lant bollen nu Nieuwe school voor Thoolse kleuters Een keer uit M kooitje! "Uit... Goed voor u! ZEEUWSE GEMEENTEN ACTIEF MET UITBREIDINGSPLANNEN JUBILERENDE FA. VAN LIERE RECIPIEERDE IN GOES EERSTE PAAL VOOR GOESE Stop de lente in de grond PROVINCIALE ZEEUWSE C OU P. AN T VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 MODERN TWEEKLASSIG GEBOUW Mej. M. de Jonge verrichtte officiële opening Mejuffrouw M. J. dé Jonge, inspec- trice van liét kleuteronderwijs te Middelburg heeft woensdagmiddag in Tholen de nieuwe christelijke kleuterschool aan de Oudelaudse Poort officieel geopend. De 5-jarige kleuters Marleentje Loof en Henk Duinkerken, mochten de inspectrice een kleurige kartonnen sleutel aan bieden, waarin de nieuwe sleutel voor het nieuwe gebouw was verbor gen. Tevoren had burgemeester inr. A. J. v. d. Hoeven van Tholen de Neder landse driekleur al gehesen, zodat het geheel een feestelijke aanblik bood. Een groot gezelschap van genodig den nam vervolgens een kijkje in de nieuwe schóól, een modern ingericht twéekiassig gebouw, dat omstreeks f 110.000 heeft gekost. De school heeft in totaal een opper vlak van 220 m2) waarbij nog komt een speelruimte rondom het gebouw. Elk lokaal, waarin in totaal 46 kin deren zijn ondergebracht, heeft een poppenhoek, een muziekhoek, een blókkenhoek, een (uitgebouwde) „natte" hoek en een speelhoek. De kunstschilder K. Wit uit Bilt- hoven vervaardigde voor beide lo kalen een kleurige wandschilde ring. Rond de kleuterschool lig gen een overdekte zandbak met aansluitend een pergola en een speelvijver. Er is voorts nog een speelweide voor de kleuters. Bijeenkomst 3n hotel ..Hof van Holland" werd in een speciale vergadering van het schoolbestuur uitvoerig over de ope ning van de nieuwe school gepraat. De héér T. Dijkslag opende de bij eenkomst als voorzitter van het be stuur der christelijke school, waarin de hervormde, gereformeerde, chr. gereformeerde kerk en de Gerefor meerde gemeente samenwerken. Hij verwelkomde onder meer burge meester mr. A, J. v. d. Hoeven en de wethouders H. Jansen en J. M. Ber- reVoets, de gemeentesecretaris, de heer V. Laban, de inspêctrice van het kleuteronderwijs mejuffrouw M. J. de Jonge, de ontwerper van de school, de heer J. Jobse uit Vlissln- gon, de oud-onderwijzeres mevrouw M. Vijfwinkel-Jansen, het oud-be stuurslid ds. H. van Leeuwen uit Arnhem, de schoolarts dr. A. J. Schilstra uit Zierikzee, de heer N. Verboon, waarnemend directeur van de christelijke kweekschool in Mid delburg, mej. Pr. Wisse, praktijkle- rares aan die school, het onderwij zend personeel van de kleuterschool, alsmede afgevaardigden van de di verse kerkeraden en van de chr .-na tionale en van de algemene kleuter schóól in Tholen. De heer Dijkslag memoreerde de historie van de school, die in 1948 met 81 leerlingen begon in een oud gebouw aan de Oudelandse poort. Dertig december 1960 werd de bouw van de nieuwe kleuter school aanbesteed, waarvan de voorzitter hoopte, dat het een ge bouw van „licht en levensvreug de" zou zijn. Mejuffrouw De Jonge wenste hierna het schoolbestuur geluk met de nieuwe school. Zij zei on der meer, dat het onderwijs aan de kleuters en de omgeving, waarin dit wordt gegeven de laatste jaren een belangrijke mo dernisering heeft ondergaan. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het schoolgebouw, vóór de openingsplechtigheid. Weer terug in het „Hof van Hol land" feliciteerde ala eerste burge meester mr. A. J. v. d. Hoeven van Marleentje Loof en Henk Duinker ken boden mejuffrouw M. J. de Jon ge, inspectrice voor het kleuteronder wijsde sleutel aan, waarmee deze donderdag de officiële opening van de chr. kleuterschool in Tholen ver richtte. Tholen het schoolbestuur met de nieüwe aanwinst. Het is een „heel mooie school", zo vond hfj. Ds. H. van Leeuwen, uit Anrhem oud-Voórzltter van het schoolbestuur noemde het gebouw „nieuw en schoon"; ds. H. G. Alblas. hervormd predikant van Scherpenisse sprak gelukwensen namens de samenwer kende protestantse scholen op Tho len. Voorts voerden nog het woord de waarnemend directeur van de christelijke kweekschoolin Middel- ,,Op hoop van zegen" op strekdam bij Zierikzee In de nacht van woensdag op don derdag omstreeks twee uur is liet 550 ton metende schip „Op hoop van zegen" op de Kurkenolstrekdam