PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND STOPT PROEVEN NIET ALS V.S. NU STARTEN Kapitein en stuurman Noord-Holland thuis Scherp protest tegen plan rijkswaterstaat overneming oeverbeheer „Moreel hebben wij het volste recht" Sowjet-kosmonauten in ruimte verdwenen Vandaag... 204e jaargang no. 262 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. t 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.2-5. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vhssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. 2335; Ts: neuzen, tel. 2116; Zierlkzee. red tel 242o. adm tel. 2094. Dreigement als antwoord op Kennedy's verklaring Goederentrein ontspoorde bij Eindhoven Op het emplacement Eindhoven, net boven een viaduct, is vrijdagnacht om tien voor drie een beladen tankwagen van een goederentrein uit de richting- Best ontspoord, doordat een warm gelopen astap was afgedraaid. Dc trein vervoerde brandewijn en benzi ne. Drie wissels waren ernstig bescha digd, terwijl over een lengte van twee duizend meter de dwarsliggers van het middenspoor kapot waren. Tussen Boxtel en Eindhoven werden bussen ingelegd om de reizigers te vervoeren. Om even voor half elf zaterdagmor gen kon het meest westelijke spoor weer bereden worden. Om kwart over twaalf was ook het oostelijke spoor weer zover hersteld, dat er treinen over konden rijden. Moeder en kind door kolendamp gedood De jeugdige mevrouw Ilaklander en haar acht maanden oude baby zijn in een zomerhuisje van het vakan tieoord „Het verscholen dorp" te Harderwijk overleden aan de gevol- Kn van een kolendampvergiftiging, i heer Haklander is in zeer ernsti ge toestand in het Boerhavezïeken- huis in Harderwijk opgenomen. Het echtpaar en hun baby woonden tijdelijk in een zomerhuisje van „Het verscholen dorp", omdat de bouw van een eigen woning nog niet ge- reed was. De Sowjet-Unie lieeft gisteren, in een officiële verklaring ge waarschuwd, dat de Russen de proeven met kernwapens in de dampkring zullen voortzetten, als de Verenigde Staten dit ook zouden doen. Het Russische persbureau Tass, dat de verklaring doorgaf, meldde, dat het toestemming had gekregen bekend te maken: „dat als de Amerikaanse regering de proeven met kernwapens in de dampkring hervat, de Russische regering gedwongen zal zijn soortgelijke maatregelen te nemen". De Russische regering verklaarde dat zy „moreel het volste recht heeft" om hetzelfde aantal kernproeven te nemen als de V.S., Engeland en Frankrijk hebben gedaan. In de verklaring wordt onder meer ook gezegd, dat de Sowjet-Unie niet zoveel kernproeven heeft genomen als de V.S. Rusland blijft echter be reid om een verdrag te tekenen over algehele ontwapening, waardoor er voorgoed een einde zou komen aan de kernproeven. Genève In de Russische verklaring wordt gezegd, dat er een paar maanden Signalen doen vermoeden Na één rondje om de aarde op 14 oktober Volgens het blad „New York World Telegram" zouden de Amerikaanse autoriteiten ge heime inlichtingen hebben ge- Uregen over het lanceren op 14 oktober door de Sowjet-Unie van een ruimtevaartuig met drie „kosmonauten" aan boord, on der wie mogelijk een vrouw. De lancering zou hebben plaats ge had vanaf een basis in Krasny Var, nabij Stalingrad. In een stijlvolle ■plechtigheid is za terdag op de Dam in Amsterdam de Hongaarse opstand van 1956 her dacht. Foto: de heer I. Tarnoczy, voorzitter van het Hongaars-Neder landse comité „Vijf jaar later'' legt een krans bij het nationale monu ment. Na de lancering'werden op zeer hc^. frequentie uitgezonden signalen van het ruimteschip opgevangen door ob servatoria in Tokio, Dakar, Sydney en Bochum. Het Japanse instituut voor