PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADENAUER - ACHT STEMMEN MEER BONDSKANSELIER Versnelde aanleg van zoetwaterspaarbekken in Braakman Nog deze maand op bezoek bij Kennedy Verdachte van moord in Baarn ontvlucht TWEEDE BRAND OP VLIEGDEKSCHIP: 4 DODEN Vandaag... OPSTAND IN ECUADOR NEERGESLAGEN De Gaulle kondigt overleg met Algerijnen aan Spoedig voorraad van miljoen kubieke meter De zaak-Baarn 204e jaargang - no. 264 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van do Velde en F. B. W. Leertouwer en Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg, tel 2395; Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee. red tel 2425. adm tel 2C94. GEEN ALGEMENE STEUN IN EIGEN KRING De bijna 86-jarige Adenauer is dinsdag voor de vierde keer als bondskanselier gekozen, zo is in Bonn bekendgemaakt. Van de 499 stemgerechtigde leden van de Bondsdag hebben 258 hun stem uitgebracht ten gunste van Adenauer, 206 leden hebben tegen zijn herkiezing gestemd en 26 bondsdagleden hebben zich van de stemming onthouden. De 9 afgevaardigden van West- Berlijn hebben niet aan de stemming deelgenomen. Om het kan selierschap wederom te verkrijgen moesten er minstens 250 stemmen op Adenauer worden uitgebracht. In Westduitse regeringskringen is intussen verklaard dat Aden auer op 20 november een bezoek aan president Kennedy zal brengen om de vraagstukken Duitsland en Berlijn met het Amerikaanse staatshoofd te bespreken. De hoofdverdachte in de Baarnse moordzaak, Boundewijn H., is nog steeds voortvluchtig. De politie is op het ogenblik bezig om met speur honden, die lucht hebben gekregen van H.'s colbertje, een spoor van de voortvluchtige te pakken te krijgen. Foto: op onderzoek op de weg Soest- dijk-Bilthoven. Aangenomen wordt dat de twee lei ders tweeërlei aspecten van de vraag stukken zullen bespreken: De reeds eerder door president Kennedy geuite wens dat West- Duitsland meer initiatief aan den dag zal leggen voor zover het het zoeken naar een oplossing van deze vraag stukken betreft. 0 De vrees van Adenauer dat Wash ington tep nadele van West-Duits- land een compromis met de Sow jet- Unie zal sluiten. Naar verwachting zal Adenauer op zijn reis naar de Verenigde Sta ten worden begeleid door de nieu we minister van buitenlandse za ken iu de coalitie-regering. De huidige minister van binnenlandse zaken, Gerhard Schroder, wordt gedoodverfd als de opvolger van Heinrich von Brentano. Een brand aan boord van het Ame rikaanse vliegdekschip „Constella tion" (77.000 ton) heeft maandag middag vier mensenlevens geëist, aldus heeft het ministerie van ma rine in Washington meegedeeld. Ne gen personen liepen verwondingen op. Dc brand, die spoedig kon worden geblust, ontstond tijdens een proef vaart. Vorig jaar december brak eveneens brand uit aan boord van de „Constel lation", toen het op de marinewer ven van Brooklyn werd voltooid. De ze brand kostte vijftig werklieden en marinemensen het leven. De om gekomen slachtoffers zijn twee ma trozen en twee werklieden. Eén van deze laatsten had destijds de vorige brand aan boord van de „Constella tion" op de marinewerf in Brooklyn overleefd. dat is het 250 jaar geleden, beroemde Russische letterkundige en veelzijdige geleerde Michajlo W. Lomono- S sov te Denisowka (ten zuiden van Archangel) werd geboren. Draglines grommen in de Braakman ivaar m een versneld tempo wordt gewerkt aan een zoetwaterspaarbek ken, dat een inhoud zal krijgen van 1 miljoen kubieke meter. (Foto P.Z.C.) Uit de stemmingsuitslag is gebleken dat er meningsverschillen bestaan zowel in de bondsdagfractie van de christen-democraten als onder de vrije democraten. De door de 242 le den van de christen-democratische fractie uitgebrachte stemmen tonen aan dat deze parlementsleden ernstig van mening verschillen over het kan selierschap van Adenauer. Adenauer heeft de functie van kan