Installatie korpschef Terneuzense politie de BILT l s <3.win lm\m Alnniiink GOEDE VERWACHTINGEN VAN BIETENCAMPAGNE 1961 HATFIELD: „VAARWEL, RAAD VAN ZIERIKZEE" 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 SOBERE PLECHTIGHEID Veel waardering voor de heer D. van Ooijen Terneuzens burgemeester, mr. H. Rijpstra, lieeft donderdag avond de nieuwe korpschef der gemeentepolitie, de heer D. van Ooijen, als zodanig geïnstal leerd. Deze officiële installatie, waarvan het karakter bewust sober was gehouden, werd be halve door het voltallige ge meentebestuur van Terneuzen, een aantal raadsleden, justi tiële en politionele autoriteiten, hoofden van enige rijks- en ge meentediensten bijgewoond door het vrijwel voltallige korps van gemeentepolitie en de re- serve-politïe van Terneuzen. Mr. Rijpstra memoreerde in zijn in stallatierede de op 19 juli overdeden korpschef, de heer K. Reinders, die ruim veertien jaar zijn beste krach ten heeft gegeven aan het politie apparaat van Terneuzen. „Bij de steeds verder gaande industriële ont wikkeling", zo vervolgde mr. Rijp stra, „wordt ook van het politieappa raat veel verwacht." Het verheugde hem, dat de politiebezetting van Ter neuzen door de minister van binnen landse zaken nu nader is vastgesteld op 25 personen, een uitbreiding die in verband met de havenpositie van deze stad nog niet als luxueus kan worden gekwalificeerd. Hij prees de wijze waarop adju dant E. Russchen bijgestaan door het gehele korps de functie van waarnemend korpschef de afgelo pen maanden heeft vervuld. De materiële omstandigheden waar onder het korps zijn werk moet verrichten een oude school als politiebureau noemde hij be paald bescheiden. Gelukkig "is nu in eerste instantie overeenstem ming bereikt met de rijksoverheid over een geschikt bouwterrein voor een nieuw hoofdbureau. „De verwachting is gewekt", zo ver volgde mr. Rijpstra, „dat de verdere motorisering van de politie in de naaste toekomst meer aandacht zal krijgen." Zich persoonlijk richtend tot de nieuwe korpschef zei Terneu- Advertentie) Kaarslicht flonkerend, feestelijk! GOUDA KAARSEN zens burgemeester, dat de heer Van Ooijen door zijn ruim tweejarig ver blijf in Zecuwsch-Vlaanderen een grote voorsprong heeft op een van elders komende politiechef, die eerst zou moeten acclimatiseren. De ster ke maatschappelijke belangstelling van de heer Van Ooijen was voor mr. Rijpstra een borg, dat naast de straf rechterlijke zijde van diens werk ook de educatieve en menselijke kant de nodige aandacht zal krijgen. Ik ver klap geen geheim wanneer ik op merk dat uw jeugdige leeftijd 31 jaar bij de benoeming om de hoek is komen kijken, maar andere om standigheden konden spoedig domi neren. zo vervolgde mr. Rijpstra die verder de aandacht van de nieuwe politiechef vroeg voor de zorg van het personeel en voor de reservepo- litie. Hij besloot zijn installatierede met het uitreiken van het korps brevet. Geen onbekende Namens liet parket van de rechtbank te Middelburg sprak mr. A. W. Ro- singli, die onder meer zei, dat de be noeming wel een kwestie is van bin nenlandse zaken, maar dat men bij het openbaar ministerie ook graag weet wie aan liet hoofd van een ge meentepolitie staat. Aangezien U voor ons geen onbekende bent, weten wij wat wij aan XI hebben, aldus mr. Rosingh. Overste A. J. van Thiel, districtscommandant van de rijkspo litie te Middelburg en oud-chef van de heer Van Ooijen, zei dat de ge meente