Installatie burgemeester Drijber STIMULEREN ONTWIKKELING MR. DRIJBERS EERSTE TAAK STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961. PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT 5 (Slot van pag. 1 renpas, dat burgemeester Drijber mede zyn krachten kan beproeven aan het vinden van een oplossing Voor de problemen, die geschapen zijn nadat de minister van binnen landse zaken blijkbaar teruggekomen is van zijn oorspronkelijke denkbeeld om Vlissingen en Middelburg ge meenschappelijke grenzen te geven. In de lange IrjSt van vraagstukken en te verwezenlijken plannen be paalde de heer Berenpas zich tot slot tot 't nieuw ontworpen industrie terrein en tot enkele uitbreidings plannen (tussen Griffioen en Seisweg en aan de ovërzijde van het Kanaal door Walcheren). Burgervader ..Middelburg is thans nog niet zo groot, dat U alleen burgemeester zult zijn; een tikje burgervader is er ook bij", aldus de heer Berenpas, die daaraan de wens verbond, dat mr. Drijber voldoening mag vinden in zijn werk in Middelburg. Daarna hing de wethouder do nieuwe burgemeester de ambtsketen om en overhandigde hem de bijzondere voorzittersstaf. Uit de installatierede van mr. Drij ber bleek, dat de nieuwe burgemees ter zich reeds nu met grote interesse aan do bestudering van talryke Mid delburgse plannen en problemen heeft gezet. Daarbij wees hij er op, dat zijn voorbereiding op het burge meesterschap in overwegende mate het stenipel draagt van de praktijk als wethouder en raadslid van Lei den, alsmede acht jaar ambtelijke ervaring bij de Leidse universiteit. De heer Drijber zei er zich echter terdege van bewust te zyn, dat het nog geruime lijd zal duren voor hij zich voldoende in de vraagstukken van Middelburg heeft ingewerkt. Hy riep hierbij steun, geduld en voor lichting van zijn mede-stadbestuur- ders in. Inspiratie Aan het begin en einde van zijn in stallatierede klonk de voorliefde van mr. Drijber voor steden met een rijke historie zoals Middelburg er één is, door. Hij herinnerde daarbij aan de mensen, die ondanks de slechter wordende ligging van de stad de grondslag legden voor de culturele opbloei, aan de felle slagen, die in 1940 en 1944 veel schoons onherstel baar troffen. „Maar als ik het goed zie heeft juist de ramp Zeeland en vooral de burgerij van deze stad de kracht en de inspiratie gebracht voor Middelburg een nieuwe toekomst te bouwen", aldus mr. Drijber. De herbouw van de stad had mr. Dryber de overtuiging gegeven, dat de burgerij als geheel en de raad in het bijzonder de snelle polsslag van deze tijd aanvoelen en er zich voor willen inzetten stad en gewest daarbij aan te passen. „Ik mag slechts hopen", zei mr. Drijber, „dat mij de gaven zullen zijn gegeven deze kostbare Zeeuwse stad goed en geruime tijd te dienen. Naar mijn vermogen zal ik met U voortbouwen op de basis, die vorige burgemeesters en vooral mijn directe ambtsvoor ganger samen met U legden". Nadat mr. Drijber de Engelse gasten uit Folkestone verzekerd had hun komst op hoge prijs te stellen, dank te hij wethouder Berenpas voor de toewijding, waarmee deze zeven maanden opgewekt en consciëntieus de gemeente geleid heeft. „Ook de eerste ontmoeting met de andere wethouders vestigde bij mij de in druk, dat wij het met elkaar wel zullen vinden", betoogde de nieuwe burgemeester voorts. Deputaties overleggen in ziekenhuiskwestie Bij besluit van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, waarbij zowel aan de Stichting tot oprichting van een protestants-chris telijk streekziekenhuis voor Bergen op Zoom en omgeving (ook Tliolen) als aan de Stichting r.