PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KROESJTSJEW ZOU WILLEN TOEGEVEN „Onderhandelen houdt in concessies doen" Prinses Margarets zoon Burgemeester van Middelburg geïnstalleerd Vandaag.., Suiker een cent goedkoper RUSSISCH MIDDEL TEGEN RADIO-ACTIVITEIT 1 Beeldvorming 204e jaargang - no. 261 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per •week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 18 cent! WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395; Term n. tel. 2116; Zlerikzee, red tel 242o. adm tel. 2094. Toezeggingen tegenover lid Interparlementaire Unie Vrijdagochtend heeft prinses Marga ret van Engeland in het Clarence House in Londen het leven geschon ken aan een zoon. De foto toont een televisie-cameraman temidden van een grote menigte nieuwsgierigen voor de hekken van het Clarence House. De Russische premier, Nikita Kroesjtsjew, zou gisteren te ken nen hebben gegeven dat hij bereid is „concessies te doen" in de onderhandelingen over Berlijn en het Duitse probleem. Kroesjtsjew zou dit gezegd hebben tijdens een gesprek van meer dan een uur met Giuseppe Codacci Pisanelli, een lid van het Italiaanse parlement. Volgens hoge goedingelichte zegslieden had Kroesjtsjew ge zegd: „de Sowjet-Unie wenst onderhandelingen. De internatio nale toestand is thans zeer slecht en het enige wat ons te doen staat is onderhandelen. „Wij moeten onderhandelen, en onderhandelen betekent niet alleen concessies te krijgen, maar ook concessies te doen." Geen tijdlimiet Pisanelli Is verleden maand door de interparlementaire unie In Brussel afgevaardigd om de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie te wij zen op de noodzakelijkheid van on derhandelingen over de Berlynse cri sis. Volgens de zegslieden had Pisanelli Kroesjtsjew gevraagd of hij het on derwerp van het gesprek aan andere leiders mocht doorgeven. Kroesjtsjew antwoordde: „Ja, wat ik gezegd heb zijn myn gevoelens". heeft ter gelegenheid van i js de derde verjaardag van de I kroning van Angelo Guiseppe j H Roncalli tot paus Joannes H XXIII de openbare viering s plaats van diens 80e verjaardag j H (25 november a.s.). S MORGEN .is het 25 jaar geleden, dat I de Belgische schilder, tekenaar i en lithograaf Fons van der Vel- de te Leiden overleed. Illlllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Ponomarenko uit centrale comité van de communistische partij De voormalige Russische ambassa deur in Nederland, Panteleimon Po nomarenko behoort tot de 64 leden van het centrale comité van de com munistische partij wier namen niet meer voorkomen "op de nieuwe lijst van volledige en kandidaat-leden. P.Z.C.-zaterdagnummer „SCHEMERscheepjes" en kleurige klompen zijn de pro- dukten van een industrie in het Zeeuws-Vlaamse Nieuw- Namen. Onze veertiendaagse bedrijfsreportage is er aan go- wijd. Op pagina negen. Verder in dit 24 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3): Kroniek van Zwin tot Zijpe (pag. 6): ..Sehemerscheepjes" sn klompen" (pag. 9); Radio an T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); Letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); Ker ken en maatschappij met feuil leton (pag. 21) en de kinder krant met klanken uit de ether op pagina 23. Kroesjtsjew, aldus de zegslieden, herhaalde hierbij dat hij geen tijd limiet voor de onderhandelingen zou stellen. „wy hebben geen haast", zei hij tot Pisanelli, aldus de zegslieden. Pisanelli deelde de pers mede uat hij vandaag naar Rome zou ver trekken. Vandaar zou hij zich naar Washington, Parijs en Lon den begeven om president Kenne dy, president De Gaulle en pre mier Harold Macmillan te spre ken. Ulbricht De Oostduitse leider Walter Ulbricht heeft gisteren bij zijn terugkomst van liet Russische partijcongres ver klaard dat kortelings gevoerde be sprekingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie „de mogelijk heid van objectieve onderhandelin gen" over Berlyn en de Duitse kwes tie hebben opgeleverd. Ulbricht zei dat zijn delegatie met de Russen over het waagstuk van een Duits vredesverdrag „volledige over eenstemming" had bereikt. Neutraal W.