PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PARLEMENT VAN FINLAND ONTBONDEN „Belgische huurling doodde Loemoemba" II] (Hl Met spoed nieuwe verkiezingen V akantiespr eiders ten einde raad Geen waarschuwing meer, maar bekeuring bij fouten op zebra's Vandaag Eigen rechter Eigen rechter 204e jaargang - no. 270 Dagblad, uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. do Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per weelt, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 nov. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 3S93Q0 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7353, adv. 5213). Oostüuig. tel 23yó. Terneuzen. tel 2116; Zierikzee red tei 2425. edm tel 2094. Rusland eist direct garantie van neutraliteit De Finse premier, Marttï Miettunen, heeft gisteravond nieuwe verkiezingen aangekondigd om een krachtiger steun te verkrij gen voor de neutrale buitenlandse politiek. Dit in verband met de toenemende bezorgdheid van de Sowjet-Unie omtrent het Oostzee-gebied. President Urho Kekkonen had eerder op de avond 11a een bijeen komst met het kabinet, bekendgemaakt dat het parlement was ontbonden en dat nieuwe verkiezingen op 4 en 5 februari ge houden zonden worden. Onder druk van Moskou De meeste, zo niet alle, partijen in Finland hebben hun goedkeu ring gehecht aan het besluit nieuwe verkiezingen te houden, ook de partijen die in de opposi tie zijn. Het besluit werd genomen na de be kendmaking van de Russische eis dat Finland politieke waarborgen geeft, dat het zijn neutrale buiten landse politiek zal voortzetten. Zo niet dan zouden de Sowjets Finlands militaire samenwerking eisen tegen de beweerde Duitse plannen van een aanval. Zij kunnen dit doen op grond van het verdrag van wederzijdse bij stand en vriendschap, gesloten in 1948. £lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll£l Wiesbaden in angst j door vals alarm j Loeiende luchtalarm-sirenes en M toevallig tegelijkertijd laag over de stad kruisende vlieg- tuigen hetaen de bevolking van Wiesbaden gisteren angstige ogenblikken bezorgd. |e Nog pas was dë mensen mee- gedeeld dat een driemaal aan- zwellend sirenegeloei de waar- H schuwing voor een mogelijke m aanval met atoom-, bacteriolo- gische of chemische wapens H zou zijn. De politie, brandweer en functionarissen van de Amerikaanse strijdkrachten,, m ee wier telefoon door de vele aanvragen al gauw was ge- p blokkeerd, konden echter ter p geruststelling meedelen dat de p sirenes door een technische p storing in werking waren ge- ee p komen. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Dr. Kroll ging te ver" houdt Bonn vol De Westduïtse regering heeft gister avond een officiële verklaring uitge geven waarin wordt gezegd dat de persoonlijke denkbeelden" die am bassadeur dr. Kroll vorige week don derdag in zijn gesprek met premier Kroesjtsjew naar voren heeft ge bracht, niet de goedkeuring van de regering te Bonn hadden. De regering publiceerde deze verkla ring nadat bondskanselier Adenauer en de Westduïtse ambassadeur te Moskou gisteravond te Bonn ruim anderhalf uur met elkaar hadden gesproken. Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat nog niet besloten is of dr. Kroll naar Moskou zal terug keren. Bij aankomst in Keulen ontkende Kroll tegenover de pers dat hij zijn boekje te buiten zou zijn gegaan. „Gelooft U dat een ambassadeur zijn plicht doet, als hij geen enkele ini tiatief neemt", aldus Kroll. Hij noem de zijn onderhoud met do Russische premier louter een uitwisseling van gedachten. Rusland dreigt opnieuw Italië De Sowjet-Unie heeft gisteren Italië gewaarschuwd, dat; in geval van een kernoorlog aan de NAVO-bases in Italië een „vernietigende slag" toe gebracht zal worden. Deze waarschuwing' is uitgesproken door de Russische afgevaardigde in de politieke commissie van de alge mene vergadering der V.N., Tsarap- kin, toen hij Italiaanse pogingen gispte om in feite de commissie het gebruik van kernwapens uit zelfver dediging te laten goedkeuren. De politieke commissie van de V.N.