Mijlpaal bereikt in Heinkenszand bij nieuwe rioleringswerken ST.-JANSTEENSE BUURLIEDEN KREGEN RUZIE OM EEN RUZIE ZOUTELANDE WIJZIGT VOOR 4 WONINGEN UITBREIDINGSPLAN REINIGINGSRECHTEN WORDEN IN KLOETINGE VERHOOGD 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 PROJECT VAN EEN HALF MILJOEN GULDEN Vóór zomer van 1962 komt gehele dorpskern „op de schop De gemeente Heinkenszand heeft donderdagmiddag een mijlpaal bereikt bij de ingrijpende vernieuwing van de riolering. Dezer dagen is namelijk liet diepste punt bereikt en dit was voor het gemeentebestuur aanleiding de werkers aan dit grootse project bijeen te roepen in „De Dorpsherberg", waar burgemeester N. W. Eisen hun een aanmoedigingspremie ter hand stelde. Vóór de zomer van 19(52 zal vrijwel geheel Heinkenszand van een nieuwe riolering zijn voorzien, die de gemeente in totaal op een uitgave komt te staan van een half miljoen gulden. Inmiddels is de nieuwe riolering van Clara's Pad en het industrieterrein reeds gereedgekomen. De aanleg van cle nieuwe riolering heèft tot gevolg, dat vrijwel de gehele dorpskern van Heinkenszand op „de schop" wordt genomen. Het meest urgente deel van het project is reeds gereedgekomen, verklaarde gister middag burgemeester Eisen, die daar over zijn vreugde uitsprak. Tot nu toe was.:het-:zo,; dat Clara's Pad, dc" riante woonstraat van Heinkenszand, van 'elke "goede afvoer van "hel 'af valwater was verstoken. De straat was namelijk niet gerioleerd en het afvalwater van de huizen kwam te recht in de langs dc weg gelegen hier en daar onderbroken sloot. Aan deze toestand is dus thans een einde gekomen. Ook het nieuwe industrieterrein is van riolering voorzien, zodat het thans in alle opzichten „bouwrijp" is. Van belang achtte burgemeester Ei sen de riolering voor de nieuw ge projecteerde woonwijk in het oosten van de gemeente. De verwachting is, dat in de loop van de komende tien jaren hier circa 250 woningen zullen worden gebouwd, terwijl daar tevens openbare gebouwen zullen worden opgetrokken. De gedachten gaan oan. uit naar een nieuwe school, een nieuw gemeentehuis, een dorpshuis en een zwembad. Andere straten Behalve Clara's Pad en het indus- j trieterrein komen ook andere stra ten aan bod: namelijk de Dorps straat. de Julianas! raat en de Sta- tïonsweg. Hier zullen tientallen nieuwe buizen worden gelegd en eontrolepntten, verbindingskolken enz. worden gemaakt. Want niet alleen het afvalwater moet wor den afgevoerd, maar tevens zal liet hemelwater snel moeten kun nen verdwijnen, Een vraagstuk voor de gemeente Heinkenszand en trouwens ook voor een aantal andere gemeenten in de Zak vanZuid-Beveland is dc aanleg van een persleiding naar de Wèster- schelde. Naar de mogelijkheid hier van stellen de samenwerkende ge meenten momenteel een onderzoek in. Zou er geen persleiding komen, dan zal Heinkenszand op den duur moeten overgaan tot de aanleg van een rioolwaterzuiveringsinstallatie, want de afvoer van het rioolwater op de poldersloten kan niet altijd blijven voortduren. <kWll MARKANT Korel I geeft goud voor 'n riks.... In Heinkenszand beleefde men. een ..dieptepunt"bij de~ rioleringswer ken werd het diépste: punt bereikt. Foto P.Z.C.) Inmiddels gaat men in Heinkenszand verder met het rioleringsplan, dat berekend is op een bevolking in de kom der gemeente van 3000 zielen. Op dit ogenblik wonen circa 1600 inwoners in de dorpskom, zodat ook bij een vrij grote uitbreiding van het inwonertal der gemeente de af voer van het. rioolwater de eerste jaren geen problemen zal opwerpen voor het actieve gemeentebestuur van Heinkenszand, Vergadering Vereniging voor Chr. M.V.H.O. De Vereniging voor Christelijk Mid delbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs voor Zeeland zal volgende week vrijdag 17 november a.s. haar jaarvergadering houden in de aula van het christelijk lyceum voor Zee land te Goes. Drs. K. de Jong, de rec tor van het christelijk lyceum, zal tijdens deze bijeenkomst spreken over het onderwerp: „Hoe maken wij er samen mensen van." Uit het jaarverslag van de vereniging over 1960 blijkt, dat in dc afgelopen ver slagperiode dc eerste paal is geheid voor een nieuwe christelijke h.b.s. in Middelburg. Tevens werd in 1960 de vergunning verkregen voor de bouw van een kleedlokaal op het sportveld te Goes. De bouw is inmiddels al voltooid. Van de 96 eindexamenkan didaten werden er slechts vier afge wezen. In het jaarverslag over 1960 zijn zoals te doen gebruikelijk de ver slagen opgenomen van het christe lijk lyceum voor Zeeland te Goes en de christelijke h.b.s. voor Walcheren te Middelburg. Chr. plattelandsvrouwen van Schouwen vergaderden De leden van de afdeling Scliouwen- Duiveland in de Christelijke Platte landsvrouwen Bond hebben zich deze week in het Hervormd Verenigings gebouw te Zierikzee beziggehouden met het onderwerp „Gods naam in de lectuur van deze tijd". Een vertegen woordiger van dc „Bond tegen het vloeken", de heer N. M. Laarman uit Den Haag, hield daarover een inlei ding. Hij hamerde op het misbruik van Gods naam en herinnerde de da mes er aan, dat deze hoogste zonde met grote kracht bestreden dient te worden. In het verdere verloop van zijn causerie onderwierp de heer Laarman de moderne lectuur aan een kritische beschouwing. Daarbij kwam hij tot cle conclusie, dat ieder boek, waarin een vloek voorkomt nog niet slecht is. Aan de andere kant kan men elk boek, waarin de naam van Gfrd wordt gebruikt op ethische gron den nog niet goed noemen. Aan het eind van de vergadering ga ven zich weer enkelen als lid op. Raad Driewegen stelde begroting voor 1962 vast De gemeenteraad van Driewegen heeft donderdagavond de gemeente begroting voor 1963 vastgesteld. De gewone dienst geeft een bedrag van 157.467,39 aan inkomsten en uitga ven te zien met een post voor on voorzien van 1.646,58, waarbij een tekort vftn 500Ó; is geraamd. Voor tlit bedrag ..ijü. een aanvullende bijdrage i lijt het gemeentefonds ge raamd. Inkomsten kapi taaldienst 163.948.36, uitgaven 291.697,13, nadelig slot f 137.748,76, Voor 1962 zijn geen kapitaalswerken geraamd. De begroting gewone dienst 1961 van liet burgerlijk arm bestuur werd gewijzigd. De begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1962 werd eveneens aangeboden met de volgende cijfers: inkomsten en uitgaven gewone dienst 7.459,90 met een post onvoorzien van 2,93, waarbij rekening is gehouden met de gemeentelijke subsidie van 1400. De inkomsten en uitgaven van de kapitaaldiénst bedragen 2.832.11. In de commissie van advies woon- ruimtewet .1947 werden voor 1962 alle zitting hebbende leden herbe noemd. De heer Jac. Nijsse werd herbenoemd, als lid van het burgerlijke armbe stuur voor. de jaren 1962 tot 1966. Twee aanrijdingen met flinke materiële schade In Terneuzen ontstonden woensdag twee aanrijdingen met nogal wat ma teriële schade, zonder dat zich ech ter persoonlijke ongelukken J voor deden. Tegen elf uur 's morgens reed op de Rozengracht een personenauto weg, bestuurd door J. N. uit. Axel, juist op het moment, dat achter deze auto de bestelwagen van G. van P. uit Ter- neuzen wilde gaan passeren. De auto's raakten elkaar en kregen aanzienlijke schade. Om 5 uur 's mid dags wilde P. B. uit Roosendaal met zijn bestelauto vanaf de Markt de Zandstraat inrijden, toen van rechts de bromfietser C. P. uit Zaamslag naderde. Ook hier ontstond