Beschuttende streekwerkplaats te Middelburg officieel geopend „DE SCHELDEHAM AFSCHEID VAN BAAS C. VAN DER GRAAF KRABBENDIJKE HEEFT VOOR 1962 SLUITENDE BEGROTING DRONKEMANSRÜZIE VAN TWEE VRIENDEN NA CAFÉBEZOEK ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 DOOR SECRETARIS-GENERAAL SOCIALE ZAKEN Hoge vervoerskosten door gebrek aan lonende opdrachten in Zeeland De mannen in de beschuttende streekwerkplaats te Middelburg zijn thans officieel aan het werk.... De werkplaats is, nadat hij enkele weken al officieus in gebruik genomen was, vrijdag middag officieel geopend. De opening werd verricht door de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, mr. J. H. Klatte. De heer Klatte nam de plaats in van staatssecreta ris B. Roolvink, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was het gebouw te openen. Mr. Klatte legde in zijn openingstoe spraak de nadruk op de grote waarde, die de arbeid heeft voor de gehandicapte mensen. De officiële openingsplechtigheid werd bijgewoond door talrijke geno digden uit de gemeentelijke en indus triële sector. Nadat het gezelschap eerst in hotel De Burg de lunch ge bruikt had, vertrok men naar de Noordmonsterweg, waar het doelma tig ingerichte gebouw verrezen is. Daar heette de voorzitter van de stiichting Werkplaatsen Walcheren, wethouder A. J. Berenpas van Mid delburg het gezelschap welkom en vertelde in kort bestek iets over de stichting en het werk in de nieuwe werkplaats. Hij wees er daarbij op, dat de validi teit van de arbeiders zo benut moet worden, dat de gehandicapten weer als volwaardig meekunnen. „Wij wil len dus onze mensen weer uit het be drijf werken, zodat zij in het vrije be drijf en onder normale omstandighe den hun brood kunnen verdienen", betoogde de heer Berenpas. Kun nen zij niet naar het vrije bedrijf terug, dan moet de werkleiding kun nen beschikken over een veelheid van werkopdrachten, zodat men de ge handicapten werk kan laten verrich ten, waartoe zij door aard en aanleg het geschiktst zijn. 119 werknemers Begin 1954 is de beschuttende werk plaats in Middelburg gestart. Onder welke miserabele toestanden dat ge beurde, konden de genodigden via een serie foto's in de werkplaats zien. Momenteel werken er 119 mannen tegen 38 op 1 januari 1956. De ruim te is berekend op 180 arbeidsplaat sen; binnenkort hoopt men te be ginnen met de tewerkstelling van vrouwen. De opbrengst is van 27.000 tn 3956 gestegen tot 132.000 over 1960: per werknemer een styging van 710 tot 1108. De voornaamste werkobjecten zijn:..het revideren van elektrici teitsmeters voor de gemeenten Utrecht, Veendam, Gouda, Voor burg, Eorne en Middelburg; ver vaardiging van veiligheidsappara ten: inpakken, sorteren en contro leren van lampvoeten; boekbin den; verwerken vaft afvalstof fen; vervaardiging van bietennet- ten (in 1961 zijn er al 800 af geleverd); bekleding van meta len deksels; assembleren van te levisieonderdelen en metaalbewer- Transport duur Een moeilijkheid, waarmee alle werk plaatsen in Zeeland tot nu toe heb ben te kampen, is aan goede en lo nende opdrachten te komen, zo ver klaarde de heer Berenpas. Daar de provincie schaars is aan industrieën, moet 't werk uit andere delen van Nederland aangetrokken worden Van de 220.000 produktieve uren in 1960 werd er bijna 100.000 gewerkt voor bedrijven buiten Zeeland en de heer Berenpas betoogde dan ook. dat de transportkosten voor het bedrijf een grote handicap zijn. „Dat dit onze exploitatie-uitkomsten nadelig be- Met een druk bezochte receptie in het Scheldekwartier te VUssingen heeft de heer C. van der Graaf hoofdbaas van de afdeling kopersla gerij