Orkaan Hattie maakte Belice met de grond gelijk „Yamin stelde geen besprekingen voor" GIRO NEEMT MAATREGELEN DOOR GROTE ACHTERSTAND ,PAX' ALS LUCTOR' WEER OP WALCHERSE KUST DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Bevolking vluchtte in de bergen Hulp onderweg over zee en door de lacht De piloot van een vlegtuig, dat gisteren over Belize in Brits Honduras vloog, heeft gemeld dat de havenstad vanuit de lucht gezien voor „50 tot 70 procent vernietigd" schijnt te zijn door de orkaan Hattie. De stad, aan de Golf van Mexico gelegen, werd dinsdag door de orkaan geteisterd. Het aantal persoonlijke ongevallen in Belize, dat 31.000 inwoners telde, is nog niet bekend. Uit berichten van radio-amateurs viel op te maken dat slechts twee personen de dood vonden. Westberlijnse controle aan de muur De Westberlijnse politie is gisteren begonnen met het controleren van alle buitenlanders die West-Bcrlijn aan de Friedrichstrasse binnenko men, uitgezonderd Russen in uni form en inzittenden van Sowjet-Rus- sische legerwagens. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat de westelqke geallieerde com mandanten het Westberlijnse stads bestuur op verzoek toestemming hebben verleend voertuigen met di plomatieke t of consulaire nummer platen te controleren. Het vliegtuig dat gisteren voorberei dingen trof om op het vliegveld van Belize te landen, zorgde voor het eer ste ooggetuigeverslag. De piloot meldde, even voor het landen, dat de landingsbanen normaal leken, maar dat hij geen contact kon krij gen met de verkeerstoren. Op zee en door de lucht is hulp on derweg naar Belize. Het stadje kwam drie meter onder water te staan. Het Rode Kruis in New Or leans. heeft in een radioboodschap vernomen dat uit Belize 30.000 men sen zijn geëvacueerd naar hoger ge legen terrein. De Britse admiraliteit in Londen verklaarde dat de toestand in Be lize „nog verward" was en dat bijna alle legergebouwen in de ha venstad waren vernield. Koningin en prinses Marijke in Engeland Koningin Juliana en prinses Marijke zijn gisterochtend voor een particu lier bezoek van Soesterberg naar Londen vertrokken. Zij zullen daar logeren bij de nicht van de koningin, princess Alice, countess of Athlone. Zaterdag a.s. zullen de koningin en rinses Marijke op Soestdïjk terug eren. HERDENKINGSREDE BEN KHEDDA IN TUNIS De Algerijnse rebellenleider, Yous- sef Ben Khedda, heeft gisteren een toespraak in Tunis gehouden voor een menigte van 100.000 juichende Tunesiërs op het regeringsplein. Naast hem op het podinm stond de Tunesische president, Habib Bour- guiba. „Terwijl ik tot U spreek sterven er Algerijnen voor het verkrijgen van soevereiniteit en nationale onafhan kelijkheid", zo zei hij, „Ik waag U te denken aan de honderdduizenden martelaren die voor hun geboorte land zijn gevallen". Hij plaatste de betogingen van giste ren en de rest van de bloedige ge schiedenis in de afgelopen zeven jaar in het kader van Afrika's stre ven naar onafhankelijkheid en de vorming van een Noordafrikaanse bondstaat, die de „Grote Magreb" zou heten. „Zonder imperialistische steun, dié van het Atlantische Pact, zouden de koloniale ooi-logen in Algerije en An gola reeds zijn beëindigd", zei hij, daarmee implicerend dat de westelij ke wereld Frankrijk heeft geholpen tegen de Algerijnse opstandelingen. Indonesische jeugd eist terechtstelling van Pope De grote Indonesische nationale jeugdbeweging „Gerakan Pemuda" heeft geëist, dat de Indonesische re gering het doodvonnis tegen de voor malige piloot Allan Pope ten uitvoer legt. Pope werd in april 1960 door een speciale Indonesische krijgsraad ter dood veroordeeld wegens steun aan de opstandelingen op Celebes. Volgens sommige berichten zou Pope waarschijnlijk worden vrijgelaten volgens het amnestiebesluit van pre sident Soekarno. Een Brits fregat is op weg naar het rampgebied met voedsel, ten ten, werktuigen, bouwmaterialen en kookgerei aan boord, aldus de Britse admiraliteit. De stad Belize werd in 1931 nage noeg totaal verwoest door