een aan rijding. waarbij de bromfiets werd beschadigd en de bestelauto enkele deuken kreeg. POLITIERECHTER MIDDELBURG Blanco straflijst redde verdachte van celstraf (Advertentie) Drijf de onzuiverheden nit Uw bloed. Daarmee verlost ge Uzelf van Rheumatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aange wezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtige werking aan spoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in 't bloed zich niet meer vastzetten, die nu prompt wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren uw pijnen dan tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheuni.-'i- sehc pijnen de werking van Kru schen een verlossing vinden. Omdat een woordenwisseling tussen de Sint Jansteens? landbouwer P. J. S. en zijn zoon over een fiets niet naar de zin was van een buurvrouw, stond deze, mevrouw B., te zamen met haar man donderdagmiddag te recht voor cle Middelburgse politie rechter, inr. B. S. Siepcrda. Mevrouw B. was bij het horen van de ruzie- I woorden zo ontsticht geraakt, dat zij enige tijd later haar man en zoon er bij haalde en die twee mannen het ra den 's avonds ongevraagd buurraans huis. Er werd gevochten, buurman kreeg een stomp tegen het hoofd en ei* sneuvelden ook een lamp, een fruit schaal en een sierpot. Het slachtof fer vertelde gisteren tegen de politie rechter, dat mevrouw B. gescholden had. en gezegd had de mannen te gaan roepen, die dan ook later de deur ingetrapt hadden. „Hij was dron ken en aan het vechten met zijn zoon", verklaarde mevrouw B. en haar man voegde hier aan toe. dat S. zelf de lamp stuk gesmeten had. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, merkte op, dat de huur lieden niets met de ruzie te maken hadden. Hij bracht het echtpaar aan hel verstand, dat liet „uit moest zijn" en sprak zelfs van ge vangenisstraf. Ken blanco straf register redde het echtpaar daar van. En hoewel ook mr. Sieperda liet een ernstig gebeuren vond, ging hjj akkoord met de eis van de officier: ieder een geldboete van j' 100 en 2 weken voorwaar delijke gevangenisstraf niet een proeftijd van 2 jaar. De traetorchauffeur A. van W. uit Aardenburg had'op 5 augustus de bouwvakarbeider ,A. T. mishandeld. Hoe dat was gebeurd, daarover ver telde de Rotterdamse onderwijzer W. T. Hij had gezien hoe T. een paal in een tuin sloeg op de grens met de tuin van Van W. Deze en zijn vrouw stonden in hun tuin te werken: plot seling was er een vechtpartij ont staan volgens de onderwijzer om het bezit van een bijl, waarmee T. de paal in de grond sloeg. Daarbij had Van W. zijn opponent geslagen. Mr. A. VV. Rosingh. de officier van justitie, eiste een boete van 50, en nadat de raadsman van Van W., mr. M. A. Terwoert. een beroep op noodweer ge daan had, vonniste de politierechter met 25. Ortder invloed I)e grondwerker A. cle P. uit Zaam slag was, terwijl hij onder invloed van sterke drank op zyn fiets reed, in botsing gekomen niet een auto. Hij reed namelijk niet op het fiets pad, maar slingerend op de rij weg. Conform werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 2 weken met een proef tijd van 2 jaar, alsmede toezicht van liet Z.C.v.A. De hijer P. van H. uit Sluiskil had eveneens onder invloed van sterke drank op zijn bromfiets gereden. Bij de westsluis in Terneuzen was hij in aanrijding gekomen met een kinder wagen; Toen de politie arriveerde sprak verdachte eerst wat verward, maar tijdens het verhoor op het bu reau gedroeg hij zich weer normaal, vertelde de verbalisant. Ook bleek, dat Van H. de schade aan de kinder wagen reeds geregeld had. Hij werd conform veroordeeld tot een boete van 75 en een ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen- voor-.3 maanden. 