EEN B.B.B. OVER SCHEMERSCHEEPJES M' N. V. „JUNORA' geschenkariikelen voor binnen- en buiienland Brokje proza „B Onderlinge band Ander lied Topproduktie „V ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961. PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R ANT ENEER WESTERMAN uit Hilversum heeft liet als het ware op zijn klompen voelen aankomen. Er zat brood in dië klompen. Niet alleen voor hem, maar sinds januari van dit jaar ook voor een vijfentwintigtal werkneemsters en werknemers van de in die maand in Nieuw- Namen gevestigde „N.V. Junora Ned. Ge- schenkenartikelindustrie". Al eerder had er brood in gezeten voor om te beginnen drie meisjes en een jongen in Hilversum. Dat was in 1954, toen de heer J. Westerman op bescheiden schaal begon met de produktie van geschenkenartikelen, bestaande uit schemerlampjes in de vorm van scheepjes en met de klomp als hechte, houten basis. Klom pen uit Clinge. De „scheepsschemerlampjes" wilden er best in. Het bedrijf in Hilversum groeide snel en binnen enkele jaren zelfs uit zijn jasje. Er moest om gezien worden naar een grotere bedrijfsruimte en het was klompenleverancïer Van der Voorde uit Clinge, die de Hilversumse N.V. attendeerde op het leegstaande fabriekspand van de vroegere tapijtweverij Bruggeman in Nieuvv-Namen. Nu lopen de schemerscheepjes er dagelijks bij honderden van stapel, onder de waakzame lei ding van bedrijfsleider G. van Campen, die in tussen ook een nieuw project op stapel heeft staan: een souvenir-afdeling, die begin volgend jaar moet draaien. In de gewelven van het fa brieksgebouw worden daartoe bereids de eerste stappen gezet, terwijl op de begane grond, in ruime hallen, de produktie van de schemer lampjes in volle gang is. het aanbrengen van de tuigage op de schemerscheep jes is een secuur werkje komt er allemaal aan te pas. Ja, wel een vijfdaagse werkweek, ne gen per uur (7.3012 uur en 1-17.30 uur) en dus 45 uur per week". „De klompen vormen wat wij de onderbouw noemen", ver telde de heer Van Campen, die zich in de loop van het gesprek ontpopte als een bijzonder bedrijvige bedrijfsleider. Een „b.b.b." zou men in deze tijd van afkortingen bijna geneigd zijn te zeggen. Als „b.b.b." dan kwam hij in september 1960 eens poolshoogte nemen in Nieuw-Namen en rond drie maan den later werd er gestart. „Hilversum" werd afgewerkt (al leen hoofdkantoor en showroom zijn er nu nog gevestigd)de verhuizing kwam tot stand, nieuw'personeel werd opgeleid en de produktie bleef tussen de bedrijven door volledig op peil. Dit laatste vermeldt de heer Van Campen met een zekere en begrijpelijke beroepstrots. Hij is trouwens helemaal trots op het bedrijf en op het bedrijf niet alleen. Met be wondering ook spreekt hij over de activiteiten van de directeur, de heer Wester man, die fungeert als ont werper van modellen en mo tieven en die tevens de ver koopleiding in handen heeft. „Daar heeft hij een enorme feeling voor", verzekert de i..,fittingen monteren... heer Van Campen en dat moet ook wel, want „Junora" exporteert naar maar liefst alle vijf werelddelen. In stevige kartonnen dozen, met als opschrift onder meer: „For your radio and televi sion set". Wmt naar het schijnt doen de scheepsmodellen het uitste kend op een radio- of televi sietoestel. Fraaie, naar bestaande vroegere modellen nagebootste miniatuur-zeilschepen als de „San- b.b." Van Campen gaat wel volkomen op in zijn werk. Zowel de economische kant („In m'n vrije tijd heb ik econo mie en efficiency gestudeerd dat moesten er veel meer doen") als de sociale aspecten hebben z(jn volledige belangstelling. Hij is er duidelijk trots op, dat „zijn" men sen goed verdienen hij schroomt zelfs niet er zich een beetje op te laten voorstaan, dat zijn per soonlijke verhouding tot het per soneel een heel menselijke is en hij maakt met voldoening gewag van de goede onderlinge band, zo als die ook spreekt uit het be staan van een personeelsvereni ging. Eens in de veertien dagen komt men bijeen om zich te ont spannen met diverse spelen en nu staat al vast, dat de „Junora"- mensen dank zij een reiskas op 23 augustus volgend jaar een uit