Stippeltje kan kunstjes Goed thuisgekomen Frans ontwerp voor Europese statenunie y :y<f Www BOND DIE ONONTBINDBAAR IS EERSTE EUROPESE KUNSTMAAN IN 1965 BELGISCHE BAKKERS KRIJGEN GEEN MEEL „HOUD KINDEREN THUIS, AL HEBBEN ZE GEEN VAKANTIE" 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961. TOT Z<^P£— De heer H. Bronneberg in Oostburg houdt één kip. Dat is een beperkt pluimveesta peltje. Maar het is pluimvee van een bijzonder slag. Hij weet er zelf niet goed raad mee. „Ik weet echt niet of je nu direct van een gedres seerde kip kunt sprekenis zijn voorzichtige commen taar, „maar je ziet het niet iedere dag". Zijn dochtertje Ankie ziet het minder pro blematisch. Zij vat alles sa men in drie woorden DAT IS het dus. Een kip die kunstjes kan. Of in goed Nederlands: een kip die kunstjes kent of nog beter die kunstjes kan maken. Als de heer Bronneberg zijn armen tot een hoepeltje maakt en hij roept met de intonatie van een geroutineerd dresseur „whop!" dan veert Stippeltje op om in sierlijke vlucht de hoepel te doorboren. Een ander begrip, dat Stippeltje kent is: ,,'k Zal je staartje eens pakken!" Dan draait het dier in parmantige kringetjes rond om de hand van Bronneberg te ontvluchten. Dat is voorlopig Stippeltjes hele repertoire. De heer Bronne berg betreurt dat. Hoewel een derde toer „liggen" wordt voorbereid, is de Oostburgse pluimveehouder er van overtuigd, dat er méér in zijn kip zit. „Ik zou me meer met 'm bezig moe ten houden'' zegt hij. „Laatst heb ik 'm laten liggen. Ik aaide 'm eens rond z'n oren en ie bleef lek ker liggen". Waar de dresseur in toewijding tekortschiet is er altijd nog Stip peltjes zelfstudie om deze leemte aan te vullen. Het spitse kippetje heeft zelf spelletjes bedacht. Met „schoenenpikken" verdrijft ze de verveling, waarmee iedere alleen staande kip vroeg of laat te kam pen krygt. Kom niet in haar buurt als ze in zo'n speelse bui is. 't Kost dozen schoensmeer om de zaak te herstellen. Als het gezin Bronneberg zich aan de maaltijd zet eist Stip peltje onverwijld toelating. Ze slaat haar snavel in een nijdige roffel op de keukendeur, die aan haar domein, de achtertuin grenst, 't Is een aanhankelijk beestje. Ze vindt het geweldig door Ankie opgetild en vertroeteld te worden. Een echt huisdier is het geworden en dat is weinig verwonderlijk. Hoe is het gegaan, op een dag stuurde Ankie's moeder haar ze venjarig dochtertje om eieren. Ze kwam er mee terug, maar bracht en passant twee eendagskuiken- tjes mee. Onderweg had ze de kuikentjes al namen gegeven: één had een paar bruine vlekjes op de rug en zou Stippeltje heten, de ander was vlekkeloos en werd Witje. Stippeltje en Witje dus. En twintig eieren. Het moest maar. De kuikentjes gingen in een doos bij de kachel. Stippeltje overleefde het. Tussen poppekleertjes en restjes wol groeide het kuikentje uit tot een fors stuk pluimvee, waardoor steeds grotere dozen moesten wor den aangesleept. Zo kwam er een dag, dat er een kip door de kamer liep. Op zich zelf was dat niet zo verontrus tend. Maar kippen zijn zo zorge loos. Ankie had gezegd: „Ik zal er wel op letten", maar vanzelf sprekend waren er de onbewaakte ogenblikken. Stippeltje verhuisde naar de tuin, er werd een ren gebouwd voor de nacht. I n de tuin gaf Stippeltje haar I eerste demonstraties. Wat be zielde toch de heer Bronneberg om een kip kunstjes te leren? „Ach het ging eigenlijk vanzelf. Ik ben begonnen met 'm over de kop te strelen. Dat springen bij voorbeeld had ie naar een paar keer door. Ik zei „whop" en daar ging ie. Maar om nu te zeggen gedresseerd. Hij wordt graag aan gehaald en is tam. Maar wat waar is: je ziet het niet alle da gen". Stippeltje is inderdaad een» wei nig alledaagse verschijning. Uiter lijk heeft ze alles van een witte leghorn, maar met het innerlijk is het vreemd gesteld. Van andere kippen moet ze niets hebben. Zc legt liever bezoekjes af bij de mensen in de naaste omgeving. Die strelen haar en nemen de verzorging op zich, als de familie Bronneberg een uitstapje maakt. Laat niemand zeggen: „Met Kerstmis is ze goed voor de slacht": dan komt Ankie en met haar komen de verzorgende huur lieden in het geweer. Foto boven: de heer Bronne berg, Ankie en Stippeltje inzet: Stippeltjes geliefde po sitie: in Ankie's omarming (Foto's P.Z.C.). De belangrijkste verzorgers is dan ook iets geweldigs toe gezegd: het eerste ei van Stippeltje! Dat belooft inderdaad iets geweldigs te worden: het laat al maanden op zich wachten. Stippeltje wil maar niet aan de leg. Vermoedelijk is dat het enige kunstje, dat ze niet kan. f De Renault uit 1911, die vrijdag l.i oktober jl. op de