„verse vreemde bouwsels van vreemde heren HERO R0ZEB0TTELJAM IS El? WEER Nü tijdelijk extra-voordelig! NIEUW-GUINEARAADSLID SCHRIJFT OPEN BRIEF RYNBENDE'S Doodvonnis voltrokken RUSSEN BEZITTEN NU 430 DUIKBOTEN MINISTER-PRESIDENT OVER ZAAK VRACARIC DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU R AN T 9 Wie van Tholen naar Poortvliet rijdt ziet rechts van de weg tussen het ge boomte het dak van een pagode. Wie verder in het eiland doordringtstuit tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse op een huis vol ovale ramen: Foto's: linies boven het dale van de pagode tus sen de bomen, rechts boven de zijgevel van ,JDe Reygersburgh" met zes van de twaalf ovale ramengeheel links twee ovale ra men, die de voordeur van ,J)e Reygers burgh" flankeren en links nog een paar ovaaltje in een bijge bouwtje. Onder de mo lens van de heer Schrier uit Sint-Maar tensdijk, geheel onder de kachel van hotel Zeelanden links on der weer de pagode, nu in haar totaliteit, als het buiten ,J5tads- zicht". (Foto's P.Z.C.) rWAALF ovale ramen zitten er in „Be Reygers burgh", een hoeve, buitenplaats bijna, links van de weg tussen St.-Maartensdijk en Stavenisse. Zelfs het bijgebouwtje draagt ovale ramen. Rond die vreemde vensters hangt een mysterie. Het mysterie van meneer Hêron, die rond 1680 eerste burger van Sint-Maartens dijk was en het in deze tijd heeft daten bouwen. Alge meen wordt aangenomen, dat meneer Héron 'eens iets anders wilde. Mevrouw Hage, echtgenote van huidige eigenaar A. L. Hage, hééft nu iets anders, 't Is een heel gezeem al die ovale ramen, maar dat heeft meneer Héron natuurlijk niet kunnen voorzien. Er zijn op Thoien, waar men niet over „De Rey gersburgh" spreekt maar over „het-huis-met-de- ovale-ramen", al veel the orieën opgebouwd rond deze merkwaardige ven sters. Belangrijkste is wel de eier-theorie. Meneer Héron het Frans voor reiger zou de ramen de vorm van reigereieren hebben willen geven. In dat geval zou hij het huis ook naar zichzelf hebben genoemd óf hij heeft zijn eigen naam aan „De Reygersburgh" ontleend. Het huis zou zijn naam dan weer te danken heb ben aan een reigerkolo nie, die tot omstreeks de laatste eeuwwisseling in de omgeving van het huis was te vinden, liet mysterie blijft intus sen. Mocht de eier-theorie juist zijn, dan zijn de rei gers intussen toch wel da nig gedegenereerd. E:n vreemd heer was het ook, die even bui-v ten het stadje Thoien in 1909 de villa „Stads- zicht" liet bouwen. Een torentje, dat het bizarre geheel bekroont, geeft het bouwsel uit de verte het aanzien van een pagode, een tempel uit Thailand of daaromtrent. Het was een meneer La Fonteijne, een textielhandelaar uit Ber gen op Zoom, die blijkbaar óók al eens iets anders wilde. Iets mooiers eigen lijk. Want het verhaal gaat nog altijd, dat de heer La Fonteijne. een wat zonderlinge vrijgezel, een huis wilde, dat mooier zou zijn als dat van de be kende jhr. J. van Vreden- burch, die een eindje ver derop een huis had laten zetten. „Al ben je niet van adel, kun je toch wel mooi bouwen", moet de heer La Fonteijne hebben gerede neerd. Of hij gelijk heeft gekregen... Op het buiten „Stads- zichl" woont nu de lieer L. Sieling, een zoon van eigenaar D. Sieling uit Melissanly de bekende voorvechter van de brug voor Goeree-Overflakkee. Tóen de heer La Fonteijne nog leefde, woonden er zijn pachters, die de omliggen de grond bewerkten. De heer Sieling heeft het huis nog van de heer La Fon teijne zelf gekocht. Had de brug-voorzitter