D£ BILT Snelverkeersweg over kruin Grevelingendam Rusthuis voor Goese bejaarden uitgebreid met moderne vleugel Belgisch schip zonk in haven Terneuzen £sso) tank esso extra MIDDELBURGSE OOSTKERK OP 16 DECEMBER WEER OPEN .Constructor' bouwdozen 2 PROVING I ALE ZE_J2UW.8E COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 LETTERS „VLAMDEN" IN DE SCHEMERING Capaciteit is thans gebracht op meer dan tachtig bedden „RANDWIJCK, NU VOLTOOID?" Deze letters „vlamden" vrijdagmiddag ïn de schemering op, toen de voorzitter van de Algemene Diaconale Raad van de Nederlands Hervormde Kerk, ds. G. de Ru uit Rotterdam de officiële opening ver richtte van de nieuwe vleugel van het hervormd rusthuis „Randwïjck" te Goes. Het bestuur van de stichting „Her vormd Rusthuis Goes", wilde daarmee de tientallen genodig den aantonen, dat opnieuw uitbreiden van het tehuis bepaald niet onmogelijk is. Het aan de rand van de stad gelegen rust huis is vijf jaar geleden in gebruik genomen en reeds kort daarna werd de behoefte gevoeld aan uitbreiding. Gister middag werd de nieuwe vleugel van „Randwïjck" in gebruik genomen, waarmee de capaciteit is gebracht van 44 op 81 bedden, bijna een verdubbeling. De nieuwe vleugel is evenals het vijf jaar geleden gebouwde hoofd gebouw ontworpen door architect ir. P. J. 't Hooft te Goes van het architectenbureau ingenieurs Rot huizen en 't Hooft N.V. Dezelfde aannemers en onderaannemers, die vijf jaar geleden de bouw- en in richting voor hun rekening na men, hebben ook thans de nieuwe vleugel voltooid. De 31 éénper soons kamer en 3 twee persoons kamers tellende vleugel is modern en doelmatig ingericht en voldoet aan dc huidige eisen, welke de bejaardenzorg stelt. De vele. genodigden kwamen vrij dagmiddag bijeen in de ruime kan tine van de Goese Ambachts school, waar de voorzitter van het bestuur van „Randwïjck", 'de heer C. L. van de Vreede, een wel komstwoord sprak. Hij noemde het een blijde dag voor het rust huis, dat zo verlangend heeft uit gezien naar het ogenblik, waarop de uitbreiding in gebruik kon wor den genomen. Hij herinnerde er aan, dat in de stichting samen werken de beide kerkeraden van de Nederlands Hervormde Ge meenten te Goes en Kloetinge. Speciaal richtte deze spreker zich tot de directrice van het tehuis, mej. E. D. Goedvriend, die hy hul de bracht voor de wijze, waarop zij de dagelijkse leiding voert. Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA N.v Nedcrstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Bejaardenzorg In zijn openingsrede verklaar de ds. De Ru, die eerst de 103e psalm had gelezen, dat ieder de taak heeft voor de ouder wordende mens te zorgen. „Als iemand oud is, is hij een „ob ject" van speciale zorg en ver zorging. Men moet het „ob ject" zien in het Licht van de Heilige Schrift. De naaste vraagt onze zorg tot het einde toe. Daarom mogen we nooit verslappen", aldus de voorzit ter van de Diaconale Raad. Hij achtte het daarom verheugend, dat in Goes een prachtige uit breiding van het Hervormd rusthuis tot stand is gekomen, „De modernste bejaardencentra zijn echter zonder wezenlijke be tekenis, als wij de bejaarden niet van het bijbelse standpunt uit te gemoet treden", betoogde spre ker. Hij wees er op, dat de be jaardenzorg tegenwoordig steeds meer aandacht vraagt. Steeds meer wordt daarom ook studie ge maakt van de ouder wordende mens. „Wij moeten de bejaarden in hun levensavond helpen de zin van hun leven te leren zien", be sloot hij zijn rede. Een groot aantal sprekers beklom na een korte pauze het katheder voor het uitspreken van hun ge lukwensen. Als eerste sprak de heer A. W. Strubbe, voorzitter van de Provinciale Diaconale Commissie van de Hervormde Kerk in Zeeland, die zei de uit breiding te zien als een gevolg- geving aan de diaconale opdracht. In een vlot en geestig speechje, bood de voorzitter van de kerke- raad van de hervormde gemeente te Goes, ds. F. N. M. Nijssen ge-, lukwensen aan en ds. A. J. van Cruijningen deed dit namens de kerkeraad van Kloetinge. Vervolgens was het woord aan de heer A. den Hollander, voor zitter van de diaconie te Goes/die eraan herinnerde, dat het tehuis eigenlijk-al bij de opening te klein bleek om de grote toevloed van bejaarden huisvesting te kunnen geven. Hij-verheugde zich daarom ■over: de uitbreiding met een nieu we vleugel. Namens het nieuwe gereformeerde bejaardentehuis in Goes „Schild en Hof" bood de heer J. J. van Antwerpen gelukwensen aan. Na hem spraken architect ir. P. J. 