Gelijkschakeling lonen mannen en vrouwen nog niet verantwoord Kennedy: Amerika's macht onovertroffen MINISTER DE P0US OVER ECONOMISCHE ASPECTEN ZES PERSONEELSLEDEN STALEN f40.000 HIJ IS M'N BROER, NEE M'N ZOON, NEE M'N VADER Begrafenis Theo Mastwijk gisteren niet toegestaan Koninklijk paar betuigt meeleven ramp in Belize Bezoek Adenauer „van vitaal belang" EERSTE HINDERNIS OVERLEG ENGELAND-EUROMARKT TWAAF JAAR VOOR MOORD TE KROMMENIE FRAUDE OP SECRETARIE VANSPRANG-CAPELLE VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorzitter Centraal Sociaal Werkgeversverbond: In verscheidene bedrijfstakken minder reden voor optimisme Op de gisterochtend in liet Kurhaus te Scheveningen begonnen algemene ledenvergadering van liet Centraal Sociaal Werkge versverbond lieet't de voorzitter van het verbond, ir. W. H. Kruyff, in zijn openingsrede aandacht besteed aan een aantal actuele problemen. Vervolgens heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de lieer E. G. Stijkel, een rede gehouden over de te verwachten ontwikkeling op vervoergebied. Wat de internationale onderwerpen betreft heeft ir. Kruyff o.a. de verplichting tot gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid nog steeds een moeilijk probleem genoemd. Hij zou het niet verantwoord achten indien het in Nederland als een verplichting zou worden beschouwd het loon voor vrou wenarbeid op dit moment verder te verhogen dan tot tachtig procent of, indien een kostwinnersbijslag wordt ingevoerd, tot vijfentachtig procent, van het loon van overeenkomstige man nenarbeid. vraagstuk van uitkeringen bij het werken in „short time," dan de werk gevers van hun kant zich niet zullen blijven verzetten tegen 'n verlenging van de uitkeringsduur (welke thans in totaal 21 weken omvat) tot eén afgeronde periode van een half jaar. Huurverhoging Het verbond is van opvatting dat de tegen 1 juli 1962 voorgestelde huur verhoging voortgang moet vinden. Inmiddels is begonnen met een ge sprek over de te treffen compensatie maatregel, waarbij het verbond de nog niet in de lonen verwerkte huur- bijslag van 1 april 1960 wil verhogen met de nog nader vast te stellen nieu we bijslag. Aan deze beide te samen zou dan de vorm van eén blijvende kostwinnersbijslag moeten worth geven. ïge- Brits vorstenpaar kreeg enthousiast welkom in Ghana Koningin Elizabeth is donderdagmid dag in de hoofdstad van Ghana, Accra, gearriveerd en zij werd er zo enthousiast verwelkomd dat de vrees die voor haar veiligheid in Ghana heeft bestaan, misplaatst bleek. Onder leiding van in kleurrijke ge waden gestoken stamhoofden, brak een luid gejuich uit, toen de Boeïng- 707 van de vorstin op het vliegveld neerstreek en dus haar eerste bezoek aan de vroegere Britse kolonie was begonnen. Leden der veiligheidsdienst en poli tiemannen in burger bevonden zich onder de luidruchtige Ghanezen, toen de koningin en haar echtgenoot, prins Philip, toeliepen op president Kwame Nkroemah. Het schreeuwen, hoornblazen en dan sen hield op, toen het koninklijk paar stilhield voor een ritueel dat werd uitgevoerd door 61 stamhoofden uit alle streken van het land. Het was een hartverwarmend begin van de Westafrikaanse reis van vier weken "der koningin, die pas op het laatste ogenblik door haar regering was goedgekeurd, daar voor haar veiligheid werd gevreesd. Ir. Kruiff zeide van mening te zijn dat de geuite gedachte van Europese collectieve arbeidsovereenkomsten vooral daarom niet aanvaardbaar is, omdat volgens het verdrag van Rome dè volkshuishoudingen van de zes lan den elk hun zelfstandig karakter behouden. Hoewel hij het op 18 oktober jl. door de landen van de Raad van Europa ondertekend Europees sociaal hand vest een waardevol document acht voor de eenwording van Europa, zeide ir. Kruyff het onevenwichtige karak ter ervan te betreuren. Het handvest bevat, aldus de heer Kruyff, namelijk slechts rechten en zekerheden voor de werkende mens, maar het rept met geen woord van de verplichtingen die daar tegenover behoren te staan. Andere geluiden Over de