Terneuzen een voortreffelijke keus heeft gedaan. Het gehele dis trict Middelburg verheugt zich met deze benoeming, aldus overste Van Thiel. Wij hebben destijds veel namen horen noemen en veel angst uit gestaan maar nu de beslissing is gevallen kunt tJ op ons korps re kenen zei waarnemend korpschef E. Russchen. Gemeentesecretaris A. J. Dees, sprekend namens het gemeentepersoneel, hoopte op een goede samenwerking. In zijn dankwoord tot de vele spre kers zei de heer Van Ooijen te hopen dat hij het vertrouwen in hem ge steld op geen enkele wijze zal be schamen. Het beleid van de overle den inspecteur Reinders zal mij daarbij als leidraad dienen. Als een der voornaamste motieven die hem naar deze functie deden solliciteren noemde hij het feit, dat hij gaarne in Terneuzen wilde blijven wonen, om dat hij zich daar thuis voelt. De nieuwe politiechef zei te hopen op aller medewerking bij zijn toe komstige taak, die hij in hoofdzaak ziet als omschreven in artikel 28 der politiewet, namelijk daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het bieden van hulp aan hen die deze be hoeven. ■Win een jaar lang GRATIS Hi-life nylons: Toon uw goede »ra**k in de keus van uw nylons Me/. B. tc B. draagt Ui-Lift nylons 1. Welke kwaliteit draagt zij als zij een boswandeling maakt: □Top Secret Avenue Magie Point Naturctte After Six 2. Welke kleur kiest zij bij lmr Havanna mohair mantel: Wild mink Honey sun Pluk de advertentie op een briefkaart. Vul het Vakje van uw keuze invóór 10 dec. inzenden aan Hi-Li/c, Postbus 684. Amsterdam. Ga gerust. bij uw kousen-specialist de nieuwe kicurcn bekijken. Daar kunt u ook alles over de prijsvraag tc weten komenVraag de verkoop ster om advies! T 4 Uw beste beentje voor met Hi-Life, i VAN TOT XIRIA. De afdeling Zeeland van het Neder lands instituut van regïster-inge- nïeurs en afgestudeerden van hogere technische scholen (kortweg XIRIA) heeft inmiddels weer een winterpro- gramma opgesteld. Het begint op 3 november in het Koffiehuis te Mid delburg, waar de bekende oud-vlie ger A. Viruly zal spreken over „Vliegen toen, nu en straks". Op 11 december komt de „Toepassing van de geologie op waterstaatkundig ge bied" in hotel Ockenburg te Goes aan de orde, behandeld door prof. F. F. F. E. van Rummelen. op 9 ja nuari'zal ir. T. G. de Herder in Bri tannia te Vlissingen de „Europoort en het Botlekplan" bespreken en op 12 april zal dr. J. J. Raimond even eens in Britannia een voordracht met film verzorgen over „Radiostraling van het waterstofatoom onthult dè bouw van onze spiraalnevel". Zij nog vermeld dat de jaarlijkse alge mene ledenvergadering op 24 maart KENNISMAKING 't Gezin was nog maar net uit Gro ningen in Vlissingen aangekorWn en de eerste avond in de tijdelijk be trokken, gemeubileerde woning, was de vrouw des huizes nog niet zo heel erg enthousiast. Het was een ver moeiende dag geweest, het afscheid van familie en vrienden in het hoge noorden lag nog vers in het geheu gen en bovendien regende het trieste pijpestelen. 