Heel Engeland wacht op koninklijke baby Bescherming tegen misleidende reclame Discussie over hakken en koude rosbief HERVORMDE SYNODE UIT BEZORGDHEID HOGER BEROEP IN ZAAK HANSJE HERMANS TSARAPKIN DREIGT MET KERNOORLOG VERKIEZING OETHANT CHURCHILL WEER KWIEK Hoopvol naar Londen ACTE M.0.-A WISKUNDE VOOR ZESTIENJARIGE LYCEÏST Albert Otten deed half jaar over de studie Vliegincident bij Berlijn Zestien Amsterdammers vluchtten uit hun woning A.N.W.B.-PLAN VOOR VERKEERSONDERZOEK f Meeste regen viel in j oktober in Zeeland I inminiminmiiiiiimiiniiniiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniraiiiiimiimiiiimimniiiiï VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 DOOF VOOR ALLE ADVIEZEN Elke dag nu kan de geboorte tege moet worden ge/Jen van het kind van prinses Margaret, dat vijfde zal zijn in de lijn van troonopvol ging. De aanstaande moeder maakt het best, maar het is de vraag of hetzelfde kan worden ge zegd van het Britse publiek. Er is niets wat 'n Engelse man of vrouw meer opwindt dan een koninklijke bruiloft of geboorte. Vrijgezellen en oude vrijsters hou den verwoede gesprekken over de fijnere punten van de prenatale verzorging. Het blad Daily Express dat momenteel een serie artikelen publiceert over vrouwen, die hun eerste kind krijgen, heeft zijn pu bliek meegedeeld, dat de kansen dat het kind een jongen zal zijn 52 tegen 48 zijn. Sir John Peel. die de kinderen van koningin Elizabeth ter wereld heeft helpen brengen en ook prin ses Margaret zal bijstaan, is onge twijfeld doof voor alle goede ad viezen, anders zou hij nu zeker een verward man zijn. Dit zijn enige van de zaken die de publieke opinie bezighouden Hoge haleken de prinses heeft gedurende haar gehele zwan gerschap hoge hakken gedragen, en hierover zijn de gemoederen het meest verdeeld. Eén mening die der oudere dames is dat deze naaldhakken het gevaar van strui kelen zeer verhogen. Jongere vrou wen keuren de hoge hakken goed, als het de prinses tenminste het gevoel geeft goed gekleed te zijn. Het mannelijke geslacht is er vrij wel geheel voor, hoge hakken doen de enkel beter tot z'n recht komen. Koude rosbief Koude rosbief de prinses heeft nooit erg om koude rosbief ge geven, maar is het plotseling lek ker gaan vinden. Soms eet ze er zelfs een tweede portie van. Una niem wordt dit door het Engelse publiek goedgekeurd, omdat het weer eens bewijst, dat zwangere vrouwen grillig zijn in hun voor keuren voor bepaald voedsel. Geschenken voor de baby een lawine van geschenken "is neer gedaald op Itensington-palace, zelfgebreide truitjes en sokjes. De prinses lieeft de kwestie van ge schenken opgelost met de verkla ring die van particuliere of par ticuliere instellingen te zullen aan vaarden, maar niets van commer ciële organisaties. Dit is een hard gelag voor de fabrikanten van IHIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1II11IIII1IIIIIIIIIIIIM 1 Toch een jongen M Een blauw satijnen lint dat bo ll ven op een kinderbedje prijkt dat woensdag bij Clarence House is afgegeven is aanlei- H ding geweest voor speculaties dat prinses Margaret en de graaf van Snowdon op de ge- m boorte van een zoon hopen. Het bedje is een geschenk van de gravin van Rosse, de moe- der van de echtgenoot van H prinses Margaret. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN babyuitzetten, kindervoedsel, andere babyartikelen, die hadden gehoopt hofleverancier te worden. En de vader Ziekenhuizen er waren beden kingen gerezen tegen Clarence- house, de woning van de koning in-moeder, waar de geboorte zou plaatshebben. Waren de facilitei ten daar wel voldoende of zou de prinses niet beter naar een zieken huis kunnen gaan De aankon diging, dat Clarence-house is om getoverd in een ziekenhuis en dat sir John Peel tevreden is, heeft de grootste ongerustheid op dit punt weggenomen De echtgenoot de graaf van