de klerk Morgenavond première van ampexproduktie scoren, yen en «cnrijvcvt SPEKTAKELSTUK „BEN HUR" LUISTERT JUBILEUM OP Dolle momenten in Duitse komedie KAPITEIN EN STUURMAN VAN NOORD-HOLLAND, VRIJGELATEN Togliatti met eieren en voetzoekers begroet I.V.V.V.-RESOLUTIE OVER SUPERBOM I ADVIESGEEN ROMANCES MET VREEMDELINGEN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 De Ampex-apparatuur is nu bij de Nederlandse Televisie Stich ting in gebruik genomen. De Am pex zal een eind maken aan de periode van de fletse telerecor- dings. Foto: technicus H. Brugman bij de apparatuur. Begin van het perfecte beeld (Van onze radio- en t.v.-redacteur). Morgenavond gaat het gebeu ren dan komt de eerste Nederlandse ampexproduktie op de beeldbuis. Maandag avond hebben de kijkers al een voorproefje gehad. Toen heeft men een Duitse beeld bandopname van „Das Land des Lachelns" door de af- speelmachine gejaagd. Het beeld was toen nog niet he lemaal honderd procent, maar dat lag niet zozeer aan het technisch personeel dat nog niet zou zijn ingespeeld, maar aan het feit, dat niet de oorspronkelijke Duitse band kon worden afgespeeld. Morgenavond zal dat onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, zoals dat heet heel anders z(jn. Dan maakt het technisch personeel van de N.T.S. zelf de opname met het apparaat waar mee men de band ook weer af speelt. Men kent het systeem: het beeld wordt vastgelegd op een magnetische band en kan, onmid dellijk na de opname net ais bij een geluidsband, worden terugge speeld; De weergave is perfect en op de beeldbuis praktisch niet van echt te onderscheiden. Om die goede weergave te krijgen moet de snel heid waarmee wordt opgenomen (en dus ook afgedraaid) veel gro- ter zijn dan bij geluidsopnamen en RADIOEN T.V.-RUBRIEK men zou zo'n 100 kilometer band nodig hebben voor een uitzending van een uur. Men neemt daarom niet op in de lengte van, maar dwars op de band. Een roterend schijfje met vier snijkoppen draait met een snelheid van 140 km per uur dwars op de band, die zelf met een snelheid van 39 cm per seconde langs die roterende vier- kopsschijf loopt. Zo'n band heeft heel wat te verduren en moet ijzersterk zijn. Ze zijn van nylon materiaal gemaakt en de prijs voor een band van anderhalf uur bedraagt niet minder dan 2200,-. Maar het feit dat ze honderd keer kunnen worden gebruikt men kan ze precies zo uitwissen als geluidsbanden drukt de prijs te rug tot nauwelijks 1,50 per uur. De afgelopen week zijn al ver schillende programma's op de beeldband vastgelegd, die in de loop van deze maand zullen wor den uitgezonden. Men neemt alle programma's op twee banden te gelijk op. Tijdens de uitzending- laat men ook beide banden draaien. Gebeurt er dan wat met het ene apapraat, dan kan men onmiddellijk overschakelen op het andere, zodat het bordje storing niet op de beeldbuis behoeft te verschijnen. Geslaagde proef Dinsdag 3 oktober j.l. heeft de N.T.S. ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan de jubileumope ra „Iphigineia in Aulis" uitgezon den. Als eerste experiment heeft men de hele opera op ampex vast gelegd en de proef slaagde volle dig. De band is bewaard, maar hij zal waarschijnlijk alleen voor in tern gebruik zijn. „Nooit gedacht", dat dus het am- pexspits afbijt, is half een kome die, half een klucht. „Nooit ge dacht", is de naam van het huis waarin alles zich afspeelt en slaat ook wel op de handelingen in dat huis. Het gaat over een pasgetrouwde jongeman die het huis „Nooit gedacht" heeft ge huurd en er vast zijn intrek in neemt. Zijn vrouw zal later ko men. Voordat het echter zover is, dringt een andere vrouw in laten we zeggen een ongebruikelijke kledij het huis binnen. Met zijn neef, die in de buurt woont, heeft de pasgetrouwde jongeman de grootste moeite om die dame het huis uit te krijgen. „Het is geen stuk om je brallend op de knieën te slaan, maar het is wel gek", aldus Boudewijn, die het stuk zelf heeft vertaald. Be rend Boudewijn