FEIJENOORD VAAK GELIJKWAARDIGE TEGENSTANDER VAN ENGELSE SPURS GEEN DEMOCRATISERING COMMUNISTISCHE REGIME PRIJZENBESCHIKKING VOOR IMPORT-VERBRUIKSGOEDEREN DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Doelman Eddy Pieters Graafland lieeft gisteravond in de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur vaak bij zonder moeilijke problemen voor zijn club Feïjenóord tot een oplossing moeten brengen. Dat lukte hem keer op keer. Driemaal echter was ook hij kansloos: Feijenoord verloor met 13. (Foto P.Z.C.) BRITSE PRODUKTIVITEIT GAF ECHTER DE DOORSLAG: 1-3 (Van onze sportredacteur) HET WONDER is niet gebeurd: op eigen grondgebied is Feijen oord gisteravond voor de ogen van 65.000 „directe" toeschou wers en enkele miljoenen t.v.-kijkers met 13 ten onder gegaan tegen de Engelse kampioen en bekerhouder Tottenham Hotspur. Maar nog-nimmer in de voetbalgeschiedenis heeft een Neder lands clubteam het een Engelse topploeg zo moeilijk gemaakt. Dit Feijenoord was vooral voor de enkele duizenden Britten op de tribune een volmaakte verrassing. De Engelse reporters, die speciaal naar Nederland waren gevlogen om zondag j.l. Feijen oord van Willem H te zien verliezen, hadden heel Engeland in hun dagbladen immers laten weten, dat de Rotterdamse club slechts tot armzalig voetbal in staat was. Maar nu begrepen zij, vermoedden zij althans, dat die nederlaag een komedie van Feijenoord was geweest om de tegenstander te misleiden. Bijna was die krijgslist gelukt, want er zijn perioden in de wedstrijd van gisteravond geweest, dat Feijenoord veel meer in de aanval was, veel meer doelrijpe kansen kreeg. Tottenham Hotspur genoemd in Engeland: „het elftal van de eeuw" moest dan ook negentig minuten lang op volle kracht strijden om de volle winst te grijpen. De Engelsen wonnen inderdaad, maar als men weet, dat bijvoorbeeld Bennaars na rust driemaal alleen voor de Britse doelman kwam, zonder dat een doelpunt werd ge scoord, begrijpt men, dat die cijfers 13 geflatteerd zijn. Inderdaad bezit Tottenham Hotspur een team, dat het ver kan brengen in deze strijd om de Europese voet balbeker. Deze Britten spelen voet bal, dat koel, zakelijk en van alle franjes ontdaan is. Maar juist daar door is het zo bijzonder doelmatig. Bovendien is dit Tottenham Hotspur tactisch bijzonder geschoold: steeds weer slaagde het er in een aanval, die door kort spel dreigde spaak te lopen, plotseling volkomen open te maken door van vleugel naar vleu gel te spelen of de bal terug te zen den naar een teruggetrokken binnen- of lialfspeler. Aanvankelijk liepen de vaak su bliem opgezette Feijenoord-aan- vallen daarentegen dood door te minutieus breiwerk voor het doel van Brown. Later echter trokken Politie zoekt handlanger van bankbediende E. Hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse centrale recherche en de heer C. André de la Porte, lid van de hoofddirectie van de Amster- damsclie Bank, zijn opnieuw naar Duitsland vertrokken om het onder zoek naar de verduist erde gelden van de Amsterdamsche Bank voort te zetten. Zij zullen diverse plaatsen bezoeken, ook in Zwitserland. De politie hoopt op deze wijze niet alleen op het spoor te komen van de nog ontbrekende gelden het aandeel van de bui tenlandse handlanger van de bank bediende J. E. maar tevens op het spoor van de handlanger, die nog steeds voortvluchtig is. J. E., die in Baden-Baden in arrest zit, heeft beloofd zijn aandeel in de verduistering (f 400.000) aan de Am sterdamsche Bank te zullen terugge ven. Het is niet onmogelijk dat hoofd inspecteur Postma en do heer André de la Porte tevens zullen nagaan wat er precies van E.'s aandeel over is. Hij heeft verklaard ongeveer f 50.000 te hebben