Snowdon, heeft een niet gesa larieerde betrekking bij de Bri tish council of design, maar is al weken lang thuis gebleven. Op dit den„Is-dat-niet-lief-van-hem.' en „waarom-blijft-liij-thuis-er-is- toch-niets-wat-hij-kan-doen Naar aanleiding van een bespreking in de zitting van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk op 81 oktober is er overwogen op welke wjjze de synode aan haar verontrus ting over de huidige wereldsituatie uiting zou kunnen geven. De synode heeft besloten zich te richten tot de commissie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken. Aan deze commissie is verzocht ïii verband met dc gevaren, verbonden aan de kernexplosies, zich te wenden tot de Sowjet-regering met de vraag de kernexplosies definitief te beëin digen. Verder is deze commissie ver zocht een beroep te doen op de wes terse mogendheden om hun terug houdendheid te bewaren. Tenslotte besloot dc synode een pastoraal schrijven te richten tot de predikanten en kerkeraden in ver pand met de huidige situatie. (Van onze correspondent). De 55-jarige metaalbewerker Th. van B. uit Belfeld heeft tegen het vonnis van de Roermondse rechtbank, waar bij hij tot 15 jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstelling van de regering werd veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Van B. stond een maand geleden te recht, verdacht van moord op de 11- jarige Hansje Hermans, gepleegd op 11 september van het vorig jaar in de Peel onder Sevenum, waarna de dader zijn slachtoffer in een asper- geveld heeft begraven. De officier van justitie mr. W. Uiter- waal moest de ten laste gelegde moord laten varen en kwam tot ge kwalificeerde doodslag. Conform de eis van dc officier veroordeelde de rechtbank verdachte veertien dagen geleden tot bovengenoemde straf. Consumentenbonden willen: Algemene wettelijke bepaling (Van onze redactie). Het Consumenten Contact Or gaan is van mening', dat hoewel in Nederland wat de reclame- methoden betreft de situatie niet geheel onbevredigend is, er toch naast de warenwet en en kele andere wetsbepalingen die misleiding van de consument tegengaan, behoefte bestaat aan een verdergaande bescher ming van de consument tegen onjuiste reclamemakerij. Het beeft dit in een nota aan de overheid meegedeeld. Het Consumenten Contact Orgaan bepleit in de eerste plaats de invoe ring van een algemene bepaling ter rechtstreekse bescherming van de consument, waarin alle onjuiste of misleidende praktijken bij de aanbie ding of de aanprijzing van goederen aan het publiek worden verboden. Leden van het „Comité van 100' (De Britse anti-kernbom organisatie) hebben woensdagavond in Londen wederom gedemonstreerd tegen de Russische kernbom. Een stoet demonstranten trok langs Kensington Palace Gardens, waar de Russische ambassade is gevestigd. Vele demonstranten plaatsten een flesje melk op de grond, waarop strookjes gevaar - radioactief' wa ren geplakt om zo te betogen tegen de bedreiging van melk tengevolge van de kernproeven. Bovendien stelt het C.C.O. voor de consumentenorganisaties een aan tal zetels in de R.O.T.A. dat is de Raad van Orde en Tucht voor het Advertentiewezen te doen bezetten. Deze raad is opge richt door de dagbladpers, tijd schriftenuitgevers, adverteerders en advertentiebureaus en oefent het toezicht op het advertentie wezen uit. Door het laten mee spreken van de consument terwijl bovendien naar het oor deel van het C.C.O. de centrale overheid zich zou dienen te laten vertegenwoordigen zou de R.O.T.A. op een meer bevredigen de wijze normen kunnen stellen voor de al of niet toelaatbaarheid van advertenties. Opvallend gemis Niettegenstaande alle reeds bestaan de mogelijkheden ziet het C.C.O. het als een opvallend gemis, dat een algemene bepaling ter rechtstreekse bescherming van de consument te gen misleidende praktijken bij de aanbieding en de aanprijzing