar. Terneuzen Luxor: De slag in de Bis- marekzee, 20 uur. 14 jaar. Sas van Gent Olympla: Ben Hur, 19.30 uur. a.l. Rulst Bioscoopgebouw: Ben Hur, 19,30 uur. a.l. Zierlkzee - Concertzaal: Op de piaatiai rust, 20 uur. a.l. 's Landfikamer: algemene vergadering waterschap Schouwen-Duiveland. 13,30 Woensdagmiddag tydens een openbare vergadering, die om twee uur begint zal de gemeenteraad van Vrouwenpolder de gemeentere kening over het dienstjaar 1960 wor den aangeboden. De post, gewone dfcnst sluit met een voordelig saldo van f 11.385,29. By de kapitaaldienst is een nadelig saldo van f 105.766,90. In de toelichting staat," dat over 1960 in verband met de op handen zijnde nieuwe financiële verhoudings- rêgeling tussen het ryk en de ge meenten niet alle betalingen ten be hoeve van het onderwijs aan andere gemeenten moesten worden voldaan. Het netto voordelig saldo bedraagt daardoor slechts f 97,31. In deze vergadering zal de raad be slissen over een voorstel van b. en w. tot onderhandse aanbesteding aan de firma gebr. Gèldof te Seroosker- kè (W.), van de verbetering der bestrating vafi een gedeelte van de Fort den Haakweg. Ook komt aan de orde de aankoop van 2435 vier kante nieter grond van de heer C. Wagenaar ten behoeve van het uit breidingsplan. De voorbereidingen van de uitbreidingsplannen in onder delen voor een tweetal kampeerter reinen zijn thans zover gevorderd, dat de raad een verordening zal vast stellen, die het bouwen, plaatsen, be wonen en gebruik van de kamphuis jes in de gemeente Vrouwenpolder regelt. Verdere voorstellen van b. en w. zijn het beschikbaarstellen van f 1,per leerling van de bijzondere lagere scholen in de gemeente, ten behoeve van aanschaffing van een herinne ring aan het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar: het toetre den tot het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden te Goes en het betuigen van ihstemming aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake dé door dit college ontworpen salarisherzieningen voor secretarissen en ontvangers in de provincie. Op de agenda staan voorts een ver zoek om subsidie in het onderhoud van de windmolen te Gapinge; een subsidieverzoek van het verbond voor Veilig Verkeer; het verlenen van financiële medewerking aan de bij zondere lagere school voor de aan schaf van een olietank; verhoging van de kindertoeslag voor gemeente- personeel en een subsidieverhoging voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. In deze vergadering komt. de vierde wijziging van de begroting voor 1961 aan de orde en zal een beslissing ge nomen worden oVer het verlengen van de rekening-courantovereen komst met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten voor 1962. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Muziekuitvoeringen „oefening na den arbeid" De muziekvereniging „Oefening Na Den Arbeid" te Nieuw- en Sint-Joos- land gaf een dezër dagen twee uit voeringen in café „De Roode Leeuw". Dc voorzitter van de muziekvereni ging, de heer Joh. Joosse. heette alle aanwezigen van harte welkom, spe ciaal de ere-voorzitter, burgemees ter F. S. K. Graaf van Randwijck en de vertegenwoordigers van de muziekvereniging Uit Arnemuiden en Ritthom. HIJ deelde mee, dat het muziekkorps is uitgebreid met een tamboerkorps, hetgeen onder leiding staat van de heer Florusse, welk korps op deze avonden eveneens op trad. Onder leiding van dc directeur, dc heer .1. Mcliefstc, werd daarna het muziekprogramma ten gehore gebracht. Dit bestond onder meer uit enkele walsen en marsen. Na afloop van het muzikale gedeelte werd de heer A. Knuyt gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als