Geref. kerk Bruinisse wordt gerestaureerd Polder Walcheren raamt voor nieuwe werken f 1,33 miljoen Veiligheid vraagt overiiacliten RAAD KAPELLE AKKOORD MET BEGROTING 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1? NOVEMBER 1961 BEGROTING VOOR 1962 AANGEBODEN Negen ton voor verzwaring zeedijk achter Vlissingse buitenhaven tot paal 32 De Polder Walcheren heeft voor nieuwe werken een uitgaaf ge raamd van 1,33 miljoen gulden. Aldus blijkt uit de gedetailleer de ontwerpbegroting voor 1962, die het dagelijks bestuur aan de algemene vergadering toegezon den heeft. De uit te voeren wer ken voor 1962 zijn onder meer: het verzwaren van de zeedijk tussen dijkpaal 32 en de buiten haven te Vlissingen, waarvoor een krediet van 9 ton is ge raamd; het opruimen van Duitse militaire verdedigingswerken in de zee- en inlaagdijken van de Zuidwatering, waarvoor 4 ton geraamd is, en voorts verbete ringswerkzaamheden aan de teen van de inlaagdijk van de Noordwatering tussen de dijk- palen 14 en 26, waarvoor het polderbestuur 30.000 heeft uitgetrokken. Tegenover de uitgaven voor nieu we werken staat een geraamde ryksbïjdrage van rond 1.21 mil joen gulden, zodat ten laste van de polder een bedrag van onge veer 120.000 zal blijven. Zoals bekend heeft de algemene ver gadering reeds eerder het dijkgeschot voor het volgende jaar vastgesteld. Voor de ongebouwde eigendommen wordt het geschot voor 1962 gehand haafd op 60 per ha, en voor de ge bouwde eigendommen op 10 per 100 belastbare opbrengst. De nieu we begroting sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 32.000 rond, hetgeen op een totaal aan uit gaven van rond anderhalf miljoen gulden door het dagelijks bestuur niet aan de hoge kant genoemd wordt. Het dagelijks bestuur wysfc er even wel op, dat het by het ontwerpen van de begroting rekening gehouden heeft met de omstandigheid, dat aan overschotten van gewone diensten van vorige jaren nog ongeveer 80.000 beschikbaar is voor dekking van thans nog niet te voorziene te korten. Stormschade In verband met de ervaringen van de laatste jaren heeft het dagelijks be stuur gemeend de raming voor de stormschade te mogen verlagen van 60.000 tot 45.000. In verband met de onlangs opgedane ervaringen zal Vluchtelingenkinderen tien weken in Zeeland Vijftig Oostduitse en Poolse vluchte lingenkinderen in de leeftyd van 6 tot 12 jaar zullen zaterdag 18 no vember voor een tienweeks verblyf in Zeeland arriveren. De jongens en meisjes worden ondergebracht in Zeeuwse pleeggezinnen en zyn uitge nodigd door de commissie voor inter nationaal hulpwerk uit het N.V.V. en P.v.d.A. De vyftig kinderen behoren tot een groep van 552, die over vrij wel geheel Nederland wordt ver spreid. De kinderen, die naar Zeeland komen zijn afkomstig uit een kamp bij Frankfurt aan de Main. Zij kwamen voor het merendeel dit jaar met hun ouders over de Oostduitse grens naar het Westen. De kinderen worden on dergebracht in Zierikzee, Terneuzen, Goes, Middelburg, Vlissingen, Cad- zand, Oostburg en Sluis. Zaterdagmiddag om vijf uur zullen zij met de trein in Rotterdam arrive ren, waar het organiserend comité voor Zeeland onder voorzitterschap van de heer C. Hoek uit Goes, districtsbestuurder van het N.V.V., de kinderen zal opvangen. Met een bus zal de groep naar Ber gen op Zoom rijden, waar de eerste kinderen voor Zierikzee uitstappen. De pleegouders zullen op de stop plaatsen de jeugd opvangen. De bus zal in de avond in Vlissingen