van goederen in de Nederlandse wetge ving ontbreekt. Een aantal andere landen kent wel zulke voorzieningen. In het Consumenten Contact Orgaan zpn vertegenwoordigd de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöpera ties „Co-öp. Nederland", het Christe lijk Nationaal Vakverbond in Neder land, de Nederlandse Consumenten bond, de Nederlandse Katholieke Ar beiders-Beweging en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Bij de behandeling van de Sowjet- Russische kernproeven, in de politie ke commissie van de Verenigde Na ties, heeft de Sowjet-Russische afge vaardigde Tsarapkin het westen er van beschuldigd „te trachten provo caties in Berlyn uit te lokken". Hij waarschuwde dat een onachtzame stap ecu kernoorlog zou uitlokken, die „de dood van tientallen miljoe nen, misschien zelfs houderden mil joenen" zou betekenen. Hij herhaalde dat zijn regering tot hervatting der proeven gedwongen was door de militaire voorbereidin gen in het westen, en dat het vraag stuk van de stopzetting der kern proeven niet los gezien kan worden van algemene en algehele ontwape ning. Tsarapkin beschuldigde de Ver enigde Staten en Engeland ervan de onderhandelingen over stopzetting- der kernproeven in Genève te hebben doen mislukken. Bijmenging inlandse tarwe blijft 35 procent Het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft gistermorgen Desloten, het per centage inlandse tarwe dat verplicht i in meel en bloem moet worden bijge- j inengd, op 35 proeent te handhaven. I Twee maanden geleden had het be stuur dit percentage al voorlopig vastgesteld, in afwachting van nade re gegevens over de kwaliteit der in landse tarwe van oogst 1961. Socrates-zaak voor gerechtshof Hel gerechtshof in Amsterdam gaat ii binnenkort bezighouden met de zaak-Socrates. De ex-onderdirecteur van de Ainsterdaniscke Bank T. H. uit Bussum moet zich op 28 novem ber, 1 december en mogelijk ook 5 december verantwoorden voor twee gevallen van verduistering in dienst- letrekking en een geval van oplich ting in vereniging. De president-directeur van de gefail leerde N.V. Socrates. Nic. den B. staat op 16 januari 1962 en dc vol gende dag (en) terecht wegens be drieglijke bankbreuk en een geval van oplichting in vereniging. Volgens welingelichte kringen komt do Veiligheidsraad vanochtend in be sloten vergadering bijeen voor de verkiezing van de Birmaan Oe Thant als secretaris-generaal ad interim der Verenigde Naties. Vanmiddag zal de algemene vergadering bijeen komen om deze verkiezing te ratifi ceren. Dodelijke val van tweeëntwintig meter Gistermorgen omstreeks tien uur is bij de bouw van een fabrieksschoor steen in Echt een dodelijk ongeval gebeurd. Van een hoogte van circa 22 meter stortte de 27-jai*ïge J. G. B. A. Ver schuren uit Tilburg naar beneden. Hij was vrijwel op slag dood. De heer Verschuren was ongehuwd. De officier van justitie, mr. W. Uiter- waal uit Roermond en de rijkspolitie waren spoedig ter plaatse. Er wordt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Bouw tanker 200.000 ton is door lassen mogelijk Admiraal Haghes-Hallett, parlemen tair secretaris van het Britse mini sterie van vervoer, heeft op een bij eenkomst van deskundigen op het gebied van scheepslassen verklaard dat liem onlangs is verzekerd dat de bouw van een tanker van 200.000 ton uitvoerbaar is door lassen. De admiraal zei dat het lassen van de grootste betekenis was voor de scheepsbouw, gezien de voordelen in gewicht, waterdichtheid en besparing aan vrachtruimte. De 86-jarige sir Winston Churchill heeft op een feest dat ter ere van zijn 17-jarige kleindochter Celia San- d-s, werd gegeven zoveel plezier ge had dat hij tot na middernacht is ge bleven, zo is donderdag iu Londen bericht. Celia Sandys is de dochter van de Britse minister voor gemenebestza ken, Duncan Sandys. NEDERLANDSE EN SURINAAMSE IN MISS-WORLD-VERKIEZING Voor de eerste maal zullen twee schoon heidskoninginnen van ons koninkrijk deelne men aan de Miss World verkiezing, die op 9 november a.s. in Londen wordt gehou den. Dat zijn .Miss Su riname en Miss Hol land de vierde. Miss Suriname is de 18-jarige verpleegster uit Paramaribo, Kitty Essed, die donderdag ochtend zeer vroeg met een vertraagde K.L.M.