een or kaan. Het lijkt erop of Hattie de stad een even grote slag heeft toege bracht als 30 jaar geleden. Hulp onderweg Twee Amerikaanse oorlogsschepen zijn dinsdag uit Norfolk naar Belize vertrokken om hulp te bieden aan de stormslachtoffers. Behalve met twee torpedobootjagers zal de Amerikaanse marine ook hulp verlenen mét een vliegkampschip, dè „Antietam". Deze bodem zou voorraden voor Belize innemen al vorens uit Pensacola te vertrekken. In Washington maakte het Ameri kaanse Rode Kruis bekend dat een vliegtuig met 1800 kilo Rode-Kruis- goederen uit Miami naar Belize ver trokken is. Bergen in De wervelstorm heeft ook schade aangericht op het schiereiland Yuca tan, vooral aan de oostkust en in de stad Chetumal. Het centrum van de orkaan bevond zich dinsdag reeds op 180 kilometer afstand ten zuidwesten van Belize. De storm trok toen verder in de rich ting van het gebergte in de repu bliek Guatemala en de Mexicaanse staat Chiapas. Verwacht wordt dat „Hattie" in het bergland haar einde zal vinden. FOLDER MET ZEVEN WENKEN Rekeninghouders moeten ook meewerken (Van onze Haagse redactie.) De postcheque en girodienst kan de achterstand van twee dagen in de be handeling van de boeken voor zijn ruim 800.000 rekeninghouders intern niet meer oplossen door gebrek aan personeel. Dit tekort bedraagt onge veer 50Ó man, hetgeen neerkomt op 10 procent van de totale personeels sterkte. Aan de moeilijkheden waar mee de directie te kampen heeft, tracht men thans het hoofd te bieden door: te vragen om de medewerking van de rekeninghouders. Hiertoe wordt thans een folder met ze ven wenken verstuurd. Personeel van het girokantoor Arnhem wordt voorlopig naar het hoofdbureau in Den Haag overgeplaatst. Krachtige voortzetting van proe ven om het bedryf verder te mechaniseren en automatiseren. Verdere decentralisatie van het bedrijf. Onderdelen van „de giro" hoopt men spoedig over zes Tijdens gesprek met mr. Luns Betrekkingen niet ter sprake Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in antwoord op een vraag ontkend dat tijdens het gesprek van minister Luns en de Indonesische minister Ya- miu te Ney York laatstgenoemde na mens Indonesië heeft aangeboden de diplomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië te herstellen ^.n openhartig te spreken over brandende problemen tussen de beide landen. Beide onderwerpen zijn tijdens het gesprek niet aan de orde geweest. De woordvoerder verklaarde nogmaals dat duidelijk is gebleken, dat „Indo nesië het recht van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea om zelf on der onpartijdige garantie haar toe komst te bepalen, niet wil erkennen, en dat op grond daarvan wederom moest worden geconcludeerd, dat een basis ontbreekt om het geschil bila teraal tot oplossing te brengen". Ook een Indonesische woordvoerder bij de V.N. heeft ten stelligste ont kend dat de Indonesische regering had aangeboden besprekingen met Nederland te beginnen over het her- stellen van de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. Hij voegde er aan toe dat er geen wjjziging zou komen in de huidige situatie tussen Nederland en In donesië zolang de Indonesische aanspraak op de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea een twistpunt tussen Den Haag en Djakarta bleef. plaatsen in het land verspreid te hebben. De directie van de girodienst vraagt in de folder of de rekeninghouders de betalingen, die niet beslist aan het eind van de maand hoeven te ge schieden, te verschuiven naar het midden van de maand, aangezien bij iedere maandovergang de drukte bij de giro het grootst is. Nieuwe rekeningen kunnen al bijna een jaar niet meer worden geopend, een noodmaatregel die geen volledige uitkomst kon brengen, aangezien een groter knelpunt het toenemende gi rale betalingsverkeer bleek te zijn. De werving van personeel is in Arn hem beter geslaagd dan in Den Haag. Dit had tot gevolg dat op het kan toor Arnhem mensen te veel kwamen voor dit moment. Door gebrek aan arbeidsruimte heeft men