Regering zal binnen afzienbare tijd nota toerisme indienen KLANKBORD Telegram over Loethoeli werd vastgehouden Vrouwenraad verdeeld over dienstplicht voor meisjes Geleerden uit V.S. vestigen zich in Praag BOK „WALCHEREN" SJORDE GEZONKEN .BITUMARIN" NAAR DE OPPERVLAKTE DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE! COURANT S Begroting economische zaken goedgekeurd „Middenstand deelt in de gestegen welvaart" (Van onze parlementaire redacteur) In een lang betoog ter beantwoording van de vragen en opmer kingen die enige afgevaardigden gisteren in de Tweede Kamer gemaakt hadden over de afdeling middenstand en toerisme van de begroting van economische zaken voor 1962 heeft de staats secretaris van economische zaken de heer Gijzeis de verwach ting uitgesproken dat de middenstand in de gestegen welvaart zal kannen delen. In elk geval was hij het niet eens met de uit spraak van de heer Peters van de K.V.P. dat het midden- en kleinbedrijf is achtergebleven bij het grootbedrijf. een aantal branches moeilijkheden zijn met de omzetbelasting. Er is echter contact opgenomen met de minister van financiën, prof. Zijlstra, en dat heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Wat de liberalisatie van bedrijfspanden aangaat, deelde hij mee, dat op het ogenblik overwogen wordt in hoeverre deze liberalisatie kan worden doorgevoerd. Behalve de heer Peters voerden het woord over dit onderwerp de heren Schmal (c.h.), Visser (v.v.d.), Ree horst (p.v.d.a.), Van Eysden (a.r.) en v. d. Heuvel (k.v.p.). Zij begaven zich nog al in details en informeer den o.a. naar wat de staatssecretaris dénkt te doen 'jst aanpassing van de grenzen van het middenstandsltre- diet aan de gestegen kosten; wan neer de nota over het toerisme kan worden verwacht; hoe het staat met de bestudering van het vraagstuk van de winkelsluiting; of kan wor den overwogen om in overleg met de S.E.R* de adviezen van dit lichaam aan een redelijke termijn te binden, opdat een slagvaardiger l>e- leid kan worden gevoerd en of het rapport van de commissie inzake het mïddenstandskrediet zal worden voorgelegd aan de vaste commissie voor de middenstand uit de kamer alvorens beleidsbeslissingen worden genomen. Dynamisch Staatssecretaris Gijzeis betoogde dat de ontwikkeling van de de tailhandel in Nederland ongeveer overeenkomt met die in West- Europa. De detailhandel blijkt zelfs een opvallend dynamisch ka rakter te dragen. "Het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in de zelfbedieningsbedrijven noem de hij met een percentage van zeventig zeer bevredigend. De vestigingseisen achtte hij in te genstelling met wat uit de kamer was opgemerkt niet te hoog te lig gen. Voor de ene branche zijn ze wat zwaarder dan voor de andere. Maar hij dacht dat dit niet tot moei lijkheden aanleiding behoefde te ge ven. Niettemin vond hij dat deze lcwestie nog eens bekeken kan wor den. De staatssecretaris erkende dat er in T oerisme Op de verschillende opmerkingen die gemaakt waren over het toeris me en de propaganda voor het toe risme ging de staatssecretaris niet in, omdat binnen afzienbare tijd een nota over het toerisme zal worden ingediend. Bij de bespreking daar van in de kamer zal meer in den brede op een aantal toeristische kwesties kunnen worden terugge komen. De kamer keurde zonder hoofdelijke stemming de begroting van econo mische zaken, de begroting van de staatsmijnen en de begroting van het staatsgasbedriji' goed. Door Zuidafrikaanse P.T.T. De Zuidafrikaanse posterijen hebben geweigerd een telegram met een ver slag van een onderhoud, dat een buitenlandse correspondent van de Londense „Daily Express" met de Afrikaanse Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli heeft gehad, naar zijn be stemming door te storen. Het hoofd van het postkantoor In Durban vertelde dat het telegram was vastgehouden op last van de P.T.T.