Regionale aspecten van de Benelux-unie „Café-sluiting gaat in St.-Annaland te ver" VERNIEUWING NODIG IN DE FRUITTEELT IN ZEELAND" BEGRAFENISSENPROBLEEM IN TERNEUZEN OPGELOST K.V.P. GOES VERDIEPTE ZICH IN ZEELANDS TOEKOMST Activiteiten in 1960 van de Landbouwvoorlichtingsraad ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 DR. VAN LYNDEN OVER: Causerie voor Nijverheid en Handel Benelux is op weg om van 'n gemeenschappelijke markt voor drie landen te worden tot een werkelijke gemeen schap. De drie landen zijn daarmee een stuk vooruit op de Europese gemeenschappe lijke markt, waar men nóg voornamelijk spreekt over goederen en contigenterin- gen. In Benei uxverband ech ter is men gaan beseffen, dat ook andere waarden een be- kingrijke rol spelen: de mens zelf en zijn instellingen. Daar door kunnen wij groeien tot een ware gemeenschap. Dit verklaarde gistermiddag de secretaris-generaal van de Bene lux-unie, dr. C. D. A. baron van Lynden, tijdens een lunchbijeen- komst van de maatschappij voor Nijverheid en Handel in Hotel De Burg te Middelburg. Hij wees er daarbij op, dat dit verdere groei proces in de Benelux-unie tot ge volg heeft dat thans allerlei nieu we onderwerpen gezamenlijk wor den behandeld. Zo is men geko- Goede resultaten Augurkenteelt in 1961 was niet „vruchteloos" Het telen van augurken up contract, waarmede de veiling te, Kapello het afgelopen jaar voor haar leden een begin lieott gemaakt, heeft geen slechte resultaten opgeleverd.. Er werden in totaal 78.847 kg augurken aangevoerd, wat; gerekend naar de oppervlakte van uitzaai, neerkomt op gemiddeld 132 kg per are of 17V2 kg per roe. Wanneer bedacht wordt, dat in Tholen de laatste jaren een gemiddelde werd bereikt van 17 kg, is de behaalde opbrengst zeker niet slecht te noemen. Dit te meer omdat 1961 een slecht augurkenjaar was vanwege de weersomstandigheden. Ook financieel is de teelt niet tegen gevallen op een gemiddelde- van- f 55,37 per are of f 7,38 per roe. Daar er algemeen weer belangstelling be staat voor deze teelt voor het vol gend jaar. zal dc veiling ook in 1962 haar bemiddeling aan het mogelijk contracteren van deze teelt verlenen, men wil zo mogelijk in 1963 komen tot het dagelijks veilen van dit pro- dukt, dat in deze streek, zeker voor het kleine bedrijf, perspectieven biedt, In een circulaire aan de leden, waar in deze gegevens zijn vermeld, wor den de leden ook verzocht voor even tuele andere contracten, vooral nu er een toenemende belangstelling is waar te nemen voor de teelt van bonen, knolselderij enz., ook de vei ling hiervan als afzetorganisatie in kennis te stellen. Men wijst er voorts op, dat'ook het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen de ontwikkeling op dit! gebied nauwlettend in het oog houdt.. Voor de telers is het advies gegeven, buitenom de veilingen geen zaken te doen. De circulaire, waarin voorts nog en kele zakelijke mededelingen zijn op genomen, besluit met het geven van een overzicht van de gemiddelde prijs van bonen. Voor 1961 bedroeg deze f59,38 per 300 kilo, wat een stijging betekent van bijna -1 cent in vergelijking tot 1960, toen de prijs f54,24 bedroeg. men tot een volledig gemeen schappelijk systeem van paspoor ten, visa en vreemdelingenpolitiek, terwijl, verkeer van personentus sen de.landen zonder hèt vertonen van: paspoort mogeiyk.'iS gewor den. Verder is er een gemeen schappelijke arbeidsmarkt, wor den onderhandelingen gevoerd over volksgezondheid, verkeer cn