Bram van Dijke weer ploegkampioen '61 Zilveren burgervader in Hontenisse BILT Meer glans en bescherming voor uw auto! S AWE MA HV Zeeuwse Almniiak RAADSLEDEN ZIERIKZEE OP BASIS TERUGGEKEERD SOBERE BEVRIJDINGSHERDENKING VLISSINGEN VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961. ZEEUWS SUCCES IN OTTERLOO Kees de Jager uit Wolphaartsdijk derde De 34-,jarige landbouwer Bram Dijke uit. Wolphaartsdijk heeft vrijdagmiddag op de pttfe zand grond van het Gelderse plaatsje Otterloo zijn nutionule ploegtitël geprolongeerd. Met één punt voorsprong op zijn rivaal J. Bur gers uit Zevenbèrgsehoek legde Van Dijke voor de tweede maal in successie beslag op het Neder landse kampioenschap. Vorig jaar veroverde Van Dijke de titel tijdens de nationale ploég- wedstrijd in de Wilhelminapolder. Zijn plaatsgenoot C. de Jager maakte gistermiddag het Zeeuw- M se succes compleet: hij legde be- m slag op de derde plaats met 316 punten. Van Dijke behaalde 322 Eunten en Burgers 321. In totaal onden zij 400 punten vergaren. Beide Zeeuwse ploegers kwamen uit de belangrijkste categorie, name-5" lijk die van rondgaande ploegen. De prestatie van Van Dijke spreekt temeer aan, omdat hij moest ploegen op een stuk pure zandgrond. Voor de Wolphaarts- dijkse landbouwer, die gewend is in de zware Zeeuwse klei te wer ken, was dat een hele opgave. Het oordeel van de jury was, dat over het algemeen goed tot zeer goed ploegwerk is verricht. Van Dijke en Burgers zijn thans ge rechtigd deel te nemen aan de wereldkampioenschappen ploe gen. Deze worden in oktober 1962 In Oost-Flevoland gehotiden. De in Otterloo gehouden nationale ploegwcd strijd was georgani seerd door de gezamenlijke werk gevers -en werknemersbonden in de landbouw. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Twee auto's botsten in Bergen op Zoom Vrijdagmiddag zijn er op de Ant werpsestraat nabij de Zuidsingel te Bergen op Zoom twee auto's tegen elkaar gebotst. H. H. uit Goes reed met zijn auto in de richting van de Antwerpsestraatweg. Toen hij in de buurt van een oversteekplaats -moest stoppen voor een voor hem rijdende personenauto, werd zijn wagen aan de achterzijde aangereden door een bestelauto, bestuurd door E. S. uit Dordrecht. De politie heeft tegen S. proces-verbaal opgemaakt. J. Kik nam afscheid van de Provinciale Griffie De lieer J. Kik, kamerbewaarder op de Provinciale Griffie te Middelburg heeft vrijdag afscheid genomen, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. I)e heer Kik werkte reeds vanaf 1947 op de Pro vinciale Griffie, de laatste zeven jaar als kamerbewaarder, daarvoor als bode. Tijdens een bijeenkomst, waarbij" dé afdelings- en bureauchefs tegen woordig waren, sprak dé griffier, mr. J. M. Pilaar, de scheidende ka merbewaarder in waarderende woor den toe. Namens de ambténaren van de griffie bood hij hem een elektrisch scheerapparaat aan. Van de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ontviilg de heer Kik een persoonlijk ge schenk. In de jongste Statenzitting hadden de Provinciale Staten al af scheid van de heer Kik genomen. Ge deputeerde Staten namen dinsdag j.l. onder aanbieding van een ge schenk afscheid van hem. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. vw«A\\»wwwvv\wvwvW „STUWENDE KRACHT IN GEMEENTE" Feestelijke bijeenkomst voor C. J. van Hootegem Tijdens een intieme, feestelijke bij eenkomst voor genodigden is vrijdag middag in de raadzaal van het ge meentehuis Ie Hontenisse, het 25-ja rig ambtsjubileum van burgemeester C. J. van Hootegem gevierd. Behalve het echtpaar Van Hootegem bevon den zicli onder de vele genodigden vrijwel alle raadsleden, het gemeente- personeel, enkele hoofden van dien sten en vertegenwoordigers van de rijkspolitie. De jubilerende burge meester werd het'eerst toegesproken door