het onderzoek van radiogolven zou gedurende veertig1 minuten dui delijke en krachtige signalen hebben gehoord, vervolgens gedurende twee uren en twintig minuten zwakkere signalen en daarna niets meer. De in code gestelde boodschappen der ï'uimtevaarders werden door elektronische apparaten van ver scheidene observatoria geregis treerd en later aan de Amerikaan se inlichtingendienst doorgegeven om te worden ontcijferd. Het blad, dat verklaart zijn inlichtin gen van goed ingelichte zijde in Washington te hebben ontvangen, meldde verder, dat naar de mening van het Japanse instituut het ruimte vaartuig op een hoogte van tussen 400 en 480 kilometer in een baan om de aarde was gebracht, doch dat deze baan te hoog was geweest en dat het ruimteschip na één omwenteling om de aarde in de ruimte is verdwenen. Het hoofd van het Westduitsc satel- lietwaariiemïngsslation in Bochem, Kaminski, bevestigde zaterdagavond dat zijn station op 14 oktober deze signalen had ontvangen. geleden nog mensen waren, die niet door hadden dat de V.S. tij dens het vruchteloze overleg in Geneve achter de schermen al voorbereidingen troffen om de kernproeven te hervatten. Elke twijfel hierover is nu echter weggenomen door de Amerikaan se regering zelf. Op de onder grondse proeven willen de Ameri kanen nu proeven in de dampkring laten volgen, aldus de verklaring. Het Russische volk weet intussen of ficieel nog steeds niets van de serie proeven, die volgens Kroesjtsjews mededeling op het 22ste partijcongres vqf dagen geleden beëindigd had moe ten worden. Weer explosie De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie zaterdag weer een kernexplosie van verscheidene mega tons tot stand heeft gebracht. De ont ploffing had wederom plaats in de dampkring, in het proefgebied Nova Zembla. Het was de eenendertigste ontploffing in de huidige serie. wordt in het Museum voor het Vlaamse cultuurleven r te Antwerpen de tentoonstel- S c ling „150 jaar muziekleven in Vlaanderen" geopend. W\*W*WWWVWV\*VWW Standbeeld van Nkroemah de lucht in Oostduitse kinderen van moeders gescheiden Vijf Oostduitsers en vier kinderen zijn er in geslaagd over de zwaar bewaakte grens naai* West-Berlijn te vluchten, zo meldt de Westberlijnse politie. De vluchtelingen werden door Oostberlynse politiemannen onder vuur genomen. Volgens de politie deden ongeveer twintig mensen, onder wie vrouwen en kinderen, eèn poging naar het westen te ontkomen. Van de vijf Oostduitse mannen en vier kinderen weet men met zekerheid dat dit is gelukt. Over het lot van de ande ren, bij wie zich de moeders van de vier kinderen bevonden, is niets be kend. De leeftijd van de kinderen varieert van negen maanden tot veertien jaar. Volgens de politie had de groep een gat gemaakt in de prikkeldraadver sperring aan de Franse sector. Toen Oostduitse politie hen opmerkte opende zij het vuur op de vluchte lingen. Het merendeel van de vluch telingen gaf toen zijn poging op. De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft zich er vrijdag voor uitgesproken dat de weerkundige wereld organisatie een net van weerstations over de gehele wereld zal laten rapporteren over de radio-activiteit in de dampkring. Het idee is van Japan uitgegaan. Geen ontslag „vluchtelingen" Veroordeeld op oude wet uit Nederlands-Indië (Van onze speciale verslaggever) ,,Wij werden gevangen genomen en grond van een wet van het vroegere de sleepboot werd ons afgenomen op Nederlands-Indië. Een wet uit 1939, die bepaalt dat een schip dat zonder toestemming de Nederlands-Indi sche territoriale wateren binnen vaart, in beslag mag worden geno men. Wij werden de dupe van een oude, tegen de smokkelarij gerichte