Wereldraad van Kerken naar een niet-christelijk land DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer HET JASON-MYSTERIE maatschappij MEUWSEN SORRY WEES CONCURRENT 0NA MET GEVOELIGE CIJFERS TERUG 1feekie$si Jjood wil! ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961. PROVINCIALE ZEETJW SF COURANT 21 de JEZUS CHRISTUS, LICHT DER WERELD" Zondag 19 november bestemd voor voorbede Een twaalftal Nederlanders, afgevaardigden van kerken die zijn aangesloten bij de Oecumenische raad van Ker ken in Nederland, zal de der de assemblee van de wereld raad van kerken, die in New Delhi wordt gehouden van 18 november tot 6 december, bijwonen. De belangrijkste punten voor deze grote ver gadering zijn: de handeling van de ver nieuwde basisformule, de „grondwet" van de wereld raad, de toetreding van de oos- ters-orthodoe kerk van Rus land tot de wereldraad, het opgaan van de interna tionale zendingsraad in de wereldraad van kerken. Prof. dr. H. Berkhof merkte op een persconferentie in Utrecht over de basis-formule van de we reldraad op. dat hij het niet uit gesloten acht dat de assemblee een beslissing over deze formule zal uitstellen. Daarmee liet prof. Berkhof, die voorts meende een theologisch spiegelgevecht over deze materie te verwachten een geheel nieuw geluid horen, want algemeen wordt aangeno men dat de assemblee met de for mule zal akkoord gaan, hoewel ervan bepaalde kerkelijke groe peringen bezwaren tegen de nieu we vorm van de formule zijn gerezen. Moedige stap De secretaris-generaal van de hervormde synode, dr. E. Emmen, merkte ten aanzien van de toe treding van de Russisch-orthodo- xe kerk op, dat het door de pa triarch van Moskou tot de wereld raad gerichte verzoek zeker onder de huidige omstandigheden van grote moed getuigt. Er zijn in Rusland al heel wat Kérken gesloten en de aanvallen van de anti-religieuze beweging doren onverminderd voort. Uit de motivering van het Russische verzoek blijkt dat de oosters- orthodoxe kerk ernstig van plan is zich te geven voor alle pro blemen waar de wereldraad zich mee bezighoudt. Dr. Emmen noemde toetreding van deze kerk die hunkert naar verlossing uit een groot isolement, een belang rijke versterking van de oosterse orthodoxie. De juiste omvang van de Russi sche kerk kent men niet. Wel weet men dat er omstreeks 30.000 priesters in omstreeks 20.000 gemeenten meest grote werkzaam zijn. Plaats van Israël Tijdens de vorige assemblee, de tweede, die in Evanston (Ameri ka) werd ghuoden, heeft men zich beziggehouden met een nieuwe theologische bezinning in oecu menische kring over de plaats van het volk van Israel. De Europese kerken gaven de joden nog steeds de bijbelse, speciale plaats van het uitverkoren volk van God. De Amerikaanse en de kerken uit de Arabische wereld stel den dat de kerk in de plaats van het volk van Abraham, Isaac en Jakob is gekomen. De kloof die tussen Europa en Amerika over dit punt bestond, is iets smaller geworden, zo vertelde prof. Berk hof, maar die tussen de Arabi sche kerken en Europa beslist niet. Niet christelijk land De eerste assemblee werd in Am sterdam gehouden in 1948, de tweede in Evanston in 1954 en de derde vindt nu plaats voor het eerst in een niet-christe lijk land. Dit brengt speciale pro blemen met zich, waarmee men lang tevoren rekening is gaan houden. Weliswaar is de intelli- gentia in het Hindoeïstische India zeer