BILT Nieuwe grenzen voor Souburg in de maak Acht maanden gevangenisstraf geëist voor verduistering auto GARNALENVISSERS „THUIS" IN HAVEN COLIJNSPLAAT S AWE MA nv Zeeuwse Almanak dumltk 11 Meer glans en bescherming voor uw auto! Dames K-bhamea-c VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 RECHTBANK MIDDELBURG Vlaardinger mocht niet op zijn eigen terrein kamperen Een jongeman, die snel in paniek raakt als er moeilijkheden zijn en dan volkomen verkeerde beslissingen neemt. Zo zag de offi cier van justitie, mr. A. W. Rosingh, de jonge kelner (25) C. I). uit Middelburg, die vrijdag voor de Middelburgse rechtbank ge presideerd door mr. P. van Empel, terecht moest staan omdat hij op 5 juni j.l. een auto verduisterd had. Mr. Rosingh eiste een ge combineerde gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsme de toezicht van het Nederlands Genootschap tot reclassering. Tengevolge van enkele transacties was de kelner in financiële moeilijk heden geraakt. Toen hij op de 5e juni een auto huurde by de Middelburgse firma B. kon hij het vooruit te beta len bedrag dan ook niet volledig vol doen. Hij kreeg de taxi toch mee hij huurde er wel eens meer een maar nam toen een verkeerde beslis sing. Hij reed in de wagen naar Duitsland: hij wilde naar Berlijn. Eerst kwam hij in Kleef terecht, la ter in Hannover, waar hij op het idee kwam om de auto te verkopen. Bij een tankstation in de omgeving van deze Duitse stad gaf hij de wagen in onderpand, terwijl de staiionscigenaar hem een hand geld overhandigde, waarmee D. verder wilde reizen. De eigenaar bracht de jonge Middelburger nog in zijn wagen naar het station van Hannover, maar voor het zo ver was had de vrouw van de tankstationeigenaar de politie ge waarschuwd, die D., nog voor hij. de trein bereikt had, arresteerde. Geweldige les De officier van justitie achtte de ver duistering bewezen en kwam vervol gens tot de gecombineerde els. De raadsman van D., nir, P. Adriaanse, wees er op dat de preventieve opslui ting in de gevangenis van Hannover een geweldige les voor zyn cliënt be tekende. De onaangename kant van deze kwestie noemde de raadsman het feit, dat D. niet terstond voorar rest in Middelburg gekregen heeft, omdat nu de in Duitsland uitgezeten straf niet afgetrokken kan worden. „Myn cliënt doet rare dingen, wan neer hij zijn hoofd kwijtraak", be toogde mr. Adriaanse, die hieraan toevoegde, dat in het reclasserings- rapport in lofwaardige bewoordingen over D. geschreven isT Mr. Adriaanse vroeg dan ook .niet al le omstandigheden rekening te hou den, met name met de straf in Duits land. die niet bepaald gemakkelijk was. De rechtbank zal vrijdag 1 de cember a.s. uitspraak doen. De rayondirecteur W. van G. uit Vlaardingcn was in beroep gekomen tegen een vonnis van de Zierikzeese kantonrechter, die hem tot een boete van 11 veroordeeld had, omdat hij op een door Van G. zelf gekocht stuk duinterrein gekampeerd had zonder een vergunning van b, en w. te bezit ten. Van G. verklaarde te weten, dat hij èen vergunning nodig had. Hij had het gemeentehuis gebeld, maar daar was hem meegedeeld, dat onder geen beding een kampeervergunning afge geven kon worden. Volgens dc officier van justitie had de kantonrechter op goede gronden aangevoerd, dat de gemeente niet te ver gegaan is. Hij kon zich dan ook ver- énigen met het vonnis van de kan tonrechter. Do raadsman van Van G. mr. H. J. van Alfen, betoogde dat de verordening van de gemeente beper king van het eigendomsrecht inhou den. „Je mag op dit eigen terrein je caravan neerzetten, als het regent mag je binnenzitten, schijnt de zon dan mag je luieren, maar je mag er niet slapen, niet kamperen", betoog de de raadsman, die nogmaals be toogde, dat de eigendom le veel be perkt werd. Ook liièr zal de recht bank uitspraak doen op 1 december. Ruim 100 km De Zutfense onderwijzeres mej. L. de K. was op 19 mei j.l. bij de bocht in de rijksweg onder 's Heer-Arendsker- ke met haar auto uit de bocht gevlo gen. Daar mej. De K. wegens de daarbij opgelopen verwondingen