-k. ziekenhuis „Licvcnsberg" verlof is gegeven tot oprichting van een ziekenhuis van resp. 150 en 300 bedden, houdt in, dat binnen afzienbare tijd een eind komt aan de functie van het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom als algemeen ziekenhuis. De ziekenverpleging dient echter zo goed als mogelijk is door te gaan. In het belang van de patiënten uit Bergen op Zoom en omstreken heb ben op verzoek van het college van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis de twee ziekenhuizen in oprichting ieder een deputatie aan gewezen om in onderling overleg een oplossing voor de moeilijkheden te zoeken. De eerste bijeenkomst van deze deputaties was in oktober. Toen kwam aan de orde het aan trekken van nieuwe specialisten. Men besloot niet tot toelating en uitoefening van de praktijk door sol licitanten over te gaan dan na on derling overleg met de besturen van de nieuwe stichtingen. De vestiging van nieuwe specialisten aan het Al gemeen Burger Gasthuis brengt eveneens met zich mee een vernieu wing van de apparatuur. Hiermede zijn grote bedragen gemoeid, die niet in enkele jaren afgeschreven kunnen worden. Over deze moeilijk heden zal nog nader van gedachten worden gewisseld. Bromfietser van de wal in de sloot Dezer dagen raakte de bromfietser M. B. uit 's-Gravenpolder letterlijk van de wal in de sloot. Oorzaak daarvan was een vrachtwagen be stuurd door J. T. uit Oudenbosch, die de bromfietser was gepasseerd en op de provinciale weg even voor M. B. rechtsaf een inrit insloeg. M. B. moest daardoor uitwijken en kwam in de sloot terecht. Een nat pak en de schrik in de benen waren het eni ge, dat de onfortuinlijke bromfietser van deze abrupte uitwijkmanoeuvre overhield. Vrijdagmiddag is Middelburgs nieu we eerste burger als zodanig ge ïnstalleerd. Op de foto, het moment waarop loco-burgemeester .4. J. Be renpas mr. J. Drijber de ambtsketen overdraagt. (Foto P.Z.C.) Hecht team Mijn streven zal zijn te bevorderen, dat b. en w. hun arbeid verrichten als een zo hecht mogelijk team, dat zeer wel kan samengaan met vol doende vryheid om ieders taak in het geheel de kleur te geven van ie ders eigen persoonlijkheid en aanpak van zaken", vervolgde mr. Drijber, die er aan toevoegde, dat de raad mag verwachten, dat hij een open oog heeft voor de betekenis van de raad als hoofd der gemeente en daar naast voor de door allerlei factoren, overwegingen en achtergronden be heerste positie van hét individuele raadslid. „Ons gezamenlyk werken voor onze stad zij gekenmerkt door voortva rendheid zonder overhaasting, door geduld zonder traagheid", betoogde mr. Dryber. „Dat uw beraad zich grotendeels voltrekt in de openbaarheid, heb ik ook als wethouder steeds als in hoge mate stimulerend gevoeld voor het tijdig en weloverwogen aanhangig maken van voorstellen by de raad. Reeds in de jaren, dat ik betrokken was by de besloten sfeer van het bestuur der univer siteit, heb ik de positieve beteke nis van de openbaarheid leren waarderen", zei de nieuwe bur gemeester. Ingeperkt Mr. Drijber verklaarde, dat de in vloed van de raad in de laatste jaren weer verder is ingeperkt ten gunste van het hoger gezag. Hij noemde het rijksgoedkeuringsbeleid hiervan momenteel een van de meest spre kende voorbeelden. Deze ontwikke ling heeft tevens geleid tot een ac centverschuiving binnen de kring van het gemeentebestuur zelf, merk te de heer Drijber op. Men moet hieruit volgens de burgemeester niet concluderen, dat het raadslidmaat schap nu minder betekenis heeft dan vroeger. Het meedenken en mee op bouwen door de raad in pleno en in commissies, het stimuleren en het vragen van verantwoording aan hen, die met dagelijks bestuur zijn belast, blijven tijdens onze generatie van moeilijk te overschatten betekenis. De burgemeester riep vervolgens de welwillende medewerking in van de gemeentesecretaris, waarna hij het secretariepersoneel en de hoofden van diensten zijn daadwerkelijke be langstelling toezegde voor het aan deel, dat ieder op zijn