heet eigenlijk Van der Woude. Hij is een zoon van de Arnhemse schrijver en criticus Johan van der Woude, en heeft, naar hij zelf zegt, veertien of vijf tien scholen bezocht. Hij vindt het niet relevant, dat hij in De Bilt is geboren, want hij heeft sinds dien door zoveel steden gezwor ven, dat hij zich moeilijk Biltenaar kan noemen. Het meest heeft hij in Amsterdam gewoond. Zijn laat ste school was de „Royal Acade my of Dramatic Art" in Londen, waar hij van 1957 tot 1959 een acteursopleiding heeft gehad. Daarna is hij bij de VARA-televi- sie gekomen, waar hij als regis seur in vaste dienst is. Hy heeft o.a. het spel „De bar- pianist" met Cor Lemaire in de hoofdrol geregisseerd. En nu valt hem de eer de beurt de eerste re gisseur te zyn wiens stuk via de ampex wordt uitgezonden. De uit zending begint morgenavond om negen uur. De N.C.R.V.-televisie brengt van daag een programma met. Elisa beth Andersen, onder regie van Gerard Rekers. We zien haar d'Arc. hier als Jeanne VANDAAG Dinsdag a.s. zal de Joego-Slavi- sche zanger George Todorovic zich presenteren in Jan Koop- mans uitzending ..Palet" (11.00 12.00 uur) niet alleen als zanger maar ook als componist. George Todorovic studeerde aan het Con servatorium van Belgrado voor operazanger en trad o.a. op in Leoncavallo's Paljasen in „Le Nozze di Figarovan Mozart. Hii zong verschillende cantates van Joh. Seb. Bach, recitatieven en- aria's uil ,Dc Messias' van G. F. Handel enz. Televisie v Niet minder dan zestien televisie programma's vallen er vandaag te bekijken. Wat het avondprogram ma betreft zet de NCRV de kijker een gevarieerde schotel voor: oni half negen slap sticks, waarin pianist Harry de Groot films in oude stijl begeleidt. Een ander onderdeel, dat ons aantrekkelijk voorkomt, verschijnt om vijf over negen op de beeldbuis. Het zijn te kenfilmpjes van do Engelse car toonisten Halas en Batchelor, die op internationale festivals vele keren zyn bekroond. Om tien over negen wordt de eerste aflevering van het televisie feuilleton „De vier dochters Ben net" uitgezonden. De hele serie omvat zes afleveringen en is ge baseerd op de roman „Pride en prejudice". De Nederlandse be werking is van Lo Hensbergen, De Vlaamse televisie zendt van avond om half negen het feuille ton „Het is altijd Dennis" uit. Om negen uur liet amusementspro gramma „Zet de klok maar stil" en om tien uur de film „Zingend langs de wegen", die een doorlo pende reclame voor een bepaald Frans automerk is. Radio Om elf uur vanmorgen spelen via Hilversum I in het VARA-pro- gramma „De New Orleans Syn- copaters". 's Avonds om vijf over acht het amusementsprogramma „Een avondje thuis". Over de andere zender komt de KRO om negen uur met de hon- derdvijftigste „Tierelantijnen". MORGEN T elevisie De zondagavond brengt ons ook al een t.v.-spel, zij liet in het kluchtige genre. Het is „Nooit gedacht" van Ben Travers in een vertaling en onder regie van Be rend Boudewijn. Het stuk ver plaatst ons naar het huis „Nooit gedacht" waar zich gebeurtenis sen afspelen waarvan men even eens „nooit gedacht" liad dat ze zich zouden kunnen voordoen. De pret is het spijt ons niet weggelegd voor de jeugdige kij kers zullen die lieus om ne gen uur naar bed gaan Zondagavond is via de Vlaamse t.v. om half negen weer een amu sementsprogramma te volgen dat onder de bekende titel „Zeg hé, spaar je mee" op de beeldbuis wordt gebracht. Aansluitend om kwart voor tich dc sportrubriek. Radio Morgenavond verschijnt Godfried Bomans voor de microfoon in een nieuwe reeks „Mijmeringen". Hij doet dat om kwart voor tien via Hilversum I in 'iet AVRO-pro- gramma. Over de andere zender geeft de KRO om drie uur 's middags een reportage van een bijeenkomst die Hongaren in de Merwede- hal van de Jaarbeurs te Utrecht houden ter herdenking van hun komst naar Nederland vijf jaar geleden, 's Avonds om half negen leidjes „Van eigen bodem" door het Cascadeorkest onder leiding van Johnny Ombacli. Jos Cleber naar Zuii-Afrika Jos Cleber oprichter van het A.V.R.O.