muzikant en werd hij toegespro ken door de ere-voorzitter, die hem een zilveren insigne aanbood. Ter ere van de jubilaris werd een extra mars gespeeld, die door de ju bilaris zelf werd gedirigeerd. Na de pauze werd nog het toneelstuk „Gevaarlijk snoepgoed" opgevoerd. MIDDELBURG Buurtvereniging Bagijnhof hield feestavond De Middelburgse buurtvereniging „Bagijnhof en Omgeving" hield za terdagavond in „De Gouden Poorte" de jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer K. Slover, dat het afgelopen jaar voor de vereniging gunstig is geweest. Hij sprak een woord van hulde tot de heer J. de Kok, die er voor zorgde, dat de speeltuin van de buurtvereniging dit jaar ruim 2600 een recordaantal betalende be zoekers trok. De heer De Kok die dit werk belangeloos doet kreeg een polshorloge. Deze feestavond werd verzorgd door de afdeling Vlissingen van „d'Op- rechte Amateur" en de medewerkers bewezen, dat amateurs prestaties kunnen léveren, die niet onderdoen voor die van beroepsartiesten. De zusjes Suus en Emma Francken brachten zoals gewoonlijk een voor- treffelijk stukje close-harmony. Ook „Helma en Paula" brachten zang met gitaarbegeleiding. Zij zongen en kele rock en roll-liedjes. Succesvol was ook het optreden van dc sneltekenaar en conferencier Piet dc Leeuw. Verder werkten onder meer aan dit programma mee „Melodia" onder lei ding van mej. L de Graaf, Simon Berrevoets en „De Moreco's. Ook voor de verloting bestond veel belangstelling. Tot slot volgde een geanimeerd bal, met medewerking van de band van de heer J. Segier, dat duurde tot ver na middernacht, OOSTKAPELLE E.H.B.O.-af deling bestaat 15 jaar Met een feestelijke avond in hotel „Zeelandia" heeft de afdeling Oost- kapelle van de E.H.B.O. dezer dagen het 15-jarig bestaan herdacht. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester F. G. Sprenger en mevrouw Sprenger-Starlng, de art sen Bom, Van Gelderen en Geldof alsmede afgevaardigden van het dis trict en van enige Walchcrsc afde lingen. Burgemeester Sprenger reikte aan de geslaagden de diploma's E.H.B.O. uit. Dokter Bom en de heer J. A. Alewijn- se kregen als dank voor hun vele werkzaamheden voor de afdeling een cadeau. In de afgfelopen 15 jaar heeft de Oostkapelse afdeling 130 personen opgeleid voor het E.H.B.O.-diploma. De vereniging telt momenteel 28 le den en heeft nog twaalf leden in op leiding. O.- EN W.-SOUBURG „De jonge zangers" gaf een geslaagde uitvoering Vol trots hebben vele Souburgse ouders zaterdagavond geluisterd naar de prestaties van hun zoontjes en dochtertjes, die vol overgave zongen tijdens de uitvoering van „De jonge zangers" in „De Zwaan" te Souburg. Het programma, dat getuigde van een goede repertoirekeuze, werd vlot afgewerkt, zodat het een prettig ge heel was. Na het openingslied, dat gezamenlijk ten gehore werd gebracht, zong klas se A dc jongsten enkele, aardi ge liedjes, waarbij vooral „Kikker- liedje" van Lichtendahl-Romijn zeer in de smaak viel. Het optreden van deze klas kenmerkte zich door het speelse karakter: er werd bjj gedanst en er kwamen zelfs twee autopeds aan te pas. Andere liedjes, waarmee klasse A veel succes oogstte waren „Negerpopje" en het „A.B.C.". Klasse B bracht onder veel bijval een loflied op Zeeland: „Goed Zeeuws goed rond" van Lichtendahl-Romijn. Melodieus en charmant was de zang van klasse C, een aantal oudere meis jes, die Duitse, Franse en Hollandse liedjes ten gehore brachten. Bijzon der aardig was het Franse „Plantor.s la Vigne" van Da'.croze. Zij zongen Ook enkele liedjes in het populaire genre, zoals bijvoorbeeld de „Peter Kreudêr melange". De