BILT Richtlijnen voor kleintoerisme in West Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwse Almanak GULF FLAME K MIDDELBURGERS ONTDEKKEN STADSPARK „T00RENVLIET" 3M)L in iS.ijfe Na „verkenning HAARDOLIE INPOLDERING „LAND VAN SAEFTINGE" GEWENST VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 AANSLUITING ZOEKEN BIJ BELGISCH VLAANDEREN Dr. J. van der Stap sprak op najaarsvergadering V.V.V.'s „Het grote drama van uw gebied is, dat het slechts eeu aanhangsel is van Nederland, terwijl men het in Noord-Frankrijk wel eens tie „blinde darm van België" pleegt te noemen". Tot deze uitspraak kwam dr. J. van der Stap, directeur van het kantoor der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Parijs, donderdagmiddag te Schoondijke tijdens de achtste najaarsvergadering der West Zeeuws- Vlaamse V.V.V.'s. In een bijzonder interessante inleiding voor een hon derdtal belanghebbenden besprak dr. Van der Stap de mogelijkheden van het Franse toerisme naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. Die mogelijkheden noemde de inlei der overigens nog zeer beperkt, on der meer door het feit, dat de West Zeéuws-Vlaamse propaganda voor het eigen gebied niet voldoende tot Frankrijk doordringt. Tot de betite ling „aanhangsel" kwam hij, door dat bekende Nederlandse toeristische brochures bijvoorbeeld slechts drie hele regels aan Sluis en hoogstens twee aan Breskens wijden. Zijn per soonlijk advies was dan ook: op het gebied van toeristische propaganda aansluiting zoeken bij de Belgische provincies Oost en West Vlaanderen. Volgens dr. Van der Stap behoeven toeristische grenzen niet samen te vallen met nationale barrières. Aan het eind van zijn inleiding kwam de Parijse V.V.V.-directeur tot een uit vijf punten samenge stelde conclusie, namelijk: propa ganda voor West Zeeuwsch- Vlaanderen maken samen met de Belgische Vlaanderens; vroegtij dige voorlichting geven over ge bied en evenementen; ontwikke ling van de Franse taal om deze toeristen van dienst te kunnen zijn; aanpassing aan het komen de weekend-toerisme (geen win kelsluitingen) en een onderzoek instellen naar de toekomstige functie van West Zeeuwsch- Vlaanderen als passage tussen Noord-Frankrijk en het Zuidwest nederlandse recreatiegebied. Weinig Frans toerisme „Ondanks de vele pogingen, die daartoe worden aangewend, is er in feite nog weinig sprake van Frans toerisme in West Zeeuwsch-Vlaande ren", zo begon dr. Van der Stap zijn inleiding. Als oorzaak noemde hij de betere klimatologische omstan digheden en een overvloed van na- Advertentie) tuur- en cultuurmonumenten in het eigen Franse land. Toch was hij van mening, dat Nederland de Franse toerist veel te bieden heeft. Met na me noemde hij de typisch Neder landse steden, kostuums, folklore, feesten, verband houdend met visse rij en dergelijke. Evenementen, die de Fransman gaar ne wil beleven, mits hij maar weet, waar en wanneer ze plaatsvinden. En daarmee raakte dr. Van der Stap di rect de kern van de zaak. De voor lichting is nog niet gericht, laat te wensen over en komt dikwijls veel te laat. Uitvoerig ging spreker daar na in op de veranderingen, die zich voordoen in de wijze van vakantiè- houden en het zoeken naar recrea tiemogelijkheden. Zijn ervaring is, dat de lange en vooral groepsreizen verminderen. Ook zal men zich volgens dr. Van der Stap binnen afzienbare tijd gaan beraden, de 52 maal 2 lot drie da gen vakantie (weekend toer isme in verband met de verkorte werkweek) de voorkeur verdient boven de drie weken per jaar. Het zoeken naar ontspanning en recreatie dicht bij huis, wijst volgens hem in die rich ting. Frisse lucht Mensen die een hele week in de luchtverpestende industriecentra heb ben vertoefd, afgewisseld door een verblijf in woonkazernes, beginnen steeds meer behoefte te voelen aan frisse lucht tijdens de weekeinden. En juist voor dat zogenaamde „kleintoerisme acht hij West Z. Vlaanderen mede van groot belang voor de bewoners van Noord-Franlc- rijk, waar zich nu reeds 960 mensen bevinden op één vierkante kilome ter. „Als U de Fransman in de toe komst wilt aantrekken, bewaar dan uw rust, uw volkseigen en uw onvervangbare en onbetaalba re cultuur", aldus de V.V.V.