- assemblee heeft gisteren met til te gen twee stemmen (Frankrijk en de V.S.). bij drie onthoudingen, besloten de lidstaten te verzoeken „af te zien van het houden of het voortzetten van kernproeven in welke vorm dan ook in Afrika". In hun nota van 30 oktober had den zij om toepassing van dit ver drag verzocht. Maar toen de Finse minister van buitenlandse zaken het afgelopen weekeinde zijn Rus sische ambtgenoot Gromyko in Moskou sprak, verklaarde de laat ste dat politieke garanties, althans voorlopig, voldoende zouden zijn. Gromyko zei tot Karjalainen dat .een zekere politieke groepering" in Fin land voornemens was Finland van het neutrale pad af te brengen. Dit was blijkbaar een toespeling op de sociaal-democraten en andere partij en die in de komende verkiezingen een kandidaat tegen premier Kekko nen willen stelllen. Verkiezingen Deze presidentiële verkiezingen vin den plaats 15 januari en het aldus verkozen kiescollege zal op 15 okto ber het nieuwe staatshoofd kiezen. De parlementaire verkiezingen zullen dus vallen tussen de beide stadia van de presidentiële. President Kebkonen verklaarde in een open brief dat „de toegenomen internationale spanning besluiten eist. die niet kunnen worden uitge steld tot na de normale verkiezingen, die in de zomer van 1963 gehouden zouden worden". „Slechts door een direct lieroep op het Finse voile to doen is het moge lijk de voorwaarden te scheppen voor een gezamenlijke krachtsinspanning". J Staatsiebanket in Accra President Nlcroemah rechts) van Ghana heeft koningin Elizabeth en haar gemaal prins Philip een staat siebanket aangeboden in het Ambas sador Hotel in Accra. Op de foto houdt de Engelse koningin haar ta felrede. Twaalf Deense zeelieden vermist Het 789 ton metende Deense vracht- scliip „Teddy" is maandagavond ten oosten van het Deense eiland Moen in de Oostzee gezonken. Het Deen se schip „Gniben" redde gisteravoud vier van de zestien opvarenden van de „Teddy". De twaalf anderen wor den vermist. Het vrachtschip is binnen twee minu ten gezonken. Het heeft geen sloep uitgezet. Te Kopenhagen wordt aan genomen dat er geen kans bestaat dat men thans nog. zo lang na het vergaan van de „Teddy", meer over levenden zal vinden. „Er moet iets worden gedaan" Telegram aan ministerraad (Van een onzer redacteuren) De Stichting Orkava (organisa tie van Kamp- en Vakantiebe- stedinsbedrijven)die in het Troelstraoord te Beekbergen een driedaagse conferentie houdt, heeft gistermiddag een uur na de opening een telegram naar de ministerraad gezonden, waarin werd aangedrongen op het spoedig nemen van maatre gelen teneinde een doeltreffen de vakantieregeling te bevorde ren. Voorts werd besloten een memoran dum over dezelfde kwestie aan de beide kamers der Staten-Generaal te zenden, aan de Sociaal-Economische Raad en aan andere instanties, voor wie de vakantiespreiding eveneens een voorwerp van studie is. „Wij zitten", zo stelde de voorzitter van de stichting, de heer S. Mulder uit Appelsga. vast, „ondanks dertien jaar arbeid van de Stichting Recrea tie op dit terrein nog altijd in het slop. En het wordt de hoogste tijd dat van regeringswege iets gedaan wordt om te voorkomen dat een van geestelijke volksgezondheid schade lijke situatie blijft bestaan, waarbij voor een gróót deel van ons volk re creatief vakantie houden een onmo gelijkheid is". „De oplossing van het probleem", al- „Verdenking" van V.N.-commissie Tsjombe was er - waarschijnlijk zelf bij Een commissie van de V.N. die een onderzoek naar de moord op Loemoemba heeft ingesteld, heeft in een gisteren gepubli ceerd rapport verklaard, dat „veel verdenking" bestaat dat een Belgische huurling, een ze kere kolonel Huyghe, de dader is, met medeplichtigheid van een landgenoot, een zekere ka pitein Gat. .herdenkt Brazilië de uitroe- ping van de republiek (1889). C .wordt de bekende Ameri- x kaanse diplomaat W. A. Har- S riman te New York 70 jaar. dus de heer Mulder, „stuit af op de onmacht van de overheid die een wettelijke regeling nog niet tot stand deed komen om de vrijheid van het onderwijs, zoals aangevoerd wordt en om de vrijheid van het in dividu inzake zijn vakantie niet in het geding te brengen". Volgens de commissie pleiten de. be wijzen tegen de officiële lezing van de Katangaanse regering, dat Loe moemba en twee van zijn medewer kers, Okito en Mpolo, op 12 februari jj. door „zekere stamleden" werden vermoord, nadat zij uit een gevange nis in Zuid-Katanga waren ontsnapt. De commissie is tot de conclusie gekomen dat de moord volgens een tevoren opgesteld plan is uit gevoerd. Zij nam als „hoofdzake lijk waar" aan, verklaringen, vol gens welke de drie gevangenen op 17 januari werden gedood, kort