sociaal-economische situ atie in Nederland merkte de heer Kruyff o.m. op dat terwijl van overheidszijde, en met name door het Centraal Planbureau, nog steeds wordt volgehouden dat de geconstateerde afremmingsver- schijnselen in hoofdzaak kunnen worden toegeschreven aan aanbod factoren en dat verder de interna tionale vraag nog geen recessie verschijnselen vertoont, „beluiste ren wij in toenemende mate in onze eigen kringen andere geluiden." Het is beslist niet over de hele linie zo, maar in verscheidene bedrijfstak ken of delen daarvan, is de stemming bepaalt minder optimistisch dan in het begin van 't jaar. Ten dele hangt dit samen met de uit de spanning tussen kosten en prijzen voortvloeien de verkleining van marges, maar toch moet worden geconstateerd dat voor een aantal bedrijven de vraag naar zijn produkten minder dringend begint te worden. Kostenkwestie I)c analyses van de huidige situatie wijzen er op dat de knelpunten van onze nationale economie thans juist aan de kostenkant zitten. Van een situatie van overbesteding is, naar het inzicht van ir. Kruyff voorshands nog geen sprake. Voor een beheersing van de arbeidskos tenontwikkeling zijn nodig de mo gelijkheid voor de ondernemers om door diepte-investeringen de pro- duktïviteit op te voeren en in de tweede plaats het zoveel mogelijk binnen de grenzen van de gemid delde produktiviteitsontvvikkeling houden van de arbeidskostenstij ging. Wat de sociale verzekeringen aangaat zeide ir. Kruyff onder meer In de toelichting op de, door ons overigens volstrekt afgewezen, nieuwe kinder- bijslagvoorstellen, hebben wij met instemming kennis genomen van het standpunt van de minister dat men zich op een gegeven moment ernstig de vraag zal moeten stellen, of met het tegemoetkomen aan bepaalde wensen niet de grens van wat in de sociale verzekering mogelijk is, wordt overschredeu. Noodwet invaliden Als belangrijkste van de verdere sociale desiderata die om verwe zenlijking vragen, noemde Krujl een spoedige totstandko ming van een wettelijke arbeids ongeschiktheidsverzekering. Het verbond blijft zich verzetten tegen invoering van een noodwet voor invaliden. Het voornaamste gevolg van een noodregeling zou niet zijn een reële positieverbetering van de daarbjj betrokkenen, maar een verlichting van het overheidsbud get omdat, naar ir. Kruyff veron derstelt, de regering te lasten van een noodwet op de werkgevers zou willen leggen. Ir. Kruyff acht een dergelijke verhoging van adbeids- kosten niet acceptabel. Ir. Kruyff deelde mede dat, indien men van werknemerszijde bereid zou zijn mede te werken aan een verbete ring van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, door 't onderscheid tussen wachtgeldverzekering ener zijds en de werkloosheidsverzekering anderzijds af te schaffen en ook mee te helpen aan de oplossing van het Kopje koffie duurder in enkele restaurants Een aantal restaurants in Amster dam, Den Haag en Utrecht, beho rende tot één concern, heeft met in gang van gisteren de prijs van het kopje koffie met 20 procent ver hoogd. De prijs exclusief bedraagt thans 60 cent per kop (inclusief 69 cent) Naar wij van de zijde van de directie van het concern vernemen, is de prijsverhoging noodzakelijk gewor den door de steeds stijgende kosten van gas. elektriciteit, wasserij, inte rieuraankleding en dergelijke. Bij het ministerie van economische zaken is geen toestemming voor deze prijsverhoging gevraagd. Een woord voerder van dit ministerie deelde ons mede, dat er weliswaar voor het kopje koffie geen prijsstop is, maar dat op basis van vrijwillige afspra ken destijds besloten werd, dat de restaurants indien zij tot prijsverho gingen overgaan, daarvoor toestem ming zouden vragen aan het minis terie. Vermiste sergeant aangehouden De legervoorlichtingsdienst heeft meegedeeld dat de gemeentepolitie van Nijmegen gistermorgen in een hotel in Nijmegen de sergeant der eerste klasse J. A. Jansen, die sinds 1 november was vermist, heeft aan gehouden. Hy is overgedragen aan