van de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" vrijdag afscheid ge nomen van dit bedrijfwaar hij on geveer vijftig jaar werkzaam is ge weest. Tijdens deze receptie werd de heer Van der Graaf onder andere hartelijk toegesproken door hoofd ingenieur A. de Vos, die hem na mens de afdeling machinebouw een atlas en een encyclopedie overhan digde. (Foto P.Z.C.) invloedt is vanzelfsprekend en meer dere malen zijn ons belangrijke op drachten voorbijgegaan, omdat de vervoerskosten te hoog waren", aldus de stichtingsvoorzitter. Tot slot van zijn toespraak bracht de heer Berenpas dank aan de archi tect van het gebouw, adjunct-direc teur H. Mooibroek van gemeente werken, en aan allen, die meege werkt hebben aan de totstandkoming er van. Secretaris-generaal mr. Klatte be toogde in zijn openingstoespraak, dat het levensgeluk met arbeid in bij zondere mate gediend is in tegen stelling met de jaren uit de vorige eeuw, toen arbeid als een onvolwaar dig bestaan gold. In sociaal, econo misch en psychologisch opzicht is de arbeid voor "de mens van groot nut, aldus mr. Klatte. „De mens heeft behoefte aan arbeid om zijn persoon lijkheid er mee te kunnen opbouwen en dat geldt in bijzondere mate voor de gehandicapten", zei de secretaris generaal, die vervolgens nader inging op de verschillende overheidsmaatre gelen op het arbeidsterrein. Geen liefdadigheid Mr. Klatte merkte vervolgens op, dat de overheid de arbeidsvoorziening op verschillende manieren bevordert, onder meer door beroepskeuze, aan vullende werkgelegenheid, -de bevor dering van industrialisatie in gebie den met een structurele werkloos heid enz. De categorie gehandicap ten werd echter door die maatrege len niet opgevangen. Zodoende werd uitgaande van het standpunt, dat de minder-validen meer gediend zijn met een plaats in het produktieproces dan met liefdadigheid, in 1947 de wet op de minder-valide arbeids krachten tot stand gebracht. De werkplaatsen zijn, zo betoogde mr. Klatte, thans te beschouwen als be drijven. waar op economische wijze produktieve arbeid wordt verricht. „Het zjjn bepaald geen instellingen, waar de mensen in de watten worden gelegd", aldus mr. Klatte, die met enkele cijfers de vlucht van deze so ciale voorzïenïngssector Illustreerde: in 3950 waren er 500 mannen In de werkplaatsen werkzaam, in 1960 ruim 25.000. In 1954 waren er 67 werkplaatsen, thans 180. „Het is nu onze taak om tot verdieping en consolidering van dit werk te komen", verklaarde de heer Klatte, die tenslotte met het uitspreken van de hoop, dat de werkplaats in Middelburg zijn doelstelling tenvolle mag verwe zenlijken, het nieuwe gebouw voor geopend verklaarde. Het stichtingsbestuur kreeg vervol gens nog enkele gelukwensen in ont vangst te nemen. Namens het pro vinciaal bestuur gebeurde dat door Gedeputeerde A. Schout, die als mooiste facet van dit werk noemde het feit, dat de mensen in staat wor den gesteld een volkomen levensbe vrediging te krijgen. Hij dankte het bestuur voor alles, wat het voor de werknemers gedaan heeft en nog zal doen. Niet modderen De heer Schout riep de steun in van de gemeentebesturen bij dit werk. „Zit U nu eens niet om een paar cent te modderen, want als U ze bij draagt, komen ze toch weer terug. Laat de gehandicapten niet op de hoeken van de straten staan", waar schuwde Gedeputeerde. Namens de federatie van beschutten de werkplaatsen in Zeeland herinner de burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer-Arendskerke er aan, dat thans de 5e werkplaats in Zeeland in gebruik genomen is. Hij hoopte, dat spoedig die in Zierikzee en Vlis- singen een plaats in deze