KLANKBORD Nederland bijna in kabinetscrisis Amsterdamsche Bank heeft zes ton terug van verdwenen geld KROESJTSJEW NAAR BONN Vijftien jaar voor moord op Marcel Nivard HOOFDINSPECTEUR POSTMA ZAG „VERDWENEN RUBENS" VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 EX-KAMERLID IN FRANKRIJK IN ARREST Jean Demarquet, voormalig Pouja- distisch lid van de Franse kamer van afgevaardigden en één der beklaag den in het bekende „barrïcadenpro- ces", is in Boulogne sur-Seine, na bij Parijs aangehouden. Tijdens het barrlcadenproces werd Damarqeut met enige andere be klaagden in voorlopige vrijheid ge steld, waarna hij met Lagaillarde naar Spanje uitweek. Enige tijd later meldde hij zich ech ter weer bij de Franse justitie en nam hij zijn plaats op de beklaag denbank weer in, om enkele weken later te worden vrijgesproken. Demarquet werd gezocht door de po litie van Bayónne, die een onderzoek instelt naar het optreden van de O.A. S. in het zuidwesten van Frankrijk. Hrj zal naar Bayonne worden over gebracht. Een beeld van het bezoek van presi dent De Gaulle aan Corsica. De pre sident, omringd door een geestdrif tige menigte, kan zich slechts lang zaam voortbewegen: velen trachten koste wat het kost een handdruk van- hem te krijgen... Radiografische verbinding Nederland-Paramaribo Gistermiddag zijn, in tegenwoordig heid van een aantal autoriteiten en genodigden, op het hoofdkantoor van het A.N.P. in Den Haag, officieel twee nieuwe radiografische verbin dingen volgens het systeem „telex over radio" in gebrnik gesteld tussen dit hoofdkantoor en de kantoren van het A.N.P. te Paramaribo en Willem- stad-Cura&ao. De drie gebieden zijn thans geduren de het volle etmaal onderling onmid dellijk bereikbaar voor berichtgeving. Dit was tot nu toe, en alleen van Nederland uit, driemaal daags moge lijk op bepaalde tijden en bij belang rijke gebeurtenissen door perstele grammen buiten deze uren. (Slot van pag. 1) Het program betreffende de be lastingverlaging wordt uitgevoerd: de loon- en inkomstenbelasting wordt verlaagd, de ongehuwden hebben verlaging gekregen en er zijn voorstellen aanhangig voor de verlaging van de belasting van de werkende gehuwde vrouw. Voorts doet de minister zijn uiterste best om de uitgaven binnen redelijke grenzen te houden, zo betoogde hij verder. In dat program presen teert zich nu een extra zware te genvaller, namelijk het wegvallen van de Amerikaanse militaire hulp aan Nederland. Tegenover deze last moeten maatregelen wor den getroffen ter vermeerdering van de inkomsten. Vandaar de aanhangige belastingontwèrpen. Hij kon daarvan niet afwijken. Men moet het risico op zich durven nemen als de stijfhoofdigste te wor den beschouwd, vond prof. Zijlstra. Hij was bereid ook die last te dra gen. Hij kon geen ander standpunt innemen als hij steeds had verde digd. De consequenties Voor de Kamer tot stemming over de wetsontwerpen overging, vroeg de socialistische fractievoorzitter, mr. Burger welke politieke consequenties eraan verbonden waren als één of meer wetsontwerpen niet werden aan genomen. Minister Zijlstra antwoordc niet meer dan: „Ik ben duidelijk geweest. Ik moet aan de wetsontwerpen vasthou den". Hij wenste duidelijk niet onmiddellijk het onaanvaardbaar te laten horen of uit te spreken, dat verwerping tot een kabinetscrisis zou leiden. Dat bracht nog al wat beweging in de Kamer. Prof. Oud, voorzitter van de frac tie van de V.V.D. voelde zich ge roepen om aan de vraag van de heer Burger en het antwoord van de minister aan te knopen met de mededeling, dat hjj aanvankelijk De Tweede Kamer heeft na een spannende vergadering twee wets ontwerpen van minister Zijlstra, be treffende de invoerrechten op olie en de verhoging van de vennoot schapsbel '.sting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het was een grote opluchting voor minister Zijl stra, die men hier gefotografeerd ziet terwijl- hij de gelukwensen in ontvangst neemt van het Kamerlid v. d. Wetering (v.v.d.), midden. Links de heer Lucas van de K.V.P., die een belangrijke rol in de vergade ringen van woensdag