-direc teur uit Parijs. Dat het weékendtoerisme nog voor vele problemen staat, bleek wel tij dens de discussies over de inleiding. En juist het invoeren van de vijf daagse werkweek, die dit soort toe risme moet bevorderen, maakt het probleem der personeelsvoorziening in de dienstensector zo ingewikkeld. Ook het bewaren van l.et volkseigene is geen eenvoudige zaak. omdat men hier sterk te maken heeft met twee tegenstellingen. De ervaring heeft namelijk bewezen, dat folklore wel toeristen'aantrekt, maar later dik wijls döór hetzelfde toerisme wordt verdrongen. Op een vraag van een dér aanwezigen, zei dr. Van der Stap, dat Frankrijk Véél watersport-lief hebbers kent. iiiaar dat de algemene klacht een tekort aan boten in Ne derland betreft. Aan accommodatie geeft de Frans man de voorkeur aan kampeer- en caravanterreinén of een rustig hotel. Maar geef hem een Nederlands ont bijt, dat zij als een sensatie beschou wen en vooral lange lakens," aldus dr. Van der Stap. Ontworsteld land'' De voorzitter van de West Zeeuwsck- Vlaamse contactcommissie, de lieer P. M. Hoste, dankte de inleider, ter wijl de directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., de lieer G. W. Os kamp, hem als herinnering het foto boek „Ontworsteld land" aanbood. Daarna, werd het gezelschap waar onder West Zeeuws-Vlaamse leden van de Provinciale Staten en ver- schillende; burgemeesters officieel ontvangen door. het. gemeentebestuur van Schoondijke, waarbij burgemees ter J. C. Hoftijzer in een korte toe spraak wees oi> de verhouding ge- nieentebestuur-V.V.V., op het misluk ken van de vakantiespreiding en op de mogelijkheden van sociaal en lu- xe-toerisme. BEZWAREN TEGEN BOUW TORENFLAT IN VROUWENPOLDER (Van onze Haagse redactie.) In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de begro ting van onderwijs, kunsten en we tenschappen voor 1962 wordt ge vraagd of minister Cals niet alle hem ten dienste staande middelen wil be letten, dat in het gave, doch kwets bare landschap van Vrouwenpolder, een torenflat gaat verrijzen, dat het duinlandschap in dit deel van het eiland volkomen „plat zal slaan". Verder wordt gevraagd waarom de chr. middelbare school voor meisjes in Middelburg, die reeds ruim twee jaar met een zeer behoorlijk leerlin genaantal functioneert, nog niet voor subsidie in aanmerking is gebracht, terwijl andere scholen van deze structuur, die pas september j.l. zijn gestart, wel op de begroting staan. In dit verband wordt gevraagd, of het de minister bekend is, dat thans jaarlijks een bedrag van f 40.000 uit andere middelen moet worden gevon den. Ook wil de Kamer graag weten hoe het staat met de subsidiëringsmoge lijkheid voor de chr. school voor v.h. m.o. in Axel. (Slot van pag. 1) de laatste jaren als geregelde „klant" van het theater talrijke medebur gers al veel plezier verschaft heb ben met de Vrolijke vrouwjtes van Windsor, met de Getemde feeks, Thijl Uilenspiegel, met Don Quichot en met De vrouwen krijgen hun zin; Niet alleen de Openluchtspelers we ten de weg naar het theater. Het wordt ook gebruikt voor kerkelijke samenkomsten, voor openluchtniee- tings, kinderbijeenkomsten enz. „Het voldoet in dit opzicht