rij zullen krijgen. i Daarna werd gesproken door de heer J. Pekaar, als vertegenwoordiger van de AVO, die de „inhoud" van het aquarium ten geschenke gaf, en door de heer R. Clewitz, als vertegenwoor diger van de eerste opdrachtgever van de werkplaats: de Industrie Pro- dukten Compagnie. De heer M. J. Polderman was de tolk van de arbeiders. Hij getuig de van de grote waardering voor dit fraaie gebouw en bood het be stuur als blijk daarvan een muur- schild aan, dat vervaardigd Is door de heer J. Petterson, één der vroegere werknemers van de werkplaats, die voorheen zijn han den niet kon gebruiken! Het laatste woord was voor werk plaatsdirecteur F. Steutel, die be toogde, dat het nieuwe onderkomen sfeer en comfort biedt. Niet alleen wordt er gewerkt aan de vervaardi ging van allerlei proclukten, zo zei de heer Steutel, maar ook aan het herstel van een stuk menseiyke waardigheid. Nadat de heer Beren pas de sprekers had bedankt, was er gelegenheid om het gebouw te be zichtigen. IN SCHELDEKWARTIER Veel waardering voor hoofdbaas koperslagerij In de Glaszaal van het Seheldekwar- tier te Vlissingen heeft hoofdbaas C. van der Graaf van de afdeling ko perslagerij van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" vrijdag middag afscheid genomen van dit bedrijf in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ongeveer vijftig jaar is „baas" Van der Graaf, zoals hij genoemd wordt, werkzaam geweest' by „De Schelde". Dat hy zich in deze periode veel vrienden heeft verworven, bleek tij dens de afscheidsreceptie, toen zon der enige uitzondering alle sprekers de loftrompet over de scheidende hoofdbaas staken en als blijk van hun waardering vele prachtige ca deaus aangeboden. Het was hoofdingenieur A. de Vos van de afdeling macliinebouw, die de rij van sprekers opende en in het kort de loopbaan van de heer Van der Graaf releveerde. Als een punt dat hierbij naar voren springt, noem de de heer De Vos onder meer de vakkennis van de hoofdbaas. waar voor deze niet alleen in de werk plaats en op „De Schelde", maar zelfs daarbuiten bekendheid geniet. Als bewijs hiervan noemde ingenieur De Vos het werk van de heer v. d. Graaf voor de Bemetel-examens. Ook her innerde ingenieur De Vos aan een reorganisatie, die geruime tijd gele den bij „De Schelde" was doorge voerd en die voor de heer v. d. Graaf de nodige aanpassing vereist had. „Maar gelukkig heeft U zich om in scheepstermen te spreken goed „in- geschoren", zo betoogde ingenieur De Vos, die ervan overtuigd was, dat de laatste vijf a 30 jaar de heer v. d. Graaf veel voldoening gegeven heb ben. Als een bijzonder punt van het karakter van de heer v. d. Graaf noemde hij voorts zijn vermogen tot aanpassing. Namens de afdeling ma chinebouw bood hij de hoofdbaas hierna een Winkler Prins atlas en encyclopedie aan, alsmede een oor konde. Namens de ondernemingsraad sprak vervolgens de lieer J. Castel, die met voldoening herinnerde aan de perio de, dat hy met de heer v. d. Graaf in de ondernemingsraad zitting liecft gehad. Waardering De heer H. S. O. Erdelman, die na mens het redactieorgaan van de Schelde en de kantinecommissie het woord voerde, wees in zijn toespraak op het vele werk, dat de heer v. d. Graaf in beide commissies had ver richt, waarvoor hij zijn waardering uitsprak. Waardering voor het werk en de per soon van de heer v. d. Graaf bracht ook de heer H. A. Meijer naar voren, die de scheidende hoofdbaas als voor zitter van de bazenvereniging is op- gevolg en als vertegenwoordiger van deze vereniging het woord voerde. De heer Meijer noemde het onder meer een voorrecht om de scheidende hoofdbaas