Ir. R. H. van Krevelen voorzitter K. van K. GULF FLAME O 0E BILT HUISBRANDOLIE RAAD VAN BEROEP HOORDE IN MIDDELBURG KLAGERS AAN TWEE BROERTJES IN ZEE BIJ WESTKAPELLE VERDRONKEN ACüuJLX van Zeem Almanak GRENSWIJZIGING IN GOES THANS NAAR ACHTERGROND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Opvolger van ir. C. A. L. Horstmann De Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken lieeft donderdagmorgen tijdens haar 35ste algemene jaarvergadering te Terneuzen, ir. R. H. van Kre velen nït Sas van Gent gekozen tot voorzitter. Deze voorzitters- vacature is zoals bekend, ont staan door het vertrek van ir. C. A. L. Horstmann per 1 mei 1961 naar Enschede. Van de 17 stemmen werden er 9 uitge bracht op ir. Van Krevelen, 3 op de heer H. A. M. A. de Meijer, 2 op de heer H. A. A. baron Coliot d'Escury, 1 op de heer J. F. Denïe en twee blanco. ïn een korte toespraak dankte de nieuwe voorzitter de leden van de kamer voor het in hem gestelde ver trouwen. Verder sprak hij woorden van waardering aan het adres van de waarnemend voorzitter, baron Coliot d' Escury, voor de wyze, waarop hij de belangen van de ka mer heeft waargenomen. ..Het zal nodig zijn, dat wij ons bij de toekomstige ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen buitengewoon waakzaam tonen"., verklaarde de nieuwe kamervoorzitter. „Wij zullen de nodige rapporten moeten opstel len om duidelijk te maken, hoe wij ons de ontwikkeling voorstellen, kri tisch zijn betreffende de inhoud van deze rapporten en verder samenwer ken met alle andere instanties. Dit laatste houdt overigens niet ïn, dat wij het bijvoorbeeld met de overheid altijd eens moeten zijn. Het zal U duidelijk zijn", zo besloot ir. Van Krevelen zijn maiden-speech in de kamer, „dat ik deze taak niet kan vervullen zonder uw aller medewer king". Loopbaan Ir. R. H. van Krevelen, die direc teur is van de eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortel-Suikerfa briek te Sas van Gent, werd gebo ren te Rotterdam op 20 september 1919. Na zijn studie aan de technl- Ir. R. H. van Krevelen sclie hogeschool te Delft, waar hij de titel van scheikundig ingenieur behaalde, was de heer Van Krevelen korte tijd werkzaam bij de octrooi- raad te Den Haag. Daarna trad hij in dienst bij de N.V. Philips, waar hij verscheidene func ties bekleedde. In 1946 werd hij ad junct-directeur van de C.B.S. te Sas van Gent, waarna per 1 januari 1947 zijn benoeming tot directeur volgde. Daarnaast heeft de heer Van Kre velen zitting in het bestuur van de Afval-waterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen namens de ge meente Sas van Gent, is bestuurslid van de Maatschappij van Handel en Nijverheid afdeling Zeeland, voorzit ter van de afdeling Zeeland voor Bin- nenscheepvaart-belangen, dijkgraaf van de Grote St.-Albertpolder cn vertegenwoordiger in de commissie ter voorbereiding van concentratie der polders in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. Zaaimachine reed zonder licht: botsing met motor Woensdagavond omstreeks kwart voor zes is op de weg van Middel burg naar Grypskerke ter hoogte van het buurtschap Ter Buttinge de motorrijder M. uit Aagtekerke tegen een door twee paarden getrokken zaaimachine opgereden. Hij werd met een hersenschudding, een kraakfrac- tuur en ernstige hoofdwonden naar- het Gasthuis te Middelburg vervoerd. De zaaimachine, die werd bestuurd door De W. uit Sint-Laurens, voerde geen licht, terwijl de schemering reeds was gevallen. M. heeft hierdoor het voertuig niet gezien en Is tegen het linkerachterwiel opgereden. Dc mo tor werd vrijwel geheel vernield. Verbrandt gelijkmatig Houdt Uw brander schoon m GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM FLAME IN KANTONGERECHTSGEBOUW Belanghebbenden waren het niet eens met uitkering Tijdens een Middelburgse zitting van de Kaad van Beroep uit Rotterdam, donderdagmiddag in het kantonge- rechtsbouw aan de Balans, heeft de raad een groot aantal bezwaren be handeld, die tegen beslissingen van diverse bedrijfssehappen waren inge diend. Voornamelijk ging het hierbij om geweigerde werkloosheiduitke