Duitse toeristen in Rusland gearresteerd Kort na arrestatie echtpaar Beschuldigd van spionage Warenhuisbrand Breda; zeker miljoen schade Waar zijn onze schepen? 0, KOM ER EENS KIJKEN ...NAAR WAT SINT STAL GEEN VERGOEDING VOOR DIENSTWEIGERAAR UIT HITLER-TIJD STEMMEN UIT DE KERKEN AOSRAM ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B (Advertentie) In de Sowjet-Unie zijn opnieuw twee Wcstduitse toeristen op beschuldiging van spionage ge arresteerd. Het betreft hier dè 27-jarige Walter Naumann en de 22-jarige Peter Sonntag. Het plaatsvervangend hoofd van de afdeling Duitse zaken van het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Westduitse ambas sade gisteren van hun aanhouding Comité Zelfbeschikking Meuw-Guinea Het comité van 210 Nederlan- H ders, dat onlangs aan minister Luns een manifest ten gunste van de zelfbeschikking der Pa ll poea's overhandigde, heeft thans besloten liet niet bij deze stap te laten doch voort te gaan met zijn actie. De groep heeft daartoe de naam aange- H nomen „Comité Zelfbeschik- king Nieuw-Guinea". In een donderdag gehouden vergadering is besloten, voort te gaan met pogingen het Ne- dei-landse volk sterk te door- dringen van zijn verantwoorde- li lijltheid ten opzichte van land M sn volk der Papoea's. Het be- sluit werd volgens een medede- iing van het comité genomen l§ in het bijzijn van een aantal adviseurs uit het gehele land. Het comité hoopt dat nog zeer m velen door hun adhesie te be ls tuigen de bevolking van Ne- derlands Nieuw-Guinea duide- lijk willen maken, dat het Ne- H derlandse volk in overgrote meerderheid achter het uiter- mate moeizame overleg van g minister Luns in de V.N. staat. n illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Per 1 januari aanstaande Loonakkoord bereikt in klein metaal-industrie (Van onze Haagse redactie) De werkgevers- en werknemersorga nisaties in de kleine metaalnijverheid hebben overeenstemming bereikt over een loonsverhoging. De voor stellen zijn ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars over gelegd. De overeenstemming komt neer op ceu verhoging van de uurlonen met 10 cent per 1 januari 1962 en een verhoging van de uurlonen met 5 cent per 1 april 1962 voor de werk nemers in het smeden- en metaalbe- werkings-, het automobiel- én gara gebedrijf, het motorenrevisie- en het carrosseriobedrijf, het rijwielkleinbe- drijf en het isolatiebedrijf. De' lonen voor de werknemers in de installerende bedrijfstakken zoals het loodgieters- en fittersbedrijf, het cen trale verwarmingsbedrijf en het elek trotechnisch bedrijf zullen per 1 januari 1962 worden verhoogd met 6.5 procent en op 1 april 1962 met 2,75 procent. De basisloncn zullen in ieder geval met tenminste 10, respee- tievelijk 5 cent per uur omhoog gaan. Ook is overeengekomen de werkclas- sificatie in te voeren in het smeden- en metaalbewerkingsbedryf Het aan tal gemeenteklassen is teruggebracht van vijf tot vier en de normale werk week zal per 1 januari 1962 47 uur bedragen, terwijl met ingang van 1 oktober 1962 de 45-urige werkweek zal worden ingevoerd. in kennis gesteld op grond van spio nage voor de Verenigde Staten. Naumann en Sonntag maakten een autotocht via de Russische steden Wiborg, Leningrad, Moskou, Char- kov, Jalta en Tsjernowitz en wer den op 27 september in. hechtenis genomen. Volgens het Russische persbureau Tass zouden op hen geheime ge gevens zijn aangetroffen, terwijl zou zijn gebleken, dat zij tot spion waren opgeleid door de Ameri kaanse geheime dienst in Heidel- berg. Hun taak was het lokali seren en fotograferen van raket bases, radarinstallaties, kracht- stations en andere militaire 'eh industriële installaties. In het bericht van Tass wordt ver