Grote haven Walsoorden belang van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Nederlander al 3 jaar gevangen in Tunesië GESLAAGD CONCERT VAN DE ORKESTVERENIGING „APOLLO" MONSTER VAN HET VEERSE MEERIN FUIK GEVANGEN NOG GEEN RADIO-T.V.-STAKING VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T ZEEUWS-V LA AM SE KAMER VAN KOOPHANDEL: Project geen zaak meer, die alleen Hontenisse aangaat Tijdens de 35ste algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die donderdagmorgen in hotel „Rotterdam" te Terneuzen werd gehouden, is uitvoerig van gedachten gewisseld over de plannen voor de toekomstige haven van Walsoorden. Dit onderwerp werd aan de orde gesteld door de heer J. de Klerk, die informeerde naar het stamkapitaal van de kamer. Toen hem werd mede gedeeld, dat dit kapitaal ongeveer 150.000 bedraagt, vroeg de heer De Klerk of hiervan niet een gedeelte kan worden gebruikt voor „public- relations". Met name wees hij op een actie ten behoeve van de toekom stige haven van Walsoorden, die zijns inziens te bekrompen van opzet zal worden, en waarvan beslist iets beters is te maken. Volgens de heer De Klerk is dit geen zaak meer, die alleen de gemeente Hontenisse aan gaat. „Kan de Kamer van Koophandel hier iets aan doen, bijvoorbeeld door het aantrekken van een deskundige", zo wilde de heer De Klerk weten. De waarnemend voorzitter van de kamer, de heer H. A. A. baron Collot «l'Escury, was het volkomen met de vragensteller eens. Volgens hem liggen er bij Waterstaat twee plan nen klaar, te weten één voor een kleine en één voor een grote nieuwe haven. Ook hij was bevreesd, dat de gemeente Hontenisse (Walsoorden heeft een gemeentehaven) te vlug genoegen zal nemen met het zoge naamde „kleine plan". Daarom achtte hij het hoogst nood zakelijk, dat een deskundige wordt aangetrokken, die in staat is een plan op te stellen, waarmee men ja ren vooruit kan. „Als het kleine plan wordt uitgevoerd en de scheeps werfjes ten zuidoosten van Walsoor den moeten naar de nieuwe haven verhuizen, dan is die liaven over een paar jaar opnieuw te klein", aldus de heer Collot d'Escury, die verder pleitte voor het uitoefenen van de nodige druk om tot realisering van een grote haven te komen. De heer De Klerk wilde uitdrukkelijk stellen, «lat hij geen aanmerkingen heeft op het beleid van de gemeente Hontenis se. „Maar", zo vervolgde hij, „in gro tere havenplaatsen beschikt men meer over deskundigen. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen heeft die wel, maar de ondernemingsgeest is hier onvoldoende gebundeld. Van de zijde van de Waterstaat j verwachtte de heer De Klerk weinig medewerking. Die hebben zijns inziens een hekel aan alle havens omdat die zwakke plek ken betekenen in de zeewering. Op voorstel ran dc heren Collot en Bloramaert zal het dagelijks bestuur van de kamer contact op nemen met de gemeente Hontenis se en informeren hoe die haven- Itwestie nu precies In elkaar zit. Een ander punt, waar de kamer zich geruime tijd mee bezighield, was de zondagsdienst op de pro vinciale veerdiensten. V eerperikelen De heer B. van Acker pleitte voor het instellen van een uurdienstrege ling ophetveerPerkpolderKruinin- i Zeeuwse fokkers kree; gen. Tijdens de daarna volgende dis- beid van de grote paar cussie over dit onderwerp werd on der meer gewezen op het -afstoten van het vreemdelingenverkeer en de 'vertragingen, die de Zeeuws-Vlaamse sportverenigingen op zondag onder vinden. Algemeen was men van mening, dat de sportverenigingen, de verenigin gen voor vreemdelingenverkeer en de horecabedrijven gegevens moeten verzamelen en bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en de minister van verkeer en waterstaat krachtig moeten pleiten voor verbetering van deze toestand. Zeebad Bres kens De heer J. Brugge vroeg tijdens do rondvraag nog inlichtingen over hetgeen is voorgevallen ty- dens de jongste aandeelhouders vergadering van de N.V. „Zeebad Breskens". Op het herhaald ver zoek van de heer Brugge zei