overheidsaanbestedingen,- terwijl de laatste ontwikkeling zich met de regionale aspecten' van' Bene lux bezighouden. v Over dié regionaleaspecten vertelde de heef "Van Lynden een aantal interessante bijzon derheden. Er zljji.hier oen vier tal1 zaken irt het 'geding', na melijk do industrie-ontwikke ling, dó infrastructuur, de wa ter- ën energièpolitiek alsmede het toGrisrpei Vooral 11 in de grensgebieden spelen <leze kwesties sterk. Het is de be doeling in de toekomst eert uni ficatie, dan wel een zo sterk mogelijke harmonisering na te streven. Hij deelde mede, dat er thans voor dit doel enkele werkgroepen zijn opgericht, Waarin met name het E.T.I. voor Zeeland een belangrijke rol speelt. Dit instituut heeft in het verleden ten aanzien van grenscontactcn reeds belang- rijkeinitiatieven genomen. Een aantal nog bestaande ver schillen somde dc heer Van Lyn den op; waarover thans overleg wordt gevoerd: de stimulerings maatregelen voor de industrie zijn in.de Nederlandse probleemgebie den geheel anders dan in België, er is nog te weinig overleg over ;de aanleg van regionale en lokale wegen, over havens, spoorwegen enz. Ten aanzien van de havens be toogde de heer Van Lynden met nadruk, dat in Benelux-verband het besef moet groeien dat de huidige liavencanaciteit van de unie al groter is dan die van New York. „WU zullen echter in de toekomst liet gehele Deltage bied nodig hebben om in het één- wordende Europa de juiste ha venfunctie te kunnen vervullen", betoogde lijj. Dr. Van Lynden was zijn cause rie begonnen met een globaal overzicht van de ontwikkelingen in E.E.G.- en Benelux-verband. Dó bijeenkomst werd gepresideerd door de waarnemend voorzitter, van het departement Zeeland van de' maatschappij, de heer D. C. A. Lugt uit Vlissingon. Deze sprak een dankwoord tot de heer Van Lynden en bood hem als herinne ring een Zeeuws fotoboek aan. RIJKSTUINBOUWCONSULENT: Structuurkwestie van groot belang Hoe het met Zeeland en speciaal niet het tuinbouwcentrum Kapelle is ge steld ten opzichte van de landelykc fruitteelt, vormde het onderwerp waarover de rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, ir. J. J. van Hennik, vrijdagavond in Obadja te Kapelle een lezing hield op een bijeenkomst van de Nederlandse fruittelersorga- nisatie en de veróftlgllig' van ottd- leerlingen van tuinboyw>vintcrcur- susseu. Dit onderwerp was Wortïal actueel, omdat in juli j.I. van het ministerie van landbouw een rapport is verschenen óver Onrendabele fruit teeltgebieden, waartoe ook het ^ge bied rond Kapellë-Biézeliugewas aangemerkt. Hoewel uit het betoog van iiv Van Hennik niet direct het gebied rond Kapelle als onrendabel werd ge noemd, viel toch wel af te leiden dat het centrum zit in een lioek, waar met vernieuwing luocf. wpc<len voortgegaan, wil men Wj. tnüde'me centra niet achterop geraken. Aan de hand van grafieken toonde ir. Van Hennik de produktle" Van-' hafd en zacht fruit in Zeeland- aan ten opzichte van het landelijk1'gemiddel de, alsmede de gemiddelde prijzen. Verder concludeerde hij. .dat- de Zeeuwse fruitteelt een duidelijke ex pansie vertoont, die zich de laatste jaren niet meer beperkt-tót da;veste fruittelers, maar dat .ze ook wordt opengebroken door de ongunstige omstandigheden in de akkerbouw. Deze tendens moet temeer.gezien worden omdat het'niet onzeker möet worden geacht "dat de teëltvergtin- ningen voor de fruitteeltbeoefeping zullen komen te vervallen! Hoewel het ook niet te zien is, dat dö teèlt binnen enkele jaren.