de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Njjmegen. MEMORIE VAN ANTWOORD Voor komend jaar stijging produktie met 4 procent x De jongste realisatiecijfers inzake de industriële produktie zyn lager, dan de ramingen van het centraal ftlanbureau. Het is echter waarschyn- ijk, dat ook de geraamde totale bin nenlandse bestedingen enigermate bij de ramingen zullen achterblijven, het geen moet worden toegeschreven aan geringere voorraadvorming. Het totaal van particulier verbruik en investeringen in vaste activa zal in feite iets boven de ramingen val len. Hieruit volgt de eis om bij het conjunctuurbeleid waakzaam en slagvaardig te blijven. Het bovenstaande schrijft de minis ter van economische zaken in zijn memorie van antwoord op de begro ting 1962. De in 1962 te venvachten produktic- styging met vier procent is ruim een half procent hoger, dan de styging van dit jaar. De stygingen voor dit en het volgend jaar houden wel een aanzienlijke vertraging van het groeitempo ten opzichte van 1960 (8 procent) in. Hierbij spelen de uitputting van de arbeidsreserve en de snelle verwe- zenljjking van de arbeidstijdverkor ting belangrijke rollen. De minister acht het wenselijk, dat het bedrijfs leven de nadelige effecten door pro- duktiviteitsverhogende maatregelen compenseert. Het zou daarom niet verstandig zijn, indien de overheid de investeringen meer zou beperken, dan uit con junctureel oogpunt absoluut noodza kelijk is. Onder de huidige omstan digheden krijgt men de indruk, dat arbeidsbesparende investeringen worden verricht. Dit zal gunstig werken op de produktie, zolang de afzet geen knelpunt vormt. Tot dus ver bewegen de investeringen zich binnen de grenzen van de bespa ringen. De minister kan nog niet exact aan geven in welke mate de revaluatie de conjuncturele ontwikkeling heeft be ïnvloed en of deze investeringen heeft afgeremd. Prijsverlagingen ten gevolge van de revaluatie mogen zijns inziens geen extra ruimte scheppen voor eert stijging van de arbeidskosten. Hij vindt, dat de prijsverlagingen tengevolge van produktiviteitsstij- ging, revaluatie en verlaging van in voerrechten in E.E.G.-verband een bevredigend verloop hebben. Het prijsverlagend effekt van de tariefs verlaging binnen de E.E.G. per 1 ja nuari 1962 mag beslist niet worden overschat. De minister acht dit effect gering. De geleidelijke vei'hoging van het gemeenschappelijke buitentarief zal zeker een prijsverhogend effect hebben. (Van onze correspondent). Voor minstens een bedrag van 40.000 gulden is een zakenman in Venlo door oneerlijke praktyken van zyn personeel benadeeld. De manipula ties strekken zich uit over de jaren 1959, 1960 en 1961. Ze waren moge lijk omdat het personeel samenspan de eu op allerlei slinkse manieren de werkgever een rad voor zyn ogen draaide. Als verdacht van verduistering in dienstbetrekking, medeplichtigheid daaraan, valsheid in geschrifte en heling is een zestal personeelsleden gearresteerd. De drie hoofddaders de 35-jarige P. van D., de 19-jarige F. L. beiden uit Venlo en de 59-jarige J. L. uit Tegelen zijn voor de officier van justitie geleid en in het huis van bewaring in Roermond ingesloten. De 40-jarige J. R. uit Tegelen, de 27- jarige J. C. en de 19-jarige Th. L. beiden uit Venlo zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Van het geld is goede sier gemaakt. Er is namelijk niets meer van over. Een hofdame en de twee zoontjes van prins Abdullah bill Mohammed al Saudde jniusjes Turlci en Bandar. Bovenaan de vliegtuigtrap druk gebarend dat de onder hem staan de prinsessen en hofdames, allen van Arabischen bloede, beslist niet mochten worden gefotografeerd, heeft prins Abdullah Bin Moham med al Saud donderdagmiddag op Schiphol een in zjjn vaderland bijna heilige regel duidelijk gemaakt. Zijn bezwerende gebaren leidden echter slechts tot gedeeltelijk succes, doch dat bemerkte hij niet. Vooral in de helverlichte aankomsthal zagen de fotografen vrij gemakkelijk kans dc zich nogal schuw op de achtergrond hou dende dames ongemerkt op de gevoelige plaat te