selier 13 jaar bekleed. Sinds Otto von Bismarck heeft niemand in Duitsland zo lang- een dergelijke post vervuld. De bondsrepubliek heeft geen andere kanselier gekend. Verwacht wordt dat hij vrijdag het nieuwe kabinet zal voorstellen en volgende week het nieuwe regerings programma zal aankondigen. Bij de stemming in 1949 heeft Adenauer het kanselierschap met een meerderheid van slechts één stem verkregen. In 1953 kreeg hij een meerderheid van 61 stemmen, die na de stemming van 1957 nog slechts 25 bedroeg. Behalve de verwachte benoeming van Schroder als minister van buiten landse zaken wordt niet veronder steld dat het kabinet ingrijpende ver anderingen zal ondergaan. De regering van Ecuador heeft een opstand van een afdeling van het le ger onderdrukt en de oppositieleider, vice-president Carlos J. Arosemena, gearresteerd. Een bataljon genietroepen, dat in op stand was gekomen tegen de arres tatie van Arosemena, werd na een kort gevecht overwonnen. De ge nietroepen hadden niet voldoende wapens en werden eerst met artille rievuur bestookt en vervolgens be dreigd met een bombardement. Vice-president Arosemena werd ge arresteerd, nadat president José M. Velasc-o Ibarra hem ervan had be schuldigd, dat hij een greep naar de macht had gedaan en zichzelf had uitgeroepen tot dictator. Commentaar Een bijna 86-jarige kanselier, die van de gezamenlijke coalitiegenoten slechts 258 stemmen ontvangt, in- plaats van de 309, die CDU en FDP bijeen hadden kunnen brengen, boe zemt voor de komende kritieke ont wikkeling in de wereldpolitiek wei nig vertrouwen in. Dit heeft de lei der van de Westduitse sociaal-demo craten, Ollenhauer, dinsdag in Bonn opgemerkt naar aanleiding van de verkiezing van Adenauer. President De Gaulle heeft gisteren te Bastia, op het eiland Corsica, ver klaard, dat vredesonderhandelingen met de Algerijnse rebellen elk ogen blik kunnen beginnén. Hij voegde hier echter aan toe, dat een her vatting afhangt van het feit „of één van beide partijen van tevoren voor waarden zal stellen". De veiligheidsmaatregelen die de Franse president tijdens zijn vier daags bezoek aan het eiland moeten beschermen, werden nog verscherpt toen enkele uren voor zijn aankomst een plasticbom dc studeerkamer van Jacques Faggianelli, burgemeester van Bastia, vernielde. TWEEMAAL GESIGNALEERD De 18-jarige Amsterdamse stu dent Boudewijn H., die in het politiebureau iu Baarn was in gesloten, verdacht van moord op de vijftienjarige Theo Mast wijk uit Soest, heeft kans ge zien te ontvluchten. Maandagavond werd hem in de wachtkamer van het politiebu reau een verhoor afgenomen. Toen de verdachte naar zijn cel teruggebracht werd, nam hij te- ge^ een van de politiemannen een dreigende houding aan. Even later zag hij kans de be nen te nemen. De politie zette direct de achter volging in, waarbij enige scho ten werden gelost, zonder resul taat overigens. Dinsdagavond was de jongen nog steeds voort vluchtig. Politiemannen maken thans een ver woede jacht op de voortvluchtige. Alle posten in de omgeving, als mede de grensposten zijn gealar meerd. Gistermiddag omstreeks twaalf uur heeft de politie het colbertje, dat H. bij zijn vlucht droeg, gevonden op de grens van de gemeenten Baarn en Dit is de ontsnapte 18-jarige Am sterdamse student Boudewijn H. Hij is 1.86 kmg, maakt een slungel achtige indruk en heeft zeer kort ge knipt haar. Hij draagt een blauw jasje en grijze sokken. Bij zijn ont snapping droeg hij geen schoenen en geen stropdasHij is bijzonder sterk. Bilthoven. Het jasje lag dicht bij een benzinepomp. Speurhonden zochten do omgeving af. Gesignaleerd Hoofdinspecteur Macker uit Utrecht heeft medegedeeld, dat Boudewijn H. gistermiddag om half vier door een dame in Maartensdijk is gesig naleerd. Hij is ook in Soest gezien. De Baarnse politie heeft na ont vangst van deze berichten het zoe ken met speurhonden