hotel zonder gasten ZEEUWS TIJDSCHRIFT MET WEINIG ALGEMENE ZAKEN ZUSTER KUYPERS VERLAAT „BETHESDA" NA 30 JAAR V -11 DELTA HOTEL Hedena\ mul diner dansante. ZATERDAG IS NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DE KORTE geschiedenis van het on voltooide Deltahotel is een ver haal, uit moeilijkheden aaneengeregen. Toen de kinderen van de beide directeuren van de voor de bouw en exploitatie van het Deltahotel opgezette N.V. Scelveringhe op l.J januari '60 de eerste steen legden, was er van die moeilijkheden nog maar weinig te bespeuren. Althans voor de buitenwereld. een rem op de verkoop Eerst later zou zich de weinig ge zonde financiële opzet van de N.V. Scelveringhe wreken. De di recteuren hadden vrijwel geen eigen kapitaal. Maar ondanks het feit, dat één hunner in het verle den ettelijke malen failliet was verklaard, wisten zij enorme kre dieten te verkrijgen: hypotheken op de grond en het té bouwen hotel, zeshonderdduizend gulden in totaal. De president-commissaris van „Scelveringhe" verkeerde op dat moment nog in de veronderstel ling, dat de directeuren zelf over een bedrag van twee ton beschik ten. Daarom was het ook, dat de eerste strubbelingen rond betalin gen nog als liquiditeitsmoeilijkhe den werden gezien, die zich zou den oplossen als het hotel een maal draaide. Eerst toen die liquiditeitsmoeilijk heden ernstige vormen aannamen, gelastte de president-commissaris onder druk van de crediteuren, een accountantsonderzoek. Een onderzoek, dat tevens diende om orde te scheppen in de papieren chaos, die voor de administratie van het hotel doorging. In deze periode was het ook, dat de directeur N. belastingconsu lent van origine werd gearres teerd. Dat gebeurde medio novem ber van het vorig jaar. Ii de ochouwse Westhoek waren de tongen toen reeds danig in beweging. Het Delta-hotel was in opspraak. De aannemers Schot en Kloote uit Zierikzee hadden het werk aan de afbouw gestaakt, er was personeel ontslagen, het gedrag ^an directeur N. had be vreemding gewekt. Tussen de belde directeuren bo terde het niet meer. Zij venveten elkaar gedragingen, die niet in overeenstemming waren met hun maatschappelijke status. De ruzie ging zo hoog. dat er een proces volgde. De zaak kwam bij de rechtbank in Middelburg in be handeling. in het kantongerechts gebouw te Zierikzee werden ge tuigen gehoord, afkomstig van Schouwen-Duiveland en vanzelf sprekend wakkerde dit het vuur onder de praatjes nog meer aan. Het zou weinig discreet zijn de achtergrond hiervan verder te be lichten: climax was echter, dat directeur N. op een gegeven mo ment een aanleiding vond om di recteur K. opzij te schuiven. N. nam de touwtjes alleen in han den. Dit speelde zich alles, met het accountantsonderzoek af in nazomer-najaar van 1960. Deze periode werd dus afgesloten met de arrestatie van directeur N. en een voor de hand liggende con clusie was uiteraard, dat er rond N.'s bewegingen in de N.V. Scel veringhe bepaalde feiten aan het licht waren gekomen. In de Schouwse Westhoek, waar men de ontwikkelingen op de voet volgde, werd de zaak nog onduide lijker toen bleek dat N. was ge arresteerd, verdacht van verduis tering, gepleegd in de gemeente Haarlemmermeer. Daarmee viel voorlopig het doek over de Delta-affaire en eerst veel later zou het fail lissement van de N.V. Scelverin ghe worden uitgesproken. Curieus is wel dat terwijl de totale schul denlast van de N.V. aan grond gebouwen en inventaris tot één miljoen gulden was opgelopen, het faillissement werd uitgespro ken op een vorderingetje van een bedrijfsvereniging, achthonderd gulden groot. Moeilijkheden rond de bouw van liet hotel waren er niet alleen rond de financiën. Reeds ver voor dat de aannemers het werk neer legden omdat de termijnbetalin gen stagneerden, hadden zich moeilijkheden van technische aard voorgedaan. Voor het ontwerp was een archi tect aangetrokken een water bouwkundige eigenlijk die