-orkest „De Zaaiers", heeft een aanbieding aanvaard van radio Zuld-Afrika-Johannes- burg om daar als „conductor manager" in dienst te treden. Hij zal daar niet alleen een op te richten orkest dirigeren, doch zich tevens bezighouden met het or kestreren en uitvoeren van wer ken van hedendaagse Zuidafri- kaanse componisten. De heer Cle ber heeft in verband hiermede per 1 februari 1962 ontslag uit de dienst van de A.V.R.O. gevraagd en gekregen. FILMS IN ZEELANDS GRAND (Goes) heeft ter op- luistering van het veertigjarig jubileum William Wylers spek takelstuk „Ben Hur" gekozen, de kleurrijke verfilming van het wereldberoemde verhaal, dat generaal Wallace in 1880 schreef en waarop vóór Wyler reeds eerder een regisseur zijn krachten beproefde. Dut was in de tijd van de stomme film. Wy ler stonden heel wat meer mid delen ter beschikking, maar of hij het er beter afbracht is een vraag, waarover de critici het niet eens zijn. Feit is dat Wyler heel wat geld in zijn creatie stopte. Hij nam boven dien de tijd om zijn werk te voltooi en en vrijwel iedere scène die werd opgenomen ging vergezeld van een drukke reclamecampagne, zodat de wereld nauwkeurig van de vorderin gen op de hoogte werd gehouden. Zo verwachtte men er heel wat van en is het ook begrijpelijk dat niet ieder een voldaan de bioscoopzaal verliet, toen de film voor het eerst in diver se landen was vertoond Een feit is evenwel ook, dat „Ben Hur" een meesterlijk voorbeeld is van massaregie, zoals de laatste tijd niet meer is verschenen. „De bruiden der Morloc Mon sters", Luxor (Vlissingen), een griezelfilm met zekere kwalitei ten, bespraken we reeds eerder. Rod Taylor en Alan Young spe len de hoofdrollen in deze rol prent, die ons per tijdmachine mee de toekomst invoert. Ook „De schaamtelozen", City (Mid delburg) met Sarah Churchill en Cliff Richard bespraken we reeds. De film handelt over het jeugdpro bleem en de positie die een jonge predikant ten opzichte van dat pro bleem inneemt. Alhambra (Vlissingen) vertoont (Van onze Haagse redactie) Kapitein O. Edelenbosch en stuur man W. H. Meijer van de Neder landse sleepboot „Noord-Holland", die begin oktober in Djakarta tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest waren veroordeeld, omdat zij zonder toestemming met hun sleepboot de Indonesische wateren waren binnengevaren, zijn donderdag in vrijheid gesteld. De directie van bureau Wijsmül- ler in IJmuiden heeft vrijdag morgen dit bericht van haar agent te Singapore ontvangen, waar de mannen inmiddels zijn aangeko men. De kapitein en de stuurman zijn thans per vliegtuig op weg naar Nederland en worden zater dagmiddag half een op Schiphol verwacht. De Italiaanse communistische partij leider, Palmiro Toliatti, werd vrijdag bij zijn terugkeer in Rome van het communistische partijcongres in de Sowjet-Unie door een groep jonge lingen met eieren en voetzoekers be groet. Het incident deed zich voor op het centraalstation van de Italiaanse hoofdstad, onder de ogen van de Oostenrijkse kanselier en minister van buitenlandse zaken, die met de zelfde trein naar Rome waren geko men om in het Vaticaan de plech tigheden ter gelegenheid van de der de verjaardag van de pauselijke kro ning bij te wonen. Togliatti werd niet geraakt door de eieren en de voetzoekers, waarvan slechts één tot ontploffing kwam. Een agent van politie kreeg een ei in het gezicht en een persfotograaf werd getroffen door een voetzoeker die echter niet ontplofte. Na het incident holden de jongelin gen naar een bushalte buiten het sta tion. Het gelukte de politie twee hunner aan te houden. Verondersteld wordt, dat twee jonge mensen wis ten te ontkomen. Het onthaal van Togliatti is tot dus ver het opzienbarendste incident in een reeks Italiaanse studentenbeto gingen tegen de Russische kernproe ven. een spannende avonturenfilm, die evenmin nieuw is, maar boeiend genoeg om een plezierige avond aan te beleven. Rory