bij Zierikzee gelopen. De schipper is waarschijnlijk misleid door liet sec torkustlicht aan de Westhavendam. Het schip zelf kreeg geen schade, de strekdam werd licht beschadigd. De „Op hoop van zegen" van schip per B. Waardenburg uit Rotterdam was op weg van Rotterdam naar Zierikzee voor het laden van bieten. De motorsleepboot „Jaeolga" van de firma Jac. Berrevoets Zn. uit Zie rikzee is donderdagmorgen om zeven uur naar de onfortuinlijke „Op hoop van zegen" gevaren en heeft het schip om half elf vlot getrokken. Dit gebeurde bij zuidenwind met windkracht 7. De „Op hoop van ze gen" is de Zierikzeese haven binnen gebracht. Examens Voor het doctoraal examen (le ge deelte) slaagde tc Nijmegen Th. J. M. Verhelst te St.-Jansteen. Voor het toelatingsexamen van de verificatetirseursus van rijksbelas tingen te Rotterdam slaagde aldaar de heer L. C. A. van Helderen, as sistent bij de dienst der douane te Axel. Weg stofdoek. Weg sleur. Overdag eens een keertje de lunchroom opzoeken na al dat winkelen. En van de week eens een avondje uit» Uw man Vindt het ook leuk, er samen een uurtje tussen uit te zijn. i.lustcl* naar de familie Doorsnee via Radio Luxemburg (20S en 49.26 m) op zaterdag i november om 12uur of zondag 5 november om 13.30 uur of via Radio Veronica (19*- m) op maandag 6 november 's avonds om 0.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horcca-bedrrjven. JAARVERSLAG P.P.D.: Uitvoerig overzicht van de werkzaamheden Evenals in voorgaande jaren hebben Zeeuwse gemeentebesturen in 1960 een grote activiteit ontwikkeld met bettékkhig tot het nemen van stede- bouwkundige maatregelen. In het af gelopen jaar werden door verschil lende gemeenteraden in Zeeland twaalf uitbreidingsplannen in hoofd zaak en veertig plannen in onderde len vastgesteld met inbegrip van res pectievelijk negen en negenentwin- Kaarsliclift lééftt GOUDA KAARSEN burg, de heer N. Verbóon en me juffrouw J. van Dorpe. De laatste, kleuterleidster van de nieuwe school, vond het gebouw „een ju weeltje" en een sieraad voor Tholen. Zij bracht namens het personeel van de school de dank over aan het schoolbestuur. Voor de kleuters zelf is het zaterdag feest, wanneer zij van 912 uur naar hartelust in de nieuwe school mogen rondkijken. Maandag 6 no vember wordt het gebouw in ge bruik genomen. VEERTIG JAAR BIOSCOOP „Grootste incasseerder van gemeente-ontvanger" Onder overweldigende belangstelling recepieerde donderdagmiddag in ho tel „Centraal" te Goes de firma C. J. van Liere en Zn., die veertig jaar geleden begon met de exploitatie van een bioscoop in Goes, Van bijna alle grote filmmaatschappijen waren vertegenwoordigers aanwezig en ve le vrienden, bekenden, zakenrelaties en autoriteiten kwamen de firman ten en bun familie gelukwensen. Een groot aantal bloemstukken gaf de zaal een fleurig aanzien, terwijl de Vlissingse pianist L. Zietse voor de muziek zorgde. Verscheidene spre kers zongen eenstemmig de lof van de firma. De waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom maakte gewag van de goede verhouding tus sen bioscoop en gemeentebestuur^ die volgens hem daaruit bleek, dat hij tijdens de gemeenteraadsvergaderin gen nog nooit opmerkingen over de bioscoop had gehoord. „Wij beschouwen U in de Nederland se bioscoopwereld als pioniers", zo zei de heer J. Miedema, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, die verder meende, dat de firma te vreden kan zijn over de resultaten. In verband hiermee citeerde hij de uitspraak: „Iemand die over veel vrienden beschikt, moet een goed mens zijn". Jammer vond hij het, dat het jubi leum in een tijd valt. waarin het be drijf het zeer moeilijk heeft. De heer Miedema schetste voorts de ver diensten van de heer C. van Licre voor de Nederlandse Bioscoopbond. De heer Van Lierc is voorzitter van de afdeling West, lid van de afde- lingsraad, de ledenraad en do socia le commissie. Namens de bioscoopexploitanten in Zeeland bood de heer H. P. Die- leman uit Tcrneuzen dö firma en kele geschenken aan. De heer J. van Benthem, oud voorzitter van 'de afdeling West van de Nederlandse Bioscoopbond vond het jammei-, dat de stichter van liet bedrijf de vader van de beide tegenwoordige firmanten dit jubileum niet meer mocht meemaken. „Maar", zo betoogde hij, „het bedrijf is in goede han