aanko men. In de genoemde Zeeuwse plaat sen zullen per gemeente omstreeks vier kinderen worden ondergebracht; in Vlissingen zijn 21 jongens en meis jes te gast. De vluchtelingetjes zullen in Zeeland normaal met hun leeftijdgenoten in de pleeggezinnen de lagere scholen bezoeken. Collecte voor de zending De najaarscollecte voor de zending in de hervormde gemeente te Grijps- kerke heeft f255,opgebracht. De kinderpostzegelactie heeft in in Veere totaal 559 opgebracht, verzameld door de openbare lagere school met ƒ250 en de chr. nat. school met 309. er evenwel scherp op moeten worden gelet, of deze verlaging gehandhaafd zal kunnen blijven, aldus wordt op gemerkt. Het totaal van de uitgaven voor de waterkeringen kon ruim 43.000 la ger geraamd worden dan voor 1961. Daarbij kon onder meer het totaalbe drag van de gewone werken 16.000 lager gesteld worden. Daartegenover staat een daling van de ontvangsten, die geraamd wordt op 25.000. Voor de waterbeheersing moest 13.000 meer uitgetrokken worden dan voor 1961. Voorts stelt het polderbestuur de al gemene vergadering voor om een krediet van 25.000 beschikbaar te stellen om zo spoedig mogelijk maat regelen te kunnen treffen voor een elektriciteitslevering (door Middel burg) aan het gemaal Boreel bij een spanning van 10.000 Volt. Daar dit echter geen voordelen voor de polder oplevert, heeft het bestuur overwo gen om de stroomlevering door de gemeente te beëindigen en in de plaats van de twee elektromotoren in de Boreel twee dieselmotoren te plaatsen. Bemaling De kosten hiervoor zouden omstreeks 120.000 bedragen en gelet op de la gere exploitatiekosten van dieselmo toren zou de vervanging van elektri citeit door dieselaandrijving de pol der slechts 3600 per jaar meer kos ten. Bovendien zou de polder met die selbemaling een grotere capaciteit en een belangrijke onafhankelijkheid kunnen verkrijgen. Aan het bezwaar van eenzijdigheid en kwetsbaarheid als gevolg van het slechts op één vorm van energie aangewezen zijn, zou ten dele tegemoet gekomen kun nen worden door het aanbrengen van een reserve-olietank en het aanhou den van een olievoorraad voor circa anderhalf twee jaar. Bij al deze overwegingen is echter van doorslaggevend gewicht geweest, dat nog geen zekerheid bestaat over de functie van de Boreel in het toe komstige systeem van lozingsmidde len. Hierover wordt nog voortdurend overleg gepleegd met rijks- en pro vinciale instanties, omdat de polder de natuurlijke lozingsmogelijkheïd verloren heeft door de sluiting van het Veerse Gat. In dit verband over weegt het polderbestuur zoals bekend een grotere concentratie van de lo zing bij Ritthem. Daar echter de gemeente Middelburg aandringt op een beslissing op zeer korte termyn, wil het dagelijks be stuur de voorkeur geven aan de kleinste investering, dus overschake ling van 3000 op 10.000 Volt. Daarbij heeft het bestuur overwogen, dat ook na de vaststelling van de toekomsti ge uitwatering van Walcheren de handhaving van de Boreel gewenst kan zijn. Bij het gevraagde krediet van 25.000 is gerekend op een be drag aan aanpassingskosten van 13.500, de aanschaf van een bij de P.Z.E.M. beschikbare transformator voor 7000, en verdere bijkomende kosten tot een bedrag van 4500. Heeft hij ingespannen be sprekingen gehad? Ziet hij er tegenop achter 't stuur te gaan zitten? In het donker? Met mist of regen? U hebt gelijk, me vrouw: dan moet hij het vooral niet doen. Laat hem rustig dineren en een