opgemaakt. Bestandscommissie in Laos krijgt bevoegdheden Dc veertien-landenconferentie over Laos, die gisteren voor het eerst sinds vijf weken bijeengekomen is, heeft de teksten goedgekeurd over de positie on bevoegdheden van de internationale controlecommissie voor de wapenstilstand in Laos. De bijeenkomst was geheim. Uit westelijke bron is vernomen, dat dc controlecommissie op grond van de teksten werkelijke bevoegdheid krijgt om op te treden wanneer het nodig is. Zij voorzien ook in de terug trekking van buitenlandse troepen en para-militaire elementen uit Laos „binnen de kortst mogelijke tijd". De verantwoordelijkheid voor de wa penstilstand zal berusten bij de drie partijen in Laos: de pro-commumsti- sche, de pro-westelijke en de neutra le, tot de vorming van een. regering voor geheel Laos. FABRIEK VÓÓR OPENING UITGEBRAND Een felle brand heelt gistermiddag tusen vier uur en half vyf de chemi sche fabriek van de N.V. Oever en Bos, aan de Paterswoldseweg even buiten de gemeentegrenzen van Gro- ningcu, geteisterd. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond brand in de los van dc rest van de fabriek staande stokerij, waar allerlei che mische grondstoffen worden vervaar digd. De stokerij brandde geheel uit. De N.V. is logen brandschade verzekerd. Naar dc oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De gedach ten gaan uit naar het overkoken van een ketel, waarin een chemische stof werd vervaardigd. Deze fabriek was nog maar kort geleden in gebruik genomen. De gebouwen zijn amper gereed en dc officiële opening moest nog geschieden. De schade loopt in de tonnen, maar is nog niet precies te ramen. de Rotterdammers zich ziender ogen op aan hun tegenstanders, die zo zelfbewust waren begon nen, maar die tenslotte zich vol komen moesten geven om de winst te bereiken. Vooral in een langdurige periode na de rust was er van enige superioriteit van de Britten niets meer over. Er streden toen twee volkomen gelijkwaardige tegenstanders. Dat- was toen de vleugelspelers Mou- lyn en Schouten keer op keer in het spel werden betrokken en met name Moulyn slaagde er steeds weer in met zyn befaamde trucje langs de Britse back Baker te flitsen en de bal afgemeten voor te zetten. Als mïdvoor Cor van der Gijp en rechtsbinnen Ben- naars in die periode ook maar een vleugje produktiviteit hadden be reikt, was een 3—3 gelijk spel geen verrassing meer geweest. Tottenham Hotspur begon met een enorm zelfvertrouwen. Dat was dui delijk. Een zelfvertrouwen, dat schier onwankelbaar werd, toen linksbinnen Clayton al in de eerste minuut voor keeper Pieters Graaf land kwam, die hem echter met een koelbloedige sprong de bal voor de voeten weghaalde. Om en nabij twintig minuten was er dan ook sprake van een veldmeerderheid van de Spurs. Toen echter sloeg Feijen oord terug. Eerst was het Moulijn, die na een rush Klaassens in een gunstige schietpositie bracht, en ver volgens moest doelman Brown met een katachtige sprong Feijenoord een corner toestaan na een combina tie Bouwmeester-Bennaars, waaruit laatstgenoemde inknalde. Weer wat later moest de befaamde spil Nor man aan de noodrem trekken door Moulijn, die hem reeds gepasseerd was. op de rand van het strafschop gebied ten val te brengen. Uit de vrije trap knalde Bennaars rakelings naast. Heerschappij Inmiddels was de volledige heer schappij van de befaamde en inder daad subliem spelende Blanchflower en Marchi op het middenveld ver dwenen, omdat Klaassens, maar vooral Kreijermaat steeds meer in vloed op dat middenveld kregen. Ook was toen al duidelijk, dat dank zij de stormachtige toejuichingen van het publiek deze Europese be kerwedstrijd meer sfeer had gekre gen dan welke Nederlandse