wethouder L. J. Vereeeken, die onder meer zei, dat de heer Van Hoo tegem ha tien jaar burgemeester van Wéstdorpc te zijn geweest, in 1946 te Hontenisse voor veel problemen werd (Advertentie) Centrale verwarming Nederstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN :mn TOT SINTSFEER De speculaas ligt weer in de etala ges, om nog maar te zwijgen van de chocoladeletters (a tot en met z) verpakt in kleurige linten en pa pier met sinten te paard. Zo brengt de middenstand ons alweer in de sintsfeer hoewel de verjaardag van de bekende goedheilige man nog een maand op zich zal laten wachten. Die sintsfeer is voor vele verenigin gen, organisaties, comités en sub comités toch alweer reden om spij kers met koppen te gaan slaan, want als straks de maan door de bomen schijnt, de makkers hun wild geraas staken en de stoomboot uit Spanje (zie ginds) er weer aankomt, willen ze heslist beslagen ten ijs komen. Yerseke komt met deze activiteiten deze keer vooraan, want daar is in middels bekend geworden dat het damescomité (HET damescomité) er ook dit jaar liet feest zal organise ren. De bedoeling is weer een tocht GELUK..... Wat het was, wist de zesjarige Kees je in Breshéns niet, maar hij vond het best dc moeite waard om mee naar huis te nemen. „Kijk es moeder wat ik gevonden ïieb.'", riep hij opgetogen en hij toonde haar een hoefijzer. fit ooi hoor", antwoordde moeder „be waar het maar zuinig ..Waarom?" wilde Keesje weten. ..Dat is geluk", sprak móéder plech tig. Keesje was in de wolken. Hij bleef er ook enige tijd, want toen hij de volgende dag met een vriendje uit school kwam, was hij er nog niet over uitgepraat. Voor de ouderlijke woning bleef het tweetal staan en toen Keesje zijn moeder voor een 'venster op de bovenverdieping ont waarde, riep hij opgewonden: „Moe! Gooi m'n geluk es door het raam".... door de gemeente te maken met be zoek aan zieken en bejaarden. GEVLEUGELD. De vereniging „Inter Scaldis" te Yerseke,. een gez_elschap van vo gelliefhebbers, zal in dé voormali ge school aan de Dreef vrijdag en zaterdag een tentoonstelling van gevleugelde vrienden organiseren. Het belooft een vrolijk gekwetter te worden want niet minder dan 115 kanaries en 95 tropische vo gels worden ingezonden. Beschik baar worden gestéld: vijf vitrines voor tropische vogels, twee wis selbakers voor de mooiste kana rie rood-agaat ön voor de mooiste kanarie van de tentoonstelling en nog zes bekers en 22'medail les. Tijdens de tentoonstelling is ei- zaterdag bovendien een vogel- ruilbeiirs. RONDGANG I)e jaarlijkse rondgang voor het Middelburgse Kinderzorg, heeft Hein kenszand niet onberoerd gelaten. De ze oogstinzameling bracht op: 36 zakken aardappelen, 6 kisten fruit, 4 zakken uien. 4 zakken kool en 4 pakken kleren! LOT Evenals vorig jaar is het lót de Zaamslagse harmonie „De Vol harding" niet gunstig geweest, zo verzucht onze correspondent. Het korps heeft in augustus deelge nomen aan het Besteriding-Festi- val te Antwerpen en onlangs werd de prijzenlóting van dit fes tival gehouden. Voor „De Volhar ding" kwamen er 1500 frankskes uit dé bus ■- Vandaag op pag. gesteld. „Door de oorlog was er op velerlei gebied een grote achterstand ontstaan, die door burgemeester Van Hootegem met gróte voortvarend heid werd aangevat". „Hoewel van hetgeen is bereikt, uiteraard de medewerking nodig was van de overige leden van het college en de raad, is toch ook wel liet stempel van uw stuwende kracht terug te vinden", aldus dc wethouder. Onder de objecten, die nog op het verlanglijstje van het college staan, noemde hij met na me dc verbetering van de haven van Walsoorden, de traverse door Klooslerzande en een zwembad. De heer. Vereeeken betrok ook me vrouw Van Hootegem in de hulde en overhandigde hen beiden een bon voor de aanschaf van