Zeelands Rode Kruis wederom aan de spits Zeeuwse Almanak HEEL VEEL WAARDERING VOOR BETHESDA'S HOOFDZUSTER van tot ONTWERP UITBREIDINGSPLAN VOOR GR0EDE OPGESTELD DUITSE KINDEREN IN ZEEUWSE GEZINNEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 MET RUIM 61.500 Goede kans op eerste plaats bij Inzamelingscampagne 1961 De Kring Zeeland van het Nederiand- sebe Roodc Kruis heeft een goede kans dit jaar wederom als eerste Ne derlandse kring, met het grootse be drag in de inzamelingscampagne 1961 te eindigen. Dit deelde de commissa ris van de Kring Zeeland, mr. J. J. van der Weel, tijdens de zaterdag middag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden kringvergadering aan een betrekkelijk groot aantal bezoe kers mede. De uitslag van de Inza melingscampagne in Zeeland is nog niet geheel definitief, daar Kapelle nog geen opgave heeft gedaan van de door deze Rode-Kru'safdeling bijeen gebrachte gelden. Met de te verwach ten bijdrage van Kapelle heeft de Ivring Zeeland dit jaar 61.500op gebracht, hetgeen 88 van het streefbedrag en 1 procent meer is dan verleden jaar. Met dit bedrag heeft de Kring Zeeland grote kans, evenals verleden jaar, als eerste uit de bus te komen, aldus de kringcom missaris. Ook voor dc afdeling Sint-Philipsland bestaat er gerede kans weer als eerste afdeling van Nederland te ein digen en wel met 508 van het streefbedrag, wat wil zeggen een be drag van ongeveer 5,per gezin. Vorig jaar. toen Sint-Philipsland ook eerste werd was dit proeentenaantal iets lager en wel 4S3. In de steden- wedstrijd tussen Goes - Middelburg - Terneuzcn - Vlisslngen spant Goes dit jaar voor de negende maal cn achtste achtereenvolgende maal we derom de kroon met 155.4 van het streefbedrag, daarna volgen Terneu- zen (129,2 Middelburg (59 en Vlissingen (53.3 Tevens deel de mr. Van der Weel nog mede dal het aantal Zeeuwse Rode-Kruisafde- lingen van 25 gebracht is op 27, toe gevoegd zijn namelijk Brouwei'sha- ven en Bruinisse. In Wolphaartsdijk is een onderafdeling opgericht. De kringsecretaris, de heer A. D. Con- standse. deed vervolgens een beroep op de aanwezige afdelingsbesturen om een meer intensievere ledenwer ving te voeren. Het totale aantal Ro- de-Kruisleden in Nederland bedraagt 700.000: in 1967, wanneer het Neder- landschc Roodc Kruis zijn 100-jarig bestaan zal herdenken, hoopt het 1 miljoen leden te kunnen tellen. Een eenvoudige rekensom, aldus de heer Constandse. leert ons. dat er in de tussenliggende tijd ieder jaar gemid deld 50 a 60.000 nieuwe leden moeten worden geworven. Hopenlijk neemt daarbij ook Zeeland weer een zeer voorname plaats in. Boottochten Wat de boollocht(en) 1962 betrof, deelde, kringcommissaris mr. Van der Weel nog mede, dat dit jaar slechts één boottocht gemaakt zal kunnen worden, omdat, de toewijzing nu een maal in verband staat met het inwo nertal van de betrokken, provincie. Er bestaat een klein kansje, aldus mr. Van der Weel, dat toeli een twee de tocht gemaakt zal kunnen worden, doch slechts met een klein aantal deelnemers indien een boot van een andere kring niet geheel Is volge boekt. De boottocht zal worden ge maakt in de week van 24-29 septem ber 1962. Tijdens deze kringvergadering sprak de direceur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden uit Den Haag, over het doel cn de werkwijze van een aantal Rode- Kruisconventies. Met betrekking tot nucleaire oorlogvoering zei dc heer Van Emden, dat Rode-Kruisbemoei- ingen om deze. eventuele.wijze van oorlogvoering te voorkomen, zyn mis lukt. In de vergadering van de In ternationale Liga van het Rode Kruis in 1963 zal dit