PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD OVER L00NBELEID IN 1962 V.S, hellen over naar Nederlands standpunt Bommen op bolwerken van muiters in Kivoe Huurcompensatie zal door werkgevers uit winst worden betaald Garnalenvissers voelen zich „thuis" in Colijnsplaat CONTACT MET REYDON EN DE JAGER BRAZILIË ZEGT VERDRAG MET K.L.M. OP Vand aag. Prestatie 204e jaargang - no. 273 Dagblad, uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. fcw.; fr. p. p. J 715 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.m. Mlnlm. p. advertentlo Ing. mededelingen driemaal tarief, Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 35930U P-Z-C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr 68-60 tel 2355 (b.g.g. red 3508/8546. adv 3647/3643. Middelburg, Markt 61. tel 3841 (bgg red 2078/3169 adv 2375). Goes Gr Markt 2. tel fi!40 (b.g.g red 7853. adv 6213) Ooatbuig cel 23B5. Ter neuzen cel 2116. Zierlkzee red te) 2425 adm tei 2094. Werknemers stemmen in met matiging loonontwikkeling (Van onze Haagse redactie) De regering en het in de Stichting van den Arbeid georganiseer de bedrijfsleven hebben gisteravond volledige overeenstemming bereikt over het loonbeleid voor 1962. De vakcentralen hebben ingestemd met een matiging in de loonontwikkeling onder voor waarde, dat de looncompensatie voor de komende huurverho ging buiten de voor loonsverhoging aanwezige „ruimte" zal wor den gehouden. De werkgevers hebben aan deze voorwaarde vol daan door toe te zeggen, dat de compensatie voor de huurver hoging uit de winst zal worden betaald. Be dertien Italiaanse "piloten van de strijdmacht der Verenigde Naties in Kongo, die op weerzinwekkende wij ze zijn vermoord door Kongolese muiters, samen met collega's onder de vleugel van een vliegtuig op het vliegveld van Leopoldstad. Het gemeenschappelijk standpunt, dat gisteravond is bereikt, houdt in, dat bij de herziening van de c.a.o.'s als maatgevend zal worden aangeno men een berekening van driemaal de trend per bedrijfstak, waarbij opge teld wordt de macro-economische produktiviteitsverwachting in 1963 die zoals bekend is gesteld op 3 waarna het resultaat wordt gedeeld door vier. Toepassing van de berekening bete kent, dat het bedrijfsleven bij zijn loon voorstellen komt tot een zekere matiging. Hier is ook de loonstijging in berekend, waarbij de coördinatie naar beneden een grote rol speelt. Idealetoepassing Het was de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, die na afloop van het overleg van gisteravond deze mededelingen deed op een pers conferentie, die werd bijgewoond door de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, als mede door de beide voorzitters van het Centraal Sociaal Werk- Van de zijde Aan het ministerie van buitenlandse zaken is medegedeeld, dat de tijdelijke Nederlandse zaakge lastigde te Moskou, de heer P. J. Po lak, thans antwoord van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft gehad op zyn verzoek con tact te mogen opnemen met de twee wegens spionage veroordeelde Ne derlandse zeelieden Reydon en De Jager. Het Russische ministerie deelde de heer Polak mede, dat hij in de gele genheid gesteld zal worden contact met de beide gedetineerden op te ne men. Wanneer dit contact zal kun nen plaatsvinden werd nog niet medegedeeld. Voorts heeft het Rus sische ministerie aan de Nederlandse ambassade medegedeeld, dat zij con tact zal kunnen opnemen met de ver dedigers van de beide veroordeelden. Igeversverbond en drs. D. Roe mers, voorzitter van het N.V.V. I Minister Veldkamp wees er nog eens op, dat doelstelling van de bespre