nog niet aanwezig kon zijn, hoorde dc rechtbank de töcdi'acht van deze zaak uit de mond van de reclamebu reau-inspecteur H. de K. uit Souburg die achter mej. Dc K. gereden had. Dat ging, zo vertelde deze. met een vaart van 110 km per uur, met welke snelheid mej. K. ook de bocht was ingegaan. In een schrijven aan de of ficier had zij opgemerkt de bocht niet te hebben gezien. Rekening houdend met alle omstandigheden eiste mr. Rosingh oen boete van 100. De rechtbank doet 1 december a.s. uit spraak. De werktuigbouwkundige J. D. uit Oostkapellê was door de Middelburg se kantonrechter veroordeelde tot een boete van 10, omdat hij in de Stad huisstraat te Middelburg op zijn bromfiets harder dan 30 km had ge- den. Tot zijn verdediging had de verdach te toen gezegd, dat hij rond 35 km had gereden om de vlotheid van het verkeer te bevorderen, nadat hij in een opstopping verzeild geraakt was. De kantonrechter wilde hier rekening mee houden, maar mr. Rosingh niet. De officier was daarom in appel ge gaan en eiste een boete van 20. Er was volgens mr. Rosingh geen en kele reden geweest om harder dan 80 km te rijden. Ook daarmee was een vlotte doorstroming gewaar borgd. Uitspraak 1 december a.s. (Slot van pag. 1) Schade aan de vaartuigen zal worden toegebracht". Vooral tijdens de week ends als het vissersvólk naar Veere en Arnemuiden is vertrokken, wordt de noord-oostenwind gevreesd, want wie zal ingrijpen als één van de sche pen op drift raakt. Momenteel maakt dan ook een betere bescherming van de haveningang een punt van studie uit bij rijkswaterstaat. De vissers hopen, dat een voor hen gunstige be slissing wordt genomen. Verliespunt Een verliespunt bij de verplaatsing naai' Colijnsplaat is ook, dat de vaar tuigen een uur langer moeten varen Om de visgronden te bereiken. Dat zelfde geldt natuurlijk voor de terug reis. Van de 22 Veerse en Arnemui- dense vissorséhepen zijn er inmiddels Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT KATJES ïlct seizoen van de Zeeuws-Vlaamse Jazz Sociëteit (in nieuwe vorm) gaat vanavond van start. Dat betekent dat de eerste seizoenbalavond in „Porgy and Bess" weer een vrolijk d&nsgèbeuren zal worden, zoals ge woonlijk verzorgd door een band in oude stijl. Het zijn de bekende „Rats de Sainl-Germain" onder leiding van Plet Schütz uit Roosendaal die voor de vrolyké klanken zullen zorgen. SOOS Borssele heeft nu ook zijn bejaar densociëteit. De eerste soos-mid- dag is deze week om de markt ge houden en het is de bedoeling dat zulks zich nog vele malen zal her halen. Er zijn twee lokalen, een WEDDENSCHAP... O)) de stoep van haar Middelburgse, ouderlijke woning word de J8-jarige Tannie aangeklampt door een lich telijk in paniekstemming verkeren de, Ui-jarige buurjongen. Tannieje moet vanavond om half acht bij me komen om koffie te drin ken", beval hij. Het was een enigszins duister ver zoek. Maar Janpieter was bereid om uitleg te geven. Hij had gewed, met drie klasgenoten, h.b.s.'-ers. Wanneer hij in staal zou zijn een meisje op de koffie te nodigen, kon hii van ieder van dc knapen muur liefst drie fles jes cola verdienen. Negen cola in to taal! Janpieter had aanvankelijk het vuur uit zijn sloffen gelopen om een leef tijdsgenootje te strikken, maar het was hem niet gelukt. In Tannie zag hij de reddende engel en terecht. Ze was bereid hem wt de brand en in de cola te helpen en zo was zij 's avonds gedurende rond een half uur liet. stralende middelpunt van een jóngens fuif, waar de cola rijkelijk vloeide. Janpieter had zijn weddenschap glansrijk gewonnen. klein (voor ongeveer 30 bejaar den) en een groot. Eén middag per week kan men zich amuseren met biljart, kaarten, schaken en koffie. Burgemeestér P. J. Domi- nicus heeft de soos geopend. GERING Buitengewoon gering was dc belang stelling dinsdagavond te Bruinisse voor de Voorlichtingsavond van het departement van sociale zaken voor kust- en oeverwerken. Het Neder lands hervormde verenigingsgebouw was afgehuurd, een bijeenkomst was uitgeschreven voor liet werven van steenzetters