Westen zal voor zijn vrijheid grote offers moeten brengen KLANKBORD St.-NicoIaas startte Kinderpostzegelactie Medicament is gevaarlijk WERKGEVERS TELEURGESTELD UITSTEL HUURVERHOGING DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zevende parlementaire N.A.V.O.-conferentie Militaire kracht vormt de enige garantie De delegaties van de nationale parlementen der vijftien N.A.V.O.-landen zijn gisteren in de grote blauwwitte vergader zaal van liet N.A.V.O.-gebouw in Parijs hun zevende jaarlijkse conferentie over de militaire en politieke toestand in de wereld begonnen in een atmosfeer, die meer dan ooit geladen is. De muur dwars door Berlijn, de radio-actieve wolken der gigan tische Russische kernexplosies en de recente Sowjet-nota aan Finland hebben op de eerste conferentiedag hun schaduw ge worpen over de debatten, die werden ingeleid met een bood schap van president Kennedy en redevoeringen van de Neder landse secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker en de N.A.V.O.-opperbevelhebber in Europa, generaal Laurens Norstad. „In de twaalf jaar van zijn bestaan heeft de NAVO reeds aan vele ge vaarlijke situaties het hoofd moeten bieden, zo verklaarde mr. Stikker. Doch ik betwijfel of de toestand ooit zo ernstig is geweest als nu. Ondanks de Russische leuze van vreedzame coëxistentie die overigens zonder inhoud is lijken de vooruitzichten voor een werkelijke vrede en stabili teit in de wereld verder verwijderd dan ooit. Daarom blijft de militaire kracht van de NAVO de eerste voor waarde voor het welslagen van onze politiek", zo zei hij. In de boodschap van president Kennedy, die aan de ruim 120 af gevaardigden werd overgebracht door zijn minister voor het leger, Elvis Stahr, gaf deze de belofte dat „de Verenigde Staten zich in de komende dagen en jaren zullen blijven inspannen voor een ver dere versterking van de Atlanti sche gemeenschap, opdat ze zal kunnen uitgroeien tot een ge meenschap van naties, die econo misch, politiek en moreel verhe ven is boven de vrees voor neder lagen of de wens naar veroverin gen, en gezegend met een geeste lijke kracht, die wortelt in een ge meenschappelijk erfgoed en ver langen naar vrijheid". V er sterking Generaal Norstad verklaarde, dat de Russische druk op Berlijn reeds ge leid heeft tot een versterking van de militaire kracht der NAVO in Euro pa. De toezeggingen, die de NAVO- landen in verband met de crisis heb ben gedaan, zullen tot gevolg hebben, dat het aantal NAVO-divisies in de komende zes weken van circa zestien tot 25 zal stygen. Voorts wordt de bewapening en de getalsterkte ver beterd. Dit is overigens niet genoeg, aldus generaal Norstad. Er moet meer worden gedaan en men zal zich meer offers moeten getroosten om het NAVO-schild in Europa zo sterk te maken, dat aan alle aanvallen, kleine of grote, opzettelijke of onop zettelijke, het hoofd kan worden ge boden. Een potentiële aanvaller moet weten wat de consequenties zijn als hij zou proberen een plaatselijk incident of conflict uit te buiten. Offers Ook de Amerikaanse minister voor het leger, Stahr, legde de na druk op de noodzaak van grotere offers. De Verenigde Staten be steden meer dan tien procent van hun bruto nationale produkt aan defensie, zo zei hij, het Ameri kaanse volk is hiertoe bereid, doch het heeft sterk het gevoel, dat sommige NAVO-landen aan zienlijk meer kunnen en moeten doen om de gemeenschappelijke verdediging te versterken. De regeringen en parlementen van alle NAVO-landen moeten de politie ke moed hebben om hun staatsbur gers de nodige offers te laten bren gen voor het verzekeren van de vrede en de vrijheid. Stahr verwees in dit verband naar de beslissingen der