tolerant, maar toch niet ver der dan tot de grens vanwaar het christelijk geloof zichzelf wil zijn. Met de gevoeligheden van de gro te godsdiensten in India houdt men zeer goed rekening en de mo derne Indiase mentaliteit is uit gebreid bestudeerd, zodat de deel nemers aan de assemblee kunnen weten hoe de woorden die zij spre ken, zullen worden opgevat door de Indiërs. Als thema van de con ferentie is zeer bewust daarom ook niet het wellicht de Indiër enigszins imperialistisch (koloni alistisch) in de oren klinkende „Jezus Christus is de heer der wereld" of „Jezus Christus is de weg" gekozen, maar het meer „neutraal" aandoende „Jezus Christus, het licht der wereld". In totaal zullen 1500 mensen de assemblee bijwonen. Hiervan zijn er 625 afgevaardigden van de kerken. De anderen zijn adviseurs en waarnemers van kerken die feen lid van de wereldraad zijn. an de Nederlands Hervormde Kerk gaan vijf mensen naar In dia, van de Doopsgezinde Broe derschap twee, evenals van de Re monstrantse Broederschap, terwijl er van de Lutherse Kerk een gaat. Voorts een afgevaardigde namens de nationaal oecumenische raad. De Gereformeerde Kerken, die geen lid zijn, sturen twee waar nemers en namens de Rooms-Ka- tholieke Kerk (centraal vanuit Rome) zullen vijf waarnemers aanwezig zijn, onder wie een Ne derlander. Diep besef Reeds lange tijd wordt in vrijwel alle aaneengesloten kerken in Ne derland aandacht aan de komen de conferentie besteed. Gebleken is, aldus prof. dr. W. F. Dank baar, de voorzitter van de oecume nische raad, dat de oecumenische gedachte en het besef van het be lang van de assemblee bij de ge meenten dieper is doorgedrongen dan wij dachten. In Nederland zullen ter voorbe reiding en ter ondersteuning van de assemblee tal van kerkdiensten worden belegd. De initiatieven hiervoor gaan uit van de plaatse lijk oecumenische raden. De Her vormde synode heeft voor zondag 19 november de kerken tot gebed voor de assemblee opgeroepen. In Zwitsérland heeft de Rooms- Katholieke Kerk geen lid van de wereldraad, zoals men weet eveneens tot gebed voor de assem blee en de oecumenen opgeroepen. Sjeik van Bahrein overleden De vorst van Bahrein, sjeik Soelman bin Hamad al Chalifa, is in de nacht van woensdag op donderdag in zijn paleis Terifaa op 67-jarige leeftijd overleden. Hij regeerde sedert 6 april 1942 over ziin rijk, dat bestaat uit een aantal eilanden met een oppervlakte van nog geen 60.000 hectare in de Perzische 5oif. Aangenomen wordt dat sjeik Isa bin Soelman al Chalifa, die in 1933 is geboren, de overleden vorst zal op volgen. Advertentie) te kust en te keur Wol met ingeweven zijde in de zo gevraagde donkere dessins en uni-tinten. Ook mohair en prachtige lambs- gjj wool, vanaf 5.90. kunt u uitstekend terecht! iJÈïSijrJas WALSTRAAT 66. VLISSINGEN Eis tot nationalisatie Shell-bedrijf Tjepoe Een delegatie van dc Indonesische economische nationale planraad heeft de eis van de vakbeweging tot na tionalisatie van de Shell-raffinaderiJ in Tjepoe gesteund Arbeiders in de olie-industrie protes teerden er kort geleden bfl de rege ring tegen dat de maatschappij haar materieel in Tjepoe verwijderde en dat zij van plan was de installatie geheel te ontruimen. De regering verbood elke verdere actie door de maatschappij en zond een delegatie van de planraad naar Tjepoe. De delegatie overhandigde daarna een schriftelijke verklaring