en ter zake kundigen waren aanwezig. Weg hieven echter de belangstellenden. Publiek was er niet, zodat mag worden afgeleid dat liet met de werkzoekenden in Brui nisse nog wel meevalt. PLANNEN Het tcntoonstellingsbestuur van de Walcherse kanarievereniging „Onze Zangers" te Middelburg heeft grote plannen. Dit vanwege hot gouden jubileum van de ver eniging. Er komt namelijk een grote gewestelijke tentoonstelling van. Op 15, 16 en 17 december met vele al of niet zingende vo gels, in dé sociëteit „De Vergenoe ging" op de markt. DIAMANT Precies tien jaar verder dan het gou den jubileum waren dinsdag de beer ert mevrouw Meyer-Verstraten in Breskens. U voelt het al, we beslui ten deze rubriek weer met een fees telijke mededeling, 't Nog zeer vitale diamanten echtpaar mocht zich tij dens de receptie in de „Uitkomst" in een bijzonder grote belangstelling verheugen. Vandaag op pag. al enkele van eén nieuwe en krach tiger motor voorzien, zodat het tijd verlies voor deze niet meer zo spre kend is, In totaal zyn al zeven ster kere motórén in cvenzovele schepen geplaatst, vertelde ons de heer Siere- veld, die eraan toevoegde, dat dit bij een viertal vissersvaartuigen gepaard is gegaan met vernieuwing én ver betering van het schip. Voor dé gar nalenvissers betekent dit uiteraard een grote investering. In die gevallen waar tot vernieuwing is overgegaan, heeft de gemeente zich voor 70% van het te investeren bedrag garant ver klaard, terwijl in twee gevallen 30% van de: aanschaffingskosten renteloos door het tijk is voorgeschoten. Langzamerhand dus wordt de vloot beter uitgerust, hetgeen trouwens een eis is van deze tijd. Steeds krachtiger worden de mo toren, die in <le schepen worden geplaatst. De garnalenvissers van „Colijnsplaat" kunnen in dit op zicht zeker niet achterblijven. Woningen Sedert donderdagmorgen woont de eerste garnalenvisser in Colijnsplaat. Binnen afzienbare tijd zullen er meer volgen, want de gemeente Kórtgene heeft opdracht gegeven tot de bouw van vijftien woningen, welke be stemd zijn voor de vissersgezinnen. Mijnmeester A. v. d. Hooft, die de scepter zwaait in de gloednieuwe vis mijn Was van oordeel, dat nog altijd een goede boterham te verdienen is in de garnalenvisserij. Elke dag wordt er gemijnd en de resultaten zijn zeker niet ongunstig. „We krij gen steeds de hoogste prijzen", aldus de mijnmeester. De handel, die regel matig naar Veere kwam, is meege gaan naar Colijnsplaat en zelfs zijn er enkele nieuwe Belgische handela ren, die op de garnalen af komen. „Voor Antwerpen zitten we hier be paald gunstig", aldus de heer V. d. Hooft. Over de vismijn zeil' had hij niets dan lof: „Niet te vergelijken met Veere'\ zei hij ervan. Wie zo zijn oor te luisteren legt bij de garnalenvissers, komt wel tot de overtuiging, dat hun verplaatsing ze ker niet op een liasco is uitgelopen. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Rustend arts te Goes overleden Op 75-jarige leeftijd is in Goes over leden dokter J. Nieuwenliuijsen, rus tend arts. De overledene, heeft een groot aantal jaren doorgebracht in het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij als directeur-geneesheer was verbonden aan één van dc K.P.M.- ziekenhuizen. Na de oorlog kwam hg naar Zeelaiid, waar hij zich als huis arts in 's-Gravenpolder vestigde. Hij heeft deze functie spoedig verwisseld voor die van controlerend geneesheer bij het Centraal Beheer. Ongeveer tién jaar geleden heeft hij in ver band met zijn leeftyd deze functie neergejegd. Het stoffelijk overschot is in alle stilte gecremeerd. Grootste schip loste op rede van Terneuzen Op de rede van Terneuzen arriveerde vrijdag het Noorse motorschip „Hoegh Trader" met een lading ko len van Amerika voor Sluiskil. Dit Noorse schip, dat een dead weight heeft van 23.290 ton' is het grootste schip, dat ooit op de rede van Ter neuzen heeft geladen of gelost. „GLORIERIJKE OVERWINNING KUNST Kunstmaandorkest met George van Renesse BRITANNIA VLISSINGKN Het Kunstmaand-orkest heeft gister avond in Vlissingen weer zo'n