wijze inbrengt in het geheel van de bestuursarbcid. Ook al is de werkelijkheid wel eens anders dan de leer, toch achtte mr. Drijber het een schone opdracht om de begrippen teamgeest, coördinatie, efficiency en service in ere te hou den. „Laten wij ons zo min mogelijk voordoen als het „apparaat", maal ais een gemeenschap van besturende mensen", betoogde de burgemeester. Samenwerking Hierna ging mr. Dryber in op liet, zoals hy het noemde, meest actuele probleem: de herindeling met de daarmee samengaande Sloe-ontwik- keling en de samenwerking met Vlis singen. Hij wees er op, dat de groei van stedelijke agglomeraties en in dustriecentra niet door een op het verleden geborduurd grenzenpatroon mag worden geremd. Hij verklaarde voorts alles in het werk te zullen stellen om tot de samenwerking tus sen Middelburg en Vlissingen een zeer positieve bydrage te leveren. Aan de andere kant zag de burge meester echter ook de kansen, die de wellicht spectaculaire ontwikkeling van het Veerse Meer biedt. Uit het overzicht van wethouder Be renpas stipte de burgemeester enke le aspecten aan, die hem in het bij zonder hadden getroffen: de woning bouw en het aantal woningzoeken den, dat hij .verontrustend noemde, de sanering, de bijzondere zorg voor de sport en de centrumfunctie/ Tot slot betoogde de lieer Drijber zich er van bewust te zyn, dat van alle goede voornemens onontkoom baar minder wordt verwezenlijkt dan gehoopt wordt. „Een heel byzondere zijde van deze dag is echter dat wij dat geldt mijn vrouw en my, maar in mindere mate ook U een nieuw begin mogen maken. Wij on dergaan een zuivering, die inspireert om ons in te zetten voor „het gemeen dat roept", voor onze prachtige stad, hart van een weer omhoog strevend Zeeland". Koninklijke opdracht voor bedrijf in Goes Vrijdagmorgen heeft de Goese M fabriek voor betimmeringen =|- Slabbekoorn de schriftelijke op- H dracht gekregen voor de bin- j= =j nenbetimmering van slot „Dra- kesteln" te Lage Vuursche van prinses Beatrix. De restauratie p omvat ruim dertig kamers. De p H directie van het Goese bedrijf noemde dit „een zeer belang- p P rijke order". p liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Nieuw raadslid benoemd in Sint-Jansteen Tijdens de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de raad Sint- Jansteen is de heer P. C. van Hels- land benoemd tot lid van de raad. De raad ging akkoord met een schrijven van G.S. betreffende sala rismaatregelen voor de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de Burgerlijke Stand in Zeeland. Als lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd de heer E. C. M. Verhelst met 8 stemmen herbenoemd. Op een ver zoek van de Stichting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk te Middelburg om verhoging van het jaarlijks toe te kennen subsidie be schikte de raad afwijzend. Met ne gen van de tien stemmen benoemde de raad voorts de heer P. Hemelaar als lid van het algemeen bestuur van de dienst bouw- en woningtoezicht en de dienst van gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in de va cature P. Blomaart. Personenauto gaf geen voorrang: „total loss" Op de Goesestraatweg te 's-Graven- polder ontstond vrijdagmiddag om streeks 12.45 uur een aanryding tus sen een vrachtauto, bestuurd door de 34-jarige expediteur J. de K. uit 's-Gra\eupolder en een personenauto bestuurd door de 39-jarige gerage- houder C. V. uit Kwadendamme. C. V„ die met grote snelheid uit de richting Goes kwam verleende geen voorrang aan De K„ die uit de Am bachtsstraat kwam, een botsing was onvermijdelijk. De nieuwe personen wagen van C. V. kon als een „total loss" worden beschouwd. De vracht wagen weerstond de klap beter en liep slechts lichte schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. B. A. HESSELINK TIJDENS INSTALLATIE