punt wederom naar voren worden gebracht. Hebben dc Rode-Kruiscon ven tics van Genève in derdaad enige waarde De heer Van Emden stelde: „Tot nu toe heeft ie der land zich aan deze conventies ge houden". Ten tijde van de tweede wereldoorlog bestond er evenwel nog geen burgerconventie zodat vele oor logsmisdaden kunnen worden ver klaard. Tenslotte deed hij nog mede delingen van de conferentie van de raad van gouverneurs van de Rode Kruis Liga in Praag, het 100-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis in 1967 en zijn bezoek aan het Russische Rode Kruis. Deze kring vergadering werd bijgewoond door de gehele directie van het Nederland sche Roode Kruis te Den Haag. (Advertentie) Lt.-kol. Van Es in Friesland ter aarde besteld Zaterdagmiddag is in de gemeente Korteliemmen (Fr.) het stoffelijk overschot van de heer W. N. A. van Es, in leven gepensioneerd luitenant kolonel van de dienst der Genie bij het voormalige K.N.I.L. en woon achtig te Serooskerke, ter aarde be steld. Tijdens deze sobere uitvaartplech tigheid in Kortehemmen, de gemeen te waai' de vader van de overledene predikant is geweest, werd onder anderen het woord gevoerd namens het Veteranen Legioen Nederland, waarvan de heer Van Es een tijd lang voorzitter is geweest. VEERTIG JAAR IN DE VERPLEGING Bij afscheid van zuster Kuypers in Vlissingen In de eetzaal van 't ziekenhuis Beth esda te A'lissingen hebben zaterdag het bestuur van de vereniging zieken hui» Bethesda, de huisartsen, specia listen, het gemeentebestuur van Vlis singen en een groot aantal belang stellenden afscheid genomen van zus ter P. J. Kuijpers, die na dertig jaar in het ziekenhuis Bethesda werkzaam te zijn geweest, haar functie neerleg de. Dat zuster Kuijpers in deze dertig jaar een bijzondere plaats in het zie kenhuis heeft ingenomen, bleek over- duidelijk tijdens deze bijeenkomst, die in plaats van een afscheid meer weg had van een huldiging van Beth-j esda's hoofdzuster, die allerwege ge roemd werd om haar deskundigheid en haar vriendelijkheid. Met name voorzitter J. Moll, die na mens het bestuur van het ziekenhuis zuster Kuijpers toesprak, toonde zich vol lof over het werk van de hoofd zuster. De heer Moll was van mening dat de hoofdzuster kan terugzien op een welbesteed leven: bijna veertig jaar in de verpleging, waarvan dertig jaar bij het ziekenhuis Bethesda. „In 1931 was zuster Kuijpers als eerste verpleegster in dienst gekomen bij het ziekenhuis en in 1946 volgde haar officiële aanstelling als hoofdver pleegster en tevens adjuncl-direetri- BRAND September is rijk aan boerderijbran- den geweest! Dit blijkt tenminste uit een inerzicht, dal door Tiet brand weerwezen van het ministerie van binnenlandse zaken is opgesteld en waarop 34 hoerderijbranden voorko men. Van deze 34 branden kwani er één voor in Zeeland, twee in Gronin gen, vijf in Friesland, vier in Drente, twee in Overijsel, zeven in Gelder land, twee in Utrecht, twee in Noord- Holland, één in Zuid-IIolland, zes in Noord-Brabant en twee in Limburg. De directe schade die door deze branden werd aangericht, wordt ge raamd op bijna twee miljoen gulden. In negen gevallen bleef de oorzaak van de brand onbekend, zes branden werden veroorzaakt door hooibroei, acht door blikseminslag, zes door spelen met vuur, twee door kortslui ting en de andere branden door cn- ONBEGREPEN Kareltje was dc hele morgen op s touw geweest en dat was eigenlijk geen wonder, want. er was veel te zien in zijn woonplaats Zierikzee. Overal teerden wegen opgebroken en vernieuwd cn reken maar, dut Kareltie, vier jaar oud, van de partij u-as. Hij liep de