inter landwedstrijd ook.... Feijenoord had de leiding kunnen ne men, toen dank zij een combinatie Schouten-Klaassens Bouwmeester Op dit moment ivas de verdediging van Tottenham Hotspur uit positie gespeeld, maar Feijenoord maakte er geen gebruik van: Bennaars (niet zichtbaar op de foto) knalt tegen de paal. (Foto P.Z.C.) PROF. MEISSNER IN DEN HAAG Huidig Russisch bewind vaart zig-zag koers De Westduïtse Ruslandkenner prof. dr. Boris Meissner, heeft in Den Haag in een lezing over Kroesjtsjew, de Sowjet-Unie en het internationale communisme gezegd dat de Russi sche premier pragmatisch is maar tegelijkertijd vast in het communis me gelooft. Prof. Meissner wees erop dat Kroesjtsjew geen ideoloog is. Het beleid van het huidige bewind draagt daar dan ook de sporen van, het is deels revolutionair, deels reformis tisch. Zelfs kan men spreken van een zigzagkoers. Kroesjtsjew wist en weet zich van twee zijden gekritiseerd. Aan de ene kant staan de orthodoxe commu- België Burgemeester van Doesburg vraagt ontslag De burgemeester van Doesburg, inr. H. N. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken, heeft ontslag gevraagd, in gaande medio april van het volgend jaar. Baron Van Tuyl van Serooslcerken heeft vijf jaren deze functie uitge oefend. Zijn ontslag-aanvrage houdt verband met persoonlijke omstandig heden. BEHALVE HOOFDSTAD BRUSSEL „definitief" door beide talen gedeeld De Belgische minister van binnen landse zaken, A. Gilson, heeft in een rede voor de Belgische televisie aan gekondigd, dat het de wens van de Belgische regering is „voor het einde van de winter" de nieuwe taalwetten af te kondigen. De (Franstalige) minister, die zijn rede in het Nederlands voor de Vlaamse t.v. voorlas, deelde mede dat het eerste van de twee nieuwe taal wetten de vastlegging van de taal grens reeds door de Belgische mi nisterraad is goedgekeurd. Hierin wordt bepaald, dat alle gemeenten in België, met uitzondering van Brus sel, tot een afgebakend taalgebied het Frans of het Nederlands zullen behoren. In de gemeenten waar de beide landstalen worden ge bruikt, zullen hetzij voor de Waalse, hetzij voor de Vlaamse inwoners spe ciale maatregelen worden getroffen. Het wetsontwerp bakent in België de twee taalgebieden „definitief" af, zei minister Gilson, en talentellingen zullen niet meer worden gehouden. „Wat Vlaams is blijft Vlaams, wat Waals is blijft Waals", voegde hij hier aan toe. nisten, waarvan Molotov de grootste figuur is geweest, en aan de andere kant een groep die minder op de ideo logie let, maar meer op de realiteit is afgestemd. De zuiverste vertegen woordigers van deze richting zijn geen Russen, maar de Zuidslaviër Tito en de Pool Gomoelka. De be langrijkste Russische aanhanger van deze richting was Malenkov, de eer ste premier na Stalins dood, aldus prof. Meissner, die hoogleraar voor de kennis van Oosteuropese verhou dingen aan de universiteit van Kiel is. Niet bang Onder Kroesjtsjew is in de Sowjet- Unie veel veranderd. De staatster reur is verminderd met als gevolg dat de Russen niet bang meer zijn als er 's nachts aan hun deur wordt geklopt. Verder is de levensstandaard verhoogd. Toch mag men dit proces, aldus Krof. Meissner in zijn lezing voor et Nederlandsch Genootschap voor internationale zaken, niet zien als democratisering of libe ralisering. Het doel van de maat regelen is het vertrouwen van de bevolking te winnen. Beter is te spreken van humanisering van het regime. Ideologisch is het doel van het com munisme veranderd en het daarmee verbonden expansieve streven is niet opgegeven. Onder Kroesjtsjew leven de wereld revolutionaire aspecten sterker dan onder Stalin. De laatste ontketende weliswaar een oorlog