den". Ook het Goese verenigingsleven was vertegenwoordigd op dezo re ceptie. De heer A. Vermairc, erevoorzitter van de Goese muziekvereniging „Euphonia" maakte gewag van de culturele botekenis van do bioscoop voor Goes. „De grootste incasseer der van de Goese gemeente-ontvan ger", zo noemde hij de bioscoop. De heer Vermaire sprak vol lof over de lieer C. van Liere. als voorzitter van de afdeling Zuid-Beveland West van het Rode Kruis en als voorzitter van de harmonie „Euphonia". tig herzieningen of partiële wijzigin gen. Hiervan werden door Ged. Sta ten tien uitbreidingsplannen in hoofd zaak goedgekeurd, waarvan in drie gevallen sprake was van een gedeel telijke goedkeuring. In één geval werd door Ged. Staten aan een vast gesteld uitbreidingsplan In hoofdzaak goedkeuring onthouden. Dit wordt meegedeeld in het jaar verslag over 1960 van de Provin ciale Planologische Dienst voor Zeeland, waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden van deze dienst, otider meer over de verschillende streekplannen in Zeeland, de uit breiding.?- en wederopbouwplan- nen en de activiteiten van de ver schillende commissies van de P.P.D. Veel aandacht besteedde de dienst in het afgelopen jaar bijvoorbeeld aan de herziening van de gemeentegren zen in Zeeland, met name in Z. Vlaanderen, de Zak van Zuid-Bcve- land, Walcheren en Schouwen-Dui- vcland. Omtrent tal van grenswljzi- gingsvoorstellen werden door de af deling onderzoek adviezen uitge bracht aan Ged. Staten. Verder werd een uitvoerige nota opgesteld over de ontwikkelingsmogelijkheden van Zeeland tot 1980. Het rapport be perkt zich tot het geven van enige hoofdlijnen, waarbij centraal is ge steld op welke specifieke punten Zeeland kan worden ingeschakeld by het nationaal decentralisatiebeleid. Door de afdeling onderzoek werd verder een eindrapport opgesteld over de ontwikkelingsmogelijkheden van het gebied langs het Kanaal door Zuid-Bevcland, waarbij uitvoerig Is nagegaan welke functie het kanaal ten behoeve van de streek kan ver vullen, terwijl voorts de positie van het betrokken gebied ten opzichte van andere ontwikkelingsprojecten in de provincie (Sloeplan, Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen en Kreek- rakplan) in ogenschouw is geno men. MIDDEN -ZEELAND Over liet streekplan Midden-Zeeland meldt het verslag, dat de werkzaam heden werden voortgezet ofschoon de voorbereiding voor het streekplan nog geen formele status kreeg. Deze werkzaamheden betroffen in hoofd zaak de bestudering van enkele ba sisgegevens: het toekomstige agglo- ineratiepatroon en de structuur der hoofdverkeerswegen- De ontwikke ling binnen het streekplangebied vond ondertussen gestadig voortgang. Als het meest spectaculaire voorbeeld wordt de industriële ontwikkeling van Goes genoemd. Steeds duidelijker blijkt, aldus het verslag, dat het gebied Vrouwenpol- der-Wissenkerke met zijn dubbele kustfront naar de zee en haar de binnenwateren van het Veerse Meer Bejaarde man overleed in trein aan hartverlamming Donderdagmiddag om één uur is de 70-jarige heer A. A. Rouffacr uit Vlissingen in de trein op het station van Kruiningen aan een hartverlam ming overleden. De trein stond aan het perron tijdens de twee minuten stilte, die werd betracht uit pro test tegen de Russische kernexplo sies. Do trein kreeg negen minuten vertraging. zich tot één van de belangrijkste Zeeuwse recreatiegebieden kan ont wikkelen. In het afgelopen jaar werd ook een eerste begin gemaakt met een ge heel nieuw streekpïanontwerp voor de kustgebieden van Walcheren. De grote druk op deze recreatiegebieden maakt een uitbreiding van de accom modatiemogelijkheden noodzakelijk. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wat Zeeuwsch-Vlaanderen be treft wordt opgemerkt, dat de op stelling van een streekplan voor West - Zeeuwsch - Vlaanderen en van de Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen ter hand werd geno men. De voorbereidende werkzaamheden in het kader van het Streekplan Schouwen-Duiveland waren op het eind van 1960 zover gevorderd, dat dit streekplan voor commissoriale behandeling gereedkwam. Wat de recreatie op Schouwen-Dui veland aangaat merkt het verslag op, dat de Westhoek een zeer be langrijke bydrage kan leveren aan de oplossing van de problemen, die voortkomen uit de