PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TSJ0MBES GEBIED BROKKELT AF Engeland probeert te bemiddelen Twee kinderen bij brand omgekomen „Outward Bound" Renesse stelt „Slot Moermond" veilig WERKLOZE MOLOTOW KEERDE IN ZIJN VADERLAND TERUG Vand aag, 204e jaargang - no. 268 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtfer. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. pJ 7 55 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3843; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostbutg, tel.2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2CÖ4. TINSTAD MANONO VEROVERD Volgens in Elisabethstad ontvangen radioberichten wordt in het gebied van Kongolo gevoehten tussen Kongolese troepen en de Katangese gendarmerie. Kongolo, de noordelijkste stad van Katanga, heeft een garni zoen van ongeveer 1500 gendarmes. De radioberichten wijzen erop dat de stad praktisch is afgesneden van de rest van Ka- tanga. Volgens een onbevestigend bericht zijn Kongolese troepen van Boekavoe, in de provincie Kivoe, met vliegtuigen van Air-Kongo naar het kleine vliegveld van Kongolo overgebracht. Andere berichten meldden dat de be langrijke tinstad Manono in handen van de Baloebakatpartij, die tegen president Tsjombe is, was gevallen. Het is nog steeds niet bevestigd of 't Kongolese nationale leger de ha venstad aan het meer van Tanganji- ka, Albertstad, heeft bezet. Naar ver luidt, is de Baloebakat er heer en meester. De Verenigde Naties weigerden zon dag toestemming te geven aan een groep journalisten naai' Albertstad te vliegen. ,,De toestand daar is nog steeds on zeker", zei een woordvoerder van de U.N.O. Bemiddeling Hij deelde ook mee dat tien Belgen, die in de gendarmerie als technische adviseurs dienst deden, begin deze week uit Elisabethstad zouden ver- Flatmuren scheurden Zes gezinnen in Kampen plotseling zonder woning Zes gezinnen, wonende aan de dr. II. Colynslraut te Kampen, hebben za terdagmiddag onverwacht hun wo ningen moeten verlaten omdat het niet langer veruntwooril werd ge acht, dat zij zouden blijven, daar de muren grote scheuren vertonen. De mededeling kwam volkomen onver wacht. Herhaalde malen is in de laatste twee jaar een onderzoek ingesteld naar deze woningen. Zij staan in de Hanzewijk, een nieuwe woonwijk (4 a 5 jaar oud) in de gemeente Kam pen. „Grondmechanica" te Delft ad viseerde jaren geleden dit eerste blok woningen, dat in de nieuwe wijk ver rees, te bouwen zonder te heien. En kele jaren geleden openbaarden zich de eerste scheuren, die later steeds grotere afmetingen begonnen aan te nemen. Een commissie stelde kortge leden nogmaals een onderzoek in. Het rapport resulteerde in een zater dag gehouden spoedeisende vergade ring van b. en w. van Kampen met de betreffende woningbouwvereni ging en de dienst gemeentewerken Kampen. Men kwam tot het besluit, dat het niet langer, verantwoord was de etagewoningen te laten bewonen. De zaak is ook reeds geruime tijd in on derzoek bij de nationale woningraad. Met auto's van de dienst gemeente werken is het meubilair 's middags uit de woningen gehaald. De bewo ners zijn deels ondergebracht in ho tels, deels bij familie. Er zal worden getracht zo spoedig mogelijk een an dere woning voor hen te vinden. trekken. Tsjombe had hen op 29 au gustus ontslagen. De volgende dag werden zij aan het Belgische consu laat in Elisabethstad overgedragen. De Britse ambassadeur In Leo- poldstad, Derek Riches, bracht zaterdag voor de tweede maal in even zovele dagen een bezoek aan president Tsjombe. Het on derhoud duurde twee uur. Naar verluidt, tracht Riches Tsjombe over te halen de besprekingen met de centrale regering te her vatten. Prof. dr. A. Sizoo overleden Oj) 72-jarige leeftijd is zondagoch tend in de Pieter van Foreestklïniek te Amsterdam overleden de oud- hoogleraar aan de Vrije Universiteit prof. dr. A. Sizoo, die zaterdag in verband met een hartaanval was op genomen. Op het gebied van historie en klas sieke lettere^ heeft de thans ontsla pene zeer