als collega te hebben ge had en betoogde voorts, dat men in de heer v. d. Graaf een zeer gewaar deerde leider verliest. Namens de commissie sportuitwlsse- Iing Cockerill (te Ougree bij Ant werpen) en K.M.S. sprak ir. H. C. van Capelle, die de heer Graaf schetste als een goodwill-ambassa- deur van klasse. Verder werden nog waarderende woorden gesproken door de heer A. Denekamp namens de ambtenarenblljartvereniging, de heer A. G. A. Verdonk namens de repara tieafdeling en de heer A. Kerkhof namens de personeelsvereniging. Alle «prekers lieten hun woorden yerge- Bij de officiële opening van de be schuttende streekwerkplaats te Mid delburg toonden de genodigden grote belangstelling voor de werkzaamhe den. De directeur van de werkplaats de heer F. Steutel (midden) geeft hier uitleg aan (v.l.n.r.) Gedeputeer de A. Schout, ir. C. J. A. Bax, mr. J. H. Klatte, de secretaris-generaal van het departement van sociale za ken, en de heer F. Leenliouts. (Foto P.Z.C.) Voorstel lot verbetering Dorpsstraat Serooskerke Het verkeer van en naar Vrouwen polder is in Serooskerke (W.) se dert de opening van de Veersegat- dam, belangrijk toegenomen. B. en w. verwachten, dat in de zomer maanden een belangrijke verkeers stroom via de Dorpsstraat naar de provinciale weg geleid zal moeten worden. Het gedeelte van de Dorps straat tussen de Noordweg en de Burgemeester Dregmansstraat ïs echter niet opgenomen in het thans in uitvoering zjjnde plan voor de verbetering van de bestrating. Juist over de Dorpsstraat zal veel verkeer komen totdat er een betere verbinding is gemaakt tussen de Vrouwenpolderseweg en de provin ciale weg. B. en w. doen de raad, die woens dagmiddag om drie uur vergadert, dan ook het voorstel de Dorpsstraat te laten verbeteren en te herbestra- ten. De gemeentebegroting voor 1962 sluit op de gewone dienst met een post onvoorzien van f 3700.' De inkomsten en uitgaven bedragen f 406.424,32. De kapitaalsdienst ver toont aan inkomsten een bedrag van f 639.481.21 en aan uitgaven f 894.457,91. Een nadelig saldo dus van f 254.976,70. Op de agenda voor deze raadsver gadering staan verder onder meer een voorstel tot het verhogen van de vergoeding ten behoeve van het vakonderwijs aan de C.V.O.-school, de aanbieding van de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1962 en de vaststelling van het krediet in de rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. RAAD VERHEUGD Sporteommissie werkl niet bevredigend De sluitende begroting 1962 vormde liet belangrijkste agendapunt voor de raadsvergadering van Krabbendijbe op vrijdagmiddag. De gewone dienst ïs sluitend op 302.223,30 met een post voor onvoorzien van 25.363,10. De kapitaaldienst geeft aan uitga ven 2.717.913,94 en aan inkom sten 2.504.116,58, zodat er een na delig slot is van 213.797,36. De heer H. J. van Harn (a.r.) was tevreden, dat de begroting 1962 juist in de laatste zittingsperiode van de raad in deze samenstelling sluitend is. Bij de algemene beschouwingen rele veerde hij nog eens wat er allemaal tot stand was gekomen in Krabben- dijke: uitgebreide woningbouw, een chr. uloschool, een verbeterde straat verlichting. Bovendien zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe „school met de Bijbel". De heer Van nam vond dat deze sluitende begroting de nog wel eens heersende mening loochen- strafte, dat in Krabbeudijke met geld word gesmeten". Dit raads lid meende, dat het bestuursbeleid van Krabbendijke naar „buiten" nogal eens benadeeld was door de sfeer, die in de gemeenteraads vergadering heerste. „Het is jammer, dat een oppositie partij in onze raad meestal alleen maar