Knokke en Heist zien hun mooie stranden langzaam verdwijnen Chinese encyclopedie met 60.000 tekens Zeeuwse Sportraad: voor sport en overheid een „ontmoetingspunt" MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Ondanks zandspuiten en nieuwe golfbrekers (Van onze Brugse correspondent). De Belgische badplaatsen Knokke en Heist worstelen met een moeilijk vraagstuk. Huil stranden zijn tijdens de afgelopen tientallen jaren voortdurend geslonken en vooral sinds 1951 is de toe stand werkelijk kritiek ge worden. Op vele plaatsen beukten de golven toen tegen de boulevardmuren en sinds dien is hieraan maar bitter weinig veranderd. In het ge deelte van Knokke dat het dichtst bij de Nederlandse grens is gelegen, de mondaine wijk „Het Zoute" met zijn prachtige villa's en de vele grote hotels, is het droge strand op de meeste plaatsen volkomen verdwenen. De bad installatie ligt er in het be reik van de golven en aan de grondvesten van dit gebouw kan men duidelijk vaststellen hoe de zee er een zandlaag van tenminste anderhalve meter heeft weggeschuurd. I)e technici, 11a vele jaren strij den tegen dit natuurverschijnsel, zyn van oordeel dat het moge lijk is Knokke eu Heist opnieuw een breed strand te schenken, maar hier door zuil grootscheepse werken noodzakelijk, waarmede natuurlijk een reusachtig kapitaal gemoeid is. De betrokken gemeen tebesturen hebben de regering thans opnieuw verzocht de nodige kredieten ter beschikking te stel len voor het uitvoeren van deze werken, maar het ziet er niet naar uit dat dit geld er zal komen. Toch is het strand voor Knokke en Heist een levensvoorwaarde. Het is beslist geen toeval dat juist in Knokke in de afgelopen jaren zo veel grote hotels zijn verdwenen. Men kan echter het aarzelen en treuzelen van de Belgische rege ring begrijpen. Inderdaad, sedert 1952 werd op dit strookje kust van amper 10 kilometer tussen Heist en de Nederlandse grens een bedrag van maar eventjes 600 miljoen fr. gebruikt voor het uitvoeren van noodzakelijke be- vciligingswërken. De uitschuring en afbrokkeling van de stranden had in 1952 immers van deze kuststrook een bijzonder gevaar lijke plaats gemaakt. Kunstmatig Uit een rapport destijds opge maakt door ir. Verschave, direc teur van dc dienst voor de Kust van het ministerie van Openbare Werken, blijkt dal. liet verre van denkbeeldig' was, dat een storm vloed een dijkbreuk zou hebben veroorzaakt, waardoor de oostelij ke poldervlakte, die tot aan Brug ge reikt, met overstroming be dreigd werd. Als gevolg van dit rapport wer den in allerijl beveiligingswerken aangevat. Ze waren volop aan de gang toen de stormvloed van 1 februari 19511 vooral In Nederland, maar ook in België aanzienlijke schade veroorzaakte. Hoe zwak de zeeweringen tussen Heist en de Nederlandse grens wel waren, werd bewezen toen op deze strook van 10 kilometer meer schade werd toegebracht dan in alle Bel gische havens en het ander ge deelte van de kust samen. Er moesten dadelijk belangrijke herstel lingswerkzaamheden wor den uitgevoerd, die 250 miljoen fr. hebben gekost. Men zag echter in dat deze her stellingswerken alleen niet vol doende waren. Het ministerie van Bij hoog tij lcovit de zee tot aan de Openbare Werken stelde dan ook badinrichting van Het Zoute" te het nodige kapitaal ter beschik- Knokke. Duidelijk is te zien hoeveel king om in een snel tempo de zee weringen tussen Heist en de Ne derlandse grens zodanig uit te breiden en aan te passeu, dat voorgoed een einde zou worden gemaakt aan de gevaarlijke af brokkeling en uitschuring van het strand. Er moesten 25 lange strandhoofden worden gebouwd die einde .1960 gereed kwamen. De ingenieurs waren er van over tuigd, dat de uitvoering van deze werken dadelijk een natuurlijke zandaanwinst voor de stranden van Heist en Knokke voor gevolg zou hebben. Dit proces verloopt echter veel trager dan werd voor zien. Vlak voor de