vereeuwigen. De prins naast hem was een jongeman van omstreeks 15 jaar, genaamd Fahed al Saud, die hij introduceerde als zijn broertje. Bij latere navraag begon prins Abdullah echter te lachen en zei: „Ik antwoord op een vraag altijd dat hij mijn broertje is. maar in wer kelijkheid is hij mijn zoon". De vele vraagtekens op de gezichten van de journalisten lezend, die toch al moeite hadden de slechts hakkelend Engels sprekende prins Abdullah te volgen, herhaalde hij zijn zin nogmaals, waarbij hij zich echter vergiste en zeide dat zijn zoon de vader was. Dit veroorzaakte ee* waarlijk babylonische spraakverwarring en bet duurde geruime ttfd voor de journalisten op hun beurt de prins duidelijk hadden kunnen maken dat zjjn eigen zoon onmogelijk zijn eigen vader kon zijn. Tenslotte werd het ieder duidelijk dat prins Fahcd in ieder geval geen broer, maar de zoon van Abdullah was. /V\^^AA^*VV\^^^^^<WVVWVVVVVVVVVVVVVVV^*VWWVVW^ Het stoffelyk overschot van de in Baarn vermoorde Theo Mastwijk zou gisteren ter aarde worden besteld. In de H.H. Petrus en Pauluskerk in Soest zou een requiemmis worden opgedragen. Dit is niet gebeurd, om dat het stoffelyk overschot nog niet is vrijgegeven door de officier van justitie, mr. G. H. C. van Dyken. Deze deelde mede, dat de stoffelij ke resten dezer dagen worden wij- gegeven, wanneer dr. J. Zeldenrust,- patoloog-anatoom bij het gerechte lijk laboratorium van het ministerie van justitie, gereed is met zijn on derzoekingen. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben aan koningin Elizabeth van Engeland een telegram van deelne ming gezonden naar aanleiding van de orkaan, die Brits-Honduras heeft geteisterd. In het telegram zegt het koninklijk paar diep geschokt te zijn door de ramp, die Honduras heeft getroffen. Het betuigt zijn deelneming aan de getroffen gezinnen. Het trampersoneel in Marseille, dat over de arbeidsvoorwaarden niet erg tevreden was, ging in staking en trok naar het hoofdgebouw van het gemeentelijke vervoerbedrijf, waar een deputatie een manifest zou aan bieden. De directie wenste evenwel de stakers niet te ontvangen. Reden waarom de mannen door een raam naar binnen klommen. (Foto). Kort daarna is men toch tot een vergelijk gekomen. BERLIJN VOORTDURENDE ZORG President Kennedy heeft verklaard dat de Amerikaanse militaire macht niet te overtreffen is en dat by van plan is deze stand van zaken te handhaven, zo is in Washington be richt. Kennedy, die deze verklaring aflegde tydens een persconferentie, zei voorts dat hij de hervatting van de Amerikaanse kernproeven in de dampkring niet zou gelasten, tenzij hij zulks noodzakelijk achtte om de veiligheid van Amerika en de wye wereld te handhaven. Op zijn persconferentie heeft presi dent Kennedy verder het aanstaande bezoek aan Washington van de West- duitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, „van vitaal belang" voor de westerse politiek inzake Berlijn en Europa genoemd. Kennedy verdedigde Adenauer tegen communistische beschuldigingen, dat hij uit zou zijn op wraak. Voorts minimaliseerde de Amerikaanse pre sident „de gevaren" van een West- duitse remilitarisering. hoe hy zich de toekomstige rol van Duitsland als geheel dacht, noch wat hy dacht over de kwes tie van de Duitse herbewapening of bewapening met atoomwapens. Kennedy zei voorts dat iedereen be zorgd diende te zijn over de eventue le gevaren van radioactieve afval ten gevolge van de kernproeven. Hij voegde hieraan echter toe dat hij ook bezorgd moest zijn over de hon derden miljoenen, wier veiligheid af hing van een sterke Amerikaanse strijdmacht. Kennedy zei dat hij de jongste reeks Russische kernproeven nog niet vol doende had bestudeerd om vast te kunnen stellen of Rusland Amerika voorbijstreeft voor zover het de tech nologie van de kernwapens betreft. Berlijnse crisis De president zei dat de Berlijnse cri sis een zaak van voortdurende zorg bleef. Hij gaf echter geen aanwijzing omtrent de wijze waarop het vraag stuk eventueel zou kunnen worden geregeld. Kennedy