PAGIM atrix Extra levensmiddelen kopen voor (onverhoopte) „tijden van nood"? GOED GEKLEED GAAN MAjf>RÏCA PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10-NOVEMBER 1961 LAAT ETENSVOORRAADJE ROULEREN Voorraad houden betekent altijd: voorraad bijhouden! De Nederlandse huisvrouw heeft nogal kalmpjes gereageerd op het advies-van-hogerhand om in verband met de onplezierige internationale toestand wat extra voedingsmiddelen in te slaan. Haar houding varieert van een onverschillig schouderophalen onder het motto „Wat begin je niet die paar dingen in tijden van nood", tot een weloverwogen aankoop van een aantal voe dingsmiddelen, waarvan zij uit ervaring weet dat ze goed houd baar zijn en eventueel ook koud kunnen worden gegeten. Mis schien heeft een enkeling een flink sommetje erin geïnvesteerd en een grote voorraad ingeslagen, maar de doorsnee-huisvrouw heeft, al zou zij dat ook willen doen, waarschijnlijk niet het geld en zéker niet de bergruimte, 0111 geweldige voorraden le vensmiddelen in te slaan! De Nederlandse Consumentenbond is zich onmiddellijk Kaan bezighouden met het onderwerp „Extra levensmiddelen voor tijd van nood" en wijdt er in haar" laatste Consumentengids een artikel aan, waarin een aantal nuttige raadgevingen voorkomen, die de moeite van het doorgeven wel waard zjjn. Want hoezeer ook iedereen hoopt dat een en ander niet nodig zal zijn, als er toch tijden van nood mochten komen, krijgen degenen die de desbetreffende adviezenniet hebben opgevolgd, vermoedelijk tóch spyfc. Om te beginnen kan rnen uitgaan van de „normale keukenvoorraad". In elke keukenkast staat immers wel een klein voorraadje levensmiddelen, dat snel kan worden klaargemaakt of alleen maar hoeft te worden op gewarmd, wanneer er eens onver wachte gasten komen of als de vrouw des huizes door ziekte eens een dagje uitvalt. Wanneer we begin nen met er steeds op te letten dat deze normale voorraad „bij" is, zijn we al een eindje op weg „IJzeren voorraad" Dat men „in tijden van nood" korte of langere tijden binnenshuis moet blijven en dus ook binnenshuis voor eten moet kunnen zorgen, is vanzelf sprekend, maar zodra men daarna de straat weer op zou kunnen kan men in verband met gevaar voor ra dio-actieve besmetting niet meteen willekeurig in de winkels levensmid delen kopen. Wellicht zal moeten worden gewacht tot er nieuwe, niet- besmette voorraden zijn aangevoerd. Dan komt de „ijzeren noodvoorraad" té pas. die moet bestaan uit voedings middelen, die al of niet gekookt moeten worden, maar in ieder geval een zekere houdbaarheid hebben. Daarvoor komen peulvruchten, rijst, macaroni en andere grutterswaren in aanmerking, en daarnaast de gemak kelijk te bewaren blikconserven. (Advertentie) begint met nylons Mocht het nodig zijn dat er in een schuilplaats wordt gebivakkeerd, dan zal de vrouw des huizes daar niet mogen (en waarschijnlijk ook niet kunnen) koken. De beschik bare lucht immers moet zo 'lang mogelijk bruikbaar en zuiver wor den gehouden. Voor die „schüil- plaats-voorraad" komen dan ook uitsluitend voedingsmiddelen in aanmerking die zonder verdere bereiding gebruikt kunnen wor den: blikconserven 2oals kant-en klaar maaltijden, soep die niet hoeft te worden verdund, koffie melk, gecondenseerde melk, vruch- tensappen, crackers, ..Icnacke- brot" en soortgelijke zaken. En dan zou het nódig kunnen zijn. dat men hét huis verlaat en oen rantsoen voor enkele dagen moet meenemen, liefst in gecompri meerde vorm. „Goed zien - dus beter leren" Ogenzorg voor schoolgaande jeugd De Stichting „Oog en Bril" houdt deze week een actie