ringen of volgens belanghebbenden te lage uitkeringen van de sociale verzekeringsbank, waartegen zij in beroep waren gekomen. Helemaal geen uitkering, hoewel hij er zijns inziens volgens de werkloos- heidwet recht op had, had de arbei- der C. van R. uit Eede gekregen. Van R. had werk geweigerd, hoewel hem dit in de Peel was aangeboden. .Hier bij stelde Van R. zich op het stand punt, dat hij wegens huiselijke om standigheden niet zo ver van huis kon werken. Namens het bestuur van de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf, die de uitkering had geweigerd, bracht de lieer K. van der Vegt hiertegen in, dat klager er sinds 1958 niet in is geslaagd gere geld werk te vinden. Daardoor was VAN DRIE EN TWEE JAAR De enige kinderen van Advertentie i MARKANT j Heerlijk, die geur, die smaak. echtpaar De Witte Een tragisch ongeval lieeft donder dagmiddag in Westkapelle het leven gekost aan de twee broertjes Jantje en Adrie de Witte, respectievelijk 3 en 2 jaar oud. Zij zijn waarschijn lijk van de strekdam op het Nood- strand gegleden en verdronken. Het waren de enige kinderen van het echtpaar De Witte-Verhage. ||j tot KLEURIGE BANDEN Een sportief en kleurrijk begin een strijd om gele en blauwe banden. De insider weet het nu al: het gaat hier om judo, de sport van dc been-, heup en schouderworpen. Zeeuwse judoërs van de sportschool Felix Janssen brachten het daarin ver. Zij bevoch ten successen tijdens de Zuidneder landse kampioenschappen in Goirle. Zo behaalde P. Comans uit Goes bij de „junioren-geel" een derde plaats en werd J. van Boven uit dezelfde Slaats zelfs tweede bij de junioren ruine band. Bij de senioren gele band werd P. van Liere, ook al uit Goes, tweede en eindigde H. Goudzwaard uit Middelburg als derde bij de senio ren blauwe band. ANDERE SPIJS Ook in Oosterland doet verandering van spijs de kleuters eten. De dage lijkse bezoekertjes van de ehriselijke kleuterschool krijgen daar iedere mor gen eèn liga-koek, hetgeen dan een variatie is op 't dagelijks verschaffen van het glaasje melk. JOCH Voor een knaap in de derde Iclas van een Viissingse lagere school is het een uitgemaakte zaak: sint komt in Vlissingen aan en niet in Amsterdam. Deze rotsvaste overtuiging sprak hij uit tegen ,.juf" en hij wist haar te motiveren ook. En hoe ,,'t Stond in de krant", verklaarde hij 'en daarmee was voor hem de kous af. En zonder al te onbescheiden te wil len zijn; die jongen had in feite ge lijk. Op de krant moet je aan kunnen en als de P.Z.C. schrijft, dat de sint in Vlissingen aankomt, dan komt dere alom gewaardeerde bisschop ook in Vlissingen aan en nergens anders. Zeljs niet in Amsterdam. Goed, hij zal ook wel in Amsterdam, arriveren, evengoed als in Middelburg en Axel, maar in Vlissingen komt hij aan. La ten we dat nou maar es even duide lijk stellen, want misverstanden kun nen er niet genoeg uit de weg wor den geruimd. En het is bijzonder ple zierig, dat zo'n joch uit de derde klas zo iéts al inziet. Dat wordt een uit stekend krantelezer, een abonnee om op te,bouwen. Een jongen om in te geloven. Net als in sinterklaas.... Overigens geen splinternieuw idee: ook andere kleuterscholen hebben dit heilzame voedsel al op het be scheiden menu geplaatst. De on derwijzeressen zijn er zelf ook verrukt van ei' behoeft geen drinkgerei meer schoongemaakt te worden ZOUT In Oosterland kent men bovendien allerlei nuttige toepassingen van het zout. Dat bleek, toen er een hevige schoorsteenbrand uitbrak bij de fami lie Hogendoorn aan het Koninginne- plein. Onder leiding van de heer M. Dane rukte de brandweer snel uit, maar zie het vuur was reeds geblust. Inwoners hadden een gat in de schoor steen gehakt en een partij zout op het vuur geworpen. Daar hadden de vlam men geen antwoord op: ze doofden onmiddellijk. CURSUS Met de mogelijkheid van een heel wat Eotere brand houdt de Nederlandse leratie 'voor vrouwelijke, vrijwillige hulpverlening in Zeeland rekening. Dit mag geconcludeerd worden uit het feit, dat in Axel een 3-daagse cursus zal worden gehouden over de actie individuele zelfbescherming. Plaats van