PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERWARRING IN TWEEDE KAMER NA PORTEFEUILLEKWESTIE Soebandrio wijst in V.N. op oorlogsgevaar Steeds meer Middelburgers „ontdekken" hun stadspark T oorenvliedt Conflict vermeden op grond van spanning in de wereld K.V.P. SCHERP TEGENOVER MINISTER ZIJLSTRA ANT. C00LEN OVERLEDEN Vand aag Mag je daarin? Belgische ste an Geregelde „klant" Stemerding Onderwijs verslag 204e jaargang - no. 266 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'Vrijdag 10 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3346, adv. 36*7/3643; Middelburg, Markt 31, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostbuig. tel. 2395; Terneuzen, tel. 2U6; Zlerikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. (Van onze parlementaire redacteur). In een fel bewogén vergadering, die enkele keren onder hoog spanning leefde, heeft de Tweede Kamer donderdag de drie be- lastingontwerpen goedgekeurd, die de regering tegelijk met de miljoenennota had ingediend en waarin enkele maatregelen waren opgenomen tot belastingverhoging om het bedrag te financieren dat extra moet worden gedekt doordat de Ameri kaanse militaire hulp heeft opgehouden te bestaan. Het scheen voor de vele buitenstaanders op de publieke en de gereserveerde tribunes of die voorstellen zouden worden ver worpen en het leven van het kabinet aan een zijden draadje hing, doordat de financiële expert van de K.V.P., dr. Lucas, en de minister van financiën, prof. Zijlstra, als kemphanen tegen over elkaar stonden. Het leek aanvankelijk dat geen van twee van wijken wist en dat dit op ongelukken moest uitlopen. De ingewijden begrepen echter, dat de regeringspartijen zeker geen kabinetscrisis zouden riskeren om een kwestie die in wezen niet zoveel had te betekenen. Van de kant van de oppositiepartij, de P.v.d.A., dreigde geen gevaar, integendeel, van haar kreeg de bewindsman de steun die hij wenste. Het ging er om, wie zou toegeven. Dat de minister dat niet zou zyn, was wel duidelyk. Interessant was tenslotte alleen nog maar, op welke wijze de K.V.P. zou bijdraaien. Min of meer verrassend was dit tenslotte wel, erg overtuigend niet. Dr. Lucas verklaarde namens het overgrote deel van zijn fractie, dat de huidige wereldcrisis, waaruit de kwestie van In zijn woning te Waalrc (N.B.) is gisteren onverwacht overleden de schrijver Antoon Coolen. Hij is 64 jaar geworden. Antonius Franciscus Coolen werd 17 april 1897 te Wijlre (Limburg) geboren. Na zijn gymna siale opleiding aan het college van de norbertijnen te Hees wijk ging bij in de journalistiek en vestigde zich in 1933 te Deurne als letterkundige. Later vestigde hij zich in het kam pendorp Waalre, waar hij tot zijn dood toe heeft gewoond. Antoon Coo len was lid van het hoofdbestuur der Vereniging Nederland in de Vreemde, en bestuurslid van het „Provinciale genootschap voor kunsten en weten schappen in Brabant". In 1930 heeft Antoon Coolen de Van der Hoogtprijs van de maatschappij der Nederlandse letterkunde gekre gen. Van zijn werken, die grotendeels regionale novellen en romans zijn, noemen wij: „Jantje do schoenlap per", ,.De rauwe grond", „Kinde ren van ons volk", „Het. donkere licht", „Peelwerkers", „De goede moordenaar". „De man met het Jan Klaassen spel". „Zegen der goed heid", „De drie gebroeders", „Kerst mis in de Kempen", „Herberg in liet misverstand", „Uit liet kleine rijk" en „Bevrijd Nederland". Ook is'hij schrijver van enkele toneelstukken, o.m. van: „De vier jaargetijden", „De vreemdeling" en „De klokken gieter". Antoon Coolen