ple zierig concert gegeven, waarvan deze groep blijkbaar bet monopolie bezit: een programma, dat in staat is een uiteenlopend publiek te boeien, hecht samenspel waarbij de geestdrift even tuele kleine tekortjos aan verfijning compenseert, alsmede een goed so list. George van Renêsse fungeerde gisteravond als zodanig in het piano concert van Schumann. Hij deed dat uitmuntend: zijn vertolking kenmerk te zich door een robuuste aanpak, waarby dc poëzie nochtans niet was verdwenen. Het orkest paste zich goed aan de markante speelaard van deze voortreffelijke pianist aan, zodat een boeiend totaal ontstond. Veel succes voor solist, orkest en uiter aard ook voor dirigent Anton Kersjes. Dat succes was na de pauze helemaal volledig: het orkest speelde de vijfde van Dvorak en leverde daarmee een wel zéér knappe prestatie. De verfij ning, waaraan het in het eerste werk van het concert (Haydns symfonie nr. 94) wel eens had ontbroken, had men blijkbaar opgespaard voor Dvorak. Goed werk werd in deze symfonie geleverd aan vrijwel alle lessenaars, maar vooral hout en ko per excelleerden. Kersjes leidde het orkest bekwaam en muzikaal en toonde zich opnieuw een dirigent van formaat. Veel applaus en bloemen aan het slot. De belangstelling voor dit concert georganiseerd door Z.V.U. en Arbeiderskunstkring was niet overweldigend. De K. Nieuw wetsvoorstel over enkele weken verwacht WOORDEN ALS „verblijdend resultaat en een glorierijke overwinning" bezigde de waar nemend burgemeester van Oost- en West-Souburg, de lieer A. H. S. Stemerding, toen bij tijdens de vrijdagmiddag gehou den raadsvergadering de raad de officiële bevestiging van Souburgs zelfstandigheid kon meedelen. Deze bevestiging was afkomstig van de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die in een schrijven officieel liet meedelen, dat de minister de burgemees tersvacature voor Souburg had opengesteld. Tevens werd in de ze brief gemeld, dat thans een kaart in bewerking is, waarop de nieuwe gemeentegrenzen van Souburg staan aangegeven. Zo dra deze kaart gereed is, zal deze aan het gemeentebestuur worden toegezonden, aldus de brief, die de raad in een jubel stemming bracht. Het was een uiterst verheugde en voldane burgemeester, die de raad dit schrijven voorlas en van Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 7, 10, II en 15. VAWAWAWWAWVWW Integendeel. Ondanks een paar wen sen zijn ze dik tevreden met wat ze in Colijnsplaat hebben. En misschien denkt een enkele visser nog met wee moed aan het pittoreske haventje van Veere, maar het gros van hen is de kleine haven en de gebrekkige vis mijn van Veere ai lang vergeten! Hoewel de vissers nog in Veere oi' Arnemuiden wonen, weten zij, dat hun toekomst (tot het moment, dat; de Oosterschclde wordt afgesloten) in Colijnsplaat ligt ...Colijnsplaat, een nieuwe thuishaven (Foto P.Z.C.) een klein commentaar voorzag. Zo merkte de lieer Stemerding op, dat de uiterste termijn voor het sóllicitercn naar het ambt van burgemeester vandaag afloopt, zódat hij de verwachting uitsprak, dat Souburg weer spoedig een „echte" burgemeester krijgt. Een klein succes voor dc gemeente noemde de burgemeester dit, waarmee .de waarnemend raads voorzitter Souburg van harte feli citeerde. Een tweede felicitatie was volgens de heer Stemerding dc kaart met de nieuwe gemeentegrenzen waard. Want, zoals de heer Stemerding mee deelde, waren zijn inlichtingen van dien aard. dat het slechts enkelé we ken zal duren voordat de gemeente deze kaart, alsmede het nieuwe wets voorstel, toegezonden zal krijgen. Hoe de kaart met de nieuwe grenzen er uit zal zien, leek de burgemeester moeilijk te voorspellen. Wel sprak hij de verwachting uit, dat een geruime tyd geleden door de raad gedane suggestie van grondruil door de mi nister niet zonder meer terzijde zal worden gelegd. Deze grondruil omvat het „schen ken" van een stuk agrarisch gebied in West-Souburg aan Vlissingen, waarvoor Souburg terug krijgt een agrarisch gebied van Ritthem, ais deze gemeente wordt opgeheven. De reactie van de raad op dc offi ciële bevestiging van Souburgs zelf standigheid was kort. Namens de P. v.d.A.