de cursus het stadhuis. Data 23 en 30 november en 12 december. Doel van de cursus een aantal Oost- Zeeuws-Vlaamse dames opleiden tot „voorlichtster." Zij kunnen dan in deze streek optre den als een vraagbaak in verband met de inrichting van schuilgelegenheid. De belangstelling is bijzonder groot. FILMAVOND Heel wat vrediger gaat het in Cad- zand toe. In deze gemeente wordt vanavond in het verenigingsgebouw 't Zwin een filmavond verzorgd door de Nederlandse Blindenbond, Ver toond zal worden de film „De Stoute Schoenen", waarin de toeschouwers worden geconfronteerd met de moei lijkheden en de herscholing van blin den. Verder zal de heer Joh. van den Berg, die al 31 jaar propagandist is voor de Nederlandse Blindenbond. een toelichting geven op het werk en het streven va; deze bond. Deze avond begint 's avonds om half acht. At geprobeerd? Doe 't eens. De beide kinderen waren öni on geveer half twaalf in de tuin gaan spelen. Toen. de li,eer. L. de Witte omstreeks twaalf' uiir thuiskwam bleken ze verdwenen.- Mevrouw De Witte is direct liet- dorp inge gaan om bij de familie en kennis sen naar de kinderen te informe ren. Inmiddels werd de politie gewaar schuwd. Vervolgens ging zij naar het strand, maar oolc daar was geen spoor van de kleuters te bekennen. Ook het zoeken met de hulp van omwonen den leverde geen resultaat op. Om ongeveer half drie zag een over het strand lopend jongetje in het water een lijkje drijven. Hy waarschuwde in de nabijheid werkende dijkwer kers, die het lichaampje uit. het wa ter haalden. Het bleelc het oudste van de twee kinderen te zijn. Even later werd het lijkje van het an dere jongetje uit het water gehaald. De kinderen kwamen vaak bij hun grootouders, die vlak onder de dijk wonen. Het vermoeden bestaat, dat zy ook donderdagmiddag naar hen toe wilden gaan. Waarschijnlijk zijn zij afgedwaald naar het strand. plaatsing op een object in de Peel voor de tijd dat hij werkloos was, zijns inziens de enige oplossing. Vooral omdat het over een korte pe riode ging. De fruitteler C. P. Z. uit Kats was in beroep gekomen tegen een door het bedrijfsschap voor het agrarisch bedrijf opgelegde verzekeringspremie voor één van zijn werknemers. Vol gens de fruitteler was het opleggen van deze premie in dit geval niet juist, omdat de werknemer op on regelmatige tijden werkzaamheden op zijn bedrijf verrichtte. Geweigerd De landarbeider A. C. S. uit Sint Maartensdijk kon zich niet vereni gen met een beslissing van het be drijfsschap voor het agrarische be drijf, dat hem een uitkering ingevol ge de werkloosheidwet had gewei gerd. Dat hij zonder werk was ge komen, was volgens S. te wijten aan het slechte weer, zodat hij naar zyn mening wel recht had op een uitke ring. De opperman-steigerman A. E. de K. uit Vlissingen was door het bestuur van de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid een werkloos- heiduïtkering geweigerd, omdat hij werk elders niet zou hebben geaccep teerd. De Arnemuidense jongeman M. van B. was eveneens van mening dat hem ten onrechte een werkloosheiduitke ring was geweigerd, waartegen hij in beroep was gekomen. De lieer C. L. uit Kapelle kwam in beroep bij de raad, omdat naar zijn mening zijn ziektegelduitkering naar een hoger loon berekend diende te worden. Me vrouw A. S. S. uit Aardenburg had helemaal geen zielttogeld ontvangen, hoewel zij er toch recht op meende te hebben, evenals I. van de K. uit Goes. Tegen beslissingen van de sociale verzekeringsbank ten aanzien van dc uitkering waren verder A. V. uit Breskens en A. M. uit Tholen in be roep gekomen, omdat zij de mening waren toegedaan, dat zij gezien hun lichamelijke conditie op een uitkering recht hadden. Dc voorzitter van de Raad van Be roep bepaalde de uitspraken van alle bovengenoemde zaken binnen drie weken na de zitting. Voor Zeeuws nieuws zie oolc de pagina's 5, 7 en 10 VWWWWVVWW*Ai\\\WV Met het ontplooien van de vlag van de Lutherse Wereldfederatie opende wethouder A. J. Kaland donderdag avond de bazaar, die de evangelisch Lutherse gemeente van Middelburg in „De Schakel'' heeft ingericht, ten bate van