kingen was te bereiken, dat de loon politieke ontwikkeling in de eerst- komende tjjd zo zou worden, dat de spelregels van de gedifferentieerde loonpolitiek ideaal zouden worden toegepast. De minister sprak er zijn verheugenis over uit, dat het sociale overleg in Nederland zodanig kan functioneren, dat overeenstemming kon worden bereikt. In het bijzonder sprak minister De Pous zijn waardering uit voor de be reidheid van de werkgevers om de compensatie van de huurverhoging voor eigen rekening te nemen. Pakketgedachte De eisen van de werknemers hielden aanvankelijk in: beperking van de bouwmarkt door het verlenen van minder bouwvergunningen in de vrije sector; beperking van de in vesteringsfaciliteiten en ten derde: uitstel van de huurverhoging. De vakcentrale» hebben hun „pakket" echter laten schieten, toen bleek, dat de werkgevers bcroïd waren de com pensatie voor de huurverhoging ge heel voor hun rekening'te nemen. Drs. Roemers, voorzitter Aan het N.V.V., merkte nog op, dat hoewel de vakcentralen de „pakketgedachte" hebben laten varen, dit niet bete- kent dat zjj instemmen met de ko mende huurverhoging en met de be staande investeringsaftrek. (Van onze Haagse'redactie.) Brazilië heeft, het ïu 1947 niet Ne derland gesloten luchtvaartverdrag met zes maanden opgezegd. Indien niet Avordt oA'ergegaan tot het slui ten van een nieuw Aerdrag, zal de K.L.M. zes maanden na de datum van opzegging niet meer op Brazilië mogen vliegen, tenzij Brazilië zou OA-ergaan tot het Aerlenen Aan A-er- gunuingen. De directeur van de rijksluchtvaart dienst, mr. H. J. Spanjaard, spe cialist op het gebied van internatio nale luchtvaartzaken, beschouwde een dergelijke opzegging als zeer ex ceptioneel. Ofschoon ook bij de Iv.L.M. nog niet veel meer bekend was dan het feit van de opzegging van liet A'erdrag, meende men daar, dat een sterker protectionisme de achtergrond is A an de Avens der Brazilianen om de lucht vaartovereenkomst te willen herzien. KWESTIE-NIEUW-GUINEA P.Z.C.-zatenlagnummer MUSKETIERS van de machi nebouw noemde een onzer re dacteuren de heren P. Maas kant en zonen, die vin Bruinisse een machinefabriek drijven, waar onder meer scheepsmo toren in vissersboten worden ingebouwd. Een reportage in onze veertiendaagse serie. ..In dustrie in agrarisch Zeeland". Op pagina negen. Voorts in dit 24 pagina's lel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken ipag 3); „Musketiers van de machi nebouw" (pag. 9); Kroniek van Zwin tot Zijpc (pag. 11); Ra dio en t.v. met Films in Zee land (pag. 13); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17) Kerken en Maatschappij plus feuilleton (pag. 21) en de kin derkrant met Klanken uit de ether op pagina 23. Mogelijk nieuwe resolutie in V.N. Er bestaat steeds meer kans dat in de algemene vergadering dei- Verenigde Naties door een of meer landen een geamendeerd of een geheel nieuwe resolutie over Nieuw-Guinea zul worden ingediend. Volgens Avelingelïchte kringen in de Avandelgangen der V.N. zijn thans met dit doel besprekingen gaande tussen de delegaties van een aantal landen, waaronder Amerika. Bij deze besprekingen neemt Amerika een definitief standpunt in dat zou neer komen op twee essentiële punten in de Nederlandse resolutie, namelijk de bona fide zelfbeschikkmgseis en bet internationaal bestuur. Hieruit blijkt dat de V.S. voor de eerste maal definitief stelling in de kwes- tie-Nieuw-Guinca nemen, in tegen stelling lot hun eerdere neutrale houding, en dat zij thans de Indo nesische basisgedachte A~an een Indo nesisch bestuur over Nieuw-Guinea verwerpen. De Indonesische