goede piano begeleiding van dirigent Ab Lichten- dahl vormde een prima ondersteu ning voor de jeugdige zangers. Na de pauze volgde de kinderoperet te in drié bedrijven „Het geheim van de hofmaarschalk", uitgevoerd door de klassen B en C, een muziekspel, waarvan alle aanwezigen hebben ge noten. Hét was de kinderen, die deze operette voor het voetlicht brachten, duidelijk aan te zien, dat z(j met ple zier zongen en speelden. ZOUTELANDE COLLECTE. De klaprooscollecte heeft te Zoute- lande 33,65 opgebracht. Voetbalfilm voor Zeelandia-junioren De voetbalvereniging „Zeelandia" te Middelburg hield In De Gouden Pooi- te voor haar senioren- en junioren leden een filmavond, waar de unieke film van de Nederlandse Sportfedera tie „Hèt wereldkampioenschap voet-r ballen 1958" werd gedraaid. Na een openingswoord van de heer J. Hu- breehsen, voorzitter van de jeugd commissie, heeft een groot aantal Zeelandianen, voor het merendeel ju nioren, van deze film genoten. Voor zitter C. van der Helde sprak een slotwoord. VEILING BERGEN OP ZOOM 20 november. Rode kool 611. Witte kool 59. Kasspinazïe 8689. Spruiten 30— 1,32. Wnspeen 11—20. Savooiekool 8—18. Prei 11—24. Andijvie 10—11. Glasandijvle 29—64. Boerenkool 613. Bloemkool 43 —1,02. Witlof 63—77. Breékpeen 12—15. Uien 6—9. Glassla 8—13. Goudrenet 3558. Zoete Errngaard 2345. Comtesse 1640. Jonathan 3560. Lom- barts Calville 40—56. Saint fiemy 32—36. VISMIJN COLÏJNSPLAAT 2833 kg exportgarnalen 87—1.73. 20 kg schar. 201 kg bot. 86 kg wijting. 15 kg tong. 8 kg rog. 29 kg kabeljauw. 1 kg zahn. 22 kg ongesorteerde vis. AARDAPPELS EL'RS ROTTERDAM 20 november. Klëlaardappelen 35 mm opwaarts voor het binnenland: Bintjes 10.25—11.00. IJselster 8.75—9.25. Bevelander 12.00—13.00. Voeraardappelen 1.90—3.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardap pelen op wagon, schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM Waterroot vlas: lage soorten van 1,35 tot f 1,55, middensoorten van t i.60 tot f 1,80, best vlas van f 1.85 tot f 2.05. Dauwroot vlaSl van 1.25 tot f 1,80. Breekvlas: van f 0,70 tot 1.35 afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0,50 tot 0,95. Gedurende de afgelopen week was de produktie van waterroot vlas meer ge richt op de lagere soorten, waarvoor de grootste vraag bestaat. Alle aangeboden partijen konder verkocht worden. Vóór middenkwaliteit en beter vlas is de vraag kleiner zodat niet de gehele produktie verkocht kon worden. De prijzen konden zich goed handhaven, enkele middensoor ten iets lager. Best vlas Is schaars. Dauwrootvlas wordt onveranderd aange boden, de vraag blijft het aanbod goed volgen, prijzen onveranderd. Breekvlas weinig aangeboden, de produktie werd geheel verkocht tegen dezelfde prijzen als vorige week. Voor gezwingelde lokken blijft de vraag het aanbod overtreffen, de produktie neemt iets toe doch werd ge heel verkocht, de notering is onveranderd tot iets hoger voor de betere soorten. ROTTERDAMSE VEEMARKT 20 november. Total» aanvoer 1968 stuks. Vette koeien en ossen 1109. Varkens 859. Prijzen In cents per kg. Ie kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 300—330 265—299 250—265 Varkens 175 170 165 Vette boeien: aanvoer kleiner, handel williger, prijzen wat stijver, prima's boven notering. Varkens (levend gew.): aanvoer ruimer, handel vlug. prijzen hoger, prima vleesvarkens boven notering slachtzeugen f 1.45—1,55 per kg. VOOR JONGEREN UIT KANAALZONE Interessante visie op de zaak Sieta Posthumus Een sportforum, bestaande uit de ra dioverslaggever Dick van Rijn, de zwemtrainer Jan Stender en de dag blad-sportjournalist Jan Veraart, heeft zaterdagavond te Sas van Gent een gezelschap van een kleine hon derd f.