heren wegwerkers uitgebreid voor de voeten, maar niet temin was hij dc volgende dag weder om present. Maar toen kwam hij toch al vnj vroeg weer thuis. ..Vond je het niet leulc meer? in formeerde zijn moeder. ..Jdwèl", antwoordde Kareltje. ..Wuarom ben je dan nou al thuis?", vroeg mama, verbaasd. Kareltje zweeg even, toen vertelde hij, een beetje moeilijk uit zijn woor den komend: „Ja, 'twas heel leuk. En die mannen waren ook wél aar dig. Maar toen kwam er een man, die was niet zo aardig. Die zei: „Sode, kele minder voorkomende ongeluk jes. Tot slot wordt in het overzicht gemeld, dat bij deze branden vijf stuks rundvee en 15 varkens om het leven kwamen. „ZO IS 'T GEWEEST" „Zo is 't geweest". Onder deze titel wordt vanaf 25 november tot en met december door de Heemkundige kring West Zeeuwsch-Vlaanderen in de Burgerzaal van het Oostburgse stadhuis een expositie van oude prentbriefkaarten uit de eerste jaren van deze eeuw tot de tweede wereld oorlog tentoongesteld. Ook zal er een aantal oude prenten en schilde rijen van dorps- en stadsgezichten te bewonderen zijn. Bij de collectie prentbriefkaarten bevinden zich ook enige tientallen exemplaren van oude boerderijen, die eigenaar J. J. Ros- seel uit Aardenburg nog niet heeft kunnen thuisbrengen. Voor de oplos sing van deze puzzels wordt thans de medewerking van de bezoekers gevraagd. DORP8FILM In Serooskerke (W.) gaat men woensdag a.s. naar de film om zichzelf en het eigen dorp te zien. In het verenigingsgebouw worden deze dag namelijk drie voorstel lingen gegeven van de deze zomer te Serooskerke opgenomen dorps film, waartoe de muziekvereni ging E.M.M. het initiatief heeft genomen, 's Middags wordt een voorstelling gegeven voor de kin deren en 's avonds twee voor de ouderen. GOUD EN ZILVER is in dc afgelopen week uitgereikt tijdens een ledenvergadering van dc Algemene bedrijfsgroepen centrale te Terneuzcn. Goud kregen de heren J. Dooms en A. de Witte voor hun 40-jarig lidmaatschap van liet N.V.V. en het zilver de heer Oppeneer. die 25 jaar lid is van deze vakbond. De heren Doorns en De Witte zullen ee, hoewel zij dit in feite eigenlijk al lang was", aldus de heer Moll. Deze haalde verder een groot aantal herin neringen uit het velleden op en noemde het meest opvallende van de scheidende hoofdzuster, dat zij nooit aan zichzelf dacht. Altijd stond zij klaar voor anderen. Hierbij sloot de heer Moll zich volkomen aan bij wat een van de doktoren eens van de hoofdzuster gezegd had: „zuster Kuijpers heeft zich geheel aan haar arbeid gegeven, gedragen door ge duld, grote wijsheid en zieleadel". Cadeau Het speet liet bestuur van hei ziekenhuis dan ook, zoals de heer Moll zei, dat men thans zuster Kuijpers moet missen. Als een herinnering aan de jaren in Beth esda bood de heer Moll de hoofdzuster hierna een cadeau in een enveloppe aan. Dokter H. P. Veening, die namens en kele doktoren sprak, typeerde in zijn afscheidswoord, zuster Kuijpers als volgt: „groot door vriendelijkheid, waardigheid, eerlijkheid en een hel der verstand". Als blijk van waarde ring voor de jarenlange bijzonder prettige samenwerking bood hij zus ter Kuijpers namens de doktoren een radio aan. Dokter C. C. Sluijter voerde hierna namens de huisartsen het woord en roemde de hoofdzuster vooral om haar „klinische blik". „Herhaaldelijk is het voorgekomen", zoals dokter Sluijter eerlijk bekende, „dat zuster Kuijpers een diagnose verbeterde". Ais afscheidscadeau bood hij de hoofdzuster een cadeau onder couvert aan. Platenbon Veel dank voor de prettige samen werking bracht ds. J. Kwast namens de predikanten over, waarna