de waarnemend voorzitter, baron Collot d'Escury, dat deze zaak nog niet geheel is afgehandeld en dat het daarom beter is, deze nog even te laten rusten. Tot lid van het algemeen bestuur in de stichting „Beschuttende Werk plaats" te Oostburg werd in de va cature D. Luteijn gekozen, de heer A. Cambier te Breskens. Tot lid in het algemeen bestuur van de stich ting „Zeeuws-Vlaams Borgstellings fonds" te Terneuzen werd gekozen, de heer P. A. van de Plas te Oost burg. Ook hierin was een vacature ontstaan door het uittreden van de heer Luteijn. De vereniging van ïeg ter gelegen heid van de grote paardenkeuring op 6 december a.s. tevens 50-jarig bestaan van de vereniging een subsidie van 50. IN „DORPSHUIS" KRUININGEN Zeggenschap Ook de heer P. Blommaert was het daarmee eens. 3Iaar zo vroeg hij zich af, heeft de gemeente Honte nisse wel voldoende zeggenschap in «leze havenkwestie? Hy stelde voor, dat de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel zich in verbinding stelt met het gemeentebestuur van Hon tenisse om de hele havenkwestie eens gezamenlijk door te nemen. Ir. B. A. van Krevelen was eveneens van mening, dat het hier niet gaat om de belangen van de gemeenten Hontenisse alleen, maar van de ge hele streek van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor wat betreft het aanzoeken van een deskundige wees hij op het persbericht (P.Z.C.) be treffende het haven- en industrie plan van de gemeente Axel. Het aan trekken van een deskundige adviseur als de directeur van het havenbedrijf te Rotterdam in deze kwestie, noem de hy bijzonder knap gespeeld. De heer H. A. M. A. de Meijer vroeg zich in dit verband nog af, waarom eigenlijk de overkoepelende ontwik kelingscommissie voor Zeeuwsch- Vlaanderen in het leven Is geroepen. „Van deze commissie merken wij te weinig", zo vervolgde hij. „Laat die commissie eens uitzoeken of bij de recente plannen ook andere gemeenten belang hebben", aldus de heer De Meijer. Voor diefstal op Koningin Emma 8 maanden geëist Wegens diefstal van ruim 16.000 uit een brandkast aan boord van de „Koningin Emma" was gisteren de 20-jarige matroos F. S. uit Hoek van Holland, voor de rechtbank in Rot terdam gedagvaard. Hy had, toen het schip van de Kon. Mij. Zeeland in de haven van Harwich lag, in het greus- wisselkantoortje ingebroken. Dat er zoveel geld in de brandkast bleek te liggen, zei de matroos niet verwacht te hebben. Hij wist eigenlijk niet waar hij het moest laten cn' had net gedeeltelijk In zijn sokken en gedeeltelijk in 'n ka belgat, onder een emmer gestopt. Hel waren Nederlandse cn buiten landse bankbiljetten. „Er zyn in deze zaak nog wat raad sels, zei de officier van justitie/ rnr. B. van der Meulen. Weliswaar wor den deze gedeeltelijk opgelost door het psychiatrisch rapport van het Öelta-ziekenhuis waarin geconsta teerd is dat verdachte ernstig ge stoord is. Zijn verhalen over het ope nen van de brandkast b.v. zijn zo uit eenlopend dat er geen staat op te ma ken is. De employé van het grens wisselkantoor beweert «lat hij dc brandkast afgesloten heeft. .'.Dat verdachte hem met een valse sleutel heeft opengemaakt kan ik niet bewij zen", aldus de officier. Zijn eis was acht maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van dc regering. Dc raadsvrouwe, mej. mr. T. A. M. de Gans. vroeg een ge deeltelijk voorwaardelijke, gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf met als voorwaarde, dat verdachte zich on middellijk onder psychiatrische be handeling zal stellen. Uitspraak over 14 dagen. Met solisten mej. A. Wijnands en P. Huysse Bijna 25 jaar bestaat de orkestver eniging „Apollo" van Kruiningen, die donderdagavond iu „Het Dorps huis" een geslaagd concert gaf. Vijf entwintig amateur-musici, waarvan vier uit Kruiningen zelf en de o\«e- rige uit andere Zeeuwse gemeenten Zoom, Krabbendjjke en o.a. uit Middelburg, Krabbendijke en Yerseke en ook uit Bergen op Zoom vormen het orkest, dat wat bezetting betreft het midden houdt tussen een