Ontsnapte Boudewijn ging thuis rustig naar zijn eigen bed Engeland mag lid worden van Euromarkt KLANKBORD Werknemers willen uitstel hogere huur IN AUTO VAN OFFICIER NAAR HUIS VAN BEWARING KONINGIN ELISABETH VANDAAG NAAR GHANA DE GAULLE: REBELLEN HEBBEN MEERDERHEID DEMOCRATISCHE ZEGE IN VERENIGDE STATEN Indonesiërs willen bezit van Nederland confisqueren In Londen moeten eerst vragen worden beantwoord DONDERDAG 9 NOVEMBER 1EHJ1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BAARNS DRAMA VOL ONDUIDELIJKHEDEN (Van onze speciale verslaggever) BAARN, WOENSDAGAVOND Boudewyn H., de 18-jarige zoon van een directeur van een levensverzekeringsmaatschappij, medeplichtig in de moord op de 15-jarige Theo Mastwijk uit Soest, is na 38 uren vrij heid weer in handen van de justitie. De Utrechtse officier van justitie, rar. H. W. Overbeek heeft de student met het gorillapostuur persoonlijk in een onopvallende personenauto opgehaald, nadat de advocaat van de familie H., mr. C. Dietz uit Baarn hem had meegedeeld dat de voortvluch tige student zich bevond in zijn ouderlijk huis, de villa Canton op een 200 meter afstand van het Baarnse politiebureau. Door niemand opgemerkt werd Boudewijn H. naar het Utrechtse huis van bewaring overgebracht. De officier van justitie en zijn medewerkers slaakten een zucht van op luchting. De Baarnse recherche zocht intussen door. Doornat speurden politiemannen met honden in de druipende bossen, totdat zij, toen het reeds donker was, drie uren ua de arrestatie van Boudewijn li. door hun korpschef, hoofdinspecteur G. J. Backer werden teruggeroepen. mr. Dietz, ingelicht. De villa is niet constant bewaakt geweest. Wij heb ben rekening gehouden met de te rugkeer van de vluchteling en we hebben gerekend op de medewerking van de ouders. Wat Boudewijn H. precies heeft ge daan na zijn vlucht uit het Baarnse politiebureau is niet bekend. Dat hij de eerste nacht heeft rondgezwor ven door de bossen is niettemin een feit, zo deelde mr. Overbeek op een persconferentie mee. Over zijn avon turen sinds zijn vlucht hebben wij hem niets gevraagd, de moord en het aandeel dat Boudewijn H. erin lieeft gehad, waren voor ons belangrijker. Het verhoor in het huis van bewa ring in Utrecht heeft voor de justi tie meer succes gehad dan de ver horen in het Baarnse politiebureau. ..Boudewijn H. heeft nu een verkla ring afgelegd die enigszins afwijkt van die van zijn broer Ewout en zijn vriend Henny W., maar waarin hij toegeeft, te zijn betrokken geweest bij de opzet Theo Mastwijk te ver moorden. Dat hij de executeur zou zijn geweest hetgeen de twee an dere verdachten verklaren'ontkent Boudewijn nog steeds ten stelligste. In zijn ogen is Henny W. de ont werper van het plan en de feitelij ke dader," aldus mr. Overbeek. Onduidelijkheden De ontvluchting van Boudewijn H. en alles wat daarna gebeurde tot en met zijn her-arrestatie, is een aaneen schakeling van onduidelijkheden ge worden en tot op zekere hoogte is het dit gebleven, ondanks de „volle dige opening van zaken" door de Utrechtse officier van justitie. Werd aanvankelijk dinsdagmorgen door hoofdinspecteur Backer vol ver ve verteld dat Boudewijn H. was ge vlucht nadat hij een agent in de hal van het bureau had overdonderd en zelfs een z.g. kopstoot had gegeven, nadat deze agent de arrestant weg leidde uit de liamer, waar korpschef Backer persoonlijk een verhoor had afgenomen, in het hoofdbureau van politie in Utrecht gaf mr. Overbeek een geheel andere lezing. Verrassing Niet een Baarnse agent heeft Bou dewijn laten ontsnappen. Deze ge beurtenis overkwam de officier van justitie