Amerikaanse regering om meer dienstplichtigen op te roepen en de diensttijd te handliaven op twee jaar. De ervaring leert, zo zei hij, dat deze diensttijd nodig is, aangezien de mo derne wapens meer van de militairen eisen dan vroeger. JONGENS LEIDEN AF. Ruim 450 meisjesstudenten in Londen hebben hun handtekening geplaatst onder een petitie, die aan koningin Eliza beth zal worden gezonden. In de pe titie vragen de meisjes de samen smelting van hun school met een jongensschool af te doen gelasten, omdat „de jongens ons afleiden". VISSERS VINGEN KOE. Deense vissers, die in een kleine boot tussen Jutland en Funen aan het vissen waren, zagen op één mijl uit de kust een koe zwemmen, (geen zeekoe). Dc vissers slaagden er In het dier „op sleeptouw"' te nemen en op het droge te brengen. SKI-STOKKEN MET 'N CLAXON. In de „eeuw der techniek" kon het nauwelijks uitblijven. Het nieuwste snufje van de sport-jaarbeurs te Keulen vormde een paar slci-stokken met een elektrische claxon, speciaal geschikt voor intensief gebruikte sneeuwhellingen. Het wachten is nu nog slechts op ski-pistes met ver keerslichten. Dan voelen de skiërs die noodgedwongen huis en haard moesten verlaten om dc lange latten onder te binden zich weer helemaal thuis Mr. Stikker betoogde dat men voor de moeilijke opgave staat, dat een weg jrioet worden gevonden die leidt tussen een geleidelijk opgeven van de vrijheid en een ondergang van de wereld in een grote kernoorlog. Hij waarschuwde, dat men deze uitweg niet kan bereiken door middel van een pseudopolitiek van vreedzame coëxistentie. Nodig is een realistisch en vastbeslo ten zoeken van een modus vivendï, gebaseerd op het simpele feit, dat noch Rusland noch het westen er iets voor voelt zelfmoord te plegen met kernwapens. Deze politiek eist van het westen een constante waak zaamheid, totale vastberadenheid, grote bereidheid tot offers, een diep gevoel van eenheid en een grote tac tische souplesse. Artsen, groothandelaren en apothe kers in Nederland zijn in de afgelopen week gewaarschuwd voor een ge vaarlijk gebleken medicament in de vorm van injectievloeislof. Het gaat om ampullen van het merk „Cal- eïum-thïlo". Het etiket van deze ampullen ver meldt als inhoud 10 ml van een tien- procents calcium-gluconaatoplossing. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is, in overleg met de importeur van de ampullen, tot publikatie van de waarschuwing overgegaan, nadat gebleken was. dat bij het samenstellen van de stof een gevaarlijke vergissing was begaan. Een Amsterdammer, die vorige week een injectie met dit medicament heeft gehad en vervolgens onwel- werd, kwam op de gedachte, dat de injectie hiervan wel eens de oorzaak zou kunnen zijn. Hij waarschuwde de farmaceutische inspectie, die onmid dellijk door het rijksinstituut voor de volksgezondheid een onderzoek naar de stof liet instellen. Hieruit bleek, dat de ampullen niet gevuld waren met 10 ml van een tien-pro cents calcium-gluconaat-oplossing, doch met een oplossing van kalium- chloride, een stof, die nooit wordt in gespoten. De voorraad ampullen In Nederland is niet zeer groot: 1500 ampullen, die een jaar geleden door de importeur werden gedistribueerd. De importeur, die volkomen te goeder trouw is en de autoriteiten van de volksgezond heid alle medewerking heeft ver leend, had zelf geen voorraad meer van de stof. Daar de importeur deze voorraad reeds in 1960 importeerde, is het niet uitgesloten, dat slechts één ampul kalium-chloride heeft be vat. ARBEIDER MOET WONING ZELF BETALEN Bepaalde werknemers betalen weinig belasting Het heeft het Centraal Sociaal Werk geversverbond, blijkens De Onderne ming, wel enigszins teleurgesteld