-machine op Schiphol arriveerde en zich daarna zonder verdere nachtrust te genieten naar Den Haag spoedde, waar ze de hele dag koortsach tig in de weer is ge weest met de voorbe reidingen voor de grote strijd. Aanvankelijk zou Kit ty reeds begin dezer week in Nederland ar riveren, maar ze on dervond allerlei tegen slag en tenslotte kwam de K.L.M. DC-8, waar mee ze dan dinsdag uit Suriname zou vertrek ken, niet opdagen, om dat deze machine op dc. heenweg in Lissa bon strandde. Zo kwam de eerste Su rinaamse schoonheids koningin, die Neder land bezocht, in plaats van woensdagmiddag pas donderdagochtend aan. Feitelijk had zij zich donderdag vóór 5 uur in Londen moeten melden om op een persconferentie met de andere deelneemsters tijdig aan de pers te worden voorgesteld. Maar het kabinet van de gevolmachtigd mi nister van Suriname in Den Haag heeft per telegram laten weten, dat Kitty onmogelijk op tijd aanwezig kon zijn cn zo komt dan zowel dc Surinaamse als de Nederlandse troef met enige ver traging aan. Kitty ver trok gisteravond om 9 uur niet het B.E.A.- ltjnvliegtuig naar Lon den en de 21-jarige Amsterdamse manne quin Rita van Zuiden, vierde bij de laatste Miss Holland verkie zing, reist vanavond om 9 uur naar de Brit se hoofdstad, omdat haar werkzaamheden haar vertrek niet eer der toelaten. NOOIT EERDER GEBEURD IN NEDERLAND (Van onze correspondent). De 16-jarige Albert Otten in Heeren- veen, leerling van het openbaar lyceum daar, is woensdag in Den Haag op magistrale wyze ge slaagd voor de akte M.O.-A wis kunde. Hij slaagde met twee ach ten en twee negens, wat gezien de leeftijd van de lyceïst en de korte tijd van voorbereiding op een bijzóndere begaafdheid wijst. De jonge Heerenvener is door dit unieke succes, dat in Nederland zonder precedent is, de jongste bezitter van de akte M.O.-A wis kunde in ons land. Het wordt nor maal geacht, dat men gemiddeld niet eerder dan op ongeveer 25- jarige leeftijd een redelijke kans van slagen heeft voor dit exa men. De studie van de akte vraagt doorgaans drie jaar, terwijl de Heerenveense lyceïst er een half jaar over deed. Hij bewees in de tijd van drie weken in staat te zijn een leerboek door In de luehteorridor tussen West-Ber- liju en West-Duïtsland heeft zich gis teren een incident voorgedaan. Twee communistische Migs, die van rond 700 tot 2000 meter stegen, pas seerden een toestel van de „British European Airways" en kwamen daarbij tot op een 400 meter van de Brit. Het Britse vliegtuig vloog toen op ongeveer 35 km van Berlijn. te kunnen werken, waarvoor an deren gewoonlijk een tijd van een half jaar of nog meer nodig heb ben. Om hem straks in aanmer king te laten komen voor de beurs voor een universitaire studie had zijn leraar wiskunde do jongeman aangeraden het er maar eens op te wagen. „Wij beschouwden het aanvankelijk als een gokje", aldus deze docent, „maar later wisten we wel beter". Omdat de datum van inschrijving reeds drie maanden gesloten was. heeft men de voorzitter van de examencommissie prof. Slehman persoonlijk benaderd met het ver zoek Otten nog tot het examen toe te laten. Uit de aard van de zaak deelt de hele school in het succes van de jonge Heerenvener. Albert Otten heeft de studie voor de akte wiskunde er even by ge daan. Hy is van plan aan het eind van dit cursusjaar gewoon zyn eindexamen h.b.s. te halen. Zestien bewoners van een pand in de drukke Amstelstraat in Amsterdam hebben woensdagavond ijlings liuu woonstee moeten verlaten omdat er instortingsgevaar voor