-Berlijn Het voornaamste onderwerp by de onderhandelingen zou volgens hem jn „de vreedzame oplossing van de Westberlynse kwestie door het op- beffen van het bezettingsregime". Volgens waarnemers heeft Ulbricht voor de eerste maal gesproken over een „onafhankelijke en neutrale stad West-Berlijn". Minister Marijnen heeft de netto- prijs van suiker af fabriek met in gang van 6 november 1961 verlaagd van f62,10 tot f61,20 per 100 kg. Dit blijkt uit een beschikking, gepu bliceerd in de Nederlandse Staats courant van gisteren. De prijsverlaging is het gevolg van de het vorig jaar bepaalde lagere suikergarantieprijs voor de verbou wers van suikerbieten van de oogst 1961. Hieruit volgt, aldus deelt het minis terie van landbouw en visserij mee, dat de vrije verbruikersprljs van sui ker met een cent per kilogram kan worden verlaagd. Kapitein Charles Limbrlck, een oud-officier van de Canadese luchtmacht en een deskundige op, het gebied van raketten en radar, heeft tegenover het Canadese persbureau verklaard te geloven, (lat de Russen een middel tegen de gevolgen van radio-activiteit hebben ontwikkeld, dat reeds onder de Russische bevolking zou zijn verspreid. Volgens Limbrick was reeds, vijf jaar geleden bekend, dat de Russen wat betreft het onderzoek naar de biologische gevolgen van radio-actieve besmetting ver op het westen voor lagen. Een door hem niet met name genoemde Europeaan had hem vo rig jaar verteld, dat de Russen er reeds bijna in geslaagd waren een te- genmiddel te ontwikkelen. Rusland kan, aldus de Canadese expert, daar om nog veel meer kernbommen tot ontploffing brengen, het westen ertoe brengen zijn eigen wapens te beproeven, cn gedurende lange tijd de resul taten afwachten. 5 POND, 3 ONS; BLOND HAAR, BLAUWE OGEN CLARENCE HOUSE heeft gis teravond bekendgemaakt dat de zoon die gistermorgen door prinses Margaret, gra vin Snowdon, ter wereld is gebracht, vijf pond en drie ons weegt, en blond baar en blauwe ogen heeft. De toe stand van moeder en kind is goed. De baby, vijfde in de rij van troonop volgers, heeft automatisch de titel burggraaf Linley gekregen. De ge boorte verliep vlot na slechts een kort kraambed. De eerste die het kind zien mocht was de trotse va-, der, earl Snowdon, de onbekende fotograaf van weleer, die op 6 mei 1960 prinses Margaret in West minster Abbey trouwde. Nadat earl Snowdon zyn zoon had gezien, ging hij zijn bevindingen vertellen aan zijn schoonmoeder, koningin-moeder Elizabeth. Samen gingen ze toen de verloskamer bin nen. Enige tyd later werd het kind bezocht door koningin Elizabeth. Communiqué Het communiqué dat buiten Clarence House werd aangebracht, luidde eenvoudig: „Hare koninklijke hoog heid prinses Margaret, gravin Snowdon, heeft vandaag om kwart voor twaalf het leVen geschonken aan een zoon. Moeder en kind wa ren wel". Het communiqué was ondertekend door de artsen John Peel, Vernon F. Hall, John Weir, en Evans. De zelfde ploeg dokters assisteerde op 19 februari 1960 koningin Eliza beth, toen de vorstin beviel van prins Andrew. Het nieuws van de voorspoedige ge boorte werd telefonisch doorgege ven aan de koningin, door haar moeder koningin-moeder Eliza beth. Op deze wijze werden ook Sremier Macmillan, minister van innenlandse zaken Butler en de aartsbisschop van Canterbury dr. Ramsey, verwittigd. Hierna volgde de aankondiging voor het publiek. Opluchting Prins Philip, gemaal van koningin Elizabeth en nieuwbakken oom, ontving het nieuws in Leeds, waar hij de opening van een ziekenin- richting verrichtte. „Heerlijk", zei hij, „wat een opluchting voor alles en allen". De jonge vader, die zijn vrouw voor en na de geboorte van zyn zoon in de bloemen, waaronder rozen over heersten, had gezet, drukte zyn grote blijdschap over de gebeurte nis uit. VRIENDEN VAN MR. J. DRUBER: „HOKVAST MAN" Sloe- en Veerse-Meerontwikkeling belangrijkste vraagstukken MIDDELBURG HEEFT na een „burgemeesterloos" tijdperk van zeven maanden weer een nieuwe eerste burger. Tijdens een bijzondere raadsvergadering, die vrijdag in de burgerzaal van het stadhuis in aanwezigheid van een zeer druk bezette „publie ke tribune" van honderden genodigden gehouden werd, is rar. J. Drijber tot maandag bovendien nog wethouder van Leiden tot burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad geïnstalleerd. De installatie geschiedde door loco-burgemeester A. J. Berenpas, die evenals andere sprekers ziju vreugde kenbaar maakte over de komst van mr. Drijber naar Middelburg, cn die tevens hoopte, dat de nieuwe burgemeester niet