persoonlijk. Van kwart over acht af had mr. Overbeek de oud ste arrestant geheel alleen, zoals zijn gewoonte is, verhoord. Laat in de avond rondde hij zijn onderzoek voor lopig af. Af en toe had hij de onder vraging gestaakt, waarna de agent die voor de deur van de wachtka mer' waar officier en verdachte ver- bleven de wacht hield, bij de arres-» tant bleef. Laat in de avond werd Boudewijn H. naar de cel gebracht. Tegen twee uur is hij weer naar de wachtkamer gebracht, waar mr. Overbeek hem in kennis stel de van het intussen door hem opgestelde voorlopige rapport. Om twee uur verlieten mr. Over beek en Boudewijn H. de wacht kamer. De agent die daar de wacht diende te houden was er niet. „Twee personen waren ver rast, de een aangenaam, de an dere onaangenaam," zo vertelde mr. Overbeek. De officier kon de robuuste arrestant niet beletten te vluchten. Ondanks de direct georganiseerde klopjacht en de binnen tien minuten gealarmeer de op dat uur van de nacht minimaal bezette politiebureaus uit de omgeving, wist Boudewijn H. te ontkomen. Op de vragen over de 38 vrije uren van Boudewijn H. kon mr. Over beek nagenoeg geen antwoord ge ven. „Wanneer is Boudewijn thuis geko men en hoe was het mogelijk dat niemand dit merkte? Er waren de afgelopen nacht toch nog drie re chercheurs in de villa Canton en de omgeving werd zwaar bewaakt door politiemannen met honden?" Mr. Overbeek: „Ik weet het niet. Wellicht is hij vannacht zonder me deweten van zijn ouders dc villa bin nengekomen. In de loop van vandaag was hij, daar met medeweten van zijn ouders. Het contact met. de ouders kwam vandaag tot stand en mr. H. heeft daarna zijn advocaat, EEN ECHTE STAD. Een maatschap pelijk werkster uit Rotterdam ont moette dinsdag in de trein twee kin deren, een jongen en een meisje van elf jaar, die in het bezit waren van een groot bedrag aan geld. Het avontuurlijk duo bleek afkom stig uit Breda, waar het uit de tas van een winkelende dame een porte monnee met 106 gulden had gerold om een uitstapje te kunnen maken naar Amsterdam. Want zij wilden „wel eens in een echte stad rond kijken". Geheime gang Na nadere informatie is ons evenwel gebleken dat de villa dè gehele nacht bewaakt is geweest. Om zeven uur gistermorgen zijn de Baarnse re- cherceurs door hoofdinspecteur Bac ker teruggeroepen. Boudewijn H. zou er in geslaagd zijn ongemerkt in de loop van de nacht, door het politiekordon om de villa heen te breken, waarna hij waarschijnlijk via een geheime, de politie niet be kende, ingang binnen de villa is ge komen. Hij is naar zijn kamer en naar bed gegaan. Omstreeks 12 uur is hij daar door zijn oudere broer mr. Karei H. aangetroffen. Daarna is mr. Dietz ingeschakeld. Boudewijn H. sliep dus In zjjn eigen bed op het moment dat de Baarnse recherche, geassisteerd door een de tachement marechaussee van de pa leiswacht van Soestdijk andermaal de omgeving uitkamde. Telefoontje Woensdagmiddag omstreeks half vier werd mr. Overbeek op het bureau van politie in Baarn opgebeld door mr. Dietz. Korpschef Backer was in de kamer aanwezig toen dit gesprek binnenkwam. Op dat moment hoorde hij van de officier van justitie niet meer dan dat er een dringende bood schap van mr. Dietz was gekomen en dat Boudewijn H. contact met zijn ouders had gezocht. Mr. Overbeek-en zijn substituut, mr. Van Dijke, vertrokken daarna naar mr. Dietz. Omstreeks 4 uur belde mr. Overbeek naar korpschef Backer. Hij deelde de hoofdinspecteur mee dat Boudewijn H. was aangehouden, maar verzocht hem hierover te zwij gen tot het moment dat Boudewijn H. veilig in Utrecht achter slot en grendel