maatregel". Een standbeeld in Accra van presi dent Kwame Nkroemah van Ghana is zaterdagmorgen vroeg opgeblazen, terwijl een tweede explosie de onaf- hankelijklieïdsboog beschadigde. Het is niet onmogelijk dat de reis van koningin Elizabeth van Enge- den gevangenisstraf werden veroor- land naar Ghana na deze ongere- deeld. Het was een van de medede- geldheden zal worden afgelast. lingen die hij deed zodra hij terug Tot deze cynische conclusie kwam Oene Edelenbosch (35), kapitein van de door de Indonesische staat gecon fisqueerde zeesleper Noord-Holland, tijdens het in Djakarta gevoerde pro ces, waarbij hij en stuurman Wybe Hendrik Meyer (39) tot twee maan- lin Nederland was, zaterdagmiddag op Schiphol. Zoals bekend werd de sleepboot 1 „Noord-Holland" op 2 september door de Indonesische marine op gebracht, toen kapitein Edelen bosch de gestrande Griekse vrachtvaarder „Georgies Tsavli- ris" bij het eiland Poeloe Samboe in Straat Singapore te hulp stoomde. „Bosje bomen Kapitein Edelenbosch vertelde dat hij beslist dacht dat hij buiten de territoriale wateren van Indonesië zou blijven als hij de Griek hulp ging bieden. De Lloyds agent in Singa pore heeft ons eigenlijk misleid, zo zei hij. Die man heeft ook gedacht, dat** eilandje ligt midden in Straat 'Singapore, dat zal dus wel vrij water zijn. „En als het nou een volwassen eiland was geweest, maar bij hoog water is het niet meer dan een bosje boven de zeespiegel uitstekende bo men", voegde zijn stuurman er aan toe. De eerste 42 dagen hebben we aller- lei mensen buiten de gevangenissfeer Kapitein Oene Edeletibosch en eer ste stuurman Wiebe Meijer van de zeesleepboot .Noord-Holland" zijn zaterdag op Schiphol teruggekeerd uit Indonesië. Foto: kapitein Oene Edelenbosch xous overgelukkig ook zijn zoontje op de luchthaven te zien. kunnen spreken en duidelijk bleek ons toen dat vooral de ouderen het prettig zouden vinden wanneer de Nederlanders weer terug zouden ko men in Indonesië. Maar de propa ganda „West Irian bij Indonesië" zit er bij iedereen goed in. Dat moet eerst gebeuren, zeggen de meesten". Geen ontslag Nu iedereen terug Is, kon er ook een eind komen aan de kwestie van het ontslag aan de zeven gevluchte opvarenden. De heer Wijsmuller zei nu openhartig: „Wij wilden Indone sië laten blyken dat wy het niet' eens waren met de vlucht van de ze ven mannen. Nu iedereen terug is, kunnen we vertellen dat het slechts een kwestie van tactiek was. Geen van de mannen is ontslagen". „Ontdekker 34" in baan om de aarde De Amerikaanse luchtmacht heeft zondag van de basis Vandenberg in Californië een kunstmaan, de ontdek- ker-34, gelanceerd, die later in een baan om de aarde kwam. Het is de bedoeling dat een ruimte cabine zich losmaakt en binnen vier dagen door vliegtuigen in de omge ving van Hawaii wordt opgevangen. VOORZITTER ZEEUWSE POLDEREN WATERSCHAPSBOND Commissaris der koningin: „onaanvaardbaar!" De voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. <J. Dekker, heeft in zijn openingsrede voor de zater dagmorgen in „Britannia" te Vlissingen gehouden algemene vergadering uitvoerig de onge rustheid van de waterschappen geschetst over het plan om de rijkssubsidies aan de calamiteu- ze polders om te zetten in een materiële prestatie: het onder houd van de oeverbeschermin gen en van al wat zich verder in liet water uitstrekt voortaan door het rijk te doen verrichten in plaats van door de water schappen. Ministeriële mededelingen wij zen er op, dat deze oplossing niet alleen voor de ealamiteuze polders, doch ook voor de ove rige waterschappen doorge voerd zon worden. Het bekendmaken van dit plan, wekt bevreemding, ontgooche ling en sterk verzet, zo