boeken. Gemeente secretaris O. A. E. Verstraatcn, spre kend namens de ambtenaren der ge meente, zei de werkzaamheden van de burgemeester hoog te waarderen. Namens het gemeentepersoneel dank te hij de jubilaris voor zijn uitsteken de behartiging van de belangen der ambtenaren. Ook het raadslid J. Staal sprak woorden van waardering aan het adres van de raadsvoorzitter. „Na een aantal tijdelijke burgemees ters bent U na 1946 gebleken een „blijver" te zijn", zo vervolgde de nestor van de raad. „Hetgeen ver heugend was, omdat als zodanig ook blijvend aandacht aan de ver schillende problemen kon schenken". Burgemeester Van Hootegem dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en de attenties hem ter ge legenheid van het jubileum aangebo den. „Overigens heb ik gewoon mijn plicht gedaan", aldus de jubilaris, die dc hem toegezwaaide lof liever wildé afwimpelen op hot personeel, dal hem dagelijks terzijde staat. (Van een onzer redacteuren). Londen, vrijdag Toen de exprestreïn naar Dover om negen uur bet. Victorlastati- on uitgleed, zat voor de raad van Zierikzee het vijfdaags bezoek aan de Engelse „twee- lingstad" Hatfield er weer op. Met hun ba gage droegen de leden van liet Schouwse reis gezelschap een grote voorraad herinnerin gen met zich mee, waarvan de gastvrij heid en de bijzonder goede ontvangst wel de belangrijkste zijn. De chairman van het council, dc stadssecre taris van Hatfield en een afgevaardigde van het ontvangstcomité deden hun gasten uit geleide en maakten van dc gelegenheid gebruik om een af spraak te maken voor dc eerstvolgende jeugd uitwisseling in augus tus van het komend jaar. Met deze af spraak gingen de Zeeuwse partners van het internationaal trio Zierikzee, Hatfield en het Normandische St. Hilaire du Harcouet terug naar huis. Met de overtuiging, dat de vriendschapsband, die in het rampjaar 1953 werd gelegd, sindsdien zo strak is aangehaald dat deze niet alleen bestaat uit een uitwis seling van beleefdhe den. Dat had de ont vangst, die het Zierik- zeese raadsgezelschap ten deel was gevalllen, voldoende bewezen. „We komen hier met hetzelfde genoegen als onze kinderen", zei het P.v.d.A.-raadslid mr. K. A. Keuning tij dens het afscheidsdi ner in Hatfield. En daarmee had hij de juiste toon getroffen, die ook burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter, wethouder H. Koe- voets en het raadslid M. C. Doelcman (v.v. d.) in enkele korte speeches benaderden. Hatfield heeft Zierik zee weer eens vorste lijk onthaald, zoals De Zierikzeese Enge landvaarders zijn in middels weer op hun basis teruggekeerd. Dit gebeurde échter niet voordat aan de andere zijde van de Noordzee een gezellig afscheids diner het sluitstuk van het bezoek aan Hat field had gevormd. Op dé foto: de twee ge meenteraden aan de dis. (Foto P.Z.C.) dat na de ramp al zo vaak is gebeurd. En voor Zierikzee is er een probleem bijgeko men: „Wat moeten wij nu terugdoen?' Op een deinende „Roi Leopold HI" van de Dover-Oostendelijn ging het op huis aan. Langs de Belgische kust voerde een bus het gezelschap naar Breskens, Vlissingen en Kats en in de loop van de avond arriveer den de Engelandvaar ders daarna op het Havenplein van Zierik zee. Dr. Noteboom in Goes legt 16 november functie neer Ontheffing van waarneming burgemeestersambt verleend De. commissaris der koningin in de provincie Zeeland heeft besloten met. ingang van 16 november a.s. aan dr. J. W. Noteboom ontheffing te ver lenen van de waarneming van het burgemeestersambt in Goes. Dit onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Dr. Noteboom heeft ruim twee weken ge leden aan do commissaris verzocht hem ontheffing to verlenen uit zijn functie van waarnemend-burgemees ter te Goes. Dr. J. W. Noteboom werd op 6 oktober 1960 met de waarneming van het