Zaterdags vrij? COOYMANS Operatie „Walrus Sport en wedstrijden meubelen met inter nationale allure PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer I DOE OW KOEIEN IN BAD VOOR ZE WORDEN GEMOLKEN'' cj£u&cuiü 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 Tjoba kan thuis Velox verslaan Gezien de stand op de ranglijst en liet terreinvoordeel kan de korfbal club Tjoba zaterdag a.s. weer twee punten aan haar aantal van 11 toe voegen. Dit is nodig om de kampi oenskansen te behouden, daar leider Phoenix het thuis heel wat gemak kelijker zal krygen tegen de Spar taan, dat dit jaar nog niet veel heeft laten zien. D.K.C. kan ook weer iets klimmen op de ranglijst, daar het een ruime zege zal behalen op hekkesluiter Schiedam. A.L.O.-Morskwartier zal niet ver van een gelijk spel liggen. De stand in 3A is thans: Phoenix Danaïden Tjoba Gymnasiasten D.K.C. A.L.O. Velox Morskwartier Spartaan Schiedam i 1 0 13 48—24 i 0 2 12 5846 7 5 1 1 11 67—42 8 4 1 3 9 58—52 7 2 3 2 7 4241 8 3 1 4 7 50—48 7 2 2 3 6 41—38 8 2 0 6 4 39—64 7 1 1 5 3 35—52 7 1 0 6 2 42—72 Prognose: Tjoba-Velox (1); Spar- taan-Phoenix (2); A.L.O.-Morskwar- tier (3); Schiedam-D.K.C. (2). KORFBAL Voor a.s. zaterdag bestaat de grote kans, dat wedstrijden in de eerste klas van de Zeeuwse korfbalbond eindigen in een overwinning voor de bezoeken de clubs. Animo I zal het echter in Hansweert niet cadeau krijgen, daar Zeelandia I thuis een moeilijke tegen stander is. Ook EIto I zal zich thuis tegen Zuidwesters I wel heftig ver zetten, dus we houden het op een zege voor de groen-witten. Yios I kan twee punten rijker worden nu het bjj TOP op bezoek gaat. Leider TOGO I zal het niet gemakkelijk krygen in Mid delburg by de Swift-reserves, doch we houden het op een TOGO-zege, al zal deze heus zo groot niet zyn. Een ver rassend gelyk spel behoort zeker niet tot de onmogelykheden. In 2A kan TOGO II weer iets dichter bij Ondo I komen, nu Stormvogels I een zekere nederlaag tegemoet gaat. AKC achten we iets sterker dan Zuid westers n, terwijl Vedo I thuis wel de meerdere zal blijven van KVL, doch dan moeten er doelpunten ge maakt worden door de Scheldestadbe- woners. In 2B kunnen we weer winst voorspel len voor Luctor I, al zullen we WKV zeker niet moeten onderschatten, daar de laatsten over een goed ploegje be schikken. Volharding zal, wil het haar kans blijven behouden, thuis van Blauw Wit I moeten winnen. We ach ten het daartoe in staat, doch een iling zou ook wel i. t van 90 min. hard werken kunnen zijn, daar Blauw Wit I heel wat goed heeft te maken. Vitesse kan thuis van De Poel winnen en Vios II zal niet veel in te brengen hebben bij Olympia. In 3A is Animo m zeker van de zege tegen DOS '55, doch ook de jonge Swift V-ploeg kan met 'n gerust hart naar Ondo III gaan. Vedo IIIStorm vogels H is een strijd tussen de zwak keren en de uitslag zal niet ver van een puntenverdeling afliggen. In 3B kanVOPO twee punten rijker worden nu het naar Wissenkerke trekt om VZOD te bekampen, terwijl TOGO III de kans krijgt Blauw Wit II van zich af te schudden, hetgeen het ook wel zal lukken. Tjoba III kan misschien met klein verscliil van Elto II winnen. PROGNOSE 1. Zeelandia IAnimo 1(2); Elto I Zuidwesters I (2); TopVios I (2); Swift II—TOGO I (2). 2A TOGO IIStomvogels I (1) Zuidwesters IIAKC (2) Vedo I KVL (1). 2B Luctor IWKV (1) Volharding Blauw Wit I (1) Vitessede Poel (1) Vios II—Olympia (2). 3ADOS 55—Animo III (2) Vedo mStormvogels II (3) Ondo III Swift V (2). 