man tussen vijftig zwaarden I Staphorst sleepte man i en vrouw door dorp Bram kan géén kunstjes ADENAUER VERLOOR VAN ZWAKKE GESLACHT AMERIKAAN DIT JAAR NIET ROND DE AARDE Sancties tegen Zuid-Afrika aanbevolen BELGISCHE BAKKERS DREIGEN MET STAKING DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 In Middelburg woont een merkwaardig manEen weinig opzienbarende mededeling: als men maar voldoende graaft blijft er uiteraard maar een gering groepje niet-merkwaardigen overIn Middelburg hoeft men zich dat niet aan te trekken't Is overal zo. Ieder in z?n hoekje. Maar het hoekje van de heer R. W. Klooster ziet er toch wel wat vervaarlijk uit. In een hoekje van zijn huiskamer hangen vijftig slag-, steek- en stootwa- pens. Een luguber vertrekje. Maar meneer Klooster spreekt over die dingen zoals een winkeljuffrouw in het wolvak de functie van breipennen behandelt. Hij heeft als ieder weldenkend mens een afkeer van ge weld, een hekel aan oorlog. Toch is hij een ^atajogos' Bent U al spaarder bij de N.H.M.? Voig het voorbeeld van enige tien duizenden andere Nederlanders die een spaarrekening bij de N.H.M. hebben geopend. Uw spaargelden zijn er vol komen veilig. Andere belangrijke voor delen 2ijn: 3»4 ""te een soepele opvragingsregeling Uw belastingaanslagen op tijd betaald - niet te vroeg, niet te Iaat geen kosten Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ. N.V. Politie tolereert „volksgericht" 'k MOEST er eigenlijk een apart kamertje voor hebben" ver trouwt de heer Klooster ons toe, terwijl hij losjes met een Philippijns kortzwaard een vlieg verjaagt. Achter hem hangt zijn verzameling: negenenveertig charmante werktuigjes, „het vijftigste ben ik te wachten, dat krijg ik over veertien dagen" allemaal heel duidelijk vervaardigd om zo efficiënt mogelijk te doden. Negenenveertig. Er zijn er veel meer, de heer Klooster heeft alle dolken, zwaarden, degens, krissen en hoe die dingen nog meer mogen lieten in een „wereldcatalo gus". Een bescheiden, of althans ont luikende verzameling dus, waarover dc samensteller be rustend verzucht „Er is eigenlijk geen beginnen meer aan. Daarom verzamel is alleen maar steek-, slag- en stootwapens. Geen vuur wapens. Dan is het helemaal niet meer by te houden". Zonder knalwerk er bij dus al zorg genoeg. De wand achter de heer Klooster ziet er weinig op wekkend uit. Een koppensneller3- zwaard uit Atjeh „vlijmscherp als een scheermes" een Fran se bajonet met vier bloedige gleu ven, gebruikt in de loopgraven oorlog 1914-1918, een Moorse dolk, een ponjaard, zoals de Duitse adel borsten die droegen, een parang van de Batakkers, een Nederland se infanteriesabel, 'n klewang van de marechaussee, een zwaard van de militaire academie van West- Point, een cavaleriesabel, waar over Klooster opmerkt: „Een ech te houwdegen". Een van de laatste aanwinsten: een blinkende, gebogen dolk van de Gurkha's, de gevreesde vech tersbaasjes uit Nepal. Met in het foudraal twee kleine mesjes, voor „zelfbewerking" als de nood aan 'de man komt. Een Maleise kris. „Hier werden de mensen echt mee gekrist. Óp de rug er in en dan tot het hart". Leuk, zo'n verzameling. „De meeste mensen vinden het lu guber", zegt Klooster, „maar zo bekijk ik het echt niet. 't Is de aardigheid van het verzamelen. Oude, verroeste sabels poets ik op tot ze blinken, 'k Gebruik origineel legervet. Vaseline, och, ik weet het niet Het beste is nog niet goed ge noeg. Eén lade van een huiselijk dressoir is als poets-arsenaal inge richt. Doeken, pasta's en verfijnde schuurmiddelen. Daarmee is ook de Nederlandse ministerdegen op- JJ Middeleeuwse reactie op ontrouw B (Van onze speciale verslaggever) m De Staphorster bevolking heeft zaterdagnacht het recht in ei- m gen hand genomen tegen twee ingezetenen, die verdacht wer- den van huwelijksontrouw. Door het duister van Staphorst en het a buurdorp Kouveen trok een pro cessie, waarvan Berta S. (48) en Derk T. (45) in een varkens- kooi op een open wagen het middelpunt vormden. Een paar uur lang trok de door honderden u Staphorsters omdromde kar B door de twee dorpen. Een van de dorpelingen en initiatief-' nemer van dit middeleeuwse volksge- richt vertelde met luider stemme tel kens als de kar tot stilstand werd Dif is Bram, zomaar Bram. Nog steeds met excuses aan de Neder landse taal: Bram kan géén kunstjes. Maar hij is wel lief, vindt U niet? gewreven, misschien wel het meest unieke stuk uit