der gezegd dat volgens een verkla ring van het Russische ministerie van buitenlandse zaken zij zouden hebben bekend door het vergaren van geheime gegevens de Russische wetten te hebben overtreden. Kort geleden werd nabij Kief, in de Oekraïne, het Westduitse echtpaar Werner gearresteerd, eveneens op beschuldiging van spionage. Waarnemers In Moskon verwachten, dat alle vier gearresteerde Westdnit- sers in de komende weken in Kief zullen worden berecht. Panama wil kanaalverdrag met Amerika opzeggen De Panamese nationale vergadering heeft gisteren met algemene stem men een resolutie aangenomen, waar in wordt gepleit voor opzegging van alle bestaande Panamees-Amerikaan- se verdragen, voor het vrijmaken van de weg naar nieuwe onderhan delingen over do Panaraakanaalzone. Op het spel staat Panama's wens Waarschijnlijk door kortsluiting in een hoogspanningskabel is gisteren brand uitgebroken in een der twee zaken van een groot warenhuis van Vroom en Dreesmann in Breda, waar de meobel- en textielafdeling in zijn ondergebracht. Zo snel greep het vuur om zich heen, dat personeel en publiek in allerijl het pand moesten verlaten. In een oogwenk was het gebouw een vuurzee en slechts met veel moeite gelukte het het vuur terug te drin gen. Men heeft daar ongeveer an derhalf uur voor nodig gehad. Later bleek dat de parterre en eerste ver dieping totaal waren uitgebrand. De brandweercommandant, de heer Th. Rademakers, schatte de schade niet beneden het miljoen. Djakarta vraagt donors voor de strijd Overste Djoelmrtono, bestuurs- lid van het „lichaam voor de ontwikkeling van het potenti- if eel der functionele groepen", |f H heeft een beroep gedaan op ff het Indonesische publiek om zich als bloed-donor op te ge- ven voor het geval dit nodig m mocht zijn voor Indonesische strijdkrachten in Nieuw-Gui- nea. Hij verklaarde daarbij, dat ff de ernstige noodzaak daartoe zich elk ogenblik zou kunnen ff voordoen. ff lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH voor een groter aandeel ln de op brengst. Amerika heeft te kennen gegeven dat het niet afkerig is van nieuwe onderhandelingen over het bestaande verdrag, dat het Panama kanaal „voor onbeperkte tijd" in bruikleen aan de Verenigde Staten afstaat. Alexander Alxandrof, eerste medewer ker van Molotow in de Sow)et-delegatie bij het internationaal bureau voor atoom energie in Wenen, zal bi) afwezigheid van de voormalige Sowjet-minister van buitenlandse zaken als delegatieleider op treden. De Rotterdamse recherche heeft op een wrede manier kinderdromen moeten verstoren... Kort nadat Sint-Nicolaas zijn intrede ln ons land had gedaan, moesten enkele rechercheurs constateren, dat bij de schoorsteen in een woning kinderschoentjes van allerlei maat waren volgestopt met gestolen snoepgoed, een spoortreintje, een vlieg tuigje, en zo meer. De 28-jarige los-werkman H. B., die in deze als sinterklaas had gefungeerd, werd gearresteerd op vermoeden van diefstal van f 8700 bij een rederij. Niet alleen de kinderen van zijn kostbaas had hij vriendelijk bedacht. Ook het ouderpaar zelf had hij een warm cadeau gegeven: leren pantoffels. Met een taxi was B. naar Amsterdam gereden (kosten f105) om daar zyn verloofde mooie cadeaus te brengen. Zijn zuster en broer kregen ook iets en ten slotte zette de los werkman voor zichzelf de bloemetjes buiten. Het Westduitse hooggerechtshof heeft in hoogste instantie een eis tot schadevergoeding, ingediend door een 47-jarige arbeider uit Bremen, die wegens dienstweigering in de nazi-periode tot zes jaar gevangenis straf en plaatsing bij een strafbatal- jon was veroordeeld, van de liand gewezen. De betrokkene had in 1939 een op roep tot opkomst in het leger gekre gen, doch