burgemeestersambt in Goes belast. In de ontslagbrief stelt de commissaris der koningin, dat .de bestuursmoeilijk- heden in Goes thans zijn opgelost. Derhalve acht hij het niet meer nood zakelijk, dat het ambt van waarne mend-burgemeester op een buitenge wone wijze wordt vervuld. Als gevolg hiervan kan de heer Noteboom van dc waarneming worden ontheven. Ledental Zeeuwse Arjos daalde met bijna honderd Uit het pas verschenen jaarverslag' van de Arjos (anti-rev. jongeren ontwikkeling- en studieclubs) in Ne derland blijkt, dat het aantal clubs in het tijdvak van 1 oktober 1959 tot 1 oktober 1960 daalde van 325 naar 311. Het aantal leden liep terug van 5078 naar 4667. In de proviftcie Zee land daalde liet aantal leden van 274 naar 175. Zierikzeese honden door rattekruid vergiftigd jf In Zierikzee Éyn de laatste da- M gen plotseling ongeveer tien f| honden en drie katten overle- jf H den. Een triest verschijnsel dat If H in alle omvang duidelyk werd j| toen neen serie bezitters van 3= katten en honden bij de politie H aangifte vatt dö sterfgevallen kwam doen. H Na onderzoek wordt aangeno- H men dat de lieve huisdieren M zijn overleden aan strychnine ofwel rattekruid, een snelwer- If kend verdelgingsmiddel dat s ff zelfs voor mensen gevaarlijk If is. De berichten zijn uit ver- pi ll schillende stadsdelen afkom- stig, zodat de politie voorts aanneemt dat er opzet In het ff spel is. ff Vrijdagmiddag zijn dc kadavers If s van twee honden voor onder- zoek overgebracht naar de Rijksscruminrichting te Rotter- m dam. Daar zal worden uitge- n maakt of de dieren inderdaad aan rattekruid ten slachtoffer zijn gevallen. De verschijnselen ff krampen wijzen overl- ff gens al in die richting. Dc Zie- rikzeese vee-arts C. J. H. p Scheuerman meent dat vatte- kruid op voedsel was gestrooid. If Zij nog-» vermeld dat vorige s week enkele Zierikzeese hon- s den, schapen hebben doodge- m beten en dat de politie nu zal |l onderzoeken of er verband be- staat tussen deze charge en de vergiftiging van hulsdie- f§ ren... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii s a—aaaia^g In de stromende regen is vrijdag morgen om half elf met een eenvou dige lcranslegging bij het monument op de Marinedam, de bevrijding van Vlissingen op 3 november her dacht. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen legde als eerste een krans bij de gedenksteen. De ge meentelijke deputatie bestond verder uit de wethouders F. G. Smit en Ch. J. Gillissen Verschage, de gemeente secretaris J. W. Peters en de heer F. van Sabben, voorzitter van het be vrijdingscomité Vlissingen. Voorts werd hier een krans gelegd namens het Engelse legeronderdeel „The Kings Öwn Scottish Borderers". Na- l mens het gemeentebestuur werd eveneens een krans gelégd bij liet be vrijdingsmonument. Verder werden kransen en bloemen gelend door de putaties van de afdeling isingen van het Nederlandsee Rode Kruis, van de Bond van Oud-strijders èn de Vlissingsè voetbalclub. (Foto P.Z.C.) KUNST „Toontje heeft een paard getekend" Vlissingen, „Britannia"; „Het Vlissingsch Schouwspel" HET PAARD, dat toneelschrijver Lesley Storm Toontje (vele) jaren geleden heeft laten tekenen, is door „Het Vlissinsch Schouwspel" de beeldspraak ligt voor de hand weer eens van stal gehaald. Onder regie van Anton Vader opende dit amateurgezeisehap gisteravond in „Britannia" zijn seizoen met de op voering van deze komedie, die we liswaar niet direct meer kan gelden als een wonder van geestige toneel schrijfkunst, maar die toch altijd nog kan dienen voor genoeglijk di vertissement. Zó heeft regisseur Vader het blij spel „Toontje heeft een paard gete kend" kennelijk ook geïnterpreteerd en terecht. Het amusante in deze overigens uiteraard onbeduidende historie kwam ook voortdurend amu sant over het