-een" abnortnaal grote vlucht zal krijgen., zegt! het toch wel iéts dat ei-- binnen het' ambtsgebied van het consulentschap in I960 en 1961 1000 ha g'ék^rtêerd moest wofde'fl. Sprekend over het veelbesproken en bekritiseerde rapport der on rendabele gebieden, herinnerde ir. Van Hennik eraan, dat de com missie. van -dit. rapport van. ;-oor*- deel is, dat er van de SSvOOO ha in •ons land 17.000 lut gerooid zal moeten worden, waarvan 270 ha in Zeeland. Hoewel er rond Ka pelle plus 'minus 75 ha per jaar gerooid wordt, wat ir. Van Hen nik niet weinig noemde, vróeg hij NA BESPREKINGEN Oude toestand vrijwel geheel gehandhaafd Het probleem van de begrafenissen, dat enige maanden geleden ontstond, juist bij dc ingebruikname van het nieuwe kerkhof, is opgelost. In een hijzonder druk bezochte vergadering van de bond der bejaardenafdeling Terneuzen, die vrijdagmiddag in liet gebouw „De Schakel" werd gehou den, heeft voorzitter L. M. de Kok verslag uitgebracht over de bespre kingen met begrafenisondernemers- en dragersverenigingen. Tot grote opluchting van do oudere Terneuzenare», wie dit probleem bij zonder aan hot hart ging, kon de heer De Kok meedelen, dat de oude toestand vrijwel geheel zal worden gehandhaafd. De moeilijkheden ontstonden toen de ondernemers eisten, dat in verband met de grotere afstand naar de be graafplaats in do Zuidlandpolder, volgauto's moesten'worden ingescha keld. Het motief was,- dat men met de lijkwagens niet stapvoets meer kon rijden. Verder eiste de dragers- vereniging. dat zij bij de begrafenis sen moest worden ingeschakeld en dat er ten behoeve van hen eveneens één of meer volgauto's moesten wor den gehuurd. Vooral bi) de bond van bejaarden stuitte een en ander op grote weerstand. Het rijden niet een gangetje, van 30 ii 40 kilometer naar de begraafplaats, achtte men niet in overeenstemming met liet bewjjzen .van do laatste eer aan een overledene. Verder wa ren de verzekeringen yan de min der d t?augkruohU&eii iiiflCiu-óS&r* ccnstemniing met dc sterk ver hoogde begrafeniskosten. Aanvankelijk dreigde de bejaarden.1-, bond de begrafenissen zelf te zullen verzorgen als de ondernemers bij hun eisen bleven. Later werden ver gelijkende cyfers opgevraagd bij an dere gemeenten, waarlik'men in een rustige sfeer rond de tafel is gaan zitten voor besprekingen-.--Zoals- de- heer De Kok inededoeldo:-isvjiet;,-int- schakelen van volgauto's eii duag'&rs niet meerverplicht.. Gq'vciY dé, naoo-.' staanden te kennen, "dat' men het dragen zelf wil verzórgen-;-dan is dat,! eveneens mogelijk. Met. 'an'dët'è woor-, den, liet begraven .-zal,-indien m.en daartoe dè voorkeur gceit^wéer VoKJ gens de oude gewoonte géschiedgsS; Een prettiger geluid .was het-vypot- stel van het bestuür, eau «paarfónds op te richten, gecombineerd-met-,,-d- gemeenten Zaamsleg, Axel en HólÓk.. om eens per jaar een 'pfojraganda-" bondsreis te maken.' Bij zitten en op staan besloten de meeste' bejaarden om tot dit spaarfonds toe te treden. tocli vooral by de vernieuwing te letten op de structuurkwestie. Van belang voor Kapelle achtte spreker vooral de- klein-fruitteelt. Volgens ir. Van Hennik zorgt ook de verkavelingstoostand (verspreide lig ging) .ivoor een verschil in opbrengst, maariwerkelyke ruilverkaveling zag hij1 dóór de intensiviteit als een luchtkasteel. Sprekend over de vier jarige; proeven, die er nu zyn geno men pjiet de uit Engeland afkomstige Mailing Merton appelonderstammen, zei iri; Van Hennik dat er nog geen aanleiding is