ka mer nemen met ontbijt. Overal in Nederland zijn goede hotels. Waar het heerlijk uitrusten is. Goedvooru! Luister naar de familie Doorsnee via Radio Luxemburg (20S en 49.26 ui) op saterdag 8 novcmbcroml2uur of zondag 3 9 november om 13.30 uur ofvia Radio Veronica (192 m) op m aandag 20 november 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horcca-bedryven. ALLEENVERKOOP WENNEKER-SCHIEDAM Benoemingen bij twee waterschappen Tot raad van de Polder Walcheren is bij koninklijk besluit benoemd de heer J. Koene te Meliskerke. Deze benoeming gaat in per 1 november 1961.en duurt uiterlijk' tot het einde van het zittingsjaar, waarin de heer Koene 70 jaar zal zijn geworden. Tot dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis" is per 5 december van dit jaar benoemd de heer J. B. Becu in Groede. Examens Geslaagd voor het kandidaatsexamen in de Franse taal en letterkunde aan de Vrije Universiteit te Amster dam: de heer R. Christiaans, Mid delburg. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kand. examen ge neeskunde: de heer M. J. P. Straub (Kloetinge). Te 's-Gravenhage slaagde voor het vakdiploma Beroepsvervoer over de weg, de heer D. Th. de Klerk te 's- Gravenpolder. Zierikzee maakt kans op centraal slachthuis ZIERIKZEE maakt kans in het be zit te komen van een centrale slacht plaats. Dat zou een radicale oplos sing betekenen van het probleem „De Hem", de smalle straat in het midden van de stad, waarop prak tisch alle particuliere slachtplaatsen uitmonden. B. en w. hebben hun ge dachten in deze richting laten gaan, waar het nieuwe gebouw annex de noodslachtplaats zou moeten worden geprojecteerd. Deze opmerking maakte burgemees ter mr. F. Th. Dyckmeester donder dagmorgen in de algemene vergade ring van de vleeskeuringsdienst Schouwen-Duiveland naar aanleiding van een brief, die dierenarts C. J. H. Seheuerman over dit onderwerp aan het college heeft gericht. Om te vol doen aan de bepalingen van het zoge naamde „Eisen-besluit", dat in maart 1962 in werking treedt moeten ver schillende slagerijen belangrijke maatregelen nemen ten aanzien van de inrichting van hun bedrijven. Het „Eisen-besluit" vergt namelijk ver schillende voorzieningen voor het schoonhouden en de algemene hygië ne in de slachtplaatsen. De heer Seheuerman was in verband daarmee van verschillende zijden benaderd over het verstrekken van Inlichtin gen omtrent de stappen van de ge meenten in deze richting. Wanneer vast zou komen te staan, dat op vrij korte termijn met de bouw van een centraal slachthuis wordt begon nen, zouden zodoende veel verbou wingen van slagerijen overbodig wor den. In ieder geval: voor maart 1962 komt er geen centrale slachtplaats! Burgemeester Dijckmeester deed de plaatselijke slagerijen in dit verband de coöperatie-gedachte aan de hand. (Nagekomen advertentle's) „RUIMER ADEMEN" Inwonertal met honderd toegenomen Het grootste gedeelte van de ruim drie uur durende vergadering van donderdagmiddag heeft de gemeente raad van Kapelle besteed aan de behandeling van de gemeeutebegTO- ting en die van het woningbedrijf voor 1962. Dat de gewone dienst, na twee jaar een tekort te hebben aangegeven van rond f 50.000, voor 1962 sluitend was verkregen met zelfs een post onvoorzien van ruim f 19.000 was volgens burgemees ter H. G. van Suylekom, zoals deze in een toelichting op do begroting meedeelde, het gevolg van de gunsti ge wyziging in de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten. Voor