verklaar de de lieer Dekker. „Realise ring van dit plan zou immers betekenen amputatie van de waterkerende taak van de wa terschappen, welke uitloopt op splitsing' van de zorg van de zeewering in een zorg voor de hoogwaterkering door de wa terschappen en een zorg voor de overbeschermingen e.a., wel ke op het rijk zou overgaan. Deze suggestie ïs volkomen on aanvaardbaar voor de water schappen", aldus de bondsvoor zitter. Aan het slot van de vergadering ging ook de commissaris der koningin, jhr. nu*. A. F. C. de Casembroot, op deze kwestie in. en hij gebruikte zo mogelijk nog fellere woorden dan de heer Dekker. „Ogenschijnlijk lijkt het plan, dat aan de minister- is voorgelegd, een eenvoudige oplos sing, die vooral de buitenstaander simpel voorkomt. Immers, men knipt de dijk in tweeën en één stuk is voor het rijk, het andere voor de water schappen. Maar in feite wordt hier een bron van grote moeilijkheden geschapen, voor het overleg tussen waterschapen, provincie en rijk", al dus de commissaris. „Ik verzeker UGedeputeerde Sta ten zijn sterk gekant tegen deze oplossing. Zij is principieel on juist en betekent een aantasting van de water.schapstaak, die eeu wenlang goed is vervuld. Boven dien is dit plan een klap in het gezicht van de polderconcentratie. Dit voorstel is oneconomisch, en onpraktisch: liet betekent dat men op één schip twee kapiteins wil hebben". De is verzekerde, dat ge hè deputeerde Philipse iu Den Haag het standpunt van het provinciaal be stuur duidelijk had gemaakt. „Dat heeft er in ieder geval al toe geleid dat om het advies van de polderbond is verzocht". De commïsaris riep tenslotte op om samen te strijden voor het polder- en waterschapswe- zen„Het is een sieraad voor de Ne derlandse gemeenschap. Laten we er voor vechten!" Het hier aan de orde zijnde probleem was uitvoerig behandeld door voor zitter Dekker in zijn openingsrede. Hij herinnerde aan de rede van mi nister Korthals in de Eerste Kamer op 26 april j.l. waarin de eerste me dedelingen in het openbaar werden gedaan over dit voor Zeeland volko men onaanvaardbare plan. De minis ter had toen opgemerkt: „Men is het erover eens, dat de vervanging van de wet van 1870 op de ealamiteuze polders wenselijk is, o.a. omdat zij nog tot de zware belasting dwingt, omdat zij de concentratie van waterschappen te genhoudt, althans bemoeilijkt en om dat zij tot veel rompslomp leidt. Aan de desbetreffende instanties was een suggestie voor een nieuwe regeling voorgelegd, die er zó uitzag: De staat zou alle oeverbeschermingen en al wat zich verder in het water uitstrekt en dat zijn dure dingen tot zijn last nemen ook ten aan zien van de ealamiteuze polders aan de Oosterschelde; dan zouden de wa terschappen de eigenlijke waterkerin gen gemakkelijk kunnen in stand houden, zodat naar verwacht wordt, dan geen behoefte meer zou bestaan aan een garantie voor dekking der kosten boven de draagkrachtsgrens". De minister constateerde toen in die bewuste rede, dat deze sug gestie een zeer afdoende oplos sing van het vraagstuk der eala miteuze polders zou betekenen. Hij sprak de hoop uit binnenkort in staat te zijn ook deze zaak verder te brengen, omdat deze niet te zeer bij de behandeling van de Bijdragewet Deltawerken dient achter te staan. „Het liefst zou ik de beide zaken tegelijk bij de Sta- ten-Generaal in behandeling ge bracht zien, maar ik begin eraan te twijfelen, of dit mogelijk zal zijn". Tot zover de minister. Beleidszwenking De heer Dekker constateerde dat men hiermee opnieuw met een be leidszwenking van de minister, in vergelijking met het beleid van mr. (Zie slot pag. 5 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1