-directie in Pretoria. Een re den werd niet opgegeven. Albert Schweitzer doet beroep op Kennedy Dr. Albert Schweitzer, Lord Bertrand Russel, Francois Mauriae en nog twee Nobelprijswinnaars hebben een brief geschreven naar president Ken nedy, waarin zij er op aandringen dat Amerika afziet van hervatting van de kernproeven. De twee andere Nobelprijswinnaars waren de Britse geleerde Lloyd Boyd-Orr en de Duitse geleerde Max Born. De brief was ook ondertekend door o.a. de cellist Pablo Casals en de Israëlische filosoof Martin Buber. GEEN OPLOSSING VOOR PERSONEELSTEKORT Praktische bezwaren zijn er legio Prof. Johanna Westerdijk in Baarn overleden In Baarn is gisteravond op 78-ja- rlgé leeftijd overleden professor Johanna Wèsterdyk, die de eerste vrouwelijke hoogleraar in ons land geweest. De begrafenis zal plaatshebben za terdag 18 november na aankomst van de trein van 11.59 op de begraaf plaats Westerveld. Dr. Charles Junge, en zijn echtgeno te, dr. Josephine Junge, beiden ver bonden aan de universiteit van Wash ington, hebben besloten zich in Tsjechoslowakije te vestigen en niet naar de V.S. terug te keren. Het echtpaar, vergezeld van hun aangenomen zoon, maakte een va kantiereis van drie weken door Euro pa. Zij zouden van uit Tsjechoslowa kije Scandinavië bezoeken, maar kwa men eenmaal in Praag niet meer van achter het IJzeren Gordijn te voorschijn. Dr. Charles Junge was verbonden aan de afdeling visserij van de universi teit. Een verslaggever van de „Seattle Póst-Intelligencer" kreeg telefonisch contact met Josephine Junge. Zij vertelde dat „er brieven onderweg naar huis" waren. Op vrijwel alle an dere vragen antwoordde zij „wij heb ben geen commentaar" of „wij heb ben niets te verklaren". RENDIEREN-EMIGRATIE Een Zweedse Lap wil proberen van Denemarken toestemming te krijgen met zijn 1200 rendieren naar Groen land te emigreren. Dertien jaar gele den wilde de Lap, Anders Andersson Blind genaamd, naar IJsland emigre ren. maar bij kreeg toen geen toe stemming zjjn kudde mee té nemen. Eerder dit jaar bracht hij ecu bezoek aan Groenland en hij wil zich daar nu graag vestigen. Blind wil trachten via de Deense ambassade in Stock holm toestemming te krijgen. Volgens het Deense ministerie van Groenland- se zaken, zou ook het plaatselijk be stuur op Groenland zijn fiat moeten geven en is dat moeilijk te krijgen. Enkele jaren geleden heeft Denemar ken het rendier op Groenland geïn troduceerd. Per vliegtuig werden 300 dieren overgebracht. Ruim 30 dieren stierven onderweg, maar de overige hebben zich vermenigvuldigd tot ruim 3000. Doordat hot vervoer alleen door de lucht kon geschieden, was het ex periment echter duur. Tijdens de algemene vergadering van de Nationale Vrouwenraad van Nederland, die gisteren in Utrecht is gehouden, hebben verschillende vron- wenbondleden, ieder in ongeveer vijf minuten, hun meningen kenbaar gemaakt omtrent een dienstplicht voor meisjes. Onder zulk een dienst plicht werd in het algemeen ver staan, de plicht om enige tijd in de verzorgende beroepen werkzaam te zijn. De meningen over dit onder werp liepen nogal uiteen. Een vertegenwoordigster van de Bond van Vrouwelijke Studenten verenigingen zei van oordeel te zijn, dat de dienstplicht voor meisjes geenszins als middel mag worden gebruikt om eventuele hiaten in het regeringsbeleid te dekken. Een afgevaardigde van de Nationale Bond van Verplegenden verklaarde, dat de dienstplicht voor meisjes een revolutie zou betekenen in het ge hele maatschappelijke bestel. Zij vroeg zich af of het juist is. door dienstplicht tegemoet te komen aan het gebrek aan hulp in de verzor gende beroepen. Het bedrijfsleven zal er volgens haar niet gelukkig mee zijn, wanneer alle meisjes tus sen de achttien en eenentwintig j'aar aan het arbeidsproces worden ont trokken. Selectie Sprekende over de verpleging, merkte zij op, dat men in deze sector behalve met een kwanti tatief ook met een kwalitatief te kort kampt. Daarom pleitte zij voor een selectie bij zo'n dienst plicht. Er zijn, volgens haar, in telligente en goed onderlegde meisjes nodig. De hervormde vrouwengroep C.J.C.F. staat op het standpunt, dat de dienst plicht voor het meisje alleen maar kan gelden voor de verzorgende be roepen. De leden van de groep achten het echter minder gewenst, clat meis jes, die zich weinig voor de verple ging interesseren, worden gedwon gen hier werkzaam te zijn. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen vindt dat het. afstand doen van lijd ten behoeve van de ge meenschap juist is. Men staat cch= ter geheel afwijzend tegenover mili taire dienstplicht voor het meisje. Ook fabrieksarbeid wil men uitslui ten. Voorstandster Een vertegenwoordigster van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zei, dat nu de vrouw nagenoeg dezelfde rechten heeft als de man. het goed is dat het meisje beseft., dat zij ook plichten heeft.. Naast dienstplicht voor jongens is er, zo verklaarde zij, "een dienende plicht voor meisjes. Zij vindt het raadzaam nu al meisjes van mulo- en middelbare scholen vertrouwd te maken met lichte verplegingswerkzaamlieden, onder andere door de leerlingen één middag per veertien dagen in een verpleeginrichting of bejaar dentehuis te laten werken. Daarna zou men een beroep op de meisjes moeten doen om op basis van vrijwilligheid een jaar te gaan werken in een inrichting. Mocht dit niet voldoende krachten opleveren, dan zou men over kunnen gaan tot, het verplicht stellen van een derge lijk „werkjaar", met ruime vrijstel lingsmogelijkheden. Verwerpelijk Naar de mening van de Vrijzinnige Hervormde Vrouwen Federatie zijn er onder haar leden weinig princi piële voorstandsters van dienstplicht voor het meisje. Men verwerpt dit op praktische gronden. Het bestnur van de federatie vraagt zich af of niet het gevaar dreigt, dat het ene personeelstekort wordt bestreden, terwijl elders tekorten ontstaan. Het zou, volgens dit bestnur, doeltreffen der zjjn zich tot het jonge Neder landse meisje te richten met een op roep zich een jaar vrijwillig in te zetten daar waar dat nodig mocht zijn. Universiteitsstad in Utrecht van 400 miljoen Het college van curatoren der rijks universiteit in Utrecht heeft gister middag in de senaatszaal van deze universiteit de gemeentebesturen en raadsleden van Utrecht, de Bilt en Zeist vertrouwd gemaakt met de plannen voor de bouw van een nieu we universiteitsstad in de Jolianna- p older. Door medewerking van deze drie ge meenten heeft men de beschikking kunnen krijgen over een terrein van rond 400 hectare waarop straks het universitaire gebouwencomplex zal verrijzen. Alhoewel de plannen voor verschillende gebouwen zoals dat voor de tandheelkunde, de fysica en de klinieken van de veterinaire fa culteit reeds in een vergevorderd stadium zijn, verwacht men de tota le realisering van dit gigantische complex niet eerder dan over vijf tien a twintig jaar. Bij de huidige bouwprijzen zijn de kosten op ruim 400 miljoen gulden geraamd. RIJKSPOLITIE KOMT 850 MAN TEKORT Volgens de memorie van antwoord op de begroting 1962 van justitie be draagt het tekort aan manschappen bij de rijkspolitie thans 850 man. Overleg met de minister van defensie over vrijstelling van dienstplicht voor adspiranten van de rijkspolitie heeft nog geen resultaat gehad. Pool zette uit wraak hotelkamer blank Een 34-jarige Poolse landbonwer is dinsdagnacht door de politie te Amsterdam aangehouden omdat hij in een hotel aan de N. Z. Voorburg wal opzettelijk een kraan had la ten lopen, waardoor een waterschade van ruim 600 gulden was ontstaan. De Pool was op doorreis naar Cana da, waar hij zich als emigrant wil vestigen. In het hotel te Amsterdam kreeg hij ruzie met zijn echtgenote. De hotelhouder wees hem toén een aparte kamer aan. Uit wraak deed hij toen de stop in de vaste was tafel en liet hij de kraan lopen. Dr. Hans Kr oil. de Westduitse am bassadeur in Ruslanddie zich we gens onvoorzichtige uitlatingen m een gesprek met de Russische pre mier Kroesjtsjew, moet verantwoor den bij