was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en drager van de gouden erepenning van liet genoot schap voor kunsten en wetenschap pen in Noord-Brabant. De heer Coolen is gisteravond ge troffen door een hartaanval. Hij was herstellende van verwondingen, die hij enige weken geleden opliep toen hij uit een rijdende trein viel. Hij kreeg toen een zware hersenschud ding en wonden aan de rug. Niemv-Guinea niet kan worden los gemaakt, nauwelijks een kabinets crisis gedoogt. Leeuwen van de V.V.D., de kwestie terug tot zijn juiste proporties. Het gaat eigenlijk om belangrijke zaken, vond hij, en als er twee kibbelen, moet er één de wijste zijn. Graag zou hij zien, dat dit de Kamer was. Om 65 of 70 miljoen gulden kan men toch geen conflict maken. Als de mi nister toezegde de positie van de scheepvaart, die door de invoering van het bijzonder invoerrecht op mi nerale oliën wordt gedupeerd, nog eens te bezien, dan was hij bereid voor de wetsontwerpen te stemmen. Die toezegging kon hij grif van dé minister krijgen. Er wordt een on derzoek ingesteld en misschien zelfs kan de Kamer over de resultaten daarvan van gedachten wisselen. De minister verzekerde dat hij steeds aan de door hem bekendgemaakte financiële plannen trouw is geweest. Zie slot pag. 3 kol4) Procureur-generaal onderzoekt persoonlijk affaire Baarn De achtergrond Materieel was het verschil van me ning tussen de K.V.P. en de minister terug te brengen tot de vraag, of nu al moet worden beslist over een ge ringe verhoging van de omzetbelas ting op 1 'januari 1963, of dat dit in i de loop van 1962 kan geschieden. De bewindsman stond op een onmiddel- t lijke beslissing, de K.VJ?. op een be- slissing in 1962. Formeel zat er meer achter deze kwestie. Minister Zijlstra had met klem van redenen betoogd, dat hij zjjn financiële beleid zeer nauwkeu rig had uitgestippeld en dat daarin geen verandering gebracht kon wor den, zonder de zaak op losse schroe ven te zetten en moeilijkheden in de toekomst te riskeren. Met name was de bewindsman er niet voor te vinden, onbeslist te laten op welke wijze de verhoogde defensielasten zouden wor den gefinancierd. De K.V.P. beweer de, dat een aanwijzing van de dek king niet nodig was, omdat de be groting voldoende ruimte laat, om daaruit de 65 miljoen gulden te be talen, die de belasting op de mine rale oliën moet opbrengen of de 70 miljoen, die de handhaving van de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting over het jaar 1962 oplevert. Het verloop Nadat de Kamer donderdag tot een I schorsing van de beraadslagingen had besloten om de commissie voor de financiën de gelegenheid te geven met de minister in nader overleg te treden over de punten van verschil, deelde dr. Lucas, verslag uitbren gende van het overleg, mee dat geen overeenstemming was bereikt. Bij de repliek op de redevoering, die minister Zijlstra de vorige dag ter verdediging van de wetsontwerpen had gehouden, bracht de heer Van De procureur-generaal in Amster dam, mr. H. R. de Zaaijer, zal per soonlijk een onderzoek instellen naar hetgeen de laatste dagen in en om Baarn Is voorgevallen met betrek king tot de moordzaak Theo Mast wijk. Dit onderzoek zal zich niet beper ken tot een onderdeel van de zaak Baarn, doch zich uitstrekken over zowel de moordzaak zelf als de ar restatie van de drie verdachten, de ontvluchting van Boudewijn H. en de gehele opsporing cn het onder zoek in deze affaire. Winter in Duitsland De winter heeft zich definitief in Duitsland genesteld: in het Zxcarte Woud, de Eifel en de Bergen van Hessen ligt al zoveel sneeuw, dat er kan worden