PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND WAARSCHUWT FINLAND WEER Italianen in Kindoe door muiters gedood „Situatie om Oostzee is verslechterd" Ambassadeur Kroll terug naar Moskou Eurotel Vrouwenpolder hoeft geen wolkenkrabber te worden Parijs js biedt Ben Bella compromis aan TWAALFHONDERD GULDEN VOOR HENNYW. BELGISCHE KOTTER ZINKT OP NOORDZEE Bemanning is gered ADOELA WIL DADERS VOORBEELDIG STRAFFEN I MR. STIKKER VECHT MET 1 1 DOCUMENTENDIEF IN PARIJS j Overleg met deskundigen over vorm van gebouw Miljoen Vand aag. 204e jaargang - no. 272 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. 8. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p kw.; fr. p. p. 7 55 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. grieven bureau van dit Dlad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.G. Middelburg. Bureaus Vllsslngen WalstT 68-60 tel 2355 (b.g.g red 3808/3346. adv 3047/3643. Middelburg. Markt 61. tel 8841 <b gg red 2078/3169 adv 2375)Goe» Gr Marfcta tel «140 (b gg red 7853. adv 5213) Oostuuig tel 2395 rei neuzen tel 2116. Zlerlkzee red tel 2425 adm tel 2094. Naar aanleiding van Duits -Scandinavische contacten De Russische eerste vice-minister van buitenlandse zaken Koesnetsov lieeft gisteren de Finse ambassadeur in Moskon gewaarschuwd, dat de Sowjet-regering de Westduitse „dreiging" in liet Oostzeegebied op het ogenblik erger acht dan toen zij Finland uitgenodigd tot overleg omtrent de verdediging daar tegen. Koesnetsov had ambassadeur Wuori op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden om hem op de hoogte te stellen van „alarmerende berichten" over recente maatregelen van West- Duitsl'and en de N.A.V.O. in dat gebied, aldus verklaarden Finse kringen in Moskou. De Russische minister gaf drie rede-1 De mijnenveger moest meermalen neu op waarom naar zijn mening de stoppen om aanvaringen te voorko- t o es tand was verslechterd: |men. De dertien Oostduitse schepen tSSZTtiSSESF'Sl -J 0* qj.j0> richting van uarneniunde. 2. De N.A.V.O.-manoeuvres dichtbij Denemarken, volgens hem, ter afslui ting van de Oostzee. 3. Berichten in de Deense pers dat Denemarken en West-Duitsland waarschijnlijk een gezamenlijk mi litair commando zullen oprichten. Geen kritiek Koesnetsov verklaarde dat de Sow- jet-Unie naar aanleiding van deze ontwikkelingen dc situatie zeer nauw lettend gadesloeg. Volgens Finse kringen in Moskou is er geen sprake van kritiek door Koesnetsov op de Finnen toen hij zei dat de situatie in het Oostzeegebied was verslechterd. Ook weerspreekt men de geruchten als zou Koesnetsov aan Wuori gezegd hebben dat de Sowjet-regering niet voldaan was over de door de Finnen getroffen maatregelen om hun neutraliteit te waarborgen. Oostzee-incident Inmiddels heelt de Westduitse rege ring gisteren" molding gemaakt van een incident in dc Oostzee, dat zich in september moet hebben voorge daan. Dertien snelvarende boten van de Oostduitse zeestrijdkrachten hadden de Westduitse mijnenveger „Uranus" omsingeld en hun vuurmonden op dit schip gericht. De Oostduitse bodems voeren herhaaldelijk in aanvalsforma- tie op de mijnenveger af en scheer den vlak langs voor- en achterste ven voorbij. Het hinderen duurde en kele uren. Vit welingelichte kringen in Parijs is gisteravond vernomen dat Frank rijk de Algerijnse vice-premier Mo hammed Ben Bella zal laten deelne men aan de Frans-Algerijnse vredes onderhandelingen op voorwaarde dat liy zijn hongerstaking beëindigt. Volgens genoemde kringen zou Frankrijk hopen op een „zeer