de restauratie van orgel en kerkgebouw. (Foto P.Z.C.) i Vragen over afwikkeling Carras-affaire Bij de behandeling van een wijziging rijksbegroting 1960 heeft de vaste commissie voor financiën de minister gevraagd een meer uitvoerige uiteen zetting te geven omtrent de gang van zaken met de zogenaamde Carras- affaire en de wijze van afwikkeling daarvan. Met betrekking tot dit onderwerp werd voorts nog gewezen op het feit dat op de rijksbegroting 1961 een miljoen gulden is uitgetrokken voor bestedingen uit hoofde van export kredietverzekering. In de toelichting op artikel 38 van het onderhavige ontwerp deelt de minister mee dat nog enige miljoenen guldens aan schade uit de Carras-affaire zullen komen, ten laste van het dienstjaar 1961. In het ontwerp-suppletoire be groting 1961 wordt echter geen wijzi ging van voornoemde begrotingspost van één miljoen voorgesteld. De le den. die een en ander naar voren brachten, zouden dit laatste gaarne verklaard zien. Zij vertrouwen op schriftelijke beantwoording van ge noemde vragen, vóór de openbare behandeling van het wetsontwerp. Tonnenstelsel nog steeds in vele gevangenissen Onder meer in huis van bewaring te Middelburg (Van onze Haagse redactie) In onder meer dc gevangenissen te Leeuwarden, Groningen, Arnhem en onder andere in do huizen van bewa ring te Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Almelo, Zutfen, Middelburg en Alkmaar is het tonnenstelsel nog in gebruik en is met de verwijdering daarvan nog geen begin gemaakt. Dit zegt de minister van justitie in zyn memorie van antwoord op een vraag in het voorlopig verslag op de begroting van zijn departement. In deze vraag werd voorts gesteld, of niet, zestien jaar na de bevrijding, dit tonnenstelsel in versneld tempo moet worden afgeschaft. Minister Beerman wijst er in zijn antwoord op, dat in een aantal van genoemde inrichtingen bij de werkplaatsen en een deel der verblijfsruimten reeds modern sanitair 'is aangebracht. Daar ook zijnerzijds de wenselijkheid wordt onderstreept om tot versnelde afschaffing van het tonnenstelsel te komen is hiervoor een ..driejaren plan" opgesteld. Of dit plan echter inderdaad binnen drie jaar kan. wor den geëffectueerd is, aldus minister Beerman, van verschillende factoren afhankelijk, waaronder de situatie op de bouwmarkt. Zestienjarige matroos stal radio te Wemeldinge Van het te Wemeldinge gemeerd lig gende motorschip Emanuel IV" is woensdag een radiotoestel ontvreemd Aangifte bij de rijkspolitie te water volgde, waarna het lukte, in samen werking met collega's tc Dordrecht, 'het ontvreemde toestel op te sporen en de dader aan te houden. Een 16- jarige opvarende van het Belgische motortankschip „Invotra I" bleek tij dens de afwezigheid van de opva renden van de Emanuel IV" kans gezien te hebben het toestel weg te j nemen. VOORRANG VOOR INDUSTRIESCHAP Er komt nieuwe N.V. voor de haven I)e kwestie van de grenswijziging te Goes is naar de achtergrond gescho ven door de bespreking over de op richting van een industrieschap. Dit verklaarde waarnemend-burgemees- ter dr. J. W. Noteboom van Goes ty- dens de woensdagavond gehouden raadsvergadering op een vraag van de heer J. H. Roose. „Met Kloetinge zijn er zekere afspraken gemaakt, over de grenswijziging, maar deze zijn doorkruist door de eventuele vorming van een industrieschap. Het voordeel van een Industrieschap is, dat men op kortere termyn kan werken," aldus de raadsvoorzitter. Ily zei verder, dat de gemeente de grenswijzigingskwes tie thans overlaat aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Op een andere vraag van heer Roose antwoordde burgemeester Noteboom, dat het de bedoeling is een nieuwe n.v. voor de haven te (Advertentie) Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN Wethouder A. J. Kaland opende LOBA Met het ontplooien van de vlag van de Lutherse wereldfederatie heeft wethouder A, J. Kaland van Middel burg donderdagavond op symbolische wijze de „Loba" geopend. Deze vier letters vormen de afkorting voor de bazaar, die de evangelisch-Lutherse gemeente van de Zeeuwse hoofdstad in het