tegen Finland, legde een blokkade om Berlijn en nam het initiatief tot de Koreaanse oorlog, maar al deze acties werden genomen in gebieden die tot de machtssfêer van de Sowjet-Unie kun nen worden gerekend. Thans ligt het zwaartepunt in de ontwikkelingslan den. Speurtocht naar Rotterdams jongetje Nog steeds Is geen spoor gevonden van het zesjarig Rotterdams jon getje Theo van Herk, dat sinds za terdag j.l. wordt vermist. Verschil lende keren is al gedregd in de om geving van het Schutslulsje in het Noorderkanaal bij het Sophia-kin- derziekenhuis, waar de knaap voor het laatst is gezien, maar zonder resultaat. Zo de jongen verdronken is, wat men nog steeds aanneemt, is het mogelijk dat het lijkje is afgedre ven, de sluis is namelijk geschut. De gehele dag hebben elf kikvors mannen van net 2e regiment genie troepen uit Gorinchem onder leiding van twee sergeanten de omgeving van het schutsluisje in het Noorder kanaal afgezocht, zonder enig resul taat. Ook de sluis zelf en de sleuven onder de betonnen bak werden geïn specteerd. Het was voor de mannen een moeilijke taak. STALIN BEGRAVEN ONDER KREMLIN-MUUR Nadat het Rode Plein in Moskou ge durende de gehele nacht van dinsdag op woensdag door militairen was af gezet in verband met de verwijdering van het lijk van de postuum uit dc gratie gevallen Russische leider Sta lin uit het mausoleum, is het plein gisterochtend weer opengesteld voor het publiek. Men heeft de naam van Stalin van het mausoleum verwijderd. Het li chaam van Stalin is achter het mau soleum voor de muur van het Krem lin begraven naast de laatste rust plaatsen van andere bekende Russen. Het graf van Stalin wordt slechts aangeduid door een platte zwarte plaat waarin is gebeiteld „J. W. Sta lin, 1879—1953". Op het graf stond gisteren een vaas witte chrysanten. Het mausoleum was gisterochtend weer opengesteld. LEVENSMIDDELEN UITGEZONDERD Kostenverlaging kwam in prijzen niet tot uiting Blijkens een publikatie in de staats courant van gisteren heeft de minis ter van economische zaken een prij- zenbeschikking voor ingevoerde ver- bruiksgoederen afgekondigd. Krach tens deze beschikking zijn de impor teurs gebonden aan de geldmarges, die zij laatstelijk in 1958 bereken den op de ïnkoopwaarden van geïm porteerde verbrui lesgoederen. De minister is tot deze maatregel overgegaan, nadat uit onderzoekin gen is gebleken, dat de verlagingen van de invoerrechten, welke in het kader van het E.E.G.-verdrag zijn doorgevoerd, alsmede de revaluatie voordelen door de importhandel in onvoldoende mate aan de afnemers in de vorm van prijsverlagingen zijn doorgegeven, zo deelt liet ministerie van economische zaken ter toelich ting op de beschikking mee. Hoewel de importeurs- en groot handelsorganisaties zich belang rijke inspanningen hebben ge troost het prijsbeleid van de re gering in acht te doen nemen, heeft dit niet tot afdoende resul taten geleid. Daarbij heeft de omstandigheid een rul gespeeld, dat de organisaties geen invloed hebben kunnen uitoefenen op de niet-georganiseerden in de im porthandel. Het niet doorgeven van de prijsvoordelen heeft een mo gelijke verlaging van de publieksprij zen van importartikelen in de weg gestaan. Een en ander is in strijd met een belangrijke spelregel van bet prijsbeleid, waarmede ook de be trokken organisaties zich akkoord hebben verklaard, n.l. dat externe kostendalingen in do prijzen beho ren door te werken Van deze beschikking zijn uitgezon derd de. ingevoerd levensmiddelen, omdat hierover nog onvoldoende ge gevens beschikbaar zijn. De minister heeft "t voornemen ook bij de op de importeur volgende han delsgeledingen te laten onderzoeken of de voordelen van de invoerrech- tenverlagïng