nog niet alle afdelingen die men wenste te verhuizen, naar Arnhem overge bracht, zodat voor een dertigtal employé's in Arnhem enkele maan den lang ge envolledige taak aanwe zig zou zijn. Deze mensen detacheert de giro thans in Den Haag. Zij wor den in pensions ondergebracht. Bin nen ongeveer een half jaar zullen zij weer naar Arnhem terug kunnen gaan. Vroaw overleeft val van acht meter De 23-jarige mej. J. Kleijn uit de Kraaienhofstraat in Amsterdam heeft gistermiddag een val van acht meter overleefd. Met rugklachten is zy in het Wcesperpleïnziekenhuis op genomen. Mej. Kleijn stond op een stoel op het balkon van de tweede etage de was op te hangen, toen zij het evenwicht verloor en naar beneden viel. Zij kwam op een grasveldje terecht, waaraan waarschijnlijk de betrekke- Het is rustig aan de sectorgrens in Berlijn bij „Checkpoint Charlie": de kostbare apparatuur van de vele fo tografen staat werkeloos aan de rand van het „Telelens-plein"zoals de fotografen het plein bij de grens- doorgang noemen P. van Thuijl nam afscheid van Volksonderwijs OUD-LEERLING VAN KWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG Op de buitengewone algemene leden vergadering in Utrecht kon de alge meen secretaris, de heer P. v. Thuijl, in zijn afscheidsrede gewagen van liet feit, dat het ledental van de vereni ging „Volksonderwijs" is gestegen tot ruim 150.000. Uit dit groeiende ledental en de grote belangstelling van de zijde van de le den voor de plaats en de taak van de vereniging „Volksonderwijs" en van de openbare school blijkt, dat de ge dachte van de openbare school met het kostbare geestelijke goed van vrijheid en verdraagzaamheid zich in ons land gunstig blijft ontwikkelen, aldus spreker. Welke bijzondere plaats de aftreden de algemeen secretaris in de vereni ging inneemt, bleek overduidelijk bij de lange rij van sprekers, die hem al len karakteriseerden als een man van buitengewoon formaat. Van de kant van de inspectie van het onder wijs werd hem bijzondere dank ge bracht voor zijn strijd voor goed on derwijs in het algemeen. Van vele kanten werden de heer Van Thuijl geschenken aangeboden. De dankbaarheid der plaatselijke leden bleek wel heel duidelijk uit het ca deau van ongeveer 500 afdelingen, dat bestond uit het gratis gebruik van een zomerhuis voor het echtpaar Van Thuijl gedurende hun leven. Uit de dankwoorden van de scheiden de secretaris bleek, dat hij zijn eer ste openbaar onderwijs had ontvan gen op de rijkskweekschool te Mid delburg. In maart 1912 werd hij na een toelatingsexamen met nog 25 an dere kandidaten geselecteerd uit een groep van 100 aanmeldingen. Van 1912 tot 1916 was hij in Middelburg ondergebracht in één van de „offi ciële" kosthuizen, die voor het pen sion van deze rijkskwekelingen of ficieel benoemd door de minister Het Wereldgebeuren lijk goede afloop van haar val te een jaarlijkse vergoeding ontvingen danken is. van 300. VOETGANGER ZETTE EERSTE STAPPEN OP ZEBRAPAD Met lichte aarzeling DE INVOERING van het ze brapad als de officiële over steekplaats voor de voetgan ger met ingang van gisteren heeft het verkeersbeeld in de grote steden geen radicale wij zigingen doen ondergaan. Hoewel vaak het maximum aan goede wil bij het publiek viel te constateren, kan liet nu wettelijk geregelde samenspel tussen voetgangers en gemo toriseerd en ander verkeer nog niet als perfect betiteld wor den. De opvallendste situatie deed zich in Amsterdam voor toen rond negen uur twee afgeladen trams uit tegenovergestelde richtingen en twee rijen auto's op een kruispunt zonder ver keerslichten geduldig wacht ten toen een heer op leeftijd, die slecht ter been was, van zijn „zebrale rechten" gebruik maakte. In Rotterdam stonden sommi- ge voetgangers gisteren nog een beetje onwennig tegenover hun nieuwe rechten (en plich ten) op de oversteekplaatsen, maar in het algemeen was het nieuwe samenspel in het ver keer zeer goed. Natuurlijk waren er op deze eerste dag enkele voetgangers, die de zebra demonstratief tot hun