Tweedaagse viering eeuwfeest Vlissingse hervormde scholen o£ BILT Blilsxxia.xi Sartorius 'lm\m Almanak HERZIEN UITBREIDINGSPLAN 1953 IN RAAD VLISSINGEN SPREEKBEURT VOOR GEREF. POLITIEK VERBOND IN GOES KARELI 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 Demonstratie-dagen: woensdag 15 en donderdag 16 november a.s. van 10-22 uur in de congreszaal „Schutters hof" ingang Schuttershofstraat, Middelburg. exposeert nieuwe machines Facit schrijfmachines Bradma adresseer- en organisatiemachines Rotaprint kleinoffset-machines XeroX electrostatische reproductie-apparatuur Folietta plastificeer-machines Torpedo en Zeis Ikon boekhoudsystemen VU-graph overhead projector Gispen meubilair voor het moderne kantoor Blikman Sartorius n,v. Rotterdam,Witte de Withstr. 16, tel. 111900 Hogere uienprijzen De vraag naar uien blijft op het ogenblik zeer groot. Het aanbod is wat teruggelopen en als gevolg hier van zijn de prijzen in de afgelopen week opnieuw gestegen. Op het ogenblik wordt voor de export-ge schikte middelkwaliteit tussen 20 en 21 cent per kg betaald. De bonken noteren ook rond 19 cent per kg en drielingen en picklers wer den eind deze week verkocht tegen prijzen van ongeveer 30 cent per kg. Benoeming Tot ontvanger van de Nederlandse hervormde kerk te 's-Heer-Abtsker- ke is benoemd mejuffrouw Q. S. van de Vise. TELEGRAMMEN VOOR KONINGIN EN PRINSES „Het is de vraag of wij zege van schoolstrijd aankunnen" Twee dagen liceft de hervormde gemeente van Vlissingen feest gevierd ter gelegenheid van het eeuwfeest van de hervormde scholen in deze stad. Zaterdag werd in de Johanneskerk een herdenkingsbijeenkomst gehou den, waarop in 't Anker een druk bezochte receptie volgde. Zondagmor gen stond de dienst in de Jacobskerk in het teken van dit schoolfeest. Behalve een kort herdenkingswoord van de voorzitter, ds. A. T. Rothfusz, is er zaterdag niet gesproken, omdat men, zoals de voorzitter zei, de na druk wilde laten vallen op het Woord. De Arnhemse voordrachtkunste naar Willem Berkhemer droeg hoofdstukken voor uit hot oude en het nieuwe testament. Na inleidend orgelspel van Jan Hek huis en samenzang uit de honderd vijfde psalm, hield zaterdagmiddag in de Johanneskerk ds. Rothfusz een herdenkingstoespraak. Hij wees erop dat nog altijd, zoals honderd jaar geleden, één der artikelen van de schoolstatuten luidt: „de vreze des Heren is beginsel van alle wijsheid' Een eeuw lang ^ijn kinderen op deze scholen opgevoed met een onbelem-r merd gebruik van de bijbel. Dank baar is hervormd Vlissingen de pio niers, van wie echter weinig bekend is, omdat het schoolarchief door oor logshandelingen verloren ging. Deze pioniers stonden vooraan in de schoolstrijd. De ouders uit die dagen brachten vaak grote financiële offers om hun kinderen christelijk onderwijs te la ten geven. Een vorig geslacht heeft deze schoolstrijd gewonnen, maar, zo merkte de voorzitter op, het is de vraag of het huidige geslacht deze zege aankan. Er is op deze dag dan ook reden tot deemoed. Voor iedereen Onze dank gaat bovenal uit naar Hem, Wiens lof we aan het begin van de samenkomst hebben bezon gen, zo ging ds. Rothfusz verder. Het is niet „toevallig" dat we het feest vieren in de kerk, want er een nauwe band tussen de scholen en de hervormde gemeente. Hoewel de deur van de school voor iedereen openstaat. Daarom is de schoolver eniging ook aangesloten bij de Ver eniging van Christelijk Volksonder wijs. Een eeuw geleden koos men in Vlissingen welbewust voor christe lijk onderwijs. Het zijn