Mr. Hooij: „Vertrouwen in goede samenwerking" De nieuwe burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, heeft nadat wethouder A. J. Be renpas de ambtsketen aan hem had overgedragen, vele welge meende adviezen en toezeggin gen inzake samenwerking in ontvangst mogen nemen. Na mr. Drijbers installatierede was het de heer B. A. Hesselink, die als oudste raadslid het spreek gestoelte in de burgerzaal van het stadhuis beklom, om de bur gemeester te verzekeren, dat de raad met alle krachten zijn be leid zal steunen. De. heer Hesse link legde de nadruk op het feit, dat de vele plannen, die de Zeeuwse hoofdstad thans wil realiseren, gezien moeten wor den tegen de achtergrond van de ontwikkeling van Walcheren in het kader van het Sloeplan. De lieer Hesselink betoogde, dat het voor de raadsleden wel eens ontmoe digend is wanneer by het tot uitvoer ring brengen van belangryke beslui ten over kapitaal werken steeds ambtelijke belemmeringen in de weg staan. „Zonder een behoorlijke outil lage in de eigen stad wordt een Sloe- ontwikkeling in gevaar gebracht", betoogde de heer Hesselink, die het stimuleren van een dergelijke ont wikkeling als één der eerste taken van de nieuwe burgemeester zag. Uiterste energie De gemeentesecretaris, mr. J. Hooij, verzekerde, dat het secretarieperso neel alle bijstand zal verlenen, die er van wordt verwacht. Hij wees er op, dat alles harmonieus in elkaar meet grijpen om tot een goed geheel te komen en in dit verband kon de se cretaris dan ook verklaren, dat in Middelburg gewerkt wordt in een sfeer, die tot de uiterste energie prikkelt. „Wij zijn U dankbaar, dat U in uw installatierede zo nadrukke lijk aandacht heeft besteed aan goe de verhoudingen tussen bestuurders en ambtenaren", aldus de heer Hooij, die voorts zei er van overtuigd te zjjn, dat de secretarie met groot ver trouwen de samenwerking met nir. Drijber tegemoet kan zien. Hij had do 'indruk gekregen, dat mr. Drijber het vermogen heeft om een klimaat te scheppen, waarin zeer goed kan worden samengewerkt. Na het dankwoord van mr. Drij ber, waarin deze verzekerde er erkentelijk voor te zyn, dat zijn ideaal: burgemeester te worden, in deze schone stad gerealiseerd wordt, werd het officiële gedeelte -van de raadszitting gesloten. Wethouder A. J. Berenpas nam de leiding weer op zich en gaf ver volgens het woord aan de burge meester van Folkestone, mr. G. Alderidge. Deze dankte voor de uitnodiging en verklaarde er byzonder erkentelijk voor te z\jn, dat hjj in zijn landstaal werd welkom geheten. „De Engelsen zijn wel eens wat verlegen en zelfs lui om andere talen te leren", zei de mayor, die de beste wensen van de gehele bevolking van Folkestone overbracht en burgemeester Drijber een prent van Folkestone van 1840 aanbood. Zeer goed werk. De Leidse wethouder Van Sehaik (die enige jaren onderwijzer in Mid delburg geweest is) betoogde, dat het Leidse college uitstekend samen gewerkt heeft met mr. Drijber gedu rende de drie jaar, dat deze wethou der was. „Hoewel wij wel met enige gereserveerdheid dit actief raadslid begroetten, omdat hij b. en w. wel eens in moeilijkheden bracht", merk te de heer Van Sehaik op. „Maar in deze afgelopen drie jaar heeft mr. Drijber met grote arbeidskracht zeer goed werk voor Leiden gedaan", ver klaarde de loco-burgemeester. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen wees op de in de loop der ja ren beter geworden verstandhouding tussen de beide steden die uiteindelijk tot de dubbelstadgedachte geleid heeft. Toch zijn er tussen Middelburg en Vlissingen belangrijke verschillen aan te wijzen, die in de maatschap pelijke en economische opbouw lig gen, aldus mr. Kolff, die betoogde, dat de beide steden elkaar juist daarom uitstekend aanvullen. De heer Kolff sprak tevens namens de waterleidingmij. Midden-Zeeland. Verhouding beter Namens de vereniging van burge meesters en secretarissen op Walche ren en het wegschap Walcheren bracht burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke de gelukwensen over. Speciaal na de oorlog is de ver houding tussen de steden en de dor- Êen veel beter geworden en de heer •regmans was van mening, dat het lidmaatschap van de steden van de B.S. en O.