bondskanselier Adenauer, is dinsdag uit Moskou via Brussel in Keulen aangekomen. De foto laat zien hoe hij op het vlieg veld van Keulen (midden) de jour nalisten te woord stond. Begrafenis Theo Mastwijk Het stoffelijk overschot van Theo Mastwijk, het 14-jarige slachtoffer van de Baarnse moord, is gisteroch tend ter aarde besteld. Dinsdagavond werden de stoffelijke resten in het ziekenhuis van Baarn opgebaard van waaruit gisterochtend de kist, die ge dekt werd door een viertal bloemstuk ken van familieleden en kennissen naar de ouderlijke woning werd ver voerd in Soest. In de kerk van de H. H. Petrus en Paulus werd door een familielid van de vermoorde jongen, pater H. G. Mastwijk, een gezongen requiemmis opgedragen. Toen de lijkwagen met twee volg- wagens de parochiegrens passeer de, beierden de klokken. In de kerk waar de lijkkist werd afgehaald door pater Mastwijk, had zich een klein ge zelschap verzameld, waaronder ook de hoofdinspecteur-korpschef van de Baarnse politie, de heer G. J. Backer, die het onderzoek in de Baarnse moordzaak heeft geleid. Dwars over de drukke verkeersweg trok de stoet, waarbij zich talrijke inwoners van Soest aansloten naar de rooms-katholieke begraafplaats. Het ouderpaar Mastwijk en de beide zusjes van het slachtoffer waren de eersten, die na de liturgische plech tigheden bloemen strooiden op het graf van hun zoon en broertje. Proces-Eichmann Voorlezen vonnis zal week duren Het voorlezen van het vonnis over Adolf Eichmann, die dit jaar wegens nazimisdaden in Jeruzalem heeft te rechtgestaan, zal op 4 december aan vangen en ongeveer een week duren, zo meldde gisteren het Israëlische blad „Davar". Het Wereldgebeuren Hamer-stuk Tussen de vele gepensioneerden, die dagelijks een wandelingetje maken door de Moskouse stra ten, kan men sinds twee dagen ook de eens zo machtige Sowjet-minister van buitenlandse zaken tegenkomen. Er is niets meer over van het vele eerbetoon dat hem jarenlang omring de en ook de angst, die als een nim bus om hem zweefde tijdens zijn machtigste jaren, is verdwenen wan neer de oud-minister door de Sowjet- hoofdstad wandelt. Hij is niet gepen sioneerd, maar afgedankt. Hij heeft na een leven dienst aan de partij en het land geen „eervol ontslag" ge kregen, maar hij is, wat men noemt, „op straat geschopt." Dc man voor wie miljoenen sidderden, de heerser die in enkele seconden een potlood streep over de landkaart van Polen trok en zo een eind maakte aan de. zelfstandigheid van het land, leel't nu zelf in angst. De revolutie heeft weer één van haar eigen kinderen opgé- geten. De laatste paladijn van maar schalk Stalin, de enige die nog aan dc glorietijd van de laatste Sowjel- generalissimus herinnerde, mag blij zijn, dat hij er zo genadig is afgeko men. Er is geen nekschot aan te pas gekomen. Molotow zal hebben be merkt dat de „destalinisatie" in de Sowjet-Unie „voor hem persoonlijk al thans geen nadelen heeft meege bracht. Hij mag nog leven en kan zelfs met vrouw en dochter een wan delingetje door Moskou maken. Naar het grote mausoleum zal Mo lotow echter niet gaan. Hij weet dat men zijn grote voorman en vriend, Joseph Stalin, in de nacht uit het lits-jumeaux van de gemummi ficeerde helden heeft gehaald en on der een muurtje op de normale wijze, zij het wat laat, heeft begraven. De Russische onderwijzers hebben de leerlingen bijgebracht dat de naam van dé stad Stalingrad ook foutief was. Alle straten in Rusland, die de naam van de grote oorlogsleider droegen, zijn herdoopt en zélfs de gebruiksvoorwerpen, die van de Sta- Iinfabrieken kwamen, hebben eens klaps een minder „persoonsverheer- lijkend" opschrift. De naam van Sta lin verdwijnt geheel uit de Sowjet- samenleving. Hoewel het moeilijk zal zijn hem wég te denken uit de histo rie. Wat naambordjes verdoezelen, zal bewaard blijven in de gruwelen van de martelkamers van Stalins ge heime politie. Toch heeft niet alleen Molotow moeilijkheden bij deze naamwij- ziging. Als