stranden heb ben zich inderdaad tijdens de af gelopen 20 jaar grote kuilen ge vormd en peilingen hebben aange toond, dat deze zich nu langzaam aan het vullen zijn. Men heeft uitgerekend dat op de ze strook van 10 km ongeveer 1.800.000 kubieke meter zand werd gewonnen dankzij het uitvoeren van de werken. Spuiten In 1957 besloot men de natuur een handje te helpen door 1.200.000 kubieke meter zand uit de polders op de stranden van' Heist en Knokke te spuiten. Hiervoor moest een pompstation worden ge bouwd en het witte zand, ver mengd met water, werd door een buizenstelsel op de stranden ge spoten. Een jaar na het beëindigen van deze werken was er echter op de stranden van Heist en Knokke he lemaal niets meer te bespeuren van de grote hopen wit zand. De zee had alles verzwolgen, wat de bevolking schamper deed opmer ken, dat mep de centen van de belastingbetalers gewoon in zee had gepompt. De ingenieurs betogen echter dat het zand niet verloren is ge gaan, maar dat het zich integen deel vlak voor het droge strand heeft vastgezet tussen de strand hoofden, waardoor zich weer een zacht hellend vlak heeft gevormd, dat tot taak heeft de aanvallende werking van de golven te breken. Hierdoor is het gevaar voor dijk breuken en springvloed geweken en dit was het voornaamste doel, dat men met deze aanpassings- werken wilde bereiken. De erosie van de stranden werd geremd. zand hier reeds werd weggeslagen. ning, welke zich in de havenmuur bevond op ondoordachte wijze werd dichtgemaakt, waardoor het normale vervoer van zand van west naar oost werd gestremd. Tijdens de oorlog werden natuur lijk niet de nodige onderhoudswer ken verricht aan de zeeweringen en nadien hadden de opeenvolgen de regeringen het veel te druk met de oorlogsschade. Ingenieur Verschave is er van overtuigd dat het mogelijk zou z|jn Knokke en Iieist hun stran den terug te schenken, maar dan zouden belangrijke aanpassings- werken moeten worden uitgevoerd in zee, vlak voor de kust. De gemeentebesturen van beide badplaatsen gebruiken als voor naamste argument voor hun eisen, dat de reusachtige kapitalen, ge ïnvesteerd in de toeristische uit rusting op hun grondgebied volle dig zal teloor gaan, indien de regering er niet voor zorgt dat Heist en Knokke weer brede stranden krijgen, waar elk jaar tienduizenden bezoekers nifc het binnen- en buitenland zouden kun nen komen luieren. ASSEMBLEE WERELDRAAD VAN KERKEN GEOPEND Gisteren is in New Delhi de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken geopend. De secretaris-gene raal, dr. W. A. Visser 't Hooft, zei bij de opening, dat de toelating van de Russische Orthodoxe Kerk tot de raad „een grote gebeurtenis is in de geschiedenis van de oecumenische beweging". De assemblee wordt bijgewoond door 1200 afgevaardigden en waarnemers die ongeveer 350 miljoen christenen in 60 ianden vertegenwoordigen en duurt tot 6 december. Automaat voor grammofoonplaten in Apeldoorn In het centrum van Apeldoorn §f is een bijzondere automaat ge- installeerd de eerste gram- m mofoonplatenautomaat in Ne- Ij derland. Men kan er keus doen uit veer- tig platen en ontvangt na „storting" van vier gulden het wisselgeld terug met de plaat, s Dit landelijke primeurtje is ge- ïnspireerd op het gebruik van H dergelijke automaten in Zwit- seriand en Duitsland waar een zeer bevredigende omzet werd j§ verkregen. Het zal even moe- s ten wennen maar waarom wel soep en hartige hapjes, lamp- n jes, bloemen en geen grammo- H foonplaten flllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GROOTSTE LEXICON TER WERELD Hoogleraar met 200 kasten woordenmateriaal (Van een correspondent) 's Werelds grootste lexïconprojeet de „Encyclopedia Sinica", waar van de omvang voorlopig wordt geschat op 2Ö0 dikke banden, lijkt thans definitief veilig te zijn gesteld. Nadat professor Yang Cliia-loh als leider van deze on derneming na het uitkomen van de eerste