onder het motto „Zie goed, leer beter!"; een actie die, zoals de naam al zegt, gewijd is aan de ogenzorg voor de studerende jeugd. Kleine afwijkin gen aan de ogen van een school gaand kind geven reeds reden tot zorg, zo waarschuwt de stichting. Want al ziet een kind met zulke afwijkingen vaak nog redelijk scherp: dit gaat ten koste van méér inspanning van de ogen, met als gevolg dikwijls vermoeidheid door over-inspanning. Bij ernstiger afwijkingen die niet tijdig door een bril worden gecorrigeerd, be staat het gevaar dat het organis me zich aan de wazige beelden gaat aanpassen en dat een slecht beeld wordt geaccepteerd, zonder dat men het tracht te verbeteren. Gevolg: groeiende onoplettend heid. vermoeidheid en hoofdpijn, en soms zelfs een bepaalde een zelvigheid van het kind. dat door slecht zien een begrensde belang stelling gaat vertonen. Allemaal narigheid, waaraan een onderzoek door de oogarts een eind kan ma ken! Door vrije zaterdag meer eigen huizen, menen woningbouw-deskundigen Een van de gevolgen van de vrije zaterdag en van de daardoor veranderde levensom standigheden is dat het „eigen huis" in Neder land steeds meer kan sen krygt, zo menen woningbouwdeskundi- ?;en in ons land. De unctie van het huis is veranderd, nu de mens steeds meer vrije tijd en een lang weekend heeft, en dientengevol ge zijn de kansen voor het eigen huis aanzien lijk aan het toenemen. Het huis is immers de plaats, waar men zich aan zijn hobby's kan wijden, huis en tuin zélf kunnen hobby zijn; bovendien willen steeds meer mensen zich er gens buiten vestigen, in buitenwijk of bunga lowpark, in een nabu rig dorp of in een fo renzenplaats. „Veel mensen hebben zelfs een zeer sterk ontwikkelde impuls tot het bezitten van een eigen huis: het is een menselijke behoefte zonder meer". Ook dit is een uitspraak uit de kringen der Nederland se woningdeskundigen, maar ze tekenen erbij aan dat desondanks in Nederland slechts 29% van de bevolking in een huis woont, dat werke lijk „eigendom" ge noemd kan worden. Dat de huurwoning in ons land zo ruim ver- spreid is, wordt een ge volg genoemd van de industriële revolutie, die een aanzienlijk deel van de burgerij aanvan kelijk in armoede heeft gebracht, waardoor ook op het gebied van de volkshuisvesting maatregelen moesten worden genomen. Met steun van de overheid moest voor velen een menswaardig milieu worden geschapen. Een goede eigen woning was voor de arbeiders in de iaren rond de eeuwwisseling 'eenvou dig ondenkbaar, gezien hun slechte levensom standigheden. De toegenomen wel vaart én de veranderde levensomstandigheden hebben echter een wij ziging gebracht daarin: dat blijkt wel uit de cij fers, die het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten erover publiceert. De belangstelling voor het zelf bouwen in de kringen der arbeiders en kleine zelfstandigen stijgt nog steeds en al zullen er altüd mensen blijven, die liever een huurwoning hebben of voor wie een huurwo ning, in verband met periodiek verhuizen, nuttiger is: er komen steeds meer mensen die ecu eigen woning wil len „waarin ze hele maal baas zijn". Dat zijn dus diverse mogelijkheden, bedoeld voor diverse omstandigheden en nu blijkt, dat velen deze omstan digheden door elkaar hebben gehaald en sehuilplaatsvoorraad en „ijzeren noodvoorraad" hebben verward. De genen die een voorraadje vormen, moeten dus deze verschillende mo gelijkheden wel even goed uit elkaar houden en ook in de praktijk van elkaar scheiden. Dan krijgt men het beste overzicht en dé. meeste kans om de voeding in eventuele benarde omstandigheden