scholen met de bijbel, daaruit kunnen de kinde ren iets voor het leven meenemen. Woorden van mensen moeten in deze samenkomst verder niet zijn te ho ren, zo zei ds. Rothfusz. Daarom zal alleen het Woord klinken. T elegrammen Op voorstel van het schoolbestuur besloot men, waar de band tus sen de jubilerende schoolvereni ging en liet Oranjehuis bijzonder hecht is (dat is aan de namen van de vier scholen merkbaar) telegrammen te zenden aan ko ningin Juliana en prinses Wilhel- mina. Willem Berkhemer liet daarna ge schiedenissen uit het oude en nieu we testament horen. Hij besloot met het voordragen van het Wilhelmus. In de bovenzaal van 't Anker werd een druk bezochte receptie gehou- Automobilist nam meisje mee Op donderdagmiddag omstreeks kwart over vier heeft een onbekende man in een grijze auto een 8-jarig meisje meegenomen, vanaf een uit wijkplaats op de Rooseveltlaan te Bergen op Zoom. Na een autorit heeft hij het meisje uit laten stappen onder het viaduct op de Parallelweg te Bergen op Zoom. Een ieder die hieromtrent inlichtingen kan ver schaffen wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de commissa ris van politie te JJergen op Zoom. VAN TOT BALLONS. Het is haast niet te geloven, maar in Yerseke is de goede sint inmid dels alweer gearriveerd. Het gebeur de in de oude haven, waar de YE-33 met vlag in top uit Spanje binnen voer met aan boord niemand minder dan de goedheilig man plus gevolg. Daar waren inmiddels aangekomen vele vertegenwoordigers van de Ycr- sekse schooljeugd met de „Kleine Markiezen" uit Bergen op Zoom drif tig drummend voorop en nadat de goede sint zijn toespraakje had af gestoken lieten de kinderen de vele balonnetjes los, die hun door de IVA- winkeliers waren verstrekt. De sint is toen weer verdwenen, echter niet voordat hij had gezegd op 2 decem ber terug te zullen komen en de kinderen een grote voorstelling op 6 december te beloven, waarin gooche laar en poppenkost 'n grote rol zul- DRUKTE.... Omdat de dochter voor het eerst na véle weken weer eens thuis, in het Walcherse dorp, zou komen, zette de moeder het. heletoch al meer dan propere huisje nog eens extra op zijn kop. Ze was al vroeg begonnen, rond zeven uur in de uiterst prille och tend. Er werd geboend, geschrobd, gedweild en gestoft, dat de vonken er afvlogen. Tegen elven gunde ze zich le midden van emmers en dweilenbezems en stofdoeken even een kop koffie. Op dat moment betrad de postbode, een briefkaart in de hand, liet woninkje, keek verbijsterd orr zich heen en riep toen uit„Mens, maak je niet zo druk. Janna komt toch niet." „Waar zo'n akelige vent zich al niet mee bemoeit", spralc de moeder van Janna letter verontwaardigd... len spelen. De kinderen kregen een bon voor een ijsje en wachten dus de dingen af die zullen komen, den kend aan hun balonnetjes, die mis schien ook wel een prijsje opleveren. BOLLEN. In Kapelle-Biezelinge is het vo rige week een vrolijke oubollige boel geweest toen de korfbalver eniging „Elto" er een bollen-ver- koopactie heeft gehouden. In een indrukwekkende baklucht gingen honderden korfbal-bollen snel van de hand, hetgeen dc kaspositie ten goede zal komen. BAZAAR. Eveneens In Biezelinge was het za terdag druk toen in het verenigings gebouw een vrolijke bazaar werd ge houden ten behoeve van het unifor menfonds van het tamboers- en pij perskorps „Jonge Kracht". Nadat burgemeester H. G. van Suylckom 's middags de opening bad verricht, was het geroezemoes niet meer van de lucht. Ofschoon het netto-resul taat nog