verenigingsgebouw de Schakel heeft ingericht en waarvan de op brengst bestemd is voor dc restau ratie van het kerkorgel en het ge bouw van de Lutherse gemeente. Wethouder Kaland wees erin z'n ope ningswoord op, dat de huidige gene ratie thans moet worstelen om de historische bezittingen, die vorige ge neraties opgeleverd hebben, in stand te houden. Hij vond dit wel wat be schamend. Onze voorouders brach ten van hun armoede een offer voor het cultuurbezit, terwijl wij nu in tij den van welvaart niet in staat 2ijn om culturele monumenten voor de eredienst tc bouwen, zei de heer Ka land. Aan de ene kant betreurde de wethouder dat. maar anderzijds was hij toch dankbaar dat het cultuurbe zit van de vorige generatie er is. ..De kerkelijke gemeenschappen moe ten daarvoor iets doen en dat U als voorzitter van deze kleine kerkge meenschap zo inspirerend werkt, heeft de bewondering van het ge meentebestuur", sprak de heer Ka land tot de voorzitter van het werk comité voor deze bazaar, ds. W. F. ten Rouwelaar, tevens predikant van de Luther'se gemeente. De wethouder zei tot slot te hopen, dat deze actie succes zal hebben voor het behoud van het historische orgel in een his torisch gebouw. Vóór de opening had ds Ten Rouwe laar een welkomstwoord gesproken waarin hij onder meer verklaard had, dat de Lutherse gemeente zelf nog f 20.000 bijeen moet brengen om de totaal 1' 146.000 kostende restau ratie mogelijk te maken. Tot slot wees ds. Ten Rouwelaar erop, dat de kleine gemeente een overweldigende medewerking heeft gekregen van allerlei kanten. De bazaar, die aantrekkelijk is inge richt met allerlei soorten van ver makelijkheden, duurt tot en met za terdag. stichten. De gedachten gaan uit naar een stuwadoorsbedrijf. De ge meente zal in de nieuwe n.v. met een bedrag van ƒ30.000,deel nemen. Verschillende Goese indu striëlen doen mee. Het ligt in de bedoeling dat een en ander begin 1962 gestalte krijgt. Overigens kon de raadsvoorzitter begrijpen, dat enig onrust heerst onder de arbei ders van de havenploeg, die ont slag zijn aangezegd per 1 januari a.s. en onder industriëlen. De heer Roose had de vrees uitgesproken, dat er na 1 januari wel eens een vacuüm zou kunnen ontstaan. De heer M. Loeve (a.r.) bracht in de rondvraag de aanleg van parallelwe gen langs de Middelburgsestraat ter sprake. „Het is een kostbaar plan," aldus de raadsvoorzitter, „maar het ziet er toch naar uit, dat we het zullen doorvoeren, omdat het plan voor een rijwielpad en een voetpad ook veel geld zal kosten." Over het woningbouwcontingent zei hy, dat de gemeente dit jaar nog 10 woningen zal krijgen. Daarbij komen later nog de woningen uit het bouw- contingent voor 1962. Woningbeheer Over het woningbeheer zei de voor zitter op een vraag van de heer Roose, dat inmiddels een stichting Is ge vormd. In de eerstvolgende vergade ring van de stichting zullen de plan nen worden besproken om liet eigen dom van het gemeentelijk woningbezit over te hevelen naar (1e woningbouw verenigingen, die daardoor zowel het eigendom als het beheer van de wo ningen krijgen. De heer A. G. Heyboer (c.li.) kreeg de toezegging, dat de Juliana van Stolberglaan zal worden doorgetrokken. De raad machtigde b. en w. over te gaan tot aanschaffing van doelpalen voor de nieuwe sportterreinen. Aan gekocht werd de woning 's Heer Hen- drikskinderenstraat 22. De heer C. J. Jansen uit Vlissingen werd betfbemd tot onderwijzer aan de openbare ulo te Goes. Akkoord werd gegaan met de door de minister gestelde richtlqnen voor verhoging van de Gasthuista rieven. Besloten werd in beroep te gaan tegen een besluit van Ged. Staten van Zee land, waarin goedkeuring is onthou den aan een gedeelte van het uitbrei dingsplan-oost. Advertentie 4^Ahu£jLX j@ MARKANT Karei I geef! goud voor 'n riks. VERWACHT... NOORDWESTELIJKE WIND Veel bewolking en plaatselijk wat lichte regen of motregen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Zwakke tot matige noord westelijke wind. ZON EN MAAN. 1.8 november Zon op 8.04 onder 16.46 Maan op 15.25 onder 2.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2