op dat ogenblik in staat van faillis sement verkeerde. Deze man wil de naar Griekenland vertrekken. Om hiervoor toestemming te ver krijgen, moest hij eerst een oude schuld aflossen. De waterbouw kundige zou het hotel tegen gere duceerde prijs tekenen: twintig duizend gulden was het honora rium. De bouw was al begonnen, toen de man naar Griekenland vertrok Hij was nauwelijks weg, of er ble ken fouten in de beton- en kelder constructies. Architect L. H. A. de Jonge uit Zierikzee, die de directie van de bouw had overgenomen, stond voor de ondankbare en on voorziene taak de fouten van de vertrokken waterbouwkundige DE VIJFDE aflevering in de elfde jaargang van het Zeeuws Tijdschrift munt niet direct uit door een bijster boeiende inhoud. Het is samengesteld uit een aantal artikelen, die stuk voor stuk slechts één, sterk beperkt onder werp behandelen, zodat er ditmaal weinig algemene zaken aan de orde komen. Wij menen te kunnen volstaan met een korte inhbudsopgave. Met „De eendenkooi van Ellemeet in memo- riam" zorgde J. Vijverberg voor een van zijn door vogelliefhebbers hoog gewaardeerde, in prettige trant ge schreven artikelen over het vogel leven op Schouwen-Duiveland, zoals gebruikelijk geïllustreerd met veel vogelfoto's. „Vlaams-Zeeuwse grens- contacten en uitwisselingen" is een inleiding, die drs. L. Lockefeer uit Hulst in september hield voor het congres van de stichting nationaal overleg voor gewestelijk cultuur, ge houden in Maastricbti'een puhlikatle die voor velen weinig nieuws zal be vatten. Drs. M. C. Verburg besprak het proefschrift „Binding aan de streek," waarop dr. C. Boekesteijn onlangs aan de V.U. promoveerde. Hij noemt deze dissertatie een impo sant stuk werk. Voorts schreef drs. Verburg een artikel naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan van de Cokesfabriek in Sluiskil, waarin hij nog eens de industrie-ontwikkeling in de kanaalzone schetst. De binnen kort te verwachten voltooiing van de restauratie van de kerk in Brouwers haven was voor drs. L. M. Verseput aanleiding de geschiedenis van kerk (en summier van gemeente) nog eens op te halen. De vaste rubrieken „Zeeuws prentenboek" en „Zeeuwse kroniek" van respectievelijk L. W. de Bree en M. P. de Bruin, comple teren dit nummer, waarin dus in feite alleen de bespreking van dr. Boekesteijns proefschrift een inte ressant algemeen Zeeuws probleem aan de orde stelt. y. B te herstellen. Nog een curieus de tail: toen De Jonge het contract voor de overname van de directie tékende, was het tien uur 's mor gens en was er met de keldercon structie nog niets aan de hand. Twee "uur later was de kelder door de druk van het grondwater vijf tig centimeter omhoog gekomen. De Zierikzeese architect begon zich toen ook wat dieper te ver diepen in de tekeningen. Hij heeft ze alle overgemaakt en opnieuw berekend. Aan het uiterlijk ver anderde hg niets: De Jonge wens te geen verantwoording voor het esthetische deel te nemen. Moeizaam is het Delta-hotel ten leste van de grond geko men. Aannemers Schot en Kloote uit Zierikzee zijn er hon derdzestigduizend gulden bij inge schoten. Bijna voltooid staat het op de hoek van de J. J. Boeijesweg in Haamstede. Wild gras heeft bezit genomen van de grond rondom, het kruipt tussen de tegels naar de muren, waarachter stoelen en barkrukken in haast bijeengescho- ven zijn. Het bleef de afgelopen zomer een hotel zonder gasten: tussen de hypotheekgevers, een Rotterdam se verzekeringsmaatschappij, een brouwerij uit Breda en een te Utrecht gevestigde handelsver eniging en de n.v. Scelverenighe werd over de verkoop geen over eenstemming bereikt. De hypo theek van de brouwerij is later overgenomen door de Rotterdam se verzekeringsmaatschappij maar omdat de brouwerij garant bleef, is zij als participant nog steeds belangrijker. En hierop schijnt de zaak te han gen: op het bier. Er zijn verschillende gegadigden voor het gebouw geweest. De