niet bekend is, kan reeds worden vastgesteld dat het unifor menfonds er niet minder om zal wor den. BAZAAR II. Nog een bazaar, maar nu te Yer seke. Daar is het de zecverken- nersgroep „Ridder Boudewijn" die zaterdag 18 november een dergelijk festijn zal organiseren 1 in de voormalige fabriek van de heer Carels in de Oude Toren straat. Alle bekende attracties zullen aanwezig zijn. Zelfs prijs schieten en dansende balletjes! BOOMPJES. ZU tenslotte nog vermeld dat in Co- lijnspiaat vandalisme werd bedreven ten opzichte van jonge boompjes. Enkele van deze jeugdige exempla ren in de buurt van „De Val" bleken volledig te zijn uitgerukt. den. Velen kwamen daar het bestuur gelukwensen, onder wie de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff, het Tweede-Kamerlid J. A. van Ben- nekom, oud-personeel van de scho len, de tegenwoordige onderwijzers en onderwijzeressen, afgevaardigden van de hervormde kerkeraad en an dere scholen in Vlissingen, predikan ten en vele ouders. H erdenkingsdienst Zondagmorgen werd in de Jacobs kerk een feestelijke dankdienst ge houden. Een groot kinderkoor van leerlingen van de eeuwoude scholen luisterde deze druk bezochte dienst op. In deze dienst ging de voorzitter van het bestuur van de jubilerende schoolvereniging, ds. Rothfusz, voor. Expositie Minderhout in Den Haag geopend In aanwezigheid van ongeveer zestig genodigden heeft mevrouw dra. A. J. L. baronesse van Haersolte-Dijk za terdagmiddag in kunstzaal Reinaert te Den Haag de tentoonstelling van werken, van de Middelburgse kunst schilder Andries Minderhout ge opend. Minderhout exposeert In de Residentie met 33 werken, waaron der tien olieverfschilderijen en 23 van zijn nieuwe abstracte relief-tecli- nieken. Nadat mevrouw Van Haersolte in haar openingswoord nader was inge gaan op het verschil in weergave van kunstenaar en niet-kunstenaar, wees zij op de grote veelzijdigheid van technieken, die de Middelburgse kunstenaar zich eigen gemaakt heeft De interpretatie van Minderhout noemde zij zeer persoonlijk. Voorts wees mevrouw Van Haer solte er op, dat een langere beschou wing van het nieuwe werk van An dries Minderhout de ervaring rijker zal maken. De tentoonstelling van Minderhout is geopend tot 30 november a.s. ct 18 november elke dag van 9-17.30 uur. dagavond ook van 19-22 uur. Rotterdam: IJssclmondsclaan 175 (Kra- lingscvccr) Amsterdam: Willem Leevendstraat 30 (bij stat. Sloterdijk). Ingediend bezwaarschrift ongegrond verklaard Burgemeester en wethouders van Vlissingen stellen de raad voor in zijn eerstvolgende vergadering het her ziene uitbreidingsplan in hoofdzaak* Vlissingen 1953, vast te stellen. De herzieningen waren nodig voor een juiste aanpassing aan het streekplan Walcheren. De ontwerp-herziening heeft gedurende vier weken, ingaan de 18 september, ter visie gelegen, tijdens welke periode tijdig schrif telijke bezwaren werden ingediend door de heer L. Kluijfhout, Kop- peijndjesweg 4 te Koudekerke. Deze wilde op zijn tot bosgebied bestemde perceel een kampeerterrein gaan ex ploiteren. Daar het recreatieplan voor de kuststrook nog niet is vastge steld achten b. en w. het bezwaar lijk hierover nu reeds een beslissing I Een der eersten die in 't Anker de voorzitter van de hervormde scholen in. Vlissingen, els. A. T. Rothfusz, gelukwenste, was het 81-jarige bestuurslid J. A. Slager. Meer dan veertig jaar heeft hij mede leiding gegeven aan de schoolvereniging. Vele jaren be heerde hij de gefden. Ook nu nog is de lieer Slager een actief be stuurslid. Foto