veel gepubliceerd. Na zijn eervol ontslag als hoogleraar, ont ving prof. Sizoo van de V.U. nog een leeropdracht voor het vulgair Latijn. Prinses Beatrix was present, toen zaterdagmiddag in de Beatrixhal van de Jaarbeurs in Utrecht de anti-honger-ac- tie van de Nederlandse jeugd de actie „10x10" start te. Hier is de prinses in gesprek met twee bewoners van gebieden, die door de actie geholpen zullen worden. In het midden de ambassadeur van Dahomey in Frankrijk, Emiel Zinzou, en rechts Mohammed Alkali uit Nigeria. Troepen op Philippijnen in alarmtoestand Ongeveer 16.700 leden van de natio nale politie en het leger zijn op de Philippijnen in alarmtoestand ge* bracht met het oog op verdere ge welddaden tijdens de verkiezingen van morgen. Volgens het hoofdkwartier van de nationale politie zijn reeds 18 perso nen gedood en 45 gewond bij politie ke demonstraties in het gehele land, sinds in januari van dit jaar de ver kiezingscampagne begon. Vliegtuigkapers hadden willen bombarderen Toga Machado, een Portugees, die zich „om politieke redenen" in Bra zilië heeft gevestigd, heeft ver klaard. dat de zes Portugezen, 'die een lïjnvlïegtuig kaapten, toen de machine boven Lissabon vloog, oor spronkelijk van plan waren geweest bommen te werpen, onder meer op het woonhuis van premier Antonio Salazar. Zij zouden echter „om redenen van menselijkheid" van dit plan hebben afgezièn,omdat „ongetwijfeld ook het leven van andere mensen zou worden geofferd." Bij botsing in Tilburg verloofd paar gedood In de nacht van zaterdag op zondag reed omstreeks kwart over twee een motorrijder met duo-passagiere in Tilburg, tegen een stilstaande vracht auto met aanhanger. Beiden wérden; over de weg geslingerd. De bestuurder van het motorrijwiel, de 24-jarige ongehuwde H. N. van Buur en uit Tilburg, bleek bij aan komst in het ziekenhuis, waarheen beide slachtoffers werden vervoerd, reeds te zijn overleden. Zondagoch tend is de verloofde van de bestuur der de 25-jarige duo-passagiere, mej. C. P, Donders uit Tilburg, eveneens aan haar verwondingen bezweken. Run over de hindermsbaan die de pu pillen van Ontward Bond"-school in Renesse voor een deel zelf hielpen op bouwen. (Foto P.Z.C BABY VAN TWEE MAANDEN GERED Vader en moeder gewond naar ziekenhuis In de nacht van vrijdag op zaterdag is brand uitgebroken in een arbei derswoning aan de Dricstweg 10 te Bussum. Hierby zijn een achtjarig meisje en een vijfjarige jongen om het leven gekomen. Het huis werd bewoond door de 30-jarige P. J. Wie- gers met zjjn eveneens 30-jarige vrouw T. Wiegers-Veling. Het gezin telde drie kinderen, de 5- jarige Johannes Comelis, de acht jarige Jacoba Geertruida en een twee maanden oude baby Robert Gerrit. De man ontdekte omstreeks half drie rookontwikkeling in zijn wo ning. Hjj wilde naar beneden gaan, maar de vlammen sloegen hem reeds tegemoet. Hij rende weer snel naar de slaapkamer terug om zijn twee oudste kinderen te redden, maar dat bleek niet meer mogelijk. Zijn vrouw was intussen met de twee maanden oude baby uit het raam van de eer ste verdieping in de tuin gesprongen. Zij moest met brandwonden naar de Majella-stichting worden overge bracht. De baby mankeerde niets. De heer Wiegers zelf moest even eens met brandwonden naar de Ma jella-stichting worden overgebracht. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de tweede helft van de dubbele arbeiderswoning geheel te behouden. De woning van de heer Wiegers brandde ech ter geheel uit. Van de inventaris werd niets gered. Een brandweerman is met een rook- masker het huis binnengegaan om de twee kinderen te redden. Hij kwam met beide kinderen naar bui ten, maar één van hen was reeds overleden. De andere overleed op weg naar het ziekenhuis. De oorzaak is vermoedelijk dat wasgoed dat bij de haard hing te drogen, heeft vlam gevat. Adenauer: buitenlandse politiek ongewijzigd Bondskanselier Adenauer heeft er zondag in een vraaggesprek voor de televisie de nadruk op gelegd, dat zijn nieuwe coalitieregering dezelfde buitenlandse