geskied. Dit schilderijtje bereikte ons uit Garmisch-Parten- kirchen. jvniliiti FELLE REDE OVER NIEUW-GUINEA Als Ver. Naties plan van mr. Luns aanvaarden Indonesië heeft in de algemene vergadering der V.N. verklaard, dat, zo de Verenigde Naties in stemmen met de Nederlandse plannen voor West Nieuw-Gui- nea, dit inhoudt dat Indonesië het recht heeft om de Nederlan ders met geweld te verdrijven uit dit gebied. Dit zou dus oor log betekenen tussen twe soeve reine landen. Minister Soeban drio verklaarde dat dit geen be dreiging was en geen sabelge- kletter. Dit zijn de naakte fei ten en de conclusie waartoe ze kunnen leiden. Minister Soebandrio zei dat het In donesische volk de oorlog beu is. De Indonesiërs lijden nog steeds van de nasleep van de koloniale oorlog. En niets is hun dierbaarder dan in vrede leven en werken. Maar als wij geen alternatief hebben dan het hervat ten van de koloniale oorlog om onze onafhankelijkheid te voltooien, dan zullen wij van deze verantwoordelijk heid niet terugdeinzen". Minister Soebandrio verklaarde dat de Verenigde Naties een „grote ver antwoordelijkheid hebben inzake dit vraagstuk". Hij zei dat het geen probleem is van dekolonialisatie, zoals de Nederlan ders het zien, maar in de eerste plaats een geschil tussen twee soeve reine landen. Indonesië en Nederland. „Als deze assemblee de Nederlandse ontwerp-resolutie, die gebruik van geweld door een koloniale mogend heid met het doel een deel van In donesië opnieuw te bezetten wettigt, mocht aanvaarden, houdt dit ook in dat Indonesië het recht heeft om de Nederlanders met geweld uit West- Irian te verdrijven". In het begin van zijn rede sprak Soe- is het 1501) jaar geleden, dat de befaamde paus Leo I de Grote te Rome overleed. Hij bewoog door zijn moedig op treden te Hunnenkoning Atti- la zich uit Italië terug te trek ken. Verder wist hij de Van- daalse koning Genserik tijdens de plundering van Rome te overreden de bevolking voor uitmoording en de stad voor brandstichting te sparen. wordt de bekende Neder landse dichteres ne schrijfster Grietje Hilvers-Vos (Margot Vos) te Lichtenvoorde (Gelder land) 70 jaar. VVN^N^WWVWVWVWWVW bandrio over „het schijnbaar zeer edelmoedige voorstel om West-Irian, een deel van de republiek Indonesië, te dekoloniseren door het Neder landse gezag daar op te geven en de soevereiniteit over te dragen aan het volk zodra de Verenigde Naties de administratieve diensten die het volk nu zelf nog niet kan waarnemen, op zich kan nemen". Maar een nader onderzoek van „de ze schijnbare edelmoedigheid van Nederland leidt onverbiddelijk tot een conclusie die volkomen verschilt van die welke de Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns eergisteren in de algemene vergadering heeft ont vouwd", aldus Soebandrio. Park en theater voorzien in een behoefte ALS MEN de foto's bekijkt, die tandarts Blaauw in het plak boek van de Middelburgse Open luchtspelers geplakt heeft, dan krijgt men een indruk hoe de bomen in het stadspark Tooren- vliedt van de Zeeuwse hoofdstad gedurende de laatste paar jaar gegroeid zijn. Deze week was het tien jaar geleden, dat de eerste struikjes en boompjes voorzichtig aan de Toorenvliedt- grond toevertrouwd werden en de plaats innamen van de bun kers, die een Duitse generaal er eens had laten bouwen. Het zijn forse struiken en bomen ge worden, die Toorenvliedt met zijn openluchttheater de allure van een fraai stadspark gege ven hebben, waarin vele Mid delburgers graag toeven. Want het is Sn do afgelopen tien jaar wel gebleken, dat zowel stads park als openluchttheater in een