aan de provinciale autoriteiten. Zij steunde het standpunt van de vak bond dat de raffinaderij in Tjepoe moet worden genationaliseerd met dien verstande dat aan de eigenaars schadevergoeding moet worden bc- taald. Kwart miljoen voor Hemava Dat de vereniging Hemava voor pro paganda kinderbescherming te Amersfoort zich in een steeds toe nemende medewerking mag verheu gen, is gebleken nu voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging de ontvangsten uit de kinder-busjes- actie van één jaar de kwart miljoen gilden overschreden, it geld werd bijeengebracht door een contributie-actie in Nederland, waaraan ongeveer negenduizend kin deren deelnemen. Het is bestemd voor het werk van de Heldring stichtingen te Zetten, van de Mar tha stichting te Alphen aan de Rijn en van de stichting Valkenheide te Maarsbergen. KERKNIEUWS NED. IIERV. KERK. Beroepen te Den Haag D. A. Caze- mier te Zwartemeer. Beroepen te Huizum J. A. Labrie te Oosterwolde; aangenomen naar Per nis L. Emmerzaal te Zwijndrecht; naar Apeldoorn W. van Hogevest te Nieuw-Leusen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zaandam D. H, Bor- gers te Hoogeveen; examens: de classis Amsterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heren E. P. Bosma en P. Gilhuis, beiden te Amsterdam en kandidaat aan de V.U., van wie laatst genoemde terstond beroepbaar is. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Bilthoven H. van Om men te Oud- Loosdrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN. Eëdankt voor Vineland (Ontario, Ca nada) W. de Joode te 's-Gravenhage- Zuid. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te Edam-Monnikendam- Middelie R. Hofman te Heerenveen. ZEEUWSE T AFELTENNISCOMPET IT IE Big Smash handhaafde zich gemakkelijk tegen P.T.T.: 10-0 In de le klas van de Zeeuwse tafel- tenniscompetitie viel één van de lei dende teams af, namelijk Ona, dat met 91 klop kreeg van Sorry. Met Sorry kwam ook Will van Zoeten gelijk met Sla Raak aan de top door een 82 zege op Sla Raak n. Drie ploegen leiden nu met de volle winst uit drie wedstrijden. Ona compen seerde het verlies tegen Sorry met een 82 overwinning op Advendo, dat daarentegen met 82 van Will van Zoelen II won. Wilno incasseer de de derde nederlaag en dat bete kende voor het team van Sint Aloy- sius de eerste winstpunten (46). Een knappe prestatie van de mannen uit Graauw. De stand is nu: Sorry W. van Zoelen Sla Raak Ona Advendo Sorry n St. Aloysius Wilno W. van Zoelen n Sla Raak H 3 3 0 0 6 25- 5 3 3 0 0 6 24- 6 3 3 0 0 6 22- 8 4 3 0 1 6 33-17 4 2 0 2 4 19-21 2 1 0 1 2 9 -11 3 10 2 2 10-20 3 0 0 3 0 12-18 3 0 0 3 0 8 -22 4 0 0 4 4 8 -32 In de 2e klas moest Wilno m de eer ste nederlaag incasseren en wel te gen Spirit, dat met 82 won. P.Z. E.M. II verloor met 73 van Will van Zoelen III, waardoor de stand geworden is: Branding 2 2 0 0 4 16 -4 Wilno II 2 2 0 0 4 16- 4 Spirit 2 2 0 0 4 14 -6 Wilno III 3 2 0 J4 16-14 P.Z.E.M. 2 1 0 1 2 13- 7 Ona II 2 1 0 1 2 12- 8 (Advertentie) Will Gij Onderwijzer worden? Er is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzers. Wij raden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Tel. 45432 Onderwljzersakte(Eerste en2e Leerkring) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd correspondent en V.T.H.