Kloosters verzameling. „Er is namelijk nog maar één minister Luns die nog een compleet uniform met de gen heeft" licht hij toe. Er is ook maar één meneer Klooster. Hoe haalt hij het in z'n hoofd! „Nou, ik ben altijd gek op het Midden-Oosten geweest. Arabië, Perzië en zo. Zo'n twaalf jaar ge leden heb ik eens een film gezien. Met een Arabier. Die had hier, hier voor z'n borst een fantasti sche mooie dolk. Zo begon het. En van het ene dolkje kwam het an dere dolkje". Waar haalt hij het vandaan! „Vrienden en kennissen, die je willen helpen, 't Is vrijwel ondoen lijk om al die dingen te kopen. Dan is het eigenlijk geen verza melen meer. Een hobby van me is ook, oude verroeste exemplaren helemaal op te knappen. Zo heb ik er bijvoorbeeld nu vijf onderhan den van de gemeente Serooskerke. Voor m'n moeite mag ik er één uitzoeken. Kijk, op zo'n manier is het echt verzamelen". Anekdotisch is in dit verband het verhaal van de boom. Bij een kap per ontmoette Klooster eens een man, die hem een degentje toezeg de. Hij mocht het komen halen, 't Was op de Nieuwe Vlïssingse- weg, het eerste huis met een ech te boom er voor. „Ik er naar toe. Maar geen boom. Wel veel struik gewas. 't Zal ergens onder Abeele zijn geweest, toen ik de eerste boom zag. 't Was helemaal ver keerd. Maar laat ze daar nu een sabel voor me hebben, 't Water liep uit m'n mond natuurlijk" oe is het nu als de heer en mevrouw Klooster ruzie krijgen? Saampjes op een vulkaan met die scherpe boedel aan de muur? „Ik heb twee han den" zegt mevrouw Klooster lachend én do verzamelaar zelf vult aan: ,,'k Zal ze nooit gebrui ken. 'k Heb er een vergunning voor en die ben je dan zo kwijt". Het enige motief om de boel maar te laten hangen Neen. Voorshands lijkt ons de heer Klooster een liefhebbend echtgenoot en bovendien zegt htf: „Men zegt natuurlijk wel eens: dat is óók een gevaarlijk manne tje. Maar ik zal ze nooit gebrui ken. Ik ben niet militaristisch. Ik verzamel helemaal uit een oogpunt van curiositeit. Alleen maar om ze netjes te onderhouden en er stu die van te maken, over de her komst en bij welke onderdelen ze gebruikt werden. Maar voor de rest Als ik een wens mocht doen dan zou dat zijn: nooit meer oorlog. Je hebt er niets aan. Wat heeft het voor nut. We hebben het gezien met Napoleon. Dat liep op niets uit. We hebben het gezien met Hitier. Sukkelen en niets als na righeid en ellende". Klooster spreekt over hen als over kleine, stoute jongens, die het aan alle kanten hebben verprutst. Een deel van hun boze boedel hangt bij Klooster aan de wand. Als curio siteit. Curieus toch. Boven: de lieer Klooster bij z'n wandjes geheel boven: stof omslag van een cataloguszoals de heer Klooster die voor zijn eigen verzameling aan hei ver- vaardigen is onder: de Gurkha- dolk met bijbehorende mesjes en een punt van het foedraal (Foto's P.Z.C.). i De 85-jarige kanselier Konrad Adenauer is eindelijk verslagen door het zwakke geslacht in het parlement te Bonn. Hij werd gedwongen een vrouw op te ne men in zijn nieuwe regering, welke vandaag zal worden voor gesteld aan het parlement. In het strijdgewoel om de formatie der nieuwe regering, heeft Adenauer menige pil moeten slikken, maar dit was wel de bitterste. Dit zal dan de eerste maal zijn in de geschiedenis van Westduitsland, dat een vrouw, deel uitmaakt van de regering. Het betreft hier mevrouw dr. Elisa beth Schwatzhaupt, die aan het hoofd zal staan van het nieuw in het leven geroepen ministerie voor gezond- - heidszorg. Zij behoort tot de C.D.U., de partij van bondskanselier Ade- nauer. Het nieuwe kabinet zal uit negentien leden bestaan, twee meer dan de vo- g rige regering. De christen-democra ten zullen veertien de vrije democra- ten vijf portefeuilles beheren, het tweede nieuwe kabinet is dat voor ontwikkelingshulp. Ruimtereis uitgesteld Een teclmisch defect in een roimte- cabine is er de oorzaak van, dat de I plannen om een jonge clümpansee driemaal om dé aarde te laten rei- zen moesten worden uitgesteld, en als gevolg daarvan is de kans, dat B nog dit jaar een Amerikaans astro- B nant een reis om de wereld zou ma ken vrywel nihil. Op Kaap Canaveral verwacht men, dat de eerstvolgende astronaut pas in februari zijn reis zal maken. g De reis van de chimpansee is „min stens een week" uitgesteld. De oor- zaak van dit uitstel is een lek in de hydrogeen-peroxyde tank. De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de