deze voor aanplant te adylsejren. Verder stond spreker nog stil: by diverse nieuwe rassen voor peren en pruimen, Dynamo-atleten naar cross van ,,Le Soir" Enkele duizenden atleten zulten zondag a.s. aan de start komen van de grootste cross van het jaar, die zoals gebruikelijk door het dagblad „Le Soir" te Brussel wordt georga niseerd. Hein Cujé start zoals gemeld in het Nederlandse team. dat uitkomt in de grote landenwedstrijd, waaraan wordt deelgenomen door afvaardi gingen uit vrijwel alle Westeuropese landen. Wanneer de stryd tussen dc favorie ten is gestreden volgt de volkscross. Ruim 2000 atleten gaan tegeiyk van start en onder hen berinden zich diverse Dynamo-atleten als Cas Mul der, Hans Bostelaar, Plet Zwarte- poorte, Frans Brouwer. Gerard Rodts, Piet Versluijs, Rini Mondeel en Ad Hubregtse. Eerstgenoemde twee moeten in staat worden geacht een plaats by de eerste 30 aanko menden te bereiken. Bij de junioren start o.a. Wim Back. Ook in het ploegenklassement ma ken de Midelburgse atleten kans op een eervolle plaats. Traditiegetrouw heeft sir Winston Churchill weer zijn jaarlijkse bezoek aan zijn oude school in Harrow ge bracht. Sir Winston ivas vergezeld van lady Churchill. Toen de oud-pre mier het schoolgebouw verliet, werd hij naar gewoonte door de leerlingen toegezongen. Chr. Jongeren Verbond hield ringavond in Kapelle De ring Goes en omstreken van hel Christelijk Jongeren Verbond hield donderdag in het verenigingsgebouw „Obadja" te Kapelle een druk be zochte ringavond. De voorzitter, de heer H. Eversdijk uit Heinkenszand, hield een bijbellezing en wees in zijn korte toespraak op de ernst der tij den en de taak die de cliristenjonge- ren daarin te vervullen hebben. Het programma, dat hierna volgde, be stond uit muziek en dans, waarbij het mandoline- en accordeonorkest „Romantiek en Ritme" uit 's-Gra- venpolder onder leiding van de hèer Iversen medewerking verleende. Daarbij viel vooral een verklede polonaise byzonder in de smaak. Tijdens deze bijeenkomst werd nog medegedeeld, dat tot nieuw bestuurs lid van de ring is gekozen, de heer J. Jebbink uit Kapelle. Afdeling, koos kandidaten Vdor Statenverkiezing Op de vrijdagavond in café Baarends te Goes gehouden ledenvergadering van de afdeling Goes van de K.V.P. heeft dr. C. de Galan, waarnemend directeur van het E.T.I. te Middel burg1, een lezing gehouden over de economische aspecten in Zeeland. Tijdens deze' vergadering koos de af deling teyens de kandidaten voor de komende verkiezing van de Provin ciale Staten. Aan de Statenkring zullen thans de volgende personen kandidaat worden gesteld: J. Roose, Goes; mr. dr. J. J. A. M. Mes, Hein kenszand; drs. L. Lockefeer, Hulst; drs. A. Dusardeyn, Goes; E. A. Suy, Kruidingen; C. Verdonck, Lewedorp en mevrouw C. Ivoopmans-Nelissen, Goes, Tevens werd hot afdelingsbe stuur uitgebreid niet twee nieuwe ledqn, namelijk mevrouw O. Koop- mans-Nelissen en de heer M. L. de Koster. Eerder o'p de avond had de afde lingsvoorzitter, de heer J. J. Ran- ayur' dezë. eerste ledenvergadering "van hot nieuwe seizoen met een kort -wóórd geopend en dr. C. de Galan ingeleid. In fcyn inleiding over de eco nomische aspecten in Zeeland gaf dr. Dft Galan allereerst een overzicht over de situatie in Zeeland in de ja ren 1950 tot 1960, toen Zeeland kampte mot een teruggang in de werkgelegenheid. Thans kan echter worden geconstateerd, dat de stag natielijn begint om te bulgen, zo bleek 'verder uit het betoog van dr. De Galan. die er