zat. Uit Utrecht kwam inmiddels een inspecteur van do recherche naai de imposante villa Canton geijld. In de wagen van mr. Van Dycke werd de arrestant weggevoerd, zonder dat iemand hier iets van merkte. Mr. Van Dijeke zat aan het stuur, de inspecteur zat naast hem. Achterin zat Boudewijn rechts van liem mr. Overbeek en links zijn vader, mr. H. Om tien minuten voor zes belde mr. Overbeek aan hoofdinspecteur Eac- ker dat de arrestant was opgebor gen, zo vertelde hij later op de avond. Verbijsterend nieuws Op dat moment was er in de hal van het politiebureau reeds de nodige op winding. Een twintigtal journalisten wenste daar hoofdinspecteur Backer te spreken, want zo was inmid dels van collega's uit Utrecht ver nomen Boudewyn was gearres teerd door de Utrechtse politie en overgebracht naar het huis van be waring. Hoofdinspecteur Backer bleef echter achter de gesloten dub bele deur van zijn kamer. Tientallen geüniformeerde agenten en rechercheurs stonden niet gelo vend, vertwijfeld te luisteren naar het voor hun korps verbijsterende nieuws. Door de Utrechtse politie ge arresteerd? De nieuwsberichten van 6 uur namen tenslotte de twijfel weg. Het nieuws van de arrestatie werd door de radio bekendgemaakt, het was dus waar. Pijnlijke dialoog Daarna verscheen hoofdinspecteur Backer in de hal. „Heren, ik hoor over de arrestatie van U en van de nieuwsdienst van zes uur. Deze ont wikkeling was mij volledig onbekend. Officieel weet ik nog niets". „Belt U dan naar mr. Overbeek, werd de hoofdinspecteur geadvi seerd". De korpschef verdween weer ach ter de dubbele deur en om half zeven kwam hij met de bevesti ging: „Inderdaad, Boudewijn is in Utrecht ingesloten. Hij is door de officier van justitie persoonlijk afgehaald, na een dringende af spraak met de familie via de ad vocaat, alles met zo min mogelijk ophef te doen geschieden. Als U dit nu pas weet, betekent dit dus dat uw mensen nog steeds aan het zoeken zijn vroegen wij. Er zijn nog heel wat mensen in het veld, antwoorde hoofdinspec teur Backer. Wanneer maakt U dan eens een eind aan dit overbodige werk, was de logische reactie van de ge- irriteerde verslaggevers. „Dat ga ik nu doen", verklaarde de lieer Backer om epïge minuten over half zeven. Geen verklaring Ook officier van justitie mr. Over beek kon later op de avond in Utrecht geen afdoende verklaring- geven voor het feit dat de Baarn se politie bijna drie uren na de arres tatie was blijven zoeken. Van villa Canton uit hacl hij de heer Backer in gelicht, zei hij. De Baarnse recher cheurs hadden er inmiddels het hun ne van gedacht. „Wij gaan naar bed", was hun enige begrijpelijke reactie. De Finse veerboot „Alpha'' is in de liaven van Grissleliamn aan de Zweedse oostkust gekapseisdtoen men bezig was drie kleine vaartuigen welke aan boord stonden opgesteld, te lossen. De foto toont het omge slagen schip half boven water ste kend naast de steiger. Alle opvaren den konden worden gered. De Britse regering heeft woensdag besloten zich akkoord te verklaren met het plan van koningin Elisabeth om vandaag een bezoek te brengen aan Ghana. Maemillan deelde dit het Lagerhuis mee, na kennis te hebben genomen van een rapport van de minister van gemenebestzaken Sandys, die woens dagochtend uit Ghana in Londen was teruggekeerd. De Britse premier voegde er nog aan tóe, dat de Britse regering tot de slotsom was gekomen, dat het risico verbonden aan het bezoek van de ko ningin aan Ghana, niet groter was dan dat van vele van liaar vorige buitenlandse bezoeken. De ontploffingen die zich in Ghana hadden voorgedaan duidden naar de mening van de