privé-bezit maakten, maar dat slijt wel binnen een paar weken Als een direct gevolg van de nieuwe regels ontstond gister morgen slechts één aanrijding in de Maasstad. Een auto moest plotseling stoppen voor een weifelende voetgangster en werd van achteren aange reden. Er was alleen materiële schade. De hoffelijke Hagenaars-op- wielen toonden zieli, gisteren althans, van hun beste zijde, zelfs daar waar oversteek plaatsen nog op een andere manier, dan door „zuivere ze bra's" zijn gemarkeerd, werd de voetgangers ruim baan ge geven. I Ditmaal kort bezoek op Vlissings paalhoofd Een oude bekende aan de Wal- cherse kust. de Nederlandse kust vaarder „Luctor" (ik worstel) is woensdagochtend rond zes uur bij Vlissingen in een oude kwaal vervallen: het 199 brutoregister- tun grote scheepje strandde op paalhoofd elf tussen Vlissingen en Dishoek; slechts een tiental kilometers van de plaats waar de „Luctor", die vroeger „Pax" (Vrede) heette, in de zomer van 1960 bij Westkapelle aan de grond liep en hier gedurende en kele dagen wat fleur bracht in de regenachtige vakantie van vele badgasten. De „Pax" kTeeg een andere naam. maar zelfs het „ik worstel" kon het kleine scheepje er niet van weerhouden om voor een tweed maal [Walcheren» kust op te zoeken en de naam „kust vaarder" eer aan te doen.... Toen de „Luctor" woensdag ochtend leeg van Antwerpen op we® was naar Rotterdam strandde het vermoedelijk door een defect aan de voort stuwing op paalhoofd elf tus sen Vlissingen en Dishoek. Dit hernieuwde „bezoek" was voor de „Luctor" echter van korte duur, want, dezelfde avond wist de sleepboot „Scal- dis" het „scheepje, dat met de nieuwe naam blijkbaar geen vrede had" vlot te trekken en naar de Buitenhaven van Vlis singen te slepen. Op het moment van de stran ding, 's ochtends rond tien minu ten voor zes, was de kapitein be neden en stond de loods aan het roer. Vermoedelijk door een man kement aan de voortstuwing kon de „Luctor" niet genoeg vaart houden, zodat stroom en yrtnd het scheepje op het strand zetten. Bij afgaand water boorde de „Luctor" zich met de boeg in paalhoofd elf tussen Vlissingen en Dishoek. Bij de stranding zijn ongeveer dertig palen beschadigd en is verder enige schade toege bracht aan de rijswerken en aan de berm van de zeewering. Later op de dag kreeg de eenzame ..Luctor" gezelschap van de sleep boot „Scaldis" en de bergings vaartuigen „Walrus" en „Bruin vis". maar beide laatste be hoefden niet in actie te komen, 's Avonds rond half acht wist de sleepboot „Scaldis" de ,\Luctor" namelijk vlot te slepen, waarna koers werd gezet naar de Buiten haven van vlissingen. Vandaag zal de „Luctor" hier door de scheepvaartinspectie worden on derzocht. Op de foto: De „Luctor" op het strand bij Vlissingen. JFof-o P.Z.C.L Verjaardag van revolutie Zowel Parijs als vele steden in Al gerije zijn woensdag het toneel geweest van bloédige botsingen. Het was gisteren zeven jaar geleden dat het Franse bestuur in Algerije zich zag geplaatst tegenover een op stand van Algerijnse rebellen, wier organisatie nadien algemeen bekend staat als de F.L.N. De rebellie van zeven jaar geleden leek vrij spoedig in de kiem gesmoord, maar dat was schijn. In de afgelopen jaren is Al gerije een symbool geworden van een welhaast eindeloze en oplossingloze partisanenoorlog tussen Fransen en muzelmannen. In deze zeven jaren zijn, volgens officiële opgaven, enkele tienduizenden Franse soldaten omge komen. Het aantal burgers aan Franse zijde dat het leven liet, even aart het aantal militairen. Aangeno men wordt dat de verliezen aan Al gerijnse militaire zjjde veel hoger liggen, afgezien van de tienduizenden moslims die als burger het leven bet ten. Op deze verjaardag de balans opmakend, kan men zonder overdrij ven stellen dat meer dan honderd duizend mensen het leven daar heb ben gelaten. Wat was de oorzaak van de strijd in Algerije? Natuurlijk moet men ook hiervoor teruggaan tot de oorlogsjaren 19401945. Het land werd niet alleen een opvang centrum van vrije