3B VZOD—Vopo (2) TOGO Hl- Blauw Wit H (1) Elto H—Tjoba Hl (2). ADSPIR ANTEN A Animo ASwifs B (1) Swift A —Atlas A (1). B Ondo A—KVL (1) Animo B— Noad (1). CSwift kw.Zuidwesters B (2) Atlas BAnimo D (1). D LuctorTjoba A (2) VopoElto (2) TOGO A—Blauw Wit A (2). E ZeelandiaVolharding (3) Tjo ba BVios (2); OlympiaBlauw Wit B (1). PUPILLEN B Olympia AOlympia B (1). VOLLEYBAL Het bezetten van de bovenste plaats in de verschillende hoofdklassen van de Nederlandse Volleybal Bond plotseling heel belangrijk geworden. Het hoofdbestuur zal bij de bonds raad namelijk een voorstel indienen tot de vorming van één nationale eredivisie volleybal. Getracht zal worden volgend seizoen met de he ren te starten. Deze eredivisie zal gevormd worden uit 6 teams van de westelijke hoofdklas, twee teams uit het noorden, twee uit het oosten en twee uit het zuiden. De zuidelijke hoofdklas is verdeeld in zuid I en zuid IH, zodat slechts één team uit Zeeland en Brabant, en één team uit Limburg aan deze eredivisie kan deelnemen. De strijd om de eerste plaats in district zuid H zal voor namelijk gaan tussen Odulphus, Tor nado en V.C. den Bosch. Zaterdag zal één van deze drie teams achter op raken, daar Tornado en Odulphus tegen elkaar in het strijdperk treden (2). V.C. den Bosch, ontvangt het zwakke Bermi (1), en V.C. Tilburg zal het niet gemakkelijk krygen te gen Ever Ready (1). De heren van 't Vlissingse E.V.V.C. spelen tegen E. B.V.C. (2) en r.h.b.s. (1). In de dameshoofdklas, waar de eerste plaats dus nog niet van zo groot belang is voor de toekomst, trekken de dames van E.V.V.C. naar Breda om tegen r.h.b.s. te spelen (2) en naar Tilburg om daar Olym pia te ontmoeten (2). V.C. den Bosch ontvangt M.O.C. (1) terwijl de wed strijd OrganonSarto zal beslissen welk team voorlopig lijstaanvoerder zal zijn. In de overgangsklas dames A trekt Zuidwesters naar Bergen op Zoom, waar het wel een nederlaag zal worden tegen B.B. In Roosen daal spelen Rapid en Wikkers tegen elkaar (1). Bij de heren komt A.M. V.J. naar Vlissingen, waar van Ma tador verloren zal worden en tegen Marathon misschien een gelijk spel bevochten zal kunnen worden. In de Walcherse afdelingscompetitie zijn de volgende wedstrijden vastge steld: M. de Ruyter ICascadus H (1), M.V.C. I—M.V.C. II (1), Cas cadus HY.V.C. (1), Marathon H— M.V.C. I (2), Y.V.C.—E.V.V.C. II (2), Marathon HCascadus II (1). Nieuw wereldrecord hardfietsen De Franse wielrenner José Meiffreit heeft zyn wereldsnelheidsrecord met auto-gangmaking opnieuw verbeterd. Achter een Mercedes 300 SL. kwam Meiffret woensdagavond op de auto baan by Lahr tot een gemiddelde van 176,552 km/uur. Kort geleden had hij het record op 176,500 km/u. gebracht, bracht. f ff W i&llA de cognac liefhebbers genieters Op 17 november begint in Munster een proces tegen drie Duitse voormalige art sen van het concentratiekamp Sachsen- hausen, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan medeplichtigheid aan moord op gevangenen. Men verwacht dat het proces tegen dr. Heinz Baumkoetter, dr. Alois Gaberle en dr. Otto Adam tot mid den januari zal duren. Zaterdagvoetbal Voor de landelijke competitie van het zaterdagvoetbal zijn drie wedstrijden vastgesteld, waarbij twee Zeeuwse clubs betrokken zyn. In 4A speelt Sraerdiek tegen Dinteloord en in 4B Wemeldinge tegen Sleeuwyk. In ei gen huis kunnen beide Zeeuwse clubs wellicht een kleine zege behalen. Het volledige programma luidt: 4A: Smerdiek-Dinteloord, 4B: SSC- Wijk, Wemeldinge-Sleeuwijk; Zeeuws 1: Bruse Boys-Kapelle, VCK-Middel- burg