en- donderdag heef f, .gespeeld. had gedacht aan het vragen van schorsing der vergadering om in zijn fractie te kunnen nagaan, hoe men zou stemmen. Hij was name lijk van oordeel dat geen politeke consequenties aan het verwerpen van de wetsontwerpen behoefde te «worden verbonden. De heer Bor ger heeft geen duidelijk antwoord gekregen, maar toch wilde hij wel precies weten, waaraan de Kamer toe is. Betekent het verwerpen van één of meer der wetsontwer pen liet aftreden van de minister van financiën of misschien van het gehele kabinet? Hieraan mag geen twijfel blijven bestaan, vond hij. Minister Zijlstra zei, dat hij graag had vermeden, dat gesproken moet worden over politieke consequenties. De heer Oud had echter gelijk. Hij was tegenover de heer Burger niet. geheel duidelijk geweest, welnu, ver werping van een of meer wetsont werpen was onaanvaardbaar voor de regering. Het was begrijpelijk, dat dr. De Kort van de K.V.P. onder deze omstandig heden graag het voorstel van prof. Oud tot schorsing van de beraad slagingen ondersteunde. De voorzitter schorste de Kamer voor een half uur. Na de heropening nam de Kamer zonder hoofdelijke stem ming aan het wetsontwerp tot in voering van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 juli 1962 en handhaving van de tijdelijke ver hoging van de vennootschapsbelas ting tot 1 januari 1963. Verklaring Daarna legde (lr. De Kort zijn verkla ring af, dat het overgrote deel van de K.V.P.-fractie na dc mededeling van de minister over de politieke consequenties van verwerping van een of meer wetsontwerpen van oor deel was dat de huidige internatio nale crisis geen Nederlandse kabi netscrisis verdraagt. Tevens vermeld de hij, dat de fractie van de K.V.P. zich niet gebonden acht door de be leidslijnen van de regering en dat ook de regering haar verantwoordelijk heden heeft op internationaal gebied. Daarom was njj verwonderd, dat zij zulke zware consequenties aan het verwerpen van de wetsontwerpen had verbonden. De Kamer nam tenslotte de wetsont werpen tot het heffen van een belas ting op de minerale oliën en tot ver hoging van de vennootschapsbelas ting met twee punten op 1 januari 1963 zonder hoofdelijke stemming aan. De fracties van de C.P.N., de P.SP. en de S.GP. kregen aanteke ning dat zij tegen waren. De spanning was gebroken. Isöer haaï*! weer gerust adem; Het Wereldgebeuren Ecuador had even een troika Ecuador, het tussen Peru en Co lumbia geklemde Zuidamerï- I kaanse landbouwslaatje. heeft begin deze week enkele uren niet minder dan drie presidenten gehad. De president met de oudste rechten. José Maria Velasco Ibarra, was of ficieel nog niet afgezet, toen zijn te genstanders de vice-president Carlos Arosema als zijn opvolger uitriepen. Terwijl Ibarra nog bezig was enkele koffers te pakken om zich naar de Mexicaanse ambassade te begeven voor asiel, schreeuwde een tweede groep van zijn tegenstanders voor de zetel van het hooggerechtshof, com pleet met borden en vlaggen, dat de president van het hof, Camilo Galle- gos, de president van Ecuador moest worden. Het doel van de onlusten had zich daarmee van de persoon van Ibarra verlegd naar zijn twee opvol gers. Terwijl Ibarra ongehinderd de ambas sade van Mexico kon bereiken, ging de aanhang van de twee kroonprinsen elkaar te lijf, waarbij politie en le ger zich min of meer ,,op de vlakte hielden", omdat ze ook niet wisten ■.vie er uit de bus zou komen als pre sident. Naar beide kanten gedekt zijn, is in dit geval in een Zuidameri- kaanse staat het minst slechte. Men moet niet uit het oog verlie zen dat een staat als Ecuador (nog geen viermiljoen inwo ners) wordt bevolkt door mensen, die nog niet zo heel erg met demo cratische begrippen zijn vertrouwd geraakt en die een heel ontvlambaar gemoed hebben. Daarbij komt dat in deze Zuidamerikaanse landen in elke president iets van een Fidel Castro schuilt. Het verlichte dictatorschap ligt de Zuidamerikaanse heren wel. Ibarra had zelfs openlijk partij ge trokken voor Castro. De levensstand aard in dit land van bananen en ana nas. citrus en meloenen, is. naar