Alge- B mene Vergadering aanbevolen diplo matieke en economische sancties te- gen Zuid-Afrika af te kondigen en de Veiligheidsraad bijeen te roepen om te spreken over uitstoting van B Zuid-Afrika uit de Verenigde Naties. Verkiezingen in Syrië De regering van Syrië heeft gisteren meegedeeld dat de eerste algemene verkiezingen na de afscheiding van Egypte op 1 december zullen worden gehouden. Krachtens een desbetreffend decreet zal gelijktijdig met de verkiezingen een volksstemming over de tijdelijke grondwet gehouden-worden. gedwongen, van het schandelijke ge drag van Berta en Derk. De rijkspo litie greep niet in. „Wij wisten niet dat het zou gaan gebeuren en wij zouden de ellende alleen maar groter hebben gemaakt, wanneer wij tijdens de optocht hadden ingegrepen", zo vertelde een politieman. In Staphorst weet iedereen alles van iedereen. Het was daarom ook al spoedig geen geheim meer dat Berta het met Derk hield. Vrij lang voor Staphorst werd nog een afwachtende houding aangenomen, maar de stem men die aandrongen op een volksge richt, werden steeds luider. Het feit dat de echtgenoot van Berta, de 49- jarige fabrieksarbeider Jan S. zich over het gedrag van zijn vrouw in het openbaar beklaagde, was de druppel die de emmer deed overlopen. Uit huis gesleept Normaal Is het om tien uur 's avonds donker en uitgestorven in Staphorst. Nagenoeg iedereen is dan naar bed, in een enkel café zitten nog een paar mensen. Nu bleef echter nagenoeg iedereen op. Niemand wilde iets missen van het oude gebruik. Omstreeks elf uur werd Berta door de hoofd mannen uit haar huis gesleept. Onder luid geschreeuw, vooral van het jeugdige deel van dé Staphorster bevolking, ging Berta op de kar, maar de „rit der gerechtigheid", de Staphorster jeugd in de zelen, moest worden uitgesteld. De tweede „hoofd verdachte" was niet „ter zitting" verschenen. De „dorpsrecherche" trok met een paar auto's naar Meppel en in re cordtijd hadden de mannen „voort vluchtige Derk S." gevonden in een café en niet meer in volkomen helde re staat. Het café werd omsingeld en toen, even na het sluitingsuur Derk zich buiten vertoonde, grepen vele han den hem vast. Tegenstribbelen, schreeuwen noch hullen om hulp hiel pen: Derk S. werd in een van de au to's gestopt cn met grote snelheid verdween men naar Staphorst, waai de kooi met Berta reeds wachtte. Politie bleef weg Ook toen wist de rijkspolitie nog niets, althans, het bleef stil in de huizen met witte bordjes èn blau we letters aan de gevel. Ruim twee uren trok de processie door het dorp, Berta en Derk werden uitgejouwd, beschimpt en uitgemaakt voor alle lelijke dingen die Staphorst maai- kon bedenken. Om drie uur leek er een einde te komen aan de dorpswoede, toen de kar voor het huis van Berta stilhield. Daar eisten de „rechters" dat de twee gelieven hun schuld zouden toegeven. Gebroken gaven zij toe aan de eis van hun dorpsgenoten. De kar ging open en door de nacht sloop Berta naar bin nen en Derk naar zijn eigen woning. De politie haalde opgelucht adem.- Alles was met een sisser if gelopen. Er waren geen ongelukken gebeurd en Berta en Derk zouden beslist geen aangifte van vrijheidsberoving doen. Staartje De districtscommandant van de rijks politie in Zwolle heeft ecliter een on derzoek gelast. Hij wenst te weten waarom de politie van Staphorst en Rouveen dit volksgericht niet heeft kunnen voorkomen. In de twee Overijselse dorpen vermoedt men dat de affaire daarom toch nog wel een staartje zal krijgen. De nationale vereniging van bakkers en banketbakkers in België heeft fisteren besloten met ingang van 0 november in staking te gaan, in dien voor deze datum geen overeen stemming zal zijn bereikt over de broodprijs in België. Sinds gisterochtend heeft het groot ste deel van de Belgische meelfabri kanten de leverantie van meel aan de Belgische bakkers stopgezet uit protest tegen de naar hun mening te lage prijzen, die zy voor hun pro- dukt mogen rekenen. Een voorstel van de regering voor een verhoging van de broodprijs met ongeveer twee cent per kilo werd door de fabrikan ten afgewezen. Ook de organisatie van bakkers, die ongeveer 13.000 leden telt, heeft thans de verhoging van twee cent afgewezen. De prijsverhoging voor het brood, die volgens een officiële mededeling van de vorige week a.s. donderdag zou ingaan, zal door de bakkers niet worden toegepast. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7