JOS CLEBER Opnieuw beginnen in Zuid-Afrika Boze Belg wil met piratenzender in zee „Het is hier te gemakkelijk" oren, yen cv*.... schrijven MORGEN Schip is al gekocht IN 1963 T.V.-CURSUS OPENBAAR KUNSTBEZIT Meer glans en bescherming voor uw auto! WILDER EN LEMMON WERKTEN OPNIEUW SUCCESVOL SAMEN ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 Iiem een nieuw orkest op te bou wen. Dat werden „De Zaaiers," die hij tot op de dag: van vandaag nog leidt. Componist Als componist heeft Cleber grote, zelfs internationale faam bereikt. We hoeven maar twee nummers te noemen „Sleighride in Alaska" en „De Postkoets." Het eerste nummer was een gevolg van een „Round the world trip" met de KLM. „Sleighride in Alaska" was op slag populair en drong zelfs door tot in Anchorage. De burge meester van deze hoofdstad was zo enthousiast dat hij Jos Cleber voor een bezoek uitnodigde. Later heeft een afgevaardigde van An chorage burgemeester Boot van Hilversum een sleutel overhandigd van de stad en hem tot ereburger- benoemd. Of hij altijd in Zuid-Afrika zal blij ven, weet Cleber nog niet, maar hij is wel van plan „om er wortel te schieten," zoals hij het zelf zegt. Televisie is er nog niet, maar men heeft Cleber wel gevraagd „of hij wel eens iets met t.v. te maken had gehad." Als in Zuid-Afrika de te levisie van de grond komt, zal Cleber dus waarschijnlijk ook aan dit medium zijn krachten wijden. (Van onze radio-t.v.-redacteur) Nederland gaat Jos Cleber verliezen, omdat het hem het leven te gemakkelijk heeft gemaakt. Hem en naar hij meent iedereen. „Heel Euro pa is zo lekker van de wieg' tot het graf, dut het allemaal te gemakkelijk is geworden. Dat kan niet goed voor een generatie, voor een natie zijn. Ik ben in veel landen geweest, en ik kan dus een beetje vergelijken. Telkens als je terugkomt zie je dat Nederland maar een fijn landje is. Het is er zó goed. En daarom ga ik weg. Begrijpt U wat ik be doel Het gaat me te gemakkelijk. Dat heilige moeten, dat opbouwen, dat vechten om iets tot stand te brengen dat trekt me," zegt Cleber en hij maakt een vuist om zijn woorden vatbaar te maken. Vlucht Daarom gaat Jos Cleber naar het woelige Zuid-Afrika, in Nederland een bedroefde schare van verwen de bewonderaars van zijn bijna tienjarige orkest „De Zaaiers" achterlatend. Een vertrek, dat een beduidend verlies is voor de muzi kale sector van de radio. Een ver trek dat bijna een vlucht voor de jubilea lijkt volgend jaar april zou hij met zijn Zaaiers de tien jaar vol hebben gemaakt, en liet zou bepaald niet onopgemerkt voorbij zijn gegaan. Omstreeks de zelfde tijd het zilveren feest van Cleber als beroepsmusicus. De nu 45-jarige Cleber is er niet rouwig om, dat hij die feestelijkheden zal missen. Tegen zijn afscheidsrecep tie ziet hij al op als een berg. Hij is geen man om het middelpunt van de belangstelling te zijn, be halve voor zijn orkest. Terugkomend op zijn besluit om weg te gaan, zei hij ons in de Avro- studio „Je hoort mensen nogal eens zeggen dat ze nog wel eens helemaal opnieuw zouden willen beginnen, maar wetend wat ze nu weten. Wel ik geloof, dat dat is wat ik hu ga doen." Duizend liederen Dat nieuwe heet „conduQtor-ma- nager" bij de „Suid-Afrikaanse Uitsaai Korporatie." Men ver wacht er van hem, dat hij naast het bestaande symfonieorkest een all-round-orkest zal stichten, dat over een paar jaar heel breed naar voren zal kunnen komen en dat bijvoorbeeld zowel Gershwin als operettemuziek kan spelen. „Ik zal me ook bezighouden met de instrumentatie van folkloristi sche muziek. Ze hebben in Zuid- Afrika wel duizend eigen