-dlploma, Gymnasium en MULO A en B. 1936. Langzaam zweefde de Argol over de branding van de vreemde kust het land binnen. Het terrein was heuvelachtig, geleidelijk ho ger oplopend naar het bin nenland, waar het blauw groen van een soort oer woud zichtbaar was. Het noodsignaal ging plotseling over in een snel staccato, hetgeen erop duidde dat het schip zich ongeveer recht boven de zenders moest be vinden. Daar beneden was echter geen spoor van de Shastarschepen te ontdek ken. Voor zover het oog reikte werden de kustheuvels overdekt door een merkwaardig soort mos van een fondant- rose tinte. Geen plant of rotsblok stak eruit te voorschijn en slechts hier en daar duidden enkele bulten op oneffenheden van het terrein onder die mosdeken. Opeens wenkte piloot Storm zijn vriend Solon naar het venster. „Kijk eens naar die twee heuveltjes, daar! Vind je niet dat hun vorm veel overeenkomst heeft met een Shastarschotel Zou het kunnen dat de twee schepen overwoekerd zijn door dat rose spul?!" Solon knikte. „Je hebt geloof ik gelijk, Arend!" sprak hij en zich snel tot zijn luitenant wendend: „Laat het schip zak ken tot tweehonderd voet, Gorda, en houdt het stationair!" V.S.V. 3 10 2 2 13-17 W. van Zoelen 111 4 1 0 3 2 15-25 P.Z.E.M. II 4 0 0 4 0 5 -35 In de 3ë klas handhaafde Big Smash zich gemakkelijk met een 100 ze ge op P.T.T., dat daarmee tevens dc eerste nederlaag incasseerde. St. Aloysius II klom naar de 2e plaats door twee 82 overwinningen, op Ona m en Spirit II. Ona III speelde verder gelijk tegen Will van Zoelen IV, terwijl Advendo II met 64 van S.S.V.V. won. Big Smash 4 4 0 0 8 33- 7 St. Aloysius n 3 2 1 0 5 21- 9 W. van Zoeien IV 3 .1 2 0 4 19-11 Advendo II P.T.T. S.S.V.V. Ona III S.S.V.V. H Spirit II Luctor 4 12 14 19-21 3 1113 11-19 3 1 0 2 2 15-15 3 0 2 1 2 12-18 100101-9 2 0 0 2 0 5 -15 2 0 0 2 0 4 -16 Gevoelig verlies In de 4e klas A moest Vikings een fevoelig verlies noteren tegen Big mash II. Big Smash IV won met 7 3 van Sorry IV, St. Aloysius II Spirit III Vikings Wilno IV Big Smash II Big Smash IV Sorry IV 2 2 0 0 4 20- 0 2 2 0 0 4 17-3 2 1 0 1 2 11- 9 2 1 0 1 2 9 -11 2 1 0 1 2 8 -12 3 1 0 2 2 8 -22 3 0 0 3 0 7 -23 In de 4e klas B behaalde Sint Aloy sius IV een 100 zege op Spirit IV, won Waco met 91 van V.S.V. II en -verloor Big Smash III met 6i van Sorry III. St. Aloysius IV Waco Sorry III Big Smash III W. van Zoelen V Spirit IV V.S.V. H 3 3 0 0 6 28- 2 2 2 0 0 4 16- 4 2 1 1 0 3 11- 9 3 1113 19-11 2 0 1 1 1 7 -13 3 0 1 2 1 8 -22 3 0 0 3 0 1 -29 De Zuidafrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Albert Loet- hoeli, behoeft niets van het geld dat aan deze onderscheiding is verbonden, aan de Zuidafrikaanse belastingen af te dragen, zo heeft een Zuidafrikaanse belastingdes kundige meegedeeld. Het bedrag is niet belastbaar omdat het verleend wordt als onderscheiding en niet als beloning voor bewezen diensten. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED 1 met versterkte middensector Effit&et fabrieken Zevenbergen i FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE 51 Hij zweeg even, zag haar van hem af gewend gelaat en ging toen bijna sme kend voort„Ik weet wat jc denkt, Shirley. Die twee brieven zijn alles wat er rest van een historie tussen twee mensen die bij 't begin ervan al wisten dat ze niet lang kon duren; een historie waarvan soms alleen de her innering, soms ook een brief, over blijft. Een brief, waardoor misschien het levensgeluk van verscheidene mensen op het spel