zo snel als zijn voor gangers de voorzittershamer weer zal overdragen. Wat dit be treft kregen de hoofdstedelingen bemoedigende woorden te horen van mr. Drijbers meegekomen Leïdse vrienden, die de burgemeester kenschetsten als een „hokvast" man, zodat de heer Berenpas zijn routine, opgedaan bij liet installeren van burgemeesters, gerust enige tijd „op stal" kan zetten.... VVWVAA/VWVA^/WVWWVVVV Behalve een groot aantal Zeeuwse autoriteiten was een groep Leidena- ren naar Middelburg gekomen om getuige te zijn van de installatie van mi'. Drijber. Onder dit gezelschap be vonden zich onder meer de loco-bur gemeester van Leiden, de heer J. C. van Schaik, de wethouders M. S. Stolp en S. Meuken, alsmede de ge meentesecretaris, mr. J. Bool. Voorts waren aanwezig de ouders van mr. Drijber cn de echtgenote van Leidens burgemeester, jhr. mr. Th. van Kin schot, alsmede de burgemeester van Middelburgs sportuitwisselingsstad Folkestone, mayor G. Alderidge. De burgemeester en zijn echtgenote werden aan het begin van de zitting binnengeleid door de „commissie van in- en uitgeleide", gevormd door me vrouw M. van Loo-van Loo en de heer A. J. Schot. Wethouder A. J. Berenpas wees er in zijn welkomsttoespraak op, dat Mid delburg reikhalzend naar deze be noeming heeft uitgezien, waai'bij het geduld wel zeer op de proef werd gesteld. „Het schijnt dat de voorbe reiding tot de benoeming van een burgemeester voor Middelburg zeer Veel tijd vergt", aldus de heer Be renpas. „Bij uw voorganger, burge meester mr. Joh. de Widt, duurde het ruim zeven maanden en voor de benoeming van diens voorganger, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, had men eveneens zeven maanden nodig. Wethouder Berenpas zei te hopen, dat Middelburg mr. Drijber lange tijd als zyn eerste burger mag behouden. Vervolgens gaf «o heer Berenpas een uitvoerig overzicht van de pro blemen en plannen, waarmee de nieuwe burgemeester te maken krygt in Middelburg als centrumge meente van een groot gebied. Hy stipte daarbij eerst de huisvesting aan: bij de benoeming van burge meester De Widt, aldus releveerde do heer Berenpas, stonden 681 wo ningzoekenden ingeschreven, thans zijn het er 934, waarvan 275 die bui ten Middelburg wonen, maar in de stad hun werk hebben. „U ziet het probleem wordt groter, de oplossing moeilijker, vooral wanneer men aan een groeiende gemeente slechts 36 woningwetwoningen toewijst", aldus de wethouder. Plannen De heer Berenpas ging verder in op de plannen van gemeentebedrijven, enkele grote objecten in de sfeer van gemeentewerken (nieuwe reinigings garage, een kantoor voor gemeente werken, rioolafvoer naar de Wester- schelde, brandweerkazerne en een nieuw politiebureau). Ook legde hij de nadruk op Middelburg als onder- wyscentrum. Hij bepleitte steun van de overheid bij Middelburgs taak als cultureel centrum (Deltamuseum, museumstichting, schouwburgplan nen), en wees op de adviserende en organiserende taak van de straks in de hoofdstad op te richten sport stichting. Een volgend probleem, waarop de heer Berenpas nader inging, was de sanering. Daarbij bepaalde hij zich tot het verkeer (nieuwe bruggen), de gemeentelijke herindeling, uitbrei dingsplannen en structuurplan, drie zaken, die grotendeels samenhangen met de verwezenlijking van het Sloe- plan. In dit. verband betoogde de beer Be- CZie slot pag. 5 kol. 1) In deze dagen van spanning is het belangwekkend zich te bezinnen op de vraag hoe in de westeiyke wereld de mens zich een beeld vormt van de situatie rondom hem. Er staan hem voor deze beeldvorming allerlei middelen ten dienste; krant, radio, televisie, bioscoopjournaal, om er enkele te noemen. Door deze me dia neemt hij kennis van datgene wat er in de wereld gebeurt en zij dus beïnvloeden in sterke mate zijn beeldvorming. Maar ook de media staan op hun beurt weer bloot aan bepaalde beïnvloedingsfactorenzij, die aan deze communicatiemedia werkzaam zijn, de journalisten dus, zweven immers niet ergens boven de samenleving om een absoluut- geldig oordeel te kunnen formuleren, maar zijn integendeel opgenomen in een maatschappelijk bestel en onder gaan daarby als iedereen bepaalde wisselwerkingen. En al zijn journa listen getraind in het waarnemen van feiten en gebeurtenissen, deze wisselwerkingen zyn niet uit te slui ten, evenmin als de achtergronden, van