spoe dige" hervatting van de onderhande lingen. Zij zeiden dat het „uitgeslo ten" was dat de Franse regering zou zwichten onder de druk van Ben Bella's hongerstaking. Het Baarnse actiecomité, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te bren gen voor de verdediging van Henny- W., één van de verdachten in de Baarnse moordzaak, heeft tot. nu toe ongeveer 1300 binnen gekregen. Het comité streeft naar een bedrag van rond 6000,Zoals bekend zal mr. Fancois Pauwels uit Amster dam als advocaat optreden voor Hen- ny W. De Westduitse minister van defensie Strauss (rechts) is in Noorwegen aangekomen voor besprekingen met zijn ambtgenoot Gudmund Harlem (links). Op het vliegveld Flesland werd gedemonstreerd tegen de komst ■van de Duitser. Op de spandoeken stond onder meer: (Herrenvolk gis teren, Herrenvolk vandaag, ga weg van de Noorse grond". Gisteravond om vijf voor hall_ negen is de Belgische kotter „Credo", Zeebrugge 777, in aan varing gekomen met de Neder landse logger „Cornells Vrolijk" Scli. 171. Het Belgische schip is gezonken. De bemanning is gered en bevindt zich aan boord van de Belgische kot ter „Noordzee", eveneens uit Zee- brugge. De aanvaring gebeurde ongeveer 65 mijl uit de kust ter hoogte van Hoek van Holland. V.N. stuurt versterkingen Kongolese soldaten hebben de 13 Italianen die in Kindoe,ge vangen waren genomen, op beestachtige wijze vermoord. Dit is gisteren in Leopoldstad meegedeeld door een woordvoer der van de V.N. De mannen werden door dronke sol daten doodgeschoten enkele minuten nadat zij zaterdag op het vliegveld Kindoe door de Kongolezen waren gearresteerd. De executie had plaats voor de gevangenis van Kindoe. Som mige lijken werden door de soldaten in stukken gehouwen en in de rivier de Loelaeaba geworpen. De V.N. hebben inmiddels versterkin gen naar Kindoe gestuurd. Het zijn Maleise troepen. Sommige waarne mers menen dat dit wellicht betekent dat de V.N. van plan zijn de Kongo lese troepen te ontwapenen. Westelijke diplomatieke waarne mers menen dat Gizenga zelf, in een laatste wanhopige poging om zijn gezag in de provincie Kivoe te laten gelden, de Kongolese sol daten tot muiten heeft aangezet. Er zijn ongeveer 1400 man Kon golese troepen in Kivoe. De Ver enigde Naties willen dat de Kon golese soldaten in Kindoe afge zonderd worden, totdat is uitge zocht wie van hen verantwoorde lijk zijn voor de moord. Uit betrouwbare diplomatieke krin gen in Washington is gisteren ver nomen dat de Verenigde Staten de Vèrenigde Naties in Kongo alle macht willen geven die ze nodig den ken te hebben om af te rekenen met de situatie in Kindoe. Rede Adoela Intussen heeft premier Adoela in een radiorede gezegd dat de Kongolese troepen die verantwoordelijk zijn voor de moord op de dertien Italia nen, zullen worden gestraft. Wreedheid, verkrachting, brand schatting en mishandeling, aldus Adoela „zijn zaken die niet tot de taak van een leger behoren. De re gering heeft al genoeg muiters ge had. En zo ook het Kongolese volk. De regering zal alle maatregelen ne men die nodig zijn tegen deze wets- verlirachters die schande brengen over het Bantoevolk. Zij zullen wor den gestraft volgens onze wetten en de straf zal voorbeeldig zijn". Premier Adoela besloot niet een be roep op het volk om geen aandacht te schenken aan geruchten, cn zei: „Help mij, help my". Illililllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal der Noord-Atlantische H Verdragsorganisatie, is In de nacht van dinsdag op woensdag in H een gevecht gewikkeld geweest