V, AZVV H-Veere, SVD-Hoek, Yerseke IH-Wolphaartsdijk; 2A: Arnemuiden H-RCS IV, Middelburg VI-Serooskerke, Kloetinge-Zeeland Sport VI, Meeuwen-Nieuwland, Col. Boys-VCK II; 2B; Heinkenszand- Beren, Nieuwdorp II-Kloetinge H, Zaamslag-Rillandia n, Hoek H-Drie- wegen; 2C: Brouwershaven m-Dui- veland. WIK-Burgh HI, Mevo H- Duiveland H; 3A: Bevelanders-Vee- re H, Vlissingen Vl-Col. Boys H, Se- rooskerke H-Meeuwen n, Zld. Sport VI-Oostkapelle. VCK IH-Wissenker- ke; 3B: Beren n-SVD H, Driewegen II-AZVV IH, Spui II-Heinkenszand H, Waarde II-Zaamslag H; 3C: Ka- pelle II-Hendrikskinderen, Kruinin- gen Hl-Waarde, Rillandia HI-Wol- phaartsdijk n, Kloetinge HI-Borsse- le; 3D: Zwaluwen-WIK n, Nieuwer- kerk-Mevo Hl. Geen gevecht tussen Geesink en Bluming Het bestuur van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond (N.J.J.B.) heeft bezwaar tegen een gevecht tussen de N.J.J.B.-judoka Anton Geesink en John Blumig, de Neder lander die de laatste jaren in Tokio heeft getraind. De N.J.J.B. wijst een wedstrijd tussen één van haar leden en een judoka die niet bij de N.J.J.B. is aangesloten principieel af. In een communiqué dat de bond maandagavond heeft uitgegeven spreekt het bestuur van de N.J.J.B. er zijn teleurstelling over uit dat bepaalde personen een ontmoeting Geesink-Blumig willen koppelen aan een liefdadig doel. „De N.J.J.B. wil te allen tyde aan een liefdadig doel medewerken en heeft op dit gebied ook reeds een en ander gedaan, maar dan moet het liefdadig doel de voor naamste drijfveer zijn en geen vlag om de lading te dekken", aldus dit communiqué. Het N.J.J.B.-bestuur is voort van mening dat de organisatie Naja en ,Judokwai same- lang geen 50 pro cent zoals l .langs werd aange voerd van de Nederlandse judo ka's als lid hebben. De bond heeft, in verband hiermee, reeds enkele malen verzocht de aantallen leden van de judo-organisaties door een neutrale instantie te laten contro- leren. HOOG EN LAAG WATER (Advertentie) Waar kaarsen branden is sféér! GOUDA KAARSEN 11 november Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge uur meter r nap 3.26 3.55 4.39 5.10 5.29 2.17 2.31 2.42 1.48 1.79 uur meter nap 15.42 2.21 16.08 16.51 17.20 17.43 2.36 2.44 1.55 1.83 uur meter nap 9.57 1.92 10.22 10.57 10.35 10.57 uur meter nap 22.10 1.93 2.22 1.42 1.67 22.! 23.14 22.50 23.09 2.09 2.23 1.43 1.70 (Advertentie) Bezoek dan de toonzalen van Eltink - geniet van een rijke koilektie Vraag de katalogus b 20 m 'f .Woonkunst uit'Wijchen" „Direktie en kantoormeubelen* L 20 wricHtN («ij Nijwieiio mtuwi wie til. Mttt-ui BRITS ADVIES AAN NEDERLAND: Vreemdelingen vragen meer draaiorgels en „krullen" „Doe uw koeien in bad, voordat ze gemolken worden" zo verzoekt een Engelse typiste de A.N.V.V. Zij is er een der 2300 vreemdelin gen, die in de bezoekers-enquête 1961 haar mening over ons land gaf. De Britse jongedame bleek bijzonder geschokt, dat Hollandse koeien, die „de hele dag in alle standen in de wei liggen", zonder een stevige wasbeurt gemolken worden. „Bad kamers voor zo'n twaalf miljoen koeien wordt een dure grap" ver zuchten de V.V.V.