dat de aanvankelijk tegen I april 1962 aangekondigde huurverhoging in ver band met de datum van ingang van de reeds wettelijk vastgestelde verla ging van de inkomsten- en Ioonbelas- |!lllllllllllllllllllllllll^ Oosterstorm neemt af j p (Van onze weerkundige H medewerker.) m H Na de beruchte sneeuwstorm p van 25 februari 1958 heeft het H boven ons land uit oostelijke richting niet meer zo hard ge- waaid als gisteren en ook van- daag nog het geval is. Boven een groot deel van ons land j§ staat een harde tot stormach- ij tige oostenwind, waarmee 1 lucht uit Midden-Europa wordt p aangevoerd. Gelukkig zijn de p temperaturen daar nog niet p laag, zodat het kwik overdag p H nog tussen de vtjf en acht gra- den ligt. Wel zal ons geleide- p p lijk iets koudere lucht berei- ij p ken, maar de vorstgrens, die p p tot bij Oost-Duitsland is door- p gedrongen, zal geen snelle vor- p deringen meer in westelijke p p richting maken. Een vroege p koude-inval met vorst, zoals p een enkele keer omstreeks mid- p p den november voorkomt (o.a. p Ij in 1919 en 1941), staat ons niet p te wachten. De wind gaat ge- p p leidelijk in kracht afnemen en p het kwik zal tot ongeveer vier §1 p a rijf graden dalen. m iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ting tot 1 juli 196.3 wordt uitgesteld. Het orgaan vraagt zich af. of hier mede gezinspeeld wordt op de moge lijkheid de belastingverlaging geheel of ten dele als compensatie van de hunrverlioging te beschouwen. Erg reëel acht De Onderneming deze mogelijkheid niet, zeker niet voor de laagste groepen loontrekkenden. die toch reeds weinig of geen belasting betalen. Wel kan het misschien enig psychologisch voordeel opleveren de huurverhoging met de belastingverla- gang te laten samenvallen met het oog op enige niet tot de werknemers behorende categorieën der bevolking. Inzake het woningbouwbeleid in het algemeen acht De Onderneming het van belang, dat de regering er naar streeft om door huuraanpassingen- subsidies voor de onderscheidene ca tegorieën woningen te doen afbou wen, totdat tenslotte: „bij een vrije woningmarkt, de bouw en exploitatie van woningen wederom rendabel zul len zijn". De regering is zich daarbij bewust van haar verplichting om: „ten behoeve van bepaalde sociaal zwakke bevolkingsgroepen de bouw en exploitatie van woningen op de voet van de woningwet te blijven sub sidiëren". Met deze uitspraak brengt de re gering de woningwetbouw weer terug in het kader van het uit gangspunt van de woningwet: al leen subsidie voor bijzondere.groe pen economisch zwakkeren. De normale valide arbeider zal de kostprijs- of daarmede equivalen te huur van zyn woning dienen te betalen, ook al is dat een woning waarvnn een woningbouwvereni ging eigenaar is. Dit is de enige weg naar even wichtige verhoudingen op de huur markt en tot een economisch en sociaal verantwoord woningbouw beleid, aldus De Onderneming. Militair door vrachlauto gegrepen en gedood Gisteravond is op de Apeldoornseweg in Otterloo een verkeersongeluk ge beurd, dat aan een 21-jarige militair het leven heeft gekost. Een militaire vrachtauto met twee inzittenden, een soldaat-chauffeur en een sergeant, kreeg panne en werd aan de rechterkant van de weg in de berm geparkeerd. De twee inzitten den stapten uit en kwamen op een gegeven moment op de weg schuin links voor de auto te staan. Op dat moment naderde uit de andere rich ting een vrachtauto, die dermate links hield, dat de soldaat G. Kolle uit Amsterdam, werd gegrepen en gedood. 