Utrechtse hypotheekgever bleek bij de onderhandelingen bereid op de vordering een ton te laten Foto's: boven vooraanzicht van het door wild gras omwoekerde Delta-hotel, onder terras en toe gang tot het café. De advertentie is uit de P.Z.C. van 27 juli 1960, uit de korte periode dat café en bar van het Delta-hotel geopend zijn geweest. (Foto's P.Z.C.) vallen en Indien de brouwerij dit ook had gedaan, was het hotel wellicht in gebruik genomen ge weest. De brouwerij wenste echter hand having van het bestaande „bier contract", wil dus het bier leve ren, dat in het hotel geschonken zal worden. Tot de serieuze gega digden behoorde ook een brouwe rij uit België. Maar tot op heden is alles afgesprongen. Op het bier. Mogelijk is het biercontract waar deloos. Het is door één van de di recteuren getekend en onder het genot van een glas bier afgeslo ten tot het jaar 2000 en niet zoals in dit geval vereist zou zijn, door twee prioriteitsaandeelhouders van de failliete N.V. „Scelverin ghe". Maar als men het over die boeg wil gooien, zal een koper, die het bier uit Breda niet wenst te schenken, zich dus om te begin nen al in een proces moeten stor ten. Weinig verlokkelijk. Intussen woekert het gTas en het onkruid voort. Het bespringt de voor de hotelkamers liggende tegelterrassen en rankt langs de stenen pilaren omhoog naar de verdieping. Zo woekert het voort, totdat ten leste het gehele Delta- hotel er onder verdwenen zal zijn en men slechts de plaats zal ken nen door overlevering. Zo zon het kunnen zijn als niet de curator zo ver gevorderd was met zijn werkzaamheden dat binnen kort een datum zal worden vast gesteld voor de openbare verko ping van het Delta Hotel. I in, s,„ V V K N k füfff'K.h'iv.'eg f'{ (lA.XMxI Wb k k i h k Jtkhtmi rS<t-r'. ïigfcJ Géiend f/J. l nu), 'Djfelréséft eriag 0 Ul5-5U. 4^ Op een mooi punt in Haamstedeop de splitsing van de wegen naar Renesse en het vliegveld staat het DeltahotelVrijwel voltooid. Vijftig kamerstachtig beddeneen restauranteen loungeeen bar, een café. Het cafégedeelte is in de zomer van 1960 korte tijd geopend ge weest. De jongste zomerhet seizosn 1961, stond het Deltahotel leeg en verlaten. Afbouw stopgezet, een der directeuren in arrest. De veer tien sleutels van het Deltahotel berusten nu bij mr. H. Bruin te Mid delburg, de curator in het faillissement van de naamloze vennoot schap, die het hotel liet bouwen, de N.V. Scelverighe. Er zi[n verschillende instanties en ondernemingen ge weest, die het Deltahotel wilden kopen. Maar de geld schieters konden bij de besprekingen rond de verkoop niet tot overeenstemming komen. Terwijl de toeristen- drukte in de Schouwse Westhoek in de afgelopen zo mer een recordhoogte bereikte, schoten gras en onkruid hoog op rond het weinig fraaie, maar doelmatige ge bouw. Het bleef een Duizenden Vlissingers kennen haar Honderden zelfs duizenden Vlis singers zullen haar kennen: hoofdzuster P. J. Kuypers van het ziekenhuis Bethesda, die op 30 november na 30 Vlissingse ver pleegstersjaren het ziekenhuis aan de Koudekerkseweg voor goed vaarwel zegt. Vanmiddag is er een afscheidsbijeenkomst, on der andere voor de oud-patiënten. Stelt U zich eens voor dat ze al lemaal komen.... Zuster Kuypers trekt een zorgelijk gezicht: „Nee, dat zon te drnk worden", geeft ze met een lachje toe, „maar alle maal komen, nee, dat zullen ze niet doen". Het zou inderdaad te druk wor den. Op een receptie van duizen den mensen is de eetzaal in Bethesda niet berekend, „en och" voegt ze er aan toe, „hoeveel zijn er niet verhuisd of inmiddels overleden". Want In dertig jaar kan veel gebeuren. Zuster Kuy pers herinnert zich nog hoe ze na haar opleidingen in Dordrecht en Den Haag naar haar geboorte plaats Vlissingen terugkeerde. „Dat was in 1931. Per 1 augustus kwam ik in een ziekenhuis zon der patiënten, de werklieden lie pen er nog in rond". Enkele we ken later werd „Bethesda" ge opend. Ongeveer 80 