vervolgens op wees, dat Zeeland ten opzichte van bijvoor beeld de Randstad Holland veel voor heeft: ónder meer goedkopere voor zieningen bij het treffen van indus trievestigingen. Ook heeft Zeeland vele en goede vestigingsomstandig heden. Als voorbeelden noemde dr. •De Galan het Wcsterscheldebekken, lipt Sloeplan en de Kreekrak, voor welke gebieden een toenemende be langstelling bestaat van de zijde van de ondernemers. Instellingen profiteerden van kinderpostzegelactie Tèil van Zeeuwse organisaties heb ben iri 1960 geprofiteerd van de netto opbrengst, van de kinderpostzegels in'.dat jaar. Het zijn Zeehospitium /.Zpiiitoveld* te Oostkapelle (f 1011,87) jn de afdeling hygiënische kinder- -bésctiérSning; de Groene Kruisafde- Hngen Breskens (f500). Nisse "(£•450), Serooskerke (f3000) en iJzeudijke (f 200) en het Wit Gelo te Zuiddorpe (f 3000) voor de inrichting van kinderhygiëne-afdelin- -gën in hun wijkgebouwen; de dienst '"yaji dq Geestelijke Volksgezondheid .vitf-JZeo.land voor het medisch opvoed kundig bureau (f500) de Provinciale Bpnd van het Wit Gele Kruis te Ter- (f500); de r.-k. kinderbe scherming in Zeeland (f 1086,28; -de Vereniging kinderzorg te Middel burg -(f2800,93); kinderhuis „Ipen- öórd" te Oostkapelle (f871,66); kleu terhuis „Welgelegen" te Serooskerke ff 630;72); vereniging Pro Juventute tè Middelburg (f2318,86) r.-k. ge zinsvoogdij en patronage (f871,78). Belangstelling Ook van rijkswege toont men thans meer belangstelling, terwyl de regio nale overheidsinstanties actiever worden. Hierdoor worden de moge- lykheden, die Zeeland biedt, meer benut waardoor in de toekomst ook de werkgelegenheid gunstiger zal gaan worden. De genieenteelassifi- catie zag dr. De Galan alk een bij zonder groot nadeel by de bevorde ring van de arbeidsmarkt. Ophef fing hiervan zal dit dan ook zeer ten goede komen. Een zwak punt bij deze groeiende ontwikkeling blijven echter de ver bindingen. Teneinde de ontwikkeling te bevorderen zal verder dringend aandacht moeten worden besteed aan het woonklimaat, aldus dr. De Galan, die er voorts op wees dat ook de voorlichting dringend aandacht nodig heeft en een soepel actief be leid zal moeten worden gevoerd om de vele perspectieven in de toekomst te kunnen verwezenlijken. OFFICIER VAN JUSTITIE: Verdachte bond onbewust de kat de bel aan WANNEER de kantonrechter van Zierikzee, mr. W. E. van Vloten, meegaat met de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, komt in Sint-Anna- land de gemeentelijke verorde ning op de helling, die het café houders verbiedt op zondagen geopend te zijn. Zonder dat hij het zich misschien bewust was, fungeerde caféhouder N. B. uit dit Thoolse dorp vrijdagmiddag tijdens de maandelijkse zitting van de kantonrechter in 't stad huis van Tholen als de spreek woordelijke kat, die (in dit ge val de gemeente) de bel ging aanbinden. B. moest zich voor de groene tafel verantwoorden voor het feit, dat hy besturen ten aanzien van vormen van ontspanning zulke rigoureuze ver bodsbepalingen toepassen". Notulen uit 1934 Duideljjk zette mr. Andreae uit een, wat er nu eigeniyk precies in de verordening wordt verbo den. Hy haalde daartoe zelfs de notulen van de raadsvergadering in 193-1, waarin de betreffende be paling aan de regelen op dat punt werd toegevoegd, voor de dag. Daaruit kwam vast te staan, dat de raad besloot café's op zonda gen een sluitingsgebod op te leg gen „om het kwaad te bestryden". En juist dat motief vond de officier van justitie volkomen in strijd met de zondagswet, die wel beperkingen oplegt, maar dan binnen bepaalde grenzen. „Totale sluiting van cafe's op zondagen behoort tot de onmoge lijkheden zo verduidelijkte mr. An dreae zyn standpunt nog nader. „In St.