4^L)LaJL X MARKANT Steek 'ns zo'n blikje bij U.. NA UITGEBREIDE DISCUSSIE Brief van Middelburgers was de aanleiding De gemeenteraad van Zoutelande heeft donderdagmiddag tijdens een openbare vergadering op voorstel van cle heer K. Wouters (a.r.) met vijf tegen twee stemmen in principe besloten om een verandering aan te brengen in het uitbreidingsplan. Dit besluit werd genomen na een lang durige discussie naar aanleiding van een brief van een viertal inwoners van Middelburg. De Middelburgers deelden in deze brief mee, dat zij een perceel grond aan de Duinweg in Zoutelande hebben aangekocht en dat zij het voornemen hebben om daarop twee maal twee woningen achter elkaar te bouwen. Hiervoor is een wijziging van het uitbreidings plan noodzakelijk. De kosten van de verandering komen ten laste van de grondeigenaren. In het antwoord van b. en w. op de ze brief staat onder moer: „Verder menen wij, dat het ook tegenover an deren niet eerlijk is om nu ineens op dit perceel grond vier afzonder lijke woningen toe te laten, terwijl tot op de dag van de verkoop steeds is gezegd, dat het perceel niet ver snipperd mocht worden en het de be doeling altijd geweest is om op dat perceel één pand te bouwen". De heer Wouters vroeg zich af op welke gronden het gemeentebestuur des tijds heeft verklaard, dat het perceel niet verkaveld mag worden. In het bovengenoemde besluit van dc raad wordt verder nog bepaald, dat de particuliere weg, die zal worden aan gelegd. aan cle gemeente wordt overgedragen. Er werd ook lang gediscussieerd over liet verzoek van het bestuur der christelijke lagere school 0111 de reiskosten van de tijdelijke leerkrach ten te vergoeden. Het schoolbestuur had deze kosten zelf betaald, maar dat ging ten koste van de aanschaf van leermiddelen. De heer Wouters meende dat men in deze kwestie één lijn moet trekken met het gemeente- personeel en dat men alleen de reis kosten moet vergoeden, wanneer het salaris van de betrokkene niet bo en een bepaald maximum komt. Als norm stelde hij daarvoor een minimum van 4320 en een maxi mum van 5460. De plaatsvervan gend burgemeester, de heer J. de Pree, was van mening dat een uit zondering gemaakt moet worden voor de tijdelijke leerkrachten. Het aldus aangevulde voorstel van de heer Wouters werd aangenomen, evenals een voorstel van de heer P. Kleinepier (g.b.) om één van de ar tikelen in de betreffende verordening te schrappen. MARKANT U zult ervan opkijken, heus.. RAAD VERGADERDE Kampwinkel Drastische verhoging van riool- en fecaliënrechten De gemeenteraad van Kloetinge heeft donderdagavond besloten cle reinigings-, riool-, en fecaliënrech ten drastisch te verhogen. Dit bleek noodzakelijk, omdat de reinigings dienst er met de tegenwoordige hef fingen in financieel opzicht niet uit kwam. De reinigingsrechten werden verhoogd van 7 tot 10 en liggen nu op hetzelfde niveau als bjj de andere deelnemende verenigingen. De rioolrechten stonden tot dusver op 5 maar hiertegenover stond dat de gemeente op dit terrein ook zeer weinig service boocl. Nu Kloetinge echter binnen afzien bare tijd over zal gaan tot de bouw van een zuiveringsinstallatie en cle verbetering van de riolering zullen ook de rechten moeten worden ver hoogd. De raad stelde deze nu vast op een bedrag van 25. Bij het voorstel de fecaliënrechten te ver hogen bleken de zaken weer anders te liggen. B. en w. willen namelijk om reden van hygiënische aard zo snel mogelijk van deze service af. Op een vraag van dc heer J. Leys (p.v.d.a.) antwoordde burgemeester mr. H. N. baron Schimmclpenninck van der Oije, dat de aanslagen ten name van de huiseigenaar komen. Op