'I; Viel allemaal zwaar tegen. Gelukkig verstond de echtgenoot zijn plicht. Hij sprak haar opbeurend toe en verzekerde haar, dat het er de volgende dag allemaal anders, op gewekter zou uitzien. „Je informeert maar eens bij de buren vninneer de leveranciers komen en wélke slager je het beste kunt nemen. Dan kom je er een beetje in". Mevrouw beloofde haar best te zul len doen en de volgende morgen stond ze verwachtingsvol bij de bu ren op de stoep. Buurman deed open. Een zwijgzame figuur. ..Ik ben uw nieuwe buurvrouw. We iconen hier pas. Misschien kunt U me een paar inlichtingen geven. Wanneer komt de bakker/" De man bezag haar vol belangstel ling. Maar hij zweeg als het graf. Een beetje bedremmeld begon me vrouw opnieuw. ,Jk ben uw nieuwe buurvrouw. Misschien kunt U...." Er kwam leven in de verschijning in de deuropening. De man wees op de vrouw en zei, vol begrip„Also, Sie sttid fremd!" ..Jij zeker niet", dacht de vrouw en blies de aftocht. Ze heeft de bakker gewoon maar afgewacht in het Koffiehuis te Middelburg zal worden gehouden. VORMEN. De realisatie van het inmiddels goedgekeurde uitbreidingsplan Zuidzande begint, naar onze cor respondent weet te melden, steeds vastere vormen aan te nemen. Een groot deel van de in het plan gelegen gronden is reeds in bezit van de gemeente en binnen enke le weken zullen ook de laatste transportakten wel passeren. Op dinsdag 12 november volgt dan de aanbesteding van het bouwrijp maken van het terrein. SOCIËTEIT. We blijven nog even In Zuidzande om te vermelden dat de bejaarden sociëteit er op 7 november weer opengaat om dat voorlopig eens in de veertien dagen te blyven. Dit kwam naar voren in de laatstgehou den vergadering van het plaatselijke Oranje-Comité. Ter versteviging van de comité-kas zal een dia-avond wor den georganiseerd om de Inwoners een kleurig beeld van het dorpsleven voor te zetten, om nog maar te zwij gen van de bonte middag en avond die omstreeks april zullen volgen. Genoemde vergadering werd gehou den in hotel „De Zwaan", waar in plaats van de heer R. Blom de heer J. Buyze-Ver.straete werd gekozen. Voorts werd de heer W. A. de Kra mer als lid aan het comité toege voegd. VERVOLG. Enkele dagen geleden vermeldden wij in dit fraaie hoekje reeds de resultaten van de Middelburger P. den Hollander met zijn Hava- na-ram op de Hart van' Holland Show te Gouda. Er komt echter nog een vervolg, want de lieer Den Hollander was niet het enige lid van de Middelburgse vereni ging „Nut en Sport" die goede re sultaten boekte. De heer A. A. Clement bijvoorbeeld kreeg een ereprijs met zijn twee witte we ners en de heer L. Adriaanse sleepte met zijn zes cavia's de predikaten driemaal ZG en drie maal GG in de wacht. Mooie fok- prestaties op een tentoonstelling van in totaal 1377 konijnen. 364 stuks pluimvee. 125 cavia's en zes kleurmuizen Oud-burgemeester Oostburg moet uit ambtswoning Uitspraak van kantonrechter De oud-burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, zal de gemeente lijke ambtswoning Oude Haven f moeten ontruimen en verlaten. Tot deze uitspraak kwam kantonrechter mr. H. van de Bolt donderdagmor gen tijdens een bijzondere zitting van liet kantongerecht te Oostburg. Deze beslissing zal niet ten uitvoer wor den -gebracht, dan na een door het college van b. en w. van Oostburg vast te stellen tijdstip, dat ligt bin nen 6 maanden na 2 november. Met andere woorden, oud-burgemeester Hoekzema zal de bedoelde ambtswo ning moeten hebben verlaten en ont ruimd voor 2 mei 1962. Zou dat op genoemd tijdstip niet zijn gebeurd, dan zal de gemeente Oost burg de ontruiming zo mogelijk zelf moeten bewerkstelligen, zonodig met behulp van de sterke arm. Zoals bekend, werd mr. Hoekzema eind december 1959 ziekteverlof ver leend, waarna op 8 oktober 1960 zijn ontslag volgde als burgemeester van Oostburg. De kwestie van de ambts woning kwam