Raad Goes sprak grote waardering uit voor burgemeester Noteboom Zeeuwse Almanak Iwu1 BOUWPUT „SCHELDE" IN HET SLOE MET KERSTMIS KLAAR DEUR VAR TREIR ZAT KLEM: VROUW TROK AAR R00DREM t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 NOVEMBER 19.61 BIJ HET AFSCHEID VAN WA ARNEMEND BURGEMEESTER Normale verhoudingen in gemeente zijn thans weer teruggekeerd In hartelijke en waarderende bewoordingen heeft de gemeenteraad van Goes aan het slot van de woensdagavond gehouden zitting afscheid ge nomen van waarnemend-burgemeester dr. J. W. Noteboom en zijn echt genote. Zonder uitzondering werd de scheidende burgemeester, die ge durende ruim een jaar in een bijzonder moeilijke periode leiding heeft gegeven aan de gemeente, dank gebracht voor de wijze, waarop hij een belangrijk aandeel heeft gehad om te geraken tot de- oplossing van de bestuursmoeilijkheden. Dr. Noteboom zelf verklaarde liet enerzijds jammer te vinden Goes te verlaten „ik heb me aan de moeilijkheden en proble men gehecht", zei hij niet zonder ironie maar anderzijds gaf het hem voldoening terug te kunnen zien op resultaten. „Op bestuurlijk gebied 1» er veel veranderd en verbeterd. De normale verhoudingen zijn hersteld", aldus dr. Noteboom. Onmiddellijk na de rondvraag richtte waarnemend-burgemeester Noteboom zich met een afscheidsspeech tot de raad en de inmiddels in de raadzaal verschenen hoofden van verschillen de diensten. Dankbaar was hij de wethouders ook die van het oude college de raadsleden en de amb tenaren vóór hun medewerking en steun. Hij herinnerde eraan onder zee r moeilijke omstandigheden in Goes te zijn gekomen. Aanvankelijk heb ik nog gedacht, dat de vorige burgemeester in zijn functie zou te rugkeren en dat het toenmalige col lege zou aanblijven. Het is een te leurstelling voor mij geweest, dat dit anders is uitgelopen. Ik moest daar om 't beleid van het vroegere college ter zijde stellen als zijnde minder juist, aldus burgemeester Noteboom. 'Nogmaals, ik vind het. jammer, dat de wonde niet geheeld kon worden, vervolgde spreker, die van oordeel was, dat de bestuurscrisis nog wel enkele jaren zal doorwerken. Hij verklaarde voorts, dat de hui dige wethouders zeer wel voor hun taak berekend zijn en leiding kunnen geven aan het gemeente bestuur. Vervolgens droeg hij de ambtsketen over aan de loco-bur gemeester, wethouder J. S. Vis scher. Dr. Noteboom sprak nog de verwachting uit, dat binnen zeer afzienbare tijd een nieuwe burgemeester in Goes zal worden benoemd. Waardering Zonder uitzondering hadden de raadsleden veel waardering voor de scheidende burgemeester. Wethouder Visscher betoogde, dat liet een be wijs is van de persoonlijke moed van dr. Noteboom, dat hij zich bereid verklaarde de waarneming van het burgemeestersambt in Goes op zich te nemen. „U bezit grote bestuurs- capaciteiten. Dat is in het afgelopen jaar wel gebleken", aldus spreker. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met In het college, in de raad en in liet ambtenarenkorps zijn de verhoudin gen weer goed. Het vertrouwen is volledig hersteld, was hij van oor deel. De gemeente is dr. Noteboom hiervoor grote dank verschuldigd, zei de heer Visscher. Dr. Noteboom heeft hard gewerkt. De achterstand in deze gemeente is vrijwel geheel weggewerkt. Nieuwe taken zijn aangepakt, vervolgde de loco-burgemeester van Goes. De heer Visscher wees er verder op. dat smaad, hoon en geringschatting hem niet bespaard zijn gebleven. Ook de wethouder was van mening, dat de gevolgen van de gezagscrisis nog jaren zullen duren. Spreker verklaar de zijn taak als loco-burgemeester aan te durven in het besef, dat de andere wethouders, de raad en de ambtenaren hem terzijde zullen staan. Aan het slot van zijn rede bood de .heer Visscher aan de heer Noteboom een ets van het stadhuis en de grote kerk aan. Voor mevrouw Noteboom .waren er bloemen. De heer F. P. J. Polderman (e.h.) noemde de taak, die dr. Noteboom op zijn schouders heeft genomen bepaald niet benijdenswaardig. Door de wijze, waarop hij deze taak heeft vervuld, heeft'hij de gemeente Goes een grote dienst bewezen, merkte dit raadslid op. Iirzijn dankwoord betrok spreker eveneens mevrouw Noteboom, die vrijwel geen enkele vergadering van de gemeenteraad heeft over geslagen. „Uw inzicht en rijke ervaring op be stuurlijk gebied zijn voor Goes van groot, belang geweest bij de oplos sing van de moeilijkheden", zo stelde het raadslid C. W. Vervest (r.