liederen," zegt Cleber bijna hongerig. Zijn eerste contact met de Zuidafri- kaanse omroep dateert van vorig jaar februari, toen Anton Hart man, hoofd afdeling muziek van de „Suid-Afrikaanse Uitsaai Kor- poi'atie" naar Nederland kwam, om er het radiomuziekwezen te be- PyftD/O. EN T V-RUBRIEK studeren. Dat eerste contact leidde K/KUI^ c,v y KUDKICK tot een drieweekse reis in juli van dit jaar naar Zuid-Afrika, waar hij twee keer gastdirecties heeft ge voerd met een gedeelte van het symfonieox-kest. Daarna volgde de uitnodiging vast bij de Zuidafri- kaanso omroep te komen werken. In februari van het volgend jaar stapt Jos Cleber met zijn vrouw en jongste dochter op de boot om zich in het zonnige Zuid-Afrika te vestigen. Zijn oudste dochter blijft nog anderhalf jaar in Nederland ofii haar school af te maken. JOS CLEBER Het gaat hier allemaal zo gemakkelijk Vanavond presenteert de VARA- televisie een programma uit „St.- Germain des Prés" met als voor naamste speler DorusManders. Onze fotograaf knipte Dorus woensdagavond tijdens de voorbe reidingen (r.) met Sven Smeets voor hun nieuwe nummer Garri en Baldi". <WVVVNA*VVVVWVVVWVWV» VANDAAG Zuid-Afrika vindt lijj een paradys en van de politiek wil hy zich verre houden. „Ik hou van de zon en mag ik dan naar een land gaan waar de zon schynt Zit je soms hier zo goed Straks kom je als Euro peaan nergens meer binnen, omdat je radio-actief bent. Ik stel gevaar tegenover gevaar," filosofeert liij. Van kind af aan Cleber zit al van zijn zesde, zeven de jaar in dc muziek, maar pas op zijn 21e werd hij professioneel be oefenaar van deze muze. Als trom bonist en violist maakte hij deel uit van verschillende orkestjes, die op tournee gingen. Vlak voor de oorlog kwam hij bij de AVRO, drie jaar later bij liet Concertgebouw- orkest. Na de oorlog konden de Ramblers hem als orkestlid be groeten, waarna hij als arrangeur en trombonist bij liet orkest van Dolf van der Linden optrad. In 1948 ging hij als ambtenaar van de Regerings Voorlichtings Dienst naar Indonesië met de opdracht een orkest voor Radio Batavia te formeren en te leiden. „Ik heb er allebei de politionele acties mee gemaakt en in Hilversum zelfs indertijd het gerucht gegaan, dat ik dood was. Mijn vrouw kreeg midden in de nacht echter het be richt, dat het allemaal op een mis verstand berustte en dat ik spring levend was," aldus Jos Cleber, In 1952 keerde hij naar Nederland terug „omdat er in Indonesië geen muzikant meer te vinden was." In hetzelfde jaar vroeg de AVRO T elevisie Het televisietoestel is vandaag, afgaande op de kwantiteit t.v.- programma's, volop zijn geld waard. Met een onderbreking van twee uur, opdat het Nederlandse huisgezin van een rustige maal tijd kan genieten, is er van drie uur 's middags tot over elven 's avonds (uitlopen niet inbegre pen), leven op het scherm. Een leven dat voornamelijk wordt voortgebracht door de VARA alleen het journaal en het weer- overzicht worden aan de N.T.S. overgelaten. Het klachtenprogramma „Het komt in de bus", dat zijn bestaan als avonduitzending is begonnen, is verhuisd naar de zaterdag middag en opent om drie uur de rij van twaalf programma-onder delen. Verder valt er deze mid dag om tien over vier van veel vuurwerk te genieten, als een Spaanse zang- en dansgroep een „Fiesta gitana" houdt. En dan is er vanavond natuurlijk Tom Manders' show „Een avond in Saint Germain des Prés" (om tien voor half negen) en Theo Eerdmans' quiz „Willens en we tens" om kwart voor tien. Als we dan alle pret hebben gehad, neemt Arie Kleywcgt (om half elf) een kijkje „Achter het nieuws. De Vlaamse televisie brengt van avond om half negen het feuille ton „Het is altijd Dennis", om ne gen uur 't verrassingsspel „Waag je kans" en om tien uur oen va riété-programma onder de titel „Soft lights and sweet music". Radio Olympia is de titel van het blij spel, dat de VARA zaterdagmid dag om tien voor half drie via Hilversum I uitzendt, 's Avonds om vijf over acht is Alexander Pola gastheer in 't amusements programma „Smaken Verschil len". Over de andere zender kan men in het K.R.O.