met een inbreker, die zijn hotel- M kamer in Parijs was binnengedrongen. M Mr. Stikker werd kort voor middernacht door gestommel wakker H en ontdekte een man. die bezig was zijn appartementen in hotel j| George V te doorzoeken. H „Ik wierp me op hem", zo vertelde mr. Stikker later, „en had hem n 1 bijna overmeesterd. Wij raakten slaags, maar hij wist er vandoor te H gaan, na eerst de deur achter zich te hebben afgesloten. De dief had enige documenten van de N.A.V.O. gestolen, maar die 1 zijn later bij het Station des Invalides door een werkvrouw gevon- |j 1 den. Mr. Stikker verklaarde er zeker van te zijn, dat deze docu- H menten niet zijn gefotografeerd. Overigens bevatten zij niets bij- zonders, aldus de secretaris-generaal der N.AV.O., omdat hij nooit militaire documenten mee naar huis neemt. Wel heeft hij de ge- woonte tot diep in de nacht in bed te werken. liiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiinii lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllllHIIIIIIIIIIHIIHIIIIIimilllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vage verklaring van Bonn „Geen indiscretie begaan", zegt dr. Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft gisteren meegedeeld, dat de Westduitse ambassadeur in de Sowjet-Unie, dr. Kroll, binnen enkele dagen naar zijn post zal terugkeren. Hij voegde hieraan toe, dat de am bassadeur „geen indiscretie heeft be gaan" in zijn gesprek met premier Kroesjtsjew van vorige week. De bondskanselier herinnerde eraan, dat Kroesjtsjew de ambassadeur had uitgenodigd voor een gesprek, voor dat deze zich naar Bonn zou bege ven om te helpen bij de voorberei dingen voor Adenauers Amerikaanse reis. Kroll had dit verzoek niet kun nen afwijzen, gezien de positie van Kroesjtsjew. Het ongewone was echter, aldus Adenauer, dat de Sowjet-premier aan een ambassadeur had ge vraagd, wat zijns inziens zou kun nen worden gedaan „uit de huidi ge situatie te komen". Als ambas sadeur Kroll had gezegd, dat hij niet in de positie verkeerde om deze vraag te beantwoorden' en dat hij eerst ruggespraak met zijn regering moest voeren, zou hij te recht zijn gekritiseerd door zijn ministerie van buitenlandse za ken, aldus de bondskanselier. Nu was hij berispt omdat hetgeen hij zei niet geheel overeenkwam met enige denkbeelden van de rege ring in Bonn, waar hij kennelijk niets van wist. Adenauer legde niet uit om welke verschilpunten het ging. Met nadruk verklaarde de bondskanselier, dat hij niet geloofde dat Kroesjtsjew had ge poogd „ambassadeur Kroll in een val te lokken". Ook was hij niet van mening, dat ambassadeur Kroll be wust antwoorden had gegeven, die niet ln overeenstemming waren met dé opvattingen van de bondgenoten van West-Duitsland. De ambassadeur heeft naar zijn besté weten en met goed© bedoelingen gehandeld, aldus de Westduitse re geringsleider. „HET WAS GEEN VAST PLAN" De vorm waarin het Vrouwen- polderse Eurotel aangekon digd als een wolkenkrabber van 16 verdiepingen in de duinen van het waterwingebied zal wor den gebouwd, staat nog niet vast. De begin september aan gekondigde plannen met de ge publiceerde tekening, duidden slechts op een voorlopige opzet. De mogelijkheid dat het gebouw in een andere vorm zal verrij zen, bijvoorbeeld een laag ge bouw van slechts enkele verdie pingen, is niet uitgesloten. Deze mogelijkheid wordt door de Ini tiatiefnemers en andere belang hebbenden bestudeerd. „Het was geen vast plan, er is nog overleg met deskundigen gaande", ver klaarde ons burgemeeste A. de Kam van