-Annaland wordt geen enkel nut aangegeven en ook de openbare orde is hier niet in het geding". Hy stelde de kantonrechter daarom voor in deze zaak schriftelijk \*onnis te wyzen. Dat zal gebeuren op vrij- op zondag 21 mei (eerste pinkster- i dag 1 december in het gebouw van dag) 's avonds om half elf in zyn j het kantongerecht te Zierikzee. cafe een ploeg voetballers had ont vangen. Dit werd opgemerkt door een ambtenaar van de rijkspolitie, die onmiddellyk proces-verbaal op maakte, omdat gelegenheden als die van verdachte in St.-Annaland op zondagen de deur op slot moeten hebben. De caféhouder herinnerde zich even wel arresten van soortgelijke rechts zaken elders in het land en voerde ter verontschuldiging aan, dat hy in zijn St.-Annalands bedryf een tele visietoestel, een jukebox en een bil jart bezat, die het openbare karak ter van zijn café toch duidelijk ge noeg aangeven. De officier van justitie beantwoordde deze*" opmerking met een uitgebreid requisitoir, aan het eind waarvan hij de kantonrechter vroeg de betref fende bepaling uit de gemeentelijke verordening van St.-Annaland onver bindend te verklaren. „Verdachte is goed geïnformeerd", zo stelde hy. „Het gaat niet aan, dat gemeente- JAARVERSLAG VERSCHENEN Nieuwe commissie voor bedrijfsfinanciering Uit het pas verschenen jaarverslag over 1960 van de Provinciale Land bouwvoorlichtingsraad voor Zeeland en zijn commissies blijkt, dat de raad zich weer intensief heeft beziggehou den met de voorlichtingsvraagstuk ken, niet name in de slreckverbete- ringsgebieden. Gesteld wordt, dat de instelling van een commissie voor voorlichting over bedrijfsfinanciering in de landbpuw naast de reeds be staande commissies voor landar- beid(crs)voorliclitiiig en bedrijfsana- lyse wederom tot uiting braelit de coördinerende en stimulerende func tie van de raad op liet. gebied van de landbouwvoorlichting. In de inleiding van het verslag wordt voorts stilge staan by het overlyden van de vice- voorzitter, de heer A. J. Groenewege. In dit door de secretaris van de raad dr. ir. C. W. C. van Beckom opger stelde jaarverslag wordt melding ge maakt van liet feit, dat Zeeland in 1960 vier streekverbeteringsgebieden telde, namelijk Eede en Omstreken, de Zak van Zuid-Bevcland, Tholen en Koewacht en omstreken, welke laat ste in voorbereiding is. Het begro tingsbedrag voor 1960 was respectie velijk 42.500, 52.500, 55.000 en 15.000. De landbouwvoorlichting is verschil lende malen onderwerp van bespre king geweest in de raad. Behandeld zyn met name de onderwerpen: de landbouwvoorlichting in de toekomst evaluatie van de voorlichting, land bouwvoorlichting, hoe ziet de boer de landbouwvoorlichting en efficiency in de landbouw. Goede ««menwerking wa» er In de ruil- en herverkavelingsgebieden. Cultuur Technische Dienst, Kadas ter en Rykslnndbouwvoorlich- tiugsdienst vormen in Zeeland een uitvoerend team bij de omvangrij ke herverkavelingen, hetgeen in de bureaus van uitvoering gestalte heeft gekregen. Deze werkwijze, aldus liet jaarverslag, waarbij een assistent van do voorlichtings dienst functioneel aan het bureau van uitvoering is verbonden, blijkt in de praktijk goed te voldoen. De raad vraagt zich af of een soortgelijke werkwijze elders in liet land vooral by grotere ruil verkavelingen geeu aanbeveling verdieut. Intensief werd de voevoederingsvoor- iichtiug gevoerd middels de kernen. In het ambtsgebied van de rijksland- bouwconsulent voor de Zeeuwse ei landen is in een zevental veevoedings kernen voorlichting gegeven. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar geen kernen zijn, werd de veevoedings voorlichting op 150 bedrijven ver zorgd door de rayonassistënt van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Kernen varkenshouderij en -fokkerij werden opgericht in Koewacht, St.- Jansteen, Eede en op Walcheren. In deze kernen mot in totaal bijna 100 deelnemers, werd niet alleen aan dacht besteed aan de voeding, maar ook aan aan de huisvesting, gezond heidszorg, verzorging en verbetering van het fokmateriaal. Over de bedrijfsfinanciering wordt opgemerkt, dat deze commissie op 14 september 1960 werd geïnstalleerd. De commissie voor landarbeid(ers)- voorlichting organiseerde een voor lichtingsavond, cursussen en de mon- straties, zo blijkt verder uit het ver slag. Eerst na afloop van de zitting was do verdachte zich eigeniyk pas be wust, dot hij een flinke knuppel in het hoenderhok had gegooid. Conlactavond voor politie-vriendschap Een bijeenkomst bedoeld om Zeeland uit zijn l.P.A.-isolement te verlossen, werd vrijdagavond ia de perso- neelszaal van de provinciale griffie te Middelburg gehouden op uitnodi ging van de afdeling zuid-west van de J(nternational) P(olice) Afssocia- tion), ofwel in vaderlandse woorden de internationale vriendschapsorga nisatie van politie-ambtenaren. De geweestelijk secretaris, de heer J. G. Boes, vertelde op deze avond voor een gezelschap Zeeuwse politie mannen het een en ander over de vriendschapsorganisatie, die in 1950 is opgericht op initiatief van de En gelse politieman Arthur Troop. Drie jaar daarna kwam een Engelse groep naar Nederland, waar in Den Haag de Nederlandse afdeling van de I.P.A. met 36 leden startte. Met name na 1957 kreeg de groei van de Nederlandse I.P.A. een fikse duw omhoog en momenteel zyn er reeds meer dan 1000 politiemannen lid van. Er zijn gewesten in Nijmegen (dat byzonder actief geweest ls), in Am sterdam, Limburg, zuid-west, Arn hem en 't Gooi. Onder de leden bevin den er zich zelfs uit Nieuw-Guinea, Suriname en Curaqao. De I.P.A. wil de vriendschapsbanden tussen de politie-collega's in alle lan den nauwer aanhalen. Dat kan onder meer gebeuren via correspondentie of persoonlijk contact. In de afgelo pen jaren hebben de Nederlandse I.P.A.-afdelingen reeds verschillende internationale contacten gelegd. „En daarbij gaat het er ons bepaald niet om een reisbureau te zijn", verklaar de de heer Boes, die er op wees, dat de contacten vaak de meest eenvou dige zaken betreffen, die het meeste genoegen verschaffen en het leven ryker van Inhoud maken. Hij hoopte dan ook, dat ook in Zeeland de I.P.A.-gedachte verder verbreid zal worden. De avond werd voorts aangenaam omlijst met de vertoning van enkele films, onder andere over de aanleg van een pijpleiding voor olie dwars door de Sumatraanse wildernis, over het leven van de beren (een rolprent van Walt Disney) en over het nieu we India. Opbrengst bazaar De vorige week te Biezelinge gehou den bazaar voor het uniformencomi- té van het tamboers- en pijperskorps „Jonge Kracht" heeft netto opge bracht ƒ1128.52. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Beroepen t« Oostkapelle A. Hofman te Zeist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19