-programma om half drie luisteren naar muziek van Johann Strauss. Om half ze ven zingt Patachou. T elevisie Om half negen opent de K.R.O. morgenavond een nieuwe cursus in dc „School voor volwassenen" waarvoor Martie Verdenius het lesrooster vaststelt. De Vlaamse t.v. zendt om half negen een televisie-registratie uit van Tom Manders' show „Een avond in Saint Germain des Prés". Als we goed zijn ingelicht betreft het hier Manders' eerste show van dit seizoen en niet die, welke de VARA vanavond op het scherm brengt. Om half tien een opera van Willem Pelemans „De nozem en de nimi". Radio Morgenmiddag krijgt de radio een ongekende schare luisteraars die aan het voor-televisionaire tijdperk zal herinneren. Dan geeft (om vijf voor half drie) Dick van Rijn namelijk een re portage van de voetbalwedstrijd Nederland-België, die vanwege de Belgische voetbalbond niet op het Nederlandse televisiescherm mag verschenen. Georges de Caluwe, een 72-ja- rige Belgische radio-pionier en gewezen zeeman is vastbesloten om met een „piratenzender" van wal te steken indien hij tegen 15 november dit jaar zijn voor oorlogse zendvergunning niet heeft teruggekregen van de Belgische staat. De Caluwe. stichter, omroeper en technicus van „radio-Antwerpen" of „radio-Kerkske" zoals de sinjoren de zender noemden, is het wachten beu. In 1948 werd zijn station enkele kamers van zijn woning te Edegem bij Antwerpen en een indrukwekken de pyloon bij het huis het zwijgen opgelegd krachtens een wetsbepaling die de Belgische nationale radio-om roep het monopolie gaf over de Bel gische ether. De Caluwe was een der eersten voor wie radio-techniek een hobby werd. Ca. 38 jaar geleden hy exploiteer de toen een bloeiende handelszaak in Antwerpen knutselde hij een radio-zender ineen en kreeg ook zon der veel moeite van de toenmalige minister een zendvergunning los. Hij begon regelmatig vrolijke populaire muziek uit te zenden en verwierf spoedig bekendheid bij de Antwerpe naren onder de naam „Radio-Kerk ske" omdat zijn toestellen in de klok- ketoren van een protestantse kerk waren geïnstalleerd. Vrienden De Caluwe, die zijn uitzendingen als een pure liefhebberij had op gevat, zag 2ich, ongeveer vier jaar na de oprichting van „Radio- Kerkske" echter genoodzaakt de uitzendingen om financiële rede nen stop te zetten. De talrijke luisteraars namen hiermee evenwel geen genoegen en beslo ten een vereniging op te richten, de „Vrienden van Radio-Antwer- pen" om de zender in stand te houden door hem financieel te steunen. Ef werd een nieuwe zeudinstallatie met de ingezamelde gelden gekocht, en radio-Antwerpen kon opnieuw de ether in als commerciële zender. Ingevolge een klacht van de P.T.T., die aanvoerde dat de Caluwe's uit zendingen de telefoongesprekken stoorden, werd de hele installatie overgebracht naar een woning te Edegem, vanwaar De Caluwe verder lustige wijsjes de huiskamers in- stuïïraë. De plannen voor televisie-uitzendin gen door de Stichting Openbaar Kunstbezit hebben vaste vorm aan genomen en in samenwerking met de Nederlandse Televisiestichtïng hoopt het bestuur van Openbaar Kunstbe zit tegen 1 januari 1963 een twee wekelijkse t.v.