ongefundeerde kritiek uit", al dus dhr. Van Harn. Hij pleitte voor een eensgezinde raad in de laatste zittingsperiode. Burgemeester L>. Cnossen was het geheel met de spre ker eens. Bij de behandeling van de begroting informeerde het raadslid M. Westrate (vr. lijst) of de exploi tatie van het cultureel centrum aan POLITIERECHTER MIDDELBURG Moeders ruzieden om onenigheid tussen hun kroost „Wie men liefheeft, kastijdt men", bleek donderdagmiddag weer voor de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda. Voor het hekje verscheen de 25-,jarige matroos W. O. uit Mid delburg, die volgens de beschuldiging zaterdagavond 29 juli de 27-jarige straatmaker P. J. J. v. G. tijdens een twist met een bierflesje zou hebben „bewerkt". „Wij zijn ouwe vrienden van elkaar en bovendien was hij in kennelijke staat van dronkenschap. Ik sla geen dronken mensen", verweerde zich agressief de verdachte matroos. Zijn makker en hij hadden buiten het café Van H. op het Wagenplein wat woorden gekregen en waren elkaar in de haren gevlogen ondanks de vriendschap. Getuige P. J. J. van G. verklaar de wat beduusd, dat hy op de be wuste avond zeven pilsjes had ge dronken, maar toch zeker wist met één van de vier flesjes, die O. op zak had gehad te zijn ge slagen. Overigens was de klap niet zó erg aangekomen: „M'n ge zicht was dik en geschaafd". O. verdedigde zich met vuur: „Iemand die dronken is kan je niet toerekenbaar vatten", zei hij. *De of ficier van justitie, mr. A. W. Rosingh, achtte wél de mishandeling maar niet het slaan met het bierflesje bewezen. zeld gaan van prachtige cadeaus. On der meer werden de heer v. d. Graaf verschillende grammofoonplaten, een tweetal boekebonnen, en glazen aan geboden. Verdachte was al eens eerder wegens mishandeling tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Hij eis te dan ook een gevangenisstraf van vijf dagen. De politierechter vonniste een boete van 50 subs. 10 dagen. Grote baby „Een grote baby moet je niet als volwassen mens behandelen", vond mevrouw S. de B.-K., die wegens mishandeling van mevrouw De G. uit de Eigenhaardstraat terechtstond. Uitvoerig vertelde zij de politierech ter, dat haar oudste jongen van zes ruzie had gekregen met de kinderen „van haar". En de buurvrouw sloeg erop. „Moet je mijn doen", had de voor haar kroost opkomende moeder De B. geantwoord. De politierechter, mr. Sieperda, meende, dat mevrouw De B. de „belageres" van haar jon gen wel stevig zou hebben beetge pakt. „Maar zij sloeg mijn kind het eerst", voerde mevrouw De B. aan. Vyftien gulden boete subs. 3 dagen waren eis en uitspraak in dit buren- ruzietje. Bij verstek veroordeeld tot 1 week onvoorwaardelijke gevangenisstraf met ontzegging van de rijbevoegd heid voor een maand werd A. W. uit Middelburg, die op 20 augustus op de Nieuwe Vlissingseweg „in kenne lijke staat" had gereden. De 48-jarige hoofdagent van gemeen tepolitie De K. en de opperman P. H., beiden uit Middelburg, werden als getuige gehoord. W. was boven zijn theewater geweest. Conform de eis werd W. veroordeeld. Verdaagd Geen voorrang had verleend de Bïer- vlietse timmerman N. C. op 20 juli met zijn auto op de Prins Hendrik- weg aan de auto van IJ. C. voerde aan, dat Van IJ. was doorgereden, waarna hij hetzelfde had gedaan eD eerst later de schade aan zijn wagen was gaan opnemen Mr. Sieperda wenste eerst Van IJ. als getuige te horen en verdaagde de zaak tot 23 november om twee uur. de Noordweg (begrote exploitatiekos ten voor 1962 650, 150 meer dan dit jaar) nog wel verantwoord was. Burgemeester Cnossen antwoordde bevestigend. De begroting 1962 werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd; de heer Westrate (vr. lijst) wenste de aantekening, dat hij had tegenge stemd. De raad keurde eveneens goed de be groting 1962 voor het gemeentelijk woningbedrijf en de begroting 1962 van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg. Wijzigingen Nog maar pas had de Krabbendijkse raad de begroting 1962 goedgekeurd of zij kreeg reeds de eerste wijzi ging erop te behandelen. In deze wijziging waren onder meer verwerkt de salarisverhogingen van de ge meentesecretaris en gemeenteontvan ger, alsmede een bedrag van 17.000 voor de laatste fase van de straat verlichting. Voorts was voor de aan schaf van drie springmatten en een evenwichtsbalk voor het gymnastiek onderwijs op de scholen een bedrag nodig van 1100. In een lokaal van het scholencomplex aan de Noord weg mpest een nieuwe vloer worden aangebracht, wat werd 'geraamd op 1500. Met het laatste bedrag kon zich niet verenigen de heer Westra te. Met al deze wijzigingen was de post onvoorziene uitgaven 19.726,59 geworden. De raad kon zich, met uit zondering van de heer Westrate, met de wijzigingen verenigen. De raad ging verder akkoord met een reke ning-courant krediet van 65.000 voor 1962 met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. Riolering Bij liet voorstel van b. en w. om 80.000 te voteren als aanvullend krediet voor de rioleringswerken wa ren bij de raad enige vragen gerezen. Volgens een nieuw plan, dat in sa menwerking met het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater in Den Haag is opgesteld, hoeft geen perstoren te worden gebouwd, maar kan worden volstaan met (duurdere) pompen. Het reeds beschikbaar ge stelde krediet van 569.000 was ech ter niet voldoende; dit zal worden overschreden met een bedrag van 27.600. „Het is een grote wanorde, er wordt met geld gesmeten", meen de het raadslid Westrate. De heer J. C. Engelse (c.h.) noemde het wat milder „een teleurstelling". Burgemeester Cnossen zei echter, dat men van een perstoren was afge stapt, toen bleek, dat hetzelfde ef fect kon worden bereikt met drie pompen. Uiteindelijk ging de raad toch akkoord met de stem van de heer Westrate tegen. Bij de benoeming van de leden voor de sporteommissie kregen b. en w. het zwaar te verduren. De heren Engelse, Van Harn, M. L. Markusse (P.v.d.A.) en J. Zan- dijk (s.g.) meenden, dat deze com missie niet goed gefungeerd had. De commissie heeft slechts tot taak gehad klachten te noteren, maar enige andere bevoegdheid had ze niet. Besloten werd de commissiejeden op nieuw te benoemen, waarbij de heer Schouten in de plaats van de heer A. Dommisse kwam. Sportraad In 1962 zal de taak van de commis sie opnieuw worden bezien, mogelijk zal in de plaats van deze commisse een soort sportraad word eningestela, die dichter bij het gemeentebestuur moet komen te staan en waarin de sportvertegenwoordigers een zekere verantwoording krijgen te dragen. Voorts stelde de raad vast, dat voor het vak nuttige handwerken op de openbare lagere school twee leer krachten nodig zijn en voteerde zij een bedrag van 7267,25 voor aan schaf meubilair ten behoeve van de chr. kleuterschool. De raad stelde enige subsidies vast, conform de voorstellen van b. en w., maar wilde van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk eerst weten, wat de motieven waren tot het verzoek de subsidie per inwoner te verhogen van 5 op 8 cent. De raad stelde voorts vast de ge meenterekening 1960, de rekening van het gemeentelijk woningbedrijf over 1960 en de rekening 1960 van de burgerlijke instelling voor maatschap pelijke zorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21