PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT S0WJET-UNIE WENST GEEN VERDRAG OVER KERNPROEVEN „Amerikanen vrezen verlies overwicht" Schip ontplofte en zonk; zestig doden Veel bedrijvigheid en plannen in talrijke sectoren in Middelburg NEDERLAND IN DE MIST Duits binnenschip brak en zonk Ramp met Schots schip bij Tunesische kust ADENAUER OFFICIEEL KANSELIER-KANDIDAAT Het lelijke aapje Vandaag... 204e jaargang - no. 263 Dagblad, uitgave van- de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie; P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2353 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. RESOLUTIE IN VERENIGDE NATIES De politieke commissie van de V.N. lieeffc gisteravond een Brits- Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke hervatting van onderhandelingen voor een deugdelijk verdrag dat een einde maakt aan de kernproeven. De Sowjet-Unie ging hevig te keer tegen de resolutie en deed daarbij een felle aanval op West-Duitsland en op een Ameri kaanse verklaring dat de V.S. de kernproeven zullen hervatten. Volgens de Russen vreesden de Amerikanen dat zij het over wicht in kernwapens op Rusland zouden verliezen. De uitslag van de stemming wees er op, dat de resolutie in de algemene vergadering ook met een grote meerderheid zal worden aange nomen. De landen van het Sowjet-blok en Cuba stemden tegen de resolutie. De Rus Tsarapkin bracht in zijn toe lichting: op zijn tegenstem geen enkel nieuw argument naar voren. „De V.S. willen hun eigen kernwapenproeven voortzetten, doch zij proberen dit te verbergen achter een rookgordijn van propaganda, dat werd opgetrokken rondom de Russische kernwapenproe ven", meende de Rus. „Engeland, de Verenigde Staten en Frankrjjk hebben te zamen reeds bijna tweehonderd kernwa penproeven genomen. De V.S. heb ben de „misdaad" begaan van het afwerpen van atoombommen op Hirosjima en Nagasaki. Rusland zal geen afzonderlijk verdrag slui ten, waarin proefnemingen met kernwapens worden verboden. De ze zaak moet worden geregeld in een verdrag, dat voorziet in alge hele internationale outwapeuiug. ZEELAND „NEVELIG" Over het grootste deel van Neder land hing gisteravond een zeer dich te mist. Naar de KNAC-wegeninfor- matiedienst meedeelde, ondervond het wegverkeer in vele delen van ons land er grote hinder van. Op de weg Rotterdam - Dordrecht - Breda, waar het zicht 80 tot 40 meter bedroeg, was het bovendien glad. De Zuider zeestraatweg, tussen Amersfoort en Zwolle, noemde de KNAC „onberijd baar". Op het weggedeelte van Den Haag naar Gouda kwamen mistban ken voor, waardoor het zicht 10 tot 20 meter bedroeg. Ook de weg Mook- Den Bosch had te kampen met dichte mistbanken. Alleen in het zuiden van ons land kwam geen dichte mist voor. Zuid- Limburg meldde zelfs, dat de lucht helder was. In Limburg vanaf Ven- lo, in Brabant en Zeeland was het nevelig. Ernstige ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel ontston den op diverse plaatsen enkele klei ne botsingen, doch persoonlijke onge lukken zijn niet gemeld. Indien de westerse mogendheden,te zamen met de Sowjet-Unie, een der gelijk verdrag willen sluiten, is Rus land bereid, om, te zamen met het westen, al zijn wapens in zee te wer pen", aldus Tsarankin. Evenwicht der terreur99 Hij voegde hieraan toe: „Een der gro te lessen van de tweede wereldoor log is geweest dat men de handen van de aanvaller tijdig moet binden". Hij sprak zich uit tegen het „even wicht der terreur". De Russische vertegenwoordiger ver zekerde dat de herbewapening van West-Duitsland en het nog niet be staan van een Duits vredesverdrag Sowjet-Rusland „met zorg vervul len". Hij weidde uit over de zware Rus sische verliezen in de afgelopen oor log, waarna liy vervolgde: „Wij zul len nimmer toestaan dat de reus achtige vorderingen op materieel en geestelijk gebied, die wij na 1945, door onze eigen krachtsinspanning en na de reusachtige verliezen ten gevolge van de Inval der nazi's ver wezenlijkten, worden teniet gedaan. Het Sowjet-volk zal niet tot kanon- nenvlees dienen. Dat is ons antwoord op het Duitse vraagstuk", aldus de Sowjet-Russische vertegenwoordiger in de