geweigerd daaraan gevolg te geven omdat njj niet „voor Hitier in de oorlog wilde gaan". Het hof wees de door hem ingedien de eis tot schadeloosstelling ten be drage van 10.500 mark af uit over weging, dat een verzetshandeling aan de hand van haar beweegrede nen, doelstellingen en mogelijkheden van slagen moet worden beoordeeld, wil zij als een poging tot herstel van een bestaande onrechtvaardige toe stand, die kans van slagen biedt, kunnen worden beschouwd. Als voorbeeld van rechtmatig verzet noemde het hof het verzet van de mannen van de 20e juli 1944. De dienstweigering van de betrok ken arbeider was daarentegen een op zichzelf staande actie gebleven, die aan de bestaande verhoudingen niets heeft kunnen veranderen, aldus het hof. Horeca-sluiting voorgesteld Het merendeel van de leden van de kring Noord-Limburg van de Ne derlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders heeft zich tijdens een in Venlo ge houden vergadering de wenselijkheid betoogd om de horeca-bedrijven voor één dag in de week te sluiten. De noodzaak hiervan spruit mede voort uit het steeds nijpender wor dende probleem van de personeels voorziening. Hierdoor zou het moge lijk zrjn het personeel een dag per week vrijaf te geven en de overige dagen met de volle bezetting zich aan de zaak te kunnen wijden. Vromen-papier verwacht in 1961 gunstig resultaat Desgevraagd deelt, de directie van Vromen en papierfabriek Doetin- chem N.V. te Doetinchem mede dat in het derde kwartaal de gang van zaken even gunstig is geweest als in het eerste halfjaar. Alhoewel het vierde kwartaal van 1961 nog slechts half om is meent de directie uit de ter beschikking staande gegevens te mogen conclu deren dat ook dit laatste kwartaal geen mindere resultaten zal opleve ren dan de voorgaande. Zij vermoedt het jaar 1961 met een zeer goed re sultaat 'te zullen kunnen afsluiten. De vraag naar de produkten van de vennootschap is zeer behoorlijk. Slot van pag. 3) Die eenvoudige handwerkslieden, want dat waren de meesten, heb ben een paar eeuwen geleden reeds een visioen gezien van wat ons nu voor ogen staat wanneer wij denken aan de toekomst van de oecumene. Maar, wat deze be trekkelijk kleine groep aan zen ding heeft gedaan, is ongelooflijk. Zij hebben aan de kerken in dezen een beschamend voorbeeld gege ven. En zy hebben niet de gemak kelijkste zendingsterreinen ge zocht, maar jnist de moeilijkste en zo zyn de broeders van Hernhut dan ook terechtgekomen in Suri name, wat voor hen misschien wel het allermoeilijkste land is geweest. In de genoemde brochu re van 1960 wordt gesproken van meer dan 200 graven die daar zijn. In 1736 zijn dan de twee overge bleven broeders teruggekeerd. Maar twee jaar later was een van hen met nog een ander weer te rug in het land van de „swarte slaven en blancke menschen", waar de planters doorgaans van gedachten waren „dat die swarte en roode Chamskinderen doch vervloekt sijn". Zij wilden stichten een gemeenschap als in Hernhut. Om met de slaven in contact te komen, hebben zij zich als slaven opzichters verhuurd en hun er barmelijk leven gedeeld, omdat dit de enige manier was om met hen in aanraking te komen. Zo is dan het begin geweest van de zending van de Hernhutters in Suriname. En hoevele er ook door een vroegtijdige dood wegvielen, telkens waren er weer andere die hun plaatsen innamen. ..Op bijna verkwistende wijze werden levens gegeven in dienst van de Heer." Zendingsschool Toen de Hernhutters eenmaal vaste voet in Suriname hadden gekregen, zyn ze steeds verder gegaan. Ze zyn gaan werken on der de Indianen. Ze zyn de weg gevluchte slaven gevolgd tot diep in het oerwoud, waar geen blanke zich waagde. Toen na 1863 con tractarbeiders