Calhoun, John Gregson en Patricia Bredin spelen de hoofdrollen in „Het ge heim van Monte Cristo", waarover we verder niets zullen onthullen om het geheim ook werkelijk een geheim te laten. „Zo'n arme miljonair", ELECTRO (Middelburg) is een typisch produkt van Duitse humor. De intrige is weinig fijntjes en het onderwerp af gezaagd, maar door de wijze waarop een en ander wordt uitgebeeld kan men toch nog wel lachen om de schatrijke jongeman, die niets om zijn geld geeft, veel liever een gewo ne jongen zou zijn geweest, bijna in de val loopt, die een geraffineerde jongedame voor hem heeft opgesteld, maar uiteindelijk toch nog goed te recht komt in de armen van een eenvoudig meisje, dat geld ook al zo onbelangrijk vindt, al is liet dan meegenomen. In de hoofdrollen Heinz Erhardt, Peter Alexander en Ger- maïne Damar. Vandaag brengt de N.C.R.V.-te- levisie 'de eerste van de zes afle veringen van het televisie-feuille ton „De vier dochters van Bennet" onder regie van Peter Holland. Foto: in een scène uit de eerste aflevering zien we hier v.l.nr.: Mar ja Hdbrkane, Joan Remmelts, Liselot Beekmeyer en Mien Duy- rnaer van Twist, als resp. Mary, meneer Bennet, Lydia en me vrouw Bennet. Het dagelijks bestuur van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen heeft op een perscon ferentie in Brussel de explosie van de vijftig niegatonbom door de Rus sen, bestempeld als ,een wrede daad'. Het bestuur drukte ziju afschuw er over uit in een resolutie die werd aangenomen aan het einde van zijn vierdaagse vergadering in de Bel gische hoofdstad. Het is van mening dat de explosie de wereldvrede verder bedreigt en de atmosfeer van de aarde voor de komende jaren bederft. Het dagelijks bestuur van 't verbond dringt er bij de algemene vergade ring van de Verenigde Naties op aan, zich ^krachtig" te blijven inspannen voor de beëindiging van de proeven, met kernwapens en de spoedige tot standkoming van een overeenkomst over het uitbannen van alle soorten kernproeven. Het verbond vraagt van al zijn nevenorganisaties een uit drukking van diepe verontwaardi ging over de ontploffing van de 50- megatonbom. en de diepgevoelde wens over het beëindigen van de drei ging van een kernconflict. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim g Aan jeugdige vluchtelingen van het eilandje Tristan da Cunha is h de waarschuwing gegeven dat zij romantische omgang met vreem- ee H delingen dienten te vermijden tot zij in staat zijn onderscheid te §j H maken tussen goede mensen en niet-goede. Onlangs moest de be- volking van Tristan da Cunha 263 zielen worden geëvacueerd s H naar een naburig eiland, als gevolg van een vulkaanuitbarsting. f| Over enkele dagen komen allen in Londen aan. Inmiddels heeft Wil- n H Lie Repetto, het 59-jarige opperhoofd van het eiland, aan de vaders H onder zijn mensen verzocht te beletten dat hun kinderen omgang ee krijgen met vreemdelingen. „We wensen niet dat ze romances heb- H ben met vreemdelingen, want we hebben er nog geen besef van m wie goede mensen zijn en wie niet", aldus Repetto. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüW (Advertentie) ITTTj 11 LlLU ITTT1 li fTTTl II eerbiedwaardig oud dynamisch jong Heel bijzondere verjaardags-aanbiedingen wachten op U. Profiteer van het voordeel dat een jarige U ïn feestelijke stemming biedt. SALON-SLAAPBANKSTELLEN Een uiikomsi voor kleinbehuisden Overdag een luxueus .bankstel, 's nachts een comfortabel bed. De 3-zits bank wordt zonder moeite omgebouwd In een royaal 2-persoons bed. De bank en de 2 ruime fauteuils zijn bekleed met prachtige wollen stof. Compleet slechts •Uii yoorraadleverbaar Originele 100% zuiver wollen DESSO „VERSAILLES" KARPETTEN Klassekarpetten met 12 mm. hoge pool en met door geweven rug. Apart Aubusson-dessin in de kleuren blauw, groen, fralse. Afm. 290 x 200. Bijzonder voordelig voor m Jr -«r DEKLERKeZN OUDE MARKT VLISSINGEN ROTTERDA.M - DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7