patiënten wer den er toen verpleegd en zuster Kuypers moest toen al vaak waarnemen voor hoofdzuster Blok, die later adjunct-directrice zou worden. Na enkele jaren werd zij zelf hoofdzuster. De oorlog was natuurlijk voor het ziekenhuis een uiterst moeilijke tijd. „We moesten voortdurend verhuizen. Eerst naar Domburg. We konden er terecht in l'Europe Westhove en in Zonneveld. Maar l'Europe werd te duur. Zonne veld moesten we ook verlaten. Daarna naar de kweekschool in Middelburg. De patiënten lagen er tussen de schoolbanken. Er waren zelfs geen kachels". Hoogtepunten Na de oorlog kwam ook het zie kenhuisleven weer in het gareel. En als het om hoogtepunten uit de laatste na-oorlogse jaren gaat, noemt zuster Kuypers met een brede glimlach het 25-jarig bestaan van het ziekenhuis in september 1956. ,,'t Was werke lijk geweldig", herinnert ze zich" Wielrijdster reed in put Mevrouw M. D., krantenbezorgster te Yerseke is donderdagmorgen met haar fiets in een twee meter diepe put met water, ontstaan door graaf werkzaamheden aan de riolering in de Groeninx van Zoelenstraat, ge reden. Omwonenden bevrijden haar uit haar netelige positie. Benoeming De heer J. A. de Visser te Axel, onderwijzer aan de hervormde la gere school te Tcrneuzen, is met ingang van 15 februari 1962 be noemd tot onderwijzer aan de chr. uloschool te Axel. HOOFDZUSTER P. J. KUYPERS ...ik moet nog helemaal wennen... een hele week feest en wel vier avonden een dineetje". Een jaar later werd zuster Kuypers naar de eetkamer geroepen. „Ik had er geen erg in", zegt ze nu, op een toon alsof het nog steeds een ver rassing is. Het werd een ereme daille in goud, verhonden aan de orde van Oranje Nassau. Vanwege het dertigjarig bestaan was cr in september ccn reünie voor het personeel in ,,'t Anker" en woensdag heeft zij afscheid genomen van alle zusters van Bethesda. „Het was alleraardigst, met het personeel onder elkaar", zegt zuster Kuypers. Vandaag houden de plechtigheden dus op. Dan zal mejuffrouw Kuy pers zich klaarmaken voor de verhuizing naar Amsterdam waar in het huis van haar znster een verdieping op haar wacht. Nee, ze vindt het niet zo leuk om afscheid van Vlissingen te ne men. Nog minder leuk vindt ze het om haar werkkring vaarwel te zeggen. „Het heeft zo'n groot stuk van je leven gevuld. Als dat dan zo plotseling ophoudt nee, ik moet er nog helemaal aan wennen". Kantongerecht Bergen op Zoom Vrachtwagenchauffeurs reden radiozaak binnen In de vroege morgenuren van de elfde augustus waren de chauffeurs D. R. nit Goes en D. H. uit Almkerk, die elk een zware vrachtauto bestuurden, de radiozaak van de heer Daalmans op de hoek van de EmmastraatAnt- wepsestraatweg te Bergen op Zoom binnengereden. De tamelijk ingewik kelde manoeuvre, die tot het binnen rijden van deze radiozaak leidde, moesten donderdagmorgen D. H. en bij verstek van D. K. diens baas, voor het kantongerecht van Bergen op Zoom eens duidelijk uit de doeken doen. Zoals uit hun verklaringen bleek was D. H. uit de richting Hoogerheide ge komen en had hij op 100 meter voor de Emmastraat de weg gevraagd. Daarna was hij uiterst rechts door gereden en plotseling van de Antwerp sestraat links de Emmastraat in ge draaid. De vlak achter hem rijdende D. K., die hem juist wilde passeren, was van mening dat H. rechts bleef rijden en er niet op bedacht, dat H. plotseling naar links zou zwenken. Het gevolg hiervan was, dat de radio zaak van de heer Daalmans door beide vrachtauto's werd „getorpedeerd." Tegen H., die ten laste was gelegd geen voorrang te hebben verleend en bij het linksaf slaan niet te hebben voorgesorteerd, eiste de Bergen op Zoomse officier van justitie mr. Thijs- se een geldboete van 60,subs. 12 dagen hechtenisstraf. De kantonrech ter vonniste H. conform de eis. De chauffeur K. werd tot 10,subs. 2 dagen veroordeeld, wegens het inha len op een kruispunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7