politieke commissie van de al gemene vergadering der Verenigde Naties, Tsarapkin. Het Duitse binnenschip „Joseph", groot 1000 ton, is gistermorgen in de Waalhaven te Rottrdeam gezonken. Nadat men er 6 a 700 ton erts in ge laden had, brak het opeens en zonk. De schipper, de 41-jarige Karl Beisel uit Hirschhorn, en zijn matroos be vonden zich midscheeps en raakten te water. Met behulp van een grijper op een langszij liggend schip konden zij op het droge worden gebracht. OORZAAK NOG NIET BEKEND De Birmaan Oe Tliant is gekozen als secretaris-generaal van de VJN. Foto boven: Oe Tliant (links) tijdens zijn rede voor de algemene vergade ring. Naast hem de -president van de vergadering, Mongi Slim (mid den), en Andrew Cordier, de naaste medewerker van Oe Thant. Foto on der: de familie Oe Thant, die bij de installatie aanwezig was. Op de voorste rij mevr. Thant en haar dochter Ayeye. Op de tiveede rij de schoonzoon Tyn Myint (links) en de zoon Tin Maung Thant. Een beeld van de laatste voorberei dingen in Moskou voor de viering van de l/l/ste verjaardag van de ok toberrevolutie. Op het historisch mu seum op het Rode Plein wordt een groot schilderij aangebracht ter ere van de Russische 'arbeider. Op de voorgrond schoolkinderen, die met hun onderwijzeressen op weg zijn naar het Mausoleum voor een bezoek aan de tombe van Lenin. Het Schotse stoomschip Clan Keith is zondagavond geëxplodeerd en is maandagochtend vroeg gezonken op ongeveer twintig myl buiten de Tu nesische kust. Maandagavond wer den nog zestig mensen vermist en waren acht gered. Er is een aantal lege reddingsboten gevonden. Een Frans vrachtschip heeft twee. licha men zien drijven en nog een lichaam werd geborgen door het Britse oor logsschip Blake. De ramp had plaats bij zware zee en in harde wind. De ongunstige weersomstandigheden, die al sedert zaterdagavond heersten, bemoeilijk ten het reddingswerk. Gemeld is dat het Britse vracht schip Durham Trader zes man heeft gered en dat nog twee zijn gered door een Fin. De Clan Keith had veertien Europe se officieren, merendeels Engelsen en schotten, en 54 Pakistaanse ma trozen, zo heeft de Clan Line in Lon den bekendgemaakt. Het hoofdkwartier van de Franse marine te Bizerta heeft bekendge maakt dat het schip zondagavond om half zeven in brand was geraakt door een ontploffing. Het schip zonk na middernacht. Het Britse ministerie van marine zei dat een boodschap was ontvangen van het Amerikaanse schip Jean, waarin de redding van vijf man werd gemeld. Een woordvoerder van het ministerie zei dat deze mededeling in strijd leek met een soortgelijke boodschap die van de Durham Tra der was ontvangen. De Clan Keith was op weg met een lading spijsolie van Middlesborough in Engeland naar Colombo op Cey lon. Het Britse ministerie van mari ne deelde mee dat op zee en vanuit de lucht werd gezocht. De Durham Trader en 't Finse schip Nunnaoahti waren maandagavond nog ter plaat se. De rederij wist dat twee Engelse officieren, twee Schotse officieren, 'n Pakistani en de stuurman, M. Jack son uit Zuid-Afrika, waren gered. Men kon bij de maatschappij de oor zaak van de ontploffing niet meede len. Minister Cals in ziekenhuis (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen, Is de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, ter observatie In het rooms-katholieke ziekenhuis Joannes de Deo in Den Haag opgenomen. De minister is zaterdag met koorts in Nederland gearriveerd van zijn reis naar de V.S. en de Nederlandse Antillen. Omtrent de aard van zijn ziekte is niets bekend, doch de be handelende arts achtte opname in een ziekenhuis noodzakelijk. De waarneming van de zaken van mi nister Cals blijft dus voorlopig nog j in handen van de minister van maat schappelijk werkj mej. dr. M. A. M. Klompé. VANDAAG STEMMING President Heinrch Lübke heeft maandag Konrad Adenauer officieel (•oorgedragen voor een vierde ambts termijn als kanselier van West- Duitsland. President Lübke deed de ze nominatie in een brief aan de voorzitter van het parlement, Eugen Gerstenmaier. Het parlement zal dinsdagmiddag 5 uur samenkomen om over de nominatie te stemmen. Inmiddels heeft