Fransen onder president De Gaulle, maar maakte kennis met bezettingstroepen van. geallieerden. Daar waren enkele di visies Engelse troepen, maar voor een groot deel gerecruteerd uit Brit se koloniën en mandaatgebieden. Men neemt aan dat toen de leuze „Afrika voor de Afrikanen" in Al gerije met enig succes werd gepro pageerd. Al vóór 1940 had men der gelijke klanken in het zwarte conti nent kunnen heren, maar het scheen toen of de leuze aan Algerije voorbij zou gaan. Dat vond voornamelijk hierin zijn oorzaak, dat men niet van een Franse kolonie of een mandaat gebied kon spreken. Algerije was een soort Franse overzeese provincie ge worden. Een deel dus van het Franse imperium, waar moslims en Fransen samenwoonden. De na-oorlogse Fran se binnen- en buitenlandse politiek werd van meet af aan echter belem merd door interne spanningen, die menig politicus deden vrezen dat een revolutie of een linkse staatsgreep Frankrijk zou overleveren aan een burgeroorlog. In die tijd zagen de Algerijnen kans zich te organiseren, waarbg zij zeker op het morele vlak steun kregen van linkse ele menten in de Franse politiek. Y oen het duidelijk was dat de Vier de Republiek te gronde zou gaan aan de in Algerije gevoerde politiek, kreeg generaal De Gaulle een kans. Eerst als minister-president en later a's president. Dat gaf zowel in Frankrijk, als ook bij vele Europese regeringen een gevoel van grote op luchting. Het gevaar voor een in en door Algerije stervend Frankrijk leek bezworen. Men kan, hoeveel sympathie men ook heeft voor de oorlogsleider De Gaulle, alleen maar zeggen dat men in zijn verwachtin gen van de Vijfde Republiek, in zo verre het de Algerijnse kwestie be treft, is beschaamd. Wat onder vo rige ministeries niet plaatshad, ge schiedde onder De Gaulle. De rech tervleugel van het leger verloor alle vertrouwen in de president en kwam zelfs tegen hem in opstand. Drie da gen heerste het leger in Algerije. Ook de F.L.N. keerde zich af van De Gaulle, omdat men zijn vage toezeggingen niet zag gereali seerd. In het binnenland stookten de in aantal niet geringe communisten een fel anti-De Gaulle vuurtje, zodat de president tussen links en rechts kwam te staan, Daarbij komt nog dat velen die hun vertrouwen aan De Gaulle gaven, juist vanwege de Algerijnse kwestie, zich bitter te leurgesteld gevoelen. Gsteren vonden hun gedachten weerklank in het Franse blad Liberation toen het schreef dat er niets veranderd was door de Vijf de Republiek, ondanks de scherpe woorden, die De Gaulle had voor zijn voorgangers. Maar het blad Aurore daarentegen poneert: „nooit, nooit, nooit mag een Franse regering enig akkoord treffen dat niet garan deert de veiligheid en de vrijheid van onze landgenoten in Algerije. Nooit en nooit mogen de Fransen zich uit een land (bedoeld is natuurlijk Al gerije) laten zetten, dat hun even goed toebehoort als de anderen". Zo staan dus de zaken op de zevende revolutieverjaardag. Beschuldigende vingers wijzen naar de president. Zijn aarzelende en weifelende hou ding zou de oorzaak zijn van het voortduren der Algerijnse rebellie. Daarbij komt in de Franse perscom mentaren van de laatste weken een gevoel van vrees: wat gebeurt er als de niet meer zo jonge generaal door ziekte of een aanslag het Franse volk ontvalt? Men voorspelt dan een chaos groter dan thans in Algerije. De tientallen doden van gisteren in Algerijnse steden zijn evenzovele kre ten om een oplossing Vooralsnog ziet men die niet. Als De Gaulle die weet, laat hij zich dan haasten. Voordat hij nog meer aanhang aan links of rechts verspeelt. REYBON EN DE JAGER IN HOGER BEROEP De twee Nederlanders, Evert Rey- don en Lonw de Jager, die op 5 ok tober In Kiev zijn veroordeeld op be schuldiging van spionage, zijn in ho ger beroep gegaan, zo is woensdag In Moskon bericht. Volgens Nederlandse kringen in Mos kou heeft de Russische advocaat hun meegedeeld dat de zaak wellicht me dio november voor het hof van appel zott voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3