Kapelle houdt deze wyziging name lijk een verhoging aan inkomsten in van f 85.000 per jaar. „Hoewel we door deze hogere uit kering wat ruimer kunnen adem halen, zullen we toch een voor zichtig beleid moeten voeren", zo deelde de raadsvoorzitter mee, die tevens een overzicht gaf van de verschillende bouwprojecten Rattenbestrijding ter sprake in Goese raad De rattenbestrijding in de gemeente Goes is een permanente zorg. Dit zei dr. J. W. Noteboom op een vraag van de heer J. H. Roose (k.v.p.) in de woensdagavond gehouden vergade ring. Telkens en overal worden maatrege len genomen tegen de ratten, aldus spreker. De heer Roose had er op ge wezen, dat dit ongedierte met name overlast veroorzaakt in de Goese Polder, Goes-Noord en in de omgeving van de Julianastraat. Hij vroeg of Goes ook deelneemt aan de landelijke rattenactiebestrijding. De raadsvoor zitter wist niet of dit laatste het geval is. „Ik ben het met de heer Roose eens, dat het inderdaad goed zou zijn hieraan de volle aandacht te schen ken," aldus spreker. Rioleringswerken Wemeldinge aanbesteed In het gemeentehuis te Wemeldinge zyn donderdagmiddag aanbesteed de rioleringswerkzaamheden en bijko mende werken aan de Zuidelijke Achterweg, Zandweg en Hogeweg in Wemeldinge. Ingeschreven werd voor de volgende bedragen Fa. F. Duynhouwer Zn. te Goes ƒ272.900, C. Wiskerke Zn. te Nieuwdorp voor 221.800, c. v. Gils van 't Verlaat te Hardinxveld voor 216.200, Boone en Besuijen te Goes voor ƒ169.775, F. Duijnhouwer sr. te Goes 169,274. De gunning werd aangehouden. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Bovenhardinxveld B. Havekamp te Groenekam Beroepen te Sint Annaland E. J. Schimmel te Oud-Beijerland. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldeborn H. Boswijk kand. te 't Harde. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hattem R. Houwen te Zuidhorn. (Advertentie) Rotterdam: IJuelmondselaan 175 (Kra- linpeveer). Amsterdafh: Willem Leevenditraat 30 (bij stat. Sloterdijk). Geopend van 9-17.30 uur. Vrijdagavond ook van 19-11 EN EEN NIEUW ORGEL.. Bijdrage van f 60.000 uit Rampenfonds DEZE WEEK nog trekken met selaars eu timmerlieden het ge bouw van de gereformeerde kerk aan de Noorddijk te Brui nisse binnen om er te starten met een grondige restauratie, die op een bedrag van 77.000 is begroot. In een gemeentever gadering lieeft de kerkeraad de plannen voorgelegd. En dat was dan meteen de laatste bijeen komst in de huidige consistorie, die als het ware tegen het kerk gebouw staat aangeplakt. Met de verbouwing zal dit enige overblijfsel van een kerkge bouw uit vroeger eeuwen ver dwijnen. De restauratie, die oorlogsschade, zoutschade en alle consequenties van deze funeste invloeden tege lijkertijd zal uitbannen, is moge lijk geworden dank zij een flinke bijdrage uit het Nationaal Ram penfonds. Zestigduizend gulden zal door deze instantie worden beschikbaar gesteld en bovendien nog een som van dertigduizend gulden voor de aanschaf van een nieuw orgel. Het plan voor deze restauratie komt in de plaats voor een enkele jaren geleden gelanceerd idee om in Brui nisse eeu geheel nieuwe gereformeer de kerk te bouwen. Omdat de kosten daarvan voor de kerkeiyke gemeente zelf en voor het Rampenfonds veel te hoog werden, verdween dit plan in de la. Voor de gereformeerde kerk van Bruinisse blijft nu nog een bedrag van 17.000 over, dat uit eigen mid delen zal moeten worden bjjgapast Men heeft al de