-bevorderaars. Zij hebben echter wel oren naar het verzoek van een Amerikaanse predikant om alle windmolens te laten staan „al was het alleen maar voor de Amerikanen". En ook de smeekbede van een „com- putor-programmeur uit Kaapstad om meer draaiorgels in de straten werd niet onwelwillend in overwe ging genomen. Geniet er van PARADISO 11 ct SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct 1941. De onverwachte ver dwijning van zijn superieur scheen luitenant Gorda nog al van streek gebracht te hebben. Hij wilde de verant- woordeiykheld voor de Ar- gol biykbaar liefst zo kort mogelijk op zijn schouders voelen drukken. Daarom holde hij nu als een bange jongen naar buiten, achter Solon aan. Voordat Buck en piloot Storm hem volgden, wendde de laatste zich tot Sandra, die de gebeurtenis sen met groeiende ongerust heid gadesloeg, en zei „Verlaat onder geen beding het schip, vóórdat wy terug zijn Sanny. „Tot straks Zonder een woord te zeggen staarden het meisje en de overige leden van de beman ning hen na, terwyi zy door de grote luchtsluis Gorda achterna gingen, die 'n beetje panieke rig de heuvel opholde, waarachter Solon en de vier anderen zo schielijk waren verdwenen. Zo- dia hij buitenkwam, scheen piloot Storm op eens alle bezorgde gedachten over de verloren bemanningen der andere schepen en het zon derlinge gedrag van Solon, kwijt te raken. Het rose stof, dat zyn voeten opjaagde, dwarrelde in slierten weg op de zeewind. Het rook zoet en bracht een smaak van honing op zijn lippen. Zyn blik leek te vertroebelen, alsof een ver dovend middel zijn zinnen benevelde. Alles be treffende de aarde, Valeron, het schip en Solon scheen hem plotseling belacheiyk onbelangrijk. Het enige wat hem bezielde, was de onweer staanbare drang om die heuveltop vóór hem te beklimmen. Zeer vele dames spraken hun benau wenis uit over hét huns inziens aanzienlijke tekort aan „dames- krullen" in de grote steden. Het geen zonder twijfel weer eens on der de aandacht der met sanitaire voorzieningen belaste autoriteiten zal worden gebracht. Een Amerikaans zakenman genoot bijzonder van Panorama Mesdag en Madurodam in Rotterdam. Ver gissen is menselijk. Een Londense collega van deze amateurgeograaf vergeleek de Amsterdamse caba rets met die van deHamburgse Reeperbaan. Er hangt daar een mysterieuze sfeer en men krijgt het idee in grote moeilijkheden te kunnen raken". Deze illusie wordt niet gedeeld door andere, gastronomisch ingestelde lieden, die onze in het Frans ge stelde restaurantmenus verfoeiden en meer klare taal, bijvooi'beeld Engels wensen. Voorts vindt men het vreemd, dat in ons waterrijke land een glas water aan tafel slechts met bidden en smeken te krijgen is. Enkele Belgen klagen dat Nederlan ders hun „algemeen beschaafd Nederlands" niet begrijpen. Een Brussels studentje schrijft over ons ...d: „Zeer mooi, vooral voor jullie bloemen. Holland is een van de prachtigste steden, dat ik ooit bezoek hebt". Voorts schijnen wij ook paradijselij ke tekortkomingen te hebben. Een Franse scheikundige meent, dat die staat bereikt zou zijn, indien bier een Middellandse Zee-klimaat heerste. Een Engelse letterzetter verklaarde echter: „Indien het landschap even aantrekkelijk was als karakter, properheid en vrien delijkheid van uw volk, dan zou Nederland een ware hof van Eden zijn". Waaruit geconcludeerd mo ge worden, dat Nederland hepaa delijk elck wat wils biedt, ook op het gebied van wensen en verlan gens. (Advertentie) Rowente. 75,- toastautomaat Modern toasten! Van licht- tot donkerbruin. Via thermostaat regelbaar. 