kamermuziekgezelschap en een kamerorkest. „Tussen mal en dwaas" noemt zijn dirigent het. „Apollo" staat sinds 1941 onder di rectie van de heer Adr. B. Holster, onderwijzer aan de openbare lagere school in Hansweert. Daarvoor, se dert de oprichting van de orkestver eniging in november 1937, onder lei ding van de heer M. J. van den Ber ge. De heer Holster is niet alleen dirigent van „Apollo", waarvan de leden overdag arts of boekhandelaar, onderwijzer of „kantoormens" zijn, maar heeft ook de leiding van liet zangkoor „Crescendo", waaruit „Apollo" in 1937 is ontstaan. In 1937 moest 't toenmalige koor „Crescendo" een uitvoering ge ven, waarbij muzikale begeleiding noodzakelijk was. Een klein or kestje van acht vioolspelers en een pianist werd daarvoor gefor meerd en „An der schonen blau- en Donau" kon worden gespeeld en gezongen. Van die dag af is het orkest zjjn eigen weg gegaan, dit onder lei ding van dezelfde dirigent als „Crescendo". „Apollo" heeft met het koor „Cres cendo" meermalen samen een uitvoe ring verzorgd. Goed programma Donderdagavond trad het in het „Dorpshuis" van Kruiningen als or kestvereniging in de publieke schijn werpers. Aan dit concert verleenden medewerking de sopraan mejuffrouw A. Wijnands (Goes) en de bariton P. Huysse (Yerseke en koorlid van „Crescendo"). Omstreeks zeventig belangstellenden, onder wie wethou der P. H. A. Polderman, gemeente secretaris J. Blok en hun dames als mede leden van het Goese operette- yy* gezelschap, konden een gevarieerd programma beluisteren van bekende klassieke werken en operettegedeel ten. Ondanks de wat eenzijdige sa menstelling van het orkest er is een duidelijk hoorbaar gebrek aan hoorns (nu vervangen door een pia no) slaagt de heer Holster er in een goed samenspelend ensemble te vor men. Er mocht dan donderdagavond op de jaarlijkse uitvoering een enke le steek vallen, het belangrijkste is het genoegen, waarmee deze Zeeuw se amateurs van voornamelijk mid delbare leeftijd hun partij strijken of blazen". Dat genoegen bleek onder meer uit de ouverture tot Mozarts opera „Cosi fan tutte", in het andante en het menuetto van Haydns „Symphonie met de paukenslag" en enige fris ge speelde fragmenten uit het „Coppé- liaballet" van Delibes. Mejuffrouw Wijnands en de lieer Huysse zongen een duet „Reich niir die Hand" uit „Don Giovanni", eveneens van W. A. Mozart, waaruit hun toewyding voor deze muziek bleek. Na de pauze volgde een programma van voornamelijk populaire operette- melodieën. Nieuw Guinea Raad-lid wil met Djakarta praten Het lid van de Nieuw-Guinea-raad, de heer Achmad, die het district Kai- mana in de raad vertegenwoordigt, heeft op twaalf november een open brief aan de Nederlandse minister president gestuurd. In de in het Ma leis gestelde brief spreekt de heer Achmad de hoop uit, dat de Neder landse regering besprekingen zal openen met Indonesië om over het lot van de Papoea's te beslissen. Aan deze besprekingen zouden de Nieuw-Guinea-raad en enkele voor aanstaande Papoea's door het volk gekozen, mede moeten deelnemen. De overwegingen van de heer Achmad zijn onder meer de Indonesische ver klaring, dat Indonesië Nieuw-Guinea ongeacht de beslissing van de Ver enigde Naties blijft opeisen, voorts dat een deel van het Nederlandse volk voor overdracht is en dat de situatie zowel binnen als buiten de Nieuw-Guinea-raad en in Nieuw-Gui nea in het algemeen niet voldoende waarborg biedt voor het volk om zelf over zijn lot te beschikken. WACHTEND OP BERECHTING Beschuldigd van moord op Franse onderwijzer In de gevangenis van Gabez, een plaats ongeveer 150 kilometer ten zuiden van Tnnis, wacht de 29-jarige Nederlander Max F. R. al drie jaar op zijn berechting. De man is op be schuldiging van moord door de Tune sische politie vastgezet. De Nederlander werd in 1958 gear resteerd door de politie in Egypte, nadat een verzoek tot aanhouding door de Tunesische politie was ge daan. R. werd beschuldigd van moord op een Franse onderwijzer. De avontuurlijke figuur, die