-k.). „Uw optreden in Goes stempelt U tot een ware burgemeester", zei liij ver der. Volgens de heer Vervest zal Goes nog lang zijn dankbaarheid moeten tonen voor hetgeen de heer Noteboom voor deze gemeente heeft gedaan. „U heeft Goes uit de chao tische toestand naar normale ver houdingen teruggeleid. Het geschokt vertrouwen is hersteld", betoogde hij. Hij noemde dr. Noteboom een voor treffelijk bestuurder en een hoog staand mens. Mevrouw Noteboom bood hij als blijk van erkentelijkheid een lepeltje met het wapen vaii Goes aan. VAN TOT Stukje Zeeland in Parijs „Een reis naar Nederland is niet minder nuttig dan een wan deling in Griekenland of een verblijf in Italië". Onder dit motto, afkomstig van de Franse schrijver Georges Duliamel, MEETWERK.... In een dorp op Walcheren moest een straat worden verlegd. Daar kwam enig meetwerk aan te pas, uitgevoerd door mannen, die hier en daar paal tjes in de grond sloegen, schetsen maakten en toen weer verdwenen. Een bejaarde dorpsgenoot had het allemaal belangstellend gadegesla gen. Veertien dagen later verschenen de mannen weer ten tonele. Ze gingen het allemaal nog eens nameten. Daarna gebeurde er geruime tijd niets. Toen kwamen er een paar mannen van weer een andere instan tie om ook nog eens te passen en te melen en enkele weken later kwa men ze terug om het op hun beurt allemaal nog eens na te meten. De bejaarde dorpsgenoot hield het verloop der gebeurtenissen nauwlet tend in het oog. De gang van zaken stond hem maar matig aan. En toen cr na twee jaar weer een opzichter, geassisteerd door twee werklieden, op dezelfde plaats hoogst ernstig aan het meten ging, moest het de oude man eindelijk van het hart. Scham per vroeg hij: .Kunnen julder nie melet'. De opzichter begreep het niet goéd. ..Wat bedoel je??", informeerde hij, waarop de oude man het geduldig allemaal eens heel duidelijk zei: .Kun julder nie mete, want noe kom- hienje al voor de veertiende keer ier en noe weten je het nog nie", sprak hij en of het aan hem gelegen heeft tal wél nooit duidelijk worden, maar met het meetwerk was het toen defi nitief gedaan.... wordt in het „Instituut Neerlan dais" in Parijs een tentoonstel ling ingericht van Franse schil ders die in Nederland hebben gewerkt. Onder hen bevinden zich onder an dere Signac, die in Rotterdam werk te, Le Fauconnier, die in Zeeland heeft vertoefd en Robert Savary, die in 1956 een reis naar Nederland heeft gemaakt. Vooral Zeeland is tot op heden bij de Franse schilders zeer in trek geweest, doch ook Amster dam. Rotterdam, Dordrecht, Hoorn, Volendam. Marken en Spakenburg hebben inspiratie opgeleverd. ANKER Door het vaartuig „Solario" werd in de Vluchthaven te Zijpe een 1200 kg wegend anker opgevist, toen dit vaartuig, dat zelf voor anker lag, zijn anker opdraaide. De vondst is inmiddels naar Hans weert vervoerd, waar zij aan de eigenaar werd over gedragen. Het Belgische vaartuig „Bertus" was het anker^twee jaar geleden in de Vluchthaven te Zijpe verloren. EN ROER Bij het binnenvaren van de buiten haven te Wemeldinge is dinsdag avond het 1700 ton metende sleep- sehip ,Engelina" met één van zijn roeren in aanraking gekomen met de steenglooiing van de havendam. Het roer liep hierbij zoveel schade op, dat het vaartuig onbestuurbaar werd. Door een duiker van het ber gingsbedrijf „Arendsoog" werd het defecte roer woensdagmorgen buiten werking gesteld, zodat het vaartuig de reis kon voortzetten met gebruik making van het ene nog bruikbare roer. Ook de heer PIi. Haverhoek, spre kende namens de fractie van de P.v.d.A. was van oordeel, dat de scheidende burgemeester een zware taak op ziel» heeft geno men. Mede en vooral door zijn toedoen is de bestuurscrisis Opge lost. Hij is een magistraat van al lure. Met voortvarendheid heeft hij aan de toekomst van Goes ge werkt. Wij zien hem node vertrek ken. aldus de P.v.d.A.