zeer zeker", vertelde de heer Blaauw, „maar we verwachten, dat de verenigingen er nog een véelvuldiger gebruik van zullen maken. En we hopen ook, dat er nog eens een theehuisje gebouwd kan worden", voegde hij er aan toe. De licht- en geluidsoutillage heeft Niéuw Walcheren ook aangelegd (en aangeboden): men liet een enorme leiding aanleggen van de Koudekerk- seweg naar het theater. VAN TOT POXV ALS PRIJS. Een pony als attractieve prijs, dé&r wordt voor gezorgd in Oud-Vosse- mcer, waar op 16 november a.s. een winkelweek begint, die tot en met 22 november zal duren. Naast de pony zijn er nog veie andere fraaie hoofdprijzen plus de zogenaamde „dag-attracties". Een deel van de baten komt ten goede aan- het polio fonds. VOOR DE TUNIEK „Ons muziek moet in tuniek", placht men destijds in Sas van Gent of daaromtrent te roepen en „ons mu ziek" kwam ook in tuniek. Datzelfde hoopt men op het ogenblik in Biezc- linge en aan het uniformencomité PUZZELEN „Onze trouwe puzzelaarszoals (leze categorie lezers van (lag-, week en maandbladen gemeenlijk genoemd worden, onze trouwe puzzelaars dan zullen de afgelopen weken ontdekt hebben, dat het kruiswoordraadsel tegenwoordig min of meer op Zee land is af gestemd. Eennis van eigen provincie ivor'dt hiermee getoetst en misschien zélfs wel verrijkt. Dat laatste is soms echt niet. overbodig. Onze puzzelredactie weet er tegen woordig van mee te praten. Vooral sinds dat laatste, verrassende ant ivoord op de vraag naar een Zeeuwse sportvereniging. Een jongeman uit een. gemeente op Schouwen-Duiveland meldde name lijk Z.V.U. Een onthullend antwoord. Vooral voor de Zeeuwse Volksuniversiteit zelve. Maar hét zou ons de vol ijverige secretaris van deze nobele instelling kennende het zou ons, zeiden wij, nauwelijks verbazen, in dien hij na kennisname van deze re gelen terstond een sectie veldsporten in het leven riep. Wie weet op welk een lioge prijs de leden zulks zonden stellen. Ze zitten toch al zo veel in zalen. Een beetje buitenlucht kan nooit kwaad... van het tamboers- en pijperskorps „Jonge Kracht" zal het zeker niet liggen. Morgen, zaterdag, begint er I om twee uur een bazaar in het Ver- I enigingsgebouw. Burgemeester H. G. van Suylekom zal de officiële ope ning verrichten. De opbrengst is uiteraard voor het uniformfonds. Niet van de opening, maar van de bazaar. GOUDEN GROENE KRUIS. In Zaamslag ls men nog steeds druk in de weer om het gouden Groene Kruisfeest te vieren. Intussen is ge bleken, dat de onlangs gehouden „financiële en muzikale rondgang" goede resultaten heeft-gehad. Om er de gang in te houden staat er voor morgen, zaterdag, een oriëntatierit voor auto's, motoren, bromfietsen en fietsen op het programma. Baten voor de jubileumviering. De feeste lijke bijeenkomsten zijn vastgesteld op 8 eii 9 december, waarop onder meer een revue ten tonele zal worden gebracht, onder de toepasselijke titel „Groene Krabbels". DROOGGELEGD. Het is overigens wel plezierig voor „die van Zaamslag", dat het feest niet in het Schouwse Seroos- kerke gevierd hoeft te worden. Daar is het namelijk maar een droge boel sinds de enige café houder ter plaatse zijn etablisse ment' aan de Ring van de hand heeft gedaan. Het pand staat thans leeg. Maar er gloort toch weer hoop voor de dorstigen, want er wordt hard gewerkt aan de herbouw van café-restaurant „De Schelphoek" aan de provin ciale weg. Niettemin zullen deze werkzaamheden nog gerui me tijd in beslag nemen. ZILVEREN FEEST Tot slot was er donderdag feest in de Oranjestraat in Terneuzen, waar het echtpaar Vroegop vijftig jaar ge trouwd was. Burgemeester mr. H. Rijpstra kwam namens het gemeentebestuur de ge lukwensen aanbieden, waardoor