Adenauer, 86 jaar, maandag een bespreking gehad met minister van economische zaken Lud- wig Erhard, om tot een oplossing te geraken voor een probleem dat de coalitie tussen de C.D.U. en de F.D. P. nog in de weg stond. ■lijK WELLICHT NIEUWE R.H.B.S. OP BOUWPROGRAMMA SCHOLEN Begroting 1962 is in evenwicht met post onvoorzien van bijna één ton Uit de begeleidingsbrief, die b. en w. van Middelburg bij de begroting voor 1962 hebben aangeboden blijkt, dat er een vrij grote bedrijvigheid heerst in, en verschillende plannen op stapel gezet zijn voor allerlei sectoren van de hoofdstedelijke huishou ding. Daarbij wordt ook melding gemaakt van talrijke initiatie ven in de particuliere sector en van rijksinstanties. De belang rijkste zaken op verschillend gebied betreffen onder meer: volkshuisvesting: instellen werkcommissie, die vervanging onbruikbare woningen moet be studeren onderwijssector: plannen bij rijksinstanties voor bouw nieu we r.h.b.s., waarbij b. en w. on derzoeken of bouw nieuw gym nasium daarbij aangepast kan worden culturele evenementen: coördi nerende besprekingen met ver zorgende organisaties (Stich ting Cultuurspreiding Zeeland) voor de financiële oplossing van het probleem betreffende het aantrekken van beroepsge zelschappen; particuliere bedrijvigheid: en kele belangrijke uitbreidings plannen van de melkfnkoopyer- eniging Samenwerking W.A., van de P.Z.E.M. en van de N.V. The Vitrite Works; sportsector: uitbreiding accom modatie enz., die verwerkt wordt in sportnota; binnenkort komt er een voorstel over de sportstichting; sanering: opstellen reconstruc tieplan. Evenwicht Een overzicht van de begrotingscij fers leert, dat 1). en w. er ook voor 1962 in geslaagd zijn om het budget taire evenwicht te bewaren. Met in begrip van de le, 2e en 4e wijzi gingsnota wijst de gewone dienst een totaal aan inkomsten en uitga ven aan van ruim f 13,014 miljoen (vorig jaar f 11,747 miljoen). De post voor onvoorziene uitgaven is na de wijzigingen begroot op f 98.676,65 en samengesteld als volgt: normaal onvoorzien f 38.876,65, kapitaalslas- i en kapitaalslasten ten 1962 f 49.1 1961 f 10.000. De kapitaaldienst vertoont per 31 december 1962 een geraamd tekort aan financieringsmiddelen op lange termijn van ruim 5,3 miljoen gulden (vorig jaar ruim 3,336 miljoen gul den). De uitgaven van deze dienst zijn begroot op ruim veertig mil joen, de inkomsten op ruim 35 mil joen gulden. De ramingen in het ont werp zijn gebaseerd op de verwach ting, dat 1 januari a.s. het aantal inwoners, dat het jaar daarvoor 22.571 bedroeg, met tweehonderd is Geen verbetering De budgettaire positie van de Zeeuw se hoofdstad, zo nierken b. en w. op, zal door de nieuwe financiële verhou dingswet 1960 geen verbetering on dergaan, omdat Middelburg een zo genaamde „garantiegemeente" is. Dat betekent, dat de gemeente een garantieuitkering ontvangt ten be drage van het verschil tussen de uit keringen oude stijl en de uitkeringen nieuwe stijl, gebaseerd op het jaar i960. Dezé uitkering, die b. en w. voorlopig becijferd hebben op ruim f 153.000, wordt gedurende 1966 tot en met 1969 geleidelijk verminderd om dan in 1970 geheel te vervallen. Bij het bepalen van het beleid zal met het geleidelijk wegvallen van de ze garantie-uitkering terdege reke ning moeten worden gehouden, zo merken b. en w. op. De nieuwe wet heeft volgens het college de grote verdienste, dat ge tracht wordt kostenstijgingen of -da lingen in bepaalde sectoren van de (Zie tlot pag. 2 kol. 5) Voorzitter Dekker van de Zeeuwse Polderbond heeft er zaterdag geen doekjes om gewonden: de plannen van minister Korthals om het vraagstuk van de calamiteuze polders zo afdoende op te lossen, dat de vooroever in het beheer bij het rijk komt, werden volstrekt onaanvaard baar genoemd. En de commissaris der koningin betoogde eveneens, dat de plannen principieel onjuist zijn. „Bovendien is het ministeriële voor nemen een klap in het gezicht van de 'Olderconcentratie" aldus Zeelands .joogste gezagsdrager. Wij geloven, dat het goed is de woorden zowel van de heer Dekker als van de commis saris der koningin nog eens nadruk kelijk te onderstrepen. Het