-fractie woordvoerder. De heer J. H. Roose (k.v.p.) zei. dat hetgeen hij in de rondvraag had ge zegd nog "eens wilde bevestigen. De heer Roose verklaarde toen, dat hij een aantal vragen wilde stellen in de sfeer van een compleet bestuur. Ik doe dit om uw leiding te erkennen. Door mijn optreden zullen uw herin neringen aan Goes niet altijd even prettig zijn. Tijdens een moeilijke periode hebt U Goes naar beste ver mogen gediend, richtte de heer Roose zich tot de scheidende burgemeester. Nadat de heer N. E. van Santé (v.v.d.) zijn waardering had uilge sproken voor burgemeester Note boom „ik ben het volkomen eens met de heren Polderman en Haver- hoek" sprak mr. J. G. v. d. Burgt Hy was van oordeel, dat nog een namens de A.R.-fraetie woorden van grote toekomst is weggelegd voor de dank. gemeente Goes. Oud-Zeeuws mes voor de scheidende burgemeester H Het voltallige secretarieperso- neel te Goes heeft woensdag- =1 middag in de raadzaal afscheid M genomen van de waarnemend s §1 burgemeester, dr. J. W. Note- boom, die, zoals bekend, met ingang van vandaag uit zijn functie is ontheven. Dr. Note- boom, die ruim een jaar het burgemeesterschap heeft M waargenomen, werd in vrien- delijkc bewoordingen toege- sproken door de gemeente- H secretaris, de heer M. J. Tail- lie. Namens het gemeenteper- soneel bood hij de vertrekken- de burgemeester een oud- n Zeeuws mes aan voor de sym- bolische prijs van één cent. Ten overstaan van het perso- neel 'betaalde de burgemeester deze cent. want het volksge- s loof wil, dat de vriendschaps- n banden tussèn schenker en M ontvanger zullen worden door- n M gesneden, als niet de symboli- sche prijs van één cent wordt H betaald. m iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiniüï „Met grote blijmoedigheid hebt U uw werkzaamheden aangevat en tot een goed einde gebracht", aldus mr. v. d. Burgt, die verder zei, dat dr. Noteboom op krachtige en soepele wijze getracht heeft begrip bij te brengen voor de juiste verhoudin gen. Het laatste woord was tenslotte aan burgemeester Noteboom, die getrof fen zei te zjjn door de vele waar derende woorden van de raadsleden, (Slot van pag. 1) van de 44 ha grote Vlissïngse werf betitelde hij als „uitgelezen". In de eerste plaats zal het nieu we project bedoeld zijn voor uit breiding van de reparatiemoge lijkheden. Vandaar ook, dat het eerste stadium, repavatiedokken en -havens omvat. Voor uitbrei ding van de afdeling nieuwbouw is een opgespoten terrein gereser- - veerd. De uitbreiding van de werf in het Zuid-Sloegebied zal werk geven aan omstreeks 500 mensen. Wan neer de eerste fase klaar is, zul len, aklus de Scheld[e-directie, ver scheidene werknemers van de Vlissingse afdeling de nieuwe werf „op gang" moeten brengen. Dit zal uiteraard van korte duur zijn, aangezien verwacht wordt, dat zo spoedig mogelyk daarna, nieuwe werknemers' in liet ZuKD Sloe kunnen beginnen. Reparaties Dank zij uitbreiding in het Sloe- gebied zal „De Schc-lde" een vol waardig reparatiebedrijf bezitten, waardoor de economische positie van de maatschappij versterkt wordt. Dit is zeer gunstig te noe men in deze tijd. waarin een ach teruitgang in de wereldscheep vaart een scherpe daling in dc nieuwbouwactiviteiten tot gevolg heeft. Mede door de minder gun stige ligging van de Vlissingse werf achter sluizen is ''e repara tie-activiteit in vergelijking met de nieuwbouw bescheiden. Ir. Mulock Houwer, wees woens dag nog op werfprojecten in de Scandinavische landen, die men soms gewaagd of futuristisch noemt, maar die er op wijzen, dat het „niet bij het oude blijft". Het bouwen van schepen wordt meer en meer een fabrieksmatige pro- duktie. Met het Sloe-plan is de maat schappij in staat een moderne werf op te zetten, waarbij de pro- duktiemiddelen en cle outillage nog meer dan in het bestaande bedrijf zijn aangepast, waardoor de buitenlandse concurrentie kan worden weerstaan. Zo wordt de nieuwe iverf van „De Schelde" in het Zuid-Sloe. Links bo ven op de tekening het project, waarvan de eerste fase in uitvoering is. Het plan omvat onder meer 8 dokken en een viertal havens. Aan de overzijde van de Sloehaven zullen zich mettertijd andere bedrijven ves tigen. Inbrekers sloegen in Kruiningen hun slag In de nacht van dinsdag op woens dag. is in Kruiiiingen op twee plaat sen ingebroken: in cle sigarenwinkel van de weduwe L. Kroihbeen en in de slagerij Aan de heer J. Baert, bei den in de Hoofdstraat te Kruiningen. In beide gevallen had men het op. de kassa vóórzien: die bij de wedmve Krombeén werd geforceerden die bij dfe heer Baert in zijn geheel meege nomen. De bewoners ontdekten de diefstal pas toen zij 's ochtends in de winkel kwamen. Hoeveel de kassa's aan geld bevatten, kon door de ge dupeerde winkeliers niet dadelijk worden nagegaan. apartpittigsportief Schroef m.s. „Bonjo" zwaar beschadigd Dinsdagmiddag kreeg het 310 ton metende en met grondnoten geladen m.s. „Bonjo", dat van Rotterdam op weg was naar Merksem, in het vaarwater „Zijpe" ter hoogte van Bruinisse een onder water, drijvend obstakel in de schroef, waardoor de schroef werd beschadigd. Het vaar tuig wist op eigen kracht de haven van Wemeldinge binnen te komen, maar verder varen was niet verant woord. Woensdag werd door een kikvorsduïker de defecte schroef ver wijderd en een reserve schroef aan gebracht. Frankrijk stelt regeling vast voor invoer appelen De Franse autoriteiten hebben voor de invoer van tafelappelen uit de E.E.G.-landen in de periode van 1 ja nuari tot en met 31 maart een mini mum-prijsregeling vastgesteld. Van 1 april tot en met 31 mei 1962 zul len er ook peren naar Frankrijk ge ëxporteerd kunnen worden. De Fran se importeurs zullen hiervoor ver gunningen moeten aanvragen. Voor het zonder nood zaak laten stoppen van de trein door aan de noodrem te trekken, stond woensdagmiddag voor de Middelburgse kantonrechter, mevr. J. M.-Z. uit UiUand-Bath terecht. Mevrouw M. reisde op S0 juni niet de laatste trein van Bergen op Zoom naar Ililand-Bath. Toen de trein aan het station van Rilland-Bath stil hield, wilde zij uitstap pen. De deur van de wagon was echter niet open te krijgen. Op het mo ment, dat trein weer ging rijden, zag mevr. M. geen andere oplos sing, dan aan de nood rem te trekken. „Het was de laatste trein en ik raakte in paniek", verklaarde zij woensdag tegenover kantonrechter, mr. J. Moolenburgh. „Ik was in Bergen op Zoom naar de bioscoop ge weest". „Dan draaide daar zeker een wild westfilm" antwoordde mr. Moolenburgh. De officier, mr. Th. Le- bret, had weinig goeds te zeggen over het ge drag van verdachte. „Het was een kleine moeite geweest, het een coupé verder nog eens te proberen", was zijn mening. Mevrouw M. zag nu ook wel in, dat haar optreden op de bewuste avond fout was geweest. De offi cier eiste tenslotte een boete van 25 subs. 5 dagen. De kantonrech ter vonniste conform. Gemeentebegroting in Goes sluitend De begroting voor hot dienstjaar 1963 van de gemeente is sluitend gemaakt. Het resultaat van-de voor bereidingen is bevredigend. Dit ver klaarde gisteravond de raadsvoor zitter van de gemeente Goes, dr. J. W. Noteboom, by do symbolische aanbieding van dit stuk. De begro ting zal de raadsleden dezer dagen worden toegezonden. De behandeling van dit stuk is vastgesteld op 28 de cember, des middags om 2 uur. Motie van raad Goes In de motie, welke de gemeenteraad van Goes dinsdagavond heeft aange nomen, is een stotende fout 1 g'eglo^ pen door het wegvallen 'van .het woord „hebben". Vermeld was:' „dó bestuursmoeilijkheden. die lm ,dez© gemeente bestaan". Hét zal duidelijk zijn, dat hier bedoeld was: „die in deze gemeente hebben bestaan". v Voor Zeeuws nieuws zie ook S dc pagina's 5, 7 en 10. v WEINIG WIND. Aanvankelijk hier en daar mist, overigens droog weer niet plaatse lijk opklaringen. Ongeveer dezelfde' middagtemperafturen als gisteren. Overwegend zwakke wind. ZON EN MAAN. 17 november Zon op 8.02 onder 16.47 Maan op 14.59 onder 1.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2