de dag een bijzonder feestelijk tintje kreeg. En na enkele jaren van „verkennin gen" is het Middelburgse publiek steeds enthousiaster voor het park geworden. De.jeugd voetbalt en ra vot op de enorme speelwei („als ze maar geen, lantaarnpalen vernielen"), die ook voor gymnastiek- en andere uitvoeringen benut wordt, vele moe ders en, hun kroost genieten van de vijvers met eenden, ganzen en vis sen er in, er zijn leuke zitjes, onder andere aan het „minnewater", en het afgelopen jaar hebben de Stromen- wijkbewoners nu ook „hun" ingang via een rustiek bruggetje naar het park gekregen. Het blijkt dus wel door de steeds groeiende belangstelling, dat het stadspark in een behoef te voorziet. In de afgelopen tien jaar hebben duizenden bezoe kers rust en genoegen gevonden in dit stuk pure natuur van ze ven hectare groot. Een park, dat bovendien elk jaar mooier wordt. GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM Dubbel gouden jubileum van Terneuzens echtpaar In Terneuzen hebben de heer en me vrouw D. ButOrlee gisteren een dubbel jubileum gevierd. Op die dag waren zij namelijk 50 jaar getrouwd, terwijl het eveneens 50 jaar was ge leden, dat de heer But zijn fotozaak in dc Noordstraat begon. De heer But weet zich nog goed te herinneren, hoe hij circa 50 jaar ge leden op de fiets er op uit trok, be laden met een zware camera en al even zware platen. Zo doorkruiste hij geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Een van zijn mooiste herinneringen is zijn eerste foto van een galopperend paard, die hem een grote klanten kring bezorgde. In de loop der jaren is de zaak, welke hij tezamen met zijn vrouw heeft opgebouwd, uitge groeid tot een zeer modern bedrijf, waarin thans de schoonzoon van de heer But de zaken behartigt. In restaurant „Monopole" werd een zeer druk bezochte receptie gehou den. waarop ook de burgemeester, mr. H. Rijpstra, blijk gar van zijn belangstelling. KRING OOSTBURG N.C.B. Akkerbouw kwam in afgelopen jaar te kort Tijdens de donderdagmiddag in hotel „Du Commerce" te Oostburg gehou den vergadering van de kring Oost burg van de Noord-Brabantse Chris telijke Boerenbond heeft de kring be sloten bij de algemene jaarvergade ring van de N.C.B. een voorstel aan hangig te inaken, waarin gepleit wordt- voor een spoedige inpoldering van liet- Land van Saeftinge. Dit voorstel werd toegelicht door kring- voorzitter C. van Bellegein, die er onder meer op wees, dat men van Belgische zijde niet afwijzend staat tegen deze inpoldering. Verder wees de heer Van Bellegein erop, dat de inpoldering van het Land van Saef tinge als èen kleine compensatie be schouwd kan worden voor het verlo ren gaan van vele landbouwgronden, die door de verbreding van liet ka naal TerneuzenGent nodig zijn. Hieraan voorafgaand had de alge meen voorzitter van de N.C.B., de heer Jos Zegers, de vergadering be paald bij de huidige situatie in de landbouw. In een uitvoerig betoog bracht de heer Zegers onder meer de garantieprijzen ter sprake, de wel vaartsstijging en de Euromarkt. Met name aan de garantieprijzen be steedde de heer Zegers veel aandacht. Hierbij wees hij er op, dat door ra tionalisatie en mechanisatie in de landbouw van een produktiviteits- stijging sprake is, waarmee bij het vaststellen van de garantieprijzen re kening moet worden gehouden. Dit is onder meer reeds gebeurd bij de garantieprijs van de melk en de 'heer Zegers verklaarde er van overtuigd te zijn, dat dit bij de granen binnen kort ook wel het geval zal zijn. De heer Zegers vestigde vervolgens de aandacht op een tendens bij de boe ren om meer gegarandeerde produk- ten te telen. Hierin zag hij een stre ven naar meer bestaanszekerheid. Ook wees