be hoefte voorziet. Vooral de laatste jaren hebben de hoofdstedelijke in gezetenen het park „ontdekt", zo- vertelde ons de lieer l\ Blaauw, die er als voorzitter van de lierbe- plantingsconunissio van de stichting Nieuw Walcheren mét de heer R. de Munck en de ontwerper er van, landschapsarchitect Chr. Broerse, ve le voetstappen heeft staan. Toch waren er Middelburgers, die over het bestaan van dit stadspark Toorenvliedt nog maar weinig- had den gehoord of het al lang vergeten waren „Een park", vroeg er eens één aari de heer Blaauw, „in Too renvliedt. En mag je daar in?". De heer Blaauw heeft zijn stadgenoot erheen gebracht en wanneer deze me neer nu een half uurtje vrij heeft hoeven zijn zakenrelaties hem niet te bellen, want in het park is geen telefoonAlleen maar de natuur, en rust. Dokter Blaauw zal zich niet vlug op de borst slaan, maar toch spreekt er trots uit zijn woorden, wanneer hij het heeft over zijn „troetelkind", het stadspark Toorenvliedt met zijn fraai theater. Hij is er verheugd over, dat hij li^eft mogen meewerken om het te verwezenlijken. De stichting Nieuw Walcheren (die al vele beplantingen op haar credit heeft staan: Vebena- bos, Nollebos, 23 ha kreekbeplanting bij Westkapelle, bolwerken in Mid delburg, boerenerven enz.) heeft er voor gezorgd, dat Middelburg dat park kreeg. De stichting verzamelde gelden met de bekende actie „Plant een hoorn of struik op Walcheren" twee-vijftig voor een boom en een kwartje voor een struik en kreeg een krachtige financiële steun van het Hoste-comité, ge vormd door de Belgische oud-mi- nister Hoste, die van mening was, dat de Belgische jeugd eens wat moest terugdoen voor de zorgen, die de Hollanders in de oorlogs jaren 1914-1918 besteedden aan de Belgische kinderen. Daarom wilden de Belgen iets voor het zo zwaar getroffen Walcheren doen. Toen de heer Hoste op bezoek kwam werd besloten dat één der projecten de herbeplanting van Too renvliedt moest worden. De dode bomen en planten, én de betonnen bunkers, gingen er uit, het nieuwe groen kwam er voor in de plaats en in het ontwerp van architect Broerse was ook een plaats ingeruimd voor een openluchttheater. Op 8 novem ber 1951 ging voor het gehele com plex de eerste boom de grond in. Nadat de organisatoren de boompjes en struikjes een paar jaar rustig hadden laten groeien, meenden ze, dat er met name voor het theater nu eens wat gebeuren moest. Die overdenkingen leidden tot de op richting van de Openluchtspelers, die (Zie slot pag2 kol. 2) De burgemeestersvacaturc Souburg is thans voor sollicitanten open gesteld en dat betekent, dat het einde in zicht is van de waarneming door de oud-burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding. Hij heeft der halve ontheffing verzocht van deze waarneming en voorts in verband met zijn aanstaande vertrek uit Zee land ook zijn mandaat als Staten lid ter beschikking gesteld. Wij geloven niet te overdrijven, wanneer wij stellen dat het vertrek van 'de heer Stemerding een verlies betekent voor allerlei sectoren van het Zeeuwse maatschap pelijke en politieke leven. Als Sta tenlid b.v. trad de heer Stemerding duidelijk op de voorgrond: hij was voorzitter van de fractie der Chris- telrjkjHistorische Unie en voerde bij vele belangrijke onderwerpen het woord. Dit woord had gezag: de heer Stemerding was het type van de C.H.