nadat zij in een villa niet ver van Elizabethstad waren aangekomen. Naar alle waarschijnlijkheid ge schiedde de drievoudige moord in tegenwoordigheid van hoge Ka tangaanse regeringsfunctionaris sen, n.l. president Tsjombe en twee van diens ministers, Moenon- go en Kibwe. Daarna was1" het verhaal van de ont snapping van Loemoemba en zijn medewerkers in elkaar gezet. In de commissie van onderzoek hadden vertegenwoordigers van Birma, Ethiopië, Mexico en Togoland zit ting. De commissie geeft als haar mening te kennen, dat zowel president Ka- savoeboe van Kongo en zijn mede werkers als de regering van Katan ga zich niet aan verantwoordelijkheid voor de dood van Loemoemba, Okito en» Mpolo kunnen onttrekken. President Kasavoeboe en zijn mede werkers, zo vervolgt het rapport, had den Loemoemba en diens collega's uitgeleverd aan de Katangaanse au toriteiten, zeer goed wetend dat zij hen daardoor in handen van hnn erg ste politieke vyanden speelden. Angst Proef van 2 weken vandaag afgelopen VANAF VANDAAG is het voorbij. Voorbij niet de soe pelheid, die de Zeeuwse rijks- en gemeentepolitie sinds het in gebruik nemen der ruim 80 zebra-oversteekplaatsen betoonde. De Zeeuwse weg gebruikers zijn voorgelicht en kregen wanneer ze niet volgens de regels, van de ze brapaden gebruik maakten een waarschuwing. Veertien dagen sinds 1 no vember toen de zebrapa den officieel voor de voetgan gers werden bestemd, heeft de politie waarschuwingen gegeven. Vanaf vandaag mogen de Zeeuwse dienaren der wet de voetgangers bekeuren, die binnen de dertig nieter niet van een zebra gebruik maakt of de automobilist, die, ter wijl hij nog tijd genoeg had, niet voor de zebra stopte. Het „spel" tussen de voetganger!; en de overige weggebruikers heeft veertien dagen proef gedraaid. Zeeland is veertien dagen op het zebrapad geweest. De resultaten daarvan zijn goed. De voetganger is nog wat onwen nig af en toe, aarzelt soms wan neer hij aan de rand van het trot toir staat. De andere weggebrui kers moeten uiteraard ook aan de nieuwe verschijning wennen; de bromfietsers en fietsers rijden soms nog door, de automobilist heeft de zebra's nog niet altijd opgenomen in het routine-sche ma, volgens hetwelk hij rijdt. Tot dusver zijn er geen noemens waardige ongevallen op de zebra'? voorgekomen. Eén van de tien zebra's in Vlïssin- gen zorgde voor een lichte aan rijding, waarbij een auto tegen een andere voor een oversteek plaats stoppende auto reed. „Het is voor mij enorm meegeval len", aldus de eerste reactie van commissaris J. Aan Marion van de Vlissingse gemeentepolitie. De heer Van Marion was de eer ste dagen wat pessimistisch. „Mis schien ben ik wel té pessimistisch geweest, alles is prima verlopen". De voetgangers doen het goed, alleen de schooljeugd maakt er af en toe nog een spelletje van. „Bovenendien", aldus de heer Van Marion, „aarzelen oudere mensen nog te veel. Ik heb eens een da me van haar fiets gehaald om dat te vertellen", zo zegt de Vlissing se politiecommissaris. „Ze was bang".\ Angst, dat is de factor, die de voetganger nogal eens doet aar zelen. meent ook de Middelburgse collega van de heer Van Marion, commissaris van politie, M. A. Reneman. De voetgangers zijn on danks die veertien dagen proeftijd nog niet geheel en al gewend. „Ongedisciplineerd" noemt de commissaris van politie de fietsers en bromfietsers. Op drukke dagen donderdag en zaterdag zijn verschillende Middelburgse agen ten in de weer om de verkeers opstoppingen. die op enkele van c' - 12 zebrapaden ontstaan, te ont warren. Evenals in Vlissingen en elders in Zeeland, is in Middelburg de weg gebruiker op de nieuwe situatie attent gemaakt. De Middelburgse politie deed dit onder meer met een luidsprekerauto. Gewezen werd bijvoorbeeld op de 30 meter*, binnen welke afstand de voetgan ger gebruik moet maken van de zebra, maar ook van de vijf meter binnen welke afstand de automo bilist zijn auto niet bij een zebra mag zetten. „Wij hebben bij ons in de stad die afstand nog maar eens speciaal met een witte tegel gemarkeerd, want daaraan den ken vele autobezitters niet", ver telt de heer Reneman. Vergissingen In Goes noemt inspecteur S. E. Siebels zijn ervaringen met de 15 zebra's in deze stad als „niet on gunstig". De heer Siebels spreekt over „vergissingen" („laat ik het zo maar noemen"), die er door de weggebruikers op en rondom de