zo verantwoord mo gelijk te verzekeren. Voor de sehuil plaatsvoorraad dus: voedingsmidde len die zonder verdere bewerking kunnen worden gegeten; voor de „ijzeren" voorraad ook diverse ande re houdbare voedingsmiddelen, die om meer bewerking vragen. Houdbaarheid: belangrijk! Voor welk doel de voorraadvorming ook is: een heel belangrijk ding blijft 'de houdbaarheid van het voedsel en in dit opzicht, adviseert de Consu mentenbond- ons; 'niet al te optimis- tisehrte zijn. Levensmiddelen met eeuwigdurende houdbaarheid bestaan nu eenmaal niet en. ook de blikcon serven waaraan men bij voorraad vorming. _in .de. eerste plaats denkt, zijn- niet.allemaal even lang goed te houden. Blikgroenten blijven wel minstens twee jaar góed en ook bo ter. en margarine in .blik kunnen lang bewaard worden, al moeten ze wel snel worden ongebruikt als het blik eenmaal open is. Op sommige conserven (meestal op vis, soms op vlees) staat „beperkt houdbaar" aangegeven, en die komen dan niet in aanmerking voor voor raadvorming. In de eerste plaats zegt de term „beperkt" al bijzonder weinig, in de tweede plaats weet men nooit hoelang het produkt al bij fa brikant of detaillist heeft gestaan, zodat het risico van bederf veel te groot is. Tenslotte is de manier van bewaren uiteraard ook van groot belang voor de houdbaarheid. Koel, droog, don ker en stofvrij zijn de vier voorwaar den voor een goede bewaarplaats en wie geen ideale bergruimte ter be schikking heeft, zal moeten proberen om het ideaal toch zo dicht mogelijk te benaderen. Naast houdbaarheid en gunstige omstandigheden is dan ten slotte nog het „rouleren" van elk voorraadje belangrijk. Handig is het daarom, 0111 op ieder pak of blik dc datum van aankoop of die van nood zakelijke vervanging aan te geven. Wie aan voorraadvorming doet, ver- gete dit niet: voorraad houden bete lcent voorraad bijhouden! Bont is wel het belangrijkste materiaal, waarmee de lioe- denontwerpers hebben gewerkt bij het vervaardigen van hun wintermodellen. Dit grappige hoedje van Jacoll is gemaakt van ocelot. Eet wordt in model gehouden door een (niet zichtbaar) breed zwart lint, dat aan de achter zijde in een strik uitloopt. Najaarssoepen met inhoud - naar recepten van het platteland Het najaar is gekomen met stormen, met kille regens en met temperatu ren die doen verlangen naar „stevige kost": naar stampotten en andere wintergerechten, zoals de soep-met- inlioud die zo voedzaam is dat hij als hoofdmaaltijd dienst kan doen. De envtensoep en do bruine-bonensoep zijn in ere hersteld, en kunnen op, hun tijd eens worden afgewisseld door enkele minder bekende, maar even voedzame soepen waarvoor de recepten van bet platteland komen. „Do plattelandsvrouw", bet maand blad van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, publiceert enke le van die recepten die ongetwijfeld oolc in de smaak zullen vallen bij de niet op het platteland, wonende vrouw Zoals de variatie op de ouderwetse tuinbonensoep, die de huisvrouw op dc boerderij maakte door bouillon te trekken van gezouten en daarna ge droogde beenham, waarin later tuin- Advertentie) Handen houden van „atrix" want „atrix"' houdt ze mooi handcreme bonen en aardappelen werden riieé^ gekookt en die met bonenkruid werd afgemaakt. Voor de moderne versie worden beenham en tuinbonen ver vangen door respectievelijk een stuk verse ham en een pak diêpvriestuin- bonen. Humpkessoep, brèkebonensoep, fiet- sebonensoep: ziehier 3 sehilderachti namen voor een najaarssoep waarin de laatste sla- of snijbonen kunnen, worden verwerkt. Voor vier. personen wordt een pond