-politicus, dat wil zeggen géén scherpslijper, maar wel zéér princi pieel. Daarbij was hij een vlot spre ker, die bovendien de techniek van het politieke spel in de Staten tot in de vingertoppen beheerste. Wan neer het pas gaf aarzelde hij niet kritiek uit te oefenen en dan noem de hij de dingen duidelijk bij hun naam. Wij hebben hem slechts mee gemaakt als Statenlid en burgemees ter, dat wil zeggen in openbare func ties en dus niet aan bijvoorbeeld de onderhandelingstafel. Maar in de af gelopen jaren heeft men ons van vele zijden bij herhaling verzekerd,, dat hij bij onderhandelingen een ge wiekst tegenstander was, die in véle gevallen zijn doel wist te bereiken. Trouwens, het werk van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land dat onder zijn leiding werd begonnen en grootgemaakt wijst er op, dat hij ook buiten het poli tieke leven veel wist te bereiken. Na vijfentwintig jaar vertrekt hij thans uit Zeeland, deze Rotterdamse Zeeuw. Moge een welverdiende rust zijn deel zijn. Enige tijd geleden hebben wij op deze plaats enkele regels gewijd aan late jaarverslagen. Sinds dien zijn nog weer enkele schone voorbeelden van late verslaggeving verschenen, maar zij hadden geluk kig allemaal nog te maken met het jaar 1960. Thans echter is ons een jaarverslag toegezonden, dat nota be ne handelt over het jaar 1957. Het is een uitgave van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en geeft een overzicht over alle tak ken van onderwijs in ons land gedu rende het jaar, dat nu zo ongeveer vier jaar achter ons ligt. Dit boek werk bijna 360 pagina's ver schijnt elk jaar en is steeds enige verslagjaren achter. Men vraagt zich in gemoede af wat de zin van zulk een publikatie is, niet alleen omdat er geen enkele binding meer is met de actualiteit, maar ook omdat de inhoud deze uitgave twijfelachtig maakt. Men vindt in dit boek citaten uit ver slagen van onderwijsinspecteurs, al lerlei gegevens ontleend aan weer andere publikaties en voorts volstrekt zinloze mededelingen, zoals het be richt dat het „traditionele Abel-Tas- man-toernooi voor de middelbare nautische scholen wederom in de paasvakantie werd gehouden". In 1957 wel te verstaan! En voor Zee land is dan nog van belang de vol gende zin: „De leerlingen van de De Ruytersch.oo! werden winnaar van het toernooi". Van een keuvelende beminnelijkheid is voorts de medede ling van de hoofdinspecteur l.o. in Gelderland, Limburg en Noord-Bra bant: „In het afgelopen jaar, om pre cies te zijn op 1 mei 1957, mocht ik het feit herdenken vóór 25 jaar be noemd te zijn als inspecteur van het lager onderwijs. Uit de kringen van het onderwijs en daarbuiten mocht ik een zeer grote belangstelling on dervinden". Het zal wel aan ons liggen, maar het ontgaat ons ten enenmale waarom dit alles vier jaar later in een royaal op staatskosten uitgevoerd boekwerk moet worden opgenomen. Op de onderwijsbegro ting is een post van 30.000 opgeno men onder het hoofd „onderwijsver slagen". Als dat geld bestemd is voor nutteloze boekwerken als dit verslag over 1957, dan wordt het tijd dat de Staten-Generaal eens maatregelen nemen. Er zyn voor dit geld wel be tere beslemmingen Oostduitser ontsnapte in operetteuniform jg Een 33-jarige Oostduitser heeft H H de vrijheid bereikt door zich voor een Amerikaanse M soldaat uit te geven. Hy droeg gehuurde kleding die voor een Amerikaanse uniform moest doorgaan. Volgens ooggetuigen leek het een operette-uitgave van een Amerikaanse uniform |j H uit de tweede wereldoorlog. In gj elk geval lieten de Vopo's zich =j er door bedotten. Uiterlijk kalm, wandelde de Oostduitser g g hen voorbij aan de grensover- g gang In de Friedrichstrasse. llllllffllllflllllllllllllllllllllllllttlllllltilinillllllfllllllllllllllltllllllllllllil

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1