Britse regering niet op enige bedoeling tot het plegen van gewelddaden tijdens het bezoek van de Britse vorstin. Bij geringe loonsverhoging Stichting van de Arbeid verdeeld De AVRO-t.v. presenteert heden avond het blijspel „Krik Krak" (Fnc-Frac) van Edouard Bourdet vertaald door Alfred Pleiter. Regie Walter van der Kamp, decors Cor Her meier. Foto: een scène met Jo- han Kaart en Manfred de Graaf. (Van onze Haagse redactie) Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zijn liet er over eens, dat de Ionen in 1962 slechts matig kunnen worden verhoogd. Maar er is wel verschil van mening over de wijze, waarop die matiging moet worden betracht. De werk nemers zijn van oordeel, dat als het in 1962 met loonsverhoging mondjesmaat aan moet, de door de regering aangekondigde huurverhoging per 1juli 1962 moet worden uitgesteld. Voorts willen de werknemers intrek king van de investeringsaftrek en afremming van de spanning op de bouwmarkt door het afgeven van minder bouwvergunningen voor de vrije sector. De werkgevers in de stichting willen bij hun oordeel kwesties als de hu ren, investeringsaftrek en spanning bouwmarkt niet betrekken. Zij me nen, dat de zaak alleen van de loon- kant moet worden bezien en dat het dus gaat om de toepassing van de spelregels van de vrijere loonpolitiek in de huidige situatie. Het verschil van mening kwam gisteren tot uitdrukking in de ver gadering, die de Stichting van de Arbeid hield ter voorbereiding van het tweede gesprek met de rege ring over de sociaal-economische situatie en in het bijzonder over de toepassing van de spelregels van liet loonbeleid, nu verwacht wordt, dat de produktiviteit in 1962 heel wat minder zal toene men dan in de achter ons liggende periode. Het tweede gesprek met (le regering zal, zoals bekend, plaats hebben aan-"- staande vrijdagavond 10 november op kasteel Oud-Wassenaar. Bij het eerste gesprek, dat op 27 oktober tussen regering en stichting werd gehouden, werd er van regeringszij de bij het bedrijfsleven op aange drongen de spelregels van het loon beleid consequent toe te passen, ook nu de sociaal-economische toekomst er minder gunstig uitziet dan voor heen. Werkgevers en werknemers voelen er we! voor te voldoen aan de wens van de regering om zich ook in de toe komst aan de spelregels te houden, maar de werknemers willen dat de regering dan ook alles doet om de Voor het stadhuis van Ajaccio, op nog geen 300 meter afstand van de plaats waar veiligheidstroepen woensdagmorgen 'n plasticbom von den, heeft De Gaulle de menigte toe gesproken en verklaard, dat de Al gerijnse rebellen konden rekenen op de sympathie van de meerderheid van het Algerijnse volk. Teneinde de zelfbeschikking in Alge rije te volbrengen was „het noodza kelijk van tevoren een overeenkomst te sluiten met de regering en de Algerijnse politieke elementen en vooral natuurlijk met de afgevaar digden van de rebellen. Na nogmaals te hebben verklaard dat de onderhandelingen elk ogen blik zouden kunnen beginnen, zei hij: „Algerije zal een staat zijn. Het is echterede vraag of het met Frank rijk wil samenwerken. Als het dat niet wil, zullen wij het loslaten, ten minste dat gedeelte dat niets met ons te maken wil hebben." De democraten beschouwen hun overwininngen bij de plaatselijke ver kiezingen in de stad New York en de staat New Jersey als een blijk van vertrouwen In president Kennedy, terwyl de republikeinen troost vpn- den bij de uitslag der verkiezingen in andere steden. In New Jersey werd de democrati sche kandidaat Richard J. Hughes tot gouverneur gekozen, hoewel de republikein James P. Pitchell, voor