-fractie sprak do heer A. W. Bouff zijn vreugde over het nieuws uit en feliciteerde hij de bur gemeester. Namens de C.H., de K.V. P. en de A.-R. waren het deheer W. Huson (a.-r.) en de heer M. Ufkes als vertegenwoordiger van de middenstand, die een gelukwens uit spraken. Men verklaarde het bij deze korte felicitatie te willen laten en er in de eerstvolgende vergadering woensdag 22 november a.s. - op terug te komen. Tijdens deze vergadering zal tevens afscheid worden genomen van burge meester Stemerding, die met ingang van 1 december a.s. zijn waarnemend burgemeesterschap neerlegt. Auto door trein gegrepen op overweg bij Borssele Op de onbewaakte overweg bij station Borssele is vrijdagmorgen omstreeks acht uur de personenauto van J. B. uit Borssele door een biètentrein tien meter meegesleurd. Er kwamen geer. persoonlijke ongelukken voor. De auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de auto van de heer B. door de gladheid van de weg slipte. De bietentrein had een half uur ver traging. V.V.D.-KAMERLID GEEFT ZEELAND WEINIG KANS OP OOSTERSCHELDEBRUG Na uitlating van prof. Jansen Mevrouw ir. A. Kuiper-Struik uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., geeft Zeeland weinig kans op een brug over de Ooster- schelde. Dit bleek vrijdagavond in liet Strandhotel te Vlissingen, toen zij voor dc V.V.D.-afdêling uit deze plaats sprak over: „Het Sloepian als bron van welvaart voor Zeeland in het algemeen en voor Vlissingen in het bijzonder". Tydens een excursie met Kamerleden langs verschillende Delta-objecten had zij prof. ir. P. Pli. Jansen, hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst, namelyk horen zeg gen: „Ach, die dammenweg is in 1970 a 1072 al klaar". „Daarmee gaf hij wel te kennen de noodzaak van eén brug niet zo zeer in te zien", al dus mevrouw Kuiper-Struik. Tijdens een discussie na afloop van haar toespraak wees zij er nog op, dat er thans vele gróte wer ken in Nederland in uitvoering z(jn of binnenkort in uitvoering zullen worden genomen: Deltadammen, brug Haringvliet, Rotterdamse me tro, Coentunnel en IJtunnel. „Zo veel", aldus de spreekster, „dat et- bij de grote aannemers van ons land geen ruimte meer is om ook nog eens een brug over de Oostcrachclde te slaan". Daarom ook heeft hot aan bod, dat van particuliere zijde voor financiering van deze brug is ge daan, weinig kans momenteel geac cepteerd te worden. Mevrouw Kui per-Struik zag pas een mogelijkheid voor de bouw van de Oosterschclde- brug als de brug over het Haring vliet gereed is. Voorts drong zij er met klem op aan, dat Zeeland steeds meer initiatieven tot ontplooiing brengt óm het Sloe- plan tot Ontwikkeling-te stuwen. „U moet ver gereed zijn als bijvoorbeeld het Kreekrakplan in uitvoering komt. want achter dit plan staan grote krachten door de belangen van Ant werpen". Ook achtte zij het noodza kelijk dat Vlissingen eerder een tan kerhaven krijgt dan bijvoorbeeld Zeebrugge. Hoewel het haar bekend was, dat er momenteel van de zijde der industriëlen nog weinig animo voor het Sloepian is, waarschuwde zij er toch voor de gronden niet on doordacht uit to geven, omdat het later kan blijken, dat er industrieën op havengronden gevestigd zijn, die zonder bezwaar verder van het Zuid- Sloe zouden kunnen werken. Ook wees zij nog op het grote belang van de recreatie voor Zeeland en meende zij, dat Zeeland moet pleiten voor vierbaanswegen naar Brabant. Collecte De Zeeuwse collecte heeft to Hein- kenszand 440,55 opgebracht. Advertentie handen ruw of schraal gelei E5«5] WEINIG WIND Over het algemeen veel bewolking en in het midden en zuiden van het land plaatsctyk mist, maar later van het noorden uit ook enkele opklarin gen. Weinig wind. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 19 november Zon op 8.06, onder 16.44 Maan op 15.50 onder 3.56 20 november Zon op 8.00 onder 16.43 Maan op 16.17 onder 5.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2