voortdurend toe nemende behoefte aan recreatiege bieden. Opgravingen in Abdij te Middelburg beëindigd Het opgravlngswerk in de Abdij te Middelburg van de in 1940 vernielde woning van de commissaris der ko ningin is beëindigd, aldus wordt ge meld in het zo juist verschenen bul letin van de rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek to Amersfoort. Over de resultaten van dit onderzoek wordt in liet bulletin opgemerkt, dat liet betrekkelijk klei ne oppervlak, dat voor een oudheid kundig onderzoek beschikbaar was, voor wat betreft de oudere perioden slechts enkele voorzichtige conclu sies toelaat. Het bodemprofiel vertoonde een zeer dikke ophogingslaag van kwelderzo den, aangebracht op een sterk zan dige ondergrond (zee-afzetting). Op deze kunstmatige verhoging terp werden aanzienlijke mestiagen aan getroffen en voorts de restanten van een houten gebouw, waarvan de vlechtwanden en ander houtwerk vrij goed waren geconserveerd. De opgravingsputten waren te klein om de omvang en de indeling van het gebouw vast te stellen; het strekt zich in verschillende richtingen uit onder het Abdijplein en een aangren zende tuin. Het is niet uitgesloten, dat ter plaatse een stelberg heeft gelegen. Aardewerk vondsten wijzen op een datering in de 9de of 10de eeuw, (reliëfbandamphoren, kogel- potten). In deze tijd was Walcheren nog niet bedijkt. Door het beperkte onderzoek was het niet mogelijk enig verband tc leggen met de uit dezelfde periode daterende volks burcht, die door dr. W. C. Braat bij een vroeger onderzoek in Middel burg is vastgesteld. Voor de bouw van de Abdij werd het terrein waar schijnlijk geëgaliseerd. Van een wat jongere periode (llde-12de eeuw) dan hier boven sprake was, geken merkt door humeuze grond met scherven van pingsdorf, spaarzaam geglazuurd aardewerk en kogelpot- ten (type Paffrath). werden slechts op de oorspronkelijk lager gelegen niveaus nog duidelijke cultuurlagen teruggevonden. Uit de 13e eeuw ont brak ieder spoor. Onder de aanwezi ge funderingen en vloeren (van kloostermoppen) van de Abdij lagen enige scho ven uit de 14e eeuw. Hieruit blijkt dat het gedeelte van ■de Abdij dat dit jaar is onderzocht, uit een vrij late tijd dateert. Burgemeester D. H. Trimpe weer benoemd Dé heer D. H, Trimpe is bij koninklijk besluit opnieuw benoemd tot burge meester van Zaamslag. Atelier voor ruim 100 man personeel Op het industrieterrein Zuid-West te Goes is donderdagmiddag in aan wezigheid van het voltallige col lege van b. en w. do eerste paal geslagen voor het nieuwe atelier van Arnberg N.V. Dit gebeurde door dé heer Leiinart Arnberg, een van de directeuren van de Zwcedso industrie Arnberg N.V. Het nieuwe atelier wordt 40 meter lang en 25 meter breed. De werk ruimte is 40 bij 19 meter. Naar Begin er Zaterdag mee! schatting zullen in het atelier 100 tot 110 personeelsleden kunnen werken. In de werkruimte is plaats voor tachtig naaimachines. Voor zijn hier 'n snijafdeling en een magazijn geprojecteerd. Aan dc voorzijde komen de kantoren, garderobes en een kantine voor het personeel. Tevens is daar een kamertje voor oen sociaal ver zorgster-verpleegster. Nadat de heer Arnberg gistermiddag met vaardige hand de eerste van de 119 palen had geslagen, bracht burgemeester dr. J. W. Noote- boom hem namens het gemeente bestuur gelukwensen over. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de bouw even voorspoedig zal gaan als het heien van de eerste paal. Ook wenste spreker de directeur van Arnberg N.V. een goede toekomst tegemoet in Goes. De heer Anrberg zei in zijn speech, dat hij met plezier naar Neder land was gekomen, waar nog zo veel mogelijkheden zijn voor in dustrieën. Hij zeer verheugd tc zijn, dat zijn keuze op Goes was gevallen als plaats van vestiging. Lof zwaaide nij toe aan de mana ger van het atelier, dat reeds ruim een jaar voorlopig is geves tigd in dc voormalige barakken van de werkplaats voor minder- validen aan de Westhavendijk, de heer A. G. M. van Scherpen- zeel. Hij zei overtuigd te zijn, dat de toe komst voor zijn bedrijf in Goes succesvol zal zijn. Het gezel schap ging vervolgens naar hotel „De Korenbeurs", waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Op de foto: de heer Lennart Arnberg aan de heimachine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8