Vrouwenpolder. In opzet heeft het plan reeds de goedkeuring van de vaste commissie van de P.P.D. en de provinciale com missie ter beoordeling van gemeente lijke uitbreidingsplannen. Nadat het college van G.S. het plan zal hebben behandeld, moet de Dienst voor het Nationale Plan nog zijn fiat geveii, waarna de gemeenteraad van Vrou wenpolder moet beslissen over een wijziging van het uitbreidingsplan. Deze wijziging is noodzakelijk, willen de Eurotel-plannen kunnen 'doorgaan omdat in het door G.S. goedgekeurde uitbreidingsplan van Vrouwenpolder het betrokken stuk duingebied niet als bouwgrond, doch als waterwinge bied bestemd is. Het uitbreidingsplan Vrouwenpolder voorziet echter wel in hoogbouw, doch op een andere plaats. Namelijk dicht bij de Veerse-Gatdam, waar de stedeboüwkundige, ir. P. J. *t Hooft te Goes, zich in de nabijheid van het horizontale waterstaatswerk verticale bouw had gedacht. Voor de initiatiefnemers van het Eurotel-plan is de ruimte hier echter te weinig omvangrijk, om dat men rond net hotel een zo ruim mogelijke groenstrook wil aanleggen. In het stuk waterwin gebied ten noord-westen van Vrouwenpolder is hiervoor de mo gelijkheid aanwezig. Bij de Veerse Gat-dam zou voor het hotelplan bovendien het bezwaar bestaan, dat men te dicht bij een rumoeri ge koofdverkeersweg zou komen te liggen. Bezwaren De aankondiging van de Eurotel- plannen van Vrouwenpolder hebben vele pennen in beweging gezet. Zelfs wordt in het. voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van onderwijs kunsten en weten schappen gevraagd of „minister Cals met alle hem ten dienste staande middelen wil beletten dat in het ga ve doch kwetsbare landschap van Vrouwenpolder een torenflat gaat verrijzen, die het duinlandschap vol komen zal platslaan". Voorts vroeg de Vrouwenpolderse A.R.-Kiesvereni- ging zich op 24 oktober in haar ver gadering af of het gemeentebestuur nu een andere koers gaat volgen, af wijkend van de oorspronkelijke plan nen voor instandhouding van een rustige famïlïebadplaats. die Vrou wenpolder altijd is geweest. Men vreesde voor verlies van de goede sfeer en met name toonde de kiesver eniging zich verontrust ten aanzien van de zondagsonthelllging. „Van een koerswijziging is geen sprake", aldus burgemeester De Kam, die er voorts op wijst, dat het niet zo*n groot verschil zal maken, of er 's zomérs 9000 of 9500 toeristen in Vrouwenpolder jjdhtlijK In een miljoen huiskamers en ver trekken van Nederlandse amuse mentslokalen staat thans een televisietoestel. Toen deze week dat miljoenste televisietoestel werd ge plaatst is daar rond omheen enig vertier georganiseerd door wat wij in ons moderne Nederlands de „gla- mour-boys and girls" van dit nieuw ste communicatiemiddel mogen noe men. Het feestje viel een beetje in het water omdat het gelukkige huis gezin wel blij was met het nieuwe toestel, maar wat afwijzend reageer de op de invasie van de televisie pretmakers. Het is ook niet zo belangrijk wie de „miljoenste" is, maar het zegt toch wel iets van de grote betekenis, welke de televisie ook in Nederland in weinige jaren heeft gekregen. Ongeveer vijfentwintig jaar gele den begon men in ons land schuchter met de eerste uitzen dingen. De grote opbloei kwam pas na 1945 en tot 1956 waren de offi ciële prognostiekenmakers bepaald niet op een sterke televisiebloei ver dacht. Ze verklaarden, dat het Ne derlandse volk zich niet zo snel aan het televisiekijkgenot zou vergapen en in hun toekomstverwachtin gen kwamen ze tot een moeizame 500.000 