nieuwe oversteekplaatsen wor den gemaakt. In sommige gemeenten in Zeeland is gebleken, dat de zebrapaden niet op de juiste plaatsen liggen. Zo bijvoorbeeld in Oostburg, waar de oversteekplaats is gesitueerd op de rijksweg, die door de kom (Zie slot pag4 kol. 5 ftanilijn Staphorst heeft vorige week het recht in eigen hand genomen en twee huwelijks-trouwelozen op een opvallende wijze gevonnist. Er werd een „rit der gerechtigheid" ge houden, zoals die vroeger in de dagen van de afgesloten gemeen schap in deze gemeente in zwang was. Een bars stukje folklore mag men wel zeggen, dat men in deze tijd niet meer voor mogelijk zou hebben gehouden. De burgemeester van Staphorst heeft over het gebeurde ernstig het hoofd geschud en aan de Provinciale Overijsselse en Zwolse Courant meegedeeld, dat hij dit eigen rechter spelen onder geen enkele voorwaarde wil goedpraten. Aan de andere kant achtte hij het begrijpe lijk. dat het dorp op eigen gezag heeft ingegrepen. Men wist al lang dat er ernstige moeilijkheden waren in het gezin van een schoenmaker, wiens vrouw betrekkingen had aan geknoopt met een fabrieksarbeider. De schoenmaker was tegen deze na righeid niet opgewassen en had al enige malen gepoogd zich van het leven te beroven. Van officiële zijde was een ingrijpen niet mogelijk en aldus de burgemeester „daardoor bleef het rechtsgevoel zoals Stap horst dat opvat onbevredigend". Ove rigens meende hij, dat de bevolking dit eigen rechter spelen zeker, niet als een „lolletje" had opgevat. Het was een ernstige zaak voor Stap horst en zij werd voor zover men daarvan kan spreken op „waardi ge wijze" behandeld. De mededelingen van de burge meester onthullen wel iets van de achtergronden van deze vreemde rechtspleging, maar een rechtvaardiging van dit optreden zal niemand 'buiten Staphorst er in kunnen vinden. Een enkele maal ontmoet men nog wel eens een be wonderaar van dit soort gebruiken, meestal iemand die het heeft over het „gezonde rechtsgevoel van een ge zonde volksgemeenschap" en meer van dat fraais, dat destijds bij de N.S3. nogal opgang deed, maar over het algemeen zullen slechts weinigen deze zaak appreciëren. Laten de be oefenaren van oude gebruiken het liever bonden bij ringsteken en koen- kelpotten, doch dc rechtspleging overlaten aan bevoegden. Het eigen-rechter spelen hangt de laatste tijd blijkbaar in de lucht. In het begin van deze maand heeft de voorzitter van de Stichting Revako (een orgaan, waarbij recrea tie-, vakantie- en conferentie-oorden zijn aangesloten) de ouders van schoolgaande kinderen opgeroepen zelf de vakantie-spreiding ter hand te nemen. En dus: men neme de jon gelui mee wanneer men met vakantie gaat, ook als is de school nog volop bezig. Dit dan onder het motief, dat ieder recht zou hebben op vakantie in de tijd, die hem past. Er zou zelfs een vonnis van een Rotterdamse kan tonrechter zijn, waarop men zich zou kunnen beroepen. Het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft nu op het verkeerde van deze voor lichting gewezen. Terecht. Het hek zou van de dam zijn als iedereen maar zijn, kinderen zou thuishouden wanneer hem dat belieft. Bovendien verklaarde men ten departemente, dat het vonnis van de Rotterdamse kan tonrechter, waarop de Revako-voor- zitter doelde, niet bestaat. Vermoede lijk was hij in de war met een uit spraak van de kantonrechter in Emmen uit 1955, een uitspraak die echter inmiddels in beroep is vernie tigd. Hier heeft men dus al weer te maken zij het ditmaal niet in het floklorïstische hoekje met het eigen-rechtertje spelen: het aan de laars lappen van de leerplichtwet omdat bepaalde voorschriften deze of gene op een bepaald ogenblik niet passen. De bewuste voorzitter moge in de toekomst zijn woorden zorg vuldiger overwegen. SOEKARNO „WACHT OP MIJN BEVEL" Ter gelegenheid van „mobiele brigadedag" heeft president Soekarno van Indonesië giste ren te Djakarta verklaard „wij zullen blijven strijden voor de teruggave van West-Iran aan Indonesië niet of zonder de Ver enigde Naties". De president z i, dat de Indonesiërs te allen tijde bereid moesten zijn een eventueel commando van hem op te volgen. Hn voegde hieraan toe, dat dit com mando gegeven zou worden zodra de Verenigde Naties zich ten gunste van minister Luns' voorstellen be treffende Nieuw-Guinea zouden uit spreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1