zou worden gezet als hij later aan het licht kwam. Wel nu, dat was met deze twee het geval en daarom ben ik blij, dat ik hier ben gekomen." ..Maar ook en vooral omdat ik zo doende jou heb leren kennen en daar mee iets dat ik voor mij onbestaan baar had geacht. Ik ben geen jongen, die ten prooi is aan morgen weer ver geten strovuurtjes en ik besef, dat er tussen ons iets bestaat, dat ik nooit met iemand anders heb gedeeld. Afge zien van al het ander was dit de gro te gebeurtenis in mijn leven. En wat de naaste toekomst ons ook brengt, dat ene staat als 'n paal boven water: In deze laatste uren heb ik een gevoel, een liefde leren kennen, die ik zonder jou nimmer meer zal beleven. Dit is de ene, de enige liefde... die zich nooit zal herhalen als ik jou moet missen." Het trage geronk van 't schip in de verte drong als 't tikken van een oude versleten klok tot hen door. „Drommelse kerelriep ze plotse ling. „Ik wilde dat het allemaal waar was „Dat Is het," zei hij eenvoudig. Ze wendde zich af, want hij was ge vaarlijk, vond ze; gevaarlijker dan dat huis onderaan de heuvel. Eens klaps kreeg ze een bijna onweerstaan bare aandrang tot lachen. „Luister," sprak ze. „Als het erop aankomt met Vicky af te rekenen, kan ik dat beter doen dan jij. Ik ga met je mee naar beneden... of ik ga Nu moest ook Jason lachen. „Be dankt," zei hij nog steeds de schaduw van het bos in 't oog houdend, „dan behoeven we, meen ik, er niet verder over te praten." „Helemaal niet," beaamde ze, in het rond ziende. „Dit geweer is te groot," liet ze er, schijnbaar zonder enige sa menhang opvolgen. „Je bedoelt, dat het te zwaar is," zei hij. „In elk geval deugt het niet op enige afstand. Leg het maar neer. Ik zal wel zorgén, dat Grange het terug- Ze (feponeerde 't wapen bij een groep hoogopgaande varens in de buurt van het pad, waar ze het gemakkelijk kon terugvinden. Jason deed plotseling 'n stap omlaag en tuurde scherp in de richting van het bos. „Zie je haar vroeg Shirley. „Er is nu iemand in het bos," ant woordde hij, „maar ik zie geen bewe ging, alleen maar 'n gestalte. Kijk ook eens Ze voelde zijn trillende vingers op haar arm toen hij haar dicht naar zicli toe trok opdat ze de richting van zijn wijsvinger zou kunnen volgen. „Ja, zei Shirley na een ogenblik, „ik kan goed in de verte zien. Er is inder daad iemand wacht blijkbaar op iets." Jason liet haar los en ging wat opzij. Ze voelde het als een teleurstelling, maar onderdrukte die gewaarwording en spande zich in om nog beter het bos te zien. „Zou het Vicky zijn vroeg Jason. „Het is Vicky." „In het huis is niemand anders ten zij die drie kerels zijn teruggekeerd. Maar op hen zou ze zeker niet in het bos staan wachten." „Neen. maar Willard Keep dan „Waarom zou ze daar op hem wach ten „Ik weet het niet." antwoordde Shir ley. „Misschien als deel van de een of andere gemene streek. Vicky is in een gevaarlijke stemming, want ze is niet meer zeker van zichzelf." „Wat bedoel je vroeg hij, haar scherp aankijkend. „Alles is voor haar misgelopen," zette Shirley uiteen. „En dat bevalt haar allerminst. Ze was gewend, te heersen, maar vandaag heeft ze de kans niet gekregen, want alles wat ze geordon neerd had is verkeerd uitgepakt. Toen we een poosje geleden hierheen liepen heeft ze op allerlei maniertjes ge tracht me af te leiden, me driftig te maken, op te winden enzovoort, maar 't lukte haar