Westeuropese maatstaven gerekend, niet zo bijster hoog. Vandaar dat el ke revolutionaire beweging daar wel aanhang krijgt. Ibarra heeft niet wil len kiezen tussen de vrij kleine rijke groep van zijn landgenoten en de grote groep van vaak in armoede le vende onderdanen. Hij beloofde de ene groep te ontzien en de ander een beter bestaan. De toch al lege schat kist liet echter geen sociale verbete ringen toe en dat betekende het (voorlopige?) politieke einde van Ibarra. Zijn tegenstander, de plaats vervangend president Arosema, ver giste zich echter in de volksgunst, want hij verdween, na één dag presi dent te zijn geweest, achter tralies. Ecuador wordt nu dus door een jurist geregeerd, die zei dat hij „volkomen overbluft" was door de hoge eer die hem te beurt was ge vallen. Dat is wel wat overdreven, want Gallegos heeft de laatste jaren nog wel iets meer gedaan dan van de hoogste rechterstoel af recht ge sproken. Hij intrigeerde een behoor lijke portie mee. Hij was misschien alleen overbluft door zijn onverwacht vroege zege. Dat Ibarra zijn ambts termijn niet volledig zou „uitzitten" kon men, gezien het grote aantal op stootjes en conspiraties van de laat ste weken min of meer verwachten. Dat het zo vlug ging was zelfs voor de bewoners van Ecuador een verras sing. Wat is nu het resultaat van deze Daleisrevolutie Waarschijn lijk niet meer, dan dat één president asiel heeft gevraagd en zo spoedig mogelijk naar Argentinië zal reizen om van daaruit ongetwij feld te blijven „meeregeren" en „zijn tijd afwachten", een ééndags-presi- dent die wel van iets zal worden be schuldigd en er heus wel in zal sla gen spoedig de gevangenisdeur aan de buitenkant te sluiten en een nieu we president. Na deze regeringswis seling was het direct kalm in Ecua dor. In feite is er natuurlijk niets ver anderd. De arbeiders in de fa brieken voor panama-hoeden en in de distilleerderijen, de landarbeiders en werkers in de goud- en steenkolen mijnen zullen er geen centayo meer door verdienen. Zoals gebruikelijk Is in Zuïd-Amerika na elke revolutie.. Kamerleden vragen inlichtingen over Baarnse zaak De Tweede-Kamerleden Scheps en Vrolijk, beiden P.v.d.A. hebben aan de minister van justitie schriftelijk gevraagd of de bewindsman de Ka mer wil inlichten omtrent de om standigheden, waaronder de van mis drijf verdachte B. H. heeft kunnen ontsnappen uit het politiebureau te Baarn, alsmede over liet verloop van de opsporing en het afhalen van H. in zijn huis door de officier van jus titie te Utrecht. Tevens vragen zij of het juist is. dat door opsporingsambtenaren verkla ringen in de openbaarheid zijn ge bracht, die niet klopten met de wer kelijke gang van zaken. Voorts vra gen zij of inderdaad een aantal op sporingsambtenaren eerst enige uren nadat de verdachte door de officier van justitie te Utrecht naar het huis van bewaring aldaar was overge bracht, hiervan in kennis is gesteld. De Kamerleden vragen tenslotte of de minister bereid is in zijn ant woord de daarin te vermelden han delingen te motiveren en er zijn oor deel over te geven. Het te Helsinki verschijnende Zweeds- talige dagblad „Hufvudstadsbladet", heeft donderdag een bericht van zijn correspondent te Bonn opgenomen, waarin wordt gezegd dat premier Kroesjtsjew naar verwachting op 13 december een bezoek aan de West- dnitse hoofdstad zal brengen om de vraagstukken Duitsland en Berlpn met bondskanselier Adenauer te be spreken. f De rest verdeeld op 30 Franse banken Fransman G. stelde politie voor Een foto van de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, dr. L. G. Kortenhorst, die zondag zijn 75e verjaardag hoopt te vieren. De rechtbank in Rotterdam heeft de 40-jarige kappersbediende J. G. L. voor de moord op Marcel Nivard veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf, met aftrek A an het voorarrest, en ter beschikkingstelling van de re gering. De rechtbank kwam daarmee tot de zelfde straf als welke de officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen veertien dagen geleden na een requi sitoir van meer dan een half uur had