en -voorvechter het huis na de dood van La Fonteijne willen verwerven, dan had hij moeten onderhandelen met de huishoudster en de chauffeur van de merk waardige textielhande laar, die al zijn bezittin gen aan deze twee mensen vermaakte. Aan het aan vaarden van deze erfenis was de voorwaarde ver bonden, dat zij éénmaal per jaar het graf van de erflater moeten bezoeken. Veemde mensen, vreemde bouwsels. Minder vreemd zijn de twee molentjes, die meneer C. C. Schrier aan het Stenenpad in Sint- Maartensdijk in zijn tuin tje heeft gezet. De heer Schrier is molenaars knecht geweest, vandaar. Maar als vrouw hem niet remde, zou hij zijn hele tuin vol molens zet ten. „O neen", zegt zijn vrouw als hij die mogelijkheid aansnijdt, „dan gaat heel je tuintje er aan." „Nou-nóu, ze zijn zo maar niet klaar" reageert hij dan. Maar het moet maar bij de modellen van een galerijmolen en een grond- zeiler blijven. De grond- zeiler is een fantasietje, de galerijmolen is een ge trouwe nabootsing van de molen van Sint-Maartens dijk, waar Schrier tien jaar op werkte. Tenslotte een vreemde kachel, die men in het ho tel „Zeeland" van de heer A. J. En gel vaart te- Tho ien vindt. Een Duitse cir culatiekachel, die min stens 150 jaar oud moet zijn. Een toren van een kachel, een burcht met kantelen om cokes in te verwerken. „Een foto voor de P.Z.C. f" reageerde de heer Engelvaart, „ja, ga je gang maar. Dat is een flinke krant. Een grote oplaag en ze zijn er altijd vlug bij ook." Nu was dut wel wat overdreven. De kachel staat al zo'n tach tig jaar in het voornoem de etablissement Advertentie Verfrissend, verkwikkend, ver rukkelijk. Met volop vitamine-C voor méér gezondheid in herfst en winter. Tijdelijk Hero Rozebotteljam (huishoudkwaliteit lesoort)van 98 ct voor 93 ct. Profiteer veel... neem 'n voorraadje in huis! Hero Jams zijn jams voor de fijnproevers! Voor hetzelfde geld méér smaak. SFEER VAN VIJANDSCHAP.. Papoealeden niet met initiatieven akkoord In een open brief aan de Nederlandse regering betoogt het lid van de Nieuw-Guinearaad, de heer E. J. Bo- nay, dat alles wat de raad thans naar voren brengt in de vorm van moties, resoluties e.d., niet op initiatief van de Papoealeden gebeurt. De heer Bo- nay wil hier de aandacht van de Ne derlandse regering en de volksverte genwoordiging op vestigen. „De verwachtingen omtrent deze raad, die in het begin hoog waren gespannen, worden met de dag meer teleurgesteld, omdat een paar Neder landse leden, trouw gevolgd door een paar Papoealeden, de raad slechts ge bruiken om hun mening aan de ande ren op te dringen", aldus de heer Bonay. „Zo wordt er achterdocht ge zaaid in de raad o.m. ten aanzien van mq en is een groot deel van de raadsleden de argwaan bijgebracht, dat ik sympathiseer met Indonesië, omdat, toen de delegatie van de Nieuw-Guinearaad Nederland be zocht, ik op een particulier uitstapje naar Antwerpen daar enige Indone siërs heb ontmoet. Die ontmoeting was een particuliere zaak. Daarbij zijn geen officiële aangelegenheden besproken, maar ook al zou dit zo zijn geweest, dan heb ik als voor man van het Papoeavolk het recht om te spreken met wie dan ook". Waarom ik niet „Waarom zouden de groep-Rqkens en prof. Duynstee wel mogen spreken met de hoogste leiders van Indone sië en waarom zou minister Luns wel mogen spreken met vooraan staande Indonesiërs in New York, ter wijl ik als een van de huisheren van Nieuw-Guinea dat recht niet zou hebben?", zo vraagt de heer Bonay zich af. „Gelet op de