't Hooft, de heer H. J. Colïjn namens aannemer en ondernemers en de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnij verheid in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum. De directrice van het rusthuis, mej. E. D. Goedvriend, sprak als laatste spreekster een dankwoord. Vervolgens gingen de genodigden -naar „Randwijck", waar ds. De Ru de officiële openingsplechtig heid verrichtte door een tweetal knoppen in te drukken, waardoor de op de recreatiezaal aange brachte letters „Randwijck, Nu Vlotooid" opvlaniden.. Daarna be stond er gelegènheïd de nieuwe vleugel te bezichtigen. (Advertentie) Nieuw leven Wat mag wel de oorzaak zijn van dat tevreden gebrom onder de motorkap? Heel eenvoudig. Nieuwe Esso Extra, de benzine met tijgerkracht die een auto nieuw leven geeft... kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Geef uw motor extra kracht: stop een tijger in uw tank! I Rustig weekeinde H (Van onze weerkundige M medewerker). H Een kleine depressie bereikte M M vrijdagavond België en ver- H oorzaakte ook in onze omge- ving tijdelijk weer enige regen. M Er blijft tijdens het weekeinde met een zwakke wind vrij zachte lucht naar ons land ff stromen. Een nieuwe storing M kan in de loop van zondag Noordwest-Frankrijk bereiken, maar zal grotendeels ten zui- Tf ff den van ons passeren. Na een koud begin van de week stroomde al spoedig weer ff zachtere lucht binnen. Boven Noord-Rusland en Finland ligt nu een sterk hogedrukgebied, waarin 's nachts lichte tot ma- ij tige vorst voorkomt en in het grootste deel van Europa zijn ff de temperaturen vrij normaal. H Warm is het in de Balkan, waar nog temperaturen van ff boven de 20 graden Celsius H worden gemeten. Waarnemend dijkgraaf polder „Rapenburg" Tot waarnemend dijkgraaf van de polder „Rapenburg" is benoemd de heer Joh. Crucq Fzn te Arnemuiden. ]l[lllll!!llllll!llllllllllll!lllllli!lllllllllllllllllllllll!ll!llllllllll!lllllllllllllll!; M Met het drukken op de knop H 'verrichtte de voorzitter van de algemene diaconale raad van I ff de Nederlands hervormde kerk, ff üs. G. dé Ru uit Rotterdam, de officiële opening van de nieuwe vleugel van het hervormde i rusthuis „Randwijck" te Goes. Tegelijkertijd flitsten op het gebouw de letters aan: ,Rand- wijcknu voltooid?' Foto P.Z.C.) I VAN uitvin TOT AAN DE WILGEN.... Het is er dan toch van gekomen. Bijna 61 jaar heeft de heer A. de Visser nu 79 jaar oud zijn bes te krachten gegeven aan de harmo nie „De Volharding" in Zaamslag, maar de afgelopen week heeft hij zijn lier aan de wilgen gehangen. Geen echte lier, maar wel een mu ziekinstrument en hij heeft dat laat ste ook niet opgehangen, maar ge woon overgedragen aan een jonger lid. Maar goed. overdrachtelijk be zien hangt die lier nu dan toch aan de wilgen. Er is geen feeestelijk af scheid gevierd. Feest was er namelijk al gevierd op 5 januari van dit jaar. toen de heer De Visser ter gelegenheid van zijn zestigjarig muziekjubi- leum werd onderscheiden mét de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Imwm Almanak NAAM Tijdens haar vakantie had mevrouw laten we haar Jansen noemen had mevrouiv Jansen uit West Zeeuwsch-Vluanderen kennis ge maakt met een Italiaanse familie. Het. was een heel prettige kennisma king geworden, bestand tegen af standen. Zodat de plaatselijke post bode op een goeie dag voor de taak stond om een brief te bezorgen, ge adresseerd aan ,£ignora Jansen", zonder meer. Het was nog een hele uitzoelcerij, maar tenslotte belandde de brief toch op het goede adres. Het was een gebeurtenisje, dat in het dorp wel enige stof tot spreken gaf, zoals mevrouw Jansen ontdekte, 'toen ze een paar dagen later bood schappen deed. Want vol bewonde ring sprak een winkelierster,Jlc- vrouw Jansenwat heeft U toch een prachtige voornaam" ,JkT', vroeg m>uw Jansen,ver baasd. „■Ja, U. Ik vind Signora tenminste een prachtige naam, die bovendien niet veel voorkomt"betoogde de vrouw achter de toonbank. Maar mevrouw Jansen hielp