Middelburger Markt verscheen, heeft; het Engel se echtpaar Sherman veilig en zonder morren naar Bovey Tra- cey in het graafschap Devon te ruggebracht. We hadden het echt paar een krantje nagezonden en in een bedankbriefje schreef de heer Skerman, over de vriende lijke ontvangst, die hem overal in Nederland ten deel viel, toen hij na aan 'n driedaagse autorally in Nederland te hebben deelgenomen nog een trip door ons land maak te. „Wij hopen dat alle mensen die de wagen zagen en speciaal die mensen, waarmee wij in ge sprek kwamen, evenveel genoegen aan deze ontmoeting beleefden als wij". Het echtpaar hoopt binnen kort met de Renault 1911 weer een trip door Nederland te ma ken. „Voor toeristische doeleinden is de wagen nog sterk genoeg", aldus de heer Skerman, die ten slotte berichtte, dat de reis run Middelburg naar Devon zonder één moeilijkheid je verlopen was. whop ..staartje pakken.. POLITIEKE COMMISSIE GEVESTIGD IN PARIJS De Franse vertegenwoordiger in de ambtelijke politieke commissie van de zei» landen van de Europese Gemeenschappen heeft, naar gisteren te Parijs is vernomen, op 19 oktober een ontwerpverdrag ingediend voor de vorming van een unie van Euro pese staten. De commissie is, zoals bekend, na de eerste topconferentie van de rege ringsleiders van de zes in februari te Parijs ingesteld. Op de tweede top conferentie in juli in Bonn kreeg de commissie opdracht voorstellen te doen over de middelen die de weg moeten effenen „om zo spoedig mo gelijk de unie van hun volkeren een statutair karakter te geven". Volgens het ontwerpverdrag zal deze unie gebaseerd zijn op de eerbied voor de persoonlijkheid van de volke ren en de lid-staten en de gelijkheid van rechten en verplichtingen. De bond is onontbindbaar. Als doelen van de unie worden genoemd een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek in kwesties van gemeenschappelijk belang, nauwe samenwerking op het gebied van wetenschap en cultuur, de verdediging van de mensenrechten, fundamentele vrijheden en de democratie en vergroting van de veiligheid van de lid-staten tegen elke aanval door het vaststellen van een ge meenschappelijke defensiepolitiek. In het ontwerpverdrag worden de volgende organen van de unie ge noemd: een raad van ministers, het Europese parlement en als voort zetting van de ambtelijke commissie de Europese politieke commissie. De commissie, die bestaat uit hoge ambtenaren, krijgt, aldus liet Franse ontwerp, haar zetel te Parijs. Zij zal personeel en de noodzakelijke dien sten hebben. Als taak wordt in het ontwerp genoemd: voorbereiding van de conferenties en uitvoering van de besluiten van de conferenties. Van bevoegde zijde tef Parijs wees men vooral op de mogelijkheid het verdrag na drie jaar te wijzigen. In Bonn meent men dat de rege ringsleiders van de zes zich in janu ari van dit jaar te Rome zullen kun nen uitspreken over dit Franse ont werp. De regering in Bonn heeft wat de po litieke samenwerking betreft, water in haar wyn van de integratie ge daan om generaal De Gaulle met zijn denkbeeld van het „Europa der va derlanden" tegemoet te komen. lllllllllllllllllllllilllllllilillllllllllllllllllllllll De Britse minister van lucht vaart, Thorneycroft, heeft gis teravond verklaard. dat de eerste Europese kunstmaan in de zomer van 1965 in de ruimte zal worden gebracht. De lancering zal plaats hebben vanaf het proefterrein Woo- mera, in Australië. Dodelijk ongeval op schietbaan (Van onze correspondent) Op de schietbaan van liotel „Bos en Duin" te Udenliout hebben spelende kinderen de 47-jarige heer P. Pee- ters uit Venlo ernstig gewond ge vonden. Zij dachten aanvankelijk dat er iemand lag te slapen, doch toen de vader van één der kinderen na derbij kwam, bleek dat het slacht offer een schotwond had in zijn hoofd. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ontboden, waarna het slachtoffer naar het Sint-Elisabethziekenhuis te Tilburg is overgebracht. Ofschoon nog bloedtransfusie is toe gepast, is de heer Peeters spoedig daarna overleden. Hij was lid van een schietvereniging en was naar de schietbaan gegaan om te oefenen. Gebleken is. dat hij ook enkele scho ten op de doelen heeft gelost. Hoe het ongeluk zich precies heeft toe gedragen is niet bekend, omdat niemand er getuige van was. Moge lijk is het pistool bij een verkeerde manoeuvre onverwacht afgegaan. De overledene was als bedrijfsleider op een fabriek in Bergen (L.) werk zaam. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de toedracht van liet ongeval. Achttien maanden voor inbraak in fotobedrijf Tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorar rest en voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, conform de eis van de officier van justitie, veroordeelde de rechtbank in Utrecht gistermorgen do 42-jarige schilder J. W., wegens diefstal en inbraak in dn fotohandcl aan het Janskerkhof in Utrecht. KERNFYSICI DOEN BEROEP OP POLITICI Op een In Aix-en-Provence ge houden- „internationale confe rentie over de elementaire deel tjes", waaraan een groot aan tal kernfysici uit vele Westeu- ropese landen heeft deelgeno men) is onder andere gesproken over de internationale toestand vooral ook in verband met de hervatting van de kernproeven. Er werd een oproep opgesteld, die tijdens de conferentie al werd onder tekend door 64 kernfysici uit 10 lan den. Daarna is deze oproep in 20 landen ter ondertekening aan de kernphysici aangeboden. In de oproep wordt er bij „alle men sen van goeden wille, wat ook hun politieke overtuiging moge zijn", op aangedrongen zich te verenigen in het verzoek, dat de regeringen van alle landen, en in het by'zonder die van de grote mogendheden, onmid dellijk onderhandelingen beginnen met als eerste doel een vreedzame oplossing van de huidige internatio nale geschillen, met name van de Berlrjnse kwestie en als tweede doel het bereiken van overeenstemming over maatregelen, die leiden tot vol ledige ontwapening daarbij inbegre pen het stopzetten van alle kernwa penproeven door alle landen. De Belgische meelfabrikanten heb ben gedreigd niet ingang van maan dag de levering van meel aan de broodbakkerijen te staken, indien hun eisen niet worden ingewilligd. Zij verlangen, dat de verplichte bij menging van Belgische tarwe in het broodmeel wordt verminderd van 70 tot 50 procent, omdat zij anders niet meer tegen de voorgeschreven prys kunnen leveren. Het „kernkabinet voor economische zaken", dat gistermiddag bijeen kwam en waarvan werd verwacht, dat het een besluit over deze kwes tie zou nemen, heeft de beslissing uitgesteld en besloten het vraagstuk voor te leggen aan de volledige Bel gische kabinetsraad, die eerst de vol gende week vrijdag weer zal verga deren. Verwacht wordt, dat de Belgi sche bakkers hun brood met ingang van maandag uit eigen voorraden meel moeten gaan bakken en dat de fabrieken de leveranties zullen sta ken. VOORZITTER VAN REVAKO ADVISEERT Wellicht paniek, maar men zal wakker worden In Voorthuizen is gisteren een con ferentie gehouden van de stichting Revako (recreatie-, vakantie en con ferentie-oorden). Op voorstel van de voorzitter der stichting, de heer A. L II. M. van 't Lam te Lochem, heeft de vergadering, die voorname lijk werd bezocht door exploitanten van vakantiebedryven, besloten, de in hun bedryven recreatie zoekende kampeerders en vakantiegangers te adviseren, do schoolgaande jeugd geen belemmering te laten zijn voor vakantiespreiding. Men adviseert, de kinderen rustig van school thuis te houden als men vakantie wil nemen op een ander tijdstip dan de speci fieke vakantiemaanden juli en augustus. De voorzitter, zelf oud-onderwijzer bij het lager- en middelbaar onder wijs, zei dat men op die manier wel licht paniek zal zaaien in de onder wijswereld, waardoor dan de instan ties, die nu de vakantiespreiding te gen werken, wellicht eindelijk wak ker zullen worden. „Men moet hiervoor niet te bang zijn", aldus de voorzitter, „want dit is geen onwettig schoolverzuim. On langs heeft de Rotterdamse kanton rechter een ouder vrijgesproken on der het motief, dat ieder recht heeft op vakantie in de tijd, die hem past". In de morgenuren sprak dr. M. C. Tideman, economist te Voorschoten, die is gepromoveerd op een proef schrift, dat de recreatie raakt, nl. „de economische betekenis van het vreemdelingenverkeer in Nederland". Dr. Tideman sprak over de econo mische betekenis van het kamperen en de vakantierecreatie in het alge meen. Tijdens de discussie werd de nadruk gelegd op de belangrykheid van va kantiespreiding. Men zag echter wel moeilijkheden voor het onderwijs en het bedrijfsleven, maar de vergade ring was éénstemmig van oordeel, dat deze moeilijkheden oplosbaar zijn. De secretaris van Revako. ir. D. F. Daatselaar uit Doornspijk, zei, dat de Revako streeftnaar erken ning als bedrijfstak. Op het ogen blik hoort men bij de aanverwante bedryven van de Horecaf, maar het essentiële van de Revako is het bie den van recreatiegelegenheid, ter wijl dat van de Horecaf is gericht op bedden en maaltijden. De taak van de Revako is niet zozeer een econo mische als wel een sociale. In dit verband wees de heer Daatselaar on het belang van recreatie voor de volksgezondheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 22