verse worst, ribbe tjes of „hips" (hiermee bedoelt men het bovenste gedeelte van de var kenspoot) een paar Uur uitgetrokken in 2Va liter water met anderhalve le pel zout (glad afgestreken). Vier ons -dikke slabonen worden gewassen en in kleine„stukjes ge broken en vervolgens een half uur tot drie kwartier meegekoolct. Vier gesnipperde uien, twee ons soepgroenten, vier in stukjes ge sneden aardappelen moeten het laatste halfuur nog meekoken, daarna wordt de soep afgemaakt met twee fijngesneden rauwe to maten, een handje selderij en pe terselie (eveneens fijngesneden), aroma, peper en zout. Stukjes worst en aardappelen ten slotte vormen de basis voor een soep die vlak over de oostgrens van ons land bekend staat als „Quer durch'n Garten*' en waarin, zoals de naam al zegt, alle mogelijke groen ten uit de moestuin verwerkt wor den: stukjes kool, ui, koolrabi, prei, wortel, boontjes, bloemkool peter selie en tomaat. Een wel zeer stevi ge variatie dus op de klassieke groentesoep die met brood erbij, ook een volwaardige wintermaaltijd vormt. „Een vrouw moet z-o ge kleed gaan, dat ze zich gemakkelijk kan bewe gen", zegt mode-ont werpster Chanel wier ideeën - ondanks haar ho ge leeftijd - nog steeds toonaangevend zijn in de internationale modewe reld. In een Chanel- kostuum kan men zonder moeite in bus, auto of trein stappen, men kan de armen eens zwaaien, zonder dat er onmiddel lijk allerlei naden bars ten, en bovendien kan de draagster van zo'n kos tuum er hyper-elegant uitzien. Wat wil men nog meer Drie Chanel-modellen uit de wintercollectie 1961- 1962 zijn op deze teke ning bijeengebracht. Links een tweedelig avondkostuum van glan zende satijn, afgezet met goudband en gegarneerd door een aantal goud kleurige kettingen. In het midden een zwart cocktailkostuum gevoerd niet witte zijde: een ma teriaal dat tevens de biesgarneriug en de kraag vormt. Rechts tenslotte een van de bekende „gemak kelijke" pakjes, ditmaal gemaakt uit tweed, en gegarneerd met dwars- stiksels en met vier steekzakken. ozcuw ioi IfZAtMV Misschien is het U nog niet zo op gevallen, maar een van de ty pische kenmerken van deze tijd is dat er voortdurend aanvallen op ons worden gedaan in het huisèlijke en maatschappelijke vlak. Wij moeten altijd iets: kijkt U 'er de advertentiepagina maar op na. Het zijn werkelijk sterke benen die de weelde van al deze dringende aan prijzingen kunnen dragen. Niet zo zeer in financiële als wel in psycho logische zin: menige schuchtere zus ter moet wel het gevoel krijgen dat zij er als huisvrouw maar een bitter beetje van terecht brengt. Zij zou zich veel meer aan de kinde ren kunnen wijden, haar man op het juiste ogenblik een hartversterking toedienen, een beter figuur op be- zoekavondjes slaan en allerogen tot zich trekken indien zij zich maar als 'n volgzaam lam liet leiden door alles wat de vriendelijke ooms van de re clame voor haar uitgedacht hebben. Kijk: bij zo'n overvloed van drin gende adviezen zijn er wel heel sterke benen nodig om niet on der al die aandrang te bezwijken. En in dat verband gezien is het hoogst leerzaam om eens af en toe kennis te nemen van een of andere enquête die steevast aan een grote reclame campagne voorafgaat. Nu zag ik, eerlijk gezegd, na al die druk en veelvuldig in onze aandacht geschoven wasmachines en centrifu ges van de tegenovergestelde- kant een grootscheepse aanval dreigen: la ten de wasserijen dat zomaar op zich zitten En prompt lees ik geïnteres seerd .vaneen heelduur en heel grondig 'onderzoek waarvoor ■Vierdui zend huisvrouwen zijn uitgehoord, om aan de weet