WESTHOVE, waar 's zomers kinderen spelen De smoking werd deze maand 75 jaar kou gevat? NAAM STALINGRAD MOET NU OOK WORDEN VERANDERD VAKANTIEGANGERS MOGEN HUN KINDEREN NIET THUISHOUDEN MARINIERS IN 1962 WEER IN MARINEBLAUW VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSB COURANT 13 llrillltlllllllllHllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllilllllilillllllllllllHIIHIIIIIIIIIilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllH^ VAN ENGELAND NAAR AMERIKA Advertentie lllllll!ll!lllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll!lll!lll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH „Tux" in kleuren werd bijzonder populair Vijfenzeventig jaar geleden werd de smoking in Amerika „ingevoerd" als de nieuwe modieuze gril van de zeer ryke en enigszins excentrieke tabaksplanter Gris- wold Loriliard, die in Londen een Engelse „dinner jacket" naar maat liet maken. Hij wilde daar mee de leden van de exclusieve „Tuxedo-club" chocqueren, die ge regeld op „parties" en sportge beurtenissen bijeen kwamen in het gemeentelijke Newyorkse Tuxedo Park. Een zwaluvvstaartloze uitgaansjas met brede zijden revers gaf blijk van een revolutionaire afkeer van rok en jacquet. „Tails" en „out- away" waren in Amerika bekend maar de smoking die was af geleid van de Engelse huiskleding voor mannen oefende een sensati onele aantrekkingskracht uit op de heren van de Amerikaanse so ciety. Het minste wat Loriliard heeft gedaan, is het populair ma ken van de naam van de slechts voor miljoenairs toegankelijke club, want het nieuwe kleding stuk legde zijn nietszeggende naam af en werd meteen van de eerste dag af aan al Tuxedo ge noemd. Al op eindexamen De „Tux", zoals hij al gauw afge kort werd genoemd, heeft in de loop der jaren een groot aantal verbeteringen en vernieuwingen ondergaan. Meer en meer Ameri kaanse kleermakers begonnen zich op smokings te specialiseren, daar deze niet alleen goedkoper konden zijn dan de „grote avond kleding" maar ook meer overeen kwamen met het klimaat van het land. De rok en de nog slechts bij officiële gelegenheden gedra gen jacquet werden verslagen. Voor de Engelsman uit het Victori aanse tijdperk mag het een nacht merrie zijn, maar Amerika is in tussen het geboorteland van de smoking in kleuren geworden. Op het donkerblauw volgden eerst kritisch bekeken uitvoeringen in wit, crème en andere pasteltinten, die echter al spoedig een normaal verschijnsel waren op zomerse feestelijkheden en matinees. Met de smoking maken jongemannen in Amerika voor het eerst kennis wanneer ze de middelbare school hebben afgelopen: het grote feest van de „graduation" het eind- Advertentie) n examen dat geen examen is waarop de kandidaten in Tuxedo en hun vrouwelijk gezelschap in avondjurk verschijnen. Daar zelfs in Amerika niet iedèreen zich de luxe van een eigen smoking kon of wilde per mitteren, ontstonden vrijwel over al verhuurinrichtingen, waar men een complete uitrusting voor en kele uren of avond of dagen kon huren. Uiteraard levert ook de Amerikaanse confectie, die in he renkleding veel meer maten kent en dus een betere pasvorm, de Tnxedo in alle maten en uitvoe ring kant en klaar. Kamerlid Fens lid Raad van State Het Tweede-Kamerlid, de lieer J. J. Fens, is met ingang van 16 december 1961 benoemd tot lid van de Raad van State als opvolger van de luite nant-generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Advertentie) Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN NEONLETTERS ZONDER LICHT Standbeelden van Stalin verdwijnen plotseling Het ziet er naar uit dat de naam Stalingrad, beroemd uit de tweede wereldoorlog, tot verdwijning is ge doemd. Tal van borden met die naam zyn verdwenen. Wcstelyke toeristen in Stalingrad, vertelden telefonisch aan United Press dat het bord van liet spoorwegstation met die naam dinsdag is verwijderd. Maandag ver dwenen de letters die het woord „Stalin" vormden, uit het naambord van het hotel Stalingrad. Woensdag verdwenen ook de laatste vier letters. In neonleuzcn in dc stad is het woord Stalingrad eveneens verdwenen. De leuze in neon „wij willen van onze stad Salingrad een stad van hoge cultuur maken", is nu veranderd in „wij willen van onze stad een stad van hoge cultuur maken". Tussen de rode neon-woorden gaapt nu een zwarte plek. Een groot standbeeld van Stalin dat nabij het Wolga-Don- kanaal stond, is verdwenen. Kort nadat Stalin door Kroesjtsjew aan de kaak was gesteld op het 2'2-ste partijcongres, was ook al het Stalin-standbeeld verdwenen van het grootste plein van Stalingrad. Zelfs een klein mozaïekprofiel van Lenin en Stalin, boven het werk van foto