voetlicht; nergens wer den de accenten te zwaar gelegd en de quasi-diepzinnigheden, die Storm zo nu en dan inlaste, kwamen ge lukkig ook „quasi" naar voren. De kluchtige verwikkelingen rond het veelomstreden, door de als talentvol aangeduide, achtjarige Toontje gete kende paard, hielden ook voortdu rend het blijmoedig lichte toontje (met een kleine t), dat Storms bij na klassiek geworden stuk vergt. Het is dan ook een gave, harmo nieuze voorstelling geworden, waar in over de hele linie verdienstelijk tot zeer verdienstelijk spel te zien is gegeven, zowel tri de hoofd- als in de bijrollen. In de eerste zorgden de dames Emmy Jansen-Verhulst en Coos Bouwense-Bouman voor vlotte, verantwoorde typeringen, evenals trouwens, de heren Piet de Leeuw, Nico Stoilc en Fred Florusse. In de bijrollen was het vooral Jacques Córbeeh die boeide door zijn groot vaderlijk optreden ondanks zijn nogal jeugdig aanschijn zoals trouwens ook Nico Stólk bekwaam kans zag zijn voor een vader van twee volwassen dochters nogal jeug dig aanschijn weg te spelen. Relatief overeenkomstig deze prestaties wa ren die van Jenny Corbeel-Stolk, Janny de Croo, Cobie van Liere, Gie- sela Kooman, Geert van Oorschot Azn., Anton Vader en de niet met name genoemde vissersman. Tegen even frisse als doeltreffen de decors, die in een te loven tempo gewisseld werden, tegen deze decors van Anton Gillissen dan is het een evenzo frisse voorstelling geworden van een in feite toch tamelijk bele gen stuk, waarvan de onmiskenbare charme niettemin door „Het Vlis singsch Schouwspel" werd onder kend en aangetoond. Vanavond is er wederom een voor stelling. v. B. Minister Korthals naar Deltawerken De minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, zal maan dag een oriënterend bezoek brengen aan de Deltawerken bij Willemstad en Bruinisse. In Numansdorp zal hij, in gezelschap van de oud-directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de nieuwe directeur, ir. J. van de Kerk, en de vaste commissie uit dé Twee de Kamer voor deze werken aan boord gaan van het motorschip „Del ta". Het gezelschap zal de vorderin gen van de werkzaamheden bij dc Hoekschewaard in ogenschouw ne men en zal zich voorts op de hoogte stellen van de werkzaamheden aan de Grevelingendam. Twee nieuwe sportvelden in Goes thans gereed B. en \V. van Goes delen de raad me de, dat de twee nieuwe speelvelden op het sportterrein zijn goedgekeurd en voor ieder veld niet meer dan één wedstrijd per 14 dagen gespeeld kan worden. Daarvoor zijn nog nodig twee stel doelpalen, waarvan de kosten wor den geraamd op maximaal 1500. Daar de bestaande post op de begro ting voor 1961 voor deze uitgaaf geen ruimte biedt stellen b. en w. de raad voor een krediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van twee stel doelpalen tot een maximum van 1500. Werkloosheid in Zeeland iets toegenomen Volgens een opgave van het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid was do geregistreerde ar beidsreserve eind oktober 21.789 mannen tegen 20.262 eind september. Hot aantal werkloze vrouwen daalde van 5255 tot 4985. Het aantal openstaande aanvragen was eind oktober voor mannen 81.692 eind september 86.738) en voor vrouwen 39.560 (41.414). Het aantal werklozenin Zeeland is ge stegen van 750 eind september tot 821 eind oktober. Zeeland blijft hier mee overigens cle provincie met het kleinste aantal werklozen. WEINIG VERANDERING Wisselend bewolkt met op dc meeste plaatsen nu en dan regen- of hagel buien. Matige tot vrij krachtige, maar aan de kust krachtige tot harde noordwestelijke wind. Wéinig veran dering- in temperatuur. ZON EN MAAN. 5 november 7.41 onder 17.06 3.59 onder 16.21 Zon op Maan op 6 november Zon op Maan op onder 17.04 onder 16.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2