'De twee mannen hadden de wagen zien aan komen. De sergeant kon opzijspringen, de soldaat drukte zich zoveel mogelijk tegen de gepar keerde wagen aan. De tegenligger hield echter zover links, dat hij toch werd gegrepen. De vrachtauto feed door en wordt thans door de gemeen tepolitie van Ede opgespoord. Dodelijk ongeval in suikerfabriek Gistermiddag is de 43-jarige arbei der W. de Vugt oit Oud-Gastel op de suikerfabriek „Dïnteloord" te Stam persgat verongelukt. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur, even voor het aflossen dei- ploegen. De man viel in een modder- put, waarna hij werd meegezogen in de pulp, die van de fabriek wordt af gevoerd. Mede-arbeiders hebben nog getracht de man te grijpen, doch dit lukte niet. De heer De Vugt. was ge huwd en vader van vijf kinderen. V.S. en Engeland willen nieuw kernstopoverleg De Verenigde Staten en Engeland hebben de Sowjet-ünie gisteren in diplomatieke nota's verzocht in on derhandeling te treden over een ver drag tot het verbieden van proeven met kernwapens, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen bekendgemaakt. De regeringen van beide landen ver zochten de Sowjets om zo spoedig mogelijk naar de conferentietafel in Genève terug te keren. In München is de eerste atoombun- her in een tuin bij een particulier ge ïnstalleerd. De bunker komt in seg menten uit Zioitserland. De montage vergt een tijd van 5 d 6 uren. Naar gelang de grootte varieert de prijs tussen de 10.000 en 20.000 gulden. Ouders boos over sluiting school in Limburg Op het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen is een rekest binnengekomen, voorzien van hand tekeningen van alle ouders, wier kin deren de lagere jongensschool te Well bezoeken. In het rekest zeggen de ouders verontwaardigd te zijn door het feit, dat hun kinderen niet meer naar school kunnen. De jongensschool te Well is namelijk door de rijksinspecteur voor het la ger onderwijs ongeschikt verklaard. Vooral in de winter ig de toestand onhoudbaar geworden. De klaslo kalen zijn, door het lekken van de rookkanalen, niet meer warm te sto ken. Bovendien verkeert het school gebouw, dat uit 1884 dateert, in bouwvallige toestand. In 1958 reeds werd een urgentiever klaring voor de bouw van een nieuwe school afgegeven. Tot heden kon men echter nog niet tot nieuwbouw overgaan wegens het beperkte volu me. dat voor scholenbouw beschik baar was. Van de zijde van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen deelde men ons desgevraagd mede, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was. dat binnen afzienbare tijd rijks goedkeuring af zou komen. Voor de 160 leerlingen van de school, die thans gedwongen vakantie heb ben, zal dus een noodoplossing ge zocht moeten worden. Memorandum N.-Guinea naar Tweede Kamer Premier De Quay heeft, als minister van buitenlandse zaken ad interim, aan de Tweede- Kamer het memo randum overgelegd, dat te New York is verspreid onder dedelegaties bij de algemene vergadering der Verenigde Naties. Dit memorandum bevat een uiteenzetting van het Nederlandse standpunt inzake de status en toe komst van Nederlands Nieuw-Gui- nea. ALS VANOUDS IN ENKHUIZEN Het Wereldgebeuren Salazar weer op Portugese brug Ongeveer driekwart van de ander half miljoen stemgerechtigde Portugezen is zondag naar de stembus geweest voor de verkiezing van een nieuw parlement. Ze hebben allemaal voor premier Salazar geko zen. Dat kon moeilijk anders, want er was maar één partij, die van Sala zar, de Nationale Unie. In principe waren begin van dit jaar oppositie partijen in Portugal toegelaten, maar enkele weken voor dc verkiezingszon dag hadden ze zichzelf ontbonden, „omdat een legale oppositie geen kans werd gegeven". Dat was als een demonstratie bedoeld. Niet zozeer voor binnenlands gebruik, als wel om de buitenwereld te tonen, hoe men in Portugal „de democratische