waaruit zij een keuze uit het nieuws maken of hun commentaren schryven. Het is menen wij goed dit alles scherp voor ogen te stellen, wanneer men als krante lezer, radioluisteraar of televisiekij ker een eindpunt in de beeldvorming is. Met andere woorden: van hem wordt een kritische instelling ver langd. Wij brengen dit punt ter sprake naar aanleiding van een artikel in de New York Times van eind vorige maand, waarin James Reston een aantal aspecten van westerse be richtgeving kritisch onder de loep neemt. Hij betoogt daarbij, dat een combinatie van loslippigheid in Washington en slechte journalistiek in sommige delen van Europa de Duitse crisis ernstiger doet voorko men dan zij is. „Als een willekeu rige Amerikaan op een cocktail-party uiteenzet hoe hij de kwestie-Berlijn wil oplossen, wordt dit vrijwel zeker twee dagen later in het te Hamburg verschijnende blad „Die Welt" gepu bliceerd als het laatste woord van het Witte Huis. Als generaal Clay op een andere cocktailparty in Ber lijn de Duitsers vraagt wat zij zelf bereid zyn te doen om een oplossing voor het Duitse probleem te vinden, wordt dit tot een internationaal in cident opgeblazen dat de westelijke kanselarijen dagenlang bezighoudt. Er is in de westelyke hoofdsteden een soort krantenoorlog aan ae gang, die alleen maar van belang is omdat de autoriteiten in Bonn alles serieus nemen en him vertegenwoordigers in Washington dwingen hetzelfde te doen". Aldus James Reston, die er nog aan toevoegt, dat het resultaat van dit alles een toeneming met zich brengt van bezorgdheid en wantrou wen in de Bondsrepubliek, alsmede een dreigende herleving van de poli tieke verdeeldheid in de Verenigde Staten ten aanzien van de Duitse kwestie. Uit de praktijk van alle dag vindt men hier dus enkele voorbeelden die de aanvang van ons betoog duidelijk illustreren. Journalisten uit West-Duitsland bekijken op dit ogen blik inderdaad met grote argwaan elke uitlatihg uit en rond het Witte Huis, ten einde de eerste tekenen van een eventuele verandering in de Ame rikaanse politiek inzake Duitsland woedend te kunnen signaleren. Hun achtergrond die óók die van Bonn is! is de Duitse situatie: Berlijn. Oost-Duitsland, de Oder-Neissegrens en hun eigen opvattingen daarover, die zij onaantastbaar achten. Maar een dergelijke gespannenheid plus het optreden van schrikreacties in de pu bliciteitsmedia en bij regeringen na bij wijze van spreken elke cocktail party in Berlijn of in Washington oefenen onvermydelyk invloed uit op de beeldvorming in het westen. Het beeld wordt in een bepaald perspec tief geplaatst en vergroot de onlust gevoelens bij diegenen, bij wie uit eindelijk de beeldvorming plaats heeft. En wij herhalen: van hem wordt een kritische instelling ver langd. James Reston wijst er tevens op, dat de Verenigde Staten pas een duidelylte koers kunnen varen rond de Duitse kwestie als in Bonn een nieuwe regering zetelt. En dan nog wordt het een zaak, die veel „ge duld en vertrouwen van beide zijden zal vergen". En voorts: „Het is hier voor niet bevorderlijk als Bonn een zenuwinzinking krijgt telkens wan neer een praatzieke ambtenaar in Washington een ademloze journalist ontmoet". Reston slaat hier de spijker zeker op de kop, maar toch vergeet hij één ding: in de beeldvorming van de westerse mens krijgt de Russi sche heer Kroesjtsjew zo langzamer hand de trekken van een roekeloze doch vastberaden speler, die de ene rake zet na de andere pleegt zonder dat de andere partij tot effectieve tegenzetten komt. Het is overigens een beeld, waarvan de juistheid geenszins vaststaat, maar dat in elk geval door de Russische staatsman wordt gewenst! Dat past In zijn inti- midatiepolitiek. In elk geval: mede door deze beeldvorming ontstaan on zekerheidsgevoelens, die weer een wisselwerking opleveren met de com municatiemedia. En wij vragen ons af of dit speciale aspect van de koude oorlog in het westen wel helemaal begrepen wordt. Zij, die in deze sec toren verantwoordelijkheden dragen, zullen zich in elk geval voortdurend moeten bezinnen op de vraag of de beeldvorming in het westen wel met de werkelijkheid parallel loopt. Dat voorkomt wellicht „zenuwinzinkin gen" om met James Reston te spre ken. Enige discipline zou in elk ge val niet misplaatsl zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1