dokter Rotterdams koor zong in Zierikzee UIT 64 Rotterdamse mannenkelen klonk zaterdagavond in Zierikzee het Zeeuwse Volkslied. Voor het onge veer 500 man tellende publiek in de Grote Kerk was dit een sympathieke entree naar een concert van de ko ninklijke zangvereniging „Rotte's Mannenkoor". Deze eerste uitvoering van de Rotterdammers in Zierikzee was zo ingericht, dat alle kwaliteiten van het in binnen- en buitenland be kende koor tot hun recht kwamen. De belangstellenden,, die zich in een halve cirkel hadden gegroepeerd om dirigent Jos Vranken en zijn koorle den onder het klankbord van de kan sel. kregen in de loop van het concert een perspectief door de geschiedenis van de vocale muziek van het begin van de zestiende eeuw tot heden. Hoogtepunt was wel de uitvoering van het koorwerk „Mount of three lights", dat de twee jaar geleden overleden Tsjechisch-Amerikaanse componist B. Martinu achterliet. Daarin konden de concertbezoekers behalve de prestaties van het koor ook de stem van de bariton D. Pau wels beluisteren. Met begeleiding van organist Jos Vranken jr. werd zo een treffende vertolking van de lijdensge schiedenis van Christus gegeven. Het programma zette in met het bekende „Soave" van Da Palestrina, dat het koor in Zierikzee opdroeg ter nage dachtenis van de in 1953 bij de wa tersnood gevallen slachtoffers. En daarna liep het concert uiteen van een Psalm van Sweelinck, via liet Zum Sanctus van Fr. Schubert tot de negro spiritual „Deep River". De ver schillende koorwerken werden onder broken door orgelintermezzi van Jos Vranken jr., die Praeludium en Fuga van Bach en Toccata van J. Nieland uitvoerde. Mannenkoor en organist besloten hun optreden in Zierikzee's Grote Kerk met het fascinerende Credo van Ph. Loots. Een ovatie was het deel van het uitgebreide Rotter damse koor. sode-sodenou ja. In ieder geval i bovendien met hun echtgenoten op moest ik weg". uitnodiging van het N.V.V. een week Het lelijk'e woord had hij gelukkig vakantie do9rbrengen in het Flevo- niet begrepenkamp. D. N. van Gelderen uit Middelburg enkele zeer waarderende woorden tot de hoofdzuster richtte. Dokter M. Schreuder en zijn echtgenote toonden hun waardering voor zuster Kuij pers door het aanbieden van een her innering. Namens het bejaardente huis sprak vervolgens de heer W. dc Ridder, die een platenbon aanbood. Verder voerden nog het woord dc heer L. P. van Oorschot en wethou der W. Poppe, welke laatste namens liet gemeentebestuur zijn waardering uitsprak voor het werk van zuster Kuijpers. Eerder op de middag had burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen al van zijn belangstelling doen blyken. Vanmorgen zal een viertal drijvende bokken in opdracht van Van der Talc's bergingsbedrijf te Rotterdam een poging doen om de negen dagen geleden in de Terneuzense haven ge zonken Belgische lichter ,Maro 3" te lichten. Zondagavond waren de voor bereidingen zover gevorderddat het ruim 1600 ton metende schip in de stroppen hing. Foto P.Z.C.) C.J.V. Zeeland houdt bondsdag De provinciale commissie van de af deling Zeeland van het Christelijk Jongeren Verbond hield zaterdag middag in de „Prins van Oranje" te Goes een vergadering onder voorzit terschap van ds. P. Wagenaar uit Grijpskerke. Besloten werd de bonds dag in 1962 in de „Schouwburg" te houden in samenwerking van de Vlaamse bond. Als datum hiertoe werd bepaald 23 april (2e paasdag). Op 5 en 6 mei 1962 zal in Domburg een weekend worden gehouden voor de leden boven 16 jaar. Een daaraan ve r bonden ontspanningsprogra mma zal nog nader worden samengesteld. Ook aan de training zal in 