-vereniging in belangrijke mate hiertoe bijgedragen heeft. Na dat burgemeester W. Baas van Siht- Laurens gepleit had voor zelfstan digheid van zijn gemeente (waarover elders bericht wordt) sloot de Leidse fractievoorzitter van de V.V.D., de heer J. G. Hagens do rij van spre kers, die door burgemeester Drijber elk afzonderlijk bedankt werden. Na de bijeenkomst maakten zeer vele genodigden van de gelegenheid ge bruik om in de kamer van b. en w. nader kennis te maken met het gezin Drijber. 's Avonds presenteerden zich in kou en regen de Middelburgse mu ziek- en tamboerskorpsen tijdens een kort wandelconcert op de Markt. Na afloop „paradeerden" de korpsen langs het bordes, waarop het burge meesterlijk gezin stond. Dit concert werd gegeven onder auspiciën van de koninklijke vereniging „Uit het volk, voor het volk"e (Slot van pag. 1) zending van de verschillende ker ken uit de diverse landen, niet langs elkaar heen zouden werken maar in gezamenlijk overleg zou den bepalen wat allereerst te doen stond. Kkaars ervaringen, inzichten, we tenschappelijke studie zou -men kunnen gebruiken. Met elkaar zou men het terrein van de wereld kunnen overzien. Deze samenwer king is in alle opzichten bevre digend geweest en wel zo, dat men zei: dat hadden we al lang moeten doen. Hier is dan ook de gedachte geboren voor meer sa menwerking van de kerken in deze wereld. Wat kunnen we met elkaar doen aan praktisch chris tendom? Men is nog verder ge gaan en heeft gezien dat de di verse kerken elkaar beter moeten leren kennen. De beweging van J. H. Stolte wil „enkeling" in raad Hulst blijven Tijdens de rondvraag in de vrijdag avond gehouden vergadering van de raad van Huist heeft de heer J. H. Stolte meegedeeld, dat hij voortaan in de raad als enkeling zitting heeft. Hij zal dus geen deel meer uitmaken van de V.O.S.-partij, noch als fractie voorzitter, noch als lid. De raad besloot verder met de stem van de heer J. D. J. Martsen tegen, het voorstel van b. en w. tot wijzi ging van de winkclsluitingsverorde- ning aan te houden. Aanleiding tot het voorstel van b. en w. vormde een verzoek van de kapperszaak „Maison Huijgens". Deze zaak had namelijk gevraagd de winkelsluiting in Hulst op maandagmiddag te stellen in plaats van op dinsdagmiddag. Het desbetreffende bedrijf had aange voerd, dat op maandagen alle de monstraties, voorlichtingscursussen, vakscholen en technische clubs wor den gehouden. Het kappersbedrijf was van mening, dat men in de toe komst geen personeel meer zou kun nen aantrekken, omdat het volgen van een vakschool ingevolge de win kelsluitingswet niet meer verwezen lijkt zou kunnen worden. Het perso neel moet volgens de c.a.o. van het kappersbedrijf in staat worden ge steld een vakschool te bezoeken. Be sloten werd tenslotte het agendapunt aan te houden tot nadere inlichtingen over deze kwestie zijn ingewonnen. Actie Zie goedleer beter met 12.000 boekjes gestart De Zeeuwse opticiens hebben zich donderdagavond in „Slot Ostende" te Goes ijverig beziggehouden met het inpakken van duizenden boekjes, wel ke verzonden zullen worden aan alle lagere en uloscholen in Zeeland. De opticiens hebben namelijk inge haakt op een actie van de Stichting „Oog en Bril", teneinde het oog in de volle belangstelling te plaatsen. Aanstaande zaterdag start de week: „Zie goed, leer beter". De Zeeuwse opticiens hebben 12.000 boekjes aan geschaft, getiteld: „Ogen van men