band in 3959 wegens fi nanciële moeilijkheden het werk had moeten stopzetten, wordt thans door de zogenaamde Yang- minshan-conferentie de voortzet ting mogelijk gemaakt. De com plete Chinese encyclopedie zal naar de mening van de deskun digen ongeveer 60.000 schriftte kens, rond 1,1 miljoen voorbeel den van zinnen en 100 miljoen woorden bevatten. Professor Yang, directeur en chef redacteur van de „World Book Company" werkt aan zijn ency clopedie sinds het jaar J927. Al in 1938. bij het uitbreken van de Chinees-Japanse ooi-log, vulde zijn materiaal 200 boekenkasten. Dooi de oorlogshandelingen ging een deel van zijn kostbare materiaal verloren. Niettemin kon profes sor Yang in 1959 het eerste deel met duizend pagina's uitgeven. Daarin is overigens slechts krap de helft te vinden van het be staande materiaal over het Chi nese schriftteken „een": 108 de finities, en 8000 zinnen met de meest uiteenlopende toepassingen van dit schriftteken. 22.900 delen De encyclopedie begint met de aller eerste getuigen van een Chinees schrift, het „orakelbot" uit de vijftiende eeuw vóór onze jaartel ling. De verzameling zal worden afgesloten met de Ching-dynastïe in het jaar 1911. Professor Yang hoopt in het komende jaar elke drie maanden een band en na 1964 elke maand een band te kun nen publiceren, zodat het totale werk indien de politieke ont wikkelingen dat toelaten in 18 jaar compleet zou kunnen zijn. Het einge nog omvangrijker Chi nese verzamelwerk, de „Yung Loh Ta Tien" met... 22.900 delen, dat in het begin van de vijf tiende eeuw werd samengesteld en de grootste gesloten verza meling ter wereld was, is in de Boxeropstand voor het grootste deel vernietigd. Toen de strijdkrachten der acht interventiemachten Peking aan vielen, gebruikten de Boxers de boeken als zandzakken. Thans zijn er nog slechts 800 delen over, die over de gehele wereld ver spreid zijn. Goloeb heeft „passend werk" De Russische chemicus Alexej Go loeb heeft Amsterdam verlaten en 1» op de plaats van bestemming aange komen, waar hij een hem passende werkkring heeft gevonden, zo heeft de chef van de Amsterdamse vreem delingenpolitie, rnr. L. van Haaren, medegedeeld. Na de première van Tsjechows ker sentuin", saterdagavond in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag, is de actrice Ida Wasserman, op grootse wijze gehuldigd in verband met haar veertigjarig toneeljubileum. Fotoi Staande voor haar portret, dat haar door het gemeentebestuur van Den Haag werd aangeboden om te ■worden geplaatst in de foyer van de Koninklijke Schouwburg, wuift de actrice naar het jubelende publiek. Geen uitbreiding Men hoopte echter ook dat de droge stranden zich langzaam maar zeker weer zouden gaan uit breiden en dit blijkt nu niet liet geval te zijn. De bevolking van de Belgische kust, waarvoor juist het strand broodwinning is, wordt on geduldig. Het is echter lang niet gemakkelijk liet vernielingswerk ongedaan te maken dat de zee ge durende een halve eeuw heeft kun nen uitvoeren. Ingenieur Verscha ve en zijn technici hebben uitge rekend dat in deze tijdsspanne tussen Heist en de Nederlandse grens niet minder dan 8 miljoen kubieke meter zand werd verzwol gen door de zee. Er zijn verschillende oorzaken. Men heeft vooreerst af te rekenen met een natuurlijk ontzandings- verschijnsel, dat vooral veroor zaakt wordt door de inklinking van de ondergrond in de jongere geologische formaties. Dit natuurlijk verschijnsel zou echter zeker niet de minste reden tot ongerustheid hebben gewekt, moest het niet in zeer belangrijke mate zijn bespoedigd o.m. door het verdwijnen van de duinen, de natuurlijk zandreserve voor de voeding van het strand. Knokke en Heist hebben zich immers tij dens de afgelopen halve eeuw zeer snel ontwikkeld en er werd ge bouwd dat het een iust was, ter wijl de overheid maar liet be gaan. Ook het bouwen van de kunstmatige haven van Zcc- brugge