-cursus gereed te heb ben. Proefopnanien daarvoor ter in terne beoordeling zijn reeds deze zo mer begonnen. Dit heeft de waarne mend voorzitter der Stichting Open baar Kunstbezit, ds. W. G. Over- bosclx, op een persconferentie meege deeld. De tijdsduur van de uitzendingen is nog niet vastgesteld, doch voorlopig wordt gedacht aan twintig minuten. Een uitzending vereist zes weken van voorbereiding, en, zo voegde ds. Overbosch eraan toe, een hele reeks van experimenten zal nodig zyn voor men kan starten. De programma's zullen van tevoren worden opgeno men. De deelnemers aan deze t.v.-cursus, die naast, doch geheel onafhankelijk van de radiocursus van Openbaar Kunstbezit in 1963 zal worden ge geven, zullen ook materiaal krijgen, doch er is nog niet vastgesteld wat dit zal zijn en in welke vorm dit zal geschieden. Het VARA t.v.-programma van vanavond vermeldt onder meer ..Fiesta Gitanaeen uitzending van muziek en dans. De tekenin gen zijn van Nico Bakker. Nico Knapper lieeft de produktie en re gie. Decors van Folcke Duetz. Foto: een ensemble-opname van Fiesta Gitana. Bij de inval der Duitsers in 1940 sloeg De Caluwe zijn zender stuk, maar pas was de oorlog geëindigd of hij had alweer een nieuwe ineen geknutseld, waarmee hij zijn voor oorlogse uitzendingen wou hervatten. Hij werd echter tot „samenwerking" met de officiële radio gedwongen en moest in 1948 tenslotte helemaal op houden toen radio-uitzendingen in België monopolie van de staat wer den. Petitie De „Vrienden van Radio-Antwer pen'1 bleven niet bij de pakken zitten en ondernamen allerlei po gingen om hun geliefkoosde zen der terug te krijgen. Zelfs werd aan de minister een petitie voor gelegd waarvoor men zowat 30.000 handtekeningen had weten te ver zamelen. Bij de verkiezingen werd De Caluwe zelfs door zijn trouwe aanhangers aan het hoofd ge plaatst van een lijst: de Partij van Radio-Antwerpen. Alle pogingen liepen echter spaak op de onver schillige houding van de bevoegde instanties. Het wachten moe, heeft De Caluwe nu tot de minister van culturele za ken een ultimatum gericht: indien hij tegen 15 november geen zendver gunning heeft gekregen zal hij zon der vergunning, als „piraat" werken. De vergrijsde maar nog steeds strijd lustige radio-pionier heeft zich reeds op een waarschijnlijke weige ring van de minister voorbereid: hij is van plan in voorkomend geval het voorbeeld van de Nederlandse pira tenzender „Veronica" te volgen, ml. de uitzendingen van Radio-Antwer pen van op zee te verzorgen. Met deze bedoeling heeft hij een schip gekocht, dat hij op enige af stand van de kust, in internationale wateren, zal ankeren. De hele radio installatie zal aan boord van het schip worden gebracht. Geld is er De financiële kant lijkt geen hinder paal te zijn. Naar verluidt is De Ca luwe reeds verzekerd van de steun van commerciële firma's in ruil voor radio-publiciteit. Ook de „Vrienden van Radio-Antwerpen" zullen zich waarschijnlijk niet onbetuigd laten, om hun zender nieuw leven in te blazen. Aan moeilijkheden zal het wellicht niet ontbreken, maar dat „de piraat" zyn plannen ten uitvoer zal brengen, daar twijfelt niemand aan. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Nieuwe Nederlandse film naar boek van Jan Mens In maart 1962 beginnen de opnamen voor een nieuwe Nederlandse speel film, waarvoor bet scenario geba seerd is op het boek „Acht en acht tien" van Jan Mens dat de geschiede nis van het Amsterdamse jongetje Koen Oortgijzen beschrijft. De film wordt het eerste produkt van de in oprichting zijnde N.V. Pan Film, die de gebruikelijke steun uit het pro- duktiefonds voor Nederlandse films heeft gekregen. De film zal zich geheel afspelen in het Amsterdam van nu. Voor de meeste interieuropnamen zal echter gebruik worden gemaakt van de Ci ne tone Studio's. De bezetting: van de zeven hoofdrollen en de v5 kleinere rollen staat nog niet vast. Vooral de hoofdrol, waarvoor men een doodge woon Amsterdams jongetje van ne gen a tien jaar zoekt, vormt een groot probleem. Regisseur Jef van der Heyaen zei op een persconferentie in Amsterdam: „het jongetje moet niet bijzonder le lijk zijn, maar ook verre van knap. Hij mag niet uitmunten in ondeu gendheid, maar ook beslist geen bra ve Hendrik zijn. Hij is een pienter waarnemertje met een zuiver gevoel voor details en een tikkeltje poëzie". Pan Film hoopt het kereltje op een aantal te houden audities te ontdek ken. Het ligt in de bedoeling deze nieuwe Nederlandse speelfilm voor namelijk door jongeren te laten sa menstellen. FILMS IN ZEELAND „Kamers te huur" komedie met niveau De samenwerking van regisseur Billy Wilder en acteur Jack Lemmon op liet gebied van de filmkomedie dateert van de film „Some like it hot", een verruk kelijke rolprent, waarin Marilyn Monroe voor het vleugje sex mocht zorgen. Het werd zo'n succes, dat Wilder op deze voor hem nieuwe weg is voortgegaan en zo ontstond „The apart ment" of „Kamers te huur", opnieuw met Jack Lemmon in de hoofdrol maar met een ande re vrouwelijke ster: de eerste comedienne van Hollywood vandaag de dag, Shirley Mac Laine, die Lucille Ball bijna heeft doen vergeten. „Kamers te huur". City (Middel burg) is een van begin tot eind zeer amusante film, waarin Lemmon de rol speelt van de bescheiden, maar toch wel ambitieuze kantoorbediende C. C. Baxter, die een prachtmanier heeft gevonden om het verder te brengen zonder er al te hard voor te moeten werken. Baxter leent na melijk de sleutel van zyn flatje uit aan uitsluitend invloedrijke lieden op zijn kantoor. Zo weet hij zich ge leidelijk onmisbaar te maken en wordt hem tenslotte zelfs een direc- tiepost aangeboden. Dat gebeurt door de president-directeur, maar vanzelfsprekend moet daar weer het lenen van de sleutel tegenover staan. Er is alle reden voor Baxter om zich in de handen te wrijven. Hij blijft echter in dat gebaar steken, wan neer blijkt dat de directeur in Bax ter's flatje gezelligheid zoekt in ge zelschap van Baxter's eigen idool, het meisje uit de lift. Alhambra (Vlissingen) vertoont gedurende dit weekeinde de be kende oorlogsfilm „Gezworen ka meraden", die de avonturen be helst van een viertal mariniers tijdens hun opleiding in San Die- go en de strijd in de Pacific gedu rende de tweede wereldoorlog. Van Heflin, Aldo Ray, Mona Freeman, Nancy Olson, James Whitmore, Raymond Massey, Tab Hunter, Dorothy Malone, Anne Francis en William Camp bell spelen de voornaamste rol len in dit epos van oorlog en lief de. Bewonderaars van Tarzan kunnen terecht in Electro (Middelburg), waar Johnny Weismüller zich op gewekt door de bomen slingert in een film getiteld „Tarzan's verbor gen schat", een van de boeiendste exemplaren uit de onuitputtelijke reeks actiefilms over de jungleheld. Grand.(Goes) vertoont ook dit week einde nog het ongeëvenaarde spek takel op het gebied van de massare gie „Ben Hur". In Luxor (Vlissingen) kan men ge nieten van een film die voor honderd proceut actie biedt: „Vrouwen en Spionnen" met Henri Vidal en Bar bara Laage in de hoofdrollen. (Advertentie) De Caluwe is wachten moe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17