haar snel uit de droom. „Mens, ik heet doodgewoon Anna", sprak ze nuch ter.... ANDER JUBILEUM Een ander jubileum, maar ook in Zaamslag, waar men de jubilea dit jaar als het ware aan de lopende band viert. Ditmaal een bescheiden jubileumpje weliswaar, namelijk vijf tien jaar pluimvee- en konijnenhou- dersverenïging „Semper Avanti", maar toch: een jubileum. In de zalen van „Het Wapen van Zeeland" in Zaamslag houdt de vereniging op 1 en 2 december haar elfde kringten toonstelling, waar vele hoofd- en ere prijzen te behalen zullen zijn. In ver band met het vijftienjarig bestaan ontvangt iedere inzender bovendien een herinneringsvaantje. VOOR ORGELFONDS In Ritthem beijvert men zich voor het orgelfonds en het is dan met name de christelijke vrouwenvereni ging, die voor dit fonds activiteiten ontplooit. Woensdag 15 november zal er in „Ons Dorpsleven" namelijk een verkoopdag worden gehouden en wel 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven uur tot half tien. De afgelopen maanden hebben de da mes vele verkoopbare artikelen ver vaardigd en bovendien verleenden tal van winkeliers uit Souburg en Ritthem medewerking. Voor „attrac ties" zal eveneens worden gezorgd, zodat het woensdag vijftien novem ber in „Ons Dorpsleven" geanimeerd kan toegaan. Op naar de verkoop dag! OUDE STIJL Ook in Terneuzen belooft het een geanimeerde toestand te worden, zij het op heel ander gebied. Daar begint zaterdag 18 november in „Porgy and Bess" namelijk het nieuwe seizoen van de Zeeuws- Vlaamse Jazz Sociëteit en wel in „oude stijl". Voor die „oude stijl" zal het dixielandorkest „Les rats de Saint Germain" zorgen en wel onder leiding van Piet Schütz. UITZICHT NAAR WEERSKANTEN Vergadering Waterschap in 's Lands kamer te Zierikzee De nieuwe verbinding tussen Schou- wen-Dulveland en Goeree-Overflak- Icee over de Grevelingendam krijgt voor het verkeer de allure van een snelweg. Over de kruinen van de dijk in aanleg zal in 1961 een weg worden geopend ter breedte van on geveer 7,5 nieter, die een schitterend uitzicht biedt over de dan afgedam de Grevelingen. Een tweede weg voor langzaam verkeer komt aan de Oost kant daarvan. Beide wegen zullen aansluiten op de bestaande voor rangsverbindingen op de eilanden. Dit deelt het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland mede aan de algemene vergadering, die dinsdag 21 november in 's Lands kamer te Zierikzee bijeenkomt. Het dagelijks bestuur legt de leden van de algemene vergadering op deze bijeenkomst verder het voorstel voor om de bovenverdieping van 's Lands kamer in Zierikzee te verbouwen. Ook komt op de agenda een voor stel voor tot het verkrijgen van pachtvrije kavels in het zogenaamde Prunjegebied van Schouwen. De be groting voor het dienstjaar 1962 zal op deze vergadering worden vastge steld en ook wordt een beslissing ge vraagd over het definitief verschot betreffende de jaren 1959, '60 en '61. Het dagelijks bestuur heeft zich daarnaast voorgenomen de installa tie van het gemaal Zuidhoek uit te breiden. Om de verkeersveiligheid op de wegen door het vlakke land van Schouwen te dienen, is contact opgenomen voor het verkrijgen (Advertentie) Probeer eens andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U toch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlug kal meren, U rustiger stemmen en de zenuwen meester doen blijven. Districtsvergadering P.v.d.A. in Goes Zaterdag 25 november wordt te Goes een vergadering gehouden van het district Zeeland van de Partij van de Arbeid. Aan de orde komt de kandi daatstelling voor de a.s. verkiezinge i voor de Provinciale Staten. Het be stuur stelt voor om in alle kiesdis tricten uit te komen met een vaste kop, waarop 14 namen van kandida ten staan vermeld. Voor de kiesdis tricten Middelburg-Vlissingen: Hulst- Sluis en Tholen-Zierikzee wil men uitkomen met een gelijkluidende lijst. Deze vergadering* begint om 10 uur in de „Prins van Oranje". VourZeeuws nieuws zié ook de pagina's 4, 5 en 7. VWfWAWVVVVVVVVVVVVW NA AANVARING GEBROKEN Kustvaarder „Raket" liep aan de grond Vlak voor de haven van Terneu zen zijn gisteravond laat twee met zand geladen binnenvaart schepen met elkaar in botsing gekomen. Eén van de schepen, de Belgische „Maro 3", bleek zo