2 sneden tegelijk. Wippen eruit als ze bruin zijn. Verbranden nooit! Rowenta-perlectie I FEUILLETON ff 1. EERSTE HOOFDSTUK Ik heb besloten dit verhaal op papier te zetten omdat, hoewel ik weet dat het de eerstkomende jaren achter slot zal moeten blijven, ïk het gevoel heb dat het een grote opluchting zal zijn mij uit te spreken. Ik kan het natuurlijk aan niemand laten le zen, maar ik heb altijd ondervonden, dat ik het best mijn hart kan uit storten door middel van pen en pa pier. Het is wel zuur om na een oorlog niet in staat te zijn je belevenissen te vertellen, speciaal wanneer iemand zo'n verhaal te vertellen heeft als ik en wanneer iemand ook nog zo'n ge brek heeft aan zelfvertrouwen en zo pijnlijk verlegen is als ik ben. In ie der geval had ik daar tot gisteravond nog niet veel last van gehad en ik denk, dat ik met volkomen eerlijk heid kan beweren, dat ik nog nooit tevoren het in mijn gestelde vertrou wen ook maar in het minst be schaamd heb. Maar toch ontviel mij de opmerking die ik maakte en zelf door JOHN JOLY was ik even verbaasd als de anderen aan tafel Zij waren natuurlijk ver baasd over wat ik zei en over de vastberaden, overtuigende houding waarmee ik het zei, terwijl ik zelf verbaasd was over het feit dat ik het gezegd had. Ik had de hele avond nauwelijks mijn mond opengedaan. Ik was bui tengewoon geërgerd door de eregast van de avond, een lid van het parle ment, die Ogilvie heette, wat een naam is, die ik om de een of andere reden nooit heb kunnen uitstaan. Hij was jong, onuitstaanbaar dikdoene rig en stond heel veel in het nieuws. De kranten prezen hem als een ty pisch voorbeeld van het na-oorlogse zakelijke geslacht van politici. Hij had een schitterende academische carrière in Oxford achter de rug, had een prachtige staat van dienst bij een staf ergens. Echt de gouden krijgsman die terugkomt om z'n land en waarschijnlijk de wereld op poten te zetten na de oorlog die een eind moest maken aan alle oorlogen. Ik mocht hem niet vanaf het mo ment dat ik aan hem werd voorge steld, en zijn koude taxerende blik had mij in gedachten van een etiket voorzien en me opgeborgen tot hij me later misschien weer eens nodig mocht hebben. Er wordt evenwel ge zegd dat het mannetjesdier zelden z'n bittere vijandschap toont zolang het vrouwelijk exemplaar niet in de buurt is. In dit geval moet ik beken nen, dat de aanwezigheid van mijn buitengewoon aantrekkelijke tafelda me wel iets te maken had met de froei van mijn afkeer voor Ogilvie. k kende haar nu een jaar en bewon derde haar enorm omdat ze er zo knap uitzag en zich daar blijkbaar niet van bewust was, en ook om haar gezond veratand. Ik verbaasde mij er nu over dat ze blijkbaar helemaal op ging in elk woord dat Ogilvie zei. Hij nam namelijk gedurende heel het diner de conversatie in beslag cn hij had de gave om te weten wie van zijn toehoorders helemaal onder zijn betovering kwam en wie zich min of meer ergerde aan z'n gewichtigdoene rij en zijn overdonderende zelfver zekerdheid. Heel listig wendde hij zich zo nu en dan tot de laatsten. dan weer eens met een blik alsof hij om hun goedkeuring vroeg, dan 'weer met rechtstreeks verzoek om bijval voor zijn beweringen. „Ben je het niet met me eens, Tre- lawney?" vroeg hij herhaaldelijk. De kortheid en het nauwverholen mis noegen in mijn antwoorden maakten, dat hij zich hoe langer hoe meer tot "lij ging" richten. Toen ik eens probeerde met mijn knappe buurvrouw een gesprek aan te knopen, veranderde hij snel van tactiek. Handig zorgde hij ervoor, dat wij in de algemene conversatie waarover hij de scepter zwaaide, be trokken werden. Eèn geestige, half vleiende opmei*king tot haar, en voor mij nog weer eens een verzoek om bijval, 'en we voelden ons net zo schuldig alsof we de bisschop onder dc preëk een lastige vraag hadden gesteld. Hij leidde het gesprek handig van het ene