1962 de nodige aandacht worden besteed. Zo zal in februari een trainingsweekend plaatsvinden in próvinciaal verband. Naar de landelijke kadertraining, die in januari op de Ernst Sillem Hoeve wordt gehouden, zal een 20-tal Zeeuwen worden afgevaardigd. Het thema voor deze training is: „De mens onderweg". Het was tijdens deze vergadering nog niet mogelijk in de vacature van vice-presidente te voorzien. Ds. Wagenaar baseerde zijn ope ningswoord naar het thema van de Wereldraad van Kerken, „Jezus Licht der Wereld". Geen eensgezindheid bij Chr. Zangverenigingen Over plaats bondsconcours Tijdens de zaterdagmiddag in de „Opril" te Goes gehouden jaarverga dering van de ring Zeeland van chris telijke zangverenigingen kon geen overeenstemming worden bereikt over de plaats, waar liet bondsconcours 1962 zal worden gehouden. Daarom zal aan alle aangesloten verenigingen een schrijven worden gericht om hun keus te bepalen uit do volgende mo gelijkheden: in Sint-Annaland of in het midden van Zeeland, bijvoorbeeld Goes. In zijn eerder gehouden openings woord had voorzitter P. van de Wielè onder meer gewezen op de rijkdom van het christelijke lied. Uit het ver slag van de penningmeester bleek dat er een gezonde financiële toestand is. De secretaris maakte in zijn verslag gewag van het bijzonder goed ge slaagde bondsconcours 1961, dat te Middelburg werd gehouden en van de onlangs gehouden zangavond in Goes. Hierbij wekte hij de koren in Walche ren op er zorg voor te dragen, dat ook in 1962 weer een zangavond in Middelburg kan worden gehouden. Afgevoerd werden de koren uit Hoe- dekenskerke, Oosterland en Bergen op Zoom. Als nieuw lid kwam het christelijk gemengd koor uit Oostdijk daarentegen de gelederen versterken, 't Totaal der aangesloten verenigingen bedraagt thans 42. Betreurenswaardig noemde de secretaris, de heer C. Huyssoon uit Middelburg, dat in Schouwën-Duiveland het enthousias me voor het ringleven tot het nul punt is gedaald. Bij de bestuursver kiezing werd de heer C. Huijssoon herkozen. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heren D. C. Dijkman en De Smet werden de da mes N. W. Koster uit Kamperland en M. de Bruine uit Schoondijke tot lid van het bestuur benoemd. De heer J. J. Gunst uit Sint-Annaland comple teert het bestuur door de ontstane va cature van de heer J. J. van Dijke, die eveneens de provincie verliet. A.-R. kandidatenlijst voor Prov. Staten besproken Onder voorzitterschap van het Twee de-Kamerlid J. A. van Bennekom uit Middelburg, hield het provinciaal co mité a'.r. kiesverenigingen zater dagmiddag een vergadering in de „Korenbeurs" te Goes, Tijdens deze vergadering werd ge sproken over de kandidaatstelling voor de leden van de Provinciale Staten. Er werd een definitief advies opgesteld, dat aan alle kiesvereni gingen in Zeeland zal worden toege zonden, Deze zullen dan stemmen omtrent de volgorde van de lijst. Collecte De collecte van het Ned. oorlogsgra- vencomité heeft in Wolphaartsdijk 70,18 opgebracht. De in Kamperland gehouden collecte voor het P.I.T. heeft 85,opge bracht. VOOR DE KUSTSTROOK Geen plannen tot onteigening Een door het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft n.v. te Mid delburg opgesteld uitbreidingsplan voor de kuststrook van Groede, zal de raad van deze gemeente in zijn voor donderdag 23 nov., 's avonds om zeven uur, vastgestelde vergade ring bespreken. Over dit ontwerp plan, dat er volgens b. en w. zeer aantrekkelijk uitziet, deelt bet colle ge in een toelichting nice, dat het niet in de bedoeling ligt de gronden in dit uitbreidingspuin 'te onteigenen. Zaterdagavond zijn in Zeeland 53 vluchtelingen kinderen afkomstig uit Westduitse kampen aan gekomen. Van de 53 kin deren zijn er 17 bij pleeg ouders in Vlissingen on- naal Hulpwerk van liet N.V.V. en de P. v. d. A. een bezoek van tien weken aan Nederland. De kinderen vertrokken zaterdagmorgen om 8.