weigerde in te gaan op de vraag van een verslaggever, EIND NOVEMBER NADER OVERLEG Onenigheid over speciaal gemenebest-buitentarief Donderdag is in Brussel vernomen, dat de Britse minister voor Europe se zaken, Edward Heath, de bewinds lieden van de Euromarkt heeft ver zekerd, dat de Britse toetreding tot I liet handelsblok alleen mogelijk zal zijn, als Engeland de belangen van de landen van liet Britse gemenebest kan blijven behartigen. Om nu maar direct de koe bij de ho rens te vatten, werd besloten om in eerste instantie „praktische onder handelingen" te beginnen over het gemeenschappelijk buitentarief. Dat betekent dat men zich direct zal verdiepen in de vraag in hoeverre Engeland de speciale handelsvoor delen voor de gemenebestlanden kan en moet opzeggen, om lid te kunnen worden van het Europese handels blok- Franse wens De eerste gesprekken door spe cialisten zullen worden gehouden van 22 tot 25 november. Als daarin voldoende vooruitgang wordt ge boekt, zullen de ministers van de zes en Engeland op 8 en 9 december bij eenkomen. Als Engeland lid woidt van de E.E.G. zal het hetzelfde buitentarief moeten instellen, als de andere landen van het blok. Speeiaal Frankrijk wenst, dat Engeland dat buitentarief ook in stelt. tegenover de landen van het Britse gemenebest. De zes hebben la ten weten, dat er wel enkele uitzon deringen mogelijk zullen blijken, maar dat die een tijdelijk karakter zullen moeten dragen. Engeland schijnt die uitzondering permanent te willen houden. Wegens moord op een 59-jarige we duwe te Krommenie, wier lichaam in een tuin begraven werd, heeft de rechtbank te Haarlem gistermorgen de 27-jarige schoenmaker W. F. M. van Z. uit Amsterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en terbeschikking stelling van de regering'. De officier van justitie had wegens roofmoord een gevangenisstraf van 20 jaar en ter beschikking stelling van de regering geëist. De schoenmaker werd verdacht van moord op de weduwe M. M. D. uit Krommenie op 12 mei van het vorig jaar gepleegd. Dc man woonde korte tijd bij de weduwe. Zij kenden elkaar Uit een psychiatrische inrichting. Zuid-Slavië eist straffen in zaak Lazo Vracaric De Westduitse autoriteiten zijn voor nemens de vroegere Zuidslaviscbe verzetsstrijder Lazo Vracaric een compensatie aan te bieden voor zijn arrestatie in de bondsrepubliek. Vra caric is kortgeleden vrijgelaten na een arrestatie in verband met de dood van twee Duitse soldaten in Zuid-Slavië tijdens de vorige wereld oorlog. Dit is donderdag in kringen van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De Zweedse ambassade in Bonn heeft donderdag aan het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken een nota van de Zuidslavische rege ring overhandigd. In de nota wordt gesteld dat Zuid- Slavië „niet kan worden tevreden ge steld met enkel het vrijlaten van de Zuidslavische ingezetene Lazo Vra caric" en dat de regering met de meeste klem eist dat alle voor deze „onwettige arrestatie verantwoorde lijke personen onmiddellijk ter ver antwoording worden geroepen en worden gestraft. Verdacht van fraude is de heer K., ambtenaar op de gemeentesecretarie van Sprang Capelie voorlopig van zijn functie ontheven. Volgens mededeling van de districtscommandant van dè rijkspolitie, overste 51. C. Ruigrok le Tilburg, heeft een diepgaand "onder zoek door de ambtenaren van het verificatiebureau voor Nederlandse Gemeenten aan het licht gebracht, dat er aanvankelijk een bedrag van 8000 gulden was verdwenen. Later bleek, dat K. dit bedrag had aange zuiverd tot 5000 gulden. Hoge-fluxreactor in Petten werkt Naar bel A X.P. verneemt is de grote „hoge-fluxreactor" in het on derzoekcentrum van het reactorcen trum Nederland in Petten donderdag avond om 21.48 voor de eerste maal kritisch geworden. Dit wil zeggen, dat de reactor in werking is geko men. De H.F.R. is de tweede reactor, die in Petten kritisch is geworden. Op 28 september 1960 werd de „lage- l fluxreactor" ln werking gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3