malig minister van arbeid favoriet was. De burgemeester van New York, Ro bert F. Wagner, werd voor een der de ambtstermijn gekozen. De Indonesische politieke partij Mur- ba heeft woensdag in Djakarta een verklaring gepubliceerd, waarin werd gevraagd om de confiscatie van al het nog in Indonesië aanwezige Ne derlandse kapitaal alsmede de con fiscatie van al het buitenlands kapi taal, als dat is gecombineerd met Nederlands kapitaal. Het oogmerk, dat de partij (de vier de partij van Indonesië) hierbij voor stond was „opdat West-Irian zo spoedig mogelijk tot Indonesië zal terugkeren". ruimte voor loonsverhoging, die af hankelijk is van de toeneming van de produktiviteit, zo groot mogelijk te doen zijn. Het is daarom, dat de werknemers in de eerste plaats aan dringen op uitstel van de huurverho ging. Bet Wereldgebeuren Sjofele zege Er werd dinsdag hard gelachen in de zittingszaal van de Duitse bondsdag bij de verkiezing van een nieuwe kanselier. President van de bondsdag, dr. Eugen Gersten- raaiér, las de brief voor van de presi dent van de Duitse bondsrepubliek, waarin het parlement werd aanbe volen dr. Konrad Adenauer te Iciezen als bondskanselier. Gerstenmaier ver zocht de griffier de namen van de stemgerechtigden voor Ce lezen, die dan stuk voor stuk naar voren moes ten komen, om hun stem in de door mede-bondsdagleden bewaakte stern- urn te deponeren. Adenauer stemde, volgens alfabetische volgorde, als nummer twee. „Wat stemt U?". rie pen enkele linkse afgevaardigden. „Stem Erhard". riep een ander, ter wijl enkele leden van de C.D.U.. de partij van Adenauer, door handge klap de interrupties tegen hun lijst aanvoerder wilden overstemmen. Toen Gerstenmaier bekendmaakte dat Adenauer (met krappe meerder heid) was gekozen, werd er bij de rechtse fractie hard gejuicht. Maar het moet Adenauer niet erg overtui gend in de oren hebben geklonken. Hij wist door de uitslag dat niet alle coalitiegenoten hun stem op hem had den uitgebracht. De stemming is ge heim. dus Adenauer zal wel nooit te weten komen, wie in zijn partij ge noeg van hem had. De stemming in de buitenlandse bladen over zijn verkiezing is niet geheim en daarenboven al lesbehalve vleiend voor „Der Alte". Duitsland, oost en west samen, speelt bij de huidige wereldcrisis een heel belangrijke rol. Berlijn is de inzet van een prestige-kwestie tussen het com munistische en westerse blok. Het is dus van groot belang wie er de ko mende jaren aan het hoofd van de Duitse bondsrepubliek staat, In naam is dat natuurlijk president Lübke, maar wie enigermate thuis is in de politieke constellatie van monar chieën en republieken, weet wel waar het zwaartepunt van de regeringspo- litiek wordt gelegd. De onafhankelijk- rechtse Engelse Daily Express schreef gistermorgen: „Adenauer is een oude. afgeleefde man. Zijn poli tiek is gevaarlijk en absurd. Hij doet al het mogelijke om moeilijkheden tussen oost en west te veroorzaken. Hij is het strenge, onbuigzame sym bool van de koude oorlog. Door hem te herkiezen, hebben de Duitsers de wereld getoond dat zij niet zijn ver anderd". De Daily Telegraph, min of meer verwant met de denkbeelden van de partij van Adenauer, is ook niet meer op de hand van de bondskanselier. „Dr. Adenauer", zo schrijft het blad, „ziet er sjofel uit met zijn kleine meerderheid. Duitslands vrienden hopen op een evenwicht, dat de coalitie in stand zal houden. Maar dit kan slechts het ge val zijn, wanneer de coalitie is geba seerd op werkelijke samenwerking, in plaats van belachelijke verdragen". Met. de laatste opmerking heeft de commentator de afspraak tussen