een vraag van de heer H. J. Colijn (a.r.) antwoordde de voor zitter, dat in gevallen waar aanslui ting op het gemeenteriool niet mo gelijk is getracht zal worden via subsidies tot een oplossing te komen. De raad verhoogde de rechten daar na van 5 tot 27,50. Subsidieverzoeken Voordat -dit alles werd besloten was een aantal subsidieverzoeken onder de hamer doorgegaan. De vereniging voor Veilig Verkeer „De Bcvclanden" zal in het ver volg 1 inplaats van 0,50 per geslaagde leerling voor het ver- keersexamen krijgen. De afdeling Kloetinge van het Kon. Wilhclmi- nafonds kreeg een eenmalige sub sidie van 20 voor het houden van een propaganda-avond in de ze gemeente. De vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen te Kloe tinge kreeg 50 als bijdrage in de kosten van een door haar georgani seerde bloemententoonstelling. De korfbalvereniging „Blauw-Wit" moet onkosten maken voor dc inrich ting van een tweede korfbalveld. De raad kwam haar daarin tege moet met een bedrag van eveneens 50. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg zag de haar verleende subsidie per jaar van 5 cent per in woner gebracht op 8 cent per inwo ner. Het Economisch Technologisch Instituut te Middelburg van 7 op 8 cent per inwoner, eveneens per jaar. Op voorstel van b. en w. werd voorts besloten om de reiskosten te vergoe den voor een jongen en een meisje uit Kloetinge, die deel zullen nemén aan de eerste centrale bijeenkomst van de jeugdactie die gehouden wordt te Utrecht in het kader van cle anti-honger campagne. Naar aanleiding hiervan deed cle voorzitter mededeling' vaii een in gekomen schrijven van dé ge meente Hilvarenbeek, waarin werd gesuggereerd om het pre sentiegeld van deze zitting te be stemmen voor de anti-honger- campagnc. De raadsleden rea geerden, hierop spontaan door be schikbaarstelling van hun presen tiegeld. De actie „Opgeruimd staat netjes" zal niet verder gesubsidieerd worden. Een daartoe gedaan verzoek werd niet ingewilligd. „Men merkt in on ze gemeente van deze actie bitter weinig" was het motief. De gemeente Kloetinge wil akkoord gaan met de door Gedeputeerde Sta ten ingediende ontwerpbezoldigings- regeling voor de gemeente-ontvan gers en de ambtenaren van de bur-, gerlijke stand. Ze maakt echter be zwaar tegen de door het zelfde col lege ingediende ontwerpbezoldigings- regeling voor de gemeentesecretaris sen in Zeeland. Dit omdat de sala rissen van de burgemeesters en de secretarissen de laatste jaren steeds verder uit elkaar gaan, speciaal in de kleinere gemeenten. Omslachtig Dé raad ging op voorstel van b. en w. niet akkoord met een voorstel van de gemeente Borssele om ten aanzien van cle gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst te bepalen, dat eerst de deelnemende gemeenten moeten worden gehoord indien men over wil gaan tot wijziging van de tarieven van deze dienst. Alen is van oordeel dat dit veel te omslachtig is en stroef zal werken in de praktijk. De commissie uit de raad die moest, adviseren inzake goedkeuring van een wijziging van de gemeentebegro ting 1961 vestigde bij monde van de heer H. J. Colijn er de aandacht op, dat aankoop van het perceel Schoolstraat 11 wel zeer noodzakelijk is. Do omwonenden ondervinden zeer veel hinder van de daar gevestigde garage. De eigenaar blijkt echter tot op heden nog niet tot verkoop tegen taxatiewaarde genegeu 1c zijn. Uit hetzelfde rapport bleek dat liet iu vervolg verplicht is om het huis vuil mede te geven aan de daarvoor ingestelde dienst. Hiervoor was aan schaf vau 75 nieuwe emmers nood zakelijk. De heer J. Leys vroeg hij de rond vraag naar de plannen tot verbouw van de oude pastorie tot gemeente huis. De