-k.-jongeren uit de Kanaalzone een en ander verteld over de achter gronden van sport en training. Dick van Ryn gaf een helder overzicht van de ontwikkeling der sport begin nende bij de jaren van de sport-pio- nier, wijlen Pin» Muiier, tot de hui dige tijd van moderne olympische spelen en de keiharde beroepssport. Robben-trainer Jan Stender hield een populair praatje over conditie-trai ning. Schertsend noemde I»y een nieu we vorm van amateurisme, namelijk het ma-amateurisme, doelend op de moeders die b(j hem komen niet de vraag: „Kun je kost-wat-kost van mijn dochter een zwemkanipioene maken De heer Veraart memoreer de de successen die In vervlogen ja ren door Zeeuws-Vlamingen op wie- Iersportgebied werden behaald. De vragen, die na de pauze op het forum Werden afgevuurd gaven blijk van interesse in de materie en gin gen beslist niet over lokale aange legenheden. „Dat had ik verwacht", zei Diclc van Rijn toen de mening BIJEENKOMST IN „STRANDHOTEL" Uitvoering tweede fase op lange baan? Tijdens de maandagavond in het „Strandhotel" gehouden byeenkomst van de Christelijke Middenstandsver- enlglng Vlissingen, heeft de voorzit ter. de heer Joh. I'. Ventevoge! zijn ongerustheid uitgesproken over de verwezclyking van de tweede fase van het saneringsplan. Hij vreesde, dat b. en w. het plan voor deze twee de fase dit jaar niet meer aan de raad zouden kunnen aanbieden, hoe wel dat oorspronkelijk we! de bedoe ling was geweest. Hij was verder van mening, dat do uitvoering van (leze fnse, die onder meer het scheppen van een parkeerruimte achter de Sint-Jacobskerk inhoudt, op de lange baan zal worden geschoven. Hij achtte een parkeerterrein bij een winkelcentrum hoogst noodzakelijk. Deze mening werd later onderstreept door mr, M. G. van der Kaa, die een studiereis van 24 dagen door de Ver enigde 3laten had gemaakt. Hij hield na het inleidend woord van de heer Ventevogel, een causerie over de middenstand in Amerika. Daarvan vertelde hij onder meer, dat er in Amerika een nauw verband bestaat tussen de leefwijze van de consument en de ontwikkeling van de detailhan del. Toen vele Amerikanen de steden verlieten en buiten gingen wonen, waren de détailhandelaren genood zaakt hun winkels eveneens naar de buitenwijken te verplaatsen. Dit alles gebeurde overhaast en uit deze nood ontstonden de „shopping-centers", met de grote parkeerruimten. De winkels in de stadscentra gingen vaak „kapot". Hij was van mening', dat men de ontwikkeling van dc mid denstand in Nederland moet aanpas sen aan de mentaliteit en dc omge ving van de bevolking en zich dus niét zónder meer moet richten naar Amerika. Hij verduidelijkte zijn be toog met een serie dia's. In deze bij eenkomst werd in de bestuursvaca- ture, ontstaan door het vertrek van secretaris Hinte. de heer I. Fllius ge kozen. van het forum werd gevraagd inzake de „kwestie Sita Posthumus". Zowel Van Rijn als Stender namen geen blad voor de mond toen ze hun visie gaven op deze zaak. „Een gedeprimeerd en gedesillusio neerd sprintstertje dat de concurren tie steeds dichter zag naderen", aldus de beide heren. „Toen ze bovendien tijdens de olympische spelen te Rome eerst met het hoofd tegen een balk zwom en daarna door een te vroege start de Nederlandse zwemploeg deed uitschakelen, kon ze het niet meer verkroppen. Uit de cabine van col lega's die onder controle ston den van de sportarts Rolink haalde ze wat vitaminepilletjes weg om die later te gebruiken bij haar aanklacht tegen de Nederlandse zwemsport", aldus de heer Van Rijn. „Ik durf hier niet te beweren, dat in de