te komen in hoeveel gezinnen en waarom de vuile was binnenshuis blijft. En het zijn nog niet zozeer de cijfers 0 elz als' Welde. motieven die voor elke vrouw het- kennisnemen waard zijn want we krijgen daarin weer een stukje zelfportret voorgezet waarmee wij ons voordeel kunnen doen ook al blijven wij vastberaden zelf aan de tobbe staan. T. och zal het U aller eerst mis- TSchiëh verbazen dat het aantal. - v.zelf wassende huisvrouwen zo groot is: meer dan driekwart-van het totaal, verzekeren de gegevens. Er moeten dan ook wel sterke mótieven voor. die zelf verzorging pleiten,-want ér blijkt verderop dat bijna géén en kele, vrouw die wekelijkse of veer tiendaagse wasdag nu zo'n uitge zocht genoegen vindt. Maar, praktisch als wij nog altijd blijken te zijn. redeneren we blijk baar nuchterweg dat de voordelen nog altijd tegen de nadelen van na righeid,, rompslomp, vermoeidheid en humeurigheid opwegen. - Wie 'eenwasmachine heeft, wil die ook gébruiken om rendement uit die behoorlijk grote uitgave "te halen. En verder lijken mij de sterkste ar gumenten: een weerzin tegen het onooglijk merken van het wasgoed, het feit. dat men het niet meer op elk willekeurig ogenblik onder eigen be heer heeft en het opvouwen dat vaak van de eigen methode verschilt. Menig man zal om die laatste vrou welijke argumentatie glimlachen, maar wie; zoals vaak tegenwoordig het geval is, de staoeltjes wasgode op de beperkte breedte van muurkast- planken moet bergen weet, dat het opvouwen van lakens en droogdoeken wel terdege een uitgekiende hande ling is. D e gevoelsbezwaren tegen het bui tenshuis laten wassen zijn mis schien conservatief en 'weinig geëmancipeerd, maar pleiten tocli wel voor het sterke plichtsgevoel van driekwart der vaderlandse buisvrou wen, Zij voelen zich namelijk schul dig .wanneer zij niet zelf zouden was sen, alsof zij daarmee wilden demon streren dat zij niet genoeg voor haar gezin over hebben. Is dat niet iets om waarderend over te glimlachen, ook al is het misschien au fond een foutieve overtuiging? En is het verder zo dwaas er wordt al van een soort dwangmatige over tuiging gesproken! dat zij met de zaterdag de was schoon en gestreken in de kast wil hebben? Is die vaste regel toch ook niet een pluim op haar hoed wegens deugde lijk huishoudelijk beleid? De geleer de technisch-economisehe adviseurs moeten zo'n nijver bijtje nu niet te vlot een soort dwangneurose aanpra ten: een opgeruimd huis. de soep op een zacht uitje en de schone was in de kast zijn dierbare symbolen, die menige jonge vrouw in moeders huis al heeft leren respecteren. Maar wat ik gemist heb allicht in deze wetenschappelijke analyse van de zelf wassende huisvrouw is het ontbreken van elke positieve voorkeurstem. Zou er nu werkelijk geen enkele vrouw zijn die in dat zelf de was doen ook een ze ker plezier beleeft! Is er geen en kele plusfactor voor die gesmade wasdag aan te wijzen? Is het werke lijk zo dat wij ponder uitzondering aan de avond èrvah moe, lusteloos en kribberig neerzitten met maar één troostende gedachte: het zit er ten minste weer voor deze week op? Wie haar neus wel eens verrukt in een door zon en zomerwind geble.ekt en gedroogd laken heeft gestoken weet hoe de geur van gras en buiten lucht, die wij dan mét welbehagen opsnuiven, een niet te evenaren ver goeding is voor al het geploeter dat eraan voorafging. En die frisheid en geurigheid is. dat maak ik mij sterk; een genot en een voldoening die menige vrouw zich niét laat afnemen. SASKIA Advertentie i PAREL-SBUOUX

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6