gevraagd. In het vonnis wordt bewezen geacht dat de kappersbediende met voorbe dachten rade heeft gehandeld en dat hij de opzet heeft gehad de jongen te doden toen hij het lichaampje in het water wierp. Bij de uitspraak is rekening gehou den met een aanzienlijke stoornis in het geestesvermogen van de bedien de. Maar de rechtbank meent dat hij toch toerekeningsvatbaar moet wor den geacht voor zijn daad. Huwelijk van Don Carlos met prinses Sophia in mei Naar men uit betrouwbare bron in Madrid verneemt, zullen Don Juan Carols, de oudste zoon van de Spaan se troonpretendent, en prinses Sophia van Griekenland in mei te Athene in het huwelijk treden. VAN BANKAFFAIRE NAAR MUSEUM 11 „Cook is werkelijk een fantast geweest" De naam van dc Amsterdamse hoofdinspecteur II. Postma, die de beide daders van de recente fraude bij de Amsterdamsche Bank heeft opgespoord, kwam vorig jaar voor het eerst in het „grote nieuws". Dat was toen in Amsterdam de Cook- affaire speelde. De Engelsman Cook zorgde toen voor grote opwinding in politiekringen door zijn verhaal over de diefstal van een groot aantal oude meesters. De nuchtere politieman die het on derzoek in deze zaak leidde, geloof de van het begin af niets van het wonderlijke verhaal. Hij kreeg ten slotte dan ook gelijk. Tijdens zijn bezoek aan Spanje, waar de heer Postma de Fransman G. een eerste verhoor afnam, gingen zijn gedachten een ogenblik terug naar die geruchtmakende Cook-affaire. Dat was zaterdag, toen de heer Postma eigenlijk naar Alicante had willen vliegen, maar door een foute informatie van een reisbureau moest hij in Madrid blijven. Het vliegtuig bleek pas zondag te vertrekken. Deze vrije dag benutte de heer Postma om als toerist wat zaak onderling te regelen Hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse centrale re cherche heeft zes ton van de f 800.000, die de 47-jarige bank employé J. E. in samenwerking met de 57-jarige Franse zaken man R. T. E. G. bij de Amsterdamsche Bank heeft verduisterd, kunnen achterhalen. Daarbij is twee ton van het aandeel dat de vrijdag jl. in Alicante gearresteerde Fransman kreeg. De rest heeft hij in porties van f 5000 „ï.v.m. de Franse deviezen- bepalingen" over 30 Franse banken verdeeld. Evenals E., heeft liij een halve ton opgemaakt. Via de civiele weg moet dé Am sterdamsche Bank nu nog de ontbrekende f 150.000 terug zien te krijgen. .De Fransman kreeg een telegram van de bank, waarin werd medege deeld dat zijn opdracht nog niet kon worden gerealiseerd. „De beurs is een beetje slecht", luidde het motief en daaraan werd toegevoegd dat de bank op 3 november nader van zich zou laten horen. Op die dag kwam er geen bericht van de bank, maar wel kreeg G. in zijn pas gehuurde bungalow in Alicante bezoek van de Spaanse politie. „U staat onder ar rest" kreeg hij te horen, waarop G. reageerde met een onschuldig „waar om?". Een verkeerd advies van een reis bureau was er oorzaak van dat de heren Postma en André de la Porte pas zondag j.l. naar Alican te konden vliegen. Op het politie bureau maakten ze kennis met G., die kort tevoren uit de gevange nis was gehaald, waar hij met zestig andere mannen op één zaal was ondergebracht. Er waren te weinig bedden, zodat sommige ge vangenen op dë grond moesten slapen. Hetgeen G. aanleiding gaf te vragen „of de heren goed ge slapen hadden". En toen volgde het verhaal over de weinige bed den in de gevangenis. „Ja Ik ken hotel Carlton goed, U zal wel heerlijk hebben geslapen" liet hij er rustig op volgen. De arres tant maakte een weloverwogen, rus tige indruk. .Hij begon met een po ging tot morele chantage. „Ilc bied U aan de zaak ondershands te rege len" zei liij, waarop G. de heer Post ma voorstelde, dat hij de beide Ne derlanders in zijn Cadillac naar Am sterdam zou rijden. „Ik zal dan alles met de Amsterdamsche Bank rege len, maar U moet er voor zorgen dat ik geen last krijg met de justitie. Dit voorstel werd van de hand gewe zen. Volgens de heer Postma heeft G. onder meer verklaard, dat hij de bankemployé J. E. in mei 1960 voor het eerst heeft ontmoet. De Franse