zwaar beschadigd te zijn, dat het schip korte tijd later in de bu'tenhaven van Terneuzen in twee stukken brak en uiteraard onmiddellijk zonk. Een sleepboot, die inmiddels in tlë buurt was gekomen, slaagde er nog juist bijtijds in de schip per en zijn gezin aan boord te nemen, zodat zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. De restauratie van de Gostkerk te Middelburg, in gebruik bij de Nederlands Hervormde Gemeente van de Zeeuwse hoofdstad, is momenteel zover gevorderd, dat het gebouw op zaterdag 16 de cember a.s. weer in gebruik zal worden genomen. Er worden bij deze plechtigheid rond vijfhonderd personen uitgenodigd. Wie de ingebruikname sal verrichten, is nog niet bekend. Bijna tegelijkertijd voeren het Ne derlandse binnenvaartschip „Sibila (1330 ton) en de Belg „Maro 3" (1660 ton), beiden getrokken door sleepboten, naar de Terneuzense ha ven. De „Sibila" werd gesleept door de Nederlandse sleper Leba 3 en de „Maro 3" door de „Goliath" van de „Union de Remorquage et de Sauve- tage". Op een gegeven moment bleek een aanvaring niet meer te voorko men en de schepen sloegen tegen elkaar aan. Aanvankelijk liet de schade zich niet zo ernstig aan zien, zodat beide sleepboten hun last de Westhaven binnenbrach ten. Eenmaal in de baven kwam de „Ma ro 3" echter steeds dieper te liggen, zodat de positie tenslotte hachelijk werk. Men slaagde er nog in het zinkende schip dicht naar de glooi ing te trekken, waar dit binnenvaar tuig door midden brak en zonk. Vrij wel onmiddellijk na dit ongeluk ging rijkswaterstaat in de haven peilen om te zien of andere schepen kunnen passeren. De eerste indruk was, dat liet gezon ken schip de doorvaart niet afsluit. Reeds iu de loop van de nacht werd met pompen gewerkt. Uiteraard zal zo spoedig mogelijk getracht worden dit obstakel te verwijderen. KUSTVAARDER VASTGELOPEN De Nederlandse kustvaarder „Raket" is gisteravond op de Suikerplaat ter hoogte van Terneuzen aan de grond gelopen. Het schip was van Antwer pen op weg naar zee en de gezag voerder wilde proberen op eigen kracht weer vlot te komen. Het ber gingsvaartuig „Bruinvis" uit Vlissiu- gen en een Terneuzense sleepboot bleven in de buurt om eventueel as sistentie te kunnen verlenen. van vrij uitzicht bij wegkruisïn- gen en uitritten. De herbeplan- tïngen langs de herverkavelde wegen zijn op sommige plaatsen zo hoog opgewassen, dat het ver keer op enkele punten al het uit zicht wordt beuomen. Ook andere instanties hebben zich met deze gevaarlijke toestand bezig gehou den. Zo heeft onlangs de raad van Mid- denschouwen de bezwaren op dit punt besproken. Peilingen Over de peilingen in het afgelopen jaar kan het dagelijks bestuur mee delen, dat de resultaten in het alge meen niet verontrustend zq'n. Er is daarom geen reden voor 1962 kostbare voorzieningen tc treffen. Aan de andere leant is het niet uit gesloten, dat, vóór de afsluiting van de zeegaten, op enkele bedreigde plaatsen nog enkele bezinkingen zul len moeten worden uitgevoerd. In de laatste maanden zijn weer een groot aantal onderhouds- en herstel werkzaamheden aan dijksgedeelten uitgevoerd, waarvan het waterschap in zijn openingsbrief van zijn verga dering een opsomming geeft. Stichting Zeeland houdt contactdag in Middelburg De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk houdt maandag 27 oktober in 't Nederlands Koffiehuis te Middelburg een contact dag. Deze bijeenkomst, die in het te ken staat van de kinderbescherming, staat onder leiding van ds. H. M. Strating, voorzitter van de provinciale commissie „Kinderbescherming." Des morgens zal mejuffrouw mr. P. G. Prins, staflid van het „Nationaal Bureau Kinderbescherming" een in leiding houden over „Hoe de kinder bescherming reilt en zeilt." Des middags houdt de heer J. J. Vis sers, adjunct-directeur van de ge meentelijke sociale dienst te Den Haag, een inleiding over „Kinderbe scherming-Maatschappelijk Werk." (Advertentie) ZELFDE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen vrij veel be wolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 12 november Zon op 7.54 onder 16.54 Maan op 11.49 onder 20.30 13 november Zon op 7.55 onder 16.53 Maan op 12.40 onder 21.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2