zwemsport nooit een pilletje wordt gebruikt maar beslist niet via een dokter", zo vervolgde h\j. Zijns inziens gaat het in deze kwestie echter niet meer om het meisje Posthumus, maar om de opvattingen van (wee deskundi gen. Prof. Jongbloed stelt dat een sportfiguur, die zich fit voelt, goede prestaties behaalt. Voelen zij zich niet fit, dan hebben ze pech gehad. Sportarts Roünk daarentegen is van mening dat de moderne geneeskunde niet meer alleen voor de zieken is. Als ge oorloofde en verantwoorde midde len zonder dat daarmee de me dische ethiek geweld wordt aan gedaan worden gebruikt om het lichaam op een bepaald mo ment meer fit te maken, dan ziet hij daar geen bezwaar in. Volgens de heren Van Rijn en Stender zal het in het slot van het onderzoek dan ook om deze opvattingen gaan. Andere interessante vragen betroffen de opstelling van vijf Feijenoord-spe- lers in de interland tegen België, drie dagen voor één der zwaarste wed strijden in de Feijenooid-gèschiedc- nis (tegen de Spurs). Was dit ver antwoord? Volgens Dick van Rijn wel. Het uitschakelen van de Feijen- oorders zou zijns inziens gelijk heb ben gestaan met een sport-revolutie in Nederland. Jan Stendcr had tot zijn grote verbazing vernomen dat het Nederlands elftal 's avonds voor de wedstrijd 'n Snip-en-Snap-revuo had bijgewoond. Van 8 tot 11 uui\ zei hij. „Hoe iaat zijn die knapen toen naar bed gegaan", vroeg de man die zijn zwemstortjes liefst voor negen uur 's avonds naar bed stuurt. Andere vragen betroffen liet gevaar van dc drang naar sportprestaties ten Uoste van de gezonde sportbe oefening, over conditie- en mentale training, of sportbeoefening samen kan gaan met sclioolstudie en over de berocpsamateurs in de wielrenne rij. Volgens Dick van Ryn zyn er geen amateur-wielrenners in de wer kelijke zin van het woord. Zonder veel omhaal zei hij dat deze knapen by deelname aan de Olympische spe len allemaal meineed plegen GRAANDEUR9 ROTTERDAM Tarwe klein aanbod doorsnfokwal!- teit op basis 17 procent vocht tot 31.60 per schip franco fabriek tot 131.33 per auto. Voedergranen. Maalgerst volgens monster gedrukt 24.5026.25. Kippe- gerst volgens monster kalmer 26.50—27.25. Rogge - volgens monster vast 22.50—32.50, Haver - volgens monster 21.75—24.75. Peulvruchten franco Rotterdam. Groene erwten op monster 22.00—26.50. Prima kwaliteiten tot 30.00 Capucijnera op monster tot 34.50. Bruine bonen boerensehoon volgens monster 55.00—63.0Ó. VEILING V.V.Z.B. GOES 20 november. Groenten: per stuk Bloem- kool All 63, BI 46—52. Bil 46—50. afw. 17—40. Knolselderij 11—13. Per kg: Witlof AI 69—81. All 69—73. BI 52—53, Bil 64. afwijkend 50. Spruiten AI 46. All 38—46, Bil 27—29, afwijkend 16—25. Groene sa vooiekool 1016. Rode kool 13—14. Witte kool 12—13. Boerenkool 10—15. Andijvie I 15—21, II 720. Prei I 15—16. II 14. Uien 10—16. Peen 28—29. Bintjes, afwijkend 7. VLISSINGEN A.G.V. had succes met „Zuigelingenzorg" Voor een groot aantal belangstellen den heeft de Amateur Groep Vlis singen zaterdagavond in het Con certgebouw opgevoerd het toneel stuk „Zuigelingenzorg", een komedie in drie bedrijven, waarmee A. G. V. getoond heeft bijzonder aardig ama teurtoneel op de planken te kunnen brengen. „Zuigelingenzorg" was aan gekondigd als een kluchtige fanta sie, waarmee A.G.V. niets teveel had gezegd, want de rare situaties en de kwinkslagen waren niet van de lucht en deden de zaal vaak hartelijk la chen. Het verhaal zelf had weinig om het lijf, maar door de wijze waarop A.G.V. liet voor het voetlicht bracht, was het applaus aan het slot van de voorstelling volkomen ver diend. „Zuigelingenzorg" speelt in het huis