R. is. Nee, deze vis is niet liet monster van Lock Ness, maar kan wel aanspraak maken op de titel „Monster van het Veerse Meer". In een grote fuik, uitgezet in het Veerse Meer, bij de Deltadam tegenover de barak van rijkswaterstaat, ving de Arnemuidense visser P. Greve deze enorme paling. Lengte: 152 centimeter, omvang: 34 centimeter, totaal gewicht: liefst 19 pond! Voor een „krats" kochten de wakers van rijkswaterstaat, J. Wattel uit Serooskerke en C. Roose uit Middelburg, het monster van de Arnemuidense visser. Vol trots toonden zij ons gistermiddag het geweldige exem plaar, terwijl de koffiejuffrouw M. J. Versluis uit Kamper land zich al vertrouwd maakte met de paling, die zij vandaag vrijdag zal moeten bereiden voor twaalf waterstaats- mensen. Óm jaloers op te zijn (Foto P.Z.C.) Tijdens een in de afgelopen nacht gehouden vergadering van de vakbonden, waarin radio- en televisiepersoneel is opgenomen, werd besloten vooralsnog niet te staken. De vele deelnemers aan de vergadering aanvaardden een tus senvoorstel om met een definitief besluit te wachten, totdat de gehele radio- en t.v.-salariskwestie aanstaande dinsdag in de Tweede Kamer besproken is. De vergadering werd in de Karsseboom in Hilversum gehouden. Kaarslicht maakt uw tafel tot feestdis! GOUDA KAARSEN Honderden studenten van de Sorbon- ne in Parijs hebben gedemonstreerd tegen de eindeloze aanslagen met plastic bommen. De actie van de studenten volgde op een aanslag, die de woning van prof. Godement van de faculteit van wetenschappen heeft verwoest. Zilveren huwelijksfeest koninklijk paar O)) initiatief van de burgemeester van Amsterdam, nu*. G. van Hall, is een „nationaal comité voor het zilveren huwelijksfeest van koningin en prins der Nederlanden" in liet leven geroe pen. Dit gebeurde in aansluiting op een bericht van «1e particuliere secre tariaten van koningin Juliana en prins Bernhard, waarin de wens wordt uitgesproken dat bij deze gele genheid geen persoonlijke geschen ken zullen worden gegeven. Het nationaal comité stelt zich daar om ten doel een geldsbedrag aan het koninklijk paar aan te bieden als huldeblijk van het Nederlandse volk, met het verzoek dat het daaraan een bestemming zal geven. Bij dc vorming van dit nationaal co mité heeft nadrukkelijk de bedoe ling voorgezeten allerlei denkbare initiatieven van particuliere zijden tot één centrale actie te bundelen. Het nationaal comité is samengesteld uit vertegenwoordigers van de over heid, van de levensbeschouwelijke richtingen uit ons volk, van kunsten en wetenschappen, van dc beroepen en bedrijven, van de vrouwenorgani saties en van de jeugd, sport en pu- blicïteïtsorganen. TSJOMBE: „KOM MIJ MAAR VERHOREN" President Tsjombe van Katanga heeft het rapport van de V.N.-com missie, die een onderzoek heeft in gesteld naar de dood van Lóemoem- ba, „absoluut onjnist" genoemd en de commissie uitgedaagd naar Eliza- hefhsfad te komen om hem een ver hoor »f to nemen, Gemeente Roosendaal ging buiten haar boekje De Kroon heeft een besluit van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant, houdende goedkeuring van een be sluit van de raad der gemeente Roo sendaal tot vaststelling van een ge meentelijke bouwkredietgarantie in de vrjje sector, geschorst. Het verlenen van bouwkredietgaran tie voor de vrije woningbouw is des tijds geregeld in het besluit bevorde ring eigen woningbezit, hetgeen dus een rijksregeling is. Het ministeriële standpupt is dientengevolge, dat de gemeenten op dit terrein geen be voegdheid bezitten. Gunstige gang van zaken bij „Vlismar" Over de gang van zaken in 1961 deelt de directie van de N.V. Vlismar te Rotterdam (mineraalolïe en asfalt- raffinaderij) desgevraagd mede, dat de resultaten, welke door de Neder landse Opslag Maatschappij N.V. en de Straatsteenfabriek Nederhemert N.V. tot dusver in 1961 behaald, be vredigend zijn. Aan aandeelhouders zal over 1961 (onvoorziene omstandigheden voor behouden) een onveranderd dividend worden voorgesteld hetwelk