op de grens tussen Baarn en Bilthoven, waar het colbert van Boudewijn H. is gevon den, onmiddellijk gestaakt. Op het gerucht, dat de student bij een boer derij in Baarn een regenjas zou heb ben gestolen reageerde hoofdinspec teur Backer met een „onwaarschijn lijk". Vals alarm Omstreeks kwart voor tien gister avond ontstond er In het Baarnse politiebureau enige beroering, toen er enkele schoten werden gehoord. Politiemannen trokken, voorzien van handboeien en met het pistool los in de holster, het dorp in. Na enige ogenblikken keerden zij onverrich ter zake terug en vertelden, dat het geluid door de uitlaat van een auto moest zijn veroorzaakt. Bij het onderzoek in de moord op Theo M. in Baarn is komen vast te staan dat een poging is gedaan om het slachtoffer te vergiftigen. Bij het onderzoek dat de politie in stelde op het kamertje van de vrij willige onderduiker in villa Kanton werden resten van braaksel gevon den. Bij nadere ondervraging bleek, dat men heeft getracht vergif door het voedsel van Theo M. te mengen. De scheepvaart langs de Joego-Slavl- sclie kust,, het telefoonverkeer en de elek- triclteits- en watervoorziening in het kustgebied hebben te-lijden van een zwa re storm die reeds drie dagen woedt. Het spoorwegverkeer tussen Zagreb en Split is tengevolge van zware- sneeuwval gestag neerd. Wens van minister inhoud 2,5 miljoen kubieke meter DE AANLEG VAN liet zoetwa- terspaarbekken in de Braakman door de N.V. waterleiding maatschappij „Z.-Vlaanderen" zal in een versneld tem po worden uitgevoerd. Boven dien zijn in de oorspronkelijke plannen voor dit spaarbekken, dat enig is in Europa, ook reeds enkele opzienbarende wijzigin gen aangebracht. Zo wordt het bekken niet uitgebreid tot een capaciteit van 250.000 kubieke meter, maar is men iu de zomer van dit jaar al begonnen aan een spaarbekken met een in houd van 1 miljoen kubieke me ter. De minister van economi sche zaken heeft zelfs de wens te kennen gegeven, dat de dijk- hoogte van het spaarbekken wordt opgetrokken tot 12 me ter, waardoor de inhoud wordt opgevoerd tot 2Yz miljoen ku bieke meter... Voor deze versnelde uitvoering en wijziging van de plannen zijn f twee aanwijsbare redenen: le. Bij zijn recent bezoek aan Zeeland heeft do minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, te kennen ge geven, dat het in uitvoering zijnde reservoir hem niet ver genoeg gaat. In verband met de verdere industriali satie van de kanaalzone, A»VVW\\<V\i*\*<VV*WVVWV*% waarvan de bewindsman blijkbaar grote verwachtin gen koestert, wenst hij ver dere uitbreiding. 2e. Dc onderhandelingen over de waterlevering met de N.V. waterleidingmaat schappij „Zuid-Beveland" blijken volkomen te zijn vastgelopen, omdat deze maatschappij de oorspron kelijk toegezegde kwantiteit van zelfs 3 miljoen kubieke meter niet kon leveren. Ook (Zie slot pag. 4 kol2) fianllijK Nederland heeft thans ook zijn ge- val-Franks. In 1924 brachten twee studenten in de Verenigde Staten Nathan Leopold en Richard Loeb de dertienjarige Bobby Franks om het leven uit een zucht tot experimenteren: zij wilden weten welke sensaties het doden bij hen opriep. Ons land is de afgelopen week opgeschrikt door een soortge lijke zaak in Baarn, waar drie jon gelui van nog geen twintig jaar na kalm beraad een vijftienjarige jon gen van het leven beroofden. Hier was sprake van een volmaakte mis daad: slechts door toeval werden de stoffelijke resten van het slachtoffer ontdekt en alleen daardoor kwam de zaak aan het rollen. Het motief was echter van een andere aard dan in de zaak-Franks, namelijk angst. De jongelui waren bang, dat de vijf tienjarige knaap de politie zou in lichten over kleine diefstallen, die zij hadden gepleegd. Dat wilden zij voorkomen en daarom brachten zij welbewust en opzettelijk de jongen om het leven. Er bestaat in de Nederlandse taal een uitdrukking, die