toestellen, die in 1962 ge plaatst zouden zijn. Ze zijn er dus heel erg naast ge weest. Misschien kan een verklaring voor deze slechte schatting gevonden worden in de afwij zende houding, welke de intellec tuele bovenlaag van het Nederland se volk geruime tijd aannam tegen over de "televisie. Men liep bepaald niet warm voor dit niéuwe com municatiemiddel en men beschouw de het als een soort volksver maak van niet al te hoge kwaliteit. Vermoedelijk sprak daarbij eenzelf de soort snobisme mee als zich ja ren geleden demonstreerde toen de grammofoonplaat denigrerend werd beschouwd. Enkele jaren later moest ook de radio eenzelfde lot onder gaan. Dat bleken twee grote vergis singen te zijn. De conclusie is gewet tigd. dat in de intellectuele ..boven laag" de culturele massificatie met een aarzelend wantrouwen wordt ge volgd en dat men zich pas bij de nieuwe vormen van cultuurspreiding neerlegt, wanneer zij door hun tech nische vervolmaking niet meer uit het maatschappelijk leven zijn weg te denken. Van een vooruitziende blik getuigt dit verschijnsel zeker niet. Er is over de plaatsing van dat miljoenste televisietoestel ove rigens nog wel een tweede op merking te maken. Men zou er stellig verkeerd aan doen, wanneer men de snelle „door braak" van de televisie toeschreef aan de uitstekende programma's," welke op de Nederlandse televisie schermen worden geprojecteerd. De bewoners van de Nederlandse randprovincies zijn in de gelukkige omstandigheid, dat ze vergelijkingen kunnen maken met de programma's van de Belgische, Franse en Duitse televisiestations. Zij zijn vrijwel unaniem van mening, dat de programmasamenstelling in Nederland wanneer men week- programma's vergelijkt achter blijft bij het buitenland. Het Neder landse programma is brokkelig. Het vormt een weinig of niet sluitend geheel. Tegenover dit teleurstellend verschijnsel mag dan wel als plus punt gesteld worden, dat er vooruit gang is in Nederland en dat de hoop op een betere programmasamenstel ling niet geheel ijdel behoeft te zijn. En in deze verwachting mag ten slotte wel een gelukwens worden aangeboden aan de vele honderden mensen, die zich in Nederland be ijverd hebben aan de televisie een fundamentele betekenis te geven op het terrein van de moderne com municatiemiddelen. wordt de Duitse rechts- geleerde prof. dr. Walter Hall- |§j stein, voorzitter van de com- missie voor de Europese Eco- nomische Gemeenschap te Brussel 60 jaar. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiii Tegen 200 agenten van het politiekorp* van Dublin zullen disciplinaire maatrege len worden genomen omdat zij een verga dering hebben bijgewoond waarop hogere lonen werden geëist. verblijven. Die 500 extra zouden dan in het Eurotel zijn onderge bracht. „Noch ten aanzien van het karakter familiebadplaats, noch ten aanzien van de zondagsrust zou hierdoor verandering komen". En wat de meeste bezwaren betreft, meent de heer De Kam dat men de plannen wel zeer in de sentiments sfeer heeft getrokken. „We moeten als badplaats vooruit en met onze tijd meegaan", merkt hij op. Ook het bezwaar van de Vrouwenpolderse middenstand, als zon deze niet aan het toekomstige hotel kunnen leve ren, acht hij niet steekhoudend, „Daar is geen enkele aanwijzing voor". Voorlopig is het wachten op de nodige goedkeuringen, terwjjl ern stig met deskundigen wordt onder handeld over de gestalte, die het ho tel inhet duinlandschap zoveel mogelijk aangepast en functioneel zal krygen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1