niet la ger zal zijn "dan de uitkering over 1960, toen 9 procent dividend werd uitgekeerd. Reflectorklemmen voor voetgangers Het Verbond voor Veilig Verkeer zal, hiertoe iu staat gesteld door een grote maatschappij, refleetorklemmen ver spreiden, die het doel hebben in het donker lopende voetgangers te bevei ligen. De opbrengst van de verkool» van deze klemmen 0,25 per stuk) I zal geheel ten goede komen aan het verbond. De plastic verende klemmen zyn voor zien van een opvallende gele reflector. Deze reflector straalt het licht in de richting vanwaar het gekomen is, zo dat het door koplichten uitgestraalde licht naar de autobestuurder wordt teruggekaatst. De in het donker lo pende voetgangers, die voorzien zijn van een reflectorklem, kunnen hier door tijdig door automobilisten wor den opgemerkt. maakte met zijn jonge vrouw een zwerftocht door het noordelijk deel van Afrika. Het was de bedoeling op den duur door te steken naar Zuid- Afrika. Met R. werd zijn vrouw aanvanke lijk gearresteerd, maar zjj werd spoedig vrijgelaten. Mevrouw R. nam direct contact op met de Ne derlandse ambassade in Tunis. Consulaire bijstand werd verleend en door tussenkomst van de am bassade kreeg R. een Tunesische raadsman toegewezen. Door dc ambassade werd van het begin in 1958 regelmatig contact met de arrestant onderhouden. Na enige weken heeft mevrouw R. Tunis verlaten, aangezien haar finan ciële middelen uitgeput raakten. Dit vertrek heeft overigens de ambassade de nodige moeite gekost, want van Tunesische zijde wilde men de vrouw als kroongetuige in het land houden. Waarom nu, na drie jaren, nog steeds geen behandeling van deze zaak door de Tunesische rechter heeft plaats ge had is niet hekend. Een gesprek dat dr. Th. P. Bergsma, de Nederlandse ambassadeur iu Tunis, onlangs met R. had, bracht hierin geen klaarheid en de Tunesische justitie doet er het zwijgen toe. Omzet Philips gedaald Blijkens de cijfers over het der de kwartaal van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven moet een daling worden geconstateerd zowel van de om zetten als van het bedrijfsresul taat. In het derde Icwartaal is dit resultaat in procenten van de omzet gedaald tot 14 pet. In het derde kwartaal van 1960 was het nog 18,1 pet. Ervan uitgaande, dat 18,1 pet door het bedrijf bijzonder hoog werd ge acht, wordt het verschil van circa vier pet als volgt verklaard: 1% a 2 pet uit de omzet, die is tegengeval len. Daardoor ontstaan budgetverlie- zen. Voorts zijn prijsverlagingen toe gepast b.v. in transistors, zulks in verband met de marktpositie. Over de gehele linie is men echter in Eindhoven volstrekt niet teleurge steld. Twee factoren zijn in het spel: le de televisiemarkt is tegengeval len; _2e in de telecommunicatie heerst personeelsgebrek. Hierdoor ontstond stagnatie in de aflevering van orders. De stijging van de voorraden is in belangrijke mate te wijten aan de t.v.-sector. De omzet van t.v.-toestellen is aan het herstellen, maar die van de onder delen blijft nog sterk achter. Men meent bij Philips dat het vierde kwartaal tot een beter bedrijfsresul taat in procenten van de omzet kan leiden op grond van te verwachten hogere omzetten. Men ziet geen en kele aanleiding tot het nemen van radicale maatregelen. Wat de andere produktiegroepen betreft, deze heb ben overal aan de verwachtingen be antwoord met een omzetstijging van zeven pet. (Advertentie) HM GEEN „BROODSTAKING" IN BELGIË Na de meelfabrikanten hebben gisteren ook de 13.000 Belgische bakkers Min de Vereniging van Bakkerspat roons besloten de .broodslaking" af te gelasten. Ontevreden met een door de rege ring toegestane verhoging van de broodprijs van twee cent hadden de bakkers aanvankelijk besloten maan dag a.s. niet meer te bakken. De moeilijkheden over de samenstel ling van het broodmeel wat betreft de verplichte bijmenging van Belgi sche tarwe en de broodprijs zullen op-een „ronde tafelconferentie" wor den besproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7