graferende arbeiders in het centrum van de stad, is thans minus Stalin. Tijdens de parade van dinsdag, ter ere van de revolutie, zagen toeris ten in Stalingrad geen enkele foto van Stalin. Er was maar een klein aantal spandoeken met de naam van <ie stad. DE SCHOOL GAAT ALTIJD VOOR november te Voorthuizen heeft ge zegd. De heer Van 't Lam zei op deze ver gadering, die voornamelijk werd be zocht door exploitanten van vakan- tiebedrijven, de in hun bedrijven re creatie zoekende kampeerders en va kantiegangers te adviseren de school gaande jeugd geen belemmering te laten zijn voor de vakantiespreiding en ze rustig van school te houden. „Men moet hiervoor niet bang zijn", aldus de voorzitter, „want dit is geen onwettig schoolver zuim". Hij vond hiervoor steun in het precedent dat de Rotterdamse kantonrechter onlangs een ouder vrijgesproken zou hebben onder het motief „dat ieder recht heeft op vakantie in de tijd die hem past". „Het hek zou van de dam zijn als dat waar was", aldus de woordvoer der van het ministerie, „iedereen zou zijn kroost thuis kunnen houden wan neer hem dat belieft. Een dergelijk vonnis is echter nooit door de Rot terdamse kantonrechter gewezen. Waarschijnlijk is men in de war met een dergelijke uitspraak van het kan tongerecht in Emmen in 1955. Dit vonnis werd het jaar daarop in Assen in cassatie vernietigd. Nee, men moet zich wel degelijk aan de bepalingen van de leerplichtwet blijven houden". Dit is ook de mening van de officier van justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, die zegt dat hem evenmin iets van een dergelijk von nis van een Rotterdamse kantonrech ter bekend is. Revako-voorzitter had het bij verkeerde eind „Ouders mogen hun kinderen niet van school houden als zij vakantie willen nemen in een andere tijd dan de specifieke vakantiemaanden juli en augustus, tenzij hiervoor toestem ming is verkregen van de inspecteur van het onderwijs. In de regel wordt die echter niet verleend". Aldus deelt het ministerie van o. lt. en vv. desgevraagd mee naar aanlei ding van netgeen de voorzitter van de stichting Revako (recreatie-, va kantie- en conferentieoorden), de heer A. L. H. M. van 't Lam, op een conferentie van de stichting op 2 Van 1 januari 1962 af zullen de ma riniers niet meer in het kaki, maar net nis vroeger, in het marineblauw gekleed gaan. De schepelingen dienstplichtigen en beroeps die op 1 januari in dienst komen, zullen als eersten het nieuwe dagelijkse tenue ontvangen. Dit tenue kan zowel tijdens als bui ten de dienst worden gedragen. Bij het nieuwe blauwe uniform zal eeri lichtblauw overhemd en een zwarte stropdas worden gedragen. M J Hendrik Balfour was <J de eerste van een reeks he il ren, die het kasteel vervolgens H zouden bezitten. Hij kocht het H voor lóó9 ponden van Zeelands H Staten. Belangrijker was de laat- H ste eigenares, mevrouw W. D. van Lynden-dé Bruijn, die het zo beschikte, dat Westhove een herstellingsoord werd voor zwak- M ke kinderen uit Middelburg en H Vlissjngen. Bij haar dood in 1926 H bleek zij het kasteel te hebben WESTHOVE in de manteling van Oostkapelle: een burcht bij de duinen, oude to rens tussen oude bomen, die ie der voorjaar nieuw groen dra gen. Onherkenbaar bijna, zo uit de lucht. Maar het is Westhove, met op de voorgrond het deel van het kasteel, dat eens het hoofdgebouw was en daarachter de voorburcht met de slotbrug, het deel dat velen ten onrechte voor het hoofdgebouw houden. De oorsprong van het onlangs gerestaureerde Westhove Als men de overlevering wil ge loven, moet het kasteel zo'n slordige duizend jaar oud zijn, zou het tien eeuwen geleden zijn gebouwd als een burcht tegen de Noormannen. Maar in de ou de archieven is hiervan geen be vestiging te krijgen. Anders ligt het met de middeleeuwen: toen was het slot het bezit van de geestelijkheid, van de abten der Middelburgse Abdij, de abten van het Convent der Kerk van St. Maria in Middelburg. De Middelburgse bisschop Nicolaas de Castro was de laatste geeste lijke die op Westhove heeft ge woond. In 1572 hebben de wa tergeuzen onder Barthold Entes van Menteda het slot geplun derd en in brand gestoken. gelegateerd aan het door haar reeds in 1889 gevormde „Kin derherstellingsoord Westhove" en met stiptheid had zij in haar testament beschreven, hoe het kasteel in de toekomst moest worden gebruikt. Nu spelen er 's zomers kinderen op en om Westhove en in een der hoektorens, waar vroeger boogschutters achter de kante len stonden, is een geriefelijk in gerichte kamer voor de directri ce van het herstellingsoord. (Luchtfoto Central Aviation).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5