en van de revaluatie worden doorgegeven. Indien hieruit mocht blijken, dat deze voordelen niet aan de uiteindelijke afnemers ten goede komen, dan zal hij zich genoodzaakt zien ook voor deze lian- delsgeledingen een soortgelijke prij- zenbeschïkking af te kondigen. alleen voor de doelman kwam. Maar zijn schot sloeg via het hoofd van de naar binnen sprintende Marchi tocli nog over. Overigens: ook de Engelsen zaten niet stil. Maar het Nederlandse legioen kreeg steeds meer vertrouwen in Kerkum, Kraay en Veldhoen en vooral in doelman Pieters Graafland, die alle gevaar schenen te kunnen bezweren. Dat bleek helaas een illusie, want luttele minuten voor rust veroor zaakte Kerkum een vrije trap lussen het strafschopgebied en de cornervlag. Even doeltreffend en zakelijk als heel hun spel namen de Engelsen die strafschop: Marchi zette voor tot voorbij het doel, rechtsbuiten Jones kopte de bal terug naar linksbuiten Dyson, die eveneens met een kopbal Pieters Graafland kansloos sloeg (01). Hetzelfde zakelijke principe lag aan het tweede Britse doelpunt ten grondslag, dat drie minuten na de ïust geboren werd. Met een flitsende combinatie werd eerst de Feijen- oord-defensie uit positie gebracht en vervolgens plaatste rechtsbinnen White met een verre voorzet de bal precies op het hoofd van de volko men vrijstaande jeugdige (18) mid- voor Saul, die slechts hoefde te knikken (02). Nu is het wel beke ken, moeten de Engelsen gedacht hebben. Voortdurend gevaar Maar Feijenoord begon toen pas werkelijk te spelen. Met voorzetten, diepte- en crosspasses werd Mou lijn, die steeds gemakkelijker zijn tegenstanders passeerde, een voort durend gevaar voor de Engelse de fensie, terwijl ook Schouten met ra zendsnelle rushes de Britten in moei lijkheden bracht. De hechte Britse defensie strenge mandekking liet zich echter niet snel uit positie spelen. Daarom was er een prachtig klimmend schot, dat Kreijermaat van zeker 20 meter afstand lanceer de, voor nodig om het verdiende te- genpunt te noteren (12). Daarna werd de Engelse defensie inderdaad wel uit positie ge speeld: Bennaars (3 keerl) en Van der Gijp kwamen alleen voor de doelman, maar steeds weer ontsnapte Tottenham Hotspur op miraculeuze wijze. Zo schoot Bennaars tegen de paal. Zoals zo vaak kwam daarna vrij onverwacht het doelpunt aan de andere zijde: een crosspass van Clayton bracht Saul vrij voor Graafland en hij schoot wel raak: 1—3. Tot de laatste minuut bleef Feij enoord voor een nog eervoller resul taat vechten, maar de Britse defen sie was nu niet meer te verstoren. 200 jaren koster van vader op achter- achterkleinzoon N De koster van de Martini- g kerk in Bolsward de heer D. de Way, oefent dat ambt al dertig jaar uit. Vandaag viert hij dit feit overigens op be- scheiden wijze, want hij is nog B maar een „kleine jongen" ver- geleken bij zijn vader, die het ambt aan de zoon overdeed, toen hij in dezelfde kerk 42 g jaar koster was geweest. Dat men het kosterschap in deze familie steeds als een be- gerenswaardig ambt heeft ge- zien, zou kunnen worden afge- leid uit het feit, dat de groot- vader van de huidige koster... ook koster was. Hoe lang? 42 jaar. Vraagt men vervol- gens naar het beroep van de overgrootvader van de heer De Way, dan komt het ant- woord snel: koster, niet ge- H durende 42, maar gedurende 48 jaar. Waar de bet-over- grootvader het dagelijks brood mee heeft verdiend, laat zich a gemakkelijk raden. Juist, hij was koster en wel van de Mar- tinikerk in Bolsward. Hoe lang hij dat is geweest, vermeldt de historie niet. Wel staat vast dat het kosterschap al gedu- rende 200 jaar van vader op zoon is overgegaan. B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5