moet Den Haag duidelijk worden, dat er geen sprake van kan zijn, dat Zeeuwse in stanties zullen medewerken aan de ontbinding van het watersehapsbe- stel. Want en daarover behoeft geen verschil van mening te bestaan het plan van de minister is inder daad een eerste stap tot centralisa tie van het dijksbeheer en tot ontbin ding van het polderwezen. Dat klinkt wellicht geladen, maar het is onmis kenbaar, dat mét de voorstellen van de bewindsman de uitholling van het waterschapswezen begint. Niemand had een dergelijke ont wikkeling verwacht. De lijn na de ramp immers ging niet in de richting van een bij het rijk gecen traliseerd beheer, maar van een ver nieuwing van het waterschapsbestel. Het grote voorbeeld daarvan in Zee land is de polderconcentratïe, die met grote voortvarendheid werd aange pakt en die de Staten van Zeeland zonder één stem tegen aanvaardden. Wanneer men de stukken over deze concentratie uit 1956 en 1957 nog sens naleest, dan blijkt, dat daarbij de grote moeilijk heid tussen rijk en lokaliteit de zaak van de calamiteu ze polders was. Maar en dat is ty perend voor de geest waarin de con centratie zich afspeelde deze moei lijkheid was geen overkomelijk be zwaar, omdat er een tijdelijke rege ling tussen minister en provinciaal bestuur werd gevonden, die Zeeland gaarne aanvaardde in het vertrou wen dat de uiteindelijke regeling ac ceptabel zou zijn. Dat vertrouwen was in die dagen onmiskenbaar: Ge deputeerde Staten gaven zich alle moeite om de Provinciale Staten van 's ministers goede gezindheid te door dringen en lieten daartoe zelfs de gehele correspondentie tussen de toenmalige minister en het college over dit punt afdrukken in de sta- tenstukken. En nu? Thans wordt cr overleg gepleegd om ter „afdoende" oplossing de onderzeese oever van de waterkering onder te brengen bij het rijk. Dat is wel heel wat anders dan men in 1957 verwachtte. Als de Staten ook maar hadden kunnen ver moeden, dat het in die richting zou gaan, waren zij nóóit met de concen tratie-voorstellen akkoord gegaan. Het is begrijpelijk, dat de commissa ris zaterdag zich verontwaardigd toonde en woorden gebruikte als ..een klap in het gezicht". Want dat is het! Wj moeten erkennen verbaasd te zijn over het ministeriële be leid. Het is helaas niet de eerste keer: nog niet zo heel lang geleden is er de ommezwaai geweest van de Algemene Bijdragenwet naar een stelsel, dat ingebouwd zou worden in een Bijdragenwet Deltawerken. On danks alle toezeggingen is dit laat ste wetsontwerp nog steeds niet bij de Tweede Kamer ingediend. Vervol gens woeien geruchten uit Den Haag over inzake de plannen van rijkswa terstaat de vooroever in eigen beheer te willen nemen. Wij hebben toen januari van dit jaar geschreven, dat het hier toch wel om een héél vreemd gerucht ging, want hier was- de autonomie van de waterschappen in het geding. Maar gelukkig kwam toen dezelfde maand de liefdesverkla ring van minister Korthals aan het Nederlandse waterschapswezen: „Men snijdt in deze zaak zo snel in levend vlees", zei hij in de Tweede Kamer geruststellend. „De vraag of nu het rijk het beheer van de wa terschappen moet overnemen en de polders naar het museum moet ver wijzen, beantwoord ik ontkennend". En hij voegde er aan toe: „Andere landen benijden ons om ons water schapsbestel". Enkele maanden daar na evenwel kwam er niettemin in de Eerste Kamer een lelijk aapje uit de ministeriële mouw het plan voor rijksbeheer van de vooroever welk aapje blijkbaar nog altijd wordt vertroeteld. Het is verbazingwek kend. en befaamd sprookje van Ander sen gaat zoals men weet over een lelijk eendje, niet over een lelijk aapje. Het eendje blijkt achter af een majesteuze zwaan te zijn: zou nu het aapje van minister Korthals uitgroeien tot een machtige chim pansee Voor zulk een beest is echter niets veilig, het vernielt alles. En daarom: achter de tralies er mee. Reeds nu! bestaat de Vereniging tot bevordering van christelijk on- derwijs te Vlissingen 100 jaar; wordt de bekende Neder- S landse harpiste Rosa Spier tc Amsterdam 70 jaar. VVV\\ZVVVVVVVV*VV\VV\*\<VV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1