politiek zal voeren als lie vorige regering. Wat de defensie betreft, zei Adenauer dat zijn rege ring haar verplichtingen volledig zal nakomen. De regering" zou voorts een nieuwe regeling treffen voor de duur van de militaire dienst. Adenauer verklaarde verder, dat hij in zijn brief aan Hein- rich Krone de voorzitter van de Christen-Democratische parlements- fractie geen datum had genoemd voor zijn terugtrekking uit de rege ringszaken. Deze brief ging over de duur van Adenauers mandaat. Portugal „koos" voor Salazar Uit een gedeeltelijke telling van de stemmen, zondag in Portugal bij al gemene verkiezingen uitgebracht, blijkt dat 60 tot 80 procent van de ingeschreven kiezers een stem heeft uitgebracht, zo is door iemand van het ministerie van binnenlandse za ken meegedeeld. Van incidenten was hem niets ter ore gekomen. De op- komstcyfers in de overzeese gebieden liggen boven de 70 procent. Nu de oppositie geen kandidaten heeft gesteld, gaat de belangstelling in de eerste plaats uit naar de op komst van de kiezers. De oppositie .1 had de kiezers opgeroepen zich van stemming te onthouden. „IK HEB EEN GOEDE REIS GEHAD" Zelfs zijn automerk is al omgedoopt Molotow, voormalig premier en mi nister van buitenlandse zaken A^in de Sow jet-Unie, is zondag uit Wenen te Moskou teruggekeerd. Hij heeft daarmee een nauwelijks verhulde ballingschap in het buitenland inge ruild voor een obscuur leven in Rus land. De man, die eens tot de oppermach- tigen in het Russische rijk behoorde, is vrijwel tersluiks in de koude hoofdstad aangekomen en op het sta tion werd hij slechts door zijn doch ter en twee andere verwanten be groet. Het kleine gezelschap reed vrijwel onmiddellijk weg. Noch de Prawda, het partijblad, waarvan Molotow vroeger hoofdre dacteur was, noch enige andere Rus sische krant schonk aandacht aan de terugkeer van deze oude bolsje wiek, die door John Fuster Dulles eens „debekwaamste minister van buitenlandse zaken van onze tijd" is genoemd. Toen Molotow en zijn echtgenote uit de trein stapten, werden zij door ver scheidene medereizigers toegezwaaid en er werden wensen geroepen. Mevrouw Molotow, zelf een voor malig lid van de Russische rege ring vóór haar arrestatie door Stalin in 1952, zag er uiterst ner veus uit. Westelijke correspon denten, die naar het station wa ren gekomen, kregen vrywel geen antwoord op hun vragen. Molo tow glimlachte slechts en zei: „ik heb een goede reis gehad". Wat vergeten Daarna reed hij weg in een zwarte limousine van het merk Zim, dat thans Goi'ko heet. De Zim-auto's werden indertijd genoemd naar de Molotow-auto-fabriek, maar nadat Molotow als een „misdadig Stali nist" was gekwalificeerd, gaf men de auto de naam van een bekende Rus- siche schrijver. Toen verslaggevers hem vroegen, waar hij heenging, antwoordde Mo lotow kortaf: „naar huis". Hij moest in de auto even wachten, omdat zijn echtgenote een kledingstuk in de trein had laten liggen. RESTAURATIE KASTEEL GEREED Gemeenschapswerkvan pupillen wordt benut voor de outillage „GEMEENSCHAPSWERK" heet een van de vakken, die nu al enkele maanden op/ de eerste „Outward Bound" zee- en berg- school in Nederland te Renesse worden gedoceerd. Wie de lange oprijlaan naar het slot „Moer mond" achter zich heeft liggen en vlak voor de boogbrug naar de oude vesting staat, heeft dan tegelijk in dit herfstige jaarge tijde een expeditie achter de rug, waarbij modder en water hem om de oren zijn gevlogen. Maar bij deze entree naar het kasteel is een groep jongens in donkerblauwe overalls bezig met het verstouwen en uitzoe ken van een enorme hoop ste nen. „Kijk, daarmee wordt onze oprijlaan nu geëgaliseerd", ver telt directeur J. H. Ranft. Een praktischer karweitje kunnen ie vierweekse cursisten echt niet opknappen. „Slot Moermond" is namelyk nog niet helemaal „voor gebruik ge reed, hoewel de eerste pupillen al op 24 .juli van dit jaar hun koffers in de slaapzalen van het eeuwenoude kasteel hebben uitgepakt. Sindsdien hebben reeds enkele groepen jongens een