slecht. Ze kon me tegen jou hebben opgestookt, maar ze deed het te plotseling en ging er niet lang genoeg op door. Nu is ze buiten zich zelf, aaar zit hem de kneep. Ze voelt dat het bijna tijd is om drastisch op te treden." „Geloof je dat ze zich aan mijn af spraak zal houden?" vroeg Jason snel. „Neen. Misschien zou ze het gedaan hebben voor ik haar hierheen bracht, maar nu doet ze het zeker niet. Niet jij, maar zij zal weggaan. Dat is al thans haar bedoeling. „En Keep Ze keek hem ietwat verbaasd aan. „Waarom zeg je dat zo „Ik weet het niet," verzekerde hij. „Maar ze heeft Norway ook doodge schoten om hem uit de weg te ruimen en hij was wat je noemt naar beste vriend." .,Dat zal wel," gaf Shirley na een ogenblik zwijgens toe. „Daardoor is hij in haar spionagezwendel terecht gekomen. Ze had hem er bij gehaald en vertrouwde hem precies zover als ze hem zag. Daar had ze gelijk in want hij was niet flink genoeg om het uit te houden. Kijk," ging Jason voort, terwijl hij andermaal ae hand ophief, „ze gaat verder omlaag." Zc bleven een ogenblikje, om de holte heen, toezien. „Ze zal ons hebben opgemerkt," zei hij hoofdschuddend: „Neen, dat kan ze niet, tenzij ze een zoeklicht bij zich heeft. De maan beschijnt ons enkel van opzij. Hier in deze kuil is het te donker voor haar." Hij wendde zich weer tot Shirley en stak zijn hoofd op om naar het motor geronk van de naderende boot te luis teren. „Je gelooft, dat ze er vandoor gaat," zei hij, het voorhoofd fronsend. „Als dat zo is, heeft ze de brieven bij zich cn keert ze helemaal niet naar huis terug. O," riep hij, de vuisten in zijn zakken ballend, „ze is niet van plan me nog eens te zien, maar ze houdt me slechts voor Jason, een avonturier. Ze weet absoluut niet waarnaar ik zoek." „Wat zou het voor haar waard zijn, als die inlichtingen over 't vliegtuig juist waren „Een heleboel geld voor een poosje," grinnikte Jason. ,,'t Zou een blikopen- ner in de geheime bus van de vlieg tuigindustrie zijn. Ik zou, begrijp je wel, als slachtoffer fungeren en haar geven wat ze wenste. Als je eenmaal met geven begint, kun je niet meer ophouden. En als ik zwak werd en E robeerde me eraan te onttrekken, ad ze als laatste hulpmiddel nog die brieven." „Dus het zou voor haar de moeite waard zijn om ermee vandoor te gaan „Ja," zei hij, andermaal knikkend en de blik op het bos gevestigd. „Ze zou een mooi oaantje krijgen, waar ze ook heenging." Shirley deed een stap naar het pad. „Ze zal die brieven nu bij zich heb ben," zei ze. „We moeten er heen." „Jawel," gaf hij een tikje spottend toe, „maar we moeten ook de hand op haar leggen. Naderbij komen is r:et voldoende, vergeet dat niet. We moe ten haar in onze macht krijgen en dus mag ze'ons niet zien aankomen." Shirley keek het pad af en zag toen Jason vragend aan. „Er is maar één weg," zei deze. „Door de struiken langs de rotsen omlaag... Zou je dat kunnen denk je Ze knikte onmiddellijk, ofschoon ze graag haar ogen had gesloten en zelfs ae gedachte aan de duizelingwekken de Hoogte boven het water uitgeban nen, maar Jason zou dat immers heb ben bemerkt omdat hij haar gade sloeg. „Ja, antwoordde ze. „Ik volg je." Hij wendde zich naar het pad en keek toen achterom. „Niet uitglijden," waarschuwde hij. „Geef mij je das," zei ze. „Misschien valt anders mijn haar in mijn ogen." (Wordt vervolgd)i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13