vaak wordt gebezigd in momenten van op perste verbazing: „het verstand staat er bij stil". Deze zaak-Baarn is zulk een aangelegenheid, waarbij het ver stand inderdaad weigert verder te gaan. En men zoek; naar achter gronden. naar milieu-factoren, naar aanknopingspunten die althans enige verklaring van dit afschuwelijke mis drijf kunnen ge ven. Men ver neemt dan, dat de betrokken jongelui uit een gegoed milieu komen, dat de vader academisch gevormd een belangrijke functie bekleedt, dat de moeder van de jongelui overleden is en de vader hertrouwd, dat hun een grote zelfstandigheid werd ge schonken, zozeer zelfs dat zij min of meer aan hun lot werden overge laten. En men poogt uit deze om standigheden iets te verklaren, waar bij men zich er echter tevens van bewust wordt, dat deze zaak bredere en belangrijkere bindingen heeft dan alléén met het eigen milieu. Hier is het totale beeld van onze tijd in het geding! Wj ontvingen gisteren een bro chure met een rede, waarover wij reeds eerder schreven, na melijk „een politieke visie op de jeugdsituatie in Nederland" van de Christelijk-Historische drs. J. W. van Hulst. Uiteraard heeft deze rede, die deze zomer werd gehouden, geen en kel direct verband met de recente zaak-Baarn, maar toch willen wij aan dit boekje een enkel citaat ontlenen, omdat er wel degelijk een raakvlak is met dit Nederlandse geval-Franks. Drs. Van Hulst op zijn beurt citeert een psychiater aan een rijksopvoe dingsgesticht: „De hedendaagse mens leeft eigenlijk in vele werelden, maar niet een van deze is zijn eigen we reld. De jongere, die zich nergens meer „thuis" voelt, vervalt én tot verveling én tot angst. De gezins maaltijden hebben elk aspect van ta felgemeenschap verloren; de maaltijd is een soort zelfbedieningswinkel, waar ieder grijpt, wanneer hij hon ger heeft. Het ouderlijk huis is de parkeerplaats voor de nacht", aldus deze psychiater. Deze woorden zijn mede gelet op de achtergronden van de zaak-Baarn voor een breed publiek bestemd. De neiging bestaat immers om dat allemaal niet zo ern stig te nemen. Bovendien is het ge woonte om te menen, dat in cala- miteuze tijden zoals bijvoorbeeld een crisis of een oorlog de jeugd veel eerder is losgeslagen dan in da gen van betrekkelijke vrede en wel vaart. Maar het is niet zo: de zaak- Baarn is er een afschuwelijk voor beeld van. Een voorbeeld en een waarschuwing, dat wij behoren te be seffen, dat de jongere van vandaag in Nederland onder totaal andere omstandigheden opgroeit dan twintig, dertig jaar geleden. Een waarschuwing: de stiefmoeder van de jongens gelooft eenvou dig niet, dat zij een moord heb ben gepleegd, de vader is geheel over stuur, want nooit had hij dit van zijn zoons verwacht. En de vraag is: we ten wij zo heel precies en zo heel zeker wat er in onze kinderen om gaat? Hebben wij hun een heilige eerbied bijgebracht voor wat leeft en groeit? Hoe beschouwen zij de ouder lijke woning: als hun tehuis of als een parkeerplaats? De Baarnse zaak gaat niet alleen de ouders van deze jongens aan. Het is goed om dat te beseffen! VOOR DEBAT IN V.N. Mr. Luns vertrok naar New York Ter bijwoning van de behandeling in de V.N. van de Nederlandse reso lutie over Nieuw-Guinea is de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, dinsdagavond van Schiphol naar New York ver trokken. „1-Ioe de stemming over die resolutie zal uitvallen, kan ik natuurlijk niet zeggen. In een organisatie 'als de V.N. met 103 leden loopt men altijd de kans van verrassingen, aangena me of onaangename", aldus de mi nister voor zijn vertrek. Hij was per soonlijk vol goede moed en wel naar aanleiding van de laatste ontwikke ling -n New York. Mocht de behan deling morgen nog niet beginnen, dan zou dit de minister niet onwelkom zijn, omdat het hem nog even tijd zou schenken voor verkenningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1