aan de orde, toen per 1 februari 1961 de huidige burge meester van Oostburg werd be noemd. De gemeente Oostburg ver zocht mr. Hoekzema de woning Oude Haven 8 te ontruimen en bood hem ter vervanging aan het pand Ves tingstraat 8. Hiermede nam de oud- burgemeester geen genoegen, waar door de gemeente Oostburg zich ge noodzaakt zag de zaak in handen te geven van de kantonrechter. Collecte In de periode van 611 november wordt in Axel een collecte gehouden voor het Nederlands Oorlogsgraven- comïté. (Advertentie) «ka h o 2.1 MARKANT Vraag er straks eens naar. „Personeelsnota" Goes in geheime raadsvergadering Voorafgaand aan de maande- lijkse vergadering van de ge- meenteraad van Goes op woensdag 15 november, zal do raad dinsdag 14 november in geheime zitting bijeenkomen. De waarnemend-hu rgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom heeft de raadsleden uitgeno digd tot het bijwonen van een vergadering op 14 november 's avonds om zeven uur. „Het ligt in mijn voornemen bij het begin van de vergade ring het voorstel te doen om de behandeling van het enige agendapunt met gesloten deu ren te doen plaats vinden", al dus de raadsvoorzitter. Op de agenda staat dit punt vermeld als: „behandeling van de nota inzake personeelsaangelegen- heden". Als uitvloeisel van de gezags- crisis is enkele maanden gele- den besloten een onderzoek in te stellen naar de onderlinge verhoudingen van het gemeen- tepersoneel van Goes. Het on- derzock stond onder leiding van de heer J. S. Visscher, wethouder van sociale zaken. Blijkens de medeling van bui- gemeester Noteboom is dit on- derzoek thans afgesloten. Op verzoek van journalisten Goese raad voortaan uurtje vroeger bijeen De gemeenteraad van Goes zal voortaan zijn vergaderingen om zeven uur 's avonds beginnen. Tot nu toe was de aanvang van de raadsvergaderingen uitge zonderd de begrotingszittingen en spoedeisende vergaderingen steeds op aeht uur vastgesteld. Dit is het resultaat van een verzoek van de Goese journalisten, die re gelmatig dc vergaderingen van de raad bijwonen. Vooral het laatste jaar werden de vergade ringen vaak op een vrij laat uur beëindigd, waardoor verschillen de dagbladen de volgende mor gen geen volledig verslag van de raadsvergaderingen konden publiceren. De journalisten hebben tijdens een eind september gehouden pers conferentie van b. en w. van Goes verzocht de avondvergaderingen om te zettén in middagvergade ringen, zoals o.m. ook het geval is in Vlissingen en in Middelburg. Het is echter gebleken, dat ver schillende raadsleden hiertegen bezwaar hebben in verband met hun werkzaamheden. In een donderdagmiddag op het stad huis gehouden bespreking tussen bs en w. en dc fractievoorzitters van de politieke partijen uit de raad is het verheugende besluit genomen voortaan om zeven uur 's avonds te beginnen. Bezwaren tegen herziening uitbreidingsplan Middelburg In het bezwaarschrift tegen de her ziening van het uitbreidingsplan Middelburg gisteren gepubliceerd wordt er o.m. op gewezen, dat de groei van Middelburg, in 14 jaar tijds, niet 4 jaar zoals gemeld, nog geen 2000 personen bedroeg. (Slot van pag. 1 minder bieten uitgezaaid, namelijk 17.260 ha tegen 18.007 ha in 1960. De moeilijkheden, welke men vorig jaar heelt ondervonden bij de bieten- oogst en als gevolg daarvan een veelvuldig voorkomen van structuur- bederf van de grond, heeft eveneens een ongunstige invloed uitgeoefend op de totale