premier, dr. Djoeanda, heeft gisteren aan journalisten verklaard, dat de vwww^vwwwvwwww Tsjombe wil onderhandelen In de Verenigde Naties is gister avond bekend gemaakt, dal president Moise Tsjombe van Katanga zich be reid heeft verklaard tol een* onmid dellijke hervatting Aan de onderhan delingen met premier Cyrille Adoela van de centrale regering. Tsjombe gaf van deze bereidheid blijk in een brief aan de plaatsver vangend secretaris-generaal van de V.N. Thant. Tsjombe verklaarde daarin, dat hij president Kasavoeboe erkende als het hoofd van de fede ratieve republiek, zoals die was voor gesteld op de conferentie van Tana narive, Madagaskar. Verenigde Staten blijkbaar de wens koesteren, dat Indonesië en Nederland overleg zullen plegen over Nieuw-Guinea. Hij zei dit na dat hij een onderhoud van een uur had gehad met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Chester Bowles, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Indonesië. Djoeanda voegde hieraan toe, dat „Indonesië geen principiële bezwaren heeft tegen praten met de Nederlan ders, mits deze kunnen voldoen aan de Indonesische voorwaarden". Radiostation meldt Kongolezen zouden terugschieten Volgens in Elisabetlislad ont vangen radioberichten hebben V.N.-vliegtuigen drie bolwerken van muitende troepen van het nationale Kongolese leger in liet gebied van Kindoe in de provin cie Kivoe aangevallen. Uit de berichten viel op te maken, dat bommen werden gebruikt. Marokkaanse actie voor Ben Bella Het probleem van de in honger staking zijnde Algerijnse rebel lenleiders schijnt een oplossing- te naderen door een compromis waarbij zij zullen worden over gebracht naar een kliniek die tot „Marokkaans gebied" zal worden verklaard. Dit compromis-plan is gisteravond bekendgemaakt op een persconferen tie in Parijs, gehouden door drie Ma rokkaanse ministers die naar de Franse hoofdstad Avaren gekomen, om over de vrijlating van de rebel lenleider Mohammed Ben Bella te onderhandelen. De drie ministers deelden mede. dat zij hun plan aan president De Gaulle hadden voorgelegd. De commandant van de Kongolese troepen in Kindoe had daarna bevel gegeven elk vliegtuig van de „Air Congo" of van de V.N. boven het ge bied van Kindoe te beschieten. In de berichten worden als aangeval len plaatsen genoemd Fongi, 75 km ten oosten van Kindoe, Samba Kason- go, een spoorwegstation ten zuid-Aves- ten van Kindoe en Kïmbombo, onge veer 100 km ten zuiden van Kindoe. Belgische treiler zinkt in zicht van de haven De Belgische treiler „Jonge Jan" is gistermiddag bij Calais gezonken, na een aanvaring te hebben gehad met de Poolse Aissersboot „Pluton", die slechts lichte schade opliep. De aanvaring deed zich voor op 20 mijl van Calais. De opvarenden van hetBelgische vaartuig werden aan boord genomen van de treiler Jeanne d'Arc uit Oostende, die bovendien het zinkende schip op sleeptouw nam naar Calais. In het gezicht van deze haven verdween de Jonge Jan echter ïn de golven. begint in New Delhi in In dia de derde assemblée van de Wereldraad van Kerken. Avórdt de Duitse schilder an graficus prof. Werner Vol hert te Berlïjn-Schöneberg 50 jaar. VVWVVVVVVVWvVWVVVVVVVV VEERE AL VERGETEN.... Wens vissers: betere bescherming van de toegang tot de haven hen onverbiddellijk de toegang tot hun oude en zo idyllisch gelegen thuishaven in Veere afgesneden. Er zat A'oor de vissers niets anders op. dan elders een goed heenkomen te i zoeken. Voor dat goed heenkomen heeft rijkswaterstaat gezorgd, die ten gerieve van de garnalenvissers een vissershaven in Colijnsplaat heeft aangelegd, dat daardoor