vrijheden beknot". Van die demonstratieve ac tie is hoegenaamd niets terechtgeko men. De oorzaak ligt niet zozeer in het feit dat men het semi-dictaloriale regime van Antonio Salazar in be scherming neemt, dan wel dat men de laatste tijd heel vreemde dingen van die oppositie hoorde. Deze staat na melijk in nauw contact met de oppo sitie buiten deze staat van het Ibe rische schiereiland, met mensen als Delgado en Galvao. Dat zijn nu juist niet de mannen die de westerse democratieën (gesteld al dat zij bij het ver dwijnen van Salazars bewind belang zouden hebben), graag het presiden tiële paleis in Lissabon zouden zien binnenstappen. Galyao mag dan zijn bezongen als een moderne vrijheids strijder, die zijn vrijheidszin koppelde aan moed en avontiersgeest bij het kapen van de Santa Maria, een feit is het toch ook dat onder zijn „op perbevel" op het buitgemaakte schip schoten vielen, 'die aan een landge noot-zeeman het leven kostten. Pira ten mogen in jongensboeken een adembenemende rol spelen, in de we reldpolitiek heeft men aan dit soort vrijbuiters geen behoefte. Wat Del gado betreft, de man-met-de-hersens- van-de oppositie, deze heeft de afge lopen week zo'n vreemde stap naar links gemaakt, dat vele zeer trouwe rooms-katholïeke Portugezen, al zijn het de felste opposanten van Salazar, schuw zijn geworden voor deze gene raal in ballingschap. Delgado zocht namelijk voor zijn ambities steun bij het communistische blok. Die wilde men hem maar al te graag geven. Vandaar dat aan de vooravond van de verkiezingen Galvao brak met ge neraal Delgado. Maar de oppositie was niet meer te redden. Portugal ging niet alleen zonder legale, maar ook verstoken van een illegale oppo sitie de verkiezingsdag in. Het Zwitserse weekblad Die Welt- woehe heeft uitgerekend dat men Portugal thans de grootste ko loniale mogendheid ter wereld kan noemen, als men de Sowjet-Unie uit- sehakèlt met de door haar een qua- si-zelfbestuur geannexeerde midden- Europese en Balkan-staten. De laat ste maanden is het in de Portugese kolonie Angola verre van rustig. Er worden pamfletten rondgestrooid, die beloven dat „de zon der vrijheid een maal ook over Angola zal opgaan". Van communistische en „neutrale" zijde is een ongekend groot aantal be schuldigingen in de Verenigde Naties geuit tegen de Portugese „kolonialis ten". Nog steeds zonder succes. De herverkiezing van Salazar bevestigt dus de koers die Portugal tot dusver, ook overzee, volgt. Natuurlijk is de democratie in Portugal bij de zondag gehouden verkiezingen geweld aangedaan. Waar geen oppositie mogelijk is, staat de kiezer maar één weg open: blanco stemmen. Dat helpt niet zo erg veel en is daarenboven louter ne gatief. Het is een modewoord gewor den om over „vrije verkiezingen" te spreken, maar men bedenke wel dat die maar in heel weinig staten werke lijkheid zijn. Daarbij moet worden ge zegd dat het Salazar is gelukt van het aan de rand van de armoede zwe vende Portugal een goed-georgani- seerde staat te maken, waar de fel ste tegenstellingen aan het verdwij nen zijn. Natuurlijk zijn er volgens onze begrippen voorbeelden van schrijnende armoede te vinden, maai de landaard van de Portugees spreekt in deze ook een belangrijk woord mee. Wat volgens onze begrip pen arm is, behoeft in Portugal nog niet zo te zijn. Hoe „ondemocratisch" de verkiezin gen wellicht zondag zijn geweest, voor de westerse wereld (Portugal is een Navo-partner) kan het (voor lopig althans) heilzaam zijn dat Sala zar op de brug blijft. Regeringswis seling zou onherroepelijk zijn weer slag gevonden hebben in de Afrikaan se kolonieën. De wereld heeft waar lijk geen behoefte aan een tweede Kongo. Kindervriend