van dc heer Van Omhoeff. een particulier in goede doen, waar een buurjongen de kamer schildert. Als deze buurjongen Joost Aal- ders ook nog op de baby van zijn zuster moet passe^, zijn dc zorgen niet van de lucht, want in plaats van één baby blijken er plotseling drie te zijn. Na veel misverstand en ge harrewar komt alles gelukkig weer terecht, maar voordat het zover was. had een intens meelevend publiek dikwijls de gelegenheid gekregen om eens flink te lachen. Voor bijzonder aardig spel zorgden in dit stuk de heer J. H. Schroote als een particulier in goede doen, zijn dochter Willy, Magda v. d. Eijk, de buurjongen Joost Aalders, Chris Kesteloo en Guus Schoute in de rol van Siebe de Ridder, een kennis van Willy. Verdienstelijk amateurtoneel brachten ook de overige spelers en speelsters. Mies Boogerd-v. d. Eijk als de moeder van de heer Van Om hoeff. Mies de Nooijer-Hofman alB de zuster van Jo03t Aalders, Riet Cor- veleijn in de rol van een woonwa genvrouw en Jan van Dijk in een bijzonder korte, maar desondanks rake typering van een boef. De regie van het stuk berustte bij de heer E. C. Boogerd, voorzitter van A.G.V., die het toneelstuk in leidde. terwijl de heer A. van Wijn- gen er voor had zorg gedragen, dat spelers en speelsters van een goed verzorgde grime op de planken ver schenen. Na afloop van de voorstel ling was er nog een gezellig bal. ZUID-BEVELAND Kapelle-S.V.D. 6-1 In een aantrekkelijke wedstrijd, waar bij de thuisclub van het begin tot het eind de boventoon voerde, heeft de Driewegense ploeg met 6-1 het on derspit moeten delven. Doordat S.V. D. alle kracht moest concentreren op de verdediging, kwam er van de ver binding met de voorwaartsen weinig of niets terecht, terwijl ook het plaat sen veel te wensen over liet. De Ka- pelse verdediging kreeg daardoor een gemakkelijke middag. Keer op keer kon de aanval op het S.V.D.-doel op gezet worden, maar ondanks fraai samenspel kwamen er toch, mede door stug verdedigen, weinig doelrij- pe kansen uit voort. Hét aanvalsBpel van Kapelle kwam vooral de eerste helft niet uit de verf en zo er nog een enkele maal een kans tot scoren kwam, stuitte men op de doelverde- diger Otte, die voortreffelijk werk liet zien. De wedstrijd was nog maar vier minuten oud, toen v. d. Guchte profiteerde van een vermeende bui- tcnspelpositie. (0-1). Zes minuten la ter zette Zegers aan de andere kant voor en met een ferme kopstoot zond Kousemaker het leer achter doelman Otte (1-1). In de 34e minuut was het Kodde die een schuiver loste waar Otte te licht over dacht en overheen dook. Twaalf minuten na de hervat ting was het weer Kousemaker die uit een scrimmage de bal bemachtig de en voor open doel niet miste (3-1) In de 33e minuut was het nog eens Kousemaker die met een doorloop bal alleen op doel af stormde (4-1). Een punt cadeau kreeg Kapelle ze ven minuten voor het einde. Uit een halve misser kwam de bal bij Ver- maire die licm nog een trapje' in de richting van het lege doei wist te ge ven. Linksachter Blok trachtte het gevaar nog te keren maar werkte daarbij de bal in eigen doel. Een mi nuut voor het einde zorgde Slabbe- koorn voor nummer zes uit een trek- bal enkele meters voor doel. Nieuw bewakingsvaartuig voor oesterpercelen Een combinatie van oesterkwekers, die hun percelen hebben in het Westgat", een gedeelte van de Yer- sakse bank. heeft Ier vervanging van het oude bewakingsvaartuig, een ha vensleepboot uit Vlaardingen aange kocht voor de uitoefening van de wachtdienst. Hot nieuwe vaartuig heeft als naam gekregen „Woatgat1' en het nummer is YE 154.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15