verklaringen van de Anti Revolutionaire Partij en de Partij van de Arbeid en van een groot deel van het Nederlandse volle, Associatie Antillen met E.E.G. een feit „De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft een oplossing gevonden voor de vraag stukken, die nog open stonden in het vraagstuk ran de associatie van de Nederlandse Antillen met de gemeen schap" ,aldns is in een communiqué in Brussel medegedeeld. „Dientengevolge en onder voorbehoud van de uitvoering der werkwijze, voorgeschreven door het E.E.G-ver- drag, kan de associatie van de Ne derlandse Antillen wat betreft de ge meenschap als bereikt worden be schouwd". (Advertentie) I dat een soortgelijk standpunt in neemt, waarom mag ik dan niet vrij 1 zijn mijn contacten te zoeken en mijn mening te uiten? Toen ik terugkwam in Nieuw- Guinea deelde de voorzitter van de Nienw-Gninearaad mij mee, dat alle leden van de delegatie mij beschuldigden en werd ik door hem ondervraagd als gold het een justitieel onderzoek", zo zegt de de Bonay voorts in zjjn brief. De heer Bonay, die één van de twee vertegenwoordigers van het district Japen-Waropen in de Nieuw-Guinea raad is, verliet op drie november een zitting van de raad, nadat hij had verklaard in dit college een sfeer van vijandschap te voelen en zich uit de raad terug te trekken. een pittige 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 6 SS ptr literfles exclusief glit In de gevangenis van San Quentin is een einde gekomen aan het leven van de 31-jarige Richard Arlen Lind- sey. Lindsey was tot de doodstraf veroordeeld wegens aanranding van en moord op de zes jarige Rose Marie Riddle. Lindsey's echtgenote, de 23-jarige Dixie Elaine, die medeplichtig werd bevonden zij hielp het kind ont voeren werd tot levenslang veroor deeld. Zij zal in de gevangenis moeder worden. Volgens „Jane's Fighting Ships", het Britse handboek over de zeestrijd krachten overal ter wereld, beschikt de Sowjet-Unïe nu over een moderne duikbootvloot van naar schatting 430 stuks. Het aantal Russische duikbo ten dat van kernvoortstuwing is voor zien, schat Jane's op 6 tot 12 (ge reed of in aanbouw). Hieromtrent bestaat echter geen ze kerheid. De Amerikanen hebben er 23 met kernvoortstuwing gereed. De Sowjets zeggen zelf er meer te heb ben. Do Sowjet-Unie gaat in toenemende mate oorlogsschepen uitrusten met geleide projectielen, evenals de Ame rikanen trouwens. Grote schepen als kruisers schijnen de Russen niet meer te bouwen. Het accent is meer op de kwaliteit dan op de kwantiteit ko men te liggen. De minister-president prof. De Quav heeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Scheps (p.v.d.a.) over de arrestatie van ae Zuidslavische verzetssrtijder Vra- caric in Wept-Duitsland onder meer geantwoord dat de gang van zaken voor de regering geen aanleiding is geweest aan de Duitse regering blijk tegeven van ernstige ongerustheid. Blijkens een publieke mededeling van de Duitse bondsregering, zo verklaart de minister, is de arres tatie van Vracavic geen onderdeel geweest van een grootscheepse actie tegen voormalige verzetsstrijders, doch een op zichzelf staand geval, waarbij een uit 1941 daterend arres tatiebevel ten uitvoer was gelegd. Dit arestatiebevel is ingetrokken en het daarop betrekking hebbende dos sier is vernietigd. De Duitse bonds regering heeft in het openbaar me degedeeld, het voorval ten zeerste te betreuren, aldus het antwoord van de minister-president.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5