uit de landen van het oosten werden gehaald, heb ben ze ook deze in hun zendings werk betrokken. Zij hebben kin dertehuizen gesticht. Tot 1844 was het niet. toegestaan slaven te onderrichten. Nadien hebben zij zich hier op het onderwys ge worpen. Hun eerste zendings school in het „bosland" dateerde echter al vanaf 1767. Nu hebben zij ruim 50 scholen met ongeveer 18.000 leerlingen Toen de vrygeworden slaven de plantages verlieten, hebben zij veel gedaan om deze mensen op te leiden voor een zelfstandig be roep, Zij zyn in Paramaribo be gonnen met wat wij nu zouden noemen „stadszending" en daar aan verbonden zij sociaal werk onder armen, ouden, wezen en werkelozen. Zij hebben zich op het jeugdwerk geworpen en toen wij de film zagen van het bezoek van onze koningin aan Suriname, heb ben wij ook hun jeugdgroepen kunnen zien. i Oude schuld Deze week wordt onze aandacht gevraagd voor het medische en sociale werk. Verbazingwekkend mag het worden genoemd dat deze Hernhutters in 1740 reeds een zendeling-arts naar Suriname hebben gehaald. Wie het kaartje beziet waarop de drie hospitalen, de poliklinieken en de kinderte huizen staan aangegeven, moet erkennen dat hier iets is gegroeid dat ons beschaamd maakt, zeker als we denken aan de geschiede nis van de begintijd. En wie een verslag leest van de diacones-arts zr. S. M. Dekker, die met een stel oude overgordijnen op stap moet gaan om een „onderzoekkamer" te kunnen afschutten en die een „onderzoektafel" moet improvise ren van een brede plank en ben- zineblikken en die in een hang mat. zo maar ergens aan de oever van een rivier in een kampje moet slapen, nadat zij op een primus haar potje heeft gekookt en die toch schrijft: „Ik voel me bevoor recht dat ik dit werk doen mag", die zal zeggen dat dit werk niet te gronde mag gaan. Zeeland heeft aan Suriname en aan de Hernhutters nog wat goed te maken en wanneer zij nu een beroep op ons doen, zullen wij in onze provincie een stukje oude schuld kunnen afdoen. Advertentir Lagere winst over 1961 werf Gusto, Schiedam Tydens de verstreken periode van het lopende boekjaar zyn alle afdelingen van de N.V. werf Gusto v.ll. firma A. F. Smulders te Schiedam, aldus de directie, volledig bezet geweest. Deze bezetting zal ook In liet resterende gedeelte van dit jaar en gedurende 1962 kunnen worden gehandhaafd. Om dit te kunnen bereiken heeft de vennootschap opdrachten moeten aanvaarden tegen scherp concurre rende prijzen en met korte leverings tijden. Het kostenpeil is in 1961 verder ge stegen, niet slechts door de loonsver hogingen, maar met name ook door de op 1 januari 1961 ingevoerde werktijdverkorting, die slechts ten dele is opgevangen door een verho ging van de produktiviteit. Tenge volge van bovenstaande factoren zal de winst over 1961 lager zijn dan over 1960. Resultaten van Demka blijven iets achter In de buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders van de Koninkljjke Demka-staalfabrieken N.V. te Utrecht werd de voorgestel de statutenwijziging met algemene stemmen aangenomen. Het maat schappelijk kapitaal zal worden ver hoogd van 15 miljoen gulden tot 50 miljoen. Bovendien wordt de winst- deling en -de verdeling van het liqui datiesaldo gewijzigd. Daarnaast zal de mogelijkheid worden geopend in terim-dividenden uit te keren. De directie deelde ln de vergadering mede. dat wordt verwacht, dat de re sultaten over 1961 enigszins achter zullen blijven bij die over 1960 als gevolg van scherpe concurrentie, doordat voor verschillende produkten de Westeuropese produktiecapaciteit sterker i3 gestegen dan de vraag. Orders „Reineveld" N.V. Desgevraagd deelt de directie van de machinefabriek Reineveld N.V. te Delft mede dat in het afgelo