meteen werd „gebombardeerd" tot vissersplaats. Een vissersplaats met allure! HET NOORDBEVELANDSE Colijnsplaat begint zo langza merhand de allure aan te nemen van een bedrijvig vissersplaats je. Als in de middaguren de ruim twintig schepen tellende garna- lenvloot de gloednieuwe haven komt binnenvaren, heerst er al spoedig een grote drukte in en rond de haven, niet alleen van de vissersmannen zelf, maar ook van handelaren en tientallen belangstellende inwoners van Colijnsplaat, die niet uitgekeken raken op deze voor hen nieuwe tak van bedrijvigheid. Hoe staat het niet de A'issers zelf, die ruim een half jaar geleden ge- dwongen Avaren het pittoreske Veere te A'erlaten wegens «1e af sluiting van het Veerse Gat? Het commentaar van de \oorman Aan de garnaleiiAissers, de A'oorzitter van de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten", de heer M. Siereveld uit Arncniuiden, was kort en kracht: „Wij zitten hier best. Als je bet mij vraagt zijn de vissers Veere al vergeten. We zijn tevreden met de outillage, die Ave hebben gekregen. Over de mede werking van verschillende instan ties verder niets dan lof. De be volking van Colijnsplaat is byzou- der vriendelijk". Men kent het „noodlot", dat de gar nalenvissers van Veere en Arnemui den heeft getroffen. De machtige Deltadam door het Veerse Gat heeft Wensen Goed, de vissers mogen het best naar de zin hebben in Colijnsplaat. zij mogen op allerlei terrein veel medewerking ondervinden en de bevolking van Colijnsplaat mag lien met grote gastvrijheid tege moet treden, er zijn niettemin nog wensen. Zo pleiten dc vissers mo menteel bij de bevoegde instanties voor een betere afscherming van de Jiaven, want doordat de haven op bet noord-oosten te open ligt, staat er by harde wind uit deze hoek veel deining in de haven. „Teveel deining", verklaarde ons de heer Siereveld. „De schepen liggen dan te slingeren en te stampen en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de trossen zullen breken en dat grote (Zie slot pag. 2 kol. 2) Dc laatste dagen hebben we weer eens reden tot verbazing over het verschil in beoordeling van één en dezelfde zaak. Wij doelen op de voetbalwedstrijd Feijenoord-Tot- tenham Hotspur. De Rotterdamse club heeft de Engelse voetbalmees ters op eigen terrein bedwongen en deskundigen in ons land hebben ver zekerd, dat hier toch Avel sprake was van een .grootse prestatie". Maar ziet. de Engelse sportjournalistiek dacht er anders over en gebruikte woorden als „miserabel" en „slecht" en de Daily Express stelde zelfs som ber vast, dat als het spel van Feijen- oord alles is „wat de Euromarkt van het continentale voetbal ons heeft te bieden, wij er beter buiten kunnen blijven". Wij zullen ons niet wagen aan een uitspraak over het gelijk van deze uiteenlopende beoordelingen, maar wel mag er de aandacht op worden gevestigd dat men in ons land nog wel eens haastig is, vooral wanneer het om sport gaat, met kwa lificaties als „grootse prestatie" of althans woorden van gelijke strek king. Wanneer geestdriftige wande laars Ader dagen rond Nijmegen en Apeldoorn trekken, zeggen we be wonderend: een prestatie! Wanneer jonge mannen binnen een bepaalde tijd per fiets of lopend een vastge steld aantal kilometers afleggen, be togen we waarderend: een prestatie. En als een sterkgebouwde figuur een groot aantal kilo's van de grond weet te tillen, dan klinkt opnieuw met veel respect: een prestatie. We hebben in onze tijd geladen woorden snel bij de hand. Hoe vaak in het normale spraakge bruik klinken niet uitdrukkingen als „fantastisch", „geweldig", „enorm", terwijl