volledig- programma in het „ont wikkelen van initiatief en zelfstan digheid door het „uitvoeren van op drachten in ploegverband" afge werkt. Maar ondanks al deze bedrijvigheid binnen de grenzen van het cursus- rooster zijn er nog steeds am bachtslieden in en om „Slot Moer mond" aan het werk. Deze week werd de stenen boogbrug, de hoofd ingang, bestraat, maar ook de ac commodatie van keuken en eetzaal de vlak bij de brug gelegen oranjerie is daartoe bestemd is nog niet perfect. En zo worden dus de lessen „ge meenschapswerk" benut voor het af werken van de outillage, die de school in de Schouwse Westhoek no dig heeft. Opdat deze school zo snel mogelijk officieel in gebruik geno men kan worden. De dag ook, waarop directeur Ranft en zijn staf van in structeurs pas met volle capaciteit kunnen gaan „draaien". Het slot zelf is op het ogenblik prak tisch geheel gerestaureerd. Onder ar- chitectuur van de heer M. J. J. van Beveren is er jaren aan gewerkt. Al les werd zoveel mogelijk in zijn oor spronkelijke staat teruggebracht. Dat betekende ook op enkele punten een ontkenning van de herstelwerkzaam heden, die in 1911 zijn uitgevoerd. In wat de restauratie-werkers van die dagen hebben gewrocht zijn na melijk enkele „onzuiverheden" ge slopen. Een belangrijk monument, dat in het nu vlakke land van Renesse werd gesticht tussen 1229 en 1240 door Costijn van Zierikzee, is thans dus weer voor vele jaren veilig ge steld. Dc uit verschillende verenigin gen geformeerde stichting, die op initiatief van Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met de Zweedse gift van f 150.000 een verantwoord ge heel heeft weten te bereiken, zorgde er tevens voor, dat het riante kas teeltje in de toekomst van zijn da gelijks onderhoud verzekerd zal zijn: het wordt gebruikt. En nog wel door een telkens wisselend gezelschap, dat: onder strakke schoolleiding bij de ka raktervorming wordt bijgebracht eerbied te hebben voor de men sen en dingen om zich heen. Op het nippertje Het „gemeenschapswerk" van de „Outward Bound" school in Renesse levert op het ogenblik duidelijk zicht bare resultaten voor de school. Op de terreinen rond het „Slot Moer mond" wordt liet ene instrument na het andere ih elkaar gezet. Deze Rebellenvlag wapperde van Franse ambassade in Rabat Een joelende menigte Marokkanen heeft zaterdag de bewakers van de Franse ambassade in de Marokkaan se stad Rabat overweldigd, is het ge bouw binnengedrongen en heeft de groen-witte vlag der Algerijnse re- bellen uitgestoken. Voorts werd in de tuin van de ambassade brand ge sticht. De ambassade was gesloten wegens wapenstilstandsdag. De menigte leverde slag met politie- en brandweermannen voor de ambas sade na andere Franse diplomatieke kantoren te hebben vermeid op weg van de kasbali naar de ambassade. Een aantal demonstranten drong het ambassadegebouw binnen via de ach terdeur en de dienstingang, terwijl de politie en brandweer aan de voor zijde van het gebouw probeerden stand te houden. is het 100 jaar geleden, dat de Engelse dichter Arthur H. Clough te Florence over leed. vvwvvvvvvvvvvwvvwvvvv week waren cursisten en instruc teurs bezig aan het ophijsen van een enorme spring- en glijtoren vlak achter de hindernisbaan. De jongens van fabrieken, havenbedrijven, mij nen, hoogovens en al die andere in dustrieën krijgen op Renesse niet alleen een training in harding en karaktervorming in de vier weken van hun verblijf leveren zij en pas sant nog een flinke portie werk af. waarmee de school in de toekomst r voordeel kan doen. De oprijlaan naar het eeuwenoude „Slot Moermond" wordt op liet ogen blik geëffend. En dat laatste kar weitje naar de restauratie van dat historisch zo belangrijke monument voor het eiland Schonwen-Duiveland is typerend voor de manier, waarop men met voortvarendheid een schit terende herinnering aan een roem rijk verleden nog op het nippertje heeft weten te bewaren. De. toekomst voor het „Slot Moermond" is voor lopig wel verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1