pen deel van het boekjaar 1961 de orderportefeuille op peil is gebleven. Door gebrek aan voldoende werk krachten kwamen er soms stagna ties in de produktie voor, met als gevolg langere leveringstijden. Vooral voor de export betekende dit vele malen het missen van bestellin gen. Door diepte-investeringen wordt regelmatig getracht de produktivi teit te verhogen doch in verband met de aard van de produktie (geen gro te series of massaproduktie) zijn hieraan ook beperkingen gesteld. Klantenobligatie 1961 van Albert Heyn: 7,5 procent In een gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders is mr. J. Meynen tot commissaris van Albert Heijn N.V. benoemd. Hiermede werd voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. J. Six van Hille- 2°m- j c De toenemende vraag naar de arti kelen van de produktiebedrijven kan vaak niet worden bevredigd, door dat de bedrijven steeds meer te kam pen hebben met tekort aan arbeids krachten, hetgeen een nadelige inr vloed heeft. Dit zal leiden tot voort gaande mechanisatie. Voor het con cern als geheel mag worden verwacht dat het eindresultaat gunstiger zal zijn dan over het jaar 1960 en dat, buitengewone omstandigheden voor behouden, het dividend over 1961 gelijk zal zijn aan dat van het voor afgaande jaar (12 procent). ..Dit houdt in dat de uitkering op klan tenobligaties, evenals verleden jaar procent zal bedragen", aldus de raad van bestuur. Reorganisatie N.I.S.U. is thans voltooid De directie van de Nederlands-Indo nesische Suiker Unie heeft in een buitengewone vergadering aan aan deelhouders medegedeeld, dat de re;- organisatie van de maatschappij thans is voltooid. De dochtermaat schappijen hebben haar rechten en de behartiging van liaar belangen, voortspruitend uit de genaaste be zittingen in Indonesië, aan een voor dit doel opgerichte N.I.S.U.-stichting overgedragen, die in deze ten behoe ve van aandeelhouders in de N.I.S.U. zal optreden. De N.V. maatschappij tot exploitatie van suikerondernemingen Sentanen- Lor, Bramgkal en Dinoyt is geliqui deerd en het bezit van de aandelen in de cultuurmaatschappij Gempol- krep N.V. is verkocht. De pensioen verplichtingen zijn aan een verzeke ringsmaatschappij overgedragen. Het belang by de N.V. kantoorgebouw In- sulinde is verkocht. De verdere plannen van het bestuur zijn erop gericht te blijven voortbe staan. Liquidatie is volgens het be stuur niet in het belang van de aan deelhouders uit fiscale overwegingen. (Bij liquidatie zouden de aandeelhou ders worden aangeslagen in de in komstenbelasting) Het bestuur zoekt geen contacten om een eventu eel bod op de aandelen N.I.S.U. los te krijgen. Op zeven december zal een tweede buitengewone vergade ring worden gehouden. In de beurs van Berlage te Amsterdam zal ln het begin van liet volgend jaar een centrum voor industriële vormge ving worden gevestigd. De voornaamste ruimte die dit centrum in beslag zal nemen wordt de grote zaal. waarin thans nog de graanbeurs wordt gehouden. Deze graanbeurs zal verhulzen naar de noord zijde van het beursgebouw. HOOG EN LAAG WATE! 19 november nap +nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 11.21 1.78 23.53 1.96 5.30 1.53 18.05 1.96 Tcrneuzcn 11.52 1.95 6.00 1.69 IS.37 2.12 Hansweert 0.12 2.09 12.25 2.08 6.30 1.83 19.08 2.26 Zierikzee 0.26 1.48 12.32 1.30 6.20 1.24 18.44 1.68 Wemeldinge 0.40 1.72 13.01 1.55 6.29 1.41 18.56 1.S7 20 november Vlissingen 12.10 1.96 6.20 1.70 18.53 2.09 Terneuzen 0.22 2J3 12.41 2.12 6.53 1.86 39.27 2.25 Hansweert 1.05 2.26 13.17 2.23 7.25 2.00 19.58 2.39 Zierikzee 1.19 1.56 13.30 1.43 7.11 1.36 19.34 1.74 Wemeldinge 1.33 1.84 13.54. 1.69 7.21 1.55 19.46 1.98

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21