-10 uur met de trein dergebracht, 2 in Oost- Frankfort. Vanuit Rotter- burg, 1 in Cadzand, 1 in Sluis, I in Kloetinge, 10 in Goes, 9 in Zierikzee, 1. in Oosterland, 1 in Haam stede, 6 in Terneuzen, I in Middelburg, 2 In Sint- Laurens en 1. in Zoutelan- de. (Momenteel brengen in totaal 552 van deze kin deren op uitnodiging van dam werden de vluchtelin- getjes, die bij pleegouders grootste deel van de 53 kinderen komt uit Obe- rath. De vluchtelingetjes zullen in de tien weken, dat zij hier zijn, het leven leiden van een Nederlands kind. Zo zullen zij ook de Nederlandse scholen be zoeken. Vandaag, maan dag, is hun eerste school- in Zeeland ondergebracht dag! zouden worden, per bus Op de foto ziet men van naar deze provincie ge- links naar rechts: Kurt bracht. Om kwart voor tien arriveerden de kin deren in Vlissingen. Om kwart voor elf was de laatste naar de pleeg de Commissie Internatio- ouders gebracht. Het Hildesheim (13 jaar), Pe ter Kluge (12 jaar), Sigrld Neuman (8 jaar) en In- grid Kluge (9 jaar) het zusje van Peter, tijdens een spelletje kaart. Zij zijn ondergebracht bij pleegouders in Vlissingen. Kurt, heeft nog een broer tje Werner, die bij mensen in Goes is. Reinhardt, het broertje van Sigrid, ver blijft in Vlissingen, „Wij willen in Vlissingen voor deze kinderen op 23 december een kerstfeest houden. Financiën ontbre ken echter", verklaarde een van de pleegouders, de heer M. J. van Poelje. „Giften worden gaarne ingewacht bij de vak bondsbestuurder. J. Bliek te Vlissingen". Foto P.Z.C.) Het college is namelijk van oordeel, dat het principieel onjuist is de land bouwers hun agrarische bron van be staan te ontnemen om een andere bron van inkomen to verschaffen. Is men daarentegen bereid gronden, die in het uitbreidingsplan liggen, aan de gemeente te 'verkopen dan zijn b. en w. zeer zeker bereid te overwegen of er in deze aanleiding is de raad voor te stellen tot koop over te gaan, aldus de toelichting. Door deze gang van zaken worden de eigenaars van gronden niet gedu peerd, aldus het college, maar wor den hun belangen door de vaststel ling van het uitbreidingsplan juist ge diend. Want de eigenaars krijgen nu de mogelijkheid hun gronden te ver kopen tegen een prijs, die aanmer kelijk hoger ligt dan die van de agra rische gronden. Wat de kosten van het plan betreft, deelt het college mee, dat de publie ke werken, die uitgevoerd moeten worden om het uitbreidingsplan te kunnen realiseren, hoog zijn. Ge dacht wordt namelijk aan de aanleg van een zuiveringsinstallatie, een parkeerterrein en dergelijke. In ver band hiermee wordt het noodzakelijk dat de gemeente te zijner tijd een zogenaamde exploitatieverordening zal vaststellen. Als reden waarom de gemeente zo laat is met het ont werp uitbreidingsplan deelt het col lege mee, dat men steeds heeft moe ten wachten op de vaststelling van de zogenaamde bebouwingslijn, de lijn ten noorden waarvan er van rijkswege in rle gemeente niet ge bouwd zal mogen worden met het oog op de toekomstige dijkverbete- ringen. **WVVV*VVVVVVVVSA<*\VV\A DROOG WEER Droog weer niet zonnige perioden. Overwegend matige wina tussen oost en zuidoost. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN. 21 november Zon op 8.09 onder 16.42 Maan op 16.46 onder 6.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2