Adenauer en de liberalen op het oog, waarbij een tussentijds aftreden is be loofd. De liberale Guardian wijst op de stemmenverhouding en meent dat „vele vrije democraten (de liberalen van dr. Mende) hun bezwa ren tegen Adenaur hebben gehand haafd. De uitslag, wat men ook van Adenauer en Mende ais individu mag denken, kan nauwelijks ongeluk kiger zijn voor Duitsland en het wes telijk bondgenootschap". De Wash ington Post heeft daarentegen lof voor Adenauer, die hem een „onver vaarde kanselier" noemt, die een zo moeilijke binnenlandse situatie te bo ven is gekomen. Het ziet in de herver kiezing „een huldeblijk aan de was dom der Westduitse democratie". De commentaren mogen dus uiteenlopen, opvallend is het dat (de Duitse bla den niet uitgezonderd) er weinig en thousiasme voor Adenauer wordt op gebracht. De 86-jarige begint zijn vierde kanselierschap onder wel heel zware binnen- en buitenlandse om standigheden. Hij heeft deze taak op zettelijk gezocht. Door goed en kwaad gerucht heen heeft hij zichzelf als kanselier de beste geacht. Voor de wereld is het te hopen dat zijn on verzettelijkheid meer nog dan vorige perioden met redelijk overleg en in- i zicht van de moeilijke positie waarin Duitsland zich bevindt, zal gepaard gaan. MINISTERS VAN „DE ZES" BESLUITEN Engeland heeft woensdag de mede deling ontvangen dat als het lid wenst te worden van de Euromarkt, liet een „positieve bijdrage" moest leveren aan een politiek verenigd Europa. De /.es landen van de Euro markt, die dit woensdag in hun offi ciële antwoord op de Britse aanvraag voor het lidmaatschap verklaarden, lieten weten, dat zij vastbesloten wa ren „het verdrag van Rome intact te laten en het dynamisch evenwicht te handhaven". Het officiële antwoord werd aan de Britse minister van Europese zaken, Edward Heath, voorgelezen tijdens een speciale vergadering van de mi nisterraad van „de zes" in het nieu we gebouw van het Belgische minis terie van buitenlandse zaken. In het antwoord, werd er aan her innerd, dat Engeland reeds op diver se beperkte terreinen een bijdrage had geleverd aan Europa. Ook werd de hoop uitgesproken, dat de onder- i handelingen voor het Britse lidmaat schap „van een verdrag dat veel ho ger grijpt dan regionale samenwer king", een positieve bijdrage mogen leveren aan de snelle tot standko- ming van de Europese eenheid. Vragen Nadat het officiële antwoord aan Heath was voorgelezen (door de Westduitse staatssecretaris voor bui tenlandse zaken. Rolf Lahr) kreeg professor Hallstein, de president van de commissie voor de Euromarkt het woord. Hallstein verklaarde, dat de commissie een lijst van vragen voor Engeland had. Op verzoek van Heath werd daarna die lijst hem overhan digd voor nadere bestudering. Een van de vragen aldus door gaans goedingelk ite Heden was: „hoe denkt Engeland Het lidmaat schap van de E.E.G. te kunnen rij men met het gecompliceerde systeem van speciale gunsten voor de 'handel tussen de landen van het Britse ge menebest onderling IiON RA D ADEN A l ER geprolongeerd wegens enorn succes Kroesjtsjew tot Adenauer „hartelijk gefeliciteerd" Het hoofd van de regering der Sow- jet-Unie, Kroesjtsjew, heeft bonds kanselier Adenauer van West-Duits- land een boodschap gezonden, waar in hij hem gelukwenst met 2ijn her verkiezing als kanselier van de Duit se bondsrepubliek. Een hevige brand heeft maandag ge woed op het Spaanse passagiersschip „Marqués de Comillas'De brand brak uit terwijl het schip zich voor reparatie in de Spaanse haven El Ferrol bevond. De havenautoriteiten menen dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5