uitzaai. Opbrengst liet gemiddelde van de laatste tien jaar, dat 43 ton per ha bedraagt. Ge middeld zal de opbrengst in Neder land ongeveer 44 '/2 ton per ha zijn. Wat dit betreft zit Zeeland aan de gunstige kant: volgens de jongste ramingen zal men in Zeeuwsch- Vlaanderen de 50 ton per ha wel ha len, terwijl de schattingen voor de Zeeuwse eilanden 48 ton bedragen, In beide gevallen dus belangryk bo ven het landelijk gemiddelde. Voor de boeren is dit geen verrassing, want Zeeland staat nu eenmaal be kend als het beste bietengebied in ons land. Ook het suikergehalte beweegt zich rond het gemiddelde van de laatste tien jaren: thans is dit circa 15,7 Veel regenval kan echter het suiker gehalte nog doen dalen, zodat men veiligheidshalve een percentage noemt van 15 tot 16. De opbrengst- en suikcrgehalte- cijfei'-s hebben min of meer de eerste verwachtingen gelogen straft, want aanvankelijk was men nogal pessimistisch ge stemd. Bepaald niet ten onrechte, want het zo veelbelovende jaar 1960 heeft tal van boeren voor zichtig gemaakt in hun schattin gen. Machinaal Meer dan enig jaar te voren is het accent bij deze bietenoogst op de me chanisatie gevallen. Naar schatting is de helft van de bieten in Zeeland al geoogst. Negentig procent hiervan is met automatische of semi-auloma- tische machines gerooid. De vraag De bietencampagne is in volle gang en belooft goede eindcijfers. Overal en vooral aan de Zeeuwse haven tjes en langs kanalen valt een bietendrulct'e van belang waar te ne men. (Foto P.Z.C.) Advertentie d^XAlIi MARKANT Karei I geeft goud voor riks. VROEDE VADEREN IN ENGELAND (Van een onzer redacteuren) Hatfield, donderdag In een groot landhuis in de Engelse plaats Springfield is vanavond een kort Engels-Neder lands concert gegeven. Alderman G. Gordon Maynard zong het „Fiir Elise" van Beethoven, terwijl hij op dc piano werd begeleid door bur gemeester mr. F. Th. Dïjcknieester van Zierik- zee. Dat gebeurde kort. voor liet eind van een ontvangst, die dit lid van het Hatfield council het Zierikzeese gemeen tebestuur aanbood tij dens het vijfdaags ver blijf in de tweelingstad Hatfield. Het gezelschap werd daar onthaald nadat het council van Hatfield en in het bijzonder stadsse cretaris S. F. Joga er voor hadden gezorgd. dal <lo Zeeuwse gasten niets te kort kwamen. Weer werd liet gemeen tebestuur onthaald op een manier zoals de En gelse voorkomendheid dat verlangt. De univer siteitsstad Cambridge was donderdag de mag neet, die het Zierikzeese reisgezelschap aantrok. In deze stad waar de wetenschap sinds vele ecuwen wordt gedoceerd proefden de raadsleden enkele uren de typisch Engelse sfeer van tradi ties, waarvan vele pro totypen te zien zijn in de colleges. Men dwaalde er door de tuinen van de hoge gebouwen. Men ontmoette er studenten met karakteristieke ca pes om en men verpoos de enkele ogenblikken in dc machtige King's Col lege Chapel, waar 't or gel serene muziek over de bezoekers strooide. 