zakenman bracht toen een bezoek aan de Amsterdamsche Bank, waar volgens zijn kort te voren overleden vader een miljoen gulden voor hem zou zijn gedepo neerd. Het bleek slechts te gaan om een bedrag van f5000, om welke reden de Amsterdamsche Bank G. liever geen „relatie" noemt, maar „een rechthebbende op een boedel". Uit dit contact groeide een vriend schap tussen G. en E., althans zij ontmoetten elkaar nog enkele malen, zowel bij E. thuis als in Amsterdam se restaurants. „We hebben redenen om aan te nemen dat de verklaring die E. heeft afgelegd wel juist is" zei hoofdinspecteur Postma, die voorts verklaarde dat G. overweegt zijn volledige medewerking aan het politieonderzoek te geven. De over 30 Franse banken verdeelde f150.000 zal de Amsterdamsche Bank via ci viele wegen moeten zieii te achter halen. Veilig „Hij voelde zich in Spanje lekker en veilig" is de indruk die hoofdinspec teur Postma van G. heeft gekregen. Toen hij hem naar zijn beroep vroeg, gaf hij op „journalist". De po sities die op zjjn visitekaartje waren vermeld (u.m. president de Ia Banco Brittaniea de Pays Bas) bekleedde hij volgens zijn zeggen niet meer. „Die instellingen zijn opgeheven" klonk het laconiek uit de mond van deze man. Bankgeheim werd opgeheven De uitleveringsprocedure betreffende G. begint vandaag. Dan zal de offi cier van justitie mr. W. H. Lager waard de noodzakelijke stukken naar Madrid zenden. Indien G. niets heeft in te brengen tegen de beschuldi gingen, is zijn uitlevering spoedig te verwachten. Gaat hij er niet mee ak koord, dan kan de procedure maan den duren. Dit heeft de hoofdinspecteur Postma, die woensdagavond na een reis van anderhalve week naar Zwitserland en Spanje op Schiphol terugkeerde, gistermiddag medegedeeld. Hij heeft gisterochtend aan de officier van justitie verslag uitgebracht van zijn reis. Nadat hoofdinspecteur Postma van zijn bezoek aan Baden-Baden, waar hij te zamen met commissa ris H. J. Moll en de heer C. André de la Porte van de Amsterdam sche Bank de bankemployé J. E. aan een eerste verhoor had onder worpen, op 29 oktober in Amster dam was teruggekeerd, werden zijn koffers niet uitgepakt. Een etmaal later stapte hij weer In de trein, samen met de heer André de la Porte, ditmaal voor een be zoek aan de staatsanwalt in Ba sel. Toen de politicfunctionaris en de bankdirecteur hem ontmoetten, bleek dat hij zich reeds zeer energiek op de zaak had geworpen. Hij had contact met de banken gehad en de rekenin gen van E. en G. laten blokkeren. „Het is met dat Zwitserse bankge heim dus nogal meegevallen", zei de heer Postma. Uit het onderzoek van Staatsanwalt Burkhard was tevens gebleken, dat de Franse zakenman G. bij een bank in Basel een pakket aandelen ter waarde van twee ton had gedepo neerd. Ook dit „appeltje voor de dorst" werd geblokkeerd. T elegram Korte tijd later ontving de Zwit serse bank een telegram van G., waarin hij verzocht de aandelen te verkopen en de opbrengst over te maken naar een bank in Ma drid. Het telegram vermeldde het adres van G.: hotel Carlton in Alicante, een mondaine ten zuiden van Valencia gelegen badplaats aan de Middellandse Zee, 500 km van Madrid. Hoofdinspecteur Postma had geluk met dit telegram, want nu was met een de verblijfplaats van G. bekend. door de Spaanse hoofdstad te dwalen. Ook bracht hij een bezoek aan het Prado, waar hij op een gegeven mo ment voor Rubens' schilderij „Vrouw met gouden appel" stond. Dit was één van de doeken die Cook vorig jaar in Amsterdam vermiste... „Ik begrijp nu beter dat Cook een fan tast was. Want dat meterslange doek kon hij onmogelijk bij zich hebben", zei hoofdinspecteur Postma lachend. SINGING IN THE RAIN. Een Ame rikaanse firma heeft paraplu's in de handel gebracht, die bij het openen een vrolijk melodietje spelen. GEVAARLIJK VOOR DIEKEN, De vereniging van dierenbeschermers in Parijs heeft geprotesteerd tegen het optreden van panters in revues. De vereniging oordeelt dat deze dieren; „in moreel gevaar verkeren" in aan wezigheid van revuesterren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13