heeft het ontzandingspro- ces in belangrijke mate bespoe- j digd, vooral sedert in 1929 de ope- 1 CONTACTDAG IN GOESE AMBACHTSSCHOOL Representatieve vertegenwoordiging voor alle sportbonden in Zeeland (Van onze sportredacteur) DE ZEEUWSE SPORTRAAD heeft zaterdag een uitstekend debuut in de openbaarheid gemaakt. In Zeelands grootste school de moderne am bachtsschool te Goes hield deze raad namelijk een sportcontactdag. Het bleek in de ware zin des woords een „sportcontactdag" te zijn, want de Goese ambachtsschool was deze dag inderdaad een ontmoetingspunt voor de leiding gevende personen uit de Zeeuwse sport en de provinciale en ge meentelijke overheid. Zo waren er twee leden van Gedeputeerde Staten de heren M. J. van Poelje en A. Schout aanwezig en voorts burgemees ters, wethouders en gemeentesecretarissen uit verschillende Zeeuwse ge meenten. Ongetwijfeld zijn al deze belangstellenden zich zaterdag de be langrijkheid van de sport in de menselijke samenleving bijzonder bewust geworden. Daarvoor zorgden met name dr. K. Rijsdorp, rector van de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, en de heer It. van Driel, eerste referendaris van de afdeling Sport en Recreatie van de gemeente Rotterdam. Uiterst deskundig, boeiend en getuigend van een intellectuele benadering behandelden zij de betekenis van de sport en de middelen, die er zyn om (leze sport met het oog op de steeds groeiende vrije tijd te ontwikkelen. Nog altijd is deze Zeeuwse Sport raad een uniek verschijnsel in ons land: andere provincies kennen een dergelijk overkoepelend sportörgaan niet. Onaanvechtbaar is dc belang rijkheid van deze raad met name in in een geografisch versnipperde pro vincie als Zeeland, „waar de ontwik keling van industrie, verkeer en toe risme in een versneld tempo op gang komt en waarbij één sector van het maatschappelijk leven (bijvoorbeeld de sport) niet achter mag blijven", zoals de heer Van Poelje^ voorzitter van de raad, het 's ochtends in zijn openingsrede zei. Overigens heeft de Zeeuwse Sport raad nog niet een vast omlijnd beeld van zijn taak. „Het heeft enige tijd geduurd, voordat de raad tot eên wat systematische aanpak van het werk kon komen en tastbare resul taten zijn wellicht ook nu nog op het eerste gezicht wat moeilijk aan te wijzen", zo meende dan ook de heer Van Poelje. Eén ding werd deze dag echter duidelijk: deze raad is bij uitstek geschikt om een ontmoetingspunt te scheppen voor sport, overheid en alle andere instanties, die. be lang hebben bij deze vrijetijds besteding. In dit verband kon het enige verbazing wekken, dat re presentanten van de belangrijk ste Zeeuwse industrieën, die toch ook ten nauwste zyn betrokken bij de sportieve recreatie van hun werkgevers en die wellicht ook bereid zijn stimulancen te geven aan de ontwikkeling van de sport in Zeeland, voor deze dag niet uit genodigd waren. Zeeuwse sportnota In zijn toespraak bracht de lieer Van Poelje met name de noodzaak om de Zeeuwse sporten in orgaan te bundelen naar voren. En zonder meer is deze Zeeuwse Sportraad een repre sentatieve vertegenwoordiging voor heel de Zeeuwse sportwereld, een ver tegenwoordiging, die reeds „waarde volle contacten heeft gelegd met de Nederlandse Sportfederatie, de pro vinciale en gemeentelijke instanties", aldus de heer Van-Poelje. Hy meende ook, dat de sport het recht heeft gezien haar plaats in onze samenle ving vrijmoedig op daadwerkelijke steun van de overheid aan te dringen voor het verkrijgen van een goede ac commodatie: velden, zalen enzovoort. In dit verband zijn functionarissen van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, die het secretariaat van de Zeeuwse Sportraad verzorgt, bezig een rapport samen te stellen over huidige accom modatie voor de sport in Zeeland. De heer Van Poelje vroeg met klem de volle medewerking voor de samenstel ling van deze Zeeuwse sportnota, want