voorzitter zegde hem spoe dig nadere voorstellen toe. Een voorstel van b. en w. om cle kampwinkel op het gemeentelijke kamphuttenterrein te verhuren aan de heer J. van Sluijs ontlokte kritiek. Met name de heren Wou- terse en Jongepier verzetten zich tegen het feit, dat de huurder van de kampwinkel een vastgesteld bedrag kan vragen voor het be waren van koffers en kisten. Hun bezwaar was, dat dit niet in de betreffende raadsvergadering was besproken. Uiteindelijk ging men akkoord met dit voorstel. De heer K. Labruijère had in een brief verzocht het stuk grond op de hoek Raadhuisplein-Noordstraat aan hem te verkopen voor cle bouw van een woning. Aan de eventuele verkoop hadden b. en w. de voor waarde gehecht, dat de heer La bruijère zijn oude woning voor per manente bewoning beschikbaar moet stellen. Op een voorstel van de lieer K. cle Wolf (s.gv) werd deze bepaling geschrapt. De heer G. Gabriëlse (g.b.) wees er op, dat er al eens meer gegadigden voor dit stuk grond geweest zijn en dat men toen gewei gerd heeft om tot verkoop over te gaan. Op zijn voorstel werd deze kwestie aangehouden. De subsidie aan de Stichting- Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk werd gehand haafd op 5 cent per inwoner. Een subsidieverzoek van de Stich ting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront werd af gewezen. Ten behoeve van de na tionale campagne „Opgeruimd staat netjes" werd een subsidie toegekend van 2 cent per inwo ner. Een scliryven van de vier samenwerkende federaties van harmonieën en fanfares over de subsidie van de plaatselijke mu ziekvereniging „Luctor et Emer- go" werd voor kennisgeving aan genomen. Bezwaarschrift Een bezwaarschrift van cle heer N. Vermaat te Middelburg over het ver goeden van een kapotte deksel van een vuilnisemmer werd aangehouden. De leden van de adviescommissie vordering woonruimte werden allen herbenoemd. In de vacature van de heer S. van Sluijs Mzn. werd de heer J. Stroo benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. Voorts verleende de raad een krediet van 2950 voor beplan ting van het terrein bij de riool- zuiveringsinstallatie. Riolering Bij de rondvraag vestigde de lieer Gabriëlse er de aandacht op, dat er een fout gemaakt schijnt te zyn bij het aanleggen van cle riolering in het kamphuttenterrein „Melseweg". De voorzitter kon meedelen, dat dit alsnog veranderd zal worden. Op een vraag van de heer Wolf meldde bur gemeester De Pree dat de gemeente werkman is aangesteld als plaatsver- anger van de grafdelver. Examens De heer W. Dielcman uit Breslcens slaagde te Utrecht voor hoofduit voerder. Benoemingen loodsdienst Bij koninkliyk besluit zijn met in gang van 1 oktober 1961 benoenjd tot luitenant-ter-zee van de loods dienst der tweede klas, jongste cate gorie, bij de K.M.R., J. C. de Klerk en D. S. Hannewijk. Hun benoeming ge schiedt op grond van een vrijwillige verbintenis, die verband houdt niet hun burgerlijke betrekking. (Nagekomen advertentie'») Heden overleed zacht en kalm, tot onze die pe droefheid onze in nig geliefde vader, be huwd- en grootvader MARINUS KRIBBE, weduwnaar van Janna Hannewijk, op de leeftijd van 81 jaar. Borssele Al. MelisKribbe. P. Melis. Rotterdam C- Kribbe. Drimmelen P. de Jonge Kribbe C. cle Jonge. 's-Gravenhagc J. Stolk—Kribbe. A. Stolk. Goes P. Kribbe. R. F. Kribbe Knuist. Almkerk J. Kribbe. J. Kribbe van Putten. Rijswijk (Z.-H.) M. Kribbe. J. AI. Kribbe— Lindcloo. En kleinkinderen. Borssele, 9 november 1961. Monsterweg 13. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 13 november a.s. te 's-Heer-Abtskerlce. Vertrek vanaf gebouw „Irene" om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4