beschikking over een fonds van zes mille, terwijl de ge meenteleden zich destijds hebben ga rant gesteld, zevenduizend gulden bij te dragen. Het nog resterende bedrag van drie tot vier duizend gulden zal op een andere manier bij elkaar moe ten komen. Onderdak Voorlopig heeft men voor de zondag se erediensten onderdak gevonden in het gebouw van de oud-gereformeer de gemeente. Dat zal ongeveer, een half jaar duren. In die periode zul len de vergaderingen en de bijeen komsten van de verschillende ver enigingen worden belegd in de pasto rie naast de kerk, die wegens een vakante predikantsplaats leeg staat. Drie plaatselijke bedrijven zullen het hele werk voor hun rekening nemen: gebr. Van Oeveren en de firma's S. C. de Graaf en J. Huibers. Begonnen wordt niet liet weg werken van de diepe sporen, die liet zoute water in de muren heeft achtergelaten. Daartoe zal een spaumuur van gele pora de lux- steen aan de binnenkant tegen de bestaande wanden worden opge trokken. Een systeem, waarmee men in andere kerken ook be langrijke successen heeft behaald. Wanneer men zo eenmaal de nu wat grauwe sfeer uit liet gebouw heeft verdreven, komt het inte rieur aan de beurt. De oude banken zullen plaats ma ken voor nieuwe houten zitplaatsen, waarvan het aantal ongeveer vijftig minder zal worden dan op het ogen blik het geval is. Dat vindt zijn oor zaak in een verkleining van de kerk ruimte. Het achterste deel van de kerk zal over de volle breedte onge veer zeven meter worden ingekort. Op deze plaats worden vergaderza len. een nieuwe consistorie en een keuken ondergebracht. Verlichting Ook de verlichting zal worden ver nieuwd. De gedachten gaan uit naar t.l.-buizen, weggewerkt tussen de die op stapel staan. Zo zal de N.V. Oostrom's conservenfabriek uitbreiden met een fabriekscom plex van 4500 m2, dat nog voor. mei van het volgend jaar iri ge bruik moet komen. Verder staat op het programma de bouw van een machinefabriekhal van 65 bij 22 meter voor de heer Ribbens uit Kapelle, en zyn er nog twee aanvragen voor industrievesti ging langs de rijksweg ingediend. Naast de particuliere bouw staan voorts nog uitbreidingen op stapel van enkele plaatselijke bedrijven en zijn er voor kassenbouw weer enkele aanvragen binnengekomen. Burgemeester Van Suylekom conclu deerde hieruit, dat Kapelle „een ge zonde en frisse gemeente is", waar- l»y hjj er nog op wees, dat nu reeds vast staat, dat het inwonertal dit jaar met meer dan honderd zielen is toegenomen. Bij de hierop volgende behandeling van de begroting brachten de raads leden verschillende wensen naar vo ren. Zo vroeg de heer C. Goud (vrije lyst) aandacht voor een intensievere rattenbestryding, verhoging van en kele subsidies en adviseerde de heer J. de Jager (a.r.) toch vooral de ontwikkelingsgang by te blijven, vooral nu de gemeente groeit „in tal en last". Wensen De lieer J. M. Zuidweg (cJi.) bracht verder de kledinguitrus- ting van de brandweer ter spra ke en toonde de heer J. Slabbe- koorn (s.g.) bedenkingen tegen de wijze waarop de Franse ge vallenen jaarlyks worden her dacht, hetgeen aanleiding gaf tot een kleine discussie. Ditzelf de was het geval toen de heer O. Tramper (p.v.d.a.) vroeg of de chr. nationale school dit jaar voor een uitbreiding kwam te staan. Volgens hem zou er geld gespaard kunnen worden door de leerlingen over te hevelen naar een leegstaand lokaal van de o.l. school, maar volgens de burgemeester was dit niet mo gelijk. Nadat over