P.Z.C.i te nemen, te meer daar een kam peerterrein op deze plaats te dicht bij twee woonwijken en een drukke verkeersweg zou komen te liggen. Het college stelt dan ook voor het bezwaarschrift ongegrond te verkla ren. Mot de ontwerp-herziening, welke voornamelijk betrekking heeft op de redactie van de bij het uitbreidings plan behorende voorschriften kon de* provinciale commissie ter beoordeling van de gemeentelijke uitbreidings plannen zich verenigen. B. en w. stellen dc raad voorts voor akkoord te gaan met het verzoek van de Vereniging tot Verbetering van Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende ge meenten twee leningen te ver strekken ad f 6080 en f 60.000, respectievelijk voor de plaatsing van 32 geysers in het derde com plex van 40 woningwetwoningen in plan Oost en 200 geysers in diverse woningcomplexen. Voor de uitvoering van de sanering binnenstad Vlissingen zal door de ge meente Vlissingen ook het pand Vrouwestraat 11 moeten worden aan gekocht. De gelegenheid daartoe doet zich thans voor. Met de aankoop zal f 4300 plus f 325 vergoeding wegens beleggingsschade gemoeid zijn. Voorts is er een voorstel de admi nistratiekosten van de openbare la gere school voor 1960 alsnog van f 1.10 op f 1,50 te brengen. DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMST Provinciale Contactraad hield vergadering Voor de Provinciale Contactraad van het Gereformeerd Politiek Verbond in Zeeland hield dr. A. J. Verbrugh zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes een rede over „Betekenis van bet Woord Gods voor het ambt van de overheid". Hij stelde daarin, dat de overheid niet het hoofd is van de particuliere samenleving, maar van de openbare samenleving. „Zij heeft te maken met Gods wet. De overheid moet. met Christus als haar leidsman het volk aanmoedigen om door ar beid het land te ontwikkelen om God te eren", aldus dr. Verbrugh. In het begin van zyn rede ging de heer Verbrugh in op de actualiteit van het wereldgebeuren. „We leven in een land van verval. Meer dan vijftig van de honderd Nederlanders zijn bij gokkerjjen betrokken". De in leider herinnerde eraan, dat de Ne derlandse regering in 1946 heeft ver klaard, dat in Nieuw-Guinea plaats zou worden gemaakt voor grotere Nederlandse volksplantingen". Daar is echter niets van terecht gekomen, omdat het teveel geld kostte. Geld, dat besteed moest worden om de Nederlanders grotere welvaart te geven". Spreker noemde dit een Intrede ds. H. J. Groenewegen herv. gemeente Oosterland Op de dag dut hij 25 jaar werd, heeft ds. II. J. Groenewegen jr. uit 's-Gra- venhage afgelopen zondag zyn intre de gedaan als predikant van de Ned. Hervormde gemeente in Oosterland. Hervormd Oosterland heeft slechts twee weken een predikauts-vacature gekend. In de morgendienst werd de heer Groenewegen door zijn vader, ds. H. J. Groenewegen sr. uit 's-Gravenhage in het ambt bevestigd. Onder de vele aanwezigen bevonden zich burge meester en mevrouw A. A. van Eeten van Duiveland, de consulent, ds. J. van der Sar van Bruinisse en familie van de nieuwe predikant. De tekst voor deze dienst was geno men uit Johannes 1 6 en 7. In de middagdienst deed ds. Groenewegen jr. zjjn intrede. Aanwezig waren o.a. enige predikanten uit de classis Zie- rikzee, alsmede burgemeester en wet houders van Duiveland. De schrift lezing was uit 2 Kronieken 9 1-12. Als tekst had ds. Groenewegen jr. gekozen 2 Kronieken 9 5-8. De nieuwe predikant werd na de pre diking toegesproken door ds. M. G. Westerhof van