hij op de noodzaak van garantieprijzen voor vlas en kool zaad om deze teelten te kunnen be houden. ...het zijn forse struiken en bomen geworden... (Foto P.Z.C.) Welvaart j Een ander punt dat de algemeen r voorzitter van dc N.C.B. aanroerde I was de welvaartsstijging van de laat- ste jaren, waarin de boeren niet ge noeg gedeeld hebben, zoals inen in agrarische kringen algemeen van mening is. „Maar de grote moeilijk heid is om dit aan te tonen", zo be toogde de heer Zegers. Wat de akkerbouw betreft deelde bij mee, dat deze tak van het boeren bedrijf in het afgelopen jaar te kort is gekomen aan de garantieprijzen. De toekomst voor de akkerbouw zag de' algemeen voorzitter echter niet ongunstig in. Een beetje beangstigend daarente gen noemde hij de huidige situatie bij de gemengde bedrijven. Overal zijn er in Nederland grote fokkerijen „grote fabrieken zonder land", noem de de heer Zegers ze waar kippen en varkens bij duizenden worden ge fokt en zo een grote concurrent voor de gemengde bedrijven vormen. Gezien de huidige 'toestand leek het de heer Zegers o.a. in verband met de E.E.G. - niet mogelijk hier op het ogenblik iets aan te doen. Tijdens deze vergadering gaf de se cretaris-generaal van de N.C.B., de heer C. A. J. van Schendel voorts een uiteenzetting over de financiële toestand bij de Boerenbond en de geestelijk-adviseur kapelaan Merks, een overzicht over het sociaal-chari tatief werk. 's Avonds werd in de „Koning van Engeland" te Hulst ook een kring vergadering van de N.C.B. gehouden, waarin dezelfde vraagstukken ter sprake kwamen. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. TAMELIJK ZACHT Opklaringen, maar plaatselijk ook enige buien. Tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuidwest west. Tamelijk zacht weer. KUNST „Echo van het verleden" Middelburg, Schouwburg toneelgroep „Centrum". MET DE OPVOERINGEN in Zee land van het toneelspel „Echo van het verleden" (Echo from afar) van dc Engelsman Jack Pull man heeft de toneelgroep „Centrum" (voorheen Puck) deze provincie een wereldpremière bezorgd.-Voor Neder land gaat de daadwerkelijke premiè re 22 november in Enschede; in En geland is zij in voorbereiding. Deze zakelijke inleiding dient als het ware om een misschien ietwat onge bruikelijke uitvoerige bespreking te motiveren. De nog vrij onbekende auteur Pullman heeft echter mét dit stuk een hedendaags probleem dus danig tot op de kern en bovendien toneelmatig zó volkomen verant woord behandeld, dat hier metter daad sprake is van een even gave als verrassende première. Het gegeven is in feite vrij simpel, maar in zijn eenvoud fascinerend. De schrijver situeert een tot Ameri kaan genaturaliseerde Duitse arts met zijn gezin vrouw, opgroeiende dochter en dito zoon in een pro vinciestadje in de Verenigde Staten. Een ogenschijnlijk vrij gelukkig ge zin, zonder al te grote problemen. Totdat een toevallige passant, een tot Fransman genaturaliseex'de Duitse ingenieur, zijn ex-landgenoot ont maskert als een gewezen kamparts van Buchenwald. Mogelijkheden tot een melodrama, druipend van sentimenten, te over. Pullman heeft al die sentimenten er onder weten te houden. In klare, van grote werkelijkheidszin getuigende fragmenten bouwde hij een toneelspel op. dat de realiteit ook inderdaad zuiver benadert en dat bereikte hij met name door zijn als het ware „naar de natuur getekende" karak ters. De ex-kamparts, gevlucht in een gezapig burgermansbestaan, blééf de zich op het „Befehl ist Ee- fehl" beroepende Duitser, in wie zich slechts onder de allergrootste dwang der omstandigheden een greintje menselijk gevoel losmaakt. Maar dan is er ook als het ware met een dril boor in zijn geweten