het vaak over heel gewone dingen gaat. Is dit gebruik zo wijd- A'erspreid, omdat we voortdurend worden geconfronteerd met presta ties die werkelijk beter dan goed zijn, die zich voortdurend rond de top be wegen Daardoor kan inderdaad de aeiging ontstaan deze hoge kwalifi caties ook te ge bruiken bij gewo nere zaken. Of is Avellicht mede de oorzaak gelegen in de niet zo hoge prestatie van de gemiddelde mens? Een uitschieter is voor hem al gauw „groots" en „geweldig". Maar ook hier frappeert vaak verschil in be oordeling, waarbij elke tijd eigen nor men aanlegt. Zo werden vroeger prestaties verricht, die toen héél nor maal waren, maar waarvoor wij nu toch wel respect opbrengen. In de vorige eeuw bijvoorbeeld was het werk van een landarbeider zo inten sief en hard, dat menige sportbeoefe naar van tegenwoordig het niet voortdurend zóu kunnen volhouden. Een paardeknecht op een Schouwse boerderij begon des morgens om half vier met het halen van de paarden uit de wei, van half vijf tot acht uur ging hij naar het veld om te ploegen e.d. Daarna kwamen drie kwartier schafttijd, vervolgens voer snijden, paarden in spannen en opnieuw veldarbeid tot kwart voor één, waarna een uur schafttijd volgde. Daarna veldarbeid tot zes uur of half zeven, gevolgd door koffiedrinken, paarden voeren enz. Tegen acht uur werd er gegeten, bracht men de paarden naar de wei de en gingen de arbeiders naar bed. Met andere woorden: de man was per dag een goede vijftien uur in touw. En hoe! Het zou interessant zijn eens na te gaan hoeveel kilometers een aldus werkzaam zijnde arbeider in die tijd per dagaflegde. Vermoedelijk vol doende om zonder veel training aan een rierdaagse mee te lopen. Een dergelijke afstandsmars zou overi gens al even weinig bezwaren ople veren voor bepaalde winkelknechts uit de vorige eeuAV en begin deze eeuw, die soms met een handkar vanuit de stad uren liepen om be paalde artikelen bij de bewoners van het platteland af te leveren. Maar niemand had in die dagen ook maar even behoefte om dergelijke verrich tingen te prijzen of te kwalificeren als „grootse prestaties". Het was evenmin „fantastisch", „geweldig" of „enorm", het Avas gewoon en be- antAvoordde aan de normen van die tijd. fvuitiij n Men begrijpe ons overigens goed: wij willen hier allerminst een pleidooi houden voor de goede oude tijd. Zo goed was die niet, het geen ook nog weer eens uit de hier boven aangehaalde voorbeelden blijkt. En evenmin 0111 nog even op 'ons uitgangspunt terug te komen zijn we er op uit de prestatie A'an het Feijenoord-elftal te kleineren. Bo\ren- dien ontgaat het ons niet, dat men het werk van een Schouwse paarde- knecht uit de vorige eeuw niet kan vergelijken met het voetenwerk A'an middenvoor Van der Gijp. Er komt dat is duidelijk bij sport nog wel meer kijken dan alleen de fysieke prestatie: ook de mentale instelling speelt een grote rol en het succes van de sportman is vooral te danken aan de combinatie A'an lichamelijke aan leg en geestelijke instelling. Dat al les beseffen wij zeer wel. Desondanks menen we dat onze tijd heel snel is met imponerende aanduidingen, ter wijl blijkt dat over dc kwalificatie zelf aanzienlijk verschil van mening mogelijk is. Zo is bijvoorbeeld Feijcn- oordTottenham Hotspur 1-1 in Ne derlandse ogen (niet in Engelse blijkbaar) een „grootse prestatie". Wij hebben met die goedkeurende en bewonderende aanduiding volledig vrede. Maar een vi aag, die eigen lijk niet is toegestaan of die Schouwse paardeknecht van toen er óók zo over zou hebben gedacht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1