stapje zullen maken naar Hilver sum en Apeldoorn, met tot slot een dansavond in Hulst. En dat wordt beslist geen klompendans... ta Maria,", waarmee Columbus Amerika ontdekte en daar is na tuurlijk belangstelling voor. „Ju nora" voegt dan ook bij elk afge leverd produkt een in de taal van het betrokken land gestelde be schrijving van het schip en des- zelfs geschiedenis en zo leest men in een voor Zuid-Afrika bestemde toelichting op scheepsschemer- lamp ..Dromedaris" onder meer het volgend brokje romantisch proza As ons nou die hawe- toneel in Amsterdam op dié Desemberoggend van 1651 nou- keuriger bekyk, sien ons 'n skip met 'n kameel uitgebeeld op sy ag'lerstewe. Dis die „Dro medaris Ja. dat was de „Dromedaris" van Jan van Riebeeck en uit de doos komt een der vele „Dromedaris sen" van de N.V. „Junora". Fraai gelakt en opgetuigd, voorzien van fitting, lamp en snoer, zó aan te sluiten op het Kaapstadse licht- net, ter opluistering van een Zuid- Afrikaans interieur. Een ge schenkartikel uit Nieuw-Namen, het hanteren van de brand- pen vergt een vaste hand.... an 1 augustus tot 15 septem ber is er sprake van een topproduktie. Dan moet er met het oog op de kerstdrukte voortdurend worden overgewerkt, vooral ook omdat snel leveren voor ons een factor van groot be lang is", vertelt de heer Van Cam pen. Over het personeel: „Het is met de mensen hier heel prettig wer ken. Ze zijn trouwens graag bij ons, maar we geven dan ook een goed loon. Een zogenaamd „stads- loon". Dat mag, omdat wë oor spronkelijk in Hilversum geves tigd waren. Wel hebben we de afspraak met andere firma's in Kieldrecht en Nieuw-Namen dat we geen personeel van elkaar zul len afnemen. Dat is ook een erg prettige verstandhouding. Nee, een c.a.o. hebben we niet. Dat kan niet, omdat we nergens in te de len zijn. Elektriciteit, metaalbe werking: en houtbewerking, het Die klompen zullen dus binnen kort een heel ander, apart lied vormen. Niet de klom pen voor de „onderbouw" van de schemerscheepjes, maar de klomp als kloek en puur Hollands souve nir. Klompen en klompjes in alle maten en gewichten, met inge brande en geschilderde, ook weer puur Hollandse motieven: een mo lentje in een landschap. De heer L». Steffens uit Clinge is er een ware meester in. Met een door elektriciteit gevoede „brand- pen" werpt hij de motieven bijna achteloos de een na de ander in de blanke klompen eerst alle linker en dan de rechter exem plaren van de paren. Met soepele handbewegingen, trefzeker brandt de gloeiende pen de landschapjes in de kap van de klomp. Straks zal de heer Steffens trachten 2 meisjes in de geheimen van zijn kunst in te wijden, zodat de pro duktie dan op gang zal kunnen komen. „Voor die meisjes natuurlijk een promotie", verzekert de heer Van Campen. ..Het is moeilijk werk. Je moet er een vaste hand voor hebben". Na het „brandmerken" volgt het inkleuren. Alle linkse klompen op een oneindig lange, smalle tafel in een rij. „Nou, en dan met de penseeltjes er langs", licht de heer Steffens toe: „Eerst met rood all* dakjes en dan met groen boompje, boompje, boompje, boompje, boom pje Waarna de rechter-exemplaren dakje, dakje, dakje, dakje in rood boompje, boompje, boom pje, bbbbb om van te gaan stotteren boompje in groen. Vervolgens krijgen onze nationale houten symbolen dan nog een che misch bad, dat glans op de kleu ren brengt en tevens dient tot „harden", waarna ook deze pro- dukten gereed zijn om bij buiten landers de herinnering aan ons lieve vaderland levendig te hou den. „De klomp en de tulp, die doen het nog altijd", weet de heer Van Campen. Schemerscheepjes en kleuri ge klompen, die kunnen die nen als spaarpot of spelde- kussen, als bloemenbakje of borstelhanger. „Junora" maakt het op bestelling. Met op de scheepjes vlaggen van de landen, waar ze naar toe gaan. „Daar moet je ontzet tend mee oppassen. We heb ben zo'n dertig verschillende vlaggetjes en het is wel eens gebeurd, dat er een Brits vlaggetje terechtkwam op een voor Duitsland bestemde lamp. Meneer! Boze brieven, verschrikkelijk. ...lak- en spuitwerk.... (Foto's P.Z.O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5