rondgewroet. Zijn vrouw, Ilse, is de geborneerde Duitse moeder ten voeten uit; „zij deed alles voor de kinderen". En de kinderen? Een meisje en een jongen van deze tijd. De dochter, ra tioneel denkend en handelend, de zoon een gevoelige zoekende, naar het nozemtype neigende knaap, die „er" niet meer in kan geloven. Hun wereld stort bij de ontmaske ring van de vader verschillend in; die van de rationeel denkende doch ter totaal die van dc emotioneel reagerende knaap tenslotte ook, maar niet nadat hij triomferend zijn cynische instelling tegenover dit, har- - dc hedendaagse leven bevestigd heeft gezien. Hij ziet zjjn vader au fond begrijpend van diens voetstuk vallen, maar zijn zuster verwijt hij. dat zij van het eens opgetrokken idool bo vendien dat voetstuk nog in scher ven trapt. Pullman riep inderdaad een echo aan hot verleden op; hij toonde aan, dat, die echo misschien verzwakken kan. maar nooit zal verstommen. Hij deed dat bovendien in-menselijk, zonder de starre bitterheid van een tijdge noot als de Osborn van „Omzien in wrok", dat ook tot nadenken stemde maar dat, hoe vakbekwaam en in dringend ook geschreven in feite een ijskoude benadering van het pro bleem bleef. In Pullman vindt men de menselijkheid van de onmense lijkheid terug, meedogenloos, maar ook mild, negatieve waarden tegen over positieve, hoé schaars die laat ste ook schijnen mogen. En dat alles met de erfenis van dc tweede we reldoorlog als motief, de echo van het nog zo recente verleden. De voorstelling. In een uitstekende vertaling van dramaturg Hans Ro- duin heeft „Centrum" zich met deze opvoering als het ware overtroffen. Regisseur Theo Kling kon beschik ken over een uitgezochte bezetting, die hij dan ook ten volle en zeer ver antwoord heeft benut. Van de jeugdi ge Simone Rooskens (als de op de waarheid verliefde dochter) tot en met een Nell Koppen (de moeder) en Wim van den Brink (de vader) heeft een ieder alles gegeven wat in zijn vermogen lag. En dat was veel. Dat was vooral ook veel bij Joop Admi raal, die de zoon Peter had uit te beelden. De kwalificatie „sterk spel" moge dan wat versleten aandoen, maar in dit geval was zij ten volle van toepassing op zowel Simone Rooskens, Joop Admiraal als Wim van den Brink. Wat zij aan sterk spel konden bieden, werd ook gege ven en hoe! Nell Koppen zag daarnaast kans haar dubieuze moederrol uiterst sub tiel te vertolken; er stond zo'n ver blinde, van haar eigen kwaliteiten overtuigde, domme, koekenbakkende en theeschenkende moeder ten voeten uit op de planken. Zoals ook Jan Grefe zorg droeg voor een ingetogen, tenslotte berustend nazi-slachtoffer en zoals Frans Kokshoorn kans zag zijn ondankbare politiemanrol mense lijk te houden. Ondanks het feit, dat hij (regisseur!) als inspecteur een uniform moest dragen met een le vensgroot nummer op de kraag. Misschien is dat in Amerika gewoon te. hier doet het ridicuul aan. Bob Goedhart als de joodse gast in het gezin speelde de jeudige intellec tueel over het algemeen overtuigend, met in de enkele „luchtige" scènes misschien iets te veel overmoedige nonchalance, maar verder gelukkig raak. Ria Vroenen tenslotte deed het als dc dokters-assistente in haar bfl- rol voortreffelijk en zo heeft „Cen trum". legen doeltreffende decors van Hep van Delft, voor een belangwek kend toneelgebeuren gezorgd, dat deze weck eerder te zien was in Axel en Zierikeze en dat vanavond wederom onder auspiciën van de Z.V.U. nog te zien is in Oostburg/ Gisteravond, in de Middelburgse Schouwburg', was er een ditmaal vol komen terecht ovationeel applaus. v. B. (Advertentie) Kaarslicht... gezelligheid! GOUDA KAARSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2