sprak de taal van Bomans De stormwind liet gistermorgen de dakpannen o.p de bejaarde huizen in de aloude haven stad Enkhuizen een stevige roffel slaan. De dame uit Maastricht en de heer, clie uit Havelte was gekomen, vroe gen zich met vele anderen af, of de goede sint wel zou ko men, nu het weer zo lelijk was. Maar hij liet geen ver stek gaan, evenmin als de hoofddirecteur van de P.T.T., de heer J. Hoolboom, de voor zitter van het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels, prof. dr. R. Hornstra, de te- levisie-omroepsters Tanja Koen. Jetta van Leeuwen, Ageeth Scherphuis en Han- nie Lips en vele autoriteiten op het gebied van de kinder bescherming en de kinder postzegels. Weei- of geen weer zij wilden allen getuige zijn van de officiële start van de 35ste kinderpostzegelactie. Deze start vond, evenals vorig jaar, plaats in de taveerne van het Zuiderzeemuseum. Op de post zegels prijken ditmaal afbeeldin gen van bekende folkloristische vieringen, te weten sinterklaas, Driekoningen, Palmpasen, Pink sterbruid en Sint-Maarten. De kunstenares Hil Bottema, knipte het ontwerp voor deze postzegels en knipte bovendien op deze mor gen de loketten open, waarachter de televisie-omroepsters de eerste kinderpostzegels verkochten aan Enkhuizens eerste burger, de heer A. Admiraal. Maar voor het zover was, waren er al heel wat woorden gesproken: ernstige, behartenswaardige en ook vrolijke. De voorzitter van Nederlands Comité voor Kinder postzegels, prof. Hornstra uit Utrecht sprak in zijn begroetings woord van een jubeljaar, naar aanleiding waarvan op deze dag de werkers van het eerste uui-, zij die 35 of 25 jaar voor deze actie ijverden, zouden worden gehul digd. Met enkele getallen gaf hij de enorme groei van de actie aan. In 1924 werden 2 miljoen zegels verkocht met een netto opbrengst van 50.000 gulden. In .1960 een omzet van 60 miljoen zegels met een batig saldo van 2Vs miljoeu gulden. Het totaalbedrag over deze reeks jaren was 22 miljoen en met deze 35ste actie hoopt men de 25 miljoen vol te maken. Terwijl pianist Tonny Sehiffersteïn zijn sinterklaasmelodieën inzette, kwam de hoge gast binnen, bege leid door de directeur van het Zui derzeemuseum, de heer Kruissink. De sint streek een der dames schalks onder de kin, legde zijn hand minzaam en vaderlijk op het hoofd van de heer Hoolboom en nam toen plaats op een uit 1702 daterende zetel. Sint was natuur lijk sint, maar het was, alsof op deze morgen, door zijn mond God fried Bomans sprak. Hij citeerde ten dele diens Kleine Katechismus voor Sint Nicolaas en kapittelde de vaders, die eens per jaar sin terklaas trachtteD te imiteren. Voorkeur „Het lukt ze niet", zei sint Godfried, „omdat men de voorgaande- 364 dagen niet bisschoppelijk heeft ge leefd. Dat is dan ook de reden, waarom het mij wei zo goed af gaat". Sint vertelde ook waarom hij de voorkeur aan Enkhuizen had gegeven als startplaats voor deze 35ste actie: omdat, Enkliui- zen al een bloeiende havenstad was, toen men op het Amster damse Damrak nog in berenhui den liep. Met dankbaarheid maak te hij gewag van het feit, dat voor de kinderpostzegelactie 600.000 schoolkinderen erop uit trekken, 20.000 leerkrachten me dewerking verlenen en in totaal 8000 scholen zijn ingeschakeld. Burgemeester en mevrouw Admiraal kochten hierna al9 eersten ïn het land de postzegels van de 35ste actie. De Londense Times heeft de jaarlijkse prijs voor de beste opmaak ontvangen die wordt toegekend door een commissie van deskundigen op het gebied van pers, grafische vakken en Industriële vormge ving. Het communistische blad Daily Worker kreeg de tweede prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5