de verschillende punten uitvoerig van gedachten was gewis seld, kon de raad zich tenslotte met de begroting akkoord verklaren. Al leen de heer J. Slabbekoorn (s.g.) wenste de aantekening geacht te hebben tegengestemd op enkele principiële punten. De begroting van het woningbedrijf werd door de raad eveneens goedgekeurd. In verband met de groei van de ge meente en noodzakelyke uitbreiding van de begraafplaats, werd voorts een voorbereidingsbesluit genomen op de herziening van het uitbrei dingsplan. Dit plan, dat in schets ge reed is, geeft vooral voor Biezelinge grote wyzigingen aan. (Advertentie) Kaarslicht flonkerend, feestelijk 1 GOUDA KAARSEN bovenkant van de muren en het plafond. In plaats van met de huidige kolenkachel en de oliehaard zal de kerk zal straks worden verwarmd volgens een oliestook-heteluchtsys- teem. Zo zullen dus over ongeveer een half jaar de gemeenteleden van de Brui- nisser gereformeerde kerk een ge bouw uit het eind van de negentien de eeuw binnenstappen, dat een ver jongingskuur heeft ondergaan. Niet meer door de deuren aan de kant van de Noorddyk betreden zij het inaar aan de zykant. Want naar het gerestaureerde kerkgebouw komt een nieuwe entree. Heden werden plotse ling door een noodlot tig ongeval van onze zijde weggerukt onze zeer geliefde zoontjes JANTJE en ADRIE op de aanvallige leef tyd van 3 en 2 jaar. Zeer zwaar valt ons dit verlies. De diepbedroefde ouders, L. de Witte N. de Witte-Verhage Westkapelle, 16 november 1961, Kloosterstraat 2. Liever geen bezoek. Heden werden van on ze zijde weggerukt door een noodlottig on geval onze zeer gelief de kleinzoontjes JANTJE en ADRIE op de zeer jeugdige leeftijd van 3 en 2 jaar. Zeer zwaar valt ons dit verlies. De diepbedroefde grootouders, J. de Witte J. de Witte-Cijsouw A. Verhage W. Verhage-Lievense Westkapelle, 16 november 1961. Heden werden door een noodlottig ongeval van onze zijde wegge rukt onze zeer geliefde neefjes JANTJE en ADRIE op de jeugdige leeftyd van 3 en 2 jaar. Zwaar valt ons dit ver lies. W. de Witte R. T. de Witte- de Rijcke en kinderen IC. de Witte J. de Witte- Verhulst en kinderen P. de Witte K. de Witte-Faasse en kind Westkapelle, 16 november 1961. Heden, werden plotse ling van onze zijde weggerukt onze zeer geliefde neefjes JANTJE en ADRIE op de zeer jeugdige leeftyd van 3 en 2 jaar. Zeer zwaar valt ons dit verlies. Tannie en Ander Lenie Jan Westkapelle, 16 november 1961. Heden overleed onze innig geliefde vader, behuwd- en groot vader JOOST BOOGAARD in de ouderdom van 69 jaar en 11 maanden. C. Boogaard C. Boogaard- Gabriëlse P. L. Blaas- Boogaard S. Blaas L. Boogaard C. Boogaard-Peper L. Boogaard B. Boogaard- Passenier A. Boogaard E. Boogaard- van Hoorn L. Jongepier- Boogaard C. P. Dourlijn- Boogaard A. Dourlijn A. Seybel- Bopgaard H. P. Seybel E. Provoost- Boogaard J. Provoost En kleinkinderen Domburg, 16 november 1961. Heden is geheel onver wachts van ons heen gegaan onze lieve, zorgzame vrouw, moe der, behuwd- en groot moeder JANNA ADRIANA GUEQUIERRE, geboren Van Breen, op de leeftijd van 73 jaar. Vlissingen: A. A. Guequierre Dordrecht: D. J. Guequierre M. Guequierre- do Kraker Middelburg: F. E. G. Verstelle- Guequierre J. Verstelle En kleinkinderen Vlissingen, 16 november 1961, Verk. Quakk.str. 157. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 20 november a.s. Vertrek Verk. Quak- kelaarstraat 157 des n.m. 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12