dit pand be staat. De ontruiming geschiedde op last van de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht. Naast het huis is een bouwput gegraven voor een bankgebouw van vijf eta ges. Hierdoor zijn de muren van liet bewuste pand gaan scheuren. De politie heeft na de ontruiming het verkeer door de Amstelstraat stil fezet. De tramlijn 9 naar Amster- am-Oost is omgelegd via het Frede- rlksplein. Drie gemeentelyke instanties: de wo- ningdienst, bouw- en woningtoezicht en de brandweer, hebben besloten in verband met het gevaar vrijdag ochtend met het slopen van het pand te beginnen. Gisteren is ook nog onder toezicht het huisraad van de bewoners van de bovenverdiepingen cn de voorraad van een radio- en televisichandelaar uit het geüjksvloers gelegen Winkel pand gehaald. De A.NAV.B. lieeft de directeur-ge neraal van de rijkswaterstaat dezer dagen een plan voorgelegd om te ko men tot. een stichting, die tot taak heeft systematisch diepgaande we tenschappelijke onderzoekingen le verrichten op liet gebied van de ver keersveiligheid in ons Jand. De A.N.W.B. heeft dit plan uitge werkt op verzoek van ae minister van verkeer en waterstaat, nadat de bond in 1960 een uitvoerig schrijven tot de bewindsman had gericht, waarin, gezien de toenemende onvei ligheid op de weg. met klem werd aangedrongen op wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak van ver keersongevallen en naar de gedragin gen van de gemiddelde weggebruiken (Advertentie) r--"* Record op één na m (Van onze weerkundige medewerker) M De wijnmaand oktober heeft zich wat de temperatuur be- treft goed bjj de warme sep- tembermaand weten aan te s passen. Ruim 20 dagen bleven n wanner dan normaal. De ge- H middelde maximum tempera- tuur in De Bilt kwam op 15.4 graden C. tegen normaal 14 graden C. ji Vrijwel nergens werd nacht- H vorst van enige betekenis ge- meten. Vooral de eerste 12 da- gen van de maand waren zacht H en op de meeste plaatsen ook droog. Het aantal uren waar- op de zon scheen lag boven m normaal. H In De Bilt 116 uren tegen nor- n maal 102 uren. H Vooral de tweede helft van de H maand was zeer nat met als gevolg dat in bijna alle provin- m cies belangrijk meer regen dan m s normaal in oktober werd ge- meten. Er waren plaatsen, m vooral in het westen en mid- den van Nederland waar het dubbele van de normale hoe- veelheid regen viel. Er was een sterk overheersende zuid- westelijke luchtstroom waar- door het ook in noord-Europa uitzonderlijk zacht bleef. Tot begin november was er zelfs tot in Noord-Rusland en Fin- land geen vorst van enige be- tekenis gemeten. In Vlissingen H was het op één na de natste oktober van de laatste 100 jaar. s In 1932 kreeg Vlissingen een record van 187 mm. Dit jaar viel er 161 mm. Middelburg =j 184, Aardenburg 197, Bieze- linge 167, Kats 166, Ritthem 166, Serooskerke (W.) 160, m Sas van Gent 125, Renesse 155, Aagtekerke 134, Borssele 159. Sint-Maartensdijk 167, Goes 181. De wlsselprijs van de Ideeënbus van liet departement van defensie is dit jaar opnieuw toegekend aan de vliegbasis Eindhoven. 74 ideeën ingestuurd door personeel van deze basis werden gehono reerd. Moderne gasfornuizen voor moderne vrouwen „EUROP" met ingebouwde contact-grill. Op de meest moderne wijze, zonder vet en a la minute, grilleren van steaks, cobeletten, enz. 4-vlamsf 349.- idem, met thermostaatf 374.- MIAMI GRAND LUXE" semi-automatisch. Inlïa-rood-grill, timer, thermostaat, centrale aansteek, contrólevenster, ovenverlicliting, berglade, 5-vlams f 593.- .MIAMI LUXE", eveneens 5-vlams, doch in een eenvoudiger uitvoering f 493.- Alle modellen stralend wit geëmailleerd, royale oven en gepolijst koperen branders, compleet met afdekplaat, braadslede en bak- rooster. Vraag uitvoerige inlichtingen bij uw vak handelaar of bij onderstaand adres:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7