één der diadoehen na Stalins dood heeft hr> vooraan ge staan bij het behoud van Stalins macht en praktijken. Het moet hem, en vele oude bolsjewieken, zwaar vallen, dat men met het lichaam ook de naam van de opvolger van Lenin. onder de grond heeft gestopt. De communisten in het buitenland ligt deze naamverandering ook wel een beetje zwaar op de maag. Voor de communisten in dc „kapitalistische landen" wel te verstaan. Niet de rode leiders achter het IJzeren Gordijn. Die volgen slaafs alles wat het Kremlin dicteert. Zelfs Uibricht. de man die aan Stalin heeft te danken dat Ipj op de hoogste stoel van Oosl- Duitsland zit, heeft de oorlogsleider afgezworen. De Stalin-allee is verle den tijd geworden. In Oosteuropese landen is het alsof er nooit sprake van een Joseph Stalin is geweest. De Italiaanse communistische lei der Togliatti bijvoorbeeld heeft niet zb*n onverdeelde bewonde ring voor de destalinisatie. Hij be klaagt er zich over dat men „in Mos kou zo weinig rekening houdt met de kameraden in het buitenland." Daar werd, zonder dat zij er iets aan kon den doen, hun godheid van zijn voet stuk gestoten, zijn mummie onder de grond gestopt en zelfs het noemen van zijn naam wordt al verdacht: Ogenschijnlijk het einde van een pri mitieve religie van een primitieve, maar gekerstende volksstam. Heeft men zich daarom jaren uitgesloofd in het buitenland ter ere van de grote Stalin, om hem nu coram populo te moeten afzweren? Moet men dan schuld bekennen? Toen Stalin stierf stonden de buitenlandse communis tische bladen stampvol advertenties van particulieren die de dood van Stalin bejammerden. Zelfs de Waar heid-lezers gingen per advertentie in de rouw. Bij deze „tweede dood" van de maarschalk zouden ze eensklaps blij moeten zijn. De klacht van de Italiaanse communisten is te begrij pen. Het valt niet mee zo'n forse zwaai te maken. Want de communis ten in alle landen zijn zo nationaal, dat Moskou de politiek bepaalt. Tussen de vele mee-onttroonde godjes loopt nu in Moskou ook Molotow, dromend van wat hij eens aan macht bezat. „De hamer" koos hij als bolsjewistische strijd naam. Hij is thans uitgeslagen en verslagen. En op een zitting van het partij-presidium was hij een hamer stuk: geroyeerd. In de buitenlandse rode filialen is de destalinisatie ech ter geen hamerstuk. Het blijft ru moerig in hun gelederen. Jammer voor hen. dat Kroesjtsjew zo slecht „nationale" gevoelens heeft ontzien. De bok „Walcheren" van het Vlissingse bergings bedrijf Van den Akker heeft met het dinsdagmor gen in alle vroegte in de tweede Vlissingse buiten haven gezonken pene- treerschip „Bitumarin 2" meer moeilijkheden onder vonden dan aanvankelijk kon worden vermoed. De circa 350 ton metende stalen bak was een even flibberig als onhandel- aav voorwerp en toen men woensdagmorgen dacht hot vaartuig recht in het water te Kunnen zetten, woog de „Bituma rin 2" toch meer dan de „Walcheren" met zijn 250 ton hefvermogen kon tor sen. Een dertig meter lange stalen kabel knapte plotseling af, waardoor de „Bitumarin" voor de tweede maal naar de bo dem van de haven zonk. Opnieuw werden toen de stroppen om de vierkante stalen bak geslagen. Daarna speelde de- bok „Walcheren" een tech nisch en taktiscn beter spel. Omstreeks half drie sjorden de stroppen het vaartuig in rechte positie in het water: onmiddel lijk is men toen begonnen niet het leegpompen van het vaaituig. Pas om vijf uur kwam de „Bitumarin" met enkele scheepsgedeel- ten boven water. Het leegpompen werd tijdens de avond voortgezet, zo dat experts van verzeke ring en scheepvaartinspec tie vanmorgen een onder zoek kunnen instellen naar de oorzaak van het zinken. Tevens zullen nog onderdelen van de bitu marin" alsmede gedeelten van de opbouw de as- faltinstallatie die op de bodem van de binnenha ven terecht zijn gekomen, worden geborgen. De as- faltinstallatie bovenop het vaartuig heeft zware schade opgelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3