onderwerp naar het andere en zorgde er altijd wel voor dat zich een gelegenheid voordeed om zijn ge plaagde opmerkingen te plaatsen. „De kwestie is dat de minister van buitenlandse zaken laatst mijn me ning vroeg en ik moet zeggen, dat ik de verleiding niet kon weer staanof: „Dat is ook merk waardig dat je dat zegt want de oude heer liet me vanmorgen bij zich ko men en het eerste wat hij vroeg Naarmate de avond voortkroop, werd hij overmoediger en begon herinner ingen uit de oorlog op te halen. Han dig zocht hij aanmoediging van zijn toehoorders, zodat het altijd leek als of hij zijn verhalen op aandringen van iemand anders verterlde. Op lis tige manier werd het ene zogenaam de vertrouwelijke relaas na het an dere in het gesprek verweven. „Het was in werkelijkheid niet Monty die dit allemaal bedacht... Je had moeten horen wat Winston zei.-..- Onder ons gezegd geloof ik niet dat je zult zien, dat deze theorie door de geschiedenis beves tigd zal worden". Terwijl dit zo doorging, richtte hij zich hoe langer hoe meer tot mij toen hij in mij de enige man herkende, die in actieve dienst geweest was, en het was duidelijk, dat hij er geen idee van had wat ik geweest was of waar ik had gediend. Ik werd er bijna dol van. Het is dan ook om woest te worden wanneer iemand zich steeds weer met een soort spottende ernst tot je wendt met een onderwerp waar niemand ook maar iets van af weet. Eindelijk stapte hij van de oorlog af en kwamen de vooruitzichten van een atoomvrede in discussie. De maaltijd lien ten einde en de dames zouden weldra opstaan om naar de salon te gaan. Ogilvie oreerde maar door over de atoombom. „Soms denk ik werkelijk, dat onze houding tegenover die ellendige bom belachelijk is. We zijn veel beter af zonder die bom en zijn vervloekte geheimen en wat betreft de ezelach tige verhalen als zou een Schot de bom hebben uitgevonden klinkkla re nonsens. In feite was het een Duit se geleerde, die een paar jaar voor de oorlog de Amerikaanse nationali teit aannam Op dat moment hoorde ik mezelf spreken. De woorden rolden me zo maar uit de mond en ik realiseerde me te laat wat ik zei. Het kwaad was geschied. Heel nadrukkelijk, op een toon die geen enkele tegenspraak duldde, zei ik: „Onzin, dat is niet juist. Het was een Australiër". Er was een stilte van verbazing. Ik denk, dat tegen deze tijd een paar mensen, waaronder mijn gastvrouw, tot de conclusie waren gekomen dat een korte onderbreking van Ogilvies stem welkom zou zijn, maar ondanks zichzelf was iedereen geschrokken door de openlijke vijandigheid en het bruske van mijn tegenspraak. Ik werd zo rood als een biel en voelde aller ogen op mij gericht maar spe ciaal die van mijn buurvrouw en van Ogilvie. De laatste herstelde zich snel en lachte even zuur. „Een Australiër?" zei hij en slaagde erin het idee volkomen belachelijk te laten klinken, terwijl hij steunzoe kend de tafel rondkeek. Een of twee van de gasten lachten zenuwachtig. „Een Australiër?" herhaalde iemand op idiote manier. „Waar praat je over, Mark? vroeg mijn gastheer met een half vragende half verwijtende blik. Terwijl ik tegen mijn verlegenheid en ergernis vocht en tegen het dol- makende idee. dat ik de waarheid wist maar deze niet kon vertellen, kon ik niets doen dan idioot stame len. Eindelijk slaagde ik erin weer samenhangend te praten. ..Neem me niet kwalijk", zei ik met mijn ogen strak op mijn bord ge richt. „Ik was mijlen ver weg en dacht per ongeluk hardop." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18