sen en dieren" welke aan 300 lagere en uloscholen in Zeeland zullen wor den verzonden. Alle leerlingen van de 6e, 7e en 8e klassen en het voortgezet onderwijs, alsmede de leerlingen van de ulo's krijgen dit boekje, waarin in woord en beeld de belangrijkheid van het oog wordt onderstreept. Aan 90 mid delbare scholen, landbouwhuishoud- scholen, ambachtsscholen enz. zal een filmstrip van 28 beelden worden toe gezonden, die eveneens over het oog handelt. Aan de uitreiking van het boekje „Ogen van mensen en dieren" is een prijsvraag verbonden met indi viduele prijzen en schoolprijzen. „geloof en kerkorde" is toen ont staan. Hoe komt het nu dat die samen smelting van de Internationale Zendingsraad en de Wereldraad der Kerken niet eerder haar be slag heeft gekregen? Daarvoor zijn hoofdzakelijk twee redenen geweest. In de eerste plaats wa ren er kerken, zolas bijv. bij ons de Gereformeerde Kerken, die wel van harte meewerkten in de In ternationale Zendingsraden, maar niet waren aangesloten bij de oecumene, omdat zij daartegen be- bepaalde bezwaren hadden. Zouden deze kerken, bij samen smelting, uit de zendingsraden moeten gaan Het tweede be zwaar kwam van de Oosters Orthodoxe kerken. Zij wan trouwden die zendingsactiviteiten, omdat zij zagen dat daardoor ook wel eens leden uit hun kerken ver dwenen en overgingen naar ande re kerken. Er is een rapport van de Wereldraad verschenen waarin „proselietenmakerij" werd ver oordeeld. De eer van Christus moet boven alles gaan! Het schijnt dat nadien de Oosters Orthodoxe kerken hun verzet heb ben laten varen. De Wereldraad der Kerken komt bijeen in India, welk land, hoewel het pas sinds 1947 zelfstandig is, zich politiek tot een land van de eerste orde heeft ontwikkeld. Dit India is een voorbeeld hoe in de voorbije tijd de zending haar krachten heeft versnipperd. On der de grote miljoenenbevolking maakt het getal der christenen nog geen 4% uit. Daarvan is de helft Rooms-Katholiek. En de an dere helft? In de 6e eeuw beeft een zekere Cosmas een reis naar Ceylon ge maakt. Hij kwam ter.ug met de mededeling dat hij op dat eiland en in de nabije delen van India christelijke kerken en gemeen schappen had ontdekt, die hun traditie terugvoerden op de apos tel Thomas. In Syrië, waar liij vandaan kwam, wist niemand van hun bestaan iets af. Deze „Tho mas-christenen" zijn er nu nog en hun metropoliet is zelfs een van de voorzitters van de oecu mene. Toen de Engelsen het land be heersten, lag" het open voor alle zending. De anglicanen stichtten er hun eigen kerken. De Denen gingen er zendingswerk beginnen en er kwamen lutherse kerken. De baptisten kwamen er en vormden baptisten-kerken. De presbyterianen bleven niet ach ter, zodat India ook de Presby teriaanse Kerk kent. En zo ging het voort. Heel de verdeeldheid van het protestantisme werd over geplant op India. En dat op nog geen 2% van de bevolking. Ver heugend is dat India, na de laat ste oorlog, aan de wereld het voorbeeld heeft geleverd dat ker ken van geheel verschillende ge aardheid toch kunnen samen gaan, zaa's dat in de Verenigde Kerk van Zuid-India het geval i3 f:eweest. n dit land nu zal de samen smelting van de Internationale Zendingsraad en de Wereldraad der Kerken haar beslag krijgen. Als dit gebeurt, kan het niet an ders of dit moet ook van invloed zijn op de 180 kerken die lid zijn van de oecumene. Mede door het zendingswerk zullen ze naar el kaar toe worden gedreven en zul len ze moeten zoeken naar meer eenheid. Ze zullen dit des te meer doen als ze beseffen dat het niet gaat om de eer van hun eigen kerk, maar om de eer van Chris tus. H. Na de installatierede in de Middel burgse raadzaalantwoordde mr. Drijber, als Middelburgs burgemees ter op de tot hem gerichte toespraak. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21