aan de hand daarvan kan een prioriteïtslijst worden opgesteld, „waar de Provinciale Commissie In frastructuur inmiddels reeds om heeft verzocht".... Ook houdt de Zeeuwse Sportraad zich intensief bezig met het probleem van de jeugdsportleiders. Betekenis van ie sport „De betekenis van de sport voor mens en samenleving'zo luidde het motto, waaronder de heer Rijsdorp zijn toe spraak hield. Eén van zijn stellingen was: „Men beoefent geen sport, om dat sport betekenis voor mens en sa menleving heeft", een stelling, die ve len bij eerste confrontatie wellicht aanvechtbaar zal lijken. De heer Rijsdorp ging er echter van uit, dat de mens geen sport bedrijft om iets zoals het bij voorbeeld bij het bouwen van dam men wel het geval is tot stand te brengen. Sport wordt dan ook in feite niet beoefend met het oog op een doel, maar is een uiting van de speeldrang in de mens. De lieer Rijsdoip noemde de sport, één van de hoogste vormen van dit „spelen". Nadat hij er nog op gewezen had, dat de speeldrang samenhangt met de ontwikkeling van de persoonlijkheid en met de maatschappelijke situatie, wees hij er op, dat déze hoogste vorm van spelen zowel ten goede als ten kwade kan werken, want beide facto ren zijn in mens en samenleving aan wezig. Hij achtte de sociale vorming in de sport betrekkelijk: men kan zich in een voetbalploeg net zo eenzaam voelen als in de stad Rotterdam. An derzijds bezit de sport „een kracht veld van vormingsmogelijkheden" en de sport kan dan ook mede het karak ter van de mens vormen. Hij noemde het de taak van de sportleiding om de sportbeoefening die betekenis te doen behouden of te geven, die indi vidu en gemeenschap ten goede komt. Tijdens de discussie kwam onder meer de beroepssport ter sprake, waarbjj de heer Rysdorp opmerkte: „Een be roepsspeler, die geen sportman meer is, maakt het niet lang". Daarom rangschikte hy het professionalisme nog onder de sport. Aanvechtbare sporten als autoraces werden ook ter sprake gebracht. „Sport houdt op sport te zijn als het spelmoment geheel verdwijnt en al leen het wedstrijdelement nog over blijft", aldus de heer Rijsdorp, die daarom ook deze sporten als „sport" wilde zien. „Maar of een dergelijk spelen met mensenlevens nog ethisch verantwoord is, moet een ieder op grond van zyn eigen ethiek uitma ken", zo voegde hij er aan toe... Minder abstract was het onderwerp, dat door de heer Van Driel werd be handeld: „Sport en Overheid". Met name ging hij daarbij in op de taak die de gemeentelijke overheid heeft ten aanzien van de sport. Hij gaf be- hartenswaardige adviezen voor de in stelling van plaatselijke overleg-orga- nen (een sportraad of sportstichting) en hij achtte het met name mogelijk, dat zulk een orgaan overheid en bur gerij dichter bij elkaar kan brengen. Uitvoerig ging hij in op de samen stelling en de taak van zulk een sport- orgaan. Ook zijn toespraak gaf aan leiding tot discussie, waarbij de heer Van Driel er onder meer op wees, dat in Zeeland weinig grote steden ook streeksgewijs in zulk een sport- ox-gaan kan worden samengewerkt. Ook de praktijk kreeg deze dag een kans: deze sportcontactdag, die 's morgens om elf uur was be gonnen wérd in de namiddag be sloten met een tnrndeinonstratie door do Zeeuws-Brabantse Turn kring. De dames Mia v. d. Plasse (Yerseke), Julia (le Toonder, Rie de Nooijer. Mat- tie Bongers (allen Vlissingen). Julia Polfliet (Goes), Wil Vreeken, Cor Muller (beiden Breda) en Jopie Ha genaar (Bergen op Zoom) lieten oefeningen zien aan de brug ongelijk. De heren Jaap van der Sande (Vlis singen), Pierre Vermeersch en Urba- nus Vermandei (beiden Sas van Gent), Piet Dogger. Cor Meesters, Jan Pissens (allen Bergen op Zoom) en Albert v. d. Berg (Breda) werk ten op de brug en wervelden over de lange mat. Een damcsploeg van As- trow uit Souburg liet een ritmisch© oefening zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7