Nieuwerkerk namens classis, ring en convent van eilande- lijke predikanten. Burgemeester Van Eeten sprak na mens de burgerlijke gemeente Duive land. Namens kerkvoogdij en notabe len voerde het woord de president kerkvoogd, de heer H. J. van der Zande. De heer Van der Zande zag de vacature-vervulling als de vrucht van een offervaardige gemeente. Verder voerden nog het woord ds. Van der Sar en ouderling J. C. Bouw man namens kerkeraad cn gemeente. „vervloekt materialisme". „Dezelfde gedragslijn is gevolgd bij de defensie. Onze verdediging is niet op peil. Oorzaak: weer omdat de Nederland se bevolking een grotere welvaart zou bereiken. „We moeten de welvaart in ons land op alle fronten aanvallen. De kerk mensen zullen in de eerste plaats de strijd moeten voeren tegen het ma terialisme", aldus dr. Verbrugh. „We zullen een politiek werkplan moeten hebben om de strijd te voeren.". Hij was van oordeel, dat de Nederlandse overheid na Nieuw-Guinea andere plaatsen zal moeten zoeken om ont wikkelingsarbeid te verrichten, zo als God de mens heeft opgedragen. Spreker sprak zich uit voor schei ding van kerk en staat. „Geestelijk macht moet gescheiden van de staatsmacht, maar de burgerlijke overheid moet handelen naar het Woord Gods. - De band tussen het Woord Gods en de staat is echter verbroken", zo verklaarde dr. Ver brugh. Hij zei, dat er twee konihkrij- ken zijn: een geestelijk en een bur gerlijk, die onder één Heer staan en geregeerd worden door het Woord. Öp d"e inleiding van dr. Verbrugh volgde een geanimeerde bespreking. De druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. J. de Visser. Schrijven aan de raad Oud-burgemeester Oostburg in beroep tegen uitspraak ontruiming ambtswoning De Oostburgse oud-burgemeester mr. K. Hoekzenia is in beroep gegaan te gen «Je uitspraak van het kantonge recht Oostburg, waarbij hij de door hem bewoonde ambtswoning Oude, Haven 8 zal moeten ontruimen. Dit zou moeten gebeuren op een door het college van d. en w. vast te stellen tydstip, gelegen tussen 2 november 1961 en 2 mei 1962. Zoals bekend werd dit tydstip Inmiddels vastgesteld op deze week. De heer Hoekzenia, die per eind december een door hem ge kochte woning te Hilversum zal kun nen betrekken is tegen de uitspraak van het kantongerecht in beroep ge gaan, om zodoende het tijdstip van ontruiming te verschuiven tot het moment waarop hij met zjjn gezin naar Hilversum zal kunilen verhui zen. Inmiddels heeft de heer Hoekzema een schrijven aan de raad gezonden, waarin hij uitvoerig zijn mening geeft over de voorgeschiedenis die aan de civiele procedure is voorafgegaan. Hij zegt daarin zich af te vragen of 't college wel van de juiste feiten op de hoogte is. Zo noemt hij 't verzoek van b. en w. d.d. 23 december I960 om de woning te ontruimen, de toe zegging van de huidige burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, als zou deze de woning niet hebben willen betrekken, het aanvaarden van zijn baan in Hilversum per 10 juli 1961 en het besluit tot de civiele procedure (genomen door de raad) per 12 juli 1961, zijn voorstel tot womngruil per 25 juli en zijn weigering in te gaan op het aanbod een kleinere woning in Oostburg te betrekken. TUSSEN NEUS EN LIPPEN 20 X KWALITEIT VOOR F 1,- VERWACHT. VEEL WIND Half tot zwaar bewolkt maar geen regen van betekenis. Krachtige, tot stormachtige noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 14 november Zon op 7.57 onder 16.51 Maan op 13.24 onder 22.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2