's Morgens Stapten de raadsleden van Zierikzee in de bus, die hen door liet heuvelende land .van Hertshire voerde. In Cambridge werd de lunch gebruikt, alvorens het startsein werd gege ven voor een wandeling door de historische stad: langs de machtige to rens. over rustiek gclc- geen bruggetjes en door herfstbruine parken. Na deze trip door de coun try rond Zierikzec's adoptiestad Hattfield. hadden alle gastheren en gastvrouwen zich verzameld in het Brook- mans Park Hotel voor een uitgebreid afscheids diner. Dit „vaarwel" werd ook bijgewoond door een vertegenwoor diger van de Nederland se ambassade in Londen. Vele goede woorden zijn er over en weer nog ge sproken en vele wensen Bovenstaundc foto met beeld van het Zic- rikzees bezoek aan Ilot- fiéld is reeds enkele dagen oud. Maar het gaat hier om een hoog tepunt van het bezoek, het moment waarop de burgemeester van Zie- rilczee, mr. F. Th. Dijelc- mecster (links) zijn Hatfieldse collega V. G. Fitzpatrick het wapen van Zierikzee overhan digt, dat werd vervaar digd door leerlingen van dè vlaatsclijke am bachtsschool. zijn er uitgebracht op de toekomst van de band, die tussen Hattfield en Zierikzee is gesmeed. Vanmorgen, vrijdag, gaat het raadsgezel- schap in Dover op de boot naar Oostende voor de terugreis naar Schou- wen-Duiveland. is echter of dit kan blyven voortdu ren. want de zware regenval van de laatste veertien dagen maakt het land bepaald niet geschikt om er met zware machines op te rijden. Vooral tijdens het begin van de oogst hebben de boeren vlot kunnen rooien, maar dat is nu afgelopen. Tot nu toe zijn dc bieten ook vrij schoon van het land gekomen. Het tarrapercentage bedroeg niet meer dan normaal: circa 10 tegen 25 tot 30 in 1960. Niet voor niets is dat jaar mét dc bieten een „eiland aan klei" van de Zeeuwse landerijen ver dwenen! De suikerfabrieken draaien dus op volle toeren. De aanvoer is mede tengevolge van het slechte weer niet overweldigend, maar toeh vol doende. De verwachting is, dat de campagne eerder beëindigd zal wor den dan vorig jaar. De V.C.S.-fabrie- ken bijvoorbeeld draaiden toen tot Kerstmis en enkele andere zelfs tot begin 1961. Nu denkt de V.C.S. om streeks 12 december met de campag ne gereed te komen. Het ziet er naar uit, dat 1961 een redelijk tot goed bietenseizoen zal worden. Eu dat is voor de boer do hoofdzaak! Advertentie 'n Nieuwe Senoritas Lekker „Luctor" voor onderzoek naar Slikkerveer De Groninger kustvaarder „Luctor", die als trouw bezoeker van de Wal- cherse stranden woensdagmorgen op paalhoofd 11 bij Vlissingen liep, is donderdagmorgen omstreeks half elf vanuit de Vlissingse buitenhaven vertrokken naar Slikkerveer. Het schip maakte de reis binnendoor en op eigen kracht. In Slikkerveer zal het schip voor on derzoek op het. droge worden gezet. Indien blijkt, dat het schip geen schade heeft opgelopen, zal het weer direct in de vaart worden gebracht. Gemeenschappelijk woningbeheer in Goes In Goes is na een lange periode van voorbereidingen een overkoepelend orgaan in liet. leven geroepen voor de plaatselijke woningbouwvereni gingen. Tijdens een donderdagavond in de raadzaal van het stadhuis ge houden bijeenkomst is ten overstaan van notaris M. E. .J. F. van Dissel de akte gepasseerd van de Stichting gemeenschappelijk woningbeheer te Goes. Dit is de eerste stap op de weg om het gemeentelijk woningliezit van Goes af te storen naar de woning bouwverenigingen. De Stichting, die op